EuroRC

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - Ruusperi

Sivuja: [1]
1
Xray / Xray X4 1:10 Touring auto
« : 10.05.22 - klo: 23.49 »
Pitkän ja menestyksekkään T sarjan touring auton korvaaja X4 alkaa olla jo tuttu kotimaankin radoilla.

https://teamxray.com/x4/2022/en/

Merkittävimmät rakenteelliset erot aiempiin malleihin on kolmiotukivarret ja iskareiden yläpäiden kiinnityspaikat.

Omat kokemukset on TSS luokan puolelta ja auto on erittäin kilpailukykyinen ns. suoraan paketista ainakin Hakkilassa, missä 23.4.2022 ajetun FTT kisan stanun sijat 1-4 meni X4 autoille.

Vinkit Hakkilaan stanuun:
Iskariöljyt kitti setupista poiketen 350cst ja takadiffiin 7k. Maavara eteen 4.8mm, taakse 5.0mm. Droopit 5,6 eteen ja poikkeuksellisen paljon, 4.2 taakse. Pidotus mighty gripillä (keltainen tai musta) tai mr33 taakse koko leveydeltä ja eteen puolet sisäreunasta. Wolverine kori niin alas kun saa ettei renkaat ota kiinni. Välitys 3,3 tienoille, esimerkiksi 47T pinjoni ja 80T spurri.

Aapo Koro


2
MHF-U Skarpnäck, hosting Nordic Champs 2020, 1/10 OR

Location:
Ältavägen 301, SE-128 30 Skarpnäck, Sverige
128 30 Tukholma
http://skarpnack.nu/

Date:
28-30.8.2020

https://www.facebook.com/championsofthenorth/

3
The DHI-Cup 2019 – presented by LRP, will be very special for us, it will be the last DHI-Cup held in the Sparekassen Fyn Arena due to some political agreements between Odense Municipality and Odense Congress Center, it will not be possible for Odense RC Minirace to hold the DHI Cup under the same conditions as before and therefore we are looking at alternatives to DHI-Cup 2020 without we being able to reveal this yet, we can just mention we are positive about what we have seen so far.

Below here you find the information about DHI-Cup 2019 – presented by LRP

The 2019 edition of DHI-Cup will be from 11-13rd January
We open for entries at myrcm.ch on Tuesday 30th and Wednesday 31st Oct. 2018.
That´s right two different days!! We saw previous years the server at myrcm.ch was too busy when the entry opens, therefore have we made some changes this year.

The entry will open as follow, so keep an eye on www.myrcm.ch:

Touring Car Modified: Tuesday 30th Oct. 20.00 GMT1+
Touring Car Super Stock Tuesday 30th Oct. 21.00 GMT1+

Off-Road 4WD: Wednesday 31st Oct. 20.00 GMT1+
Off-Road 2WD: Wednesday 31st Oct. 21.00 GMT1+

Before you make your entry, please log in on your myrcm account and check all your information are right, we saw last year many drivers have wrong email address and didn´t receive all the information from us.

Please note: fill out the “pit reservation field”. If you want to sit with your favorite team, club, friend or country, etc. etc., you fill that in the “pit reservation field”

Rules are expected to be announced in beginning of November.

All A-finalist from 2018 are secure a spot on the entry list in class they qualified for A-final in 2018 in, (if you made the A-final in 2WD, but not in 4WD, you got a spot in 2WD for 2019 edition)
As we have seen in the previous year the interest for DHI-Cup have been huge, but we are limited on pit space and we don´t want to race to midnight (we do to about 21.00) or put more drivers in the heats. We mean is important to get more track time and great racing and give the competitors opportunity to meet new and old friends and perhaps get a beer somewhere or visit a restaurant.
That’s the main reason why we have limited the amount of entries previous years and again for 2019.
We allow racers to compete in maximum 3 classes in 2019, but we don´t recommend to compete in both off-road and touring car section, as practice and finals are running on both tracks at the same time and there is an opportunity you have to be on both tracks at the same time.

Amount of spots that will be available in the classes at 30th and 31st October.
Stock Stock 80
Modified 60
2WD 70
4WD 70

Entry fee:
580 DKK On-road Touring Car incl. 1 set LRP CPX V22 (per class Super Stock or Modified)
680 DKK Off-road including (per class 2WD or 4WD incl. 1 pair of Schumacher front and rear Pre-Glued tires.

Your entry must be paid within 7 days
Payment information will be announced when you have done your entry.

The spots of the invited drivers which haven´t been confirmed and paid their entry fee or not paid entries will be given to drivers on the waiting list, so please be patient if you are on the waiting list.

Hotel Information
OCC Hotel ”Trackside” Hotel
Booking at OCC must be done before December 1st 2018
http://www.hotelodense.dk or e-mail occ@occ.dk
Please add: "DHI 2019" on your booking to get the special DHI prices.
Standard room
Price pr. single room pr. night: 875 DKK.
Price pr. doubleroom pr. night: 975 DKK.

Scandic Hotel (10 minutes away by car)
Price pr. single room pr. night: 695,- DKK.
Price pr. double room pr. night: 825,- DKK.
Price pr. room w. 3 beds pr. night 995,- DKK.
including breakfast

Scandic Hotel
Hvidkærvej 25
5250 Odense SV
Only available by e-mail order to mail: Scandic Odense e-mail: odense@scandichotels.com Use promo code: “DHI Cup 2019”

Booking of hotels is business between driver and our hotel partners, all contacts about hotels should be done directly to the Hotels.

Best regards

Ulrich Rasmussen
DHI-Cup manager

4
Kovatasoinen EOS sarjan treenikisa EOS Warmup challenge ajettiin 20.1. Hakkilassa.

Kisan taustahahmona hääri vahvasti Karri Salmela, isot kiitokset niin kisan ideasta, ratahommista ja tapahtuman markkinoinnista.

Tarkemmat tulokset myrcm:stä täältä: https://tinyurl.com/ya3b6ap6

M2       
      
1   A   Joel Valander
2   A   Pekko Iivonen
3   A   Eeli Vieno
4   A   Konsta Saarinen
5   A   Karri Salmela TQ
6   A   Touko Silpola
7   A   Tomi Westén
8   A   Ari Koski
9   A   Tuomo Otsavaara
10   B   Jari Itävuori
11   B   Joonas Kekkonen
12   B   Pasi Lankinen
13   B   Sami Barck
14   B   Jori Mykkänen
15   B   Jarmo Halme
16   B   Mika Niiranen
      
M4      
      
1   A   Joel Valander TQ
2   A   Karri Salmela
3   A   Konsta Saarinen
4   A   Pekko Iivonen
5   A   Max Mört
6   A   Tomi Westén
7   A   Touko Silpola
8   A   Tuomo Otsavaara
9   B   Eeli Vieno
10   B   Niko Vuorenmaa
11   B   Pasi Lankinen
12   B   Mika Koski
13   B   Jarmo Halme
14   B   Jori Mykkänen

5
Tulokset / NORDIC Contest - Euro A EFRA Warm-up 2017
« : 15.05.17 - klo: 14.47 »
M8 ja M8e EM Warm-upit pidettiin 12.-14.5. Ruotsin Eskilstunassa.

http://www.neobuggy.net/2017/05/14/elliott-boots-wins-nordic-contest/





Muutaman kärkikuskin arviot radasta oli, että se on vaikea ja sitä se todella oli. Kotimaan radat ovat melkeimpä liian hyvin hoidettuja ja hyväkuntoisia, että täällä voisi opetella millaista ajaminen on isommassa kisassa missä rata rikkoutuu todella paljon.

https://www.youtube.com/watch?v=p6O7suKaA50

Polttiksen kokonaistulokset:

Rank   Nr.   Final   Pilot   Laps   Endtime   Country   Model   Engine   Body   Tyres   Radio
1   801   Final - A   Elliott Boots   62   45:47.003   GBR   Kyosho TKI4   REDS   Kyosho   Proline   Sanwa
2   802   Final - A   David Ronnefalk   61   45:00.411   SWE               
3   804   Final - A   Robert Batlle Sanchez   60   45:10.028   ESP               
4   810   Final - A   João Figueiredo   60   45:32.291   PRT   Kyosho            
5   803   Final - A   Davide Ongaro   59   45:16.923   ITA   Teamassociated   Lrp   Associated   Aka   Sanwa
6   701   Final - A   Oscar Baldo   59   45:43.475   ESP   TLR   PICCO      AKA   
7   809   Final - A   Joseph Quagraine   58   45:17.758   FIN               
8   805   Final - A   Darren Bloomfield   58   45:29.992   GBR               
9   707   Final - A   Lee Martin   58   45:37.358   GBR   Infinity   RC Concept   Infinity      
10   704   Final - A   Alex Zanchettin   57   45:11.681   ITA   Tekno NB48.4   OS Engines   Tekno   ProLine   KO
11   711   Final - A   Baruffolo Marco   57   45:17.954   ITA   TLR 4.0   Picco v1 team   BITTY FORCE   HotRace   Ko Propro
12   814   Final - A   Jessica Pålsson   57   45:33.177   SWE   Kyosho TKI4   Picco   Kyosho   Proline   Sanwa
13   702   Final - A   Rayan Medjoubi   57   45:34.844   FRA   Kyosho   Reds   Kyosho   Aka   Sanwa
14   313   Final - A   Riccardo Rabitti   56   45:06.489   ITA               
15   812   Final - A   Yannick Aigoin   52   40:42.438   FRA   Xray   Ultimate   XB8 2017   Procircuit   Sanwa
16   314   1/2 Final - A   Burak Kilic   39   30:31.749   DEU   Agama 215 SV   Bullit   Agama   Beta   Futaba
17   709   1/2 Final - B   Max Mört   39   30:34.644   FIN   JQProducts Black Edition            Sanwa M12S
18   607   1/2 Final - A   Jorge Soler   39   30:34.724   ESP   Associated   os      jconcepts   sanwa
19   808   1/2 Final - B   Reno Savoya   39   30:37.293   FRA   TLR   RC Concept      Jconcepts   
20   714   1/2 Final - A   Victor Gunnarsson   39   30:39.476   SWE   HB Racing   Orion      Proline   
21   502   1/2 Final - B   Carlos Durães   38   30:09.640   PRT               
22   706   1/2 Final - B   Andreas Edvinsson   38   30:16.113   SWE               
23   503   1/2 Final - A   Carsten Keller   38   30:22.189   DEU               
24   604   1/2 Final - B   Pontus Larsson   38   30:25.631   SWE   SERPENT SRX8   BULLIT B-220      SWEEP   SANWA MT4S
25   807   1/2 Final - A   Canas carrasco Juan carlos   35   27:25.852   ESP   Mugen   Ultimate      Procircuit   Sanwa
26   811   1/2 Final - A   Jonathan Skidmore   33   27:07.211   GBR               
27   610   1/2 Final - A   Daniel Vega   33   30:00.487   ESP   AGAMA   REDS RACING   AGAMA   6MIK   KOPROPO
28   712   1/2 Final - A   Sandberg Marcus   22   0,765497685   SWE      Alpha      Proline   Sanwa
29   813   1/2 Final - B   Jerome Aigoin   21   26:03.895   FRA   Xray   Ultimate   Xb8   Proline   Futaba
30   806   1/2 Final - B   Max Johansson   17   0,589074074   SWE   JQ Black Edition   Alfa   Bitty Design   AKA   Futaba
31   602   1/4 Final - A   Garcia Alberto   26   0,857789352   ESP   Sworkz   Alpha   Sworkz   JConcepts   Sanwa
32   605   1/4 Final - A   Callum Niblett   26   0,864155093   GBR   Agama A215SV   Bullit      Beta   Sanwa
33   606   1/4 Final - A   Fabrizio Teghesi   26   0,865462963   ITA   Kyosho Mp9 Tki4   Os Speed      Aka   Futaba
34   705   1/4 Final - A   Hampus Berg   26   20:34.074   SWE   HB Racing D817   Orion   Proline   Proline   Sanwa M12s
35   611   1/4 Final - A   Robert Gustafsson   26   20:40.033   SWE               
36   303   1/4 Final - B   Daniel Kobbevik   26   0,863032407   SWE               
37   613   1/4 Final - B   Ari Heinonen   26   20:45.001   FIN   Agama   Bullit      Beta   
38   114   1/4 Final - B   Walter Floris   26   0,873506944   ITA   caRRara z9   ALPHA   BD FORCE   SP   FUTABA
39   601   1/4 Final - A   Emil Edlund   26   0,875162037   SWE   HB D817   OS Speed         Sanwa M12s
40   708   1/4 Final - A   August Poutiainen   26   0,877418981   FIN               
41   612   1/4 Final - B   Andreas Mayr   25   0,837048611   AUT               
42   713   1/4 Final - A   Tomi Salonen   25   0,840787037   FIN               
43   404   1/4 Final - B   Joona Haatanen   25   20:08.038   FIN   Team Associated RC8B3.1      JConcepts   JConcepts   
44   507   1/4 Final - A   Sebastian Johansson   25   0,863229167   SWE   Sworkz   Sworkz   Sworkz   T-Pro   Sanwa
45   614   1/4 Final - B   Niclas Månsson   23   0,860555556   SWE   Team Associated RC8B3      JC   JC   Sanwa
46   505   1/4 Final - B   Oskar Ingren   22   0,801689815   SWE   HB d817            
47   411   1/4 Final - B   Jonas Dalensjö   9   0,834895833   SWE               
48   703   1/4 Final - B   Jürgen Trieb   5   0,173009259   AUT   Sworkz s35-3   SWORKZ      T-PRO   
49   710   1/4 Final - A   Pelle Culmsee   3   0,106354167   DNK   HB racing            
50   609   1/4 Final - B   Fredrick Cederberg   1   0,032349537   SWE   HB D815   HB Ronnefalk Edition   JConcepts Silencer   JConcepts   KO Propo EX1 KIY
51   608   1/8 Final - A   Baldo Bryan   19   0,643715278   ESP   TLR   PICCO      AKA   
52   405   1/8 Final - A   Nikolai Lamberts   19   0,642488426   DNK   TLR 8Eight 4.0   Ultimate   Losi      Sepctrum
53   510   1/8 Final - B   Filip Ek   19   0,655648148   SWE               
54   402   1/8 Final - B   Micke Svensson   19   15:32.076   SWE   Hot bodies D815   Bullit      Sweep   Sanwa M12
55   409   1/8 Final - B   Mats Angseryd   19   0,657986111   SWE               
56   302   1/8 Final - B   Mattias Norén   18   0,628703704   SWE   HB            Futaba
57   509   1/8 Final - B   Ilus Robin   18   0,642488426   EST   TLR 4.0   FX      AKA   Sanwa
58   412   1/8 Final - A   Eddie Nordenwall   18   0,637835648   SWE   Agama            
59   312   1/8 Final - B   Rainer Ressar   18   0,642708333   EST   Xray XB8   FX   EuroRC.com   VP-Pro   Sanwa
60   504   1/8 Final - B   Henrik Steiner   18   0,645439815   DEU   TLR   Rc Concept      AKA   Futaba
61   205   1/8 Final - A   Ari Koski   18   0,647986111   FIN   TLR 4.0   O.S speed         
62   514   1/8 Final - B   Alejandro Perez Bernal   18   0,648113426   ESP   AGAMA A215 SV   REDS R7      6MIK   SAMWA
63   407   1/8 Final - A   Jarno Siltanen   18   15:44.058   FIN               
64   511   1/8 Final - A   Pontus Magnusson   17   0,639409722   SWE   Kyosho TKI4      Kyosho   AKA   Futaba
65   408   1/8 Final - A   Wilhelm Skjöldebrand   16   15:35.038   SWE   Team Associated RC8B3            
66   301   1/8 Final - B   Thomas Resedaritz   15   0,518344907   AUT   Sworkz s35-3   PICCO      T-PRO   
67   513   1/8 Final - A   Jiří Mára   6   0,202604167   CZE               
68   403   1/8 Final - B   Robert Hillman   4   3:01.095   SWE               
69   111   1/8 Final - A   Berkan Kilic   4   0,129571759   DEU   Agama 215 SV   Bullit   Agama   Beta   Futaba
70   603   1/8 Final - A   Miguel Matias   0   0:00.000   PRT      Máxima         KO
71   508   1/16 Final - A   Emil Magnusson   18   0,642939815   SWE               
72   512   1/16 Final - A   Joonas Hyvärinen   18   0,639340278   FIN               
73   202   1/16 Final - A   Morten Thorkildsen   18   0,642175926   NOR               
74   413   1/16 Final - A   Tony Liljeqvist   18   0,644814815   FIN               
75   102   1/16 Final - A   Ola Nordström   18   0,65693287   SWE               
76   209   1/16 Final - B   Daniel Bubel   18   0,657476852   DNK               
77   113   1/16 Final - B   Panagiotis Terzis   18   0,653703704   GRC   Mugen Seiki MBX7R   Reds Racing WR7   Ultimate   AKA   Sanwa
78   506   1/16 Final - A   Per Carlsson   18   0,657222222   SWE               
79   207   1/16 Final - B   Danny Kwiatkowski   18   0,660891204   NOR               
80   401   1/16 Final - B   Magnus Amilon   18   0,663587963   SWE   HB   Orion      JC   Sanwa
81   306   1/16 Final - A   Hendrik Lainemäe   18   0,658101852   EST   Xray XB8´16   FX         Sanwa
82   210   1/16 Final - B   Egil Amtedal   18   0,66255787   NOR   SERPENT SRX8   O.S. ENGINES   SERPENT   PROLINE   SANWA
83   501   1/16 Final - A   Lars Erik Mo   17   0,611724537   NOR   Team Associated   Reds      AKA   
84   310   1/16 Final - B   Markus Jönsson   17   0,640763889   SWE   Kyosho Tki4   Pico      Proline   Sanwa
85   410   1/16 Final - A   Hans Magne Berg   17   0,643287037   NOR   Mugen MBX7R   Alpha Dragon 3   Stock   JConcepts   Sanwa MT4-S
86   311   1/16 Final - B   Kuldar Ilus   16   0,626747685   EST   TLR 4.0   FX      AKA   Sanwa
87   304   1/16 Final - B   Arto Heinonen   15   0,566967593   FIN               
88   309   1/16 Final - B   Henning Warner   14   0,55587963   DNK               
89   211   1/16 Final - B   Ilari Langenoja   8   0,305462963   FIN   JQ White Edition LV   OS   Bittydesign      Sanwa MT-4
90   201   1/16 Final - A   Elis Röndahl   6   0,212592593   SWE   Sworkz   Spower      Tpro   Sanwa
91   406   1/32 Final - A   Yngve Brække Ulfseth   18   0,655775463   NOR               
92   203   1/32 Final - A   Tom Thusberg   18   0,658287037   FIN               
93   414   1/32 Final - A   Stefan Larsson   18   0,661851852   SWE   Mugen MBX7R   OS Speed         Futaba 4PX
94   105   1/32 Final - A   Andreas Olsen   18   0,662453704   DNK               
95   213   1/32 Final - B   Jarkko Savola   17   0,636990741   FIN   XB8 '17   Alpha         
96   204   1/32 Final - B   Johan Henriksson   17   0,634976852   SWE   Kyosho TKI3   OS Speed Spec II         Sanwa MT4
97   206   1/32 Final - B   Bastian Andreassen   17   0,641412037   NOR               
98   110   1/32 Final - A   Søren Hempel   17   0,649907407   DNK               
99   112   1/32 Final - B   John Fotoglou   17   0,655740741   GRC   AGAMA A215   ALPHA      BETA   FUTABA
100   103   1/32 Final - B   Lars Ivar Rønning   17   0,657743056   NOR               
101   212   1/32 Final - A   Aapo Koro   17   15:40.033   FIN               Sanwa M12
102   305   1/32 Final - B   Michael Kronoström   17   15:43.083   SWE               
103   101   1/32 Final - A   Ståle Ramberg   17   0,667719907   NOR   Jq black edition   Reeds   Jq   Axa   Zanwa
104   214   1/32 Final - B   Johan Backström   17   15:48.087   SWE   Agama A215   O.S Speed      Beta   Sanwa M12s
105   106   1/32 Final - A   Alex Hudson   16   0,632743056   SWE               
106   109   1/32 Final - A   Magnus Biderheim   16   0,640023148   SWE   Agama            
107   308   1/32 Final - B   Toni Svensson   16   0,642418981   SWE               
108   108   1/32 Final - B   Øystein Berg   16   0,65337963   NOR               
109   107   1/32 Final - A   Helge Olsen   16   0,65181713   NOR   Serpent SRX8   OS Speed spec III         Sanwa MT-44
110   208   1/32 Final - A   Anders Mehren   15   0,56556713   NOR               
111   307   1/32 Final - B   Oliver Freitag   6   0,226828704   DEU   Kyosho MP9TKI4   RC Concept      AKA   Futaba
112   104   1/32 Final - B   Hampus Broman   6   0,235717593   SWE   Lusi   Os         

6
Polttisautot / Agama A215SV
« : 17.03.17 - klo: 09.34 »




Agaman päivitettyjä 215 SV malleja odotellaan saapuvaksi. Keräilen tähän vähän tietoja uudesta mallista. Isoin muutos on siirtyminen tlr tyylisestä keulasta c-pala keulaan, lieneekö tämä nyt sitten kyosho-mugen yhdistelmä jos aiempi oli tlr-mugen variaatio.

Kotimaan kärkikuskeista ainakin Ari Heinonen aikoo ajaa 215SV mallilla kesän kisat.

https://www.nemoracing.com/pages/a215sv

Darren Bloomfiledin auto Ibr Padovan Winter Cup kisoista.

http://www.neobuggy.net/2016/11/25/under-the-hood-darren-bloomfield-9/

RC Techin keskustelusäie, sivulta 3 eteenpäin ensimäisiä setuppilappuja

http://www.rctech.net/forum/nitro-off-road/971928-agama-a215sv-official-thread.html

Videolla tarinaa muutoksista 215 vs 215SV.
https://www.youtube.com/watch?v=JvgaUJ3ggn0



7


KILPAILUKUTSU

Fullspeed RC Racing Club kutsuu kilpailijoita Kerhosarjan kesäCup II-kilpailuun Tattarisuon asfalttiradalle Helsinkiin lauantaina 16.7.2016.

OSOITE:

Tattarisuontie 32
00770 Helsinki

Kartta

https://goo.gl/maps/yYXxugr8mHN2

PYSÄKÖINTI:

Radan vieressä on reilusti tilaa autoille. Radalle ajetaan karting radan oikealta reunalta aidan viertä pitkin.


TOIMITSIJAT:

- Kilpailun johtaja: Riku Akkanen
- Ajanotto: on
- Tuomarit: tba
- Katsastus: tarvittaessa

AJETTAVAT LUOKAT:

- F1-10
- Tamiya Mini Classic
- Tamiya Mini Comp
- VTR
- FWD
- FG Mini 1/5 näytösluokkana.

Luokka ajetaan mikäli 5 ilmoittautuu, luokkia voidaan yhdistää tai muuttaa tarvittaessa.

ILMOITTAUTUMINEN:

MyRCM:n kautta tästä.

Ilmoittautuneet näkee täältä.

Ilmoittautuminen päättyy 13.7. kello 20:00 ja erälistat ja tarkempi aikataulu pyritään julkaisemaan mahdollisimman pian sen jälkeen.

KILPAILUMAKSU

- Kilpailumaksu on 15€ per ensimmäinen luokka, 10€ lisäluokat

Kilpailu- ja treenimaksut maksetaan Fullspeed RC:n tilille alla olevin tiedoin ja kuitti esitetään ilmoittautumisen yhteydessä:

- BAN tilinumero FI96 1416 3000 1292 96
- BIC/SWIFT NDEAFIHH
- Saaja: Pääkaupunkiseudun RC-Autoilijat ry
- Viesti: nimi, Fullspeed RC KesäCup II

RATA:



RENKAAT:

- kerhokisat.fi ja ftt sääntöjen mukaan. Paikalla ei ole myynnissä renkaita.
- pitoaineet sallittu

AJANOTTO

- Käytössä RC4 dekooderi, joten vain MyLaps/AMB valmistamat ponderit toimivat!
- RCM Ultimate ohjelmisto / MyRCM verkkopalvelut
- Vuokraponderi 5€

SÄÄNNÖT:

- kerhokisat.fi säännöt http://kerhokisat.fi/
- Mini classicissa seuraavat helpotukset: kori vapaa, suositus Tamiya Mini Cooper #50795 ja akut saa olla kantillisia mikäli sopii paikalleen runkoa muokkaamatta
- F1-10 luokassa moottorin ennakko vapaa, nopeudensäätimessä 0-ennakko
- Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun järjestäjien antamia määräyksiä.

HARJOITTELU:

Radalla ajaminen on sallittua:
Arkisin 9.00 - 20.00 (sähköautoilla saa ajaa 21.00 asti)
La ja su 12.00 - 18.00
HUOM. Radan aukioloaikojen jälkeen ajaminen on ehdottomasti kielletty!

Päivämaksu 12€/vrk, kerhosääntöjen mukaan ensimmäinen kerta on ilmainen, eli jos et ole aiemmin tällä kaudella käynyt radalla.

http://www.fullspeedrc.fi/tattarisuon-asfalttirata/
https://pksrca-tattarisuonrc-rata.nimenhuuto.com/events

AIKATAULU:

- Pyritään pitämään 12.00-18.00
- Tarkemmat kilpailuaikataulut julkaistaan ilmoittautumisen päätyttyä
- Aikataulu tulee olemaan tiukka mikäli kaikki luokat toteutuu.

MUUTA:

Paikalla on sähköä ja paineilmaa sekä jokunen pöytä, noin kymmenelle kuskille. On suositeltavaa ottaa oma pöytä ja teltta/katos mukaan.

PALKINNOT:

Ajettavien luokkien kolme parasta palkitaan, sekä kaikki juniorit (alle 15v). F1-10 luokan voittajalle erityispalkinto.

TERVETULOA!

8
Tulokset / Kerhokisat 2016 Lopputulokset
« : 03.04.16 - klo: 13.31 »

Kerhokisat kiertue 2015-2016 on saatu päätökseen. Kaudella ajettiin kaikkiaan seitsemän osakilpailua joista jokaisen kuljettajan viisi parasta tulosta lasketaan mukaan lopputuloksiin. Kiitos kaikille järjestäjille sekä osallistujille hienoista kisoista.

Lopputulokset 2016

Formulat F1-10
   
1   Santeri Jokela
2   Ilari Lamminsivu
3   Thomas Svartbäck
4   Riku Teräväinen
5   Jethro Lehtojärvi
6   Aapo Koro
7   Artti Viitaniemi
8   Rasmus Kivelä
9   Ilpo Koivisto
10   Mika Kivelä
11   Petri Hartoma
12   Miika Vuohelainen
13   Niko Sinervo
14   Timo Hilpi
15   Jari Pohjalainen
   
Mini Classic   
   
1   Rasmus Kivelä
2   Thomas Svartbäck
3   Tero Piipponen
4   Saku Moilanen
5   Kalle Raatikainen
6   Tuomas Arponen
7   Sauli Ylösmäki
8   Mika Kivelä
9   Mika Moilanen
10   Kai Jansson
11   Jani Lassila
12   Juha Teräväinen
13   Riku Teräväinen
14   Rauno Kallionpää
15   Sami Tarkiainen
16   Aapo Koro
17   Ilari Lamminsivu
18   Aaro Åkerlund
19   Joni Kemppi
20   Mikko Ilmakunnas
21   Ilpo Koivisto
22   Eero Kultanen
23   Mikko Laitinen
   
Mini Competition   
   
1   Kai Jansson
2   Mikko Porkka
3   Timo Jokinen
4   Riku Teräväinen
5   Rauno Kallionpää
6   Thomas Svartbäck
7   Jethro Lehtojärvi
8   Kaapo Viskari
9   Santeri Jokela
10   Marko Aava
11   Mika Kivelä
12   Marko Lehto
13   Sauli Ylösmäki
14   Juha Viskari
15   Saku Moilanen
16   Aleksi Hietala
17   Tero Piipponen
18   Tuomas Arponen
19   Aapo Koro
20   Ilpo Koivisto
21   Rasmus Kivelä
22   Jani Lassila
   
FWD      
   
1   Mikko Porkka
2   Timo Jokinen
3   Jethro Lehtojärvi
4   Kai Jansson
5   Jussi Leivo
6   Jari Paasikivi
7   Veikko Kalliomäki
8   Marko Aava
9   Kaapo Viskari
10   Jaakko Louhi
11   Ilpo Koivisto
12   Santeri Jokela
13   Pasi Tolvanen
14   Kai Lindgren
15   Harri Pettersson
16   Marko Leino
   
VTR
   
1   Hannu Kartano
2   Jari Paasikivi
3   Ilari Langenoja
4   Riku Teräväinen
5   Petteri Langenoja
6   Artti Viitaniemi
7   Marko Lehto
8   Kalle Lehto
9   Manu Hakala
10   Timo Hilpi
11   Jari Järviluoma
12   Juha Almqvist
13   Hannes Heikkinen
14   Ilpo Koivisto
15   Harri Pettersson
16   Matias Pettersson

Kerhokisat kiertuetta tukee

9
Reedy 1/12 Race of Champions January 15-17, 2016

http://www.reedyrace.com/2016/1.12onroad/index.html

Kutsukilpailun osallistujalista:

Mark Stiles, United Kingdom
Markus Mobers, Germany
Daniel Holmes, United Kingdom
Olly Jefferies, United Kingdom
Alexander Hagberg, Sweden
Scott Booth, United Kingdom
Toto Ebukuro, United Kingdom
Josh Cyrul, United States
Andy Murray, United Kingdom
keven hebert, Canada
Mick Farrell, United Kingdom
Adam Catchpole, United Kingdom
Marcus Askell, United Kingdom
David Spashett, United Kingdom
Tim Altmann, Germany
Juho Levanen, Finland
Chris Hillier, United States
Alex LAURENT, France
Daniel Sieber, Germany
Matthew White, United Kingdom
Vesa Yli, Finland
Chris Kerswell, United Kingdom

Perjantain harjoitukset
https://m.youtube.com/watch?v=QM7NZmlh95U&feature=youtu.be

10
Kilpailijoiden kanava / Kerhokisat 2015-2016 sarjatilanne
« : 04.01.16 - klo: 15.45 »
Kerhokisat.fi organisaation kilpailut etenevät kovaa vauhtia kaudella 2015-2016. Tässä sarjatilanne ennen kevään viimeisiä kisoja viiden ajetun osakilpailun jälkeen.

http://www.kerhokisat.fi/Ranking/


F1-10      
   1   Santeri Jokela
   2   Ilari Lamminsivu
   3   Thomas Svartbäck
   4   Riku Teräväinen
   5   Artti Viitaniemi
   6   Rasmus Kivelä
   7   Jethro Lehtojärvi
   8   Aapo Koro
   9   Ilpo Koivisto
   10   Mika Kivelä
   11   Miika Vuohelainen
   12   Niko Sinervo
   13   Timo Hilpi
      
      
Mini Classic      
   1   Thomas Svartbäck
   2   Tero Piipponen
   3   Rasmus Kivelä
   4   Kalle Raatikainen
   5   Kai Jansson
   6   Sauli Ylösmäki
   7   Saku Moilanen
   8   Tuomas Arponen
   9   Mika Kivelä
   10   Jani Lassila
   11   Juha Teräväinen
   12   Sami Tarkiainen
   13   Aapo Koro
   14   Joni Kemppi
   15   Mika Moilanen
   16   Eero Kultanen
      
      
Mini Comp      
   1   Mikko Porkka
   2   Kai Jansson
   3   Timo Jokinen
   4   Riku Teräväinen
   5   Rauno Kallionpää
   6   Santeri Jokela
   7   Thomas Svartbäck
   8   Marko Aava
   9   Jethro Lehtojärvi
   10   Marko Lehto
   11   Aleksi Hietala
   12   Mika Kivelä
   13   Saku Moilanen
   14   Sauli Ylösmäki
   15   Tero Piipponen
   16   Kaapo Viskari
   17   Juha Viskari
   18   Jani Lassila
      
      
FWD      
   1   Mikko Porkka
   2   Timo Jokinen
   3   Kai Jansson
   4   Jethro Lehtojärvi
   5   Jussi Leivo
   6   Jari Paasikivi
   7   Veikko Kalliomäki
   8   Marko Aava
   9   Jaakko Louhi
   10   Santeri Jokela
   11   Kaapo Viskari
   12   Pasi Tolvanen
   13   Kai Lindgren
   14   Ilpo Koivisto
   15   Harri Pettersson
   16   Marko Leino
      
      
      
VTR      
   1   Hannu Kartano
   2   Jari Paasikivi
   3   Ilari Langenoja
   4   Riku Teräväinen
   5   Petteri Langenoja
   6   Artti Viitaniemi
   7   Marko Lehto
   8   Kalle Lehto
   9   Manu Hakala
   10   Timo Hilpi
   11   Jari Järviluoma
   12   Juha Almqvist
   13   Hannes Heikkinen
   14   Ilpo Koivisto
   15   Harri Pettersson
   16   Matias Pettersson

11
Kisat vietiin läpi vaikka muutama kuski joutui perumaan.

Mini classic

1. Sami Tarkiainen
2. Aapo Koro
3. Eero Kultanen
4. Reino Koro
5. Arttu Hokkanen

F1-10

1. Miika Vuohelainen
2. Sami Tarkiainen
3. Aapo Koro

Iso kiitos yleisölle ja kilpailijoille.

12
Mikkelin Urheiluautoilijat toivottaa kaikki tervetulleiksi MikUA:n sisäradalle Minicup II kilpailuun. Nämä eivät ole osa varsinaista kerhokisat.fi kiertuetta, mutta hyvä treenimahdollisuus kaikille mini- ja formulakuskeille hakea kisakokemusta. Kisat on tarkoitus vetää melko nopeasti ja rennosti läpi.

Katsojille vapaa pääsy.

Kilpailun johto: Aapo Koro ja Sami Tarkiainen

Rata: neulehuopamattoa 21x10m. Kierroslaskennassa käytetään MyRCM / Robitronic järjestelmää. Lainapondereita rajoitetusti saatavilla.

Luokat: Tamiya Mini classic ja F1-10

Kilpailupaikka: MikUA sisärata, Koulutilantie 12, 50670 Mikkeli
Google Maps

Säännöt: Kerhokisat organisaation säännöt seuraavin muutoksin: radial renkaat sallittu Mini classic luokassa, kori vapaa henkilöauton kori
http://rc10.fi/index.php?topic=87400.0

Alustava aikataulu: 22.11.2015 klo. 12-15
2x harjoitus, 1x alkuerät ja 3x finaalit

Aika-ajoissa ajetaan parasta kierrosta F1 luokassa ja Minit yhteislähdöllä 5 minuutin tulos. Finaalit 8 minuuttisina.

Lisenssi: kilpailussa ei tarvitse lisenssiä.

Osallistumismaksu: 5€ / kilpailija

Ilmoittautuminen: yv / posti @ mikkelinpienoisautoilijat.fi
Ilmoittautuminen päättyy 20.11.2015 klo. 20:00

Muuta: Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

http://mikkelinpienoisautoilijat.fi/

Rata:

13
KILPAILUKUTSU - Kerhokisat Matto Cup II

Kilpailunjärjestäjä: MikUA
Aika ja paikka: Su 25.10.2015 , Koria , Casino Circuit
Luokat: Mini Classic , M-Chassis Competition , VTR , FWD ja Formula

Kilpailujohto: Aapo Koro,

ILMOITTAUTUMINEN: 19.10.2015 KLO 23.59 mennessä , linkki alempana.
Ilmoita: luokka/luokat , nimi + yhteystietosi , seura , henk.kohtainen auton numerosi(mikäli on) sekä henk.koht.ponderin numero(mikäli on).Vuokrapondereita (5,-/kpl) saatavana rajoitetusti, joten ilmoita halusi ajoissa. Ponderit: MYLAPS RC4 järjestelmään sopivat, MRT ponderit ei toimi.

Osanottomaksu: ensimmäinen luokka 15,-, seuraavat 10,-/kpl, maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä kilpailupaikalla.

Säännöt: Voimassa olevat kerhokisat-säännöt http://rc10.fi/index.php?topic=87400.0  Mini Classic-luokassa ajetaan järjestäjien moottoreilla , joissa vakiojohdotus, joita käytettävä.
F1-10 säännöt 12TrackTour http://rc10.fi/index.php?action=dlattach;topic=92321.0;attach=65532
Pitoaineiden osalta seuraava helpotus, kaikkien hajuttomien pitoaineiden käyttö sallittu.

Ruokailu: alakerran ravintolassa mahdollisesti ; tarkempaa tietoa seuraa.

Kilpailupaikalla pöydät ja tuolit  kaikille kuskeille , ota mukaan jatkoroikka.

Alustava aikataulu: ovet aukeaa klo 7 , vapaa harjoitus klo 8 alkaen , tarkempaa tietoa seuraa..

HUOMIO, Kerhokisat Matto Cup I ajetaan edeltävänä päivänä, 24.10. lauantaina samassa osoitteessa.
http://rc10.fi/index.php?topic=93141.0

Tervetuloa !!!!

Kerhokisat-konserni/MikUA

14
Tulokset:

F1-10
1. Miika Vuohelainen
2. Aapo Koro
3. Markku Forsman

Mini Classic
1. Sami Tarkiainen
2. Jani Salmela
3. Riku Teräväinen
4. Saku Moilanen
5. Aapo Koro
6. Mika Moilanen
7. Eero Kultanen
8. Arttu Hokkanen
9. Reino Koro
10. Miika Vuohelainen

Mini Comp
1. Mikko Porkka
2. Riku Teräväinen
3. Aapo Koro
4. Jani Salmela

Video kisoista täällä https://www.youtube.com/watch?v=4sCPwaPGB_k

15
Mikkelin Urheiluautoilijat ja Äänekosken Pienoisautoilijat Ry toivottaa kaikki tervetulleiksi MikUA:n sisäradalle Minicup I kilpailuun. Nämä eivät ole osa varsinaista kerhokisat.fi kiertuetta, mutta hyvä treenimahdollisuus kaikille mini- ja formulakuskeille.

Kilpailun johto: Aapo Koro ja Kalle Raatikainen

Rata: neulehuopamattoa 21x10m. Kierroslaskennassa käytetään Robitronic järjestelmää.

Luokat: Mini classic, Mini Comp ja F1-10

Kilpailupaikka: MikUA sisärata, Koulutilantie 12, 50670 Mikkeli
https://www.google.fi/maps/place/61%C2%B039'39.5%22N+27%C2%B004'23.5%22E/@61.660987,27.073196,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x0:0x0

Säännöt: Kerhokisat organisaation säännöt seuraavin muutoksin: radial renkaat sallittu classic luokassa, lähtö ruuduista eikä samalta viivalta
http://rc10.fi/index.php?topic=87400.0

Alustava aikataulu: 13.9.2015 klo. 10-17
2x harjoitus, 3x alkuerät ja 2-3x finaalit

Lisenssi: kilpailussa ei tarvitse lisenssiä.

Osallistumismaksu: 5€ / kilpailija

Ilmoittautuminen: yv / posti @ mikkelinpienoisautoilijat.fi
Ilmoittautuminen päättyy 12.9.2015 klo. 20:00

Muuta: Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

http://www.akparc.com/  http://mikkelinpienoisautoilijat.fi/

Rata:

Sivuja: [1]