Future-RC

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - jval

Sivuja: [1] 2 3 4 ... 9
1
Kisakutsussa lukee että kolmepiuhainen RC4 toimisi mutta valitettavasti decomme ei sitä tue. Sen sijaan kaikki kaksipiuhaiset AMB/MyLaps ponderit toimii mukaan lukien MTR:n kloonit.

2
Team Ospa kutsuu kaikkia pöönäilijöitä osallistumaan vuoden ensimmäiseen kertsikisaan


Ajankohta:
Lauantai  4.1.2020

Ilmoittautuminen päättyy perjantaina kisaa edeltävänä päivänä klo 18:00


llmoittautuminen: https://tinyurl.com/qtyoozs

Ilmoittautuneet: https://tinyurl.com/t3e3kmr


Kilpailupaikka:
Kiiminki Jokirannan koulu

Rata:
Mattorata - mollat mutkissa, putket reunoilla ja teippiä saumoissa


Kilpailun johtaja ja yleismiesjannunen: Janne
Tuloslaskentapäällikkö: Eemeli


Laitteisto ja kuulutus:
RCM Ultimate


Luokat:
TSP-10
TSB-10 (beginner)
GT-12


Säännöt:
TSB -luokassa mielellään 21,5T -moottori, vapaa rengas
FTT- ja 12TT-ohjeistot


Aikataulu:

Alkuerät:
1. erä GT-10 11:00 12:00
2. erä TSB-10 11:07 12:07
3. erä TSP 11:14 12:14

-lounastauko 12:20-12:50

finaalit:
A1, A2, A3
GT-12 13:30 14:30 15:30
TSB-10 13:37 14:37 15:37
TSP-10 13:44 14:44 15:44

Kisa päättyy klo 16:00


Osallistumismaksu:
5 euroa, maksu keväällä, laskutus sitten kaikki kisat ajettu niin ei tarvi kertsillä rahan kanssa vatuloida


Vastuu:
Jokainen kilpailija kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailunjohdon antamia määräyksiä ja varsinkin kehotuksia.


Palkinnot:
Katellaan kevväämmällä Gaalassa

Muuta:

Kilpailulähtöjen välissä rata on auki vapaalle treenille

3
Tulokset / Tulokset Ospa GT-12 kertsikisa #1
« : 12.10.19 - klo: 17.53 »
Tämän talvikauden ensimmäinen Ospan kertsikisa saatiin ajettua, alla tulokset:

1. Janne Valtanen
2. Miikka Luhta
3. Eemeli Anttonen
4. Mika Anttonen
5. Juha-Matti Heikkala
6. Jaakko Huhmarsalo

Tarkemmat tiedot löytyy tuolta:

https://tinyurl.com/y4kcqmqn

4
Seikkaperäinen kisakutsu piakkoin ajettavaan GT-12 kertsikisaan:

http://rc10.fi/index.php?topic=107520.0

5
Kilpailukutsut / Ospa GT-12 kertsikisa #1
« : 05.10.19 - klo: 20.44 »
Team Ospa kutsuu kaikkia joutilaita osallistumaan talven ensimmäiseen kertsikisaan.


Ajankohta:
Lauantai 12.10.2019


Kilpailupaikka:
Kiiminki Jokirannan koulu


Kilpailun johtaja, laskentapäällikkö ja yleismiesjannunen:
Janne


Luokat:
GT-12
täyteluokkana C-12 jos enemmän kuin neljä osallistujaa


Säännöt:
12TrackTour ohjeisto


Aikataulu:
aloitetaan aamulla ja lopetetaan illemmalla, tarkentuu päivän aikana


Ilmoittautuminen:
Päättyy perjantaina 11.10.2019

Ilmoittautuminen: https://tinyurl.com/yyrslrvu

Ilmottautuneet: https://tinyurl.com/y3hln9yr


Osallistumismaksu:
5 euroa


Vastuu:
Jokainen kilpailija kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailunjohdon antamia määräyksiä.


Palkinnot:
Katellaan kevväämmällä

7
Tulokset / Vs: Maastosarja IV Oulu 2019
« : 26.08.19 - klo: 08.07 »
Sunnuntai päästiin aloittamaan ajallaan mutta aikataulu vaati jatkuvasti hienosäätöä uhkaavan sateen takia joka sitten saapuikin ensimmäisen finaalikierroksen jälkeen. Kisat keskeytettiin ja palkinnot jaettiin lähtöruutujen perusteella.

Kiitos kilpailijoille ja toimitsijoille joustavuudesta sekä kärsivällisyydestä aikataulujen, laskennan tai kuulutusten osalta viikonlopun aikana.

M4-10
A1Joona Haatanen01:0, 2:0 [4:0, 3:0]
A2Konsta Saarinen41:2, 3:2 [4:3, 2:3]
A3Jamiel Gabrielsson52:2, 1:3 [3:3, 4:4]
A4Mikko Luopajärvi64:2, 2:4 [1:4, 3:6]
A5Oskari Mäki93:4, 4:5 [2:5, 1:6]
A6Miikka Luhta103:5, 1:5 [2:6, 4:7]
A7Jani Mäkinen134:6, 3:7 [1:7, 2:10]
A8Ilmari Ullakko162:7, 4:9 [3:9, 1:11]
A9Kristian Ullakko164:8, 2:8 [1:8, 3:10]
A10Janne Valtanen173:8, 2:9 [1:10, 4:11]
B11Veikka Mäenpää211:9, 2:12 [3:13, 4:15]
B12Vesa Yli214:10, 3:11 [2:11, 1:17]
B13Tommi Tirroniemi253:12, 2:13 [4:14, 1:14]
B14Jouni-Pekka Hiltunen254:12, 1:13 [2:14, 3:15]
B15Viktor Ekholm251:12, 4:13 [3:14, 2:16]
B16Jyri Haapajärvi302:15, 1:15 [3:16, 4:16]
B17Olavi Tenno331:16, 4:17 [3:17, 2:18]

M2-10 kansallinen
A1Juha-Matti Heikkala01:0, 3:0 [2:0, 4:2]
A2Tuomas Visuri24:0, 3:2 [2:2, 1:2]

8
Tulokset / Maastosarja IV Oulu 2019
« : 25.08.19 - klo: 09.42 »
Lauantain kisat ajettiin vaihtelevassa kelissä ja aikataulu venyi mutta kaikki lähdöt ja sitä myötä tulokset saatiin selville ennen pimeän tuloa

Tarkemmat ulokset:

https://tinyurl.com/y4w9bu5a

Lauantain tulokset:

M2-10
A1Konsta Saarinen21:1, 3:1 [2:2]
A2Joona Haatanen51:2, 3:3 [2:6]
A3Janne Valtanen72:1, 3:6 [1:10]
A4Jani Mäkinen73:2, 2:5 [1:9]
A5Mikko Luopajärvi71:3, 2:4 [3:4]
A6Jamiel Gabrielsson72:3, 1:4 [3:5]
A7Oskari Mäki131:5, 2:8 [3:10]
A8Miikka Luhta131:6, 2:7 [3:8]
A9Jarno Pottonen153:7, 1:8 [2:9]
A10Kristian Ullakko161:7, 3:9 [2:10]
B11Ari-Pekka Jolkkonen23:1, 2:1 [1:2]
B12Eetu Kuivalainen31:1, 2:2 [3:4]
B13Ville Rauman61:3, 3:3 [2:6]
B14Viktor Ekholm72:3, 1:4 [3:6]
B15Veikka Mäenpää93:2, 1:7 [2:9]
B16Sakari Savilaakso101:5, 3:5 [2:5]
B17Ilmari Ullakko122:4, 3:8 [1:8]
B18Tommi Tirroniemi131:6, 3:7 [2:8]
B19Juha Lahdenperä172:7, 1:10 [3:10]
B20Olavi Tenno183:9, 1:9 [2:10]

M4-10 kansallinen
A1Vesa Yli21:1, 3:1 [2:1]
A2Tero Niskanen41:2, 2:2 [3:2]
A3Juha-Matti Heikkala61:3, 3:3 [2:3]

9
RC-kerhot ja -radat / Vs: CROSSIRATAA OULUNSALOON
« : 17.05.19 - klo: 12.45 »
Meillä (Ospa) on meneillään rataprojektihanke Iinattiin, se varmistuu muutaman viikon sisällä.
Sinne tulisi asfaltti- sekä  turffirata sähköautoille.

Tällä ousan radalla ei taida enää olla aktiivista ylläpitoporukkaa.

10
Yleinen keskustelu / Vs: Tamiya ta05ms osasaatavuus
« : 14.04.19 - klo: 21.30 »
Tuolta löytyy manuaalit Tamiyan malleihin josta voit katsoa varaosanumerot:

 https://www.tamiya.com/english/rc/manuals.htm

11
Tarkoituksena on järjestää kilpailu alkuperäisen suunnitelma mukaisesti Laivakankaalla ja teemme seurana kaikkemme sen eteen.


Terveisin:

Kilpailun johtaja



Ps, ei Vesa asioista yksin päätä vaan kyllä niistä ollaan yhdessä keskusteltu seuran sisällä

12
Alla olevan linkin takaa löytyy tarkemmat Oulun ajoinfot mutta lyhyesti sanottuna talvella harrastamme lauantaisin Kiimingissä mattoradalla virimattista, geeteetä ja turismia.


http://rc10.fi/index.php?topic=104690.msg825746#msg825746

13
Tässä toimiva linkki tuloksiin kun ei Jolokkonen ite osaa sitä duunata :grin:

https://tinyurl.com/ycpgre5o

2wd

A1 Haatanen Joona
A2 Salmela Karri
A3 Gabrielsson Jamiel
A4 Luopajärvi Mikko
A5 Kuivalainen Eetu
A6 Siltanen Jarno
A7 Saarinen Konsta
A8 Kauppinen Teppo
A9 Niinivirta Toni
A10 Jolkkonen Ari-Pekka
B11 Mäki Oskari
B12 Eklund Valtteri
B13 Salmela Sami
B14 Valtanen Janne
B15 Ullakko Ilmari
B16 Ullakko Kristian
B17 Simonen Toni
B18 Laaksonen Tomi
C19 Huhmarsalo Jaakko
C20 Rauman Ville
C21 Savilaakso Sakari
C22 Luhta Miikka
C23 Mäkinen Jani
C24 Sorri Heikki

4WD

A1 Haatanen Joona
A2 Salmela Karri
A3 Saarinen Konsta
A4 Gabrielsson Jamiel
A5 Luopajärvi Mikko
A6 Niinivirta Toni
A7 Siltanen Jarno
A8 Iivonen Pekko
A9 Kauppinen Teppo
A10 Salminen Topi
B11 Eklund Valtteri
B12 Salmela Sami
B13 Mäki Oskari
B14 Ullakko Ilmari
B15 Valtanen Janne
B16 Rauman Ville
B17 Laaksonen Tomi
B18 Ullakko Kristian
B19 Huhmarsalo Jaakko
B20 Sorri Heikki


14
Siiven mittasääntö muuttui kuukausi sitten juuri ennen Oulun kilpailua. Sääntökirjaa ei vielä ole päivitetty ajantasalle.

15
Tarkennuksena vielä että kaikki varmasti ymmärtää niin siiven pitää mahtua laatikkoon jonka sisämitat on L190, P40 ja K20.
Siiven alle ei saa laittaa korokemateraalia.
Korin korkeutta, siiven korkeutta kattolinjaan eikä siiven takaylitystä enää mitata.

16
Siiven maximi korkeus on 20mm sivulevyineen

17
On virallinen eikä sitä tarvi kokoajan nysvätä.
Siipi katsastetaan ennen alkueriä ja laitetaan hyväksyntämerkki jos on ok. Sen jälkeen sitä ei tarvitse mittailla jos vaan on silmämääräisesti kunnossa eikä siipeä ole vaihdettu.

18
Oulun kisakutsutopikista kopioitu:

EFRA on tehnyt sääntömuutoksia sähkörataluokkiin ja ne on esitetty hyväksyttäväksi myös meidän sääntökirjaan.  AKK:n hallitus on hyväksynyt esityksen ja muutokset tulevat tämän vuoden aikana netissä olevaan sääntökirjaan. Muutokset otetaan käyttöön jo tässä kisassa.
Mitä muuttu:

- korin minimikorkeus 115mm poistuu, samoin siiven max 10mm takaylitys.

- siipi saa ylittää korin kattolinjan, mutta korin ja siiven välissä ei saa olla mitään korotuspaloja tai prikkoja.   

- Siiven maksimimitat ovat 190mm x 40mm x 20mm. Muut sääntökirjassa olevat auton mitat ja painot

Siiven pitää mahtua mittojen mukaiseen laatikkoon. FTT - sarjalla on kyseinen katsastusväline

19
Tulokset / FinTrack Tour II / 2018 Oulu
« : 11.12.17 - klo: 13.33 »
TSS-10
1AJoonis Oksanen23:1, 2:1 [1:2]
2AIlari Lamminsivu31:1, 2:2 [3:3]
3AEemeli Anttonen53:2, 2:3 [1:4]
4ASaku Moilanen71:3, 2:4 [3:4]
5ASisu Kuuslahti101:5, 2:5 [3:6]
6AOlli Hirvonen113:5, 2:6 [1:6]
7AJuha-Matti Heikkala143:7, 2:7 [1:7]
8BTommi Tirroniemi21:1, 3:1 [2:1]
9BJoenna Oksanen41:2, 3:2 [2:2]
10BSami Kuusrainen63:3, 1:3 [2:4]
11BOscar Leino82:3, 3:5 [1:5]
12BOlavi Tenno83:4, 1:4 [2:5]
TSM-10
1AMiko Teponoja23:1, 2:1 [1:1]
2AGeorgy Chmigal41:2, 3:2 [2:5]
3AKalle Lehto52:2, 3:3 [1:5]
4ATeemu Saarinen71:3, 2:4 [3:9]
5AVesa Yli83:4, 1:4 [2:6]
6AHenry Salmen102:3, 3:7 [1:7]
7AJoni Minkkinen113:5, 1:6 [2:7]
8AMiika Laurila143:6, 2:8 [1:8]
9ASami Takkinen173:8, 1:9 [2:10]
10AValtteri Pausio192:9, 3:10 [1:10]
11BEetu Pesonen33:1, 2:2 [1:8]
12BMarko Vähäkuopus32:1, 3:2 [1:2]
13BJere Saarinen41:1, 2:3 [3:3]
14BVille Rauman71:3, 3:4 [2:5]
15BJussi Rinne92:4, 1:5 [3:7]
16BMiikka Luhta101:4, 2:6 [3:8]
17BVille Lehtinen113:5, 1:6 [2:8]
18BTeemu Salminen133:6, 2:7 [1:7]
19CVille Sipola22:1, 1:1 [3:5]
20CPasi Lento33:1, 1:2 [2:3]
21CJori Salminen52:2, 3:3 [1:5]
22CJona Oksanen53:2, 1:3 [2:5]
23CJyrki Malinen83:4, 2:4 [1:4]
24CTatu Taivainen123:6, 2:6 [1:6]
TSP-10
1AMiika Laurila23:1, 1:1 [2:5]
2AMarko Vähäkuopus32:1, 3:2 [1:2]
3ATeemu Saarinen62:2, 3:4 [1:7]
4AVesa Yli62:3, 3:3 [1:4]
5AEetu Pesonen71:3, 2:4 [3:5]
6AJanne Valtanen111:5, 3:6 [2:9]
7AMiikka Luhta131:6, 3:7 [2:8]
8AValtteri Pausio142:6, 1:8 [3:8]
9AJere Saarinen162:7, 1:9 [3:9]
10AEemeli Anttonen203:10, 2:10 [1:10]
11BVille Rauman23:1, 1:1 [2:3]
12BMika Anttonen42:1, 3:3 [1:5]
13BIlari Lamminsivu41:2, 2:2 [3:4]
14BJussi Rinne53:2, 1:3 [2:4]
15BPasi Lento101:4, 2:6 [3:6]
16BVille Sipola102:5, 3:5 [1:6]
17BVille Lehtinen141:7, 3:7 [2:7]
18CJori Salminen23:1, 1:1 [2:1]
19CTeemu Salminen42:2, 1:2 [3:4]
20COlli Hirvonen53:2, 2:3 [1:4]
21CTommi Tirroniemi63:3, 1:3 [2:4]
22CJaakko Huhmarsalo103:5, 1:5 [2:5]
23COlavi Tenno123:6, 1:6 [2:6]
GT-10
1AJanne Valtanen21:1, 3:1 [2:1]
2AJuha-Matti Heikkala42:2, 3:2 [1:3]
3ATero Niskanen61:2, 3:4 [2:4]
4ATommi Tirroniemi63:3, 2:3 [1:4]

Tarkemmat tulokset:

La https://tinyurl.com/yb3l65n2

Su https://tinyurl.com/y9z3tzxq

Lauantaina sattui pieni kömmähdys palkintojen jaossa kun jaoin TSS-10 luokan B-finaalin pytyt alkuerätulosten mukaan kun laskennasta annettiin väärä kuponki.
Ensimmäinen ja toinen sija meni oikein mutta kolmas ja neljäs sija meni ristiin. Kaikki neljä kuljettajaa ovat pokaalinsa saaneet ja lienee tyytyväisiä.


Totuttuun tapaan Ospa järjesti live-streamin kilpailuista:

Lauantai TSS/TSM
https://www.youtube.com/watch?v=ZSuH_VkUiuQ

Sunnuntai TSP/GT
https://www.youtube.com/watch?v=oQuc9GEKwy0


20
Tulokset / Vs: Maastosarja 2017 lopputulokset
« : 25.08.17 - klo: 13.51 »
Tässä vielä kaikkien osakilpailujen tulokset niin löytyy kaikki samasta paikasta

#1 Hyvinkää
M2-10M4-10
A1Valander 21:1, 2:2 [3:10]A1 Valander Joel22:1, 1:1 [3:10]
A2 Salmela Karri33:1, 2:2 [1:2]A2 Salmela Karri33:1, 2:2 [1:8]
A3Niinivirta 53:2, 1:3 [2:3]A3 Saarinen Konsta43:2, 1:2 [2:3]
A4Saarinen 73:3, 2:4 [1:7]A4 Luopajärvi Mikko73:3, 2:4 [1:5]
A5Luopajärvi 101:5, 3:5 [2:6]A5 Niinivirta Toni71:3, 3:4 [2:5]
A6Aromaa 121:4, 3:8 [2:10]A6 Aromaa Juha111:4, 3:7 [2:9]
A7Mäki 123:4, 1:8 [2:8]A7 Hovi Jani123:6, 1:6 [2:7]
A8Hovi 122:5, 3:7 [1:10]A8 Vieno Eeli133:5, 2:8 [1:9]
A9Silvennoinen 131:6, 2:7 [3:9]A9 Eklund Valtteri132:6, 1:7 [3:8]
A10Otsavaara 153:6, 1:9 [2:9]A10 Gabrielsson Jamiel201:10, 2:10 [3:10]
B11Eklund 21:1, 3:1 [2:1]B11 Otsavaara Tuomo31:1, 2:2 [3:3]
B12Itävuori 41:2, 2:2 [3:3]B12 Kyykkä Ari-Pekka32:1, 3:2 [1:2]
B13Syrjänen 63:2, 2:4 [1:5]B13 Söderlund Max71:3, 2:4 [3:9]
B14Söderlund 71:3, 3:4 [2:8]B14 Mäki Oskari83:1, 2:7 [1:7]
B15Salmela 72:3, 1:4 [3:8]B15 Syrjänen Arttu83:4, 1:4 [2:5]
B16Helistölä 122:5, 1:7 [3:7]B16 Mykkänen Jori92:3, 1:6 [3:10]
B17Kyykkä 131:6, 2:7 [3:9]B17 Salmela Sami121:5, 3:7 [2:10]
B18Gabrielsson 143:6, 1:8 [2:9]B18 Salminen Topi133:5, 2:8 [1:9]
B19Laaksonen153:5, 1:10 [2:10]B19 Elfström Kim142:6, 3:8 [1:8]
B20Jolkkonen 152:6, 1:9 [3:10]B20 Silvennoinen Antti153:6, 2:9 [1:10]
C21Elfström 33:1, 1:2 [2:4]C21 Rauman Ville21:1, 3:1 [2:3]
C22Vieno 31:1, 2:2 [3:2]C22 Mäki Ville32:1, 1:2 [3:2]
C23Valtanen 62:1, 1:5 [3:5]C23 Niskanen Tero63:3, 1:3 [2:4]
C24Rauman 62:3, 3:3 [1:6]C24 Lindgren Jon72:2, 3:5 [1:7]
C25Mäki Ville81:4, 3:4 [2:5]C25 Sipola Ville93:4, 1:5 [2:5]
C26Kiiski 91:3, 2:6 [3:6]C26 Juvonen Toni101:4, 2:6 [3:7]
C27Mykkänen 141:7, 2:7 [3:7]C27 Laaksonen Tomi123:6, 1:6 [2:7]
D28Juvonen 22:1, 3:1 [1:2]D28 Eskelinen Matti23:1, 1:1 [2:2]
D29Kalle Sivill41:1, 2:3 [3:3]D29 Helistölä Mikko32:1, 3:2 [1:5]
D30Niskanen 52:2, 1:3 [3:4]D30 Sivill Henri61:2, 2:4 [3:5]
D31Lindgren 63:2, 1:4 [2:5]D31 Virtanen Jukka63:3, 1:3 [2:5]
D32Henri Sivill92:4, 3:5 [1:5]D32 Kiiski Janne72:3, 3:4 [1:5]

#2 Vaasa
M2-10M4-10
A1 Haatanen Joona23:1, 1:1 [2:2]A1 Haatanen Joona21:1, 2:1 [3:9]
A2 Valander Joel43:2, 1:2 [2:8]A2 Valander Joel33:1, 2:2 [1:8]
A3 Salmela Karri52:1, 3:4 [1:5]A3 Luopajärvi Mikko51:2, 3:3 [2:8]
A4 Luopajärvi Mikko63:3, 2:3 [1:4]A4 Saarinen Konsta63:2, 2:4 [1:10]
A5 Mäki Oskari103:5, 2:5 [1:6]A5 Salmela Karri72:3, 3:4 [1:9]
A6 Eklund Valtteri122:4, 3:8 [1:8]A6 Söderlund Max91:3, 2:6 [3:7]
A7 Aromaa Juha123:6, 2:6 [1:7]A7 Vieno Eeli102:5, 3:5 [1:5]
A8 Saarinen Konsta131:3, 3:10 [2:10]A8 Mäki Oskari111:4, 2:7 [3:8]
A9 Siltanen Jarno163:7, 2:9 [1:10]A9 Kyykkä Ari-Pekka133:6, 1:7 [2:9]
A10 Hovi Jani162:7, 3:9 [1:9]A10 Hovi Jani161:6, 2:10 [3:10]
B11 Salmela Sami22:1, 1:1 [3:2]B11 Aromaa Juha21:1, 2:1 [3:10]
B12 Vieno Eeli33:1, 2:2 [1:2]B12 Eklund Valtteri33:1, 2:2 [1:2]
B13 Silvennoinen Antti83:3, 2:5 [1:8]B13 Niinivirta Toni63:2, 2:4 [1:9]
B14 Luhta Miikka83:4, 2:4 [1:7]B14 Siltanen Jarno62:3, 1:3 [3:5]
B15 Söderlund Max101:3, 3:7 [2:7]B15 Ullakko Ilmari103:3, 2:7 [1:8]
B16 Gabrielsson Jamiel101:4, 3:6 [2:10]B16 Salmela Sami103:4, 1:6 [2:8]
B17 Ullakko Ilmari103:5, 1:5 [2:6]B17 Viholainen Juuso111:4, 3:7 [2:10]
B18 Niinivirta Toni112:3, 3:8 [1:10]B18 Salminen Topi122:6, 3:6 [1:7]
B19 Kyykkä Ari-Pekka141:6, 2:8 [3:9]B19 Gabrielsson Jamiel131:5, 3:8 [2:9]
B20 Sorri Heikki181:9, 2:9 [3:10]B20 Silvennoinen Antti142:5, 3:9 [1:10]
C21 Rauman Ville31:1, 3:2 [2:3]C21 Helistölä Mikko21:1, 3:1 [2:9]
C22 Helistölä Mikko33:1, 1:2 [2:2]C22 Niskanen Tero32:1, 1:2 [3:6]
C23 Kuivalainen Eetu42:1, 1:3 [3:3]C23 Hyvönen Juha62:2, 3:4 [1:7]
C24 Jolkkonen Ari-Pekka91:4, 2:5 [3:6]C24 Erkkilä Taneli63:2, 2:4 [1:4]
C25 Savilaakso Sakari103:4, 1:6 [2:8]C25 Rauman Ville62:3, 1:3 [3:5]
C26 Laaksonen Tomi101:5, 3:5 [2:6]C26 Hirvonen Olli93:3, 2:6 [1:6]
C27 Niskanen Tero122:4, 1:8 [3:8]C27 Honkonen Mika121:5, 3:7 [2:8]
C28 Hyvönen Juha141:7, 2:7 [3:9]C28 Laaksonen Tomi142:5, 3:9 [1:9]
C29 Hirvonen Olli163:7, 1:9 [2:10]C29 Määttä Hannu152:7, 1:8 [3:8]
C30 Häkämies Jukka192:9, 3:10 [1:10]D30 Häkämies Jukka21:1, 2:1 [3:2]
D31 Kiiski Janne21:1, 2:1 [3:7]D31 Viholainen Ville33:1, 2:2 [1:4]
D32 Vuorenmäki Lasse41:2, 2:2 [3:2]D32 Rinteelä Pasi51:2, 3:3 [2:3]
D33 Lehto Jyrki63:1, 2:5 [1:9]D33 Hillukkala Mika81:3, 3:5 [2:5]
D34 Mäenpää Veikka71:3, 2:4 [3:5]D34 Kiiski Janne83:4, 2:4 [1:5]
D35 Ullakko Kristian82:3, 1:5 [3:6]D35 Lehto Jyrki121:6, 2:6 [3:6]
D36 Tirroniemi Tommi81:4, 3:4 [2:7]
D37 Laitala Jussi93:3, 2:6 [1:6]
D38 Mäkinen Jani151:7, 2:8 [3:9]
D39 Tenno Olavi163:8, 1:8 [2:9]

#3 Joensuu
M2-10M4-10
A1 Haatanen Joona23:1, 2:1 [1:3]A1 Haatanen Joona23:1, 1:1 [2:2]
A2 Valander Joel41:2, 3:2 [2:3]A2 Valander Joel32:1, 3:2 [1:2]
A3 Salmela Karri51:1, 2:4 [3:5]A3 Saarinen Konsta62:3, 1:3 [3:5]
A4 Luopajärvi Mikko62:2, 3:4 [1:5]A4 Salmela Karri83:3, 1:5 [2:10]
A5 Saarinen Konsta73:3, 1:4 [2:6]A5Otsavaara Tuomo81:4, 3:4 [2:5]
A6Otsavaara Tuomo112:5, 1:6 [3:6]A6 Luopajärvi Mikko112:4, 3:7 [1:7]
A7 Gabrielsson Jamiel143:7, 1:7 [2:8]A7 Gabrielsson Jamiel123:6, 2:6 [1:6]
A8Touko Silpola152:7, 3:8 [1:10]A8 Niinivirta Toni152:7, 1:8 [3:10]
A9 Mäki Oskari171:8, 3:9 [2:10]A9 Salminen Topi162:8, 3:8 [1:9]
A10 Kuivalainen Eetu182:9, 1:9 [3:10]A10Touko Silpola182:9, 3:9 [1:10]
B11Syrjänen Arttu21:1, 2:1 [3:1]B11Syrjänen Arttu33:1, 1:2 [2:7]
B12 Ullakko Ilmari63:2, 2:4 [1:7]B12 Eklund Valtteri41:1, 2:3 [3:3]
B13 Jolkkonen Ari-Pekka62:3, 3:3 [1:9]B13 Viholainen Juuso52:1, 3:4 [1:5]
B14Janne Valtanen81:4, 3:4 [2:7]B14 Silvennoinen Antti52:2, 1:3 [3:5]
B15 Niinivirta Toni92:2, 3:7 [1:8]B15 Aromaa Juha63:2, 2:4 [1:8]
B16Henri Virta91:3, 3:6 [2:8]B16 Salmela Sami91:4, 2:5 [3:8]
B17 Salmela Sami111:2, 3:9 [2:9]B17 Ullakko Ilmari122:6, 1:6 [3:6]
B18 Eklund Valtteri111:5, 2:6 [3:8]B18 Hyvönen Juha143:7, 1:7 [2:8]
B19 Aromaa Juha113:5, 1:6 [2:10]C19Ville Sipola23:1, 2:1 [1:2]
B20 Silvennoinen Antti152:5, 3:10 [1:10]C20 Niskanen Tero31:1, 3:2 [2:6]
C21Marko Mikama22:1, 1:1 [3:6]C21 Viholainen Ville62:2, 3:4 [1:6]
C22 Laaksonen Tomi33:1, 2:2 [1:3]C22Toni Juvonen62:3, 1:3 [3:6]
C23 Hyvönen Juha41:2, 3:2 [2:3]C23 Laaksonen Tomi73:3, 2:4 [1:4]
C24 Niskanen Tero73:3, 1:4 [2:5]C24 Ullakko Kristian102:5, 1:5 [3:5]
C25Toni Juvonen92:4, 1:5 [3:5]
C26 Ullakko Kristian103:4, 1:6 [2:6]

#4 Vantaa
M2-10M4-10
A1Karri Salmela22:1, 1:1 [3:10]A1Karri Salmela22:1, 1:1 [3:10]
A2Joel Valander33:1, 1:2 [2:2]A2Joel Valander33:1, 1:2 [2:10]
A3Konsta Saarinen61:3, 3:3 [2:9]A3Konsta Saarinen42:2, 3:2 [1:3]
A4Sami Salmela72:3, 1:4 [3:5]A4Max Söderlund62:3, 3:3 [1:8]
A5Juha Aromaa83:2, 2:6 [1:7]A5Tommi Vacklin102:4, 1:6 [3:7]
A6Max Söderlund93:4, 2:5 [1:8]A6Tuomo Otsavaara103:5, 1:5 [2:5]
A7Mikko Luopajärvi102:4, 1:6 [3:6]A7Teppo Kauppinen113:4, 1:7 [2:9]
A8Toni Niinivirta141:5, 3:9 [2:10]A8Ari-Pekka Kyykkä121:4, 3:8 [2:8]
A9Teppo Kauppinen152:7, 3:8 [1:10]A9Arttu Syrjänen123:6, 2:6 [1:10]
A10Jari Itävuori153:7, 2:8 [1:9]A10Valtteri Eklund162:7, 1:9 [3:9]
B11Tuomo Otsavaara33:1, 1:2 [2:5]B11Mikko Luopajärvi31:1, 2:2 [3:3]
B12Valtteri Eklund52:2, 3:3 [1:5]B12Jari Itävuori32:1, 3:2 [1:7]
B13Jani Hovi62:1, 3:5 [1:9]B13Juha Aromaa43:1, 2:3 [1:5]
B14Henri Virta63:2, 2:4 [1:10]B14Toni Niinivirta71:2, 2:5 [3:6]
B15Tomi Laaksonen72:3, 1:4 [3:7]B15Topi Salminen81:4, 3:4 [2:9]
B16Jori Mykkänen71:3, 3:4 [2:6]B16Jori Mykkänen91:3, 2:6 [3:7]
B17Ilmari Ullakko81:1, 2:7 [3:8]B17Mikko Mäkelä113:5, 1:6 [2:8]
B18Janne Valtanen133:6, 1:7 [2:8]B18Jani Hovi122:4, 1:8 [3:8]
B19Ilari Lamminsivu151:6, 3:9 [2:10]B19Ilmari Ullakko162:7, 1:9 [3:9]
B20Eeli Vieno171:8, 2:9 [3:10]B20Henri Virta203:10, 2:10 [1:10]
C21Arttu Syrjänen23:1, 1:1 [2:2]C21Sami Salmela22:1, 3:1 [1:9]
C22Ari-Pekka Kyykkä42:1, 1:3 [3:3]C22Toni Juvonen31:1, 2:2 [3:5]
C23Vesa Uotila51:2, 2:3 [3:6]C23Eppu Ylikorpi61:2, 3:4 [2:6]
C24Eppu Ylikorpi73:2, 2:5 [1:6]C24Tomi Laaksonen61:3, 3:3 [2:9]
C25Toni Juvonen81:4, 2:4 [3:4]C25Juuso Viholainen73:2, 2:5 [1:8]
C26Sami Suokas101:5, 3:5 [2:6]C26Jon Lindgren82:3, 1:5 [3:8]
D27Mikko Helistölä21:1, 2:1 [3:1]C27Vesa Uotila102:4, 1:6 [3:9]
D28Marko Mikama41:2, 2:2 [3:3]C28Jukka Häkämies111:4, 2:7 [3:7]
D29Janne Kiiski53:2, 1:3 [2:4]C29Mikko Helistölä133:6, 1:7 [2:8]
D30Kristian Ullakko72:3, 3:4 [1:5]D30Ilari Lamminsivu22:1, 1:1 [3:2]
D31Akseli Syrjänen91:4, 3:5 [2:5]D31Ville Sipola33:1, 2:2 [1:4]
D32Ville Viholainen51:2, 3:3 [2:3]
D33Pasi Rinteelä81:3, 3:5 [2:5]
D34Kristian Ullakko93:4, 1:5 [2:6]
D35Janne Kiiski102:4, 3:6 [1:6]

#5 Oulu
M2-10M4-10
A1Karri Salmela21:1, 2:1 [3:10]A1Karri Salmela23:1, 1:1 [2:2]
A2Oskari Mäki43:1, 1:3 [2:6]A2Tuomo Otsavaara32:1, 3:2 [1:4]
A3Mikko Luopajärvi43:2, 2:2 [1:5]A3Konsta Saarinen61:2, 2:4 [3:10]
A4Vesa Yli72:3, 1:4 [3:6]A4Valtteri Eklund63:3, 2:3 [1:3]
A5Juha Aromaa83:3, 2:5 [1:7]A5Mikko Luopajärvi103:4, 1:6 [2:6]
A6Janne Valtanen83:4, 2:4 [1:9]A6A-P Kyykkä101:5, 2:5 [3:6]
A7Konsta Saarinen111:2, 3:9 [2:10]A7Juha Aromaa123:5, 2:7 [1:10]
A8Ari-Pekka Jolkkonen113:5, 1:6 [2:9]A8Tero Niskanen151:7, 2:8 [3:8]
A9Antti Silvennoinen152:7, 1:8 [3:8]A9Oskari Mäki163:7, 1:9 [2:10]
A10Miikka Luhta153:7, 2:8 [1:10]A10Jani Hovi171:8, 2:9 [3:9]
B11Sami Salmela21:1, 2:1 [3:8]B11Miikka Luhta21:1, 3:1 [2:4]
B12Valtteri Eklund33:1, 2:2 [1:8]B12Vesa Yli32:1, 1:2 [3:3]
B13A-P Kyykkä61:2, 2:4 [3:9]B13Niko Vuorenmaa53:2, 2:3 [1:4]
B14Tuomo Otsavaara72:3, 1:4 [3:10]B14Arttu Syrjänen52:2, 1:3 [3:4]
B15Jani Hovi83:2, 2:6 [1:7]B15Sami Salmela111:5, 3:6 [2:8]
B16Juha Hyvönen83:3, 1:5 [2:5]B16Juha Hyvönen123:5, 1:7 [2:10]
B17Ilmari Ullakko101:3, 3:7 [2:9]B17Antti Silvennoinen122:5, 3:7 [1:8]
B18Mikko Helistölä113:4, 2:7 [1:9]B18Ville Sipola131:6, 2:7 [3:8]
B19Jamiel Gabrielsson121:6, 3:6 [2:10]B19Jamiel Gabrielsson152:6, 3:9 [1:9]
B20Eetu Kuivalainen133:5, 2:8 [1:10]B20Hannu Määttä192:9, 1:10 [3:10]
C21Ville Rauman21:1, 2:1 [3:6]C21Ilmari Ullakko22:1, 1:1 [3:1]
C22Arttu Syrjänen43:1, 1:3 [2:5]C22Taneli Erkkilä53:2, 2:3 [1:7]
C23Sakari Savilaakso43:2, 1:2 [2:3]C23Tomi Laaksonen51:2, 3:3 [2:4]
C24Juha-Matti Heikkala62:2, 3:4 [1:4]C24Ville Rauman62:2, 1:4 [3:5]
C25Tomi Laaksonen73:3, 2:4 [1:6]C25Mika Honkonen91:3, 2:6 [3:7]
C26Marko Heikkilä113:5, 2:6 [1:7]C26Olli Hirvonen93:4, 2:5 [1:6]
C27Tero Niskanen121:5, 2:7 [3:7]C27Mikko Helistölä111:5, 3:6 [2:7]
D28Taneli Erkkilä21:1, 3:1 [2:3]D28Juha-Matti Heikkala23:1, 2:1 [1:2]
D29Kristian Ullakko32:1, 1:2 [3:2]D29Tommi Tirroniemi31:1, 2:2 [3:3]
D30Tommi Tirroniemi52:2, 1:3 [3:3]D30Kristian Ullakko63:2, 1:4 [2:4]
D31Veikka Mäenpää82:4, 1:4 [3:4]D31Mika Hillukkala61:3, 2:3 [3:4]
D32Jani Mäkinen102:5, 3:5 [1:5]D32Olavi Tenno101:5, 2:5 [3:5]
D33Olavi Tenno122:6, 3:6 [1:6]

21
Tulokset / Lopputulokset Maastosarja V Oulu 19.-20.8.2017
« : 20.08.17 - klo: 23.26 »
Kiitokset kilpailijoille sekä talkoolaisille. Kisat saatiin pidettyä kuivassa kelissä vaikka yölliset sateen hieman haittasi aamuisin mutta rata kuivui nopeasti ajettavaan kuntoon.

M2-10 SM
1Karri SalmelaFullspeed RC21:1, 2:1 [3:10]
2Oskari MäkiVUA43:1, 1:3 [2:6]
3Mikko LuopajärviVUA43:2, 2:2 [1:5]
4Vesa YliOspa Ry72:3, 1:4 [3:6]
5Juha AromaaFullspeed RC83:3, 2:5 [1:7]
6Janne ValtanenOspa Ry83:4, 2:4 [1:9]
7Konsta SaarinenAUK J-Äijät111:2, 3:9 [2:10]
8Ari-Pekka JolkkonenJoeUA113:5, 1:6 [2:9]
9Antti SilvennoinenHyUA152:7, 1:8 [3:8]
10Miikka LuhtaOspa Ry153:7, 2:8 [1:10]
B-fin
11Sami SalmelaFullspeed RC21:1, 2:1 [3:8]
12Valtteri EklundKyPak33:1, 2:2 [1:8]
13A-P KyykkäEPUA61:2, 2:4 [3:9]
14Tuomo OtsavaaraFullspeed RC72:3, 1:4 [3:10]
15Jani HoviHyUA83:2, 2:6 [1:7]
16Juha HyvönenOspa Ry83:3, 1:5 [2:5]
17Ilmari UllakkoVUA101:3, 3:7 [2:9]
18Mikko HelistöläJoeUA113:4, 2:7 [1:9]
19Jamiel GabrielssonÄkpaRC121:6, 3:6 [2:10]
20Eetu KuivalainenJoeUA133:5, 2:8 [1:10]
C-fin
21Ville RaumanOspa Ry21:1, 2:1 [3:6]
22Arttu SyrjänenFullspeed RC43:1, 1:3 [2:5]
23Sakari SavilaaksoOspa Ry43:2, 1:2 [2:3]
24Juha-Matti HeikkalaOspa Ry62:2, 3:4 [1:4]
25Tomi LaaksonenHyUA73:3, 2:4 [1:6]
26Marko HeikkiläOspa Ry113:5, 2:6 [1:7]
27Tero NiskanenOspa Ry121:5, 2:7 [3:7]
D-fin
28Taneli ErkkiläMRT ry21:1, 3:1 [2:3]
29Kristian UllakkoVUA32:1, 1:2 [3:2]
30Tommi TirroniemiOspa Ry52:2, 1:3 [3:3]
31Veikka MäenpääVUA82:4, 1:4 [3:4]
32Jani MäkinenVUA102:5, 3:5 [1:5]
33Olavi TennoOspa Ry122:6, 3:6 [1:6]

M4-10 kansallinen
1A-P KyykkäEPUA22:1, 1:1 [3:8]
2Vesa YliOSPA Ry33:1, 2:2 [1:4]
3Olli HirvonenOSPA Ry53:2, 1:3 [2:7]
4Hannu MäättäOSPA Ry51:2, 3:3 [2:6]
5Niko VuorenmaaHyUA72:3, 3:4 [1:5]
6Ville SipolaOSPA Ry92:4, 3:5 [1:6]
7Mika HillukkalaOSPA Ry112:5, 3:6 [1:7]
8Mika HonkonenOSPA Ry161:8, 2:8 [3:8]

M4-10 SM
A-fin
1Karri SalmelaFullspeed RC23:1, 1:1 [2:2]
2Tuomo OtsavaaraFullspeed RC32:1, 3:2 [1:4]
3Konsta SaarinenAUK J-Äijät61:2, 2:4 [3:10]
4Valtteri EklundKyPak63:3, 2:3 [1:3]
5Mikko LuopajärviVUA103:4, 1:6 [2:6]
6A-P KyykkäEPUA101:5, 2:5 [3:6]
7Juha AromaaFullspeed RC123:5, 2:7 [1:10]
8Tero NiskanenOSPA Ry151:7, 2:8 [3:8]
9Oskari MäkiVUA163:7, 1:9 [2:10]
10Jani HoviHyUA171:8, 2:9 [3:9]
B-fin
11Miikka LuhtaOSPA Ry21:1, 3:1 [2:4]
12Vesa YliOSPA Ry32:1, 1:2 [3:3]
13Niko VuorenmaaHyUA53:2, 2:3 [1:4]
14Arttu SyrjänenFullspeed RC52:2, 1:3 [3:4]
15Sami SalmelaFullspeed RC111:5, 3:6 [2:8]
16Juha HyvönenOSPA Ry123:5, 1:7 [2:10]
17Antti SilvennoinenHyUA122:5, 3:7 [1:8]
18Ville SipolaOSPA Ry131:6, 2:7 [3:8]
19Jamiel GabrielssonÄkpaRC152:6, 3:9 [1:9]
20Hannu MäättäOSPA Ry192:9, 1:10 [3:10]
C-fin
21Ilmari UllakkoVUA22:1, 1:1 [3:1]
22Taneli ErkkiläMRT ry53:2, 2:3 [1:7]
23Tomi LaaksonenHyUA51:2, 3:3 [2:4]
24Ville RaumanOSPA Ry62:2, 1:4 [3:5]
25Mika HonkonenOSPA Ry91:3, 2:6 [3:7]
26Olli HirvonenOSPA Ry93:4, 2:5 [1:6]
27Mikko HelistöläJoeUA111:5, 3:6 [2:7]
D-fin
28Juha-Matti HeikkalaOSPA Ry23:1, 2:1 [1:2]
29Tommi TirroniemiOSPA Ry31:1, 2:2 [3:3]
30Kristian UllakkoVUA63:2, 1:4 [2:4]
31Mika HillukkalaOSPA Ry61:3, 2:3 [3:4]
32Olavi TennoOSPA Ry101:5, 2:5 [3:5]

M2-10 kansallinen
1Janne ValtanenOSPA Ry23:1, 1:1 [2:2]
2Sakari SavilaaksoOSPA Ry32:1, 3:2 [1:2]
3Jani MäkinenVUA63:3, 1:3 [2:3]

Tarkemmat tulokset löytyy tuolta: lauantai ja sunnuntai

22
Treenitulokset löytyy tuolta:

https://speedhive.mylaps.com/Practice/2418

23
Sääennusteet muuttuu siihen malliin että eiköhän katsota lauantaiaamuna mikä on tilanne ja edetään sen mukaan.

Perjantaina treenaajille on myynnissä kahvia, mehua, limukkaa ja täytettyjä leipiä. Toimistokopissa on mikroaaltouuni ja grilli lämpenee tarvittaessa.

Tulen perjantaia klo 10:00 aikaan Hannukseen.

-janne

24
Vieläkö ehtii ilmoittautua M2-10 luokan nopeampaan erään?
Voin laittaa meiliin tiedot. 

25
Sunnuntain aikataulu ja erälistat ovat vasta luonnoksia  ja muutoksia on tulossa, ainakin F1 erät yhdistetään.
Muutokset voidaan tehdä vasta aamulla koska laskennan tietokone on kisapaikalla.

T: kilpailun johtaja

26
Erälistat lauantai

Heat 1   F1-10   
#   Nr.   Pilot
1   15   Janne Valtanen
2   2   Artti Viitaniemi
3   11   Mika Anttonen
4   1   Niko Sinervo
5   3   Ilari Lamminsivu
6   4   Aapo Koro
7   18   Niko Vuorenmaa
8   17   Eemeli Anttonen
9   19   Tauno Meriläinen

Heat 1   TSS-10   
#   Nr.   Pilot
1      Pekka Kuronen
2   48   Marko Heikkilä
3      Antti Jakunaho
4      Tero Niskanen
      
Heat 2   TSS-10   
#   Nr.   Pilot
1      Juha-Matti Heikkala
2   45   Ville Sipola
3      Olli Hirvonen
4      Jukka Kerola
5   30   Olavi Tenno

Heat 1   GT-12   
#   Nr.   Pilot
1   19   Tommi Tirroniemi
2   33   Niko Vuorenmaa
3   22   Olavi Tenno
4   30   Heikki Huotari
5   27   Teemu Taivainen
6   32   Ilpo Koivisto
7      juha hyvönen
8   18   Aapo Koro
      
Heat 2   GT-12   
#   Nr.   Pilot
1   5   Ilari Lamminsivu
2      Jukka Häkämies
3   16   Niko Sinervo
4   14   Marko Aava
5   3   Antti Luoto
6   19   Jaakko Huhmarsalo
7   13   Artti Viitaniemi
8      Taneli Erkkilä

Heat 1   C-12      
#   Nr.   Pilot   Country
1      Taneli Erkkilä   FIN
2      Eetu Laaksonen   FIN
3      Jukka Laaksonen   FIN
4   16   Tommi Tirroniemi   FIN
5   18   Antti Luoto   FIN
6   11   Tauno Meriläinen   FIN
         
Heat 2   C-12      
#   Nr.   Pilot   Country
1   2   Vesa Yli   FIN
2      Kyykkä A-P   FIN
3   3   Vehniäinen Panu   FIN
4      Sami Munck   

27
Schumacher / Vs: Schumacher Supastox 1/12 mattorata-auto
« : 16.10.16 - klo: 21.34 »
Toivottavasti vastaus ei tule liian myöhään.

Ehdottomasti kannattaa sijoittaa uusimpaan Atom-malliin ja sen kalliimpaan versioon.
Kyllähän se diffi on tärkeä olla ajettavuuden kannalta.

Atomissa on myöskin parannettu takajousituksen geometria jolla takapito paranee huimasti. Myöskin poikittaista tuubi-iskareista on iso hyöty

28
Schumacher / Vs: Schumacher Mi4, Mi5 ja Mi6 -touring-autot
« : 17.09.16 - klo: 13.48 »
Ei ole ainakaan minulla vielä kokemuksia mutta suunnitelmissa on päästä lauantaina kasaamaan uutta kiesiä

29
Minullakin olisi luokkana Classic mutta korin muotoilu ei ihan mene speksiin, muistuttaa enemmän saippuarasiaa kuin Miniä koirankoppia.

Koska tarkempi aikataulu julkaistaan?

-janne

30
Schumacher / Vs: Schumacher Supastox 1/12 mattorata-auto
« : 06.12.15 - klo: 19.20 »
Rengaskovuustaulukko löytyy SupaStox GT:n manuaalista sivulta 35. GT:ssä mukana tulevat renkaat ovat edessä 47sh ja takana 35sh

http://www.racing-cars.com/products.asp?category=Tech%20Info&templateid=21&sortname1=prodvalue9&subcategory=Cars

2s akulla ajettaessa moottottori tulisi olla 25.5T.

Sivuja: [1] 2 3 4 ... 9