RC10.FI
Kilpailut => Kilpailukutsut => Aiheen aloitti: KyPak - 09.08.18 - klo: 10.39
-
(http://kypak.fi/kuvat/otsikkokuva.png)
Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita TP-10 SM IV + Ratakasi IV + LS-5 SM III ja FG Mini III osakilpailuun 1.-2.9.2018 Kouvolan Tykkimäkeen.
Hyvinkään TP-10 + C8 kisan peruuntumisen johdosta tykkimäessä ajetaan näiden luokkien osalta tuplakisa
Huom. kilpailuluokat eri päivinä, kuin edellisinä vuosina.
Lauantaina 1.9.
TP-10, Ratakasi, LS-5 ja FG Mini
Sunnuntaina 2.9.
TP-10 ja Ratakasi
KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki
Valvoja: Riku Akkanen
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Mikko Porkka ja Petteri Suojala
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala
ILMOITTAUTUMINEN
To 23.8. klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta (Kiti ei ole vielä auki)
KITI kirjautuminen: https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx (https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx)
Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.
Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040 5337376 / Valtteri Eklund
Kilpailumaksut:
TP-10 40€
Ratakasi 40€
LS-5 40€
FG Mini 30€
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.
LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2018.
SÄÄNNÖT
• Autourheilun sääntökirja 2018
• TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
• Ratakasi 2018 sarjasäännöt
• Fin LS-5 2018 SM Ohjeisto
AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.
VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.
AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45
Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 30.8.
KILPAILUPAIKKA
Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen pienoisautorata, Tehontie 51, Kouvola.
MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Katettua varikkotilaa + pöytiä on vain rajoitetusti, joten myös omat varikkopöydät kannattaa ottaa mukaan.
TERVETULOA!
-
KITI on auki!
-
Ilmoittautuneet:
La 1.9
TP-10: 6kpl
Vehniäinen Panu
Elfström Kim
Saarinen Jere
Naumov Alexander
Sillanpää Aarre
Valkola Jari
C8: 10kpl
Saarinen Teemu
Raikas Tony
Mairue Tomi
Pesonen Eetu
Nordman Sten
Toropchenkov Igor
Sillanpää Aarre
Mannio Ilkka
Voranau Ihar
Rönkkönen Hiski
FG-mini: 8kpl
Jansson Kai
Hintsala Esa
Jalkanen Ville
Koivisto Ilpo
Sievänen Petri
Jokinen Timo
Arponen Tuomas
Ruuskanen Jukka
LS-5: 11kpl
Laurinkoski Antti
Rousku Juha
Vikstedt Matias
Kähäri Jori
Paavilainen Jukka
Turku Tommi
Ikävalko Kari
Rousku Camilla
Virtanen Jari
Rousku Vesa
Jalas Veikko
Su 2.9
TP-10: 7kpl
Munck Sami
Elfström Kim
Vehniäinen Panu
Saarinen Jere
Naumov Alexander
Sillanpää Aarre
Valkola Jari
Ratakasi: 12kpl
Munck Sami
Saarinen Teemu
Raikas Tony
Mairue Tomi
Pesonen Eetu
Nordman Sten
Toropchenkov Igor
Sillanpää Aarre
Mannio Ilkka
Voranau Ihar
Liinkangas Janne
Rönkkönen Hiski
-
ERÄLISTAT / HEATS TP-10 SM III + Rata8 SM III + LS-5 II + FG Mini II
1.9.2018 Kouvola
Erä/Heat 1 Ratakasi
# 9 Toropchenkov Igor Rus
# 7 Sillanpää Aarre TamUA
# 11 Mannio Ilkka Fullspeed RC
# 10 Voranau Ihar Rus
# 19 Rönkkönen Hiski LahUA
Erä/Heat 2 Ratakasi
# 1 Saarinen Teemu HyUA
# 2 Raikas Tony KyPak
# 3 Mairue Tomi HyUA
# 5 Pesonen Eetu LahUA
# 8 Nordman Sten Fullspeed RC
#
Erä/Heat 3 TP-10
# 3 Vehniäinen Panu TamUA
# 11 Elfström Kim Fullspeed RC
# 4 Saarinen Jere HyUA
# 6 Naumov Alexander Rus
# 8 Sillanpää Aarre TamUA
# 9 Valkola Jari Fullspeed RC
Erä/Heat 4 FG-mini
# 54 Jansson Kai KyPak
# 30 Hintsala Esa Fullspeed RC
# 11 Jalkanen Ville KotkaUA
# 55 Koivisto Ilpo Fullspeed RC
# 4 Sievänen Petri KyPak
# 26 Jokinen Timo RSRCA
# 62 Arponen Tuomas TUA
# 84 Ruuskanen Jukka Fullspeed RC
Erä/Heat 5 LS-5
# 64 Ikävalko Kari Fullspeed RC
# 33 Rousku Camilla LohUA
# 57 Virtanen Jari Fullspeed RC
# 13 Rousku Vesa Fullspeed RC
# 17 Jalas Veikko Fullspeed RC
Erä/Heat 6 LS-5
# 1 Laurinkoski Antti Fullspeed RC
# 6 Rousku Juha RiiUA
# 8 Vikstedt Matias RiiUA
# 11 Kähäri Jori Fullspeed RC
# 79 Paavilainen Jukka Fullspeed RC
# 12 Turku Tommi Fullspeed RC
AIKATAULU/TIMETABLE TP-10 SM III + Rata8 SM III + LS-5 II + FG Mini II
1.9.2018 Kouvola
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice
Kaikki luokat 8min
Erä / Heat P1 P2
1 Ratakasi 08:00 09:00
2 Ratakasi 08:10 09:10
3 TP-10 08:20 09:20
4 FG-mini 08:30 09:30
5 LS-5 08:40 09:40
6 LS-5 08:50 09:50
Ilmoittautuminen / Registration 8:00 – 10:00
Tuomariston kokous / Jury meeting 10:00
Ohjaajakokous / Drivers briefing 10:10
Alkuerät / Qualifying heats
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min, FG-mini: 3+10 min ja LS-5 3+10 min
Erä / Heat Q1 Q2 Q3
1 Ratakasi 10:30 11:50 13:40
2 Ratakasi 10:41 12:01 13:51
3 TP-10 10:52 12:12 14:02
4 FG-mini 11:03 12:23 14:13
5 LS-5 11:19 12:39 14:29
6 LS-5 11:35 12:55 14:45
Lounastauko / Lunch 13:05 – 13:40
Finaalit / Finals
Ratakasi A-finaali harjoitus (10min) 15:30
LS-5 B-finaali (5+20 min) 15:50
FG-Mini A-Finaali (5+30min) 16:20
TP-10 A-finaali (5+30 min) 17:00
LS-5 A-finaali (5+30 min) 17:40
Ratakasi Finaali (3+30 min) 18:20
Palkintojen jako / Prize giving 19:15
Edit: Muutettu FG-mini alkuerien pituus 10 minuutiksi
-
ERÄLISTAT / HEATS TP-10 SM IV + Rata8 SM IV
2.9.2018 Kouvola
Erä/Heat 1 TP-10
# 6 Naumov Alexander Rus
# 8 Sillanpää Aarre TamUA
# 9 Valkola Jari Fullspeed RC
# 10 Putkonen Niko TamUA
Erä/Heat 2 TP-10
# 2 Munck Sami TamUA
# 11 Elfström Kim Fullspeed RC
# 3 Vehniäinen Panu TamUA
# 4 Saarinen Jere HyUA
#
Erä/Heat 3 Ratakasi
# 9 Toropchenkov Igor Rus
# 7 Sillanpää Aarre TamUA
# 11 Mannio Ilkka Fullspeed RC
# 10 Voranau Ihar Rus
# 12 Liinkangas Janne Fullspeed RC
# 19 Rönkkönen Hiski LahUA
Erä/Heat 4 Ratakasi
# 16 Munck Sami TamUA
# 1 Saarinen Teemu HyUA
# 2 Raikas Tony KyPak
# 3 Mairue Tomi HyUA
# 5 Pesonen Eetu LahUA
# 8 Nordman Sten Fullspeed RC
AIKATAULU/TIMETABLE TP-10 SM IV + Rata8 SM IV
2.9.2018 Kouvola
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice
Kaikki luokat 10min
Erä / Heat P1 P2
1 TP-10 08:00 09:00
2 TP-10 08:13 09:13
3 Ratakasi 08:26 09:26
4 Ratakasi 08:39 09:39
Ilmoittautuminen / Registration 8:00 – 09:50
Tuomariston kokous / Jury meeting 09:40
Ohjaajakokous / Drivers briefing 10:00
Alkuerät / Qualifying heats
Kaikki luokat 3+5min
Erä / Heat Q1 Q2 Q3
1 TP-10 10:20 11:30 13:10
2 TP-10 10:35 11:45 13:25
3 Ratakasi 10:50 12:00 13:40
4 Ratakasi 11:05 12:15 13:55
Lounastauko / Lunch 12:30 – 13:10
Finaalit / Finals
Ratakasi A semi (3+20 min) 14:40
Ratakasi 6-nopeimman harjoitus (10min) 15:10
TP-10 A-finaali (5+30 min) 15:30
Ratakasi Finaali (3+30 min) 16:15
Palkintojen jako / Prize giving 17:10
Edit: Lisätty Putkonen Niko