Vertical Hobby

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - APK

Sivuja: [1] 2
1
Nopeudensäädin:
Myydään ylimääräisenä (ei toimi 1s talvella mattoautossa, myynnin syy)
-Team Orion HMX10 nopeudensäädin. Mukaan oma säilytyslaatikko, ja tuuletin sekä USB OTG -johto. Android puhelimella voi säätää näppärästi säädintä varikolla. Iphone käyttäjille on oma erikseen ostetava Bluetooth palikka samaa hommaa varten. Säädintä pystyy säätää myös kytkemällä se USB-johdolla PC:hen. Tällä säädinmallilla on voitettu nyt putkeen 2017 MM kisat sekä 2018 EM kisat. Säätimessä valmiit johdot 4WD krossaria varten. hp. 145e

Akkuja:
-Reedy 1S 8000mAh 1s mattoauton akkuja. Toimivia ja ajaa viriä 8min. Ajettu viimeksi 16.9.18. hp. 25e/kpl

1/8 krossin renkaita:
-Proline Big Blox 1:8 krossarin renkaat, liimattuna keltaisille vanteille. 17mm hex, renkaan kovuus X2, eli kestävä. Ajettu 1-2 akkua, kunto kuin uusi. hp 25e/sarja
-Proline Blockade X3 1:8 krossarin renkaat, ajettu mutta pintaa riittää. Liimattuna keltaisille vanteille. 10e/sarja

1/10 krossien renkaita + vanteita:

Asson vanteilla:
JConcepts Rips (Green) eturenkaat JC mono valkoisilla vanteilla, uudet. hp 15e
JConcepts Dirt Webs 2WD (Black) eturenkaat AE valkoisilla vanteilla, melko vähän käytetyt. hp 10e
Pro-Line Hole Shot 2.0 (M3) 2WD takarenkaat JC mono valkoisilla vanteilla, uudet hp. 20e

Asso vanteita:
4WD etuvanne, uusi, löytyy 2 paria, 7,5e/pari

1/10 liimaamattomat:
4WD Holeshot 2.0 (M3), uusi liimaamaton pari pussissa. hp. 11e

Xray XB2/XB4 renkaita:
Xray XB2 etuvanteilla, sopii suoraan Serpent SRX2 ja Xray XB2:
uusi Scrubs 2WD etu, 10e/pari
uusi HB Double Blades 2WD etu, 10e/pari
Kerran ajettu JC Diamond Bars 2WD etu, 10e/pari


Seinäjoki.

YV tai myydaan[at]bastu.net

2
Tulokset / M8E EM 2018 Ranska
« : 14.09.18 - klo: 11.43 »
Parhaillaan menossa 1:8 sähkökasien EM-kisat Ranskassa.

Suomesta kisaan lähteneet, varmistamaton lista:
1:8 ORe EM (10 paikkaa)
Jukka Häkämies
Jani Hovi
Ilkka Virtanen
Martti Myllyntaus
Teemu Salonen
Sami Suokas
Marko Tammi
Ilari Lamminsivu

Kisan seuranta
Kisan tulee striimaamaan netissä RC Racing TV perinteiseen tyyliin.

Tulokset MyRCM
http://www.myrcm.ch/myrcm/main?dId[E]=41374

3
Myydään RC-tarvikkeita / M: Hobbywing XR10 Pro *UUSI*
« : 14.09.18 - klo: 10.24 »
Myytävänä tarpeettomana:
-Hobbywing XR10 V4 2S Pro, ajamaton. Firmware päivitetty uusimpaan ja juotettu vain XB4 nelkkukrossariin kiinni. Johtoja lyhennetty autoon sopivaksi. Tuuletin+varatuuletin ja se mitä paketissa mukana mukaan.  hp. 155e

Seinäjoki

Muuta myytävää:
http://rc10.fi/index.php?topic=104890.0 XB2 tuuppi, auto&HW säädin&uusi servo = 330e!
http://rc10.fi/index.php?topic=104919.0
http://rc10.fi/index.php?topic=104884.0
http://rc10.fi/index.php?topic=104867.0

YV tai myydaan[at]bastu.net

4
Myydään RC-autoja / Xray XB2 Dirt 2WD krossiauto
« : 09.09.18 - klo: 20.59 »
Myydään Team Xray XB2 Dirt 2016 Spec. Autoon päivitetty kapeat RF&RR hangerit 2017 auton tyyliin, 2017 tarkemmat iskarimännät. Voit valita otatko auton 3gear laydown diffiboksilla tai 3/4gear standup diffiboksilla.
Laitan vielä autoon uuden ajamattoman originaali alupohjalevyn! Auto hyvässä kunnossa, eikä loppuun ajettu. Vetarien tappeja on vaihdettu ja muita kuluvia osia. Autossa on alumiininen etutukivarsien kiinnike sekä Hard etutukivarret, takana XB4 tukivarret.
Auton mukaan kori+siipi, XB2 takatukivarret, manuaali, sekä sarja sisä-/ulkokrossiin sopivia renkaita, kumpia ostaja tarviikin.

Kuvia autosta: https://1drv.ms/f/s!Av-PNujqTB3-gZJjbOz_WR1b2xAcyg

hp. Auto rullaavana 150e

Optiot, jotka voin myydä auton mukaan:
-käytetty ratasdiffi +25e
-ajamaton uusi kuuladiffi asson diffijousella +30e
-varaosia, kysy lisää!

Auton kaveriksi renkaita:
uusi Scrubs 2WD etu, 10e/pari
uusi HB Double Blades 2WD etu, 10e/pari
Kerran ajettu JC Diamond Bars 2WD etu, 10e/pari
sekä asson vanteilla olevia: http://rc10.fi/index.php?topic=104753.msg824930#msg824930
Seinäjoelta löytyy ja posti kuskaa.

HMX10 nopeudensäädin auton mukaan +150e http://rc10.fi/index.php?topic=104884.0
Uusi LowProfile servo auton mukaan +80e

yv tai myydaan[at]bastu.net

5
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2018-2019
« : 13.08.18 - klo: 15.51 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2018-2019 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=101647.msg814774#msg814774

6
C-12 SM sarjan pisteet ja epäviraliset tulokset
sijaNIMIVantaaEurajokiKiiminki 1Kiiminki 2yhteensä
1Vesa Yli1000100100300
2Panu Vehniäinen8209090262
3Ari-Pekka Kyykkä9008282254
4Petri Ström6307276211
5Taneli Erkkilä5706972198
6Ilari Lamminsivu600069129
7Tommi Tirroniemi006663129
8Jukka Häkämies540066120
9Olavi Tenno006057117
10Jari Taskila0076076
11Samppa Orhanen7600076
12Manu Hakala7200072
13Henri Fredriksson6900069
14Sami Munck6600066
15Jaakko Huhmarsalo0006060
16Niko Vuorenmaa5200052

7
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2017-2018
« : 10.08.17 - klo: 23.19 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2017-2018 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=97757.0

8
Tulokset / 1/10 Offroad Euros 2017 Italy
« : 18.07.17 - klo: 17.14 »
Meneillään sähkökrossin EM-kisat Italiassa.

Suomesta monta kuskia mukana:
Jari Itävuori
Jani Hovi
Sami Salmela
Juha Aromaa
Karri Salmela
Joel Valander
Joona Haatanen
Joseph Quagraine
Max Mört

Kisasivut:
http://www.euro2017pinerolo.it/

Tiistain RC Racing TV live-lähetys:
https://www.youtube.com/watch?v=7gimu0SGbgw

Q1 ja Q2 on nyt ajettu. Tänään ajetaan vielä Q3. Huomenna ainakin Q4 ja Q5 sekä  finaalit 2WD osalta.
Q1 ja Q2 vei Lee Martin Yokomolla.
Q1 tulokset:
http://www.inforc.net/wp-content/uploads/2017/07/Heat-R1-1.pdf


Kisoista myös uutisoi inforc
http://www.inforc.net/2017/07/lee-martin-se-lleva-la-q1-en-el-euro-110-resultados-aqui-problemas-con-proline/

Jörn Neumann ei ole kisoissa lainkaan.

Kisarenkaan PL Hole-Shot 2.0, kaikissa kisapaikan takarenkaissa on väärä pehmeä insertti (Pinpoint mattokrossirenkaan insertti?), 4WD eturenkaissa ilmeisesti perinteinen kova insertti.

Rengaskulutus aikamoista:

Tuossa Karrin rengas kahden akun jälkeen

9
RC-kerhot ja -radat / Ulkoradat ja treeniajat
« : 12.04.17 - klo: 18.40 »
Kerätään tähän tiedot aktiivisista ulkoradoista Suomessa.
Tiedot: Sijainti, ajettavat luokat, varikko, sähkön saanti, kustannukset, mahdolliset yhteiset ajopäivät

Vanha viestiketju ulkoradoista:
http://rc10.fi/index.php?topic=35219.0

11
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2016-2017
« : 23.08.16 - klo: 11.42 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2016-2017 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=92603.0

12
Foorumin kalenteria on nyt mahdollista hyödyntää (6.4.2016). Kalenterin käyttöä kehitetään, ja siitä voi antaa palautetta ylläpidolle.

Tässä sääntöjä ja ohjeita, miten voi merkitä kilpailuja foorumin kalenteriin:

1. Vain ja ainoastaan kilpailutapahtumia voi merkitä rc10.fi omaan kalenteriin. Muut tapahtumat ovat kielletty
2. Tapahtuman nimi pitää olla lyhyt ja kuvaava sekä se saa sisältää paikkakunnan, esim. 'Fintrack Tour IV - Oulu'. Tapahtuman nimessä erillinen mainostaminen on kielletty.
3. Kilpailukutsun voi linkata tapahtumaksi, mutta koskien vain käyttäjän omia tekemiään viestejä.
4. Tapahtumia pystyy lisäämään vain rajattu joukko käyttäjiä, koska se vaatii oikeuksia. Oikeuksia annetaan esim. kerhoa edustavalle nimimerkille (esim. OSPA, FullSpeed RC) sekä yksittäisille käyttäjille pyynnöstä. Oikeuksia ei tulla antamaan kaikille käyttäjille eikä myöskään kaupallisille käyttäjille.
5. Tapahtumaa luodessa, on kielletty lähettää siitä viestiä millekään alueelle 'lähetä alueelle' toiminnolla.
6. Jos kisakutsua ei ole vielä olemassa, mutta järjestäjä haluaa siitä merkinnän kalenteriin, voi järjestäjä tehdä tapahtuman kalenteriin etukäteen. Kun kisakutsu on tehty, voi linkittää sen kalenteriin tapahtumaksi ja poistaa ennakkoon tehdyn tapahtuman.

13
Tulokset / 1:12 EM 2016 Hudy Arena
« : 31.03.16 - klo: 13.24 »
Kisat alkamassa Hudy Arenalla. Luokkina 1:12 viritetty ja 1:12 13.5 stock luokka.
Mukana suomesta:
Yli, kummatkin luokat
Levänen, viritetty
Häkämies, stock?

Kisaa liittyviä linkkejä:
https://www.facebook.com/rcracingtv/?fref=ts ovat paikalla tekemässä LIVE-lähetystä
https://www.facebook.com/HudyArena/?fref=ts kisapaikan sivut
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtl1/v/t1.0-9/12801636_1162797487064467_8440641957020670863_n.jpg?oh=631bea2580590a24174d4ef0c870477c&oe=57772081 kisarata näyttää viime vuoteen nähden kalustoystävälliseltä ja tasaiselta.

Alkueriä taisi olla 6, pistelaskulla. Kisa huipentuu sunnuntain finaaleihin.

14
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2015-2016
« : 24.08.15 - klo: 09.33 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2015-2016 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=86715.0

16
Serpent / SRX2 RM ja MM
« : 21.04.15 - klo: 12.43 »
Avataan ketju autolle.

MM-autolla on ainakin kova takapito, kääntyminen on sisäradoilla se suurempi säädön asia.

Eteenhän sopii 12mm hexillä olevat vanteet jos hexin kuopan madaltaa ettei ota kiinni ohjauspalaan. Samalla auto tosin levenee. Serpentin omat vanteet eteen siksi suositeltavia.
Taakse offset ero B5/RB6-vanteeseen nähden on olematon, ainut ero on 5mm akselin koko. Noilla muun merkkisillä vanteilla voi joko suurentaa vanteen reikää tai painaa vanteen vähän suuremmalla voimalla paikoilleen.

Muilla kokemuksia jaettavaksi asti? Ratasdiffi ulkona?

17
Tulokset / 1:12 EM 2015 Slovakia Hudy Arena
« : 21.03.15 - klo: 13.49 »
Kiila EM-kisat menossa Hudyn tehtaan radalla.

Suomesta kisoissa Vesa Yli (sekä viri että 13.5 stock) ja Juho Levänen (vain viri).

Pistealkuerät EFRA-säännön mukaisesti, 3/6 lasketaan.

https://www.youtube.com/watch?v=HKqE5IPYWQw päivän seuranta

18
Kilpailijoiden kanava / EFRA listat 2015
« : 02.03.15 - klo: 12.23 »
http://news.efra.ws/index.php?id=232 Uudet listat, mm. akkulistat

19
Vapaa keskustelu / rc10.fi ylläpitoon?
« : 23.10.14 - klo: 17.33 »
rc10.fi etsii lisää taustavoimia foorumin ylläpitotehtäviin.

Käytätkö paljon aikaa foorumilla? Kiinnostaako moderointi? Haluaisitko siivota viestejä? Oletko halukas siivoamaan kaupankäyntialueelta vanhoja viestejä? Siirtää ketjuja oikeisiin paikkoihin? Ehditkö käyttää aikaasi foorumin moderointiin? Oletko vähintään 18-vuotias? Osaatko olla moderoidessasi puolueeton? Oletko kaupallistesti riippumaton harrastaja? Oletko yli 18-vuotias

Jos vastasit useampaan kuin yhteen kysymykseen kyllä, sekä
Et ole RC-kauppias, maahantuoja tai välittäjä?

ota yhteyttä nimimerkkiin APK tai Nicke.

-terveisin ylläpito

20
Tulokset / Ifmar 1/12 & 1/10 Worlds 2014 Usa
« : 10.10.14 - klo: 12.17 »
MM-kisathan ovat käynnissä rapakon takana.

C-12 kisan voitti tällä kertaa joku muu kuin Naoto, Marc Rheinard voitti.
Juho Levänen oli ainoana suomalaisena paikalla, lopputulosta en löytänyt juuri nyt mutta B-finaalin kärkipäässä.

Eilen torstaina alkoi touring luokan kisat harjoituspäivällä. Kisassa mukana Suomesta Juho Levänen, Viljami Kutvonen ja Miko Teponoja.

Kisaseurantaa muun muassa seuraavissa paikoissa:
http://events.redrc.net/
http://www.liverc.com/photos/albums/91-2012_IFMAR_Electric_On-Road_World_Championships_%28110th_Scale_Sedan%29/ kuvia
http://live.liverc.com/351-IFMAR_Electric_On-Road_Worlds/ LiveRC hoitaa liveseurantaa.

21
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2014-2015
« : 01.09.14 - klo: 11.53 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2014-2015 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime talven tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=78689.0

22
Tulokset / M8 EM 2014 Saksa
« : 05.08.14 - klo: 15.25 »
Kisat käynnissä ja treenit menossa.

Rata tuttu jo muutaman vuoden takaisista EM-kisoista, hieman muunneltuna.

Suomesta mukana:
Heinoset, Leino, Siltanen, Mört, JQ, Salonen, Siltanen, Hyvärinen, Ahoniemi Simo, Orhanen.

Tulosseurantaa:
http://www.rc-timing.de/V958E/20140804/
http://events.redrc.net

23
Tulokset / Euro Touring Series R6 Trencin 3-6.7.2014
« : 03.07.14 - klo: 13.52 »
Kisat käynnissä Hudy areenalla.
Suomi kuskeja löytyy kisoista myös  :azn:
Pro stock:
Erkkilä Taneli
Salminen Teemu
Hakkari Tero
Lingren Kai
Pesonen Eetu
Mod:
Kutvonen Viljami
Valander Joel
Pesonen Eetu
Levänen Juho


http://www.myrcm.ch/myrcm/main?dId[E]=15151 Tulossivu ja ilmeisesti redrc striimaa nettiin suorana viikonlopun kisalähtöjä?

24
Tulokset / EFRA 1/12 EM-kisat 2014 Italia
« : 21.03.14 - klo: 13.14 »
Kisat meneillään Italiassa.
Mukana Suomesta:
Juho Levänen
Vesa Yli
Simo Ahoniemi
Teemu Saarinen

perjantain live:
http://rcracingtv.net/category/efra/on-road-euros/112-electric-track-euros/

Järjestävän seuran sivut:
http://www.teamlagang.it/

25
Polttisautot / SIIRRETTY: Hpi Nitro Monster King
« : 22.01.14 - klo: 18.29 »
Tämä aihe on siirretty alueelle HPI.

http://rc10.fi/index.php?topic=37735.0

26
Yleinen keskustelu / Neobuggy: Xrayn tehdaskierros
« : 18.12.13 - klo: 20.01 »
Nyt pääsee yleisö, joka ei kesän ETS kisassa ollut, näkemään Xrayn tehdasta:
http://www.neobuggy.net/2013/12/18/exploring-xray-an-introduction/

Lisää infoa&juttua varmasti tulee tuosta reissusta.

28
Polttisautot / SIIRRETTY: JQ Products
« : 22.11.13 - klo: 08.00 »
Tämä aihe on siirretty alueelle JQ Products.

http://rc10.fi/index.php?topic=29757.0

29
Polttisautot / SIIRRETTY: JQ Products - THE Car
« : 22.11.13 - klo: 07.59 »
Tämä aihe on siirretty alueelle JQ Products.

http://rc10.fi/index.php?topic=49082.0

Sivuja: [1] 2