VIHTI miniland

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - m.e.

Sivuja: [1] 2 3
1
Kilpailijoiden kanava / Winter Jumps 2017 - 2018
« : 18.10.17 - klo: 12.15 »
Kilpailukalenteri on nyt julkaistu (liite). Sarjassa ajetaan 6 osakilpailua, joista 4 parhaan tulokset lasketaan loppupisteisiin.  Alkukauden kisat ajetaan tämän hetken tiedon mukaan ns. liukkailla pinnoilla (Mini Pin) ja kaksi viimeistä matolla (Cactus). Päivitetyt sarjasäännöt löytyvät seuraavasta postauksesta.

Keskustelukanavana toimii WJ-sarjan Facebook-sivu ja tämä topicci on ensisijaiseti tiedottamista varten, kiitos!

https://www.facebook.com/WinterJumps/

!!! Huom! Viidennen osakilpailun (Joensuu) päivämäärä on muutettu! !!!

2
Tulokset / 1/8 Nitro Offroad Euros 2017 Sweden
« : 01.08.17 - klo: 16.46 »
Suomalaisia on iso joukko kisaamassa. Harjoitukset ovat nyt käynnissä ja huomenna alkaa suorat laatulähetykset täällä:

http://rcracingtv.net/

Tänään pääsee jo mukaan treenitunnelmaan hieman heikompilaatuisen lähetyksen avulla:

https://www.youtube.com/watch?v=cMS--_pe0ro&feature=share

3
Tulokset / Lopputulokset M8 SM #1 Jyväskylä 27.5.2017
« : 28.05.17 - klo: 20.10 »
M8

Semifinaalien jälkeen tulosten mukaan järjestetty tuloslista (finaalia ei ajettu sateen takia)

1 1/2 Final - A Joona Haatanen   29   20:13.528
2 1/2 Final - B Pekko Iivonen   29   20:42.873   
3 1/2 Final - B Ari Heinonen   28   20:15.754   
4 1/2 Final - B Max Mört   28   20:22.148   
5 1/2 Final - A Samppa Orhanen   28   20:25.070   
6 1/2 Final - B Markku Honkanen   28   20:31.675   
7 1/2 Final - B Petri Ström   28   20:32.350   
8 1/2 Final - A Simo Ahoniemi   28   20:35.620   
9 1/2 Final - A Jarno Siltanen   28   20:35.891   
10 1/2 Final - B August Poutiainen   27   20:05.995   
11 1/2 Final - B Ari Koski   27   20:16.950   
12 1/2 Final - A Lauri Ruotsalainen   27   20:27.502   
13 1/2 Final - B Heikki Valtonen   27   20:28.314   
14 1/2 Final - A Joonas Hyvärinen   27   20:34.610   
15 1/2 Final - B Arto Heinonen   27   20:37.019   
16 1/2 Final - A Touko Silpola   27   20:41.117   
17 1/2 Final - A Tom Thusberg   27   20:43.902   
18 1/2 Final - A Tony Liljeqvist   26   20:17.084   
19 1/2 Final - A Ilari Langenoja   26   20:19.957   
20 1/2 Final - B Tommi Vacklin   26   20:30.748   
21 1/2 Final - B Harri Nyman   26   20:42.319   
22 1/2 Final - A Jarmo Halme   26   20:47.676   
23 1/2 Final - A Jani Hovi   25   20:03.561   
24 1/2 Final - B Jere Viander   25   20:45.558   
25 1/4 Final - A Ari-Pekka Jolkkonen   26   20:47.641   
26 1/4 Final - B Jethro Lehtojärvi   25   20:00.028   
27 1/4 Final - B Jarkko Savola   25   20:19.390   
28 1/4 Final - A jaakko Hietaoja   25   20:27.772   
29 1/4 Final - B Tommi Hartlin   25   20:31.661   
30 1/4 Final - A Pasi Rinteelä   24   20:10.890   
31 1/4 Final - B Aapo Heinonen   21   20:05.257   
32 1/4 Final - A Joona Lempiäinen   18   16:33.571   
33 1/4 Final - A Kai Jämsä   1   1:39.302   1

http://www.myrcm.ch/myrcm/report/en/33838/192816


M8e

A-finaali
1 Konsta Saarinen   2   2:1, 1:1 [3:1]   
2 Mikko Mäkelä   4   1:2, 2:2 [3:2]   
3 Jarno Vanninen   6   1:3, 3:3 [2:4]   
4 Sami Suokas   9   3:4, 2:5 [1:5]   
5 Martti Myllyntaus   10   2:3, 1:7 [3:7]   
6 Jussi Luopajärvi   11   1:4, 2:7 [3:9]   
7 Jukka Häkämies   11   3:5, 1:6 [2:9]   
8 Jethro Lehtojärvi   12   2:6, 3:6 [1:8]   
9 Meeme Kuuse   16   2:8, 3:8 [1:9]   
10 Ville Hyppönen   21   2:10, 3:11 [1:11]   

B-finaali
11 Teemu Salonen   3   3:1, 2:2 [1:5]   
12 Mika Koski   4   1:1, 3:3 [2:3]   
13 Juha Järvinen   4   2:1, 1:3 [3:6]   
14 Joonas Kekkonen   4   1:2, 3:2 [2:7]   
15 Ilkka Teittinen   8   3:4, 1:4 [2:4]   
16 Mikko Salonen   11   3:5, 2:6 [1:7]   
17 Keijo Halonen   11   2:5, 1:6 [3:7]

http://www.myrcm.ch/myrcm/report/en/33838/192815

4
Tallinnan WJ-kisa on nyt taputeltu ja tästäpä löytyy tulokset:

2wd

A-finaali

1   1   Joona Haatanen   2   1st (1pts) : 18/5:00.135   2nd (2pts) : 18/5:05.846   1st (1pts) : 18/5:01.831
2   2   Karri Salmela   3   2nd (2pts) : 18/5:06.066   1st (1pts) : 18/5:04.856   2nd (2pts) : 18/5:10.496
3   5   Max Mört   6   3rd (3pts) : 18/5:12.245   5th (5pts) : 17/5:02.537   3rd (3pts) : 17/5:00.428
4   3   Joel Valander   7   4th (4pts) : 18/5:14.014   3rd (3pts) : 18/5:12.482   6th (6pts) : 17/5:05.993
5   4   Pekko Iivonen   9   5th (5pts) : 17/5:03.135   4th (4pts) : 17/5:00.940   10th (10pts) : 16/5:08.936
6   8   Touko Silpola   11   7th (7pts) : 17/5:15.516   8th (8pts) : 16/5:02.018   4th (4pts) : 17/5:02.321
7   6   August Poutiainen   11   9th (9pts) : 11/3:30.552   6th (6pts) : 17/5:13.370   5th (5pts) : 17/5:03.317
8   10   Joonas Hyvärinen   14   6th (6pts) : 17/5:10.393   9th (9pts) : 16/5:14.440   8th (8pts) : 16/5:04.140
9   9   Hans Hannus   15   8th (8pts) : 16/5:04.884   10th (10pts) : 4/1:15.404   7th (7pts) : 16/5:01.231
10   7   Karl Kasekamp   16   10th (10pts) : 10/2:59.161   7th (7pts) : 17/5:19.439   9th (9pts) : 16/5:07.848

B-finaali

1   11   Eetu Kuivalainen   2   1st (1pts) : 17/5:04.621   1st (1pts) : 17/5:06.011   1st (1pts) : 17/5:10.965
2   12   Arttu Syrjänen   4   2nd (2pts) : 17/5:15.725   2nd (2pts) : 17/5:06.611   7th (7pts) : 16/5:11.512
3   18   Ressar Rainer   6   4th (4pts) : 16/5:06.893   4th (4pts) : 17/5:24.058   2nd (2pts) : 17/5:11.953
4   14   Pete Ylikorpi   8   3rd (3pts) : 16/5:02.217   6th (6pts) : 16/5:01.249   5th (5pts) : 16/5:05.856
5   16   Hendrik Lainemäe   9   6th (6pts) : 16/5:15.882   3rd (3pts) : 17/5:12.489   6th (6pts) : 16/5:06.762
6   13   Antti Silvennoinen   10   9th (9pts) : 6/4:54.235   7th (7pts) : 16/5:08.405   3rd (3pts) : 17/5:15.787
7   17   Jori Mykkänen   10   5th (5pts) : 16/5:12.146   5th (5pts) : 16/5:00.281   10th (10pts) : 11/3:51.445
8   15   Mikael Yrjänäinen   11   7th (7pts) : 16/5:16.673   10th (10pts) : 8/2:39.145   4th (4pts) : 16/5:02.010
9   20   Rihard Lainemäe   16   10th (10pts) : 4/1:21.403   8th (8pts) : 16/5:10.245   8th (8pts) : 15/5:05.407
10   19   Pasi Lankinen   17   8th (8pts) : 14/5:08.779   9th (9pts) : 15/5:12.018   9th (9pts) : 15/5:18.944

C-finaali

1   24   Sami Barck   2   1st (1pts) : 15/5:15.273   1st (1pts) : 15/5:09.084   9th (9pts) : 11/4:00.191
2   23   Risto Haug   5   3rd (3pts) : 14/5:02.322   2nd (2pts) : 15/5:10.726   3rd (3pts) : 15/5:17.510
3   28   Toni Juvonen   5   2nd (2pts) : 15/5:18.474   3rd (3pts) : 15/5:12.157   6th (6pts) : 14/5:11.825
4   27   Henri Sivill   7   10th (10pts) : 7/2:47.864   6th (6pts) : 13/5:04.434   1st (1pts) : 15/5:11.156
5   25   Arpo Ensling   7   8th (8pts) : 13/5:00.786   5th (5pts) : 14/5:19.799   2nd (2pts) : 15/5:12.633
6   26   Kristers Freimanis   8   4th (4pts) : 14/5:05.582   4th (4pts) : 14/5:07.830   4th (4pts) : 14/5:02.910
7   21   Meeme Kuuse   10   5th (5pts) : 14/5:08.696   10th (10pts) : 2/39.462   5th (5pts) : 14/5:11.722
8   29   Raido Tsekenjuk   14   6th (6pts) : 14/5:17.842   8th (8pts) : 13/5:09.101   10th (10pts) : 4/1:24.333
9   22   Mart Hannus   14   7th (7pts) : 13/4:35.491   7th (7pts) : 13/5:06.669   8th (8pts) : 13/5:09.485
10   30   Jussi Lemmetty   16   9th (9pts) : 13/5:12.893   9th (9pts) : 12/5:04.167   7th (7pts) : 14/5:13.600

D-finaali

1   34   Henri Nurmela   2   5th (5pts) : 13/5:06.607   1st (1pts) : 14/5:01.917   1st (1pts) : 15/5:17.323
2   35   Eke Tom Paat   4   3rd (3pts) : 14/5:08.257   2nd (2pts) : 14/5:16.959   2nd (2pts) : 14/5:14.035
3   36   Marcus Mattias Vaher   6   6th (6pts) : 13/5:08.375   3rd (3pts) : 13/5:09.675   3rd (3pts) : 14/5:15.224
4   33   Arco Aria   7   2nd (2pts) : 14/5:04.304   5th (5pts) : 8/2:48.839   7th (7pts) : 0/0.000
5   31   Kalle Sivill   8   1st (1pts) : 15/5:05.222   7th (7pts) : 6/1:55.195   7th (7pts) : 0/0.000
6   38   Marten Pitsner   8   8th (8pts) : 11/5:00.958   4th (4pts) : 12/5:20.246   4th (4pts) : 11/4:47.641
7   32   Joonas Kekkonen   9   4th (4pts) : 14/5:16.611   6th (6pts) : 7/2:56.343   5th (5pts) : 7/2:50.991
8   37   Martin Ritson   13   7th (7pts) : 12/5:08.026   8th (8pts) : 3/1:17.662   6th (6pts) : 7/5:04.382


4wd

A-finaali

1   1   Joona Haatanen   2   1st (1pts) : 19/5:03.367   1st (1pts) : 19/5:03.731   10th (10pts) : 0/0.000
2   2   Joel Valander   3   2nd (2pts) : 19/5:15.980   2nd (2pts) : 19/5:08.352   1st (1pts) : 19/5:04.060
3   3   Karri Salmela   6   4th (4pts) : 18/5:06.633   10th (10pts) : 0/0.000   2nd (2pts) : 19/5:14.146
4   4   Pekko Iivonen   6   3rd (3pts) : 18/5:00.853   6th (6pts) : 18/5:05.099   3rd (3pts) : 18/5:02.404
5   8   Max Mört   8   5th (5pts) : 18/5:13.057   3rd (3pts) : 18/5:00.773   6th (6pts) : 18/5:07.644
6   5   Mikael Yrjänäinen   10   6th (6pts) : 18/5:13.938   5th (5pts) : 18/5:04.642   5th (5pts) : 18/5:05.047
7   9   Hendrik Lainemäe   11   8th (8pts) : 17/5:02.874   4th (4pts) : 18/5:02.487   7th (7pts) : 18/5:14.594
8   6   August Poutiainen   12   10th (10pts) : 4/1:16.829   8th (8pts) : 18/5:11.643   4th (4pts) : 18/5:04.753
9   7   Joonas Hyvärinen   14   7th (7pts) : 18/5:17.265   7th (7pts) : 18/5:07.787   8th (8pts) : 17/5:03.151
10   10   Antti Silvennoinen   18   9th (9pts) : 17/5:20.859   9th (9pts) : 17/5:11.142   9th (9pts) : 17/5:17.487

B-finaali

1   11   Touko Silpola   2   1st (1pts) : 18/5:11.254   1st (1pts) : 17/5:01.612   8th (8pts) : 14/4:09.934
2   13   Rihard Lainemäe   4   2nd (2pts) : 18/5:15.976   2nd (2pts) : 17/5:03.192   4th (4pts) : 16/5:14.450
3   17   Ressar Rainer   6   9th (9pts) : 1/23.473   5th (5pts) : 17/5:12.843   1st (1pts) : 17/5:13.583
4   15   Juuso Viholainen   6   8th (8pts) : 4/1:26.124   4th (4pts) : 17/5:12.294   2nd (2pts) : 17/5:14.008
5   16   Pete Ylikorpi   9   6th (6pts) : 12/3:39.750   8th (8pts) : 16/5:09.185   3rd (3pts) : 16/5:10.985
6   12   Jori Mykkänen   10   3rd (3pts) : 17/5:01.345   7th (7pts) : 16/5:03.948   10th (10pts) : 11/5:08.064
7   14   Arttu Syrjänen   10   7th (7pts) : 7/2:10.109   3rd (3pts) : 17/5:08.237   9th (9pts) : 14/4:12.675
8   19   Janis Klimenkovs   10   4th (4pts) : 16/5:16.991   9th (9pts) : 16/5:10.772   6th (6pts) : 16/5:20.848
9   20   Krisjanis Rolis   11   10th (10pts) : 0/0.000   6th (6pts) : 16/5:01.934   5th (5pts) : 16/5:19.226
10   18   Illari Langenoja   12   5th (5pts) : 15/5:00.327   10th (10pts) : 15/5:08.551   7th (7pts) : 15/5:10.138

C-finaali

1   21   Vesa Uotila   2   1st (1pts) : 16/5:09.839   1st (1pts) : 16/5:08.184   1st (1pts) : 16/5:08.642
2   23   Toni Juvonen   4   2nd (2pts) : 16/5:14.325   2nd (2pts) : 16/5:17.995   2nd (2pts) : 16/5:13.355
3   24   Kristers Freimanis   7   4th (4pts) : 15/5:07.521   3rd (3pts) : 15/5:06.190   4th (4pts) : 16/5:20.941
4   30   Haralds Freimanis   9   3rd (3pts) : 16/5:19.176   8th (8pts) : 7/2:20.254   6th (6pts) : 15/5:15.133
5   22   Ville Viholainen   9   6th (6pts) : 14/5:02.099   9th (9pts) : 0/0.000   3rd (3pts) : 16/5:20.922
6   26   Andris Shebins   10   7th (7pts) : 14/5:10.460   5th (5pts) : 15/5:15.862   5th (5pts) : 15/5:10.078
7   25   Henri Sivill   13   9th (9pts) : 12/4:03.333   4th (4pts) : 15/5:08.518   9th (9pts) : 0/0.000
8   29   Petteri Langenoja   13   8th (8pts) : 13/5:14.766   6th (6pts) : 13/5:03.002   7th (7pts) : 13/5:01.949
9   27   Joonas Kekkonen   14   5th (5pts) : 14/5:00.760   9th (9pts) : 0/0.000   9th (9pts) : 0/0.000
10   28   Jüri Ressar   15   10th (10pts) : 12/4:55.719   7th (7pts) : 13/5:10.967   8th (8pts) : 13/5:18.33

Tulokset löytyvät myös täältä:

http://jackiec.liverc.com/results/

5
Tervetuloa Tallinnan WJ-kisaan 25.-26.3.2017 (treenipäivä perjantai 24.3.)

Kilpailupaikka:
Mudelihall, Tatari 58, Tallinn 10134, Viro
Radan pinta mattoa (pito medium / kova).

Luokat:
Lauantai 25.3. M2-10 (1/10 2WD)
Sunnuntai 26.3. M4-10 (1/10 4wd)

Ilmoittautuminen:
http://www.tinyurl.com/Wj-Tallinn

Ilmoita ilmoittautumisen yhteydessä:
* Kuljettajan nimi
* Luokat, jotka ajat
* Kilpailunumeroita ei tarvitse ilmoittaa

Ilmoittautumismaksu 20€ / luokka. Perjantain vapaa harjoitus 10€.

Aikataulu:

Perjantai 24.3.:
Vapaa harjoitus (tarkentuu myöhemmin) n. klo 12.00 - 21.00.

Lauantai 25.3.:
Ovet auki klo 7.00, ohjatut harjoitukset ja alkuerät klo 8.00 alkaen.

Sunnuntai 26.3.:
Kisat jatkuvat. Palkintojen jako n. klo 17.00.

Tarkempi aikataulu ilmoitetaan myöhemmin.

Säännöt: WJ-sarjasäännöt.
Tarkennettu rengassääntö:
Käytössä molemmissa luokissa 2 sarjaa renkaita. M2-10-luokassa eturengas vapaa, M4-10-luokassa eturenkaana Wide Cut Stagger. Pitoaineiden käyttö kielletty.

Muuta tärkeää:

* Renkaita on myynnissä kilpailupaikalla pe-su (RCM.fi) ja ne pystyy tilaamaan etukäteen kisapaikalle valmiiksi (pe-aamuksi).
* Pöydät ja tuolit ovat rata-alueella. Oma työvalo ja jatkojohdot ovat suositeltavia.
* Sisäkengät kannattaa ottaa mukaan. Hallin lämpötila on noin 15 astetta.
* Tee, kahvi, pikkupurtava ja lounas tarjolla radan buffetista, lähistöltä löytyy myös ravintoloita ja kauppoja.
* Pysäköinti on maksutonta viikonloppuisin sekä maanantaista perjantaihin klo 18.00 jälkeen
* Vuokrapondereita löytyy kisapaikalta

* Kuljetus kisapaikalle:
**Esim. taksilla Tallinnan satamasta tai lentoasemalta, hinta alle 10 € / hlö. Rata sijaitsee Tallinnan keskustassa.
 
Hotellit:

Viikonloppuna Viru-hotelli on täynnä, muita hotelleja löytyy lähistöltä esim. hotels.com tai booking.com kautta. Linkkejä hotelleihin tulee myöhemmin.

Jos tarvitset lisätietoa hotelleista, liikenteestä, kuljetuksista jne., älä epäröi kysyä: info@mudelihall.ee tai Jaanus Tiit, +372 56650 500

Sarjaa tukemassa www.RCM.fi

6
Kilpailijoiden kanava / Winter Jumps 2016 - 2017
« : 01.09.16 - klo: 15.09 »
Aktiivisin tiedottaminen tapahtuu tällä hetkellä Winter Jumpsin FB-sivuilla, täältä pääset mukaan:

https://www.facebook.com/WinterJumps/

WJ-kaudella ajetaan 6 osakilpailua seuraavin kalenterimerkinnöin:


WJ1 Vaasa 22.-23.10.2016
WJ2 Helsinki 26.-27.11.2016

WJ3 Taipalsaari 7.-8.1.2017
WJ4 Äänekoski 11.-12.2.2017

WJ5 Tallinna 25.-26.3.2017
WJ6 Model Expo 22.-23.4.2017


Päällekäisyyksiä muiden merkittävien kisojen kanssa (FTT, EOS, SC) ei pitäisi viimeistä osakilpailua lukuun ottamatta olla (EOS / Expo).

Lisää tiedotuksia (mm. kisapaikat ja säännöt) on luvassa heti, kun on enemmän kerrottavaa.
Mielenkiintoista kisakautta odotellessa!"

Tämä topicci toimii WJ-kaudella virallisena tiedotuskanavana RC10:n puolella, joten keskustelut sarjaan liittyvistä asioista mieluiten joko yksityisviesteinä, tai FB-kanavan kautta.

7
Suomalaisista mukana kisoissa Joona Haatanen, Joel Valander, Toni Niinivirta ja Jori Mykkänen. Linkit tulosseurantoihin löytyvät täältä:

https://www.myrcm.ch/myrcm/main?pLa=en&tId=E&pSr=1&hId[1]=evt&dId[E]=25350

https://www.myrcm.ch/myrcm/report/en/25350/165618
https://www.myrcm.ch/myrcm/report/en/25350/165620

Ja tuolta vielä raporttia:

http://eos.redrc.net/

8
Tulokset / Neo16 seuranta
« : 27.03.16 - klo: 19.21 »
Kisasivut ja online-seuranta; nyt finaalit menossa:

http://theneorace.com/
http://www.myrcm.ch/myrcm/main?dId[E]=25774

http://youtu.be/3I4urs2PJSo

Suomesta mukana JQ (alkuerien 20.).

9
Tulokset / Winter Jumps 5 - Tallinna - Tulokset
« : 14.03.16 - klo: 20.48 »
Tulokset löytyvät tällä hetkellä LiveRC:n Mudelihall-sivulta (klikkaa results):

http://live.liverc.com/1018-Mudelihall/


M2-10 Results

Place   Name (Q place)   Round 1   Round 2   Round 3   pts
A-1   Valander, Joel (2)   1st = 1pts   3rd = 3pts   1st = 1pts   2
      20/5:15.966   20/5:10.860   19/5:01.983   
A-2   Haatanen, Joona (TQ)   3rd = 3pts   1st = 1pts   2nd = 2pts   3
      19/5:08.209   20/5:07.423   19/5:02.838   
A-3   Tiit, Jorg Miikael (3)   2nd = 2pts   2nd = 2pts   3rd = 3pts   4
      19/5:05.842   20/5:09.420   19/5:04.827   
A-4   Mort, Max (4)   4th = 4pts   4th = 4pts   8th = 8pts   8
      19/5:08.493   19/5:03.464   18/5:03.860   
A-5   Siltanen, Jarno (6)   6th = 6pts   8th = 8pts   4th = 4pts   10
      19/5:13.702   19/5:15.869   19/5:12.764   
A-6   Jappinen, Lari (10)   5th = 5pts   6th = 6pts   7th = 7pts   11
      19/5:11.983   19/5:10.754   19/5:21.387   
A-7   Honkanen, Markku (8)   8th = 8pts   7th = 7pts   6th = 6pts   13
      18/5:00.564   19/5:12.578   19/5:20.898   
A-8   Iivonen, Pekko (7)   9th = 9pts   5th = 5pts   10th = 10pts   14
      18/5:00.835   19/5:08.414   3/43.373   
A-9   Vieno, Eeli (5)   10th = 10pts   9th = 9pts   5th = 5pts   14
      18/5:10.276   19/5:18.574   19/5:15.028   
A-10   Orhanen, Samppa (9)   7th = 7pts   10th = 10pts   9th = 9pts   16
      19/5:15.126   17/5:01.478   16/4:28.247   
B-1   Salmela, Karri (11)   1st = 1pts   1st = 1pts   4th = 4pts   2
      19/5:11.087   19/5:02.283   18/5:04.300   
B-2   Heinonen, Ari (13)   3rd = 3pts   2nd = 2pts   1st = 1pts   3
      19/5:13.872   19/5:08.450   19/5:08.568   
B-3   Mairue, Tomi (14)   2nd = 2pts   3rd = 3pts   5th = 5pts   5
      19/5:12.085   19/5:14.635   18/5:06.736   
B-4   Kasekamp, Karl (18)   9th = 9pts   4th = 4pts   2nd = 2pts   6
      17/5:00.429   19/5:17.176   19/5:16.642   
B-5   Hannus, Hans (17)   4th = 4pts   5th = 5pts   3rd = 3pts   7
      19/5:14.139   18/5:01.575   18/5:03.091   
B-6   Silpola, Touko (12)   5th = 5pts   7th = 7pts   6th = 6pts   11
      19/5:16.227   18/5:10.853   18/5:08.978   
B-7   Ruotsalainen, Lauri (19)   6th = 6pts   8th = 8pts   7th = 7pts   13
      18/5:05.731   18/5:11.566   18/5:11.316   
B-8   Ressar, Rainer (15)   7th = 7pts   6th = 6pts   8th = 8pts   13
      18/5:17.368   18/5:07.433   18/5:15.214   
B-9   Saarinen, Konsta (20)   8th = 8pts   10th = 10pts   10th = 10pts   18
      18/5:19.895   10/3:06.587   15/4:28.663   
B-10   Niinivirta, Toni (16)   10th = 10pts   9th = 9pts   9th = 9pts   18
      17/5:03.001   18/5:13.908   18/5:23.165   
C-1   Poutiainen, August (21)   1st = 1pts   1st = 1pts   10th = 10pts   2
      19/5:16.717   18/5:02.615   0/0.000   
C-2   Hyvarinen, Joonas (23)   2nd = 2pts   2nd = 2pts   7th = 7pts   4
      18/5:08.457   18/5:06.849   17/5:14.763   
C-3   Ylikorpi, Pete (22)   5th = 5pts   5th = 5pts   1st = 1pts   6
      18/5:12.988   18/5:14.785   18/5:02.786   
C-4   Silvennoinen, Antti (24)   4th = 4pts   3rd = 3pts   6th = 6pts   7
      18/5:12.304   18/5:07.848   17/5:03.417   
C-5   Salmela, Sami (26)   3rd = 3pts   4th = 4pts   5th = 5pts   7
      18/5:11.941   18/5:10.047   17/5:00.597   
C-6   Ilus, Robin (28)   6th = 6pts   9th = 9pts   2nd = 2pts   8
      17/5:01.325   0/0.000   18/5:04.389   
C-7   Koski, Ari (27)   7th = 7pts   9th = 9pts   3rd = 3pts   10
      17/5:01.706   0/0.000   18/5:12.505   
C-8   Syrjanen, Arttu (30)   8th = 8pts   6th = 6pts   4th = 4pts   10
      17/5:04.085   18/5:19.351   18/5:13.780   
C-9   Haug, Risto (29)   9th = 9pts   7th = 7pts   9th = 9pts   16
      17/5:08.820   11/3:08.622   4/1:04.529   
C-10   Mykkanen, Jori (25)   10th = 10pts   8th = 8pts   8th = 8pts   16
      14/4:03.827   6/1:44.610   13/4:06.676   
D-1   Kuivalainen, Eetu (31)   3rd = 3pts   1st = 1pts   1st = 1pts   2
      17/5:17.719   18/5:17.678   17/5:03.484   
D-2   Uotila, Vesa (33)   1st = 1pts   4th = 4pts   4th = 4pts   5
      17/5:07.537   17/5:18.515   17/5:16.419   
D-3   Juvonen, Toni (36)   2nd = 2pts   3rd = 3pts   9th = 9pts   5
      17/5:12.492   17/5:17.973   15/5:23.504   
D-4   Eskelinen, Matti (35)   9th = 9pts   2nd = 2pts   6th = 6pts   8
      12/3:54.527   17/5:09.484   16/5:03.057   
D-5   Vaher, Bruno (37)   5th = 5pts   7th = 7pts   3rd = 3pts   8
      16/5:12.303   16/5:10.500   17/5:15.977   
D-6   Ilus, Kuldar (32)   7th = 7pts   10th = 10pts   2nd = 2pts   9
      15/5:08.628   14/4:00.786   17/5:13.761   
D-7   Shatov, Alex (40)   10th = 10pts   6th = 6pts   5th = 5pts   11
      0/0.000   16/5:09.264   16/5:00.637   
D-8   Haahti, Juhani (38)   6th = 6pts   5th = 5pts   10th = 10pts   11
      15/5:07.608   16/5:01.570   15/5:24.196   
D-9   Helistola, Mikko (34)   4th = 4pts   8th = 8pts   8th = 8pts   12
      16/5:02.470   16/5:19.183   15/5:10.736   
D-10   Lankinen, Pasi (39)   8th = 8pts   9th = 9pts   7th = 7pts   15
      15/5:13.759   15/5:17.899   16/5:05.903   
E-1   Kostilainen, Teo (42)   5th = 5pts   1st = 1pts   3rd = 3pts   4
      15/5:09.422   16/5:06.644   16/5:11.377   
E-2   Chernukhin, Aleksandr (43)   3rd = 3pts   5th = 5pts   1st = 1pts   4
      15/5:04.989   15/5:01.618   16/5:07.886   
E-3   Kivaste, Vahur (41)   2nd = 2pts   2nd = 2pts   2nd = 2pts   4
      15/5:04.572   16/5:09.601   16/5:11.351   
E-4   Hannus, Hannes (47)   1st = 1pts   8th = 8pts   5th = 5pts   6
      15/5:03.668   15/5:14.042   15/5:04.335   
E-5   Tsekenjuk, Raido (44)   4th = 4pts   3rd = 3pts   6th = 6pts   7
      15/5:05.141   16/5:14.636   15/5:05.600   
E-6   Lukk, Kalev (45)   8th = 8pts   4th = 4pts   4th = 4pts   8
      11/3:45.957   16/5:17.567   15/5:03.316   
E-7   Lemmetty, Jussi (46)   7th = 7pts   6th = 6pts   7th = 7pts   13
      14/5:06.583   15/5:08.179   15/5:15.755   
E-8   Haahti, Kasper (48)   6th = 6pts   7th = 7pts   8th = 8pts   13
      15/5:19.109   15/5:09.432   15/5:17.280   


M4-10 Results

Place   Name (Q place)   Round 1   Round 2   Round 3   pts
A-1   Valander, Joel (TQ)   1st = 1pts   3rd = 3pts   1st = 1pts   2
      21/5:03.137   20/5:01.808   21/5:01.779   
A-2   Heinonen, Ari (3)   10th = 10pts   1st = 1pts   2nd = 2pts   3
      6/1:27.489   21/5:12.210   21/5:10.645   
A-3   Haatanen, Joona (4)   4th = 4pts   2nd = 2pts   4th = 4pts   6
      20/5:01.268   20/5:01.549   21/5:14.054   
A-4   Honkanen, Markku (5)   3rd = 3pts   5th = 5pts   3rd = 3pts   6
      21/5:13.646   20/5:05.153   21/5:13.839   
A-5   Salmela, Karri (2)   2nd = 2pts   10th = 10pts   7th = 7pts   9
      21/5:07.872   12/3:06.099   20/5:04.355   
A-6   Jappinen, Lari (9)   6th = 6pts   4th = 4pts   6th = 6pts   10
      20/5:09.711   20/5:04.260   20/5:01.547   
A-7   Mort, Max (7)   7th = 7pts   6th = 6pts   5th = 5pts   11
      20/5:09.979   20/5:06.877   21/5:15.702   
A-8   Orhanen, Samppa (6)   5th = 5pts   7th = 7pts   10th = 10pts   12
      20/5:04.390   20/5:09.287   8/1:54.381   
A-9   Niinivirta, Toni (10)   8th = 8pts   8th = 8pts   8th = 8pts   16
      20/5:12.815   20/5:13.905   20/5:04.730   
A-10   Lainemae, Hendrik (8)   9th = 9pts   9th = 9pts   9th = 9pts   18
      19/5:00.945   19/5:05.536   20/5:12.744   
B-1   Kasekamp, Karl (11)   5th = 5pts   3rd = 3pts   1st = 1pts   4
      19/5:00.804   20/5:05.546   21/5:14.108   
B-2   Mairue, Tomi (12)   3rd = 3pts   1st = 1pts   3rd = 3pts   4
      20/5:15.575   21/5:15.234   20/5:00.721   
B-3   Poutiainen, August (15)   2nd = 2pts   2nd = 2pts   2nd = 2pts   4
      20/5:11.388   20/5:01.714   21/5:15.414   
B-4   Ruotsalainen, Lauri (14)   1st = 1pts   5th = 5pts   5th = 5pts   6
      20/5:02.434   20/5:06.639   20/5:07.590   
B-5   Silvennoinen, Antti (16)   4th = 4pts   4th = 4pts   4th = 4pts   8
      20/5:16.313   20/5:06.335   20/5:04.625   
B-6   Ilus, Robin (17)   7th = 7pts   8th = 8pts   6th = 6pts   13
      19/5:07.029   20/5:22.510   20/5:09.810   
B-7   Iivonen, Pekko (19)   9th = 9pts   6th = 6pts   8th = 8pts   14
      17/5:34.469   20/5:10.228   20/5:12.422   
B-8   Siltanen, Jarno (13)   10th = 10pts   7th = 7pts   7th = 7pts   14
      7/5:14.781   20/5:15.987   20/5:10.165   
B-9   Silpola, Touko (18)   6th = 6pts   10th = 10pts   10th = 10pts   16
      19/5:05.418   19/5:19.953   19/5:11.652   
B-10   Koski, Ari (20)   8th = 8pts   9th = 9pts   9th = 9pts   17
      19/5:07.386   19/5:01.410   19/5:10.753   
C-1   Saarinen, Konsta (22)   3rd = 3pts   1st = 1pts   1st = 1pts   2
      19/5:11.024   19/5:01.609   19/5:01.544   
C-2   Hyvarinen, Joonas (23)   1st = 1pts   2nd = 2pts   4th = 4pts   3
      20/5:15.725   19/5:05.680   19/5:18.676   
C-3   Syrjanen, Arttu (25)   2nd = 2pts   9th = 9pts   2nd = 2pts   4
      19/5:07.195   8/2:06.507   19/5:11.909   
C-4   Ilus, Kuldar (21)   6th = 6pts   4th = 4pts   3rd = 3pts   7
      18/5:05.141   19/5:16.607   19/5:12.453   
C-5   Ylikorpi, Pete (26)   4th = 4pts   8th = 8pts   5th = 5pts   9
      18/5:00.538   10/2:36.870   19/5:18.944   
C-6   Lainemae, Rihard (24)   7th = 7pts   3rd = 3pts   9th = 9pts   10
      18/5:05.969   19/5:15.286   8/2:04.065   
C-7   Cesiulis, Domantas (28)   5th = 5pts   7th = 7pts   6th = 6pts   11
      18/5:03.534   17/5:01.725   18/5:06.981   
C-8   Zikmanis, Ugis (27)   8th = 8pts   5th = 5pts   8th = 8pts   13
      18/5:12.421   18/5:04.337   17/5:00.817   
C-9   Freimanis, Haralds (30)   9th = 9pts   6th = 6pts   7th = 7pts   13
      17/5:04.277   17/5:01.308   18/5:10.260   
C-10   Janis, Klimenkovs (29)   10th = 10pts   10th = 10pts   10th = 10pts   20
      17/5:04.445   0/0.000   0/0.000   
D-1   Shatov, Alex (31)   4th = 4pts   1st = 1pts   1st = 1pts   2
      17/5:01.448   18/5:09.354   18/5:13.945   
D-2   Pahn, Janek (33)   2nd = 2pts   2nd = 2pts   2nd = 2pts   4
      18/5:15.642   17/5:06.513   17/5:00.328   
D-3   Rolis, Krisjanis (32)   1st = 1pts   10th = 10pts   4th = 4pts   5
      18/5:12.996   13/3:42.143   17/5:09.278   
D-4   Chernukhin, Aleksandr (35)   7th = 7pts   3rd = 3pts   3rd = 3pts   6
      16/5:05.745   17/5:10.262   17/5:03.846   
D-5   Haahti, Juhani (38)   3rd = 3pts   5th = 5pts   10th = 10pts   8
      17/5:00.099   17/5:15.808   9/2:38.472   
D-6   Rinteela, Pasi (34)   6th = 6pts   4th = 4pts   6th = 6pts   10
      16/5:04.158   17/5:15.193   16/5:12.370   
D-7   Sprancis, Maris (36)   5th = 5pts   6th = 6pts   5th = 5pts   10
      17/5:10.634   16/5:03.253   17/5:19.564   
D-8   Makinen, Jani (37)   8th = 8pts   7th = 7pts   7th = 7pts   14
      16/5:14.504   16/5:11.719   16/5:16.893   
D-9   Haahti, Kasper (39)   10th = 10pts   8th = 8pts   9th = 9pts   17
      5/1:39.624   15/5:01.594   14/5:13.796   
D-10   Freimanis, Kristers (40)   9th = 9pts   9th = 9pts   8th = 8pts   17
      15/5:09.205   15/5:12.178   15/5:02.304   


Kuvia kisoista löytyy WJ:n Facebook-sivulta:

https://www.facebook.com/WinterJumps/

10
Tervetuloa Tallinnan WJ-kisaan 12.-13.3.2016 (treenipäivä 11.3.)


Kilpailupaikka:
Mudelihall, Tatari 58, Tallinn 10134, Viro
Radan pinta mattoa (pito medium / kova).

Luokat:
M2-10 (1/10 2WD) ja M4-10 (1/10 4wd). Molemmat luokat ajetaan kaksipäiväisinä.
 
Ilmoittautuminen:
http://tinyurl.com/WJ-Tallinn-Registration

Ilmoittautumismaksu 20€ / luokka. Perjantain vapaa harjoitus 10€.

Aikataulu:
Perjantai 11.3.:
Vapaa harjoitus klo 10.00 - 21.00. Ovet avoinna klo 22.00 asti.
Lauantai 12.3.:
Ovet auki klo 7.00, ohjatut harjoitukset ja alkuerät klo 8.00 alkaen.
Sunnuntai 13.3.:
Kisat jatkuvat. Palkintojen jako n. klo 17.00.

Tarkempi aikataulu ilmoitetaan myöhemmin.

Säännöt: WJ-sarjasäännöt.
Tarkennettu rengassääntö:
Käytössä molemmissa luokissa 2 sarjaa renkaita. M2-10-luokassa eturengas vapaa, M4-10-luokassa eturenkaana Wide Cut Stagger. Pitoaineiden käyttö kielletty.

Muuta tärkeää:

* Renkaita on myynnissä kilpailupaikalla pe-su (RCM.fi).
* Pöydät ja tuolit ovat rata-alueella. Oma työvalo ja jatkjohdot ovat suositeltavia.
* Sisäkengät kannattaa ottaa mukaan. Hallin lämpötila on noin 15 astetta.
* Tee, kahvi, pikkupurtava ja lounas tarjolla radan buffetista, lähistöltä löytyy myös ravintoloita ja kauppoja.
* Pysäköinti on maksutonta viikonloppuisin sekä maanantaista perjantaihin klo 18.00 jälkeen
* Kuljetus kisapaikalle:
**Esim. taksilla Tallinnan satamasta tai lentoasemalta, hinta alle 10 € / hlö. Rata sijaitsee Tallinnan keskustassa.
**Mikäli ilmoittautaa kyytitarpeensa viimeistään 8.3., niin GoBus kyyditsee radalle.
 
Kisahotellit:
- Hotelli Viru (www.sokoshotels.fi/et/tallinn/sokos-hotel-viru)
** Kisatarjous: 75eur kahden hengen huone, 20eur lisävuode, 115eur 4 hengen perhehuone.
Varaus: viru.reservation@sok.fi tai +372 6809 300, salasana "Winter Jumps"
- Hotelli Tatari53 (www.tatari53.ee), yksinkertainen hotelli hyvin lähellä rataa.
** Kisatarjous: kahden hengen huone 38eur, 3 hengen huone 54eur.
Varaus: info@tatari53.ee, +372 6405 150, salasana "Mudelihall"
- Daily apartments: Tatari 56, kisapaikan Mudelihall vieressä, useita hienoja asuntoja.
** Varaus: deili@dailyapartments.eu, +372 5551 7779, salasana "Mudelihall"

Jos tarvitset lisätietoa hotelleista, liikenteestä, kuljetuksista jne., älä epäröi kysyä: info@mudelihall.ee tai Jaanus Tiit, +372 56650 500

Bussikuljetus reitillä Jyväskylä - Jämsä - Tampere - Riihimäki - Helsinki järjestetään, mikäli halukkaita on riittävästi. Lisätietoa bussikuljetuksesta löytyy WJ-sarjan FB-sivuilta: https://www.facebook.com/WinterJumps/?ref=hl

Winter Jumps sarjaa tukee:


11


Krossarit aloittaneet urakkansa Reedy Race:ssa. Mukana Suomesta Joona Haatanen ja Joseph Quagraine.

http://www.reedyrace.com/2016/offroad/index.html

Red RC raportoi ja kuvailee tuttuun tapaan paikan päällä:
http://events.redrc.net/2016/01/evans-tops-2wd-practice-at-reedy-race/

Muitakin seurattavia sivustoja löytyy, esim. LiveRC, jossa myös historiikkia tapahtumasta:
http://www.liverc.com/news/special_features/11310-WHERE%27S_WALDO%3A_What_makes_the_Reedy_Race_so_special%3F/

Ja tietenkin kuljettajien omat sivut, jossa myös kulissien takaisia päivityksiä; tuossa linkki Joonan päivityksiin:
https://www.facebook.com/Joona-Haatanen-RC-111764139167919/timeline

12
   M2-10
   
1   Haatanen Joona
2   Jäppinen Lari
3   Siltanen Jarno
4   Otsavaara Tuomo
5   Silpola Touko
6   Halme Jarmo
7   Halonen Jarno
8   Matilainen Oskari
9   Mykkänen Jori
10   Mäki Oskari
11   Lingren Tuomas
12   Jolkkonen Ari-Pekka
13   Aromaa Juha
14   Saarela Oskari
15   Valander Joel
16   Luopajärvi Mikko
17   Uotila Vesa
18   Salmela Sami
19   Kutvonen Viljami
20   Lindgren Jon
21   Itävuori Jari
22   Sorri Heikki
23   Lehtinen Ville
24   Lampinen Mikko
25   Virta Henri
26   Pohjola Petteri
27   Viholainen Juuso
28   Josefsson Niki
29   Vuorenmaa Niko
30   Silvennoinen Antti
31   Hämäläinen Ossi
32   Helistölä Mikko
33   Saarinen Ville
34   Kostilainen Teo
35   Juvonen Toni
36   Mikama Marko
37   Aalto Ville
38   Salmela Karri
39   Westen Tomi
40   Mastosalo Timo
41   Hyttinen Topias
42   Honkanen Markku
43   Tuomainen Petri
44   Quagraine Joseph
45   Jörg Tiit
46   Hovi Jani
47   Syrjänen Arttu
48   Lehtinen Pyry
49   Jakorinne Asmo
50   Tirroniemi Tommi
51   Mairue Tomi
52   Viholainen Ville
53   Mört Max
54   Ylinen Mikko
55   Ylikorpi Pete
56   Turunen Miska
57   Saarinen Konsta
58   Tetri Marko
59   Kuivalainen Eetu
60   Niemenmaa Jani
61   Hallenberg Joel
62   Timonen Arttu
63   Rahikainen Miikka
64   Viira Einar
65   Huhmarsalo Jaakko
66   Tenno Olavi
67   Maalahti Ville
68   Akkanen Riku
69   Heinonen Arto
70   Savolainen Teemu
71   Toivonen Jari
72   Iivonen Pekko
73   Häärä Teemu
74   Kiiski Janne
75   Mäkelä Mikko
76   Langenoja Petteri
77   Lunden Marcus
78   Niinivirta Toni
79   Hellström Jerry
80   Haapasalo Tommi
81   Heikkilä Pekka
82   Niemelä Aksu
83   Suontausta Heikki
84   Salminen Jori
85   Meriläinen Tauno
86   Otsavaara Aleksi
87   Lampela Mikko
88   Koivisto Ilpo
89   Ljungqvist Jerry
90   Niiranen Mika
91   Palonen Olli
92   Lankinen Pasi
93   Haahti Kasper
94   Huurresalo Sami
95   Häkämies Jukka
96   Ruotsalainen Lauri
97   Koivisto Hideki
98   Orhanen Samppa
98   Luotonen Janne
99   Hyvärinen Joonas
100   Rajaniemi Juho
101   Koski Ari
102   Liljeqvist Tony
103   Hellström Jerry
104   Kallonen Harri
105   Heinonen Aapo
106   Elfström Kim
107   Hyvärinen Joonas
108   Heinonen Ari
109   Eskelinen Matti
110   Moilanen Saku
111   Mykkänen Niklas
112   Niemelä Petri
113   Kuuse Meeme
114   Lehtimäki Esa
115   Haahti Juhani
116   Vieno Eeli
117   Tamminen Taavi
118   Linnanen Hannes
119   Rönnqvist Risto
120   Laitinen Marko
121   Larronmaa Teuvo
122   Sivill Henri
123   Kuokkanen Aki
124   Kuokkanen Niklas
125   Pausio Valtteri
126   Vieno Eeli
127   Gabrielsson Jamiel
128   Niemistö Ossi
129   Sivill Kalle
130   Poutiainen August
131   Paasonen Marko
132   Koski Mika
133   Rautiainen Leevi
134   Salonen Tomi
135   Luopajärvi Jussi
136   Hakala Vili
137   Lemmetty Jussi
138   Koro Aapo

M4-10   
      
1   Heinonen Ari   
2   Honkanen Markku   
3   Haatanen Joona   
4   Rajaniemi Juho   
5   Valander Joel   
6   Ruotsalainen Lauri   
7   Mört Max   
8   Halonen Jarno   
9   Salmela Karri   
10   Siltanen Jarno   
11   Heinonen Arto   
12   Ylikorpi Pete   
13   Lampinen Mikko   
14   Otsavaara Tuomo   
15   Itävuori Jari   
16   Aromaa Juha   
17   Salonen Tomi   
18   Silvennoinen Antti   
19   Orhanen Samppa   
20   Halme Jarmo   
21   Uotila Vesa   
22   Mäki Oskari   
23   Hyvärinen Joonas   
24   Valtonen Heikki   
25   Quagraine Joseph   
26   Vuorenmaa Niko   
27   Mykkänen Jori   
28   Ylinen Mikko   
29   Ville Lehtinen   
30   Viitanen Olli   
31   Peltomaa Harri   
32   Vieno Eeli   
33   Luopajärvi Mikko   
34   Eskelinen Matti   
35   Saarela Oskari   
36   Niinivirta Toni   
37   Thusberg Tom   
38   Hämäläinen Ossi   
39   Haapasalo Tommi   
40   Iivonen Pekko   
41   Helistölä Mikko   
42   Eklund Marko   
43   Laitinen Marko   
44   Turtiainen Antti   
45   Viitanen Jarno   
46   Virtanen Ilkka   
47   Rahikainen Miikka   
48   Hovi Jani   
49   Söderlund Max   
50   Jari Toivonen   
51   Huhmarsalo Jaakko   
52   Paasonen Marko   
53   Jörg Tiit   
54   Laurinkoski Antti   
55   Maula Mikko   
56   Mattila Reijo   
57   Rinteelä Pasi   
58   Mairue Tomi   
59   Salminen Jori   
60   Syrjänen Antto   
61   Eklund Valtteri   
62   Jämsä Kai   
63   Hattunen Juho   
64   Rantala Timo   
65   Rasi Antti   
66   Langenoja Ilari   
67   Mäkinen Jani   
68   Lehtojärvi Jethro   
69   Syrjänen Arttu   
70   Kallonen Harri   
71   Yrjänäinen Mikael   
72   Tirroniemi Tommi   
73   Josefsson Niki   
74   Lempiäinen Joona   
75   Tenno Olavi   
76   Maula Janne   
77   Saarinen Ville   
78   Nuotio Juuso   
79   Ruuskanen Jukka   
80   Sojakka Thomas   
81   Tetri Marko   
82   Hyytiäinen P-J   
83   Hyppönen Ville   
84   Söderholm Juha   
85   Jakorinne Asmo   
86   Mika Kettunen   
87   Vesanto Markku   
88   Korhonen Mikko   
89   Mikama Marko   
90   Savolainen Teemu   
91   Salonen Jukka   
92   Känkänen Janne   
93   Hellström Jerry   
94   Saarinen Konsta   
95   Tamminen Leevi   
96   Vainionperä Pasi   
97   Lindgren Jon   
98   Lindgren Tuomas   
99   Rönnqvist Risto
100   Poutiainen August
101   Jäppinen Lari
102   Luotonen Janne
103   Koski Ari
104   Ahonen Valtteri
105   Viitanen Olli "Olbe"
106   Salonen Tomi
107   Kutvonen Vljami
108   Jäppinen Lari
109   Gabrielsson Jarno
110   Järvinen Juha
111   Silpola Touko
112   Haahti Juhani
113   Lehtimäki Esa
114   Krister Niemi
115   Tammi Marko
116   Moilanen Saku
117   Luopajärvi Jussi
118   Haahti Kasper
119   Koivula Pekka
120   Tuomainen Petri
121   Gabrielsson Jamiel
122   Elfström Kim

13
WJ-sarja 2015-2016 säännöt löytyvät liitteenä. Luokkina ajetaan M2-10 ja M4-10. Sarjassa ajetaan 6 osakilpailua kuten viime kaudellakin ja näistä lopputuloksiin lasketaan 4 parasta pistemäärää.

WJ 1 Helsinki 17.-18.10.
WJ 2 Jämsä / Jyväskylä 14.11.-15.11.
WJ 3 Turku 16.-17.1.
WJ 4 Nokia 20.-21.2.
WJ 5 Tallinna 12.-13.3.
WJ 6 Model Expo 16.-17.4.

Tulevan kauden kisanumerot löytyvät viime kauden tulosliuskojen perusteella. Mikäli sinulla ei ole vielä kisanumeroa, lähetä tästä yksityisviesti minulle.

http://finrc.com/tulospalvelu/winterjumps/2014-2015/m2-10
http://finrc.com/tulospalvelu/winterjumps/2014-2015/m4-10

Sarjan lopputulokset löytyvät finRC:n sivuilta:

http://finrc.com/tulospalvelu/winterjumps/2015-2016/m2-10
http://finrc.com/tulospalvelu/winterjumps/2015-2016/m4-10

14
M8

(Lopputulokset määräytyivät 1/2 ja 1/4 finaalien perusteella, kun A-finaalia ei päästy ajamaan sateen takia)

1. Haatanen Joona TQ 23 15:32.837 (1/2)
2. Heinonen Ari 23 15:38.722 (1/2)
3. Poutiainen August 22 15:07.087 (1/2)
4. Siltanen Jarno 22 15:13.429 (1/2)
5. Orhanen Samppa 22 15:17.133 (1/2)
6. Mört Max 22 15:32.915 (1/2)
7. Hyvärinen Joonas 22 15:36.385 (1/2)
8. Salonen Tomi 22 15:46.845 (1/2)
9. Silpola Touko 21 15:00.041 (1/2)
10. Matilainen Oskari 21 15:01.866 (1/2)
11. Ahoniemi Simo 21 15:05.159 (1/2)
12. Heinonen Arto 21 15:12.148 (1/2)

13. Valtonen Heikki 21 15:18.182 (1/2)
14. Quagraine Joseph 21 15:29.599 (1/2)
15. Åfelt Markus 20 15:28.247 (1/2)
16. Mattila Reijo 20 15:32.447 (1/2)
17. Tuomainen Petri 20 15:41.160 (1/2)
18. Aromaa Juha 20 15:42.428 (1/2)
19. Mäkelä Mikko 19 15:05.569 (1/2)
20. Honkanen Markku 19 15:08.931 (1/2)
21. Viander Jere 19 15:28.833 (1/2)
22. Säilä Jaakko 18 15:42.341 (1/2)
23. Johansson Toni 17 15:09.008 (1/2)
24. Rajaniemi Juho 10 7:19.124 (1/2)

25. Meriläinen Tauno 16 15:24.823 (1/4)
26. Vuorinen Ismo 14 10:54.873 (1/4)


M8e

A-finaali
1. Vieno Eeli 2 (1, 2, 1)
2. Hyvärinen Joonas TQ 3 (2, 1, 2)
3. Ruotsalainen Lauri 6 (3, 3, 7)
4. Vuorenmaa Niko 8 (5, 6, 3)
5. Mäkelä Mikko 8 (4, 4, 5)
6. Lehtinen Ville 9 (6, 5, 4)
7. Silvennoinen Antti 13 (7, 7, 6)

B-finaali
1. Savola Jarkko 2 (2, 1, 1)
2. Häkämies Jukka 4 (1, 4, 3)
3. Saarela Oskari 4 (5, 2, 2)
4. Rinteelä Pasi 7 (4, 3, 4)
5. Saarinen Konsta 8 (3, 5, 5)
6. Heinonen Aapo 12 (6, 6, 6)

16
Kilpailijoiden kanava / Winter Jumps 2014 - 2015
« : 19.08.14 - klo: 06.37 »
Kilpailukalenteri 2014 - 2015

1. Tikkurila 18.10.2014
2. Nokia 13.12.2014
3. Turku 17.1.2015
4. Nokia 14.-15.2.2015
5. Lappeenranta 14.3.2015
6. 11.-12.4.2015 Model Expo

Loppupisteisiin lasketaan 4/6 kilpailua.

Parin yksityiskohdan kanssa on vielä hiomista, mutta muuten kalenteri näyttäsi tuolta. Säännöt ovat samat kuin viime kaudellakin.

17
Nyt on MM-kisojen lämmittelyt ajettu, suomalaisia ei ollut vielä tuolla mukana. Virallisiin MM-kisoihin onkin sitten edustusta myös "meillä".

Videoita kisoista löytyy ainakin tuolta, ihan vauhdikas rata kyseessä:
2wd A1 Pre-Worlds @ Silver Dollar R/C Raceway


http://www.youtube.com/results?search_query=2013+pre+worlds+a+main+hobbies

Kanadan Ty Tessmann kävi lainakalustolla näyttämässä muille, kuinka ajetaan. Mm. nelkkuvoiton hän nappasi "vanhalla" Asson B44.1:llä, kun tehtaan pojat ajoivat B44.2:lla. Kannattaa lukaista tuo artikkeli kaverin puuhista:

http://www.amainhobbies.com/team/2013/06/all-tessmann-pre-worlds/

18
Tulokset / JConcepts Winter Indoor Nationals
« : 10.02.13 - klo: 18.15 »
Tuolla on kovat kahinat kaynnissa, redrc seuraa tilannetta ja tarjoaa videoita kahinoista.

http://events.redrc.net/

http://www.redrc.net/?tag=pof,prc,peof,pgof,rof

19
Kilpailijoiden kanava / Winter Jumps 2012 - 2013
« : 11.07.12 - klo: 08.52 »
Kisapäivät 2012-2013. Sarjapisteisiin lasketaan 4/6 kisaa.

3.11. PKSRCA
24.11. Nokia
5.1. Turku
2.2. Kuopio
23.3.Jyväskylä
27.-28.4. Model Expo

Matti / WJ-sarja

20
RC-kerhot ja -radat / RC Jyväskylä 2011 - 2012
« : 12.11.11 - klo: 17.57 »
RCCJKL Ry yhteistyössä RCM:n kanssa on avannut sisäkrossiradan Jyväskylän Kirriin.

http://www.rccjkl.net/forum/viewtopic.php?f=32&t=650

Tervetuloa mukaan!

21
Tänne topicciin kerätään siis ennakkoilmot (ei sitovia) ensi kautta varten. Pohjaksi olen ottanut kaikki viimekautiset kilpailijat, joten ilmoittele vaikka YV:nä, jos haluat nimesi poistettavan tämän kauden listalta. Samoin, jos et ole aiemmin kisannut WJ:ssä, niin laitapa viestiä, niin lisätään nimi listaan.

M4-10
Jarno Siltanen
Harri Kervola
Jani Hovi
Riku Tolonen
Ari Heinonen
Matti Niinistö
Harri Nyman
Marko Eklund
Jussi Rinne
Joseph Quagraine
Heikki Valtonen
Matti Eskelinen
Tomi Jermalainen
Markku Honkanen
Harri Peltomaa
Juho Viitamäki
Niklas Holmberg
Henri Valtonen
Marko Mikama
Sami Huhta
Valtteri Eklund
Tomi Marttinen
Sakari Penttinen
Mikko Laitinen
Matti Peltoniemi
Vesa Yli
Joni Viljanen
Nikke Pitkä
Lari Jäppinen
Lasse Lehtonen
Matti Arajärvi
Antti Turtiainen
Lasse Hytönen
Mika Kettunen
Toni Rahko
Henri Virta
Matti Korvenmaa
Antti Valamo
Jesse Valkeeniemi
Toni Montonen
Miikka Rahikainen
Mika Leppälahti
Sebastian Trzaska
Ville Sipola
Janne Valtanen
Heikki Suontausta
Juuso Siivonen
Antti Luoto
Reijo Mattila
Matti Korkiakoski
Niko Bäckman
Matti Jokelainen
Max Mört
Tommi Turku
Jan Öhman
Antti Nurmikumpu
Janne Hallenberg
Isto Lehtinen
Juha Söderholm
Markus Riekkinen
Marko Huvila

M2-10
Petri Ström
Jarno Siltanen
Janne Aspinen
Jani Hovi
Matti Eskelinen
Marko Mikama
Sakari Penttinen
Tommi Sampo
Miro Simonen
Olli Viitanen
Juho Viitamäki
Joseph Quagraine
Henri Virta
Mikko Laitinen
Janne Löfgren
Markku Honkanen
Riku Tolonen
Juha Yli-Hemminki
Lauri Valtonen
Juho Leppälahti
Ari Heinonen
Janne Suutari
Harri Nyman
Tomi Jermalainen
Niko Vuorenmaa
Jarkko Mustonen
Tuomas Thusberg
Toni Rahko
Matti Räsänen
Tommi Ylimäki
Jarno Halonen
Mikko Heikkilä
Markus Suvanto
Jukka Kangas
Tommi Turku
Mika Haatanen
Tommi Haapasalo
Petri Raudaskoski
Jussi Rasku
Kenneth Blomqvist
Joni Hietala
Jon Lindgren
Tony Liusvaara
Ari Reiman
Aleksi Reiman
Jari Itävuori
Jani Latvala
Jon Lindgren
Juha Söderholm
Henry Kanerva
Sami Hirvonen
Heikki Sorri

2wd Corri
Jari Itävuori
Tuomas Thusberg
Jon Lindgren
Henry Kanerva

4wd Corri
Tommi Suuripää

M-18 -autot

M8-e (1/8 sähköautot)

Viralliset WJ-luokat ovat siis M2-10 ja M4-10, mutta jos kuskeja löytyy, niin Corrit ajetaan "virallisena" sarjana, M-18 sekä M8-e -luokan tilannetta tarkastellaan ennakkoilmojen (ja ratojen) perusteella.

22
Kilpailijoiden kanava / Vaasan sähkökrossin MM 2011
« : 06.05.10 - klo: 18.23 »
Paljon tuntuu kuskeilla (myös itsellä) olevan kiinnostusta lähteä sudittelemaan ensi vuoden Vaasan MM-kisoihin. Tuli tuossa mieleeni, että milläs kriteereillä joukkue valitaan ja milloin? Onko tästä olemassa selkeät valintaperusteet?

Moni haluaisi tietää asian vielä ennen kauden alkua, jotta tiedetään, onko mahdollisuuksia kyseisiin karkeloihin...

Kisoja odotellessa (lauteille vai katsomoon). =)

23
Tulokset / Jälkipelit KK JKL 1209
« : 11.12.09 - klo: 22.45 »
Tänne vois avat jälkipelit WJ-wormup Jyväskylän osalta. Mutta tässäpä nyt jo tuloksia:

M4-10
1. Harri Kervola
2. Jussi Rinne
3. Jarno Siltanen

M2-10
1. Janne Aspinen
2. Miro Simonen
3. Tommi Sampo

Ja jatkopelejä voi jatkaa tässä topicissa...

24
Tulokset / Tulokset ja jälkipelit Espoo Warm Up
« : 10.10.09 - klo: 18.30 »
Kiitokset järjestäjille ja kanssakilpailijoille rennoista kisoista. Tiivistunnelmainen ja pitkä kisapäivä on nyt takana. Näin kotisaunan kovien löylyjen jälkeen (ja ennen illan Lottokierrosta) on hyvä istahtaa hetkeksi ja suunnata jo katseet kohti tulevaa WJ-kisakautta. Rata soveltuu mitä mainioimmin tähän touhuun.

Team Jyväskylä kiittää.

25
Tulokset / M2-10 -luokan Maailman mestari 2009 ?
« : 09.10.09 - klo: 15.27 »
Niin, ihan hyvä tietovisakysymys. Hieman yllättäen ovat päässeet ajamaan MM-kisoja, kun huipputiimit boikotoivat Etelä-Afrikan kisoja.

Mutta kuten Ooplen foorumilta voi lukea, jos ei osallistu, ei voi voittaa. Ja herra Archer osallistui ja vei mestaruuden. Paikallisilta sivuilta en löytänyt ihan heti raporttia, mutta mm. Oople ja RedRC raportoivat ainakin aiheesta:

http://www.redrc.net/2009/10/martin-achter-crowned-2wd-world-champion/
http://www.oople.com/forums/showthread.php?t=31771
http://www.redrc.net/2009/05/martin-achter-joins-cs-electronic/

Onnea siis Martinille, kaverilla onkin sitten puolustettavaa seuraavissa MM-kisoissa Vaasassa...

26
Vastaapa omalla nimelläsi tähän topikkiin, niin lisäillään nimet listaan. Mainitse samalla luokka, jota lähdet ajamaan. Ilmoittautuminen ei ole sitova, vaan enemmänkin järjestysporukkaa informoiva.

M2-10 (yht. 30)

5 Petri Ström
2 Matti Eskelinen
1 Jarno Siltanen
11 Harri Nyman
24 Mikko Laitinen
21 Sakari Penttinen
14 Janne Aspinen
7 Jani Hovi
15 Matti Niinistö
xx Markku Honkanen

20 Marko Mikama
xx Jerry Hellström
26 Toni Rahko
xx Valtteri Rahko
29 Tommi Sampo
8 Jarkko Mustonen
27 Tomi Jermalainen
28 Joseph Quagraine
16 Riku Tolonen
xx Tommi Turku

23 Matti Räsänen
31 Juha Yli-Hemminki
3 Jussi Luopajärvi
xx Tommi Ylimäki
19 Niko Vuorenmaa ?
xx Aleksi Reiman
xx Juho Viitamäki
34 Henry Tanskanen
xx Henri Virta
37 Ari Heinonen

M4-10 (yht. 44)

8 Matti Eskelinen
xx Jarno Siltanen
7 Harri Nyman
2 Harri Kervola
xx Henry Kanerva
27 Marko Mikama
xx Lasse Hytönen
22 Mikko Laitinen
xx Miro Simonen
11 Sami Salmela

20 Karri Salmela
13 Jani Hovi
18 Matti Niinistö
xx Markku Honkanen
xx Harri Valli
xx Henry Mört
46 Max Mört
xx Rex Mört
xx Pekka Kuronen
xx Jussi Rinne

33 Toni Rahko
4 Pauli Helin
10 Jarkko Mustonen
23 Tomi Jermalainen
43 Reijo Mattila
25 Joseph Quagraine
26 Sami Huhta
16 Riku Tolonen
xx Matti Jokelainen
32 Matti Räsänen

xx Ari Lappi
39 Julius Lahti
5 Henry Salmén
42 Sami Takkinen
3 Jussi Luopajärvi
28 Valtteri Eklund
21 Niko Vuorenmaa
xx Ari Reiman ?
xx Olli-Matias Hirvonen
41 Henry Tanskanen

19 Jami Oksanen
xx Joni Viljanen
xx Jarno Halonen
24 Ari Heinonen
xx Sakari Penttinen

M-18 (yht. 5)

xx Jerry Hellström
xx Jussi Rinne
xx Tommi Sampo
xx Juho Viitamäki
xx Joni Viljanen

M8e (yht. 4)

xx Ari Reiman
xx Pekka Kuronen
xx Niko Vuorenmaa
xx Miro Simonen

27
Kilpailijoiden kanava / Winter Jumps 2010 - 2011
« : 26.08.09 - klo: 21.07 »
Otsikon mukaisesti, tässäpä sääntöjä ja muutakin keskeistä infoa tulevasta sähkökrossareiden talvisarjasta:

* Taustanahan tässä on ollut yhtenäistää sääntöjä talvi- ja kesäsarjan kesken, ainoastaan muutama perusteltu sääntöpoikkeus on olemassa kesän kahinoihin. Tavoitteena on kehittää edelleen talvisarjaa siten, että se palvelisi mahdollisimman hyvin sekä aloittelevia harrastajia että myös kisakuskeja matkalla Vaasan MM-kisoihin 2011. Keskusteluja säännöistä on käyty sekä kotimaan lajin vaikuttajien kanssa että Brittien sarjaa ajavien kuskien kanssa. Britit siksi, että siellä osataan ajaa kovaa ja siellä on varmastikin tehty oikeita valintoja, he kun ovat ajaneet sisäkrossia jo melko pitkään.

* Sääntöpoikkeukset kesäsarjaan (muutama muukin huomio viimevuotiseen verrattuna):

Winter Jumps 2010-2011

**Aikataulu ja kisapaikat:

Päivä   Paikka   Yhteyshenkilö   Puhelin   Email
23.10.2010   Nokia   Riku Tolonen   040 730 7838   Riku.Tolonen@aamulehti.fi
27.11.2010   Vantaa   Mikko Laitinen   040 732 9803   mikko.laitinen@sgn.fi
18.12.2010   Oulu   Vesa Yli   040 833 2407   
15.1.2011   Turku   Mikko Aittokallio      
Maaliskuu   Jyväskylä   Matti Eskelinen   040 572 6257   matti.eskelinen@kolumbus.fi
Huhtikuu   Model Expo         

**Sarjan yhteyshenkilö:
Matti Eskelinen
matti.eskelinen@kolumbus.fi
p. 040 57 6257
 
Sarjan säännöt pohjautuvat Maastosarjan 2010 sääntöihin. Seuraavassa poikkeukset:

Kilpailijoille:

Akut

** Sallitut LiPo-akut:
*1/10 ja 1/8 -autoissa kaikki 2S hardcase akut (1/8 sallittu 4S), 1/18-1/16-autoissa kaikki 2S akut (Ni-akut on sallittu, 1/10-autoissa max 6 kennoa, pienemmissä max 8 kennoa)

Renkaat

** 2wd (M2-10) 1/10-autoissa käytettävä takarengas Schumacher Mini Pin U6608 (yellow), eturengas vapaa. Insertti ja vanne vapaa. Kisoissa käytettävissä vain 1 pari takarenkaita.
** 4wd (M4-10) 1/10-autoissa käytettävä takarengas Schumacher Mini Pin U6608 (yellow), eturengas Schumacher Mini Pin U6607 (yellow). Insertti ja vanne vapaa. Kisoissa käytettävissä vain 1 kierros (4 kpl) renkaita.
** M2-10 ja M4-10 –luokissa sallittuna renkaana myös kesäsarjan mukaiset renkaat
**Täyteluokissa rengas, vanne ja insertti vapaa

** Renkaita saatavilla kisapaikoilla, tässäpä myös pari linkkiä, mistä niitä saa: http://www.racing-cars.com/products.asp?recnumber=1041, http://www.medasec.com/do?action=group&id=62
**Aloitteleville kuskeille rengas on vapaa (kuitenkin vain 1 sarja kumirenkaita M4-10 -luokassa / 1 pari takarenkaita M2-10-luokassa). Aloittelevaksi kuljettajaksi määritellään seuraavat kuljettajat:
*Ei ole sijoittunut missään yksittäisessä sähkökrossin SM-kilpailussa vuonna 2010 parhaaseen kolmannekseen (esim 42 kisaajaa -> paras kolmannes = 14 parasta)
*Ei ole sijoittunut kaudella 2009-2010 missään WJ-sarjan osakilpailussa A-finaaliin

** Renkaiden käsittely muilla aineilla kuin vedellä kielletty
** Renkaita saa leikata (piikkejä pois), mutta ei liimata uudelleen (esim. takavetoon ei siis saa tehdä leikkaa-liimaa eturenkaita)
**Rikkoontuneen renkaan / vanteen tilalle saa leimata uuden renkaan kilpailun johdon luvalla

** Ei minimipainoa missään luokassa

** Ajoformaatti
*Maastosarjan mukainen (pistelasku) M2-10 ja M4-10 –luokissa.
*Täyteluokissa ajetaan yksi alkuerä ja loput erät finaaleina (finaalituloksiin lasketaan esim. 4/5). *Vapaat harjoitukset ovat kilpailun järjestäjän päätettävissä, mutta ohjeena on, että kaikki lauantain harjoitukset ajettaisiin eräharjoituksina oikeilla taajuuksilla.
*Alkueriin lähdetään eräkohtaisesti harjoitusten nopeimpien kierrosaikojen mukaan. Mikäli harjoituksia ei ole ”kellotettu”, liikkeelle lähdetään numerojärjestyksessä. Seuraaviin alkueriin lähdetään aina senhetkisen kokonaistilanteen mukaan.
*Alkuerien määrä kilpailussa on 3-4.
*Finaaleihin valitaan korokkeelta ajopaikka alkueräsijoituksen mukaan. Alkuerien nopein valitsee siis ensimmäisenä ajopaikan A-finaaliin, sitten toinen jne.

** Sarjassa lasketaan 4 kisaa kuudesta loppupisteisiin
** Ei lisenssipakkoa

Edit: fiilistelyä


WJ-sarjan puolesta,
Matti Eskelinen

28
Tässä alkumaistelua, vielä kerran pojat:


29
Tulokset / Sähkökrossin EM:t Bilbaossa
« : 15.08.09 - klo: 07.39 »
Linkit tuloksiin ja kisaraporttiin:

http://www.myrcm.ch/myrcm/main?pLa=en&dId[E]=2256&hId=

http://www.oople.com/rc/photos/euros2009/

Suomesta mukana tänä vuonna vain Jani Hovi. Takavedossa Janilla oli ongelmia servon / servosaverin kanssa, joten sieltä ei mitaleita herunut. Nelkku on nyt käynnissä (tänään viimeinen päivä).

30
M2-10 SM A-finaali (Yhteispisteet, 1. fin, 2. finaali, 3. finaali)

1. Jarno Siltanen   4   3   10   1
2. Matti Eskelinen   5   5   1   4
3. Joseph Quagraine   5   2   9   3
4. Henry Salmen      6   4   4   2
5. Petri Ström      7   1   6   6
6. Jani Hovi      8   7   3   5
7. Harri Nyman      11   9   2   9
8. Jarkko Mustonen   11   6   5   8
9. Tomi Mairue      15   8   7   10
10. Samuli Kesseli   15   10   8   7


M2-10 SM B-finaali

1. Markus Hendricksson   7   6   1
2. Sami Salmela      7   1   6
3. Janne Aspinen   8   5   3
4. Jukka Penttinen   9   7   2
5. Mikko Laitinen   10   3   7
6. Jussi Luopajärvi   11   2   9
7. Karri Salmela   12   4   8
8. Jussi Torkkola   14   10   4
9. Sakari Penttinen   14   9   5
10. Matti Räsänen   18   8   10


M2-10 SM C-finaali

1. Matti Niinistö   3   1   2
2. Henry Tanskanen   5   4   1
3. Marko Vähäkuopus   7   2   5
4. Marko Mikama      7   3   4
5. Tomi Jermalainen   9   6   3
6. Mika Anttonen   12   5   7
7. Niko Vuorenmaa   13   7   6
8. Ari Heinonen      16   8   8


M2-10 SM D-finaali

1. Riku Tolonen      2   1   1
2. Tommi Sampo      4   2   2
3. Juha Yli-Hemminki   6   3   3


M4-10 SM A-finaali

1. Harri Kervola   2   1   2   1
2. Joseph Quagraine   3   2   1   2
3. Henry Salmen      6   8   3   3
4. Ari Heinonen      9   3   10   6
5. Harri Nyman      10   6   4   8
6. Markus Hendricksson   10   9   6   4
7. Pauli Helin      10   5   5   5
8. Jussi Luopajärvi   13   4   9   10
9. Jarkko Mustonen   14   7   7   7
10. Sami Salmela   17   10   8   9


M4-10 SM B-finaali

1. Samuli Kesseli   5   3   2
2. Jukka Penttinen   7   6   1
3. Arto Heinonen   7   2   5
4. Jussi Torkkala   9   5   4
5. Riku Tolonen      11   1   10
6. Jari Valkola      12   9   3
7. Jani Hovi      13   4   9
8. Jami Oksanen      15   7   8
9. Tomi Mairue      15   8   7
10. Tomi Jermalainen   16   10   6


M4-10 SM C-finaali

1. Henry Tanskanen   3   1   2
2. Mika Anttonen   7   4   3
3. Niko Vuorenmaa   7   3   4
4. Antti Kanniainen   8   2   6
5. Karri Salmela   11   10   1
6. Matti Niinistö   11   6   5
7. Marko Vähäkuopus   12   5   7
8. Valtteri Eklund   17   7   10
9. Sami Haapsaari   17   8   9
10. Sami Huhta      17   9   8


M4-10 SM D-finaali

1. Nikke Pitkä      3   2   1
2. Marko Mikama      6   1   5
3. Thomas Sojakka   7   5   2
4. Matti Räsänen   7   3   4
5. Juha Ahola      7   4   3


M2-10 (kans.) A-finaali

1. Joseph Quagraine   2   1   6   1
2. Jarno Siltanen   4   3   1   4
3. Janne Aspinen   4   2   2   3
4. Riku Tolonen      6   5   4   2
5. Sakari Penttinen   7   4   3   6
6. Tommi Sampo      10   6   5   5


M4-10 (kans.) A-finaali

1. Harri Kervola   2   1   1   1
2. Joseph Quagraine   4   2   7   2
3. Pauli Helin      5   3   2   3
4. Riku Tolonen      7   4   3   4
5. Arto Heinonen   9   5   4   10
6. Jari Valkola      11   6   5   6
7. Antti Kanninen   13   8   9   5
8. Sami Huhta      13   7   6   7
9. Nikke Pitkä      16   9   8   8

Sivuja: [1] 2 3