VIHTI miniland

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - CubaLibre

Sivuja: [1]
1
Pääsiäinen meni jo, myynti-ilmoituksen voi poistaa. Kiitokset kiinnostuneille.







Pääsiäisen kunniaksi erikoistarjous, voimassa vain erittäin rajoitetun ajan!

Myydään iso E-Revo johon laitettu kaikenlaista viriosaa, sekä rakennettu omia kestävämpiä osia herkästi rikkoontuvien vakio-osien tilalle. Autossa paikoillaan Mamba Monster nopari + moottorikombo, servoksi laitettu Savöx 1256TG eli 20kg vääntävä titaanirattainen servo. Teräskardaanit, pidennetty akseliväli, iskareissa variable damping -kitti sisällä, TeknoRC kallistuksen vakaajat ja paljon muuta. Omia osia ovat LED-valot keulassa ja perässä, teräksiset pohjapanssarit, erikoismallinen takasiipi sekä lisätuki, roiskeläpät. Lisäksi vakioauton itsestään muuttuvat pyöränkulmat on lukittu paikoilleen, ja heiluvat pyörän hexit on modattu välyksettömiksi. On siinä varmaan paljon muutakin mitä ei nyt ulkoa muista.

Renkaita löytyy useita settejä, osa sileitä, osa uusia avaamattomissa paketeissa, lisäksi ruuvirenkaat talviajeluita varten. Löytyy myös kankainen suojapussi, joka suojaa kaikki elektroniikkaosat talviajeluiden aikana lumelta ja kuralta. Lipo-akkuja 2 ajosettiä, eli yhteensä 4 kappaletta. Varaosia uusia ja käytettyjä löytyy iso kasa, kuten runko, tukivarret, toe linkit, push rodit, pyörän hexit, axle carrierit laakereineen ja pallonivelineen, diffi + diffin osia + laakereita + tiivisteitä, takasiipi, bulk headit eteen ja taakse, pinioneita ja spurreja, jousia, uudet iskarit koko setti, samoin vetoakseleita 4kpl uusia,  ja paljon muuta mitä ei nyt äkkiseltään muista. Myös radiot voin myydä jos ostaja sellaiset tarvitsee.

E-Revon ostajalle kaupan päälle näppärä kuljetusväline, eli Toyota Avensis farmari-mallinen auto. On katsastettu, rekisterissä, paljon maailmaa nähnyt varmatoiminen peli. Avensiksella tuo edellä mainittu E-Revo varusteineen sekä myös kaverit autoineen liikahtavat helposti RC-radan vierelle. Samaan kyytiin mahtuu vielä talvella niin tarpeelliset lumikola, termospullo, vaihtovaatteet sekä grilli. Avensis on E-Revoon verrattuna isompi, tehokkaampi ja painavampi, mutta nelivedon puuttuessa ja teho/paino-suhteen ollessa heikompi on kiihtyvyys huonompi. Huippunopeutta sen sijaan löytyy enemmän, ja erityisesti talvella (sekä sadesäällä) kuljettajan olosuhteet ovat miellyttävämmät kuin E-Revon tapauksessa. Maasto-olosuhteissa Avensis toimii myös varavoimanlähteenä, jota voi käyttää E-Revon akkujen lataamiseen sekä rata-alueen valaisemiseen pimeämpänä vuodenaikana. RC-ratakäyttöön Avensis sopii E-Revoa huonommin muun muassa turhan suuren kokonsa ja pienen maavaransa vuoksi. Huom! Myynti ja luovutus vain täysi-ikäiselle ajokortin omaavalle henkilölle.

Tavarat majailee Oulussa, jossa onnistuu myös koeajo. Yhteydenotot YV:llä, tai voipi soitella numeroon o5o viiva 4oo 9418.

Kuvia laitan kunhan niitä jostain löydän.

Edit:
Kaverin ottama (jo hieman iäkäs) kuva E-Revosta:


ja tuossa toinen:


Noiden kuvien ottamisen jälkeen ainakin takasiipi ja roiskeläpät on tehty uusiksi, todennäköisesti myös muita päivityksiä on tehty.

Viininpunainen Avensis näkyy taustalla oikealla:


ja tässä tuore kuva Avensiksesta:




2


1: Bosh IXO ruuvinväännin Litium-ioni akulla ja kahdella erilaisella kulmavaihteella. Alkuperäinen paketti + manuaalit + ruuvauskärjet + laturi, käytetty ehkä max 10 kertaa joten uuden veroinen paketti. Uuden hinta 75 eur, tämä lähtee hintaan 45 euroa. Varattu. (Ostajakandidaatti jänisti, joten laitetaan uudestaan myyntiin. Ja selvennyksenä vielä että kaupan kohteena ei ole se Googlesta löytyvä hinnat alkaen malli, vaan erikoismalli jossa tulee kaikennäköistä tilpehtööriä mukana.)

2: 2-puolinen tarra esim servon kiinnittämiseen, hinta 3 euroa.

3: Pieniä poranteriä kaksi erilaista settiä. Pienemmässä teräkoot 0.3mm, 0.4mm, 0.5mm, 0.6mm, 0.7mm, 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.1mm ja 1.2mm. Isommassa teräkoot 1.3mm, 1.4mm, 1.5mm, 1.6mm, 1.8mm, 2.0mm, 2.2mm, 2.3mm, 2.4mm ja 2.5mm. Hinta 9 euroa/setti.

4: Verkkomainen suojasukka sähköjohdoille, laita esim vastarilta lähtevät johdot tällä kätevästi nippuun. Hinta 1 euro, tai laitetaan vaikka johonkin muuhun ostokseen kaupan päälle.

5: LiPo-akkuja 4 kappaletta Turnigy nano-tech 6000mAh 65-130C 2S, ladattu muutama kymmenen kertaa, ehjät ja toimivat. Eivät sovi kisakäyttöön koska ainakin 4-veto SC-autossa lämpenevät huomattavasti, hyvät pihasuttailuun ja kevyempään käyttöön. Hinta 25 euroa/kappale, tai 90 euroa koko satsi. Myyty.

6: Muovinen turvakaukalo/tulvasuoja kokoa 60x60 senttiä astianpesukoneelle/pyykkikoneelle/ym. Sopivaa rakennusmateriaalia esim auton kurasuojauksen yms rakenteluun. Hinta 10 euroa.

7: Traxxas virtaliittimiä, naaraspuolinen akkuun ja urospuolinen noparin johtoihin. Hinta 1 euro/kappale, molempia malleja löytyy muutama. 2+3 myyty, vielä muutama jäljellä.

Tavarat majailevat tällä hetkellä Oulussa, josta mieluummin nouto niin myös ostaja voi tarkistaa tavaran laadun ennen ostoa. Toki myös postitus onnistuu jos ostaja maksaa kulut. Yhteydenotot YV:llä.

Sivuja: [1]