VIHTI miniland

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - KyPak

Sivuja: [1] 2 3 4 ... 12
1
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT III 27.-28.1.2018 Kouvola
« : 27.01.18 - klo: 22.38 »
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour III 2018
27.-28.1.2018 Kouvola



TSM-10 SM III

A-FINAALI
1.     #6   Viljami Kutvonen     Fullspeed RC  [  1  1  1 ]      2
2.     #1   Miko Teponoja        TamUA         [  2  3  2 ]      4
3.     #11  Teemu Saarinen       HyUA          [  5  2  9 ]      7
4.     #3   Georgy Chmigal       RUS           [  4  4  3 ]      7
5.     #5   Joni Minkkinen       LMM           [  3  5 10 ]      8
6.     #50  Henry Salmén         LahUA         [  9  6  4 ]     10
7.     #7   Vesa Yli             Ospa Ry       [  6  8  5 ]     11
8.     #19  Kirill Trofimov      RUS           [  8  7  7 ]     14
9.     #2   Kalle Lehto          KyPak         [  7  9  8 ]     15
10.    #18  Valtteri Eklund      KyPak         [ 10 10  6 ]     16

B-FINAALI
11.    #8   Eetu Pesonen         LahUA         [  1  1  3 ]      2
12.    #14  Tomi Mairue          HyUA          [  5  2  1 ]      3
13.    #9   Tony Raikas          KyPak         [  2  5  2 ]      4
14.    #23  Jere Saarinen        HyUA          [  3  3  7 ]      6
15.    #15  Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC  [  4  4  4 ]      8
16.    #12  Marko Vähäkuopus     Ospa Ry       [  6  8  6 ]     12
17.    #42  Niko Vuorenmaa       TerUA         [  7  6  9 ]     13
18.    #10  Valtteri Pausio      RSRCA         [  9 10  5 ]     14
19.    #81  Jani Hovi            HyUA          [ 10  7  8 ]     15
20.    #39  Sami Takkinen        LahUA         [  8  9 10 ]     17

C-FINAALI
21.    #16  Leevi Martikainen    RiiUA         [  1  1  7 ]      2
22.    #76  Ville Lehtinen       ÄkpaRC        [  2  6  1 ]      3
23.    #25  Jona Oksanen         RiiUA         [  3  2  2 ]      4
24.    #35  Jussi Rinne          ÄkpaRC        [  7  3  3 ]      6
25.    #62  Marko Tammi          RSRCA         [  5  4  4 ]      8
26.    #31  Jyrki Malinen        LahUA         [  4  5  5 ]      9
27.    #58  Juho Heikkilä        LahUA         [  6  7  6 ]     12

D-FINAALI
28.    #74  Jori Salminen        ÄkpaRC        [  5  1  1 ]      2
29.    #37  Antti Louhi          RSRCA         [  1  2  2 ]      3
30.    #49  Niko Sinervo         RiiUA         [  2  4  4 ]      6
31.    #53  Tatu Taivainen       JärvSRK       [  3  3  3 ]      6
32.    #40  Janek Pähn           EST           [  4  5  5 ]      9



TSS-10 FTT III


A-FINAALI
1.     #3   Joonis Oksanen       RiiUA         [  1  2  1 ]      2    *
2.     #6   Eemeli Anttonen      Ospa Ry       [  3  1  2 ]      3    *
3.     #66  Ilari Lamminsivu     ÄkpaRC        [  2  3  3 ]      5
4.     #13  Henri Nurmela        EST           [  4  7  4 ]      8    *
5.     #26  Artti Viitaniemi     RiiUA         [  5  5  6 ]     10
6.     #9   Sisu Kuuslahti       LahUA         [  7  6  5 ]     11    *
7.     #23  Saku Moilanen        ÄkpaRC        [  8  4  8 ]     12
8.     #27  Juho Mikkelä         KyPak         [  6  8  7 ]     13    *

B-FINAALI
9.     #12  Mika Pylväläinen     LahUA         [  1  1  5 ]      2
10.    #11  Joenna Oksanen       RiiUA         [  2  2  1 ]      3    *
11.    #32  Juuso Tammi          RSRCA         [  3  3  2 ]      5    *
12.    #33  Oscar Leino          RiiUA         [  5  5  3 ]      8    *
13.    #16  Andrey Fedin         RUS           [  4  4  4 ]      8
14.    #21  Hiski Rönkkönen      LahUA         [  6  6  6 ]     12    *


* = Nuorten mestaruus


TSP-10 FTT III

A-FINAALI
1.  #11  Teemu Saarinen       HyUA          [ 3  1  1 ]  2
2.  #2   Kalle Lehto          KyPak         [ 1  3  7 ]  4
3.  #7   Vesa Yli             Ospa Ry       [ 2  2  3 ]  4
4.  #15  Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC  [10  4  2 ]  6
5.  #8   Eetu Pesonen         LahUA         [ 5 10  4 ]  9
6.  #16  Leevi Martikainen    RiiUA         [ 4  9  6 ] 10
7.  #12  Marko Vähäkuopus     Ospa Ry       [ 8  5  5 ] 10
8.  #23  Jere Saarinen        HyUA          [ 7  6  9 ] 13
9.  #18  Valtteri Eklund      KyPAK         [ 6  8  8 ] 14
10. #66  Ilari Lamminsivu     ÄkpaRC        [ 9  7 10 ] 16

B-FINAALI
11. #43  Eemeli Anttonen      Ospa Ry       [ 1  2  2 ]  3  24/5:01,402
12. #10  Valtteri Pausio      RSRCA         [ 2  4  1 ]  3  24/5:02,222
13. #13  Kim Elfström         Fullspeed RC  [ 3  1  3 ]  4
14. #35  Jussi Rinne          ÄkpaRC        [ 4  3  5 ]  7
15. #26  Artti Viitaniemi     RiiUA         [ 6  5  4 ]  9
16. #49  Niko Sinervo         RiiUA         [ 5  6  6 ] 11


C-FINAALI
17. #76  Ville Lehtinen       ÄkpaRC        [ 1  1  1 ]  2
18. #80  Henri Nurmela        EST           [ 2  2  2 ]  4
19. #37  Antti Louhi          RSRCA         [ 3  3  3 ]  6
20. #40  Janek Pähn           EST           [ 5  4  4 ]  8
21. #74  Jori Salminen        ÄkpaRC        [ 4  5  5 ]  9



GT-12

A-FINAALI
1.  #33  Janne Valtanen       Ospa Ry       [ 1  3  1 ]  2
2.  #42  Mika Anttonen        Ospa Ry       [ 2  1  2 ]  3
3.  #19  Niko Sinervo         RiiUA         [ 3  2  3 ]  5
4.  #2   Jukka Häkämies       LohUA         [ 4  4  4 ]  8
5.  #41  Niklas Svartbäck                   [ 5  5  5 ] 10
6.  #38  Jon Lindgren         Fullspeed RC  [ 6  6  6 ] 12

B-FINAALI
7.  #18  Ilpo Koivisto        Fullspeed RC  [ 4  1  2 ]  3  22/5:10,272
8.  #37  Thomas Svartbäck     Fullspeed RC  [ 1  2  5 ]  3  22/5:13,139
9.  #49  Mikko Porkka         KyPak         [ 5  3  1 ]  4
10. #43  Esa Hintsala                       [ 2  5  4 ]  6
11. #40  Aarre Sillanpää      TamUA         [ 3  4  3 ]  6


* * *

Onnittelut menestyneille ja kiitokset kilpailijoille!


2
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour III 2018
27.1.2018 Kouvola


Heat 1 TSS-10
#12  Pylväläinen Mika           LahUA
#16  Fedin Andrey               RUS
#21  Rönkkönen Hiski            LahUA             *
#13  Nurmela Henri              EST               *
#26  Viitaniemi Artti           RiiUA
#27  Mikkelä Juho               KyPak             *
#32  Tammi Juuso                RSRCA             *

Heat 2 TSS-10
#6   Anttonen Eemeli            Ospa Ry           *
#66  Lamminsivu Ilari           ÄkpaRC
#3   Oksanen Joonis             RiiUA             *
#23  Moilanen Saku              ÄkpaRC
#9   Kuuslahti Sisu             LahUA             *
#11  Oksanen Joenna             RiiUA             *
#33  Leino Oscar                RiiUA             *

Heat 3 TSM-10
#50  Heikkilä Juho              LahUA
#53  Taivainen Tatu             JärvSRK
#74  Salminen Jori              ÄkpaRC
#40  Pähn Janek                 EST
#49  Sinervo Niko               RiiUA
#81  Hovi Jani                  HyUA

Heat 4 TSM-10
#42  Vuorenmaa Niko             TerUA
#31  Malinen Jyrki              LahUA
#25  Oksanen Jona               RiiUA
#15  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#62  Tammi Marko                RSRCA
#76  Lehtinen Ville             ÄkpaRC
#51  Chernukhin Alexander       RUS

Heat 5 TSM-10
#18  Eklund Valtteri            KyPak
#12  Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#23  Saarinen Jere              HyUA
#19  Trofimov Kirill            RUS
#14  Mairue Tomi                HyUA
#35  Rinne Jussi                ÄkpaRC
#37  Louhi Antti                RSRCA

Heat 6 TSM-10
#5   Minkkinen Joni             LMM
#10  Pausio Valtteri            RSRCA
#39  Takkinen Sami              LahUA
#8   Pesonen Eetu               LahUA
#16  Martikainen Leevi          RiiUA
#13  Elfström Kim               Fullspeed RC
#9   Raikas Tony                KyPak

Heat 7 TSM-10
#1   Teponoja Miko              TamUA
#3   Chmigal Georgy             RUS                         
#6   Kutvonen Viljami           Fullspeed RC
#2   Lehto Kalle                KyPak
#7   Yli Vesa                   Ospa Ry
#11  Saarinen Teemu             HyUA
#50  Salmen Henry               LahUA


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour III 2018
27.1.2018 Kouvola


Ovet aukeaa / Doors open  7:00

Free practice             P1        P2
Heat1 TSS-10            08:00     08:56
Heat2 TSS-10            08:08     09:04
Heat3 TSM-10            08:16     09:12
Heat4 TSM-10            08:24     09:20
Heat5 TSM-10            08:32     09:28
Heat6 TSM-10            08:40     09:36
Heat7 TSM-10            08:48     09:44

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          09:55

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 TSS-10            10:20     11:25     12:50     13:55
Heat2 TSS-10            10:28     11:33     12:58     14:03
Heat3 TSM-10            10:36     11:41     13:06     14:11
Heat4 TSM-10            10:44     11:49     13:14     14:19
Heat5 TSM-10            10:52     11:57     13:22     14:27
Heat6 TSM-10            11:00     12:05     13:30     14:35
Heat7 TSM-10            11:08     12:13     13:38     14:43

Lounastauko / Lunch break                 12:20 – 12:50

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
TSS-B                   15:10     16:15     17:20
TSS-A                   15:20     16:25     17:30
TSM-D                   15:30     16:35     17:40
TSM-C                   15:40     16:45     17:50
TSM-B                   15:50     16:55     18:00
TSM-A                   16:00     17:05     18:10


Palkintojen jako / Prize giving ceremony    18:40



3
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour III 2018
28.1.2018 Kouvola


Heat 1 GT-12
#40  Sillanpää Aarre            TamUA
#18  Koivisto Ilpo              Fullspeed RC
#37  Svartbäck Thomas           Fullspeed RC
#41  Niklas Svartbäck
#43  Esa Hintsala
#49  Mikko Porkka               KyPak

Heat 2 GT-12
#3   Vuorenmaa Niko             TerUA
#19  Sinervo Niko               RiiUA
#2   Häkämies Jukka             LohUA
#38  Lindgren Jon               Fullspeed RC
#33  Janne Valtanen             Ospa Ry
#42  Anttonen Mika              Ospa Ry

Heat 3 TSP-10
#49  Sinervo Niko               RiiUA
#26  Viitaniemi Artti           RiiUA
#76  Lehtinen Ville             ÄkpaRC
#74  Salminen Jori              ÄkpaRC
#40  Pähn Janek                 EST
#37  Louhi Antti                RSRCA
#80  Nurmela Henri              EST

Heat 4 TSP-10
#23  Saarinen Jere              HyUA
#18  Eklund Valtteri            KyPak
#66  Lamminsivu Ilari           ÄkpaRC
#43  Anttonen Eemeli            Ospa Ry
#16  Martikainen Leevi          RiiUA
#15  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#35  Rinne Jussi                ÄkpaRC

Heat 5 TSP-10
#12  Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#7   Yli Vesa                   Ospa Ry
#11  Saarinen Teemu             HyUA
#2   Lehto Kalle                KyPak
#8   Pesonen Eetu               LahUA
#13  Elfström Kim               Fullspeed RC
#10  Pausio Valtteri            RSRCA


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour III 2018
28.1.2018 Kouvola


Ovet aukeaa / Doors open 7:00

Free practice             P1        P2
Heat1 GT-12             08:00     09:00
Heat2 GT-12             08:08     09:08
Heat3 TSP-10            08:16     09:16
Heat4 TSP-10            08:24     09:24
Heat5 TSP-10            08:32     09:32


Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          09:55

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 GT-12             10:20     11:20     12:30     13:30
Heat2 GT-12             10:28     11:28     12:38     13:38
Heat3 TSP-10            10:36     11:36     12:46     13:46
Heat4 TSP-10            10:44     11:44     12:54     13:54
Heat5 TSP-10            10:52     11:52     13:02     14:02


Lounastauko / Lunch break                 12:00 – 12:30

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
GT-A                    14:40     15:40     16:40
GT-B                    14:50     15:50     16:50
TSP-C                   15:00     16:00     17:00
TSP-B                   15:10     16:10     17:10
TSP-A                   15:20     16:20     17:20


Palkintojen jako / Prize giving ceremony    17:50


4


Huom. uusi kilpailupaikka

KYMEN PIENOISAUTOKERHO RY kutsuu RO-Touringautoilijoita kilpailemaan FinTrack Tour III osakilpailuun Kouvolaan 27.-28.1.2018

LUOKAT
Lauantai 27.1.
TSM-10 ja TSS-10
Sunnuntai 28.1.
TSP-10, F1-10 ja GT-12

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Mikko Porkka (la), Tony Raikas(su)
Tuomariston puheenjohtaja: Janne Valtanen
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Sauli Ylösmäki, loput ilmoitetaan myöhemmin
Tuloslaskentapäällikkö Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 18.1.2018 klo 23:59 mennessä AKK:n KITI-järjestelmän kautta. https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx
Ilmoittautuminen alkaa 1.1.2018 klo 10. Huomaathan, että ilmoittautuminen onnistuu vasta, kun vuoden 2018 lisenssi
on maksettu.

Lisenssittömät F1-10 tai GT-12 -kilpailijat voivat ilmoittautua sähköpostitse kymenpienoisautokerho@gmail.com.
Ilmoita nimi, kilpailijanumero, ponderinumero.

Tiedustelut: kymenpienoisautokerho@gmail.com tai 040 5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksu
TSM-10 30 €
TSP-10, TSS-10, F1-10 ja GT-12 25 €
Maksetaan kilpailupaikalla.
Jälki-ilmoittautumismaksu 40 €

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2018.

SÄÄNNÖT
Autourheilun Sääntökirja 2018 + FTT 2018 -ohjeisto
GT-12 luokassa 12 Track Tour 2018 ohjeisto, paitsi renkaat ja pitoaine vapaat.
Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder.

AIKATAULU
Perjantai: Ei vapaata harjoitusta
Kilpailupäivinä ohjattu harjoitus + ilmoittautuminen klo 8.00-10:00
Erälistat sekä harjoitus ja kilpailuaikataulu löytyy rc10.fi foorumilta viimeistään torstai-iltana 25.1.2018

RATA
16 x 30 m Neulehuopamatto.
Leveys 2 - 3 m

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia
määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Varikolla pyödät ja tuolit kilpailijoille. Varaa mukaan oma jatkojohto.
KyPak indoor circuit, Kauppalankatu 37, 45100 Kouvola.
Kouvolan veden toimipisteen kanssa samassa rakennuksessa toinen kerros. Kulku ajoluiskan kautta.



Lisätietoja: http://rc10.fi/index.php?topic=101647.msg816932#msg816932

5
Tulokset / LOPPUTULOKSET: LS-5, FG-Minii 20.8.2017 Kouvola
« : 20.08.17 - klo: 19.12 »
LS-5                             KOUVOLA 20.8.2017

           LOPPUTULOKSET

LS-5
A-FINAALI
       Pos No. Name              Club          Max. Laps Total Tm  Skill
          1 78 Thomas Sojakka    Fullspeed RC      72    30:02.732
          2 66 Antti Laurinkoski Fullspeed RC      71    30:07.614
          3 6  Juha Rousku       RiiUA             68    30:22.306
          4 79 Jukka Paavilainen Fullspeed RC      67    30:20.383 *
          5 64 Kari Ikävalko     Fullspeed RC      67    30:26.613 *
          6 55 Ilpo Koivisto     Fullspeed RC      57    30:18.739 *
          7 12 Tommi Turku       Fullspeed RC      55    30:16.916
          8 11 Jori Kähäri       Fullspeed RC      53    30:21.336
          9 13 Vesa Rousku       Fullspeed RC      52    24:47.148
         10 17 Veikko Jalas      Fullspeed RC      51    30:14.144 *
         11 57 Jari Virtanen     Fullspeed RC      22    11:11.325 *



TOP 5 Q
       Pos No. Name              Club          Max. Laps Total Tm
          1 6  Juha Rousku       RiiUA             25    10:17.932
          2 13 Vesa Rousku       Fullspeed RC      25    10:19.861
          3 78 Thomas Sojakka    Fullspeed RC      25    10:21.834
          4 66 Antti Laurinkoski Fullspeed RC      25    10:24.007
          5 12 Tommi Turku       Fullspeed RC      24    10:03.533

               * = Seniori

FG-MINI
A-FINAALI
       Pos No. Name              Club          Laps      Total Tm
          1 10 Eetu Jalkanen     KyPak             49    20:24.494
          2 54 Kai Jansson       KyPak             47    20:01.163
          3 11 Ville Jalkanen    KyPak             47    20:10.880
          4 30 Esa Hintsala      Fullspeed RC      47    20:18.852
          5 53 Thomas Svartbäck  Fullspeed RC      44    20:14.722
          6 62 Tuomas Arponen    TUA               37    20:08.461
          7 25 Camilla Rousku    LohUA             35    20:36.560
          8 13 Petteri Suojala   KyPak             24    10:44.103
          9 26 Timo Jokinen      RSRCA             12    6:01.458


Oli taas hieno kilpailupäivä. Kiitokset kilpailijoille ja talkooväelle!

6
GPT IV                            KOUVOLA 19.8.2017

           LOPPUTULOKSET
TP-10
FINAALI
       Pos No. Name               Club       Laps    Total Tm
        1   10 Aarre Sillanpää    TamUA         23   30:48.650
        2   1  Panu Vehniäinen    TamUA         21   7:25.600
        3   3  Sami Munck         TamUA         20   7:18.698
        4   6  Jere Saarinen      HyUA          19   7:05.275
        5   4  Jari Valkola       Fullspeed RC  6    2:16.182
        6   2  Teemu Saarinen     HyUA          0    -.---


RATA-8
FINAALI
       Pos No. Name               Club       Laps    Total Tm
        1   7  Tony Raikas        KyPak         99   30:14.862
        2   5  Eetu Pesonen       LahUA         97   30:10.038
        3   20 Sami Munck         TamUA         96   30:15.840
        4   19 Petteri Karjala    KyPak         93   30:11.154
        5   11 Ihar Voranau       BLR           88   30:20.298
        6   16 Leo Hongisto       Fullspeed RC  85   30:05.253
        7   4  Tomi Mairue        Fullspeed RC  82   30:11.075
        8   8  Aarre Sillanpää    TamUA         79   30:02.397
        9   2  Teemu Saarinen     HyUA          36   11:03.480
        10  6  Sten Nordman       Fullspeed RC  22   30:02.702

SEMIFINAALI
       Pos No. Name               Club       Laps    Total Tm
        11  13 Ilkka Mannio       Fullspeed RC  35   15:01.81


Kiitokset kilpailijoille ja talkooporukalle!

7
ERÄLISTAT / HEATS -  TP-10 SM IV + Ratakasi IV      
19.8.2017 Kouvola      
      
Erä/Heat 1 Ratakasi      
#   6   Nordman Sten
#   8   Sillanpää Aarre
#   11   Voranau Ihar
#   19   Karjala Petteri
#   13   Mannio Ilkka
      
Erä/Heat 2 Ratakasi      
#   2   Saarinen Teemu
#   4   Mairue Tomi
#   7   Raikas Tony
#   20   Munck Sami
#   5   Pesonen Eetu
#   16   Hongisto Leo
      
Erä/Heat 3 TP-10      
#   1   Vehniäinen Panu
#   2   Saarinen Teemu
#   3   Munck Sami
#   4   Valkola Jari
#   6   Saarinen Jere
#   10   Sillanpää Aarre


AIKATAULU/TIMETABLE TP-10 + Ratakasi            
19.8.2017 Kouvola            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
TP-10: 10 min, Ratakasi: 10 min            
Erä / Heat   P1   P2      
Ratakasi 1   08:00   09:00      
Ratakasi 2   08:16   09:16      
TP-10 3   08:32   09:32      
            
            
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 10:00
Tuomariston kokous / Jury meeting            09:50
Ohjaajakokous / Drivers briefing            10:00
            
Alkuerät / Qualifying heats            
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   
Ratakasi 1   10:20   11:20   12:20   
Ratakasi 2   10:40   11:40   12:40   
TP-10 3   11:00   12:00   13:00   
            
            
            
Lounastauko / Lunch            13:10 – 14:00
            
Finaalit / Finals            
Ratakasi A semi (3+20 min)            14:00
Ratakasi 6-nopeimman harjoitus (10min)            14:30
TP-10 A-finaali harjoitus (10min)            14:45
Ratakasi Finaali (3+30 min)            15:00
TP-10 A-finaali (5+45 min)            15:55
            
            
Palkintojen jako / Prize giving         17:15   

8
Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita TP-10 SM IV + Ratakasi IV + LS-5 SM III ja FG Mini III osakilpailuun 19.-20.8.2017 Kouvolan Tykkimäkeen.



LUOKAT
Lauantaina 19.8.
TP-10 ja Ratakasi
Sunnuntaina 20.8.
LS-5 ja FG Mini

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: La: Petteri Suojala Su: Mikko Porkka
Valvoja: Heikki Helin
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 10.8. klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta
KITI kirjautuminen: https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040 5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TP-10 ja LS-5 30 €
Ratakasi 25 €
FG Mini 20€
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2017.

SÄÄNNÖT
• Autourheilun sääntökirja 2017
• TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
• Ratakasi 2017 sarjasäännöt
• Fin LS-5 2017 SM Ohjeisto

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 17.8.

KILPAILUPAIKKA
Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen pienoisautorata, Tehontie 51, Kouvola.

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Katettua varikkotilaa + pöytiä on vain rajoitetusti, joten myös omat varikkopöydät kannattaa ottaa mukaan.

TERVETULOA!

9
LOPPUTULOKSET - TP-10 SM I + Ratakasi I
28.5.2017 Kuusankoski


TP-10

1.    # 2   Teemu Saarinen          HyUA             159   45:32.608
2.    # 1   Panu Vehniäinen         TamUA            155   45:40.532
3.    # 3   Sami Munck              TamUA            154   45:49.718
4.    # 7   Alexander Naumov        RUS              147   45:26.670
5.    # 9   Alexander Chernukhin    RUS              144   45:29.016
6.    # 6   Jere Saarinen           HyUA             142   45:43.743
7.    # 11  Niko Putkonen           TamUA            130   45:38.937
8.    # 15  Tero Kupari             LohUA            101   42:38.348
9.    # 10  Aarre Sillanpää         TamUA             0    -.---



RATAKASI

FINAALI
1.    # 4   Tomi Mairue             Fullspeed RC     114   30:05.601
2.    # 2   Teemu Saarinen          HyUA             114   30:12.721
3.    # 7   Tony Raikas             KyPak            113   30:13.415
4.    # 1   Henri Fredriksson       Fullspeed RC     111   30:03.324
5.    # 5   Eetu Pesonen            LahUA            107   30:07.518
6.    # 6   Sten Nordman            Fullspeed RC     103   30:07.252
7.    # 11  Ihar Voranau            BLR               91   30:22.486
8.    # 16  Leo Hongisto            Fullspeed RC      0    -.---


SEMIFINAALI
9.    # 8   Aarre Sillanpää         TamUA             63   20:06.365
10.   # 15  Uladzimir Shmachkov     BLR               58   20:06.642
11.   # 17  Tauno Meriläinen        Fullspeed RC      51   20:03.169
12.   # 13  Ilkka Mannio            Fullspeed RC      44   20:02.255
13.   # 12  Igor Toropchenkov       RUS               0    2.510

10
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT V 27.5.2017 Kuusankoski
« : 27.05.17 - klo: 21.32 »
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour V
27.5.2017 Kuusankoski


TSM-10

A-FINAALI
1.  #2  Miko Teponoja           TamUA          [  1  6  1  ]   2
2.  #4  Kalle Lehto             KyPak          [ 10  1  2  ]   3
3.  #40 Henry Salmén            LahUA          [  2  3  3  ]   5     18/5:02,680
4.  #3  Joni Minkkinen          LMM            [  3  2  4  ]   5     18/5:07,366
5.  #10 Valtteri Eklund         KyPak          [  4  5  5  ]   9     18/5:03,034
6.  #6  Georgy Chmigal          RUS            [  5  4  6  ]   9     18/5:13,372
7.  #5  Vesa Yli                Ospa Ry        [  6  7  8  ]  13
8.  #7  Eetu Pesonen            LahUA          [  8 10  7  ]  15
9.  #9  Tony Raikas             KyPak          [  7  9  9  ]  16
10. #26 Tomi Mairue             Fullspeed RC   [  9  8 10  ]  17

B-FINAALI
11. #18 Jyrki Malinen           LahUA          [  3  2  1  ]   3     17/5:03,044
12. #21 Kim Elfström            Fullspeed RC   [  2  1  3  ]   3     17/5:03,433
13. #13 Valtteri Pausio         RSRCA          [  1  3  5  ]   4
14. #19 Sami Takkinen           LahUA          [  5  5  2  ]   7
15. #31 Aleksandr Chernukhin    RUS            [  4  4  4  ]   8



TSS-10

A-FINAALI
1.  #3  Miikka Luhta            Ospa Ry        [  2  1  1  ]   2
2.  #31 Miika Laurila           Ospa Ry        [  1  3  2  ]   3
3.  #2  Joonis Oksanen          RiiUA          [  4  2  5  ]   6
4.  #4  Jona Oksanen            RiiUA          [  3  4  3  ]   6
5.  #21 Sisu Kuuslahti          LahUA          [  6  9  4  ]  10
6.  #12 Tero Niskanen           Ospa Ry        [  5  5  9  ]  10
7.  #18 Andrey Fedin            RUS            [  8  6  6  ]  12
8.  #13 Marko Heikkilä          Ospa Ry        [  7  7  8  ]  14
9.  #9  Joenna Oksanen          RiiUA          [  9  8  7  ]  15



TSS Nuorten Mestaruus

1.  #3  Miikka Luhta            Ospa Ry
2.  #2  Joonis Oksanen          RiiUA
3.  #4  Jona Oksanen            RiiUA
4.  #21 Sisu Kuuslahti          LahUA
5.  #9  Joenna Oksanen          RiiUA



* * *

Sade pysyi loitolla ja tiukkoja taistoja nähtii molemmissa luokissa terävintä kärkeä myöden. Kiitokset kilpailijoille!

11
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour V 2017
27.5.2017 Kuusankoski


Heat 1 TSS-10
#21  Kuuslahti Sisu             LahUA
#22  Nurmela Henri              EST
#31  Laurila Miika              Ospa Ry
#9   Oksanen Joenna             RiiUA
#18  Fedin Andrey               RUS

Heat 2 TSS-10
#3   Luhta Miikka               Ospa Ry
#4   Oksanen Jona               RiiUA
#2   Oksanen Joonis             RiiUA
#12  Niskanen Tero              Ospa Ry
#13  Heikkilä Marko             Ospa Ry

Heat 3 TSM-10
#13  Pausio Valtteri            RSRCA
#7   Pesonen Eetu               LahUA
#19  Takkinen Sami              LahUA
#18  Malinen Jyrki              LahUA
#31  Chernukhin Aleksandr       RUS

Heat 4 TSM-10
#5   Yli Vesa                   Ospa Ry
#21  Elfström Kim               Fullspeed RC
#10  Eklund Valtteri            KyPak
#9   Raikas Tony                KyPak
#26  Mairue Tomi                Fullspeed RC

Heat 5 TSM-10
#2   Teponoja Miko              TamUA
#6   Chmigal Georgy             RUS
#4   Lehto Kalle                KyPak
#40  Salmen Henry               LahUA
#3   Minkkinen Joni             LMM
#15  Trofimov Kirill            RUS


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour V
27.5.2017 Kuusankoski


Free practice             P1        P2
Heat1 TSS-10            08:00     08:50
Heat2 TSS-10            08:08     08:58
Heat3 TSM-10            08:16     09:06
Heat4 TSM-10            08:24     09:14
Heat5 TSM-10            08:32     09:22

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:30
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:30
Ohjaajakokous / Drivers briefing          09:45

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 TSS-10            10:15     11:15     12:30     13:30
Heat2 TSS-10            10:23     11:23     12:38     13:38
Heat3 TSM-10            10:31     11:31     12:46     13:46
Heat4 TSM-10            10:39     11:39     12:54     13:54
Heat5 TSM-10            10:47     11:47     13:02     14:02

Lounastauko / Lunch break                 12:00 – 12:30

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
TSS-A                   14:50     15:50     16:50
TSM-B                   15:00     16:00     17:00
TSM-A                   15:10     16:10     17:10

Palkintojen jako / Prize giving ceremony    17:40


12
ERÄLISTAT / HEATS - TP-10 SM I + Ratakasi I 2017
28.5.2017 Kuusankoski


Heat 1 Ratakasi
#13  Mannio Ilkka               Fullspeed RC
#15  Shmachkov Uladzimir        BLR
#16  Hongisto Leo               Fullspeed RC
#17  Meriläinen Tauno           Fullspeed RC

Heat 2 Ratakasi
#7   Raikas Tony                KyPak
#8   Sillanpää Aarre            TamUA
#11  Voranau Ihar               BLR
#12  Toropchenkov Igor          RUS

Heat 3 Ratakasi
#1   Fredriksson Henri          Fullspeed RC
#2   Saarinen Teemu             HyUA
#4   Mairue Tomi                Fullspeed RC
#5   Pesonen Eetu               LahUA
#6   Nordman Sten               Fullspeed RC

Heat 4 TP-10
#7   Naumov Alexander           RUS
#9   Chernukhin Aleksandr       RUS
#10  Sillanpää Aarre            TamUA
#11  Putkonen Niko              TamUA
#15  Kupari Tero                LohUA

Heat 5 TP-10
#1   Vehniäinen Panu            TamUA
#2   Saarinen Teemu             HyUA
#3   Munck Sami                 TamUA
#4   Valkola Jari               Fullspeed RC
#6   Saarinen Jere              HyUA


* * *

AIKATAULU/TIMETABLE -TP-10 SM I + Ratakasi I
28.5.2017 Kuusankoski

Ohjattu harjoitus / Controlled Practice
10 minutes
Erä / Heat       P1       P2
Ratakasi 1      8:00     9:00
Ratakasi 2      8:11     9:11
Ratakasi 3      8:22     9:22
TP 4            8:33     9:33
TP 5            8:44     9:44

Ilmoittautuminen / Registration          8:00 - 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting            10:00
Ohjaajakokous / Drivers briefing             10:10

Alkuerät / Qualifying heats
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min
Erä / Heat       Q1       Q2       Q3
Ratakasi 1      10:30    11:40    12:50
Ratakasi 2      10:41    11:51    13:01
Ratakasi 3      10:52    12:02    13:12
TP 4            11:03    12:13    13:23
TP 5            11:14    12:24    13:34


Lounastauko / Lunch    13:50 - 14:30

Finaalit / Finals
Ratakasi Semi final (3+20 min)    14:30
Ratakasi Practice for top 6 qual  15:00
TP-10 Final practice (10 min)     15:15
Ratakasi A-Final (5+30 min)       15:30
TP-10 A-Final (5+45 min)          16:15

Palkintojen jako / Prize giving   17:30


13


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita FinTrack Tour V + TP-10 SM I + Ratakasi I  -osakilpailuun 27.-28.5.2017 Kouvolan Kuusankoskelle.

LUOKAT
Lauantai 27.5.
TSM-10, TSS-10 ja F1-10
Sunnuntai 28.5.
TP-10 ja C-8


KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki
Valvoja: Heikki Helin               
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson   
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 18.5.2017 klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta. Kiti on auki!
https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx?ReturnUrl=%2Fdefault.aspx
F1-10 –luokka voi ilmoittautua myös sähköpostitse kymenpienoisautokerho (a) gmail.com

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho (a) gmail.com
tai puhelimella 040 533 7376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TSM-10 ja TP-10: 30 €
TSS-10, F1-10 ja Ratakasi: 25 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.


LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2017.

SÄÄNNÖT
•   Pienoisautoilun kilpailusäännöt
•   FinTrack Tour ohjeisto 2017: http://rc10.fi/index.php?topic=98198.0
•   TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto: http://rc10.fi/index.php?topic=100611.0

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.


VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.


AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 25.5.


KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana. Kulku radalle Helsingintien kautta. 
GPS: N 60o 54.930’ E 026o 36.290’

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten. Tuokaa omat jatkojohdot.
Meillä on 4kpl 4x6m telttoja kilpailijoiden käyttöön. Kuskimäärä toki vielä arvoitus, mutta tuskin ihan kaikki niiden alle mahtuvat. Joten ottakaa omia telttoja mukaan, jos sellaisia on.

TERVETULOA!

14
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour III
21.-22.1.2017 Kuusankoski



TSM-10 SM III 21.1.2017

A-FINAALI
1.  #2   Miko Teponoja         TamUA          [   1   3   1   ]   2
2.  #4   Kalle Lehto           KyPak          [   6   1   2   ]   3
3.  #40  Henry Salmén          LahUA          [   2   2   7   ]   4
4.  #6   Georgy Chmigal        RUS            [   3   5   3   ]   6
5.  #5   Vesa Yli              Ospa Ry        [   4   4   4   ]   8
6.  #3   Joni Minkkinen        LMM            [   5   6   8   ]   11
7.  #15  Kirill Trofimov       RUS            [   8   7   6   ]   13
8.  #21  Kim Elfström          Fullspeed RC   [   9   10  5   ]   14
9.  #10  Valtteri Eklund       KyPak          [   7   8   9   ]   15
10. #44  Toni Niinivirta       MäntsMK        [   10  9   10  ]   19

B-FINAALI
11. #11  Teemu Saarinen        HyUA           [   1   2   ]   3
12. #43  Leevi Martikainen     RiiUA          [   3   1   ]   4
13. #7   Eetu Pesonen          LahUA          [   6   3   ]   9
14. #9   Tony Raikas           KyPak          [   2   9   ]   11
15. #36  Markku Seppälä        Fullspeed RC   [   4   7   ]   11
16. #26  Tomi Mairue           Fullspeed RC   [   10  4   ]   14
17. #24  Mikko Mäkelä          Fullspeed RC   [   9   5   ]   14
18. #45  Sami Takkinen         LahUA          [   8   6   ]   14
19. #23  Aapo Koro             Fullspeed RC   [   5   10  ]   15
20. #27  Lasse Ilvessalo       Fullspeed RC   [   7   8   ]   15

C-FINAALI

21. #13  Valtteri Pausio       RSRCA          [   2   1   ]   3      (22/5:08.249)
22. #28  Risto Haug            EST            [   1   2   ]   3      (22/5:09,272)
23. #33  Jethro Lehtojärvi     RSRCA          [   4   3   ]   7
24. #20  Marko Vähäkuopus      Ospa Ry        [   3   5   ]   8
25. #34  Ville Rauman          Ospa Ry        [   6   4   ]   10
26. #18  Jyrki Malinen         LahUA          [   5   6   ]   11
27. #16  Teemu Salminen        EPUA           [   8   7   ]   15     (20/5:00,167)
28. #31  Aleksandr Chernukhin  RUS            [   7   8   ]   15     (20/5:15,041)
29. #35  Jere Saarinen         HyUA           [   9   9   ]   18


TSS-10 FTT III

A-FINAALI
1.  #3   Miikka Luhta          Ospa Ry        [   1   1   2   ]   2
2.  #2   Joonis Oksanen        RiiUA          [   2   10  1   ]   3
3.  #29  Pekka Kuronen         Fullspeed RC   [   6   2   3   ]   5
4.  #11  Eemeli Anttonen       Ospa Ry        [   4   4   4   ]   8
5.  #4   Jona Oksanen          RiiUA          [   3   6   8   ]   9  (20/5:09,973)
6.  #12  Tero Niskanen         Ospa Ry        [   7   3   6   ]   9  (20/5:15,123)
7.  #5   Leevi Loukola         EPUA           [   5   7   5   ]   10
8.  #15  Antti Jakunaho        Ospa Ry        [   8   5   9   ]   13
9.  #13  Marko Heikkilä        Ospa Ry        [   10  8   7   ]   15
10. #14  Mika Pylväläinen      LahUA          [   9   9   10  ]   18

B-FINAALI
11. #28  Ville Sipola          Ospa Ry        [   1   2   ]   3
12 .#16  Janek Pähn            EST            [   2   3   ]   5
13 .#21  Sisu Kuuslahti        LahUA          [   6   1   ]   7
14 .#30  Juho Mikkelä          KyPak          [   3   4   ]   7
15 .#22  Henri Nurmela         EST            [   4   6   ]   10
16 .#8   Atte Vainionperä      MäntsMK        [   5   5   ]   10

C-FINAALI
17. #7   Pasi Vainionperä      MäntsMK        [   1   1   ]   2
18. #9   Joenna Oksanen        RiiUA          [   2   2   ]   4
19. #17  Topias Savolainen     SaiKart        [   3   3   ]   6
20. #18  Andrey Fedin          RUS            [   4   4   ]   8
21. #23  Hiski Rönkkönen       LahUA          [   5   5   ]   10


TSS-10 Nuortenmestaruus III

1.  #3   Miikka Luhta          Ospa Ry
2.  #2   Joonis Oksanen        RiiUA
3.  #11  Eemeli Anttonen       Ospa Ry
4.  #4   Jona Oksanen          RiiUA
5.  #5   Leevi Loukola         EPUA
6.  #21  Sisu Kuuslahti        LahUA
7.  #30  Juho Mikkelä          KyPak
8.  #22  Henri Nurmela         EST
9.  #8   Atte Vainionperä      MäntsMK
10. #9   Joenna Oksanen        RiiUA
11. #17  Topias Savolainen     SaiKart
12. #23  Hiski Rönkkönen       LahUA



TSP-10

A-FINAALI
1.  #6   Kalle Lehto          KyPak          [    1    1    1    ]    2
2.  #7   Kim Elfsrtöm         Fullspeed RC   [    2   10    2    ]    4
3.  #1   Vesa Yli             Ospa Ry        [    3    4    3    ]    6
4.  #34  Teemu Saarinen       HyUA           [    9    2    5    ]    7
5.  #11  Valtteri Eklund      KyPAK          [    4    3    4    ]    7
6.  #4   Marko Vähäkuopus     Ospa Ry        [    5    5    9    ]   10
7.  #10  Valtteri Pausio      RSRCA          [    6    7    6    ]   12
8.  #31  Leevi Martikainen    RiiUA          [    7    6    7    ]   13
9.  #3   Tony Raikas          KyPak          [    8    8    8    ]   16
10. #5   Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC   [   10    9   10    ]   19

B-FINAALI

11. #8   Risto Haug           EST            [    3    1    2    ]    3
12. #12  Markku Seppälä       Fullspeed RC   [    1    3    3    ]    4
13. #29  Jethro Lehtojärvi    RSRCA          [    2    2    4    ]    4
14. #25  Mikko Mäkelä         Fullspeed RC   [    8    5    1    ]    6
15. #44  Miikka Luhta         Ospa Ry        [    4    4    6    ]    8
16. #15  Jere Saarinen        HyUA           [    5    7    8    ]   12
17. #36  Sami Tarkiainen      MikUA          [   10    8    5    ]   13
18. #32  Ville Rauman         Ospa Ry        [    7    6    7    ]   13
19. #16  Tero Niskanen        Ospa Ry        [    6    9   10    ]   15
20. #14  Sami Takkinen        LahUA          [    9   10    9    ]   18

C-FINAALI

21. #45  Ville Sipola         Ospa Ry        [    1    1    1    ]    2
22. #33  Jussi Rinne          RccJkl         [    2    3    2    ]    4
23. #18  Eemeli Anttonen      Ospa Ry        [    3    2    3    ]    5
24. #19  Jyrki Malinen        LahUA          [    8    4    4    ]    8
25. #13  Teemu Salminen       EPUA           [    4    5    6    ]    9
26. #21  Leevi Loukola        EPUA           [    6    6    5    ]   11
27. #26  Riku Teräväinen      KyPak          [    5    9    7    ]   12
28. #24  Janek Pähn           EST            [    7    8    8    ]   15
29. #46  Juho Heikkilä        LahUA          [    9    7    9    ]   16



F1-10

A-FINAALI

1.  #15  Janne Valtanen                      [    1    1    1    ]    2
2.  #11  Mika Anttonen        Ospa Ry        [    2    4    2    ]    4
3.  #21  Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC   [    7    2    4    ]    6
4.  #2   Artti Viitaniemi                    [    3    3    3    ]    6
5.  #3   Ilari Lamminsivu                    [    4    5    5    ]    9
6.  #20  Miika Vuohelainen                   [    9    6    6    ]   12
7.  #4   Aapo Koro            Fullspeed RC   [    5    8    9    ]   13
8.  #12  Henri Nurmela        EST            [    6    9    7    ]   13
9.  #22  Pekka Kuronen        Fullspeed RC   [    8    7    8    ]   15


Kiitokset kilpailijoille ja onnittelut itsensä ylittäneille! Erityiskiitokset ahkeralle talkooporukalle kilpailupuitteiden rakentamisesta!

15
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour III 2017
21.1.2017 Kuusankoski


Heat 1 TSS-10
#9   Oksanen Joenna             RiiUA             *
#16  Pähn Janek                 EST
#18  Fedin Andrey               RUS
#17  Savolainen Topias          SaiKart           *
#23  Rönkkönen Hiski            LahUA             *
#30  Mikkelä Juho               KyPak             *
#28  Sipola Ville               Ospa Ry

Heat 2 TSS-10
#13  Heikkilä Marko             Ospa Ry
#14  Pylväläinen Mika           LahUA
#15  Jakunaho Antti             Ospa Ry
#21  Kuuslahti Sisu             LahUA             *
#22  Nurmela Henri              EST               *
#7   Vainionperä Pasi           MäntsMK
#8   Vainionperä Atte           MäntsMK           *

Heat 3 TSS-10
#5   Loukola Leevi              EPUA              *
#4   Oksanen Jona               RiiUA             *
#3   Luhta Miikka               Ospa Ry           *
#11  Anttonen Eemeli            Ospa Ry           *
#2   Oksanen Joonis             RiiUA             *
#12  Niskanen Tero              Ospa Ry
#29  Kuronen Pekka              Fullspeed RC

*NM-kilpailija

Heat 4 TSM-10
#2   Teponoja Miko              TamUA
#4   Lehto Kalle                KyPak
#11  Saarinen Teemu             HyUA
#40  Salmen Henry               LahUA
#3   Minkkinen Joni             LMM
#6   Chmigal Georgy             RUS
#5   Yli Vesa                   Ospa Ry
#9   Raikas Tony                KyPak

Heat 5 TSM-10
#21  Elfström Kim               Fullspeed RC
#10  Eklund Valtteri            KyPak
#27  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#7   Pesonen Eetu               LahUA
#13  Pausio Valtteri            RSRCA
#15  Trofimov Kirill            RUS
#26  Mairue Tomi                Fullspeed RC
#44  Niinivirta Toni            MäntsMK

Heat 6 TSM-10
#36  Seppälä Markku             Fullspeed RC
#28  Haug Risto                 EST
#20  Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#24  Mäkelä Mikko               Fullspeed RC
#34  Rauman Ville               Ospa Ry
#22  Louhi Antti                RSRCA
#45  Takkinen Sami              LahUA
#16  Salminen Teemu             EPUA

Heat 7 TSM-10
#23  Koro Aapo                  Fullspeed RC
#18  Malinen Jyrki              LahUA
#35  Saarinen Jere              HyUA
#33  Lehtojärvi Jethro          RSRCA
#32  Timo Keränen               LahUA
#31  Chemukhin Alexander        RUS
#43  Martikainen Leevi          RiiUA


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour III
21.1.2017 Kuusankoski


Free practice             P1        P2
Heat1 TSS-10            08:00     08:56
Heat2 TSS-10            08:08     09:04
Heat3 TSS-10            08:16     09:12
Heat4 TSM-10            08:24     09:20
Heat5 TSM-10            08:32     09:28
Heat6 TSM-10            08:40     09:36
Heat7 TSM-10            08:48     09:44

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          10:00

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 TSS-10            10:30     11:30     13:00     14:00
Heat2 TSS-10            10:38     11:38     13:08     14:08
Heat3 TSS-10            10:46     11:46     13:16     14:16
Heat4 TSM-10            10:54     11:54     13:24     14:24
Heat5 TSM-10            11:02     12:02     13:32     14:32
Heat6 TSM-10            11:10     12:10     13:40     14:40
Heat7 TSM-10            11:18     12:18     13:48     14:48

Lounastauko / Lunch break                 12:25 – 13:00

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
TSS-A                   15:50     17:00     18:15
TSM-A                   16:00     17:10     18:25
TSM-D                   16:10     17:20
TSS-C                   16:20     17:30
TSM-C                   16:30     17:40
TSS-B                   16:40     17:50
TSM-B                   16:50     18:00



Palkintojen jako / Prize giving ceremony    18:50

16
KILPAILUKUTSU - FinTrack Tour III
21.-22.1.2017 Kuusankoski




KYMEN PIENOISAUTOKERHO RY kutsuu RO-Touringautoilijoita kilpailemaan
FinTrack Tour III osakilpailuun Kuusankoskelle 21.-22.1.2017

LUOKAT

Lauantai 21.1.
TSM-10 ja TSS-10
Sunnuntai 22.1.
TSP-10  ja F1-10

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Matti Iivonen (la), Mikko Porkka (su)
Tuomariston puheenjohtaja: Janne Valtanen
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: ilmoitetaan myöhemmin
Tuloslaskentapäällikkö Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 12.1.2017 klo 23:59 mennessä AKK:n KITI-järjestelmän kautta. https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx
Ilmoittautuminen alkaa 1.1.2017 klo 10. Huomaathan, että ilmoittautuminen onnistuu vasta, kun vuoden 2017 lisenssi on maksettu.

Lisenssittömät F1-10 -kilpailijat voivat ilmoittautua sähköpostitse kymenpienoisautokerho@gmail.com. Ilmoita nimi, kilpailijanumero, ponderinumero.

Tiedustelut: kymenpienoisautokerho@gmail.com tai 040 728 6533 / Kalle Lehto
Kilpailumaksu
TSM-10  30 €
TSP-10, TSS-10 ja F1-10 25 €

Maksetaan kilpailupaikalla.
Jälki-ilmoittautumismaksu 40 €

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2017.

SÄÄNNÖT
Autourheilun Sääntökirja 2017 + FTT 2017 -ohjeisto
Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder.

AIKATAULU
Perjantai: Ei vapaata harjoitusta
Kilpailupäivinä ohjattu harjoitus + ilmoittautuminen klo 8.00-10:00

Erälistat sekä harjoitus ja kilpailuaikataulu löytyy rc10.fi foorumilta viimeistään torstai-iltana
19.1.2017

RATA
18 x 30 m Neulehuopamatto.
Leveys 2,5 - 4 m

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia
määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken Urheilutalo, Uimahallintie 3.
(Urheilupuiston RC-radan läheisyydessä)

MUUTA
Varikolla pyödät ja tuolit kilpailijoille. Varaa mukaan oma jatkojohto. Rata-alueella käytettävä sisäjalkineita.

17
Lauantain tulokset:

GPT IV            KOUVOLA 20.8.2016      
                  
      LOPPUTULOKSET            
TP-10                  
FINAALI                  
   Pos   No.   Name   Club   Laps   Total Tm
   1   2   Sami Munck   TamUA   137   45:03.269
   2   1   Teemu Saarinen   HyUA   136   45:02.681
   3   6   Panu Vehniäinen   TamUA   131   45:02.134
   4   21   Tomi Mairue   Fullspeed RC   130   45:17.138
   5   7   Tino Eriksson   MäntsMK   129   45:03.736
   6   27   Alexander Chernukhin   RUS   123   45:19.475
   7   12   Jere Saarinen   HyUA   118   45:07.631
   8   8   Alexander Naumov   RUS   116   45:17.288
   9   5   Jari Valkola   Fullspeed RC   45   15:58.183
   10   18   Niko Putkonen   TamUA   7   6:07.040
                  
SEMIFINAALI                  
   Pos   No.   Name   Club   Laps   Total Tm
   11   14   Aarre Sillanpää   TamUA   46   20:12.796
   12   28   Teemu Taivainen   JärvSRK   34   13:03.847
                  
                  
                  
                  
RATA-8                  
FINAALI                  
   Pos   No.   Name   Club   Laps   Total Tm
   1   3   Tomi Mairue   Fullspeed RC   101   30:09.020
   2   4   Henri Fredriksson   Fullspeed RC   100   30:01.661
   3   5   Tony Raikas   KyPak   100   30:06.026
   4   7   Antti Ollinmäki   JärvSRK   98   30:17.665
   5   8   Janne Liinkangas   Fullspeed RC   91   30:16.941
   6   16   Sten Nordman   Fullspeed RC   87   30:13.157
   7   1   Teemu Saarinen   HyUA   85   30:21.970
   8   14   Ihar Voranau   BLR   82   30:14.753
   9   19   Balalov Uladzislau   BLR   81   30:01.201
   10   6   Eetu Pesonen   LahUA   71   22:14.491
                  
SEMIFINAALI                  
   Pos   No.   Name   Club   Laps   Total Tm
   11   13   Tuukka Tiainen   Fullspeed RC   52   20:03.344
   12   18   Uladzimir Shmachkov   BLR   51   20:04.340
   13   15   Ilkka Mannio   Fullspeed RC   28   20:23.214
   14   17   Igor Toropchenkov   RUS   22   8:36.577
   15   11   Aarre Sillanpää   TamUA   19   7:38.640
                  
                  
                  
                  
Kouvola 20.8.2016                  

18
ERÄLISTAT / HEATS TP-10 + Ratakasi         
20.8.2016 Kouvola         
         
Erä/Heat 1 Ratakasi         
#   11   Sillanpää Aarre   TamUA
#   15   Mannio Ilkka   Fullspeed RC
#   17   Toropchenkov Igor   Russia
#   18   Shmachkov Uladzimir   Belarus
#   19   Uladzislau Balalov   Belarus
         
Erä/Heat 2 Ratakasi         
#   16   Nordman Sten   Fullspeed RC
#   5   Raikas Tony   KyPak
#   13   Tiainen Tuukka   Fullspeed RC
#   8   Liinkangas Janne   Fullspeed RC
#   14   Voranau Ihar   Belarus
         
Erä/Heat 3 Ratakasi         
#   1   Saarinen Teemu   HyUA
#   4   Fredriksson Henri   Fullspeed RC
#   7   Ollinmäki Antti   JärvSRK
#   3   Mairue Tomi   Fullspeed RC
#   6   Pesonen Eetu   LahUA
         
Erä/Heat 4 TP-10         
#   21   Mairue Tomi   Fullspeed RC
#   18   Putkonen Niko   TamUA
#   14   Sillanpää Aarre   TamUA
#   27   Chernukhin Alexander   Russia
#   28   Taivainen Teemu   JärvSRK
#   24   Jokinen Jiri   Fullspeed RC
#   29   Söderholm Juha   Fullspeed RC
         
Erä/Heat 5 TP-10         
#   6   Vehniäinen Panu   TamUA
#   5   Valkola Jari   Fullspeed RC
#   1   Saarinen Teemu   HyUA
#   5   Kuusinen Matias   Fullspeed RC
#   2   Munck Sami   TamUA
#   12   Saarinen Jere   HyUA
#   8   Naumov Alexander   Russia
#   7   Eriksson  Tino   MäntsMK

AIKATAULU/TIMETABLE TP-10 + Ratakasi            
20.8.2016 Kouvola            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
TP-10: 10 min, Ratakasi: 10 min            
Erä / Heat   P1   P2      
Ratakasi 1   08:00   09:00      
Ratakasi 2   08:12   09:12      
Ratakasi 3   08:24   09:24      
TP-10 4   08:36   09:36      
TP-10 5   08:48   09:48      
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 10:00
Tuomariston kokous / Jury meeting            10:00
Ohjaajakokous / Drivers briefing            10:10
            
Alkuerät / Qualifying heats            
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   
Ratakasi 1   10:30   11:40   12:40   
Ratakasi 2   10:42   11:52   12:52   
Ratakasi 3   10:54   12:04   13:04   
TP-10 4   11:06   12:16   13:16   
TP-10 5   11:18   12:28   13:28   
            
Lounastauko / Lunch            13:40 – 14:10
            
Finaalit / Finals            
Ratakasi A semi (3+20 min)         14:30   
Ratakasi 6-nopeimman harjoitus (10min)         15:00   
TP 10 A semi (3+20 min)         15:15   
TP A Harjoitus (10 min)         15:45   
Ratakasi Finaali (3+30 min)         16:00   
TP A (5+45 min)         16:40   
            
Palkintojen jako / Prize giving         17:45   

19
Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita TP-10 SM IV + Ratakasi IV + LS-5 SM III + FG Mini ja GT-8 osakilpailuun 20.-21.8.2016 Kouvolan Tykkimäkeen.



LUOKAT
Lauantaina 20.8.
TP-10 ja Ratakasi
Sunnuntaina 21.8.
LS-5, FG Mini ja GT-8

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki (la), Tony Raikas (su)
Valvoja: Pentti Minkkinen
Katsastuspäällikkö: Petteri Suojala
Kilpailutuomaristo: Valtteri Eklund
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 11.8. klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta
KITI kirjautuminen

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040 5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TP-10 ja LS-5 30 €
Ratakasi 25 €
FG Mini ja GT-8 20€
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2016.

SÄÄNNÖT
• Autourheilun sääntökirja 2016
• TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
• Ratakasi 2016 sarjasäännöt
• Fin LS-5 2016 SM Ohjeisto

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 18.8.

KILPAILUPAIKKA
Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen pienoisautorata, Tehontie 51, Kouvola.

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Sähköjen osalta tilanne on tällä hetkellä haastava. Asiasta tiedotetaan tarkemmin lähempänä kilpailua. Katettua varikkotilaa + pöytiä on vain rajoitetusti, joten myös omat varikkopöydät kannattaa ottaa mukaan.

TERVETULOA!

20
TP-10
FINAALI
      1    2 Sami Munck           TamUA            161    45:25.392
      2    7 Tino Eriksson        MäntsMK          153    45:26.730
      3    1 Teemu Saarinen       HyUA             151    43:08.874
      4    8 Alexander Naumov     RUS              149    45:55.970
      5    5 Jari Valkola         Fullspeed RC     146    45:42.664
      6   12 Jere Saarinen        HyUA             134    45:32.268
      7   16 Tero Kupari          LohUA            133    45:32.942
      8    6 Panu Vehniäinen      TamUA            76     22:05.237
      9   27 Alexander Chernukhin RUS              15     4:34.429
     10   14 Aarre Sillanpää      TamUA             0     -.---

RATA-8
FINAALI
      1    4 Henri Fredriksson    Fullspeed RC     113    30:03.079
      2    7 Antti Ollinmäki      JärvSRK          111    30:16.017
      3    6 Eetu Pesonen         LahUA            108    30:05.955
      4   11 Aarre Sillanpää      TamUA            97     30:02.737
      5   16 Sten Nordman         Fullspeed RC     88     30:10.900
      6    3 Tomi Mairue          PKSRCA           87     23:58.489
      7    1 Teemu Saarinen       HyUA             67     18:48.977
      8   13 Tuukka Tiainen       Fullspeed RC     25     7:34.616
      9    5 Tony Raikas          KyPak             4     1:04.895
     10    8 Janne Liinkangas     Fullspeed RC      0     2.900

SEMIFINAALI
     11  15 Ilkka Mannio         Fullspeed RC      7     6:31.857
     12  14 Ihar Voranau         BLR               5     1:38.622


Järjestäjän suuret kiitokset mainiosta kisatapahtumasta myös sunnuntaina

Edit: Lisätty Rata-8 tuloksiin #13 Tuukka Tiainen

21
TSS-10
A-FINAALI
  1  1 Eetu Laaksonen    MäntsMK            [1       1      1]     2   *
  2 11 Leevi Loukola     EPUA               [5       2      2]     4   *
  3  9 Joonis Oksanen    RiiUA              [4       7      3]     7   *
  4 26 Miikka Luhta      Ospa Ry            [2       6      7]     8   *
  5  5 Jona Oksanen      RiiUA              [3       5      5]     8   *
  6 42 Pasi Vainionperä  MäntsMK            [6       4      4]     8
  7 10 Jukka Laaksonen   MäntsMK            [9       3      6]     9
  8 39 Joenna Oksanen    RiiUA              [7       9      8]     15  *
  9 41 Atte Vainionperä MäntsMK            [8       8      9]     16  *

* = NUORTEN MESTARUUS

TSM-10
A-FINAALI
  1  4 Miko Teponoja     TamUA              [3       1      1]     2
  2  2 Karri Salmela     Fullspeed RC       [1       2      2]     3
  3  6 Joni Minkkinen    LMM                [2       3      3]     5
  4 11 Vesa Yli          Ospa Ry            [5       4      5]     9   17/5.01,710
  5 70 Lauri Malinen     LahUA              [6       5      4]     9   17/5.03,004
  6 29 Georgy Chmigal    RUS                [4       10     7]     11 
  7 15 Valtteri Eklund   KyPak              [7       6      6]     12
  8 14 Eetu Pesonen      LahUA              [10      7      8]     15
  9 64 Sami Takkinen     LahUA              [9       8      10]    17  17 k.
 10 68 Ville Lehtinen    AUK J-äijät        [8       9      9]     17  16 k.
B-FINAALI                                                         
 11 55 Valtteri Pausio   RSRCA              [1       1      1]     2
 12 33 Teemu Salminen    EPUA               [2       2      3]     4
 13 71 Jyrki Malinen     LahUA              [4       4      2]     6
 14 69 Jori Salminen     AUK J-äijät        [3       3      4]     6
 15 54 Kenneth Södergår  VUA                [8       6      5]     11
 16 72 Björn Södergård   VUA                [5       8      8]     13
 17 58 Aapo Koro         Fullspeed RC       [7       9      6]     13 16 k.
 18 67 Teemu Taivainen   JärvSRK            [6       7      7]     13 15 k.
 19 63 Antti Louhi       RSRCA              [9       5      9]     14 


Kiitokset kilpailijoille!

22
ERÄLISTAT / HEATS -  FinTrack Tour V 2016     
Lauantai 28.5.2016 Kuusankoski     
     
Erä/Heat 1 TSS-10     
#   42   Vainionperä Pasi
#   10   Laaksonen Jukka
#   41   Vainionperä Atte
#   39   Oksanen Joenna
     
Erä/Heat 2 TSS-10     
#   1   Laaksonen Eetu
#   9   Oksanen Joonis
#   26   Luhta Miikka
#   5   Oksanen Jona
#   11   Loukola Leevi
     
   * Alle 18-vuotias NM-kilpailija   
     
Erä/Heat 3 TSM-10     
#   67   Taivainen Teemu
#   68   Lehtinen Ville
#   69   Salminen Jori
#   54   Södergård Kenneth
#   71   Malinen Jyrki
#   72   Södergård Björn
     
Erä/Heat 4 TSM-10     
#   15   Eklund Valtteri
#   55   Pausio Valtteri
#   33   Salminen Teemu
#   63   Louhi Antti
#   58   Koro Aapo
#   64   Takkinen Sami
#   70   Malinen Lauri
     
Erä/Heat 5 TSM-10     
#   2   Salmela Karri
#   4   Teponoja Miko
#   29   Chmigal Georgy
#   6   Minkkinen Joni
#   11   Yli Vesa
#   14   Pesonen Eetu
#   27   Raikas Tony


AIKATAULU - FinTrack Tour V 2016            
28.5.2016 Kuusankoski            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
Erä   P1   P2      
TSS 1   08:00   09:00      
TSS 2   08:08   09:08      
TSM 3   08:16   09:16      
TSM 4   08:24   09:24      
TSM 5   08:32   09:32      
            
Ilmoittautuminen/Registartion            8:00 – 9:40
Tuomariston kokous / Jury Meeting            09:40
Ohjaajakokous / Drivers briefing            09:50
            
Alkuerät / Qualifying            
Erä   Q1   Q2   Q3   Q4
TSS 1   10:10   11:15   12:40   13:45
TSS 2   10:18   11:23   12:48   13:53
TSM 3   10:26   11:31   12:56   14:01
TSM 4   10:34   11:39   13:04   14:09
TSM 5   10:42   11:47   13:12   14:17
            
Lounastauko / Lunch            11:55 – 12:40
            
Finaalit / Finals      F1   F2   F3
TSS-A      15:00   16:10   17:20
TSM-B      15:10   16:20   17:30
TSM-A      15:20   16:30   17:40
            
Palkintojen jako / Prize giving            18:10
            
Vapaa harjoitus / Free Practice            18:20 - 21:00

23


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO sähkö- ja RO polttomoottorirata-autoilijoita FTT V, TP-10 SM I + Ratakasi I -osakilpailuun 28.-29.5.2016 Kouvolan Kuusankoskelle.

LUOKAT
Lauantai 28.5.
TSS-10, TSM-10 ja harjoituskilpailuna TSP-10 (ei tarvitse lisenssiä)
Sunnuntai 29.5.
TP-10 ja C-8

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki
Valvoja: Riku Akkanen
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 19.5.2016 klo 20 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta
https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx?ReturnUrl=%2Fdefault.aspx

Huom. lisenssittömät TSP-10 luokan kuskit voivat laittaa ilmoittautumisen sähköpostilla: kymenpienoisautokerho@gmail.com

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040 0121215 / Sauli Ylösmäki

Kilpailumaksut:
TSM-10: 30€
TSS-10: 25€
TSP-10: 25€
TP-10: 30 €
Ratakasi: 25 €

Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2016.

SÄÄNNÖT
- Pienoisautoilun kilpailusäännöt
- FTT 2016 ohjeisto
- TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
- Ratakasi 2016 sarjasäännöt

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.


AIKATAULU
Perjantaina harjoittelu mahdollista
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45
Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 26.5.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana. Kulku radalle Helsingintien kautta.
GPS: N 60o 54.930’ E 026o 36.290’
Google Maps: https://goo.gl/maps/TJKVQ

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2
ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita
lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB
personal transponder (RC2).

Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten. Tuokaa omat jatkojohdot, pöydät ja tuolit.

TERVETULOA!

24
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour II 2016
30.1.2016 Kuusankoski


TSM-10 SM II

A-FINAALI
1.  # 62 Viljami Kutvonen        PKSRCA          [ 1   1   2  ]  2
2.  # 2  Karri Salmela           Fullspeed RC    [ 2   10  1  ]  3
3.  # 4  Miko Teponoja           TamUA           [ 3   2   3  ]  5
4.  # 3  Teemu Saarinen          HyUA            [ 6   3   5  ]  8
5.  # 29 Georgy Chmigal          RUS             [ 10  4   4  ]  8
6.  # 5  Kalle Lehto             KyPak           [ 4   7   10 ]  11
7.  # 6  Joni Minkkinen          LMM             [ 8   5   6  ]  11
8.  # 36 Henry Salmén            LahUA           [ 5   9   8  ]  13
9.  # 8  Kirill Trofimov         RUS             [ 7   8   7  ]  14
10. # 13 Markus Åfelt            RSRCA           [ 9   6   9  ]  15

B-FINAALI
11. # 11 Vesa Yli                Ospa Ry         [ 1   1   1  ]  2
12. # 10 Jussi Kankaanmäki       LamUA           [ 2   2   2  ]  4
13. # 27 Tony Raikas             KyPak           [ 4   3   3  ]  6
14. # 15 Valtteri Eklund         KyPak           [ 3   6   6  ]  9
15. # 14 Eetu Pesonen            LahUA           [ 5   4   5  ]  9
16. # 24 Marko Vähäkuopus        Ospa Ry         [ 9   7   4  ]  11
17. # 26 Kim Elfström            Fullspeed RC    [ 7   5   7  ]  12
18. # 12 Arto Heinonen           Fullspeed RC    [ 6   10  10 ]  16
19. # 55 Valtteri Pausio         RSRCA           [ 8   8   9  ]  16
20. # 64 Sami Takkinen           LahUA           [ 10  9   8  ]  17

C-FINAALI
21. # 33 Teemu Salminen          EPUA            [ 1   5   1  ]  2
22. # 58 Aapo Koro               Fullspeed RC    [ 2   2   4  ]  4
23. # 61 Kirill Kiselev          RUS             [ 4   3   2  ]  5
24. # 63 Antti Louhi             RSRCA           [ 6   1   5  ]  6
25. # 59 Aleksandr Chernukhin    RUS             [ 3   4   3  ]  6
26. # 47 Janne Kiiski            RiiUA           [ 5   6   6  ]  11
27. # 28 Vadim Smirnov           RUS             [ 7   7   7  ]  14



TSS-10 FTT II

A-FINAALI
1.  # 1  Eetu Laaksonen          MäntsMK         [ 1   1   1  ]  2   
2.  # 4  Risto Haug              EST             [ 2   2   6  ]  4
3.  # 38 Pekka Kuronen           Fullspeed RC    [ 4   5   2  ]  6
4.  # 43 Mikko Mäkelä            Fullspeed RC    [ 3   3   3  ]  6
5.  # 9  Joonis Oksanen          RiiUA           [ 8   6   4  ]  10 
6.  # 16 Tero Niskanen           Ospa Ry         [ 9   4   7  ]  11
7.  # 26 Miikka Luhta            Ospa Ry         [ 10  7   5  ]  12
8.  # 5  Jona Oksanen            RiiUA           [ 5   9   8  ]  13 
9.  # 12 Jere Saarinen           HyUA            [ 6   8   10 ]  14 
10. # 42 Pasi Vainionperä        MäntsMK         [ 7   10  9  ]  16

B-FINAALI
11. # 11 Leevi Loukola           EPUA            [ 1   1   2  ]  2   
12. # 23 Janek Pähn              EST             [ 2   3   1  ]  3
13. # 10 Jukka Laaksonen         MäntsMK         [ 5   2   4  ]  6
14. # 22 Antti Kettunen          Fullspeed RC    [ 6   4   3  ]  7
15. # 41 Atte Vainionperä        MäntsMK         [ 3   6   6  ]  9   
16. # 47 Topias Savolainen       SaiKart         [ 4   5   7  ]  9 
17. # 27 Juho Mikkelä            KyPak           [ 8   8   5  ]  13 
18. # 39 Joenna Oksanen          RiiUA           [ 7   7   8  ]  14 



TSS-10 Nuorten Mestaruus II

1.  # 1  Eetu Laaksonen          MäntsMK
2.  # 9  Joonis Oksanen          RiiUA
3.  # 26 Miikka Luhta            Ospa Ry
4.  # 5  Jona Oksanen            RiiUA
5.  # 12 Jere Saarinen           HyUA
6.  # 11 Leevi Loukola           EPUA
7.  # 41 Atte Vainionperä        MäntsMK
8.  # 47 Topias Savolainen       SaiKart
9.  # 27 Juho Mikkelä            KyPak
10. # 39 Joenna Oksanen          RiiUA


* * *

LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour II 2016
31.1.2016 Kuusankoski


TSP-10 FTT II

A-FINAALI
1.  # 2  Kalle Lehto             KyPak           [1   1  10]   2
2.  # 5  Markus Åfelt            RSRCA           [2   3   1]   3
3.  # 71 Henry Salmén            LahUA           [7   2   3]   5
4.  # 69 Tony Raikas             KyPak           [5   5   2]   7
5.  # 9  Marko Vähäkuopus        Ospa Ry         [3   4   6]   7
6.  # 11 Valtteri Eklund         KyPAK           [4   7   5]   9
7.  # 4  Vesa Yli                Ospa Ry         [6   6   4]  10
8.  # 66 Lasse Ilvessalo         Fullspeed RC    [9   8   8]  16
9.  # 3  Arto Heinonen           PKSRCA          [#  10   7]  17
10. # 12 Risto Haug              EST             [8   9   9]  17

B-FINAALI
11. # 13 Valtteri Pausio         RSRCA           [1   1   1]   2
12. # 68 Kirill Kiselev          RUS             [2   3   2]   4
13. # 19 Lauri Malinen           LahUA           [3   2   6]   5
14. # 8  Sami Takkinen           LahUA           [8   4   3]   7
15. # 16 Kim Elfsrtöm            Fullspeed RC    [4   5   5]   9
16. # 25 Teemu Salminen          EPUA            [6   6   4]  10
17. # 30 Jere Saarinen           HyUA            [5   7   9]  12
18. # 53 Tero Niskanen           Ospa Ry         [7  10   7]  14
19. # 60 Timo Keränen            LahUA           [9   9   8]  17
20. # 51 Aapo Koro               Fullspeed RC    [#   8  10]  18

C-FINAALI
21. # 63 Tuukka Tiainen          Fullspeed RC    [1   5   2]   3
22. # 35 Antti Louhi             RSRCA           [3   1  10]   4
23. # 67 Aleksandr Chernukhin    RUS             [2   2   4]   4
24. # 36 Riku Teräväinen         KyPak           [5   4   1]   5
25. # 29 Jyrki Malinen           LahUA           [4   3   3]   6
26. # 61 Leevi Loukola           EPUA            [8   6   5]  11
27. # 72 Mihail Tsistovski       LahUA           [6  10   6]  12
28. # 44 Janne Kiiski            RiiUA           [7   8   7]  14
29. # 57 Mikko Porkka            KyPak           [9   7   8]  15
30. # 47 Janek Pähn              EST             [#   9   9]  18



F1-10

A-FINAALI
1.  # 14 Aapo Koro               Fullspeed RC    [2   1   1]   2
2.  # 60 Riku Teräväinen         KyPak           [1   2   2]   3
3.  # 55 Ilpo Koivisto           Fullspeed RC    [3   3   4]   6
4.  # 58 Ilari Lamminsivu                        [4   4   3]   7



Kiitokset kilpailijoille ja talkooporukalle sujuvasta kisaviikonlopusta!

Laji sai myös mukavasti positiivista julkisuutta paikallislehdissä ja nettiuutisissa.
Kouvolan Sanomat -linkki

25
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour II 2016
30.1.2016 Kuusankoski


Heat 1 TSS-10
#41  Vainionperä Atte           MäntsMK           *
#23  Pähn Janek                 EST
#22  Kettunen Antti             Fullspeed RC
#39  Oksanen Joenna             RiiUA             *
#27  Mikkelä Juho               KyPak             *
#47  Savolainen Topias          SaiKart           *

Heat 2 TSS-10
#10  Laaksonen Jukka            MäntsMK
#26  Luhta Miikka               Ospa Ry           *
#43  Mäkelä Mikko               Fullspeed RC
#12  Saarinen Jere              HyUA              *
#38  Kuronen Pekka              Fullspeed RC
#42  Vainionperä Pasi           MäntsMK

Heat 3 TSS-10
#1   Laaksonen Eetu             MäntsMK           *
#4   Haug Risto                 EST
#9   Oksanen Joonis             RiiUA             *
#5   Oksanen Jona               RiiUA             *
#16  Niskanen Tero              Ospa Ry
#11  Loukola Leevi              EPUA              *

* Alle 18 vuotias NM-kilpailija

Heat 4 TSM-10
#58  Koro Aapo                  Fullspeed RC
#59  Chernukhin Aleksandr       RUS
#60  Keränen Timo               LahUA
#61  Kiselev Kirill             RUS
#63  Louhi Antti                RSRCA
#64  Takkinen Sami              LahUA

Heat 5 TSM-10
#15  Eklund Valtteri            KyPak
#24  Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#26  Elfström Kim               Fullspeed RC
#28  Smirnov Vadim              RUS
#33  Salminen Teemu             EPUA
#55  Pausio Valtteri            RSRCA
#47  Kiiski Janne               RiiUA

Heat 6 TSM-10
#10  Kankaanmäki Jussi          LamUA
#14  Pesonen Eetu               LahUA
#4   Teponoja Miko              TamUA
#13  Åfelt Markus               RSRCA
#8   Trofimov Kirill            RUS
#29  Chmigal Georgy             RUS
#27  Raikas Tony                KyPak

Heat 7 TSM-10
#2   Salmela Karri              Fullspeed RC
#5   Lehto Kalle                KyPak
#6   Minkkinen Joni             LMM
#3   Saarinen Teemu             HyUA
#11  Yli Vesa                   Ospa Ry
#36  Salmén Henry               LahUA
#62  Kutvonen Viljami           Fullspeed RC

* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour II
30.1.2016 Kuusankoski


Ovet avataan/The doors will open at 7:00

Free practice             P1        P2
Heat1 TSS-10            08:00     08:56
Heat2 TSS-10            08:08     09:04
Heat3 TSS-10            08:16     09:12
Heat4 TSM-10            08:24     09:20
Heat5 TSM-10            08:32     09:28
Heat6 TSM-10            08:40     09:36
Heat7 TSM-10            08:48     09:44

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          10:00

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 TSS-10            10:30     11:30     13:00     14:00
Heat2 TSS-10            10:38     11:38     13:08     14:08
Heat3 TSS-10            10:46     11:46     13:16     14:16
Heat4 TSM-10            10:54     11:54     13:24     14:24
Heat5 TSM-10            11:02     12:02     13:32     14:32
Heat6 TSM-10            11:10     12:10     13:40     14:40
Heat7 TSM-10            11:18     12:18     13:48     14:48

Lounastauko / Lunch break                 12:25 – 13:00

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
TSM-C                   15:45     16:45     17:45
TSS-B                   15:55     16:55     17:55
TSM-B                   16:05     17:05     18:05
TSS-A                   16:15     17:15     18:15
TSM-A                   16:25     17:25     18:25


Palkintojen jako / Prize giving ceremony    19:00


26
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour II 2016
31.1.2016 Kuusankoski


Erä 1 F1-10
#14  Koro Aapo                  Fullspeed RC
#55  Koivisto Ilpo              Fullspeed RC
#58  Lamminsivu Ilari           -
#60  Teräväinen Riku            KyPak
#0   Pohjalainen Jani           SaiKart

Erä 2 TSP-10
#60  Keränen Timo               LahUA
#51  Koro Aapo                  Fullspeed RC
#47  Pähn Janek                 EST
#57  Porkka Mikko               KyPak
#67  Chernukhin Aleksandr       RUS
#68  Kiselev Kirill             RUS
#72  Tsistovski Mihail          LahUA

Erä 3 TSP-10
#53  Niskanen Tero              Ospa Ry
#36  Teräväinen Riku            KyPak
#63  Tiainen Tuukka             Fullspeed RC
#30  Saarinen Jere              HyUA
#61  Loukola Leevi              EPUA
#35  Louhi Antti                RSRCA
#44  Kiiski Janne               RiiUA

Erä 4 TSP-10
#12  Haug Risto                 EST
#8   Takkinen Sami              LahUA
#19  Malinen Lauri              LahUA
#13  Pausio Valtteri            RSRCA
#16  Elfström Kim               Fullspeed RC
#29  Malinen Jyrki              LahUA
#25  Salminen Teemu             EPUA

Erä 5 TSP-10
#4   Yli Vesa                   Ospa Ry
#5   Åfelt Markus               RSRCA
#2   Lehto Kalle                KyPak
#9   Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#11  Eklund Valtteri            KyPak
#66  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#69  Raikas Tony                KyPak
#71  Salmén Henry               LahUA

* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour II
31.1.2016 Kuusankoski


Ovet aukeaa klo 7:00

Free practice             P1        P2
Heat1 F1-10             08:00     09:00
Heat2 TSP-10            08:15     09:15
Heat3 TSP-10            08:23     09:23
Heat4 TSP-10            08:31     09:31
Heat5 TSP-10            08:39     09:39


Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          10:00

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 F1-10             10:20     11:20     12:30     13:30
Heat2 TSP-10            10:28     11:28     12:38     13:38
Heat3 TSP-10            10:36     11:36     12:46     13:46
Heat4 TSP-10            10:44     11:44     12:54     13:54
Heat5 TSP-10            10:52     11:52     13:02     14:02


Lounastauko / Lunch break                 12:00 – 12:30

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
F1-A                    15:00     16:00     17:00
TSP-C                   15:10     16:10     17:10
TSP-B                   15:20     16:20     17:20
TSP-A                   15:30     16:30     17:30


Palkintojen jako / Prize giving ceremony    18:00

27


KILPAILUKUTSU - FinTrack Tour II 2016
30.-31.1.2016 Kuusankoski


KYMEN PIENOISAUTOKERHO RY kutsuu RO-Touringautoilijoita kilpailemaan
FinTrack Tour II osakilpailuun Kuusankoskelle 30-31.1.2016

LUOKAT
Lauantai 30.1.
TSM-10 ja TSS-10
Sunnuntai 31.1.
TSP-10  ja F1-10

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Mikko Porkka (la), Sauli Ylösmäki (su)
Tuomariston puheenjohtaja: Heikki Helin
Katsastuspäällikkö:Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: ilmoitetaan myöhemmin
Tuloslaskentapäällikkö Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 21.1.2016  mennessä AKK:n KITI-järjestelmän kautta. https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx
F1-10 ajetaan harjoituskilpailu-statuksella, eli lisenssiä ei tarvita. Kuskit voivat ilmoittautu KITIn kautta, jos löytyy tunnukset. Jos ei, niin ilmoittautuminen sähköpostilla. Ilmoita nimi, kilpailijanumero ja seura (jos on).
Tiedustelut: kymenpienoisautokerho (a) gmail.com tai 040 728 6533 / Kalle Lehto
Kilpailumaksu
TSM-10  30 €
TSP-10 ja TSS-10 25 €
F1-10 20 €
Maksetaan kilpailupaikalla.
Jälki-ilmoittautumismaksu 40 €

LISENSSI
Touring-luokissa voimassa oleva AKK:n lisenssi 2016

SÄÄNNÖT
Autourheilun Sääntökirja 2016 + FTT 2016 -ohjeisto
Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder.

AIKATAULU
Perjantai: Ei vapaata harjoitusta
Kilpailupäivinä ohjattu harjoitus + ilmoittautuminen klo 8.00-10:00

Erälistat sekä harjoitus ja kilpailuaikataulu löytyy rc10.fi foorumilta viimeistään torstai-iltana
29.1.2016

RATA
18 x 30 m Neulehuopamatto.
Leveys 2,5 - 4 m

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia
määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken Urheilutalo, Uimahallintie 3.
(Urheilupuiston RC-radan läheisyydessä)

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Varikolla pöydät ja tuolit valmiina. Varaa mukaan oma jatkojohto. Rata-alueella
käytettävä sisäjalkineita.


TERVETULOA!


* * *

Edit 9.1.2016: Lisätty infoa F1-10 ilmoittautumiseen ja ponderi-infoa.
Edit 18.1.2016: Lisätty sunnuntain kilpailunjohtaja
Edit 25.1.2016: Pöytätilanne varmistui - varikolla pöydät ja tuolit kilpailijoille

28
F1   
1   Niko Sinervo
2   Santeri Jokela
3   Artti Viitaniemi
4   Oskari Saarela
5   Aapo Koro
6   Ilari Lamminsivu
7   Jukka Laine
   
GT-12   
A-finaali   

1   Eetu Laaksonen
2   Antti Luoto
3   Jukka Häkämies
4   Jyrki Lehto
5   Jukka Laaksonen
6   Jaakko Mursula
7   Jaakko Huhmarsalo
8   Hannu Kartano
   
B-finaali   
9   Jari Järviluoma
10   Ilari Lamminsivu
11   Petri Tuomainen
12   Aapo Koro
13   Marko Aava
14   Tauno Meriläinen
   
TSS-10   
1   Jere Saarinen
2   Mika Pylväläinen
3   Pasi Vainionperä
4   Atte Vainionperä
   
C-12   
A-finaali   

1   Ari-Pekka Kyykkä
2   Panu Vehniäinen
3   Vesa Yli
4   Tony Raikas
5   Taneli Erkkilä
6   Eetu Pesonen
7   Teemu Saarinen
   
B-finaali   
8   Henri Fredriksson
9   Tuukka Tiainen
10   Janne Liinkangas
11   Tauno Meriläinen
12   Janne Kiiski

MyRCM: http://tinyurl.com/hhaywyn

Kiitokset osallistujille!

29
* * * PÄIVITETTY PARI PERUUTUKSEN VUOKSI * * *

ERÄLISTAT - 12 Track Tour I
12.12.2015 Koria


Erä 1 GT-12
#11   Tauno Meriläinen
#18   Ilari Lamminsivu
#20   Jari Järviluoma
#25   Petri Tuomainen
#31   Jyrki Lehto
#32   Jaakko Mursula
#33   Marko Aava

Erä 2 GT12
#17   Aapo Koro
#19   Jaakko Huhmarsalo
#22   Jukka Häkämies
#23   Eetu Laaksonen
#24   Jukka Laaksonen
#30   Antti Luoto
#35   Hannu Kartano

Erä 3 C-12
#11   Tauno Meriläinen      KUA
#15   Janne Liinkangas      Fullspeed RC
#27   Janne Kiiski          RiiUA
#28   Taneli Erkkilä        MRT
#36   Jari Paasikivi        HRF
#37   Tuukka Tiainen        Fullspeed RC

Erä 4 C-12
#1    Vesa Yli              Ospa
#2    Teemu Saarinen        HyUA
#3    Panu Vehniäinen       TamUA
#4    Ari-Pekka Kyykkä      EPUA
#5    Eetu Pesonen          LahUA
#7    Tony Raikas           KyPak
#14   Henri Fredriksson     Fullspeed RC

Erä 5 F1-10
#4    Jukka Laine
#14   Aapo Koro
#37   Oskari Saarela
#45   Ilpo Koivisto
#58   Ilari Lamminsivu
#79   Artti Viitaniemi
#85   Santeri Jokela
      Jani Pohjalainen
      Niko Sinervo

Erä 6 TSS-10
#12   Jere Saarinen
#18   Mika Pylväläinen
#41   Atte Vainionperä
#42   Pasi Vainionperä


* * *

AIKATAULU – 12 Track Tour I
12.12.2015 Koria


Ovet avataan klo 7:00

Vapaa harjoitu   1.vh      2.vh
Erä 1 GT-12     08:00     09:00
Erä 2 GT-12     08:08     09:08
Erä 3 C-12      08:16     09:16
Erä 4 C-12      08:27     09:27
Erä 5 F1-10     08:38     09:38
Erä 6 TSS-10    08:48     09:48

Ilmoittautuminen        8:00 – 10:00
Tuomariston kokous           10:00
Ohjaajakokous                10:10

Alkuerät         1.ae      2.ae      3.ae      4.ae
Erä 1 GT-12     10:30     11:35     13:00     14:05
Erä 2 GT-12     10:38     11:43     13:08     14:13
Erä 3 C-12      10:46     11:51     13:16     14:21
Erä 4 C-12      10:57     12:02     13:27     14:32
Erä 5 F1-10     11:08     12:13     13:38
Erä 6 TSS-10    11:16     12:21     13:46

Lounastauko   12:30 - 13:00

Finaalit        1.fin     2.fin     3.fin
F1 A            15:00     16:05     17:10
TSS-A           15:09     16:14     17:19
GT-12 B         15:18     16:23     17:28
GT-12 A         15:27     16:32     17:37
C-12 B          15:36     16:41     17:46
C-12 A          15:48     16:53     17:58

Palkintojen ja  18:25


* * *

Alakerran ravintola palvelee kisapäivänä.

30
KILPAILUKUTSU - 12Track Tour 2015-2016 I
12.12.2015 Kouvola



 
Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kilpailijoita 12 Track Tourin ensimmäiseen osakilpailuun, joka ajetaan tourille osuvasti 12.12.2015 KyPak Casino Circuitilla Kouvolassa. Kilpailu on C-12 SM-sarjan ensimmäinen osakilpailu.

LUOKAT
Lauantai 12.12.2015
C-12, GT-12, F1-10, TSS-10

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Kalle Lehto
Valvoja: Arto Lehto               
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson   
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Valtteri Eklund

ILMOITTAUTUMINEN
To 3.12.2015 klo 23:59 mennessä.
C-12 AKK:n KITI-järjestelmän kautta
Lisäluokkien ilmoittautuminen osoittessa:  http://tinyurl.com/nhgbjy2

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho (a) gmail.com

Kilpailumaksut:
C-12: 30 €
GT-12, F1-10 ja TSS-10: 20 €
Jälki-ilmoittautuminen 40 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.


LISENSSI
C-12 voimassa oleva AKK:n lisenssi 2015. Lisäluokkien kuljettajat eivät tarvi lisenssiä.

SÄÄNNÖT
•   Pienoisautoilun kilpailusäännöt
•   12Track Tour 2015-2016 sarjasäännöt (mainitut pitoainerajoitukset voimassa ainoastaan solukumiluokissa)

AJOTAPA
Sarjasääntöjen mukaan

VASTUU

Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 10.12.2015


KILPAILUPAIKKA
KyPak Casino Circuit. 
Korian Pioneeriravintolan yläkerta, Pioneeritie 6, 45610 KORIA

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Kilpailupaikalla pöydät ja tuolit. Tuokaa omat jatkojohdot.

TERVETULOA!

Sivuja: [1] 2 3 4 ... 12