RC Center

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - APK

Sivuja: [1] 2
1
1:8 krossirenkaita:
Jconcepts Tripledee green, uudet ajamattomat keltaisilla vanteilla. Hp 50e/sarja
Aka Impact soft ,  uudet ajamattomat keltaisilla vanteilla. Hp. 50e/sarja
Proline Fugitive  M3 uudet ajamattomat keltaisilla vanteilla hp. 40e sarja
Tai kaikki 3 sarjaa posteineen 130e!


2s Shorty akkuja:
Intellect LiHV3 6000mAh 120C shorty akkuja 2kpl. Potkua on, käytetyt ja toimivat. 5mm liittimet, http://www.racing-cars.com/pp/Manufacturer/Intellect/IPBG2S6000HV3.html hp. 25e/kpl tai 50e/posteineen 2kp
l
6.5 moottori:
Team Orion Ultimate Stock 6.5T 1S moottori, mattoauton C-12 luokkaan blinkynä sopiva moottori. Olen tällä myös ajanut 2s 1:10 nelkulla ja kokeillut että toimii niinkin. Hp. 40e

1S mattoauton akku:
Reedy Zappers 8000mAh 100C ( #27311 ) 1s akku. hp. 20e
4mm liittimet, lisää tietoa https://www.teamassociated.com/parts/details/27311-ASC27311-reedy_zappers_lipo_8000mah_100c_3_8v/

Tavarat Seinäjoella, mutta kulkeutuu viikonloppuna Vantaan Lavankoon!

YV tai myydaan[at]bastu.net tai ö4ö6885603

2
Kauhavan Urheiluautoilijat toivottaa kaikki tervetulleiksi SC-cup-kauden 2. kilpailuun!

Ajankohta:
*Lauantai 13.7.2019 (varapäivä sään vuoksi 14.7.2019)

Kilpailupaikka:
TM-Rauta-areena
Kauhava Kärppämäen moottoriurheilukeskus. Kärppämäentie 35 Kauhava

Luokat:
*SC2-10 ja SC4-10 luokat. Täyteluokkana M8e
*Kukin luokka ajetaan mikäli luokassa on vähintään 5 osallistujaa ilmoittautumisajan päättyessä

Säännöt:
*Kunkin luokan voimassa olevat säännöt, säännöt löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=106039.0 ja  http://rc10.fi/index.php?topic=106132.0

Aikataulu:
*Perjantaina vapaa harjoittelu xx.xx alkaen. Harjoittelumaksu perjantaina 10€
*Alustava aikataulu:
*Portti radalle aukeaa la klo 7.00
*Vapaa harjoitus alkaen klo 8.00, eräharjoitus klo 09 alkaen
*Tarkempi aikataulu ja erälistat julkaistaan myöhemmin, viimeistään kisaa edeltävänä torstaina

Kilpailunjohto:
*Kilpailunjohtaja: A-P Kyykkä
*Tuomari: TBA
*Ajanotto: Jaakko Huhmarsalo VUA
*Ajanoton apulainen & yleismies Jantunen: Tuomas Luoma
*Katsastus: TBA
*Ratamestari: TBA

Ilmoittautuminen:
*Päättyy sunnuntaina 6.7.2019 klo 23.59!
* https://bit.ly/2XLnAn1 <-- ilmoittautumislinkki
https://bit.ly/2ZqEI1w ilmoittautuneet

Kilpailumaksut:
*20€/ensimmäinen luokka, 25€/kaksi luokkaa yhteensä. Kolme luokkaa 35€
*Maksu paikan päällä käteisellä, muistathan tasarahan!
*Jälki-ilmoittautumismaksu 40€

Vastuu:
Jokainen kilpailija kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailunjohdon antamia määräyksiä.

Rata:
Savipohjainen rata, ajosuunta myötäpäivään. Maksimipituus 285m. Leveys 2-4m. Palautteen perusteella harkitsemme radan lyhentämistä SC-luokille, oikaisten jotain osia. Lisäämme tuoreen ajovideon lähiaikoina radalta
Rata on osan kilpailuviikon ajasta remontissa, ja avataan perjantaiksi.

Muuta:
*Osa varikosta on katettu, mutta se ei riitä kaikille. Omat pöydät ja tuolit sekä jatkojohdot mukaan!
*Kilpailunjärjestäjällä on rajallinen määrä AMB RC4 vuokrattavia pondereita, joiden vuokra on 5 euroa / kpl. Ajanottojärjestelmä on AMB RC4, joka ei tue MRT / tms. kloonipondereita.
*Tiedot mahdollisesta buffet toiminnasta kerrotaan myöhemmin. Mikro käytettävissä ainakin!
*Rata-alueella ei ole juomakelpoista vettä. Ulko WC:tä löytyy useita.
*Harjoittelumahdollisuuksista kannattaa kysellä etukäteen! Kerhoillat sunnuntaisin klo 16 joka viikko


Lisätietoa:
Radan tiedot http://rc10.fi/index.php?topic=100510.msg824659#new
Keskustelua http://rc10.fi/index.php?topic=17527.msg830416#new

Yhteydenotto:
YV:llä APK / tiedustelut klo 16 jälkeen o4o6885603 tai Urmas Peräsalo o4o 0321500.

Majoitus
Selvitämme mahdollisuutta kisatarjoukseen hotellin suhteen. Kauhavan sekä Lapuan hotelleista on n. 10km matka radalle.
http://www.hotellikauhava.fi/
http://www.lentohotelli.fi/ Kisahotelli, 65e/2hlö huone
https://www.lapuahovi.fi/ 
http://www.simpsionkullas.fi/
Seinäjoella on 35km päässä useita hotelleja.

Kauhavan UA:n pienoisautotoimintaa tukemassa:
TM-Rauta, Bodycote Lämpökäsittely Oy, PP-tuote, Konepaja Stamac Oy ja Maintway Oy sekä EuroRC.
Isot kiitokset sponsoreille!

SC SummerCup 2019 Summer tukemassa:
Rcjkl.fi
EuroRC


Suuret kiitokset rcjkl kisatarroista!

3
Myydään RC-tarvikkeita / xray xb2 osia
« : 07.06.19 - klo: 13.44 »
Takatukivarret, diffin ratas, idler ratas, XB2 2016 auton tukivarsien kiinnikkeet (käytetyt).
Kuva

Seinäjoki
hp. 20e toimitettuna

YV tai myydaan[at]bastu.net

Löytyy myös XB2 renkaita:
http://rc10.fi/index.php?topic=106505.msg829926#msg829926

4
1:8 renkaita:
Jconcepts TripleDee Green, uudet ajamattomat keltaisilla vanteilla. hp 50e / sarja
Proline Fugitive M3, uudet ajamattomat, liimaamattomat ilman vanteita. hp. 40e

6.5 moottori:
Team Orion Ultimate Stock 6.5T 1S moottori, mattoauton C-12 luokkaan blinkynä sopiva moottori. Olen tällä myös ajanut 2s 1:10 nelkulla ja kokeillut että toimii niinkin. Hp. 40e

1S mattoauton akku:
Reedy Zappers 8000mAh 100C ( #27311 ) 1s akku. hp. 20e
4mm liittimet, lisää tietoa https://www.teamassociated.com/parts/details/27311-ASC27311-reedy_zappers_lipo_8000mah_100c_3_8v/

Tavarat Seinäjoella.

YV tai myydaan[at]bastu.net

5
Ostetaan / O: xray xb9/xb8 (osia)
« : 02.06.19 - klo: 00.07 »
Hakusessa xrayn xb9/xb8 1/8 auton osia. Tai jos hinta kohdallaan, koko auto. Ota yhteyttä yv tai myydaan@bastu.net litä löytyy

6
Myydään Xray XB8e "2016" sähkökasikrossari.

"2016" siksi, koska autossa:
-pidemmät iskarivarret
-2018 mallin kevyempi siipiteline
-2018 mallin pehmeät bladderit iskareissa
-2017/2018 mallin pitkät takatukivarret & kapeat tukivarsien pidikkeet
-2018 mallin diffin o-renkaat
-2018 mallin iskarien o-renkaat
Joten autossa on kaikkia uudempien mallien hyväksi todettuja osia.  :smiley:

Auto käyty totaalisesti läpi, ja huollettu loka-marraskuussa 2018. Vetarien tapit kaikki vaihdettu muun muassa.
Kuvat: https://1drv.ms/f/s!Av-PNujqTB3-ga9MqkB_40k-efr43A


RST/titaaniruuvit kuvissa eivät tule mukaan. Eikä alumiiniset servotolpat, tilalle vakiomuoviset. Kuvista poiketen auto pitkillä takatukivarsilla ja kapeilla tukivarsien pidikkeillä.

Mukaan rullaavan auton mukaan manuaali, 2 rengassarjaa, 1 käytetty vannesarja, ja heikkokuntoinen kori (uuden kanssa +30e). Muutama varaosakin löytyä joukkoon!
Auton mukaan mahdollista ostaa sähköt (HW XR8 SCT+HW 1900kV, Savöx HV servo) pl. vastari ja akut - kysy lisää.
Viimeisin kisa SM4 2018, jossa 4. sija.

Ajettu 2019 kesällä 4 akkua tähän mennessä

hp. 250e

Auto Seinäjoella, posti/mh kuskaa ainakin.

YV tai myydaan[ät]bastu.net

7
Tulokset / M8E EM 2018 Ranska
« : 14.09.18 - klo: 11.43 »
Parhaillaan menossa 1:8 sähkökasien EM-kisat Ranskassa.

Suomesta kisaan lähteneet, varmistamaton lista:
1:8 ORe EM (10 paikkaa)
Jukka Häkämies
Jani Hovi
Ilkka Virtanen
Martti Myllyntaus
Teemu Salonen
Sami Suokas
Marko Tammi
Ilari Lamminsivu

Kisan seuranta
Kisan tulee striimaamaan netissä RC Racing TV perinteiseen tyyliin.

Tulokset MyRCM
http://www.myrcm.ch/myrcm/main?dId[E]=41374

8
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2018-2019
« : 13.08.18 - klo: 15.51 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2018-2019 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=101647.msg814774#msg814774

9
C-12 SM sarjan pisteet ja epäviraliset tulokset
sijaNIMIVantaaEurajokiKiiminki 1Kiiminki 2yhteensä
1Vesa Yli1000100100300
2Panu Vehniäinen8209090262
3Ari-Pekka Kyykkä9008282254
4Petri Ström6307276211
5Taneli Erkkilä5706972198
6Ilari Lamminsivu600069129
7Tommi Tirroniemi006663129
8Jukka Häkämies540066120
9Olavi Tenno006057117
10Jari Taskila0076076
11Samppa Orhanen7600076
12Manu Hakala7200072
13Henri Fredriksson6900069
14Sami Munck6600066
15Jaakko Huhmarsalo0006060
16Niko Vuorenmaa5200052

10
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2017-2018
« : 10.08.17 - klo: 23.19 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2017-2018 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=97757.0

11
Tulokset / 1/10 Offroad Euros 2017 Italy
« : 18.07.17 - klo: 17.14 »
Meneillään sähkökrossin EM-kisat Italiassa.

Suomesta monta kuskia mukana:
Jari Itävuori
Jani Hovi
Sami Salmela
Juha Aromaa
Karri Salmela
Joel Valander
Joona Haatanen
Joseph Quagraine
Max Mört

Kisasivut:
http://www.euro2017pinerolo.it/

Tiistain RC Racing TV live-lähetys:
https://www.youtube.com/watch?v=7gimu0SGbgw

Q1 ja Q2 on nyt ajettu. Tänään ajetaan vielä Q3. Huomenna ainakin Q4 ja Q5 sekä  finaalit 2WD osalta.
Q1 ja Q2 vei Lee Martin Yokomolla.
Q1 tulokset:
http://www.inforc.net/wp-content/uploads/2017/07/Heat-R1-1.pdf


Kisoista myös uutisoi inforc
http://www.inforc.net/2017/07/lee-martin-se-lleva-la-q1-en-el-euro-110-resultados-aqui-problemas-con-proline/

Jörn Neumann ei ole kisoissa lainkaan.

Kisarenkaan PL Hole-Shot 2.0, kaikissa kisapaikan takarenkaissa on väärä pehmeä insertti (Pinpoint mattokrossirenkaan insertti?), 4WD eturenkaissa ilmeisesti perinteinen kova insertti.

Rengaskulutus aikamoista:

Tuossa Karrin rengas kahden akun jälkeen

12
RC-kerhot ja -radat / Ulkoradat ja treeniajat
« : 12.04.17 - klo: 18.40 »
Kerätään tähän tiedot aktiivisista ulkoradoista Suomessa.
Tiedot: Sijainti, ajettavat luokat, varikko, sähkön saanti, kustannukset, mahdolliset yhteiset ajopäivät

Vanha viestiketju ulkoradoista:
http://rc10.fi/index.php?topic=35219.0

14
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2016-2017
« : 23.08.16 - klo: 11.42 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2016-2017 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=92603.0

15
Foorumin kalenteria on nyt mahdollista hyödyntää (6.4.2016). Kalenterin käyttöä kehitetään, ja siitä voi antaa palautetta ylläpidolle.

Tässä sääntöjä ja ohjeita, miten voi merkitä kilpailuja foorumin kalenteriin:

1. Vain ja ainoastaan kilpailutapahtumia voi merkitä rc10.fi omaan kalenteriin. Muut tapahtumat ovat kielletty
2. Tapahtuman nimi pitää olla lyhyt ja kuvaava sekä se saa sisältää paikkakunnan, esim. 'Fintrack Tour IV - Oulu'. Tapahtuman nimessä erillinen mainostaminen on kielletty.
3. Kilpailukutsun voi linkata tapahtumaksi, mutta koskien vain käyttäjän omia tekemiään viestejä.
4. Tapahtumia pystyy lisäämään vain rajattu joukko käyttäjiä, koska se vaatii oikeuksia. Oikeuksia annetaan esim. kerhoa edustavalle nimimerkille (esim. OSPA, FullSpeed RC) sekä yksittäisille käyttäjille pyynnöstä. Oikeuksia ei tulla antamaan kaikille käyttäjille eikä myöskään kaupallisille käyttäjille.
5. Tapahtumaa luodessa, on kielletty lähettää siitä viestiä millekään alueelle 'lähetä alueelle' toiminnolla.
6. Jos kisakutsua ei ole vielä olemassa, mutta järjestäjä haluaa siitä merkinnän kalenteriin, voi järjestäjä tehdä tapahtuman kalenteriin etukäteen. Kun kisakutsu on tehty, voi linkittää sen kalenteriin tapahtumaksi ja poistaa ennakkoon tehdyn tapahtuman.

16
Tulokset / 1:12 EM 2016 Hudy Arena
« : 31.03.16 - klo: 13.24 »
Kisat alkamassa Hudy Arenalla. Luokkina 1:12 viritetty ja 1:12 13.5 stock luokka.
Mukana suomesta:
Yli, kummatkin luokat
Levänen, viritetty
Häkämies, stock?

Kisaa liittyviä linkkejä:
https://www.facebook.com/rcracingtv/?fref=ts ovat paikalla tekemässä LIVE-lähetystä
https://www.facebook.com/HudyArena/?fref=ts kisapaikan sivut
https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xtl1/v/t1.0-9/12801636_1162797487064467_8440641957020670863_n.jpg?oh=631bea2580590a24174d4ef0c870477c&oe=57772081 kisarata näyttää viime vuoteen nähden kalustoystävälliseltä ja tasaiselta.

Alkueriä taisi olla 6, pistelaskulla. Kisa huipentuu sunnuntain finaaleihin.

17
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2015-2016
« : 24.08.15 - klo: 09.33 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2015-2016 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime sisäkauden tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=86715.0

19
Serpent / SRX2 RM ja MM
« : 21.04.15 - klo: 12.43 »
Avataan ketju autolle.

MM-autolla on ainakin kova takapito, kääntyminen on sisäradoilla se suurempi säädön asia.

Eteenhän sopii 12mm hexillä olevat vanteet jos hexin kuopan madaltaa ettei ota kiinni ohjauspalaan. Samalla auto tosin levenee. Serpentin omat vanteet eteen siksi suositeltavia.
Taakse offset ero B5/RB6-vanteeseen nähden on olematon, ainut ero on 5mm akselin koko. Noilla muun merkkisillä vanteilla voi joko suurentaa vanteen reikää tai painaa vanteen vähän suuremmalla voimalla paikoilleen.

Muilla kokemuksia jaettavaksi asti? Ratasdiffi ulkona?

20
Tulokset / 1:12 EM 2015 Slovakia Hudy Arena
« : 21.03.15 - klo: 13.49 »
Kiila EM-kisat menossa Hudyn tehtaan radalla.

Suomesta kisoissa Vesa Yli (sekä viri että 13.5 stock) ja Juho Levänen (vain viri).

Pistealkuerät EFRA-säännön mukaisesti, 3/6 lasketaan.

https://www.youtube.com/watch?v=HKqE5IPYWQw päivän seuranta

21
Kilpailijoiden kanava / EFRA listat 2015
« : 02.03.15 - klo: 12.23 »
http://news.efra.ws/index.php?id=232 Uudet listat, mm. akkulistat

22
Vapaa keskustelu / rc10.fi ylläpitoon?
« : 23.10.14 - klo: 17.33 »
rc10.fi etsii lisää taustavoimia foorumin ylläpitotehtäviin.

Käytätkö paljon aikaa foorumilla? Kiinnostaako moderointi? Haluaisitko siivota viestejä? Oletko halukas siivoamaan kaupankäyntialueelta vanhoja viestejä? Siirtää ketjuja oikeisiin paikkoihin? Ehditkö käyttää aikaasi foorumin moderointiin? Oletko vähintään 18-vuotias? Osaatko olla moderoidessasi puolueeton? Oletko kaupallistesti riippumaton harrastaja? Oletko yli 18-vuotias

Jos vastasit useampaan kuin yhteen kysymykseen kyllä, sekä
Et ole RC-kauppias, maahantuoja tai välittäjä?

ota yhteyttä nimimerkkiin APK tai Nicke.

-terveisin ylläpito

23
Tulokset / Ifmar 1/12 & 1/10 Worlds 2014 Usa
« : 10.10.14 - klo: 12.17 »
MM-kisathan ovat käynnissä rapakon takana.

C-12 kisan voitti tällä kertaa joku muu kuin Naoto, Marc Rheinard voitti.
Juho Levänen oli ainoana suomalaisena paikalla, lopputulosta en löytänyt juuri nyt mutta B-finaalin kärkipäässä.

Eilen torstaina alkoi touring luokan kisat harjoituspäivällä. Kisassa mukana Suomesta Juho Levänen, Viljami Kutvonen ja Miko Teponoja.

Kisaseurantaa muun muassa seuraavissa paikoissa:
http://events.redrc.net/
http://www.liverc.com/photos/albums/91-2012_IFMAR_Electric_On-Road_World_Championships_%28110th_Scale_Sedan%29/ kuvia
http://live.liverc.com/351-IFMAR_Electric_On-Road_Worlds/ LiveRC hoitaa liveseurantaa.

24
RC-kerhot ja -radat / Sisäradat ja treeniajat 2014-2015
« : 01.09.14 - klo: 11.53 »
Kerätään tämän aiheen alle kaikki Suomen sisäradat ja muut lisäinfot kaudelle 2014-2015 (osoite, mille autoille tarkoitettu, treeniajat jne.). Viime talven tiedot löytyy http://rc10.fi/index.php?topic=78689.0

25
Tulokset / M8 EM 2014 Saksa
« : 05.08.14 - klo: 15.25 »
Kisat käynnissä ja treenit menossa.

Rata tuttu jo muutaman vuoden takaisista EM-kisoista, hieman muunneltuna.

Suomesta mukana:
Heinoset, Leino, Siltanen, Mört, JQ, Salonen, Siltanen, Hyvärinen, Ahoniemi Simo, Orhanen.

Tulosseurantaa:
http://www.rc-timing.de/V958E/20140804/
http://events.redrc.net

26
Tulokset / Euro Touring Series R6 Trencin 3-6.7.2014
« : 03.07.14 - klo: 13.52 »
Kisat käynnissä Hudy areenalla.
Suomi kuskeja löytyy kisoista myös  :azn:
Pro stock:
Erkkilä Taneli
Salminen Teemu
Hakkari Tero
Lingren Kai
Pesonen Eetu
Mod:
Kutvonen Viljami
Valander Joel
Pesonen Eetu
Levänen Juho


http://www.myrcm.ch/myrcm/main?dId[E]=15151 Tulossivu ja ilmeisesti redrc striimaa nettiin suorana viikonlopun kisalähtöjä?

27
Tulokset / EFRA 1/12 EM-kisat 2014 Italia
« : 21.03.14 - klo: 13.14 »
Kisat meneillään Italiassa.
Mukana Suomesta:
Juho Levänen
Vesa Yli
Simo Ahoniemi
Teemu Saarinen

perjantain live:
http://rcracingtv.net/category/efra/on-road-euros/112-electric-track-euros/

Järjestävän seuran sivut:
http://www.teamlagang.it/

28
Polttisautot / SIIRRETTY: Hpi Nitro Monster King
« : 22.01.14 - klo: 18.29 »
Tämä aihe on siirretty alueelle HPI.

http://rc10.fi/index.php?topic=37735.0

29
Yleinen keskustelu / Neobuggy: Xrayn tehdaskierros
« : 18.12.13 - klo: 20.01 »
Nyt pääsee yleisö, joka ei kesän ETS kisassa ollut, näkemään Xrayn tehdasta:
http://www.neobuggy.net/2013/12/18/exploring-xray-an-introduction/

Lisää infoa&juttua varmasti tulee tuosta reissusta.

Sivuja: [1] 2