RC Center

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - KyPak

Sivuja: [1] 2 3 4 ... 28
1
LOPPUTULOKSET - TP10 + Rata8 I
27.5.2018 Kuusankoski


TP-10


FINAALI
1.    # 3   Panu Vehniäinen       TamUA           152   45:08.353
2.    # 2   Sami Munck            TamUA           149   45:03.584
3.    # 4   Jere Saarinen         HyUA            148   45:07.409
4.    # 6   Alexander Naumov      RUS             148   45:07.855
5.    # 11  Kim Elfström          Fullspeed RC    143   45:16.875
6.    # 8   Aarre Sillanpää       TamUA            68   24:37.721
7.    # 1   Teemu Saarinen        HyUA             0    -.---


RATA-8

FINAALI
1.    # 1   Teemu Saarinen        HyUA            116   30:00.361
2.    # 16  Sami Munck            TamUA           115   30:04.197
3.    # 2   Tony Raikas           KyPak           115   30:13.376
4.    # 9   Igor Toropchenkov     RUS             105   30:05.735
5.    # 13  Petteri Karjala       KyPak            98   30:07.270
6.    # 3   Tomi Mairue           Fullspeed RC     95   30:12.773
7.    # 8   Sten Nordman          Fullspeed RC     58   20:50.550
8.    # 5   Eetu Pesonen          LahUA            13   3:40.850

SEMIFINAALI
9.    # 10  Ihar Voranau          BLR              65   20:07.611
10.   # 14  Uladzimir Shmachkov   BLR              64   20:01.344
11.   # 7   Aarre Sillanpää       TamUA            57   20:11.567
12.   # 15  Tauno Meriläinen      Fullspeed RC     52   17:46.347
13.   # 11  Ilkka Mannio          Fullspeed RC     0    -.---

2
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT V 26.5.2018 Kuusankoski
« : 26.05.18 - klo: 21.44 »
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour V
26.5.2018 Kuusankoski


TSM-10 SM V


A-FINAALI
1.  #6   Viljami Kutvonen    Fullspeed RC   [   1    1    1   ]  2
2.  #1   Miko Teponoja       TamUA          [   2    2    3   ]  4
3.  #2   Kalle Lehto         KyPak          [   3    4    2   ]  5
4.  #9   Tony Raikas         KyPak          [   4    3    7   ]  7
5.  #3   Georgy Chmigal      RUS            [   6    9    4   ]  10
6.  #7   Vesa Yli            Ospa Ry        [   5    5    6   ]  10
7.  #18  Valtteri Eklund     KyPak          [   7    8    5   ]  12
8.  #72  Kenneth Södergård   VUA            [   9    6   10   ]  15
9.  #39  Sami Takkinen       LahUA          [  10    7    8   ]  15
10. #8   Eetu Pesonen        LahUA          [   8   10    9   ]  17

B-FINAALI
11. #31  Jyrki Malinen       LahUA          [   1    7    2   ]  3    17/5:13,934
12. #85  Alexandr Naumov     RUS            [   3    2    1   ]  3    17/5:15,894
13. #63  Björn Södergård     VUA            [   2    1    4   ]  3    16 K.
14. #57  Timo Keränen        LahUA          [   8    4    3   ]  7    16/5:04,628
15. #99  Juho Koskivuo       Fullspeed RC   [   4    3    5   ]  7    16/5:05,932
16. #10  Valtteri Pausio     RSRCA          [   6    5    6   ]  11
17. #37  Antti Louhi         RSRCA          [   5    8    9   ]  13
18. #25  Jona Oksanen        RiiUA          [   9    6    7   ]  13
19. #84  Balalov Uladzislau  BLR            [   7    9    8   ]  15
20. #83  Nazar Dzemyanovich  BLR            [  10   10   10   ]  20


TSS-10 FTT/NM V

A-FINAALI
1.  #3   Joonis Oksanen      RiiUA          [   1    2    1   ]  2  *
2.  #11  Joenna Oksanen      RiiUA          [   3    1    4   ]  4  *
3.  #9   Sisu Kuuslahti      LahUA          [   2    3    2   ]  4  *
4.  #38  Andrey Egorov       RUS            [   4    4    3   ]  7  *
5.  #33  Oscar Leino         RiiUA          [   5    5    5   ]  10 *

* = Nuorten mestaruus


Keli suosi ja hauskaa oli. Kiitokset kilpailijoille ja onnittelut menestyjille! Huomenna jatketaan nitroluokkien parissa.

3
ERÄLISTAT / HEATS - TP-10 SM I + Ratakasi SM I 27.5.2018 Kuusankoski         
         
Erä/Heat 1 TP-10         
#   6   Naumov Alexander   RUS
#   8   Sillanpää Aarre   TamUA
#   11   Elfström Kim   Fullspeed RC
          
Erä/Heat 2 TP-10         
#   1   Saarinen Teemu   HyUA
#   2   Munck Sami   TamUA
#   3   Vehniäinen Panu   TamUA
#   4   Saarinen Jere   HyUA
          
Erä/Heat 3 Rata8         
#   10   Voranau Ihar   Belarus
#   11   Mannio Ilkka   Fullspeed RC
#   13   Petteri Karjala   KyPak
#   14   Shmachkou Uladzimir   Belarus
#   15   Meriläinen Tauno   Fullspeed RC
         
Erä/Heat 4 Rata8         TamUA
#   7   Sillanpää Aarre   Fullspeed RC
#   8   Nordman Sten   RUS
#   9   Toropchenkov Igor    TamUA
#   16   Munck Sami   TamUA
         
         
Erä/Heat 5 Rata8         HyUA
#   1   Saarinen Teemu   KyPak
#   2   Raikas Tony   HyUA
#   3   Mairue Tomi   LahUA
#   5   Pesonen Eetu   LahUA


AIKATAULU/TIMETABLE - TP-10 SM I + Ratakasi SM I 27.5.2018 Kuusankoski            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
TP-10: 10 min, Ratakasi: 10 min            
Erä / Heat   P1   P2      
TP-10 1   08:00   09:10      
TP-10 2   08:11   09:21      
Rata8 3   08:22   09:32      
Rata8 4   08:33   09:43      
Rata8 5   08:44   09:54      
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 10:05
Tuomariston kokous / Jury meeting            10:05
Ohjaajakokous / Drivers briefing            10:15
            
Alkuerät / Qualifying heats            
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   
TP-10 1   10:30   11:50   13:40   
TP-10 2   10:43   12:03   13:53   
Rata8 3   11:03   12:23   14:13   
Rata8 4   11:16   12:36   14:26   
Rata8 5   11:29   12:49   14:39   
            
            
Lounastauko / Lunch            13:00 – 13:40
            
Finaalit / Finals            
Ratakasi A semi (3+20 min)         15:20   
Ratakasi 6-nopeimman harjoitus (10min)         15:50   
TP A Harjoitus (10 min)         16:20   
Ratakasi Finaali (3+30 min)         16:50   
TP A (5+45 min)         17:40   
            
Palkintojen jako / Prize giving         18:50   

4
ERÄLISTAT / HEATS -  FTT V 26.5.2018 Kuusankoski         
         
Erä/Heat 1 TSS-10         
#   3   Oksanen Joonis   RiiUA
#   9   Kuuslahti Sisu   LahUA
#   11   Oksanen Joenna   RiiUA
#   33   Leino Oscar   RiiUA
#   38   Egorov Andrey   RUS
         
   * Alle 18-vuotias NM-kilpailija      
         
Erä/Heat 2 TSM-10         
#   57   Keränen Timo   LahUA
#   85   Naumov Alexander   RUS
#   39   Takkinen Sami   LahUA
#   83   Dzemyanovich Nazar   Belarus
#   84   Uiadzislau Balalov   Belarus
#   99   Koskivuo Juho   Fullspeed RC
         
Erä/Heat 3 TSM-10         
#   10   Pausio Valtteri   RSRCA
#   9   Raikas Tony   KyPak
#   25   Oksanen Jona   RiiUA
#   31   Malinen Jyrki   LahUA
#   37   Louhi Antti   RSRCA
#   63   Södergård Björn   VUA
#   72   Södergård Kenneth   VUA
         
Erä/Heat 4 TSM-10         
#   6   Viljami Kutvonen   Fullspeed RC
#   1   Teponoja Miko   TamUA
#   3   Chmigal Georgy   RUS
#   2   Lehto Kalle   KyPak
#   7   Yli Vesa   Ospa Ry
#   18   Eklund Valtteri   KyPak
#   8   Pesonen Eetu   LahUA


AIKATAULU - FTT V 26.5.2018 Kuusankoski            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
Erä   P1   P2      
TSS 1   08:00   09:00      
TSM 2   08:08   09:08      
TSM 3   08:16   09:16      
TSM 4   08:24   09:24      
            
            
            
Ilmoittautuminen/Registartion            8:00 – 9:30
Tuomariston kokous / Jury Meeting            09:30
Ohjaajakokous / Drivers briefing            09:40
            
Alkuerät / Qualifying            
Erä   Q1   Q2   Q3   Q4
TSS 1   10:00   11:05   12:20   13:25
TSM 2   10:08   11:13   12:28   13:33
TSM 3   10:16   11:21   12:36   13:41
TSM 4   10:24   11:29   12:44   13:49
            
            
            
Lounastauko / Lunch         11:35 – 12:20   
            
Finaalit / Finals      F1   F2   F3
TSS-A      14:30   15:40   16:50
TSM-B      14:40   15:50   17:00
TSM-A      14:50   16:00   17:10
            
Palkintojen jako / Prize giving            17:40
            
Vapaa harjoitus / Free Practice            18:00 - 21:00

6
Ilmoittautuneet:
TSS-10: 5kpl
Oksanen Joonis
Kuuslahti Sisu
Oksanen Joenna
Leino Oscar
Egorov Andrey

TSP-10
-

TSM-10: 18kpl
Naumov Alexander
Teponoja Miko
Lehto Kalle
Chmigal Georgy
Yli Vesa
Pesonen Eetu
Raikas Tony
Pausio Valtteri
Eklund Valtteri
Oksanen Jona
Malinen Jyrki
Louhi Antti
Takkinen Sami
Keränen Timo
Södergård Kenneth
Dzemyanovich Nazar
Uiadzislau Balalov
Koskivuo Juho

Rata8: 13kpl
Saarinen Teemu
Raikas Tony
Mairue Tomi
Fredriksson Henri
Pesonen Eetu
Sillanpää Aarre
Nordman Sten
Toropchenkov Igor
Voranau Ihar
Mannio Ilkka
Shmachkou Uladzimir
Meriläinen Tauno
Munck Sami

TP-10: 7kpl
Saarinen Teemu
Munck Sami
Vehniäinen Panu
Saarinen Jere
Naumov Alexander
Sillanpää Aarre
Elfström Kim

Päivitetty: 19.5

7


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO sähkö- ja RO polttomoottorirata-autoilijoita FTT V, TP-10 SM I + Ratakasi SM I -osakilpailuun 26.-27.5.2018 Kouvolan Kuusankoskelle.

LUOKAT
Lauantai 26.5.
TSS-10, TSM-10 SM ja harjoituskilpailuna TSP-10
Sunnuntai 27.5.
TP-10 SM ja C-8 SM

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki (la) ja Mikko Porkka (su)
Valvoja: Heikki Helin
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Hannes Heikkinen, Valtteri Eklund (su), loput ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 17.5.2018 klo 24 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta
https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx?ReturnUrl=%2Fdefault.aspx

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040-5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TSM-10: 40€
TSS-10: 30€
TSP-10: 25€
TP-10: 40 €
Ratakasi: 40 €

Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2018.

SÄÄNNÖT
- Pienoisautoilun kilpailusäännöt
- FTT 2018 ohjeisto
- TP-10 ja Rata8 sarjasäännöt 2018

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.


AIKATAULU
Perjantaina harjoittelu mahdollista
Lauantai ja sunnuntai:
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45
Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 24.5.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Lassilanpellontien varrella Tennishallin takana. Kulku radalle Lassilanpellontien kautta.
GPS: N 60o 54.930’ E 026o 36.290’
Google Maps: https://goo.gl/maps/W83WQhHeUTF2

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2
ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita
lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB
personal transponder (RC2).

Kilpailupaikalla on teltat ja sähköä varikkotoimintaa varten. Tuokaa omat pöydät, tuolit ja jatkojohdot.

TERVETULOA!

8
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT III 27.-28.1.2018 Kouvola
« : 27.01.18 - klo: 22.38 »
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour III 2018
27.-28.1.2018 Kouvola



TSM-10 SM III

A-FINAALI
1.     #6   Viljami Kutvonen     Fullspeed RC  [  1  1  1 ]      2
2.     #1   Miko Teponoja        TamUA         [  2  3  2 ]      4
3.     #11  Teemu Saarinen       HyUA          [  5  2  9 ]      7
4.     #3   Georgy Chmigal       RUS           [  4  4  3 ]      7
5.     #5   Joni Minkkinen       LMM           [  3  5 10 ]      8
6.     #50  Henry Salmén         LahUA         [  9  6  4 ]     10
7.     #7   Vesa Yli             Ospa Ry       [  6  8  5 ]     11
8.     #19  Kirill Trofimov      RUS           [  8  7  7 ]     14
9.     #2   Kalle Lehto          KyPak         [  7  9  8 ]     15
10.    #18  Valtteri Eklund      KyPak         [ 10 10  6 ]     16

B-FINAALI
11.    #8   Eetu Pesonen         LahUA         [  1  1  3 ]      2
12.    #14  Tomi Mairue          HyUA          [  5  2  1 ]      3
13.    #9   Tony Raikas          KyPak         [  2  5  2 ]      4
14.    #23  Jere Saarinen        HyUA          [  3  3  7 ]      6
15.    #15  Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC  [  4  4  4 ]      8
16.    #12  Marko Vähäkuopus     Ospa Ry       [  6  8  6 ]     12
17.    #42  Niko Vuorenmaa       TerUA         [  7  6  9 ]     13
18.    #10  Valtteri Pausio      RSRCA         [  9 10  5 ]     14
19.    #81  Jani Hovi            HyUA          [ 10  7  8 ]     15
20.    #39  Sami Takkinen        LahUA         [  8  9 10 ]     17

C-FINAALI
21.    #16  Leevi Martikainen    RiiUA         [  1  1  7 ]      2
22.    #76  Ville Lehtinen       ÄkpaRC        [  2  6  1 ]      3
23.    #25  Jona Oksanen         RiiUA         [  3  2  2 ]      4
24.    #35  Jussi Rinne          ÄkpaRC        [  7  3  3 ]      6
25.    #62  Marko Tammi          RSRCA         [  5  4  4 ]      8
26.    #31  Jyrki Malinen        LahUA         [  4  5  5 ]      9
27.    #58  Juho Heikkilä        LahUA         [  6  7  6 ]     12

D-FINAALI
28.    #74  Jori Salminen        ÄkpaRC        [  5  1  1 ]      2
29.    #37  Antti Louhi          RSRCA         [  1  2  2 ]      3
30.    #49  Niko Sinervo         RiiUA         [  2  4  4 ]      6
31.    #53  Tatu Taivainen       JärvSRK       [  3  3  3 ]      6
32.    #40  Janek Pähn           EST           [  4  5  5 ]      9



TSS-10 FTT III


A-FINAALI
1.     #3   Joonis Oksanen       RiiUA         [  1  2  1 ]      2    *
2.     #6   Eemeli Anttonen      Ospa Ry       [  3  1  2 ]      3    *
3.     #66  Ilari Lamminsivu     ÄkpaRC        [  2  3  3 ]      5
4.     #13  Henri Nurmela        EST           [  4  7  4 ]      8    *
5.     #26  Artti Viitaniemi     RiiUA         [  5  5  6 ]     10
6.     #9   Sisu Kuuslahti       LahUA         [  7  6  5 ]     11    *
7.     #23  Saku Moilanen        ÄkpaRC        [  8  4  8 ]     12
8.     #27  Juho Mikkelä         KyPak         [  6  8  7 ]     13    *

B-FINAALI
9.     #12  Mika Pylväläinen     LahUA         [  1  1  5 ]      2
10.    #11  Joenna Oksanen       RiiUA         [  2  2  1 ]      3    *
11.    #32  Juuso Tammi          RSRCA         [  3  3  2 ]      5    *
12.    #33  Oscar Leino          RiiUA         [  5  5  3 ]      8    *
13.    #16  Andrey Fedin         RUS           [  4  4  4 ]      8
14.    #21  Hiski Rönkkönen      LahUA         [  6  6  6 ]     12    *


* = Nuorten mestaruus


TSP-10 FTT III

A-FINAALI
1.  #11  Teemu Saarinen       HyUA          [ 3  1  1 ]  2
2.  #2   Kalle Lehto          KyPak         [ 1  3  7 ]  4
3.  #7   Vesa Yli             Ospa Ry       [ 2  2  3 ]  4
4.  #15  Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC  [10  4  2 ]  6
5.  #8   Eetu Pesonen         LahUA         [ 5 10  4 ]  9
6.  #16  Leevi Martikainen    RiiUA         [ 4  9  6 ] 10
7.  #12  Marko Vähäkuopus     Ospa Ry       [ 8  5  5 ] 10
8.  #23  Jere Saarinen        HyUA          [ 7  6  9 ] 13
9.  #18  Valtteri Eklund      KyPAK         [ 6  8  8 ] 14
10. #66  Ilari Lamminsivu     ÄkpaRC        [ 9  7 10 ] 16

B-FINAALI
11. #43  Eemeli Anttonen      Ospa Ry       [ 1  2  2 ]  3  24/5:01,402
12. #10  Valtteri Pausio      RSRCA         [ 2  4  1 ]  3  24/5:02,222
13. #13  Kim Elfström         Fullspeed RC  [ 3  1  3 ]  4
14. #35  Jussi Rinne          ÄkpaRC        [ 4  3  5 ]  7
15. #26  Artti Viitaniemi     RiiUA         [ 6  5  4 ]  9
16. #49  Niko Sinervo         RiiUA         [ 5  6  6 ] 11


C-FINAALI
17. #76  Ville Lehtinen       ÄkpaRC        [ 1  1  1 ]  2
18. #80  Henri Nurmela        EST           [ 2  2  2 ]  4
19. #37  Antti Louhi          RSRCA         [ 3  3  3 ]  6
20. #40  Janek Pähn           EST           [ 5  4  4 ]  8
21. #74  Jori Salminen        ÄkpaRC        [ 4  5  5 ]  9



GT-12

A-FINAALI
1.  #33  Janne Valtanen       Ospa Ry       [ 1  3  1 ]  2
2.  #42  Mika Anttonen        Ospa Ry       [ 2  1  2 ]  3
3.  #19  Niko Sinervo         RiiUA         [ 3  2  3 ]  5
4.  #2   Jukka Häkämies       LohUA         [ 4  4  4 ]  8
5.  #41  Niklas Svartbäck                   [ 5  5  5 ] 10
6.  #38  Jon Lindgren         Fullspeed RC  [ 6  6  6 ] 12

B-FINAALI
7.  #18  Ilpo Koivisto        Fullspeed RC  [ 4  1  2 ]  3  22/5:10,272
8.  #37  Thomas Svartbäck     Fullspeed RC  [ 1  2  5 ]  3  22/5:13,139
9.  #49  Mikko Porkka         KyPak         [ 5  3  1 ]  4
10. #43  Esa Hintsala                       [ 2  5  4 ]  6
11. #40  Aarre Sillanpää      TamUA         [ 3  4  3 ]  6


* * *

Onnittelut menestyneille ja kiitokset kilpailijoille!


9
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour III 2018
27.1.2018 Kouvola


Heat 1 TSS-10
#12  Pylväläinen Mika           LahUA
#16  Fedin Andrey               RUS
#21  Rönkkönen Hiski            LahUA             *
#13  Nurmela Henri              EST               *
#26  Viitaniemi Artti           RiiUA
#27  Mikkelä Juho               KyPak             *
#32  Tammi Juuso                RSRCA             *

Heat 2 TSS-10
#6   Anttonen Eemeli            Ospa Ry           *
#66  Lamminsivu Ilari           ÄkpaRC
#3   Oksanen Joonis             RiiUA             *
#23  Moilanen Saku              ÄkpaRC
#9   Kuuslahti Sisu             LahUA             *
#11  Oksanen Joenna             RiiUA             *
#33  Leino Oscar                RiiUA             *

Heat 3 TSM-10
#50  Heikkilä Juho              LahUA
#53  Taivainen Tatu             JärvSRK
#74  Salminen Jori              ÄkpaRC
#40  Pähn Janek                 EST
#49  Sinervo Niko               RiiUA
#81  Hovi Jani                  HyUA

Heat 4 TSM-10
#42  Vuorenmaa Niko             TerUA
#31  Malinen Jyrki              LahUA
#25  Oksanen Jona               RiiUA
#15  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#62  Tammi Marko                RSRCA
#76  Lehtinen Ville             ÄkpaRC
#51  Chernukhin Alexander       RUS

Heat 5 TSM-10
#18  Eklund Valtteri            KyPak
#12  Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#23  Saarinen Jere              HyUA
#19  Trofimov Kirill            RUS
#14  Mairue Tomi                HyUA
#35  Rinne Jussi                ÄkpaRC
#37  Louhi Antti                RSRCA

Heat 6 TSM-10
#5   Minkkinen Joni             LMM
#10  Pausio Valtteri            RSRCA
#39  Takkinen Sami              LahUA
#8   Pesonen Eetu               LahUA
#16  Martikainen Leevi          RiiUA
#13  Elfström Kim               Fullspeed RC
#9   Raikas Tony                KyPak

Heat 7 TSM-10
#1   Teponoja Miko              TamUA
#3   Chmigal Georgy             RUS                         
#6   Kutvonen Viljami           Fullspeed RC
#2   Lehto Kalle                KyPak
#7   Yli Vesa                   Ospa Ry
#11  Saarinen Teemu             HyUA
#50  Salmen Henry               LahUA


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour III 2018
27.1.2018 Kouvola


Ovet aukeaa / Doors open  7:00

Free practice             P1        P2
Heat1 TSS-10            08:00     08:56
Heat2 TSS-10            08:08     09:04
Heat3 TSM-10            08:16     09:12
Heat4 TSM-10            08:24     09:20
Heat5 TSM-10            08:32     09:28
Heat6 TSM-10            08:40     09:36
Heat7 TSM-10            08:48     09:44

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          09:55

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 TSS-10            10:20     11:25     12:50     13:55
Heat2 TSS-10            10:28     11:33     12:58     14:03
Heat3 TSM-10            10:36     11:41     13:06     14:11
Heat4 TSM-10            10:44     11:49     13:14     14:19
Heat5 TSM-10            10:52     11:57     13:22     14:27
Heat6 TSM-10            11:00     12:05     13:30     14:35
Heat7 TSM-10            11:08     12:13     13:38     14:43

Lounastauko / Lunch break                 12:20 – 12:50

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
TSS-B                   15:10     16:15     17:20
TSS-A                   15:20     16:25     17:30
TSM-D                   15:30     16:35     17:40
TSM-C                   15:40     16:45     17:50
TSM-B                   15:50     16:55     18:00
TSM-A                   16:00     17:05     18:10


Palkintojen jako / Prize giving ceremony    18:40



10
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour III 2018
28.1.2018 Kouvola


Heat 1 GT-12
#40  Sillanpää Aarre            TamUA
#18  Koivisto Ilpo              Fullspeed RC
#37  Svartbäck Thomas           Fullspeed RC
#41  Niklas Svartbäck
#43  Esa Hintsala
#49  Mikko Porkka               KyPak

Heat 2 GT-12
#3   Vuorenmaa Niko             TerUA
#19  Sinervo Niko               RiiUA
#2   Häkämies Jukka             LohUA
#38  Lindgren Jon               Fullspeed RC
#33  Janne Valtanen             Ospa Ry
#42  Anttonen Mika              Ospa Ry

Heat 3 TSP-10
#49  Sinervo Niko               RiiUA
#26  Viitaniemi Artti           RiiUA
#76  Lehtinen Ville             ÄkpaRC
#74  Salminen Jori              ÄkpaRC
#40  Pähn Janek                 EST
#37  Louhi Antti                RSRCA
#80  Nurmela Henri              EST

Heat 4 TSP-10
#23  Saarinen Jere              HyUA
#18  Eklund Valtteri            KyPak
#66  Lamminsivu Ilari           ÄkpaRC
#43  Anttonen Eemeli            Ospa Ry
#16  Martikainen Leevi          RiiUA
#15  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#35  Rinne Jussi                ÄkpaRC

Heat 5 TSP-10
#12  Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#7   Yli Vesa                   Ospa Ry
#11  Saarinen Teemu             HyUA
#2   Lehto Kalle                KyPak
#8   Pesonen Eetu               LahUA
#13  Elfström Kim               Fullspeed RC
#10  Pausio Valtteri            RSRCA


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour III 2018
28.1.2018 Kouvola


Ovet aukeaa / Doors open 7:00

Free practice             P1        P2
Heat1 GT-12             08:00     09:00
Heat2 GT-12             08:08     09:08
Heat3 TSP-10            08:16     09:16
Heat4 TSP-10            08:24     09:24
Heat5 TSP-10            08:32     09:32


Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          09:55

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 GT-12             10:20     11:20     12:30     13:30
Heat2 GT-12             10:28     11:28     12:38     13:38
Heat3 TSP-10            10:36     11:36     12:46     13:46
Heat4 TSP-10            10:44     11:44     12:54     13:54
Heat5 TSP-10            10:52     11:52     13:02     14:02


Lounastauko / Lunch break                 12:00 – 12:30

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
GT-A                    14:40     15:40     16:40
GT-B                    14:50     15:50     16:50
TSP-C                   15:00     16:00     17:00
TSP-B                   15:10     16:10     17:10
TSP-A                   15:20     16:20     17:20


Palkintojen jako / Prize giving ceremony    17:50


11
GT-12 sääntöjä muutettu sen verran, että myös pitoaine vapaa.

12
Ilmoittautuneet:

TSM-10: 34kpl
Hovi Jani
Teponoja Miko
Lehto Kalle
Chmigal Georgy
Minkkinen Joni
Kutvonen Viljami
Yli Vesa
Pesonen Eetu
Raikas Tony
Pausio Valtteri
Saarinen Teemu
Vähäkuopus Marko
Mairue Tomi
Ilvessalo Lasse
Martikainen Leevi
Eklund Valtteri
Trofimov Kirill
Saarinen Jere
Oksanen Jona
Malinen Jyrki
Rinne Jussi
Louhi Antti
Takkinen Sami
Pähn Janek
Vuorenmaa Niko
Sinervo Niko
Heikkilä Juho
Salmen Henry
Chernukhin Alexander
Taivainen Tatu
Tammi Marko
Salminen Jori
Lehtinen Ville
Kim Elfström

TSS-10: 14kpl
Oksanen Joonis
Anttonen Eemeli
Kuuslahti Sisu
Oksanen Joenna
Pylväläinen Mika
Fedin Andrey
Rönkkönen Hiski
Moilanen Saku
Viitaniemi Artti
Mikkelä Juho
Tammi Juuso
Leino Oscar
Lamminsivu Ilari
Henri Nurmela

TSP-10: 21kpl
Lehto Kalle
Yli Vesa
Pesonen Eetu
Pausio Valtteri
Saarinen Teemu
Vähäkuopus Marko
Ilvessalo Lasse
Martikainen Leevi
Eklund Valtteri
Saarinen Jere
Viitaniemi Artti
Rinne Jussi
Louhi Antti
Pähn Janek
Anttonen Eemeli
Sinervo Niko
Lamminsivu Ilari
Salminen Jori
Lehtinen Ville
Kim Elfström
Henri Nurmela

GT-12: 12kpl
Häkämies Jukka
Vuorenmaa Niko
Koivisto Ilpo
Sinervo Niko
Svartbäck Thomas
Lindgren Jon
Sillanpää Aarre
Anttonen Mika
Mikko Porkka
Janne Valtanen
Esa Hintsala
Niklas Svartbäck

Päivitetty: 24.1.2018

13


Huom. uusi kilpailupaikka

KYMEN PIENOISAUTOKERHO RY kutsuu RO-Touringautoilijoita kilpailemaan FinTrack Tour III osakilpailuun Kouvolaan 27.-28.1.2018

LUOKAT
Lauantai 27.1.
TSM-10 ja TSS-10
Sunnuntai 28.1.
TSP-10, F1-10 ja GT-12

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Mikko Porkka (la), Tony Raikas(su)
Tuomariston puheenjohtaja: Janne Valtanen
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Sauli Ylösmäki, loput ilmoitetaan myöhemmin
Tuloslaskentapäällikkö Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 18.1.2018 klo 23:59 mennessä AKK:n KITI-järjestelmän kautta. https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx
Ilmoittautuminen alkaa 1.1.2018 klo 10. Huomaathan, että ilmoittautuminen onnistuu vasta, kun vuoden 2018 lisenssi
on maksettu.

Lisenssittömät F1-10 tai GT-12 -kilpailijat voivat ilmoittautua sähköpostitse kymenpienoisautokerho@gmail.com.
Ilmoita nimi, kilpailijanumero, ponderinumero.

Tiedustelut: kymenpienoisautokerho@gmail.com tai 040 5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksu
TSM-10 30 €
TSP-10, TSS-10, F1-10 ja GT-12 25 €
Maksetaan kilpailupaikalla.
Jälki-ilmoittautumismaksu 40 €

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2018.

SÄÄNNÖT
Autourheilun Sääntökirja 2018 + FTT 2018 -ohjeisto
GT-12 luokassa 12 Track Tour 2018 ohjeisto, paitsi renkaat ja pitoaine vapaat.
Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder.

AIKATAULU
Perjantai: Ei vapaata harjoitusta
Kilpailupäivinä ohjattu harjoitus + ilmoittautuminen klo 8.00-10:00
Erälistat sekä harjoitus ja kilpailuaikataulu löytyy rc10.fi foorumilta viimeistään torstai-iltana 25.1.2018

RATA
16 x 30 m Neulehuopamatto.
Leveys 2 - 3 m

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia
määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Varikolla pyödät ja tuolit kilpailijoille. Varaa mukaan oma jatkojohto.
KyPak indoor circuit, Kauppalankatu 37, 45100 Kouvola.
Kouvolan veden toimipisteen kanssa samassa rakennuksessa toinen kerros. Kulku ajoluiskan kautta.



Lisätietoja: http://rc10.fi/index.php?topic=101647.msg816932#msg816932

14
Kymen pienoisautokerhon talvitreenit 2017-2018
KyPak indoor circuit, Kouvola

Huom. uusi paikka

Osoite: Kauppalankatu 37, 45100 Kouvola
Kouvolan veden toimipisteen kanssa samassa rakennuksessa toinen kerros. Kulku ajoluiskan kautta. Alempana kuva selvennykseksi.

Auki sunnuntaisin klo. 10-18
31.12.2017 vuoro peruttu
Muina aikoina sopimuksen mukaan (yhteystiedot alempana).

Rata: 480 neliötä neulehuopamattoa. Ratapituus n. 140 m (profiili)
Video: https://www.youtube.com/watch?v=sMddjUJIqno

Ratamaksut:
Kertamaksu: 10 €
Kausimaksu: ( syyskausi, vuoden loppuun ) KyPakin jäseniltä 80 € ja ulkopuolisilta 100€.

Kausimaksun voi maksaa Kymen pienoisautokerhon tilille FI16 1083 3000 0078 58, viitteeksi tulee laittaa 107.

Muuta: Ajaminen sallittu vain sähkökäyttöisillä autoilla. Tarpeen mukaan harjoituksissa käytössä ajovuorot erityyppisille autoille. Kerhovuoroina ajetaan yleisesti c-12, sähkötouring, drifting ja Tamiya Mini, VTR, FWD ja F1 -autoilla.

Lisätietoja sähköpostilla: kymenpienoisautokerho@gmail.com
Puhelimella:
Valtteri Eklund: 040-5337376
Sauli Ylösmäki: 040-0121215
Mikko Porkka: 050-4442508

15
Tulokset / LOPPUTULOKSET: LS-5, FG-Minii 20.8.2017 Kouvola
« : 20.08.17 - klo: 19.12 »
LS-5                             KOUVOLA 20.8.2017

           LOPPUTULOKSET

LS-5
A-FINAALI
       Pos No. Name              Club          Max. Laps Total Tm  Skill
          1 78 Thomas Sojakka    Fullspeed RC      72    30:02.732
          2 66 Antti Laurinkoski Fullspeed RC      71    30:07.614
          3 6  Juha Rousku       RiiUA             68    30:22.306
          4 79 Jukka Paavilainen Fullspeed RC      67    30:20.383 *
          5 64 Kari Ikävalko     Fullspeed RC      67    30:26.613 *
          6 55 Ilpo Koivisto     Fullspeed RC      57    30:18.739 *
          7 12 Tommi Turku       Fullspeed RC      55    30:16.916
          8 11 Jori Kähäri       Fullspeed RC      53    30:21.336
          9 13 Vesa Rousku       Fullspeed RC      52    24:47.148
         10 17 Veikko Jalas      Fullspeed RC      51    30:14.144 *
         11 57 Jari Virtanen     Fullspeed RC      22    11:11.325 *



TOP 5 Q
       Pos No. Name              Club          Max. Laps Total Tm
          1 6  Juha Rousku       RiiUA             25    10:17.932
          2 13 Vesa Rousku       Fullspeed RC      25    10:19.861
          3 78 Thomas Sojakka    Fullspeed RC      25    10:21.834
          4 66 Antti Laurinkoski Fullspeed RC      25    10:24.007
          5 12 Tommi Turku       Fullspeed RC      24    10:03.533

               * = Seniori

FG-MINI
A-FINAALI
       Pos No. Name              Club          Laps      Total Tm
          1 10 Eetu Jalkanen     KyPak             49    20:24.494
          2 54 Kai Jansson       KyPak             47    20:01.163
          3 11 Ville Jalkanen    KyPak             47    20:10.880
          4 30 Esa Hintsala      Fullspeed RC      47    20:18.852
          5 53 Thomas Svartbäck  Fullspeed RC      44    20:14.722
          6 62 Tuomas Arponen    TUA               37    20:08.461
          7 25 Camilla Rousku    LohUA             35    20:36.560
          8 13 Petteri Suojala   KyPak             24    10:44.103
          9 26 Timo Jokinen      RSRCA             12    6:01.458


Oli taas hieno kilpailupäivä. Kiitokset kilpailijoille ja talkooväelle!

16
GPT IV                            KOUVOLA 19.8.2017

           LOPPUTULOKSET
TP-10
FINAALI
       Pos No. Name               Club       Laps    Total Tm
        1   10 Aarre Sillanpää    TamUA         23   30:48.650
        2   1  Panu Vehniäinen    TamUA         21   7:25.600
        3   3  Sami Munck         TamUA         20   7:18.698
        4   6  Jere Saarinen      HyUA          19   7:05.275
        5   4  Jari Valkola       Fullspeed RC  6    2:16.182
        6   2  Teemu Saarinen     HyUA          0    -.---


RATA-8
FINAALI
       Pos No. Name               Club       Laps    Total Tm
        1   7  Tony Raikas        KyPak         99   30:14.862
        2   5  Eetu Pesonen       LahUA         97   30:10.038
        3   20 Sami Munck         TamUA         96   30:15.840
        4   19 Petteri Karjala    KyPak         93   30:11.154
        5   11 Ihar Voranau       BLR           88   30:20.298
        6   16 Leo Hongisto       Fullspeed RC  85   30:05.253
        7   4  Tomi Mairue        Fullspeed RC  82   30:11.075
        8   8  Aarre Sillanpää    TamUA         79   30:02.397
        9   2  Teemu Saarinen     HyUA          36   11:03.480
        10  6  Sten Nordman       Fullspeed RC  22   30:02.702

SEMIFINAALI
       Pos No. Name               Club       Laps    Total Tm
        11  13 Ilkka Mannio       Fullspeed RC  35   15:01.81


Kiitokset kilpailijoille ja talkooporukalle!

17
ERÄLISTAT / HEATS – LS-5 ja FG Mini         
20.8.2017 Kouvola         
         
Erä/Heat 1 FG Mini         
#   26   Jokinen Timo   
#   10   Jalkanen Eetu   
#   11   Jalkanen Ville   
#   53   Svartbäck Thomas   
         
Erä/Heat 2 FG Mini         
#   30   Hintsala Esa   
#   54   Jansson Kai   
#      Marko Lehto
#   62   Arponen Tuomas   
#   25   Rousku Camilla   
         
Erä/Heat 3 LS-5         
#   55   Koivisto Ilpo   Fullspeed RC
#   17   Jalas Veikko   
#   57   Virtanen Jari   
#   78   Sojakka Thomas   
#   79   Paavilainen Jukka   
          
Erä/Heat 4 LS-5         
#   6   Rousku Juha   
#   66   Laurinkoski Antti   
#   12   Turku Tommi   
#   13   Rousku Vesa   
#   64   Ikävalko Kari   
#   11   Kähäri Jori   


AIKATAULU/TIMETABLE - LS-5 + FG-Mini            
20.8.2017 Kouvola            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
FG-Mini: 8 min, LS-5: 8 min            
Erä / Heat   P1   P2      
FG-Mini 1   08:00   08:52      
FG Mini 2   08:13   09:05      
LS-5 3   08:26   09:18      
LS-5 4   08:39   09:31      
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 09:40
Tuomariston kokous / Jury meeting            09:40
Ohjaajakokous / Drivers briefing            09:50
            
Alkuerät / Qualifying heats            
FG-mini: 3+5 min, LS-5 3+10 min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   Q4
FG-Mini 1   10:10   11:20   12:30   14:00
FG Mini 2   10:23   11:33   12:43   14:13
LS-5 3   10:38   11:48   12:58   14:28
LS-5 4   10:53   12:03   13:13   14:43
            
            
Lounastauko / Lunch            13:25 – 14:00
            
Finaalit / Finals            
LS-5 B semi (5+20 min)         15:30   
LS-5 A semi (5+20 min)         16:00   
FG-Mini Finaali (5+20min)         16:30   
LS-5 Finaali (5+30 min)         17:30   
            
            
Palkintojen jako / Prize giving         18:20   

18
ERÄLISTAT / HEATS -  TP-10 SM IV + Ratakasi IV      
19.8.2017 Kouvola      
      
Erä/Heat 1 Ratakasi      
#   6   Nordman Sten
#   8   Sillanpää Aarre
#   11   Voranau Ihar
#   19   Karjala Petteri
#   13   Mannio Ilkka
      
Erä/Heat 2 Ratakasi      
#   2   Saarinen Teemu
#   4   Mairue Tomi
#   7   Raikas Tony
#   20   Munck Sami
#   5   Pesonen Eetu
#   16   Hongisto Leo
      
Erä/Heat 3 TP-10      
#   1   Vehniäinen Panu
#   2   Saarinen Teemu
#   3   Munck Sami
#   4   Valkola Jari
#   6   Saarinen Jere
#   10   Sillanpää Aarre


AIKATAULU/TIMETABLE TP-10 + Ratakasi            
19.8.2017 Kouvola            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
TP-10: 10 min, Ratakasi: 10 min            
Erä / Heat   P1   P2      
Ratakasi 1   08:00   09:00      
Ratakasi 2   08:16   09:16      
TP-10 3   08:32   09:32      
            
            
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 10:00
Tuomariston kokous / Jury meeting            09:50
Ohjaajakokous / Drivers briefing            10:00
            
Alkuerät / Qualifying heats            
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   
Ratakasi 1   10:20   11:20   12:20   
Ratakasi 2   10:40   11:40   12:40   
TP-10 3   11:00   12:00   13:00   
            
            
            
Lounastauko / Lunch            13:10 – 14:00
            
Finaalit / Finals            
Ratakasi A semi (3+20 min)            14:00
Ratakasi 6-nopeimman harjoitus (10min)            14:30
TP-10 A-finaali harjoitus (10min)            14:45
Ratakasi Finaali (3+30 min)            15:00
TP-10 A-finaali (5+45 min)            15:55
            
            
Palkintojen jako / Prize giving         17:15   

19
Kiti on auki

Ilmoittautuneet:

TP-10:
Saarinen Teemu
Munck Sami
Saarinen Jere
Sillanpää Aarre

Ratakasi
Munck Sami
Saarinen Teemu
Mairue Tomi
Nordman Sten
Raikas Tony
Sillanpää Aarre
Voranau Ihar
Karjala Petteri

LS-5
Jalas Veikko
Koivisto Ilpo
Virtanen Jari
Paavilainen Jukka

FG-mini
Jokinen Timo
Hintsala Esa
Arponen Tuomas


20
Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita TP-10 SM IV + Ratakasi IV + LS-5 SM III ja FG Mini III osakilpailuun 19.-20.8.2017 Kouvolan Tykkimäkeen.



LUOKAT
Lauantaina 19.8.
TP-10 ja Ratakasi
Sunnuntaina 20.8.
LS-5 ja FG Mini

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: La: Petteri Suojala Su: Mikko Porkka
Valvoja: Heikki Helin
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 10.8. klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta
KITI kirjautuminen: https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040 5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TP-10 ja LS-5 30 €
Ratakasi 25 €
FG Mini 20€
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2017.

SÄÄNNÖT
• Autourheilun sääntökirja 2017
• TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
• Ratakasi 2017 sarjasäännöt
• Fin LS-5 2017 SM Ohjeisto

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 17.8.

KILPAILUPAIKKA
Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen pienoisautorata, Tehontie 51, Kouvola.

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Katettua varikkotilaa + pöytiä on vain rajoitetusti, joten myös omat varikkopöydät kannattaa ottaa mukaan.

TERVETULOA!

21
Kilpailu on PERUTTU!!!

22
LOPPUTULOKSET - TP-10 SM I + Ratakasi I
28.5.2017 Kuusankoski


TP-10

1.    # 2   Teemu Saarinen          HyUA             159   45:32.608
2.    # 1   Panu Vehniäinen         TamUA            155   45:40.532
3.    # 3   Sami Munck              TamUA            154   45:49.718
4.    # 7   Alexander Naumov        RUS              147   45:26.670
5.    # 9   Alexander Chernukhin    RUS              144   45:29.016
6.    # 6   Jere Saarinen           HyUA             142   45:43.743
7.    # 11  Niko Putkonen           TamUA            130   45:38.937
8.    # 15  Tero Kupari             LohUA            101   42:38.348
9.    # 10  Aarre Sillanpää         TamUA             0    -.---



RATAKASI

FINAALI
1.    # 4   Tomi Mairue             Fullspeed RC     114   30:05.601
2.    # 2   Teemu Saarinen          HyUA             114   30:12.721
3.    # 7   Tony Raikas             KyPak            113   30:13.415
4.    # 1   Henri Fredriksson       Fullspeed RC     111   30:03.324
5.    # 5   Eetu Pesonen            LahUA            107   30:07.518
6.    # 6   Sten Nordman            Fullspeed RC     103   30:07.252
7.    # 11  Ihar Voranau            BLR               91   30:22.486
8.    # 16  Leo Hongisto            Fullspeed RC      0    -.---


SEMIFINAALI
9.    # 8   Aarre Sillanpää         TamUA             63   20:06.365
10.   # 15  Uladzimir Shmachkov     BLR               58   20:06.642
11.   # 17  Tauno Meriläinen        Fullspeed RC      51   20:03.169
12.   # 13  Ilkka Mannio            Fullspeed RC      44   20:02.255
13.   # 12  Igor Toropchenkov       RUS               0    2.510

23
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT V 27.5.2017 Kuusankoski
« : 27.05.17 - klo: 21.32 »
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour V
27.5.2017 Kuusankoski


TSM-10

A-FINAALI
1.  #2  Miko Teponoja           TamUA          [  1  6  1  ]   2
2.  #4  Kalle Lehto             KyPak          [ 10  1  2  ]   3
3.  #40 Henry Salmén            LahUA          [  2  3  3  ]   5     18/5:02,680
4.  #3  Joni Minkkinen          LMM            [  3  2  4  ]   5     18/5:07,366
5.  #10 Valtteri Eklund         KyPak          [  4  5  5  ]   9     18/5:03,034
6.  #6  Georgy Chmigal          RUS            [  5  4  6  ]   9     18/5:13,372
7.  #5  Vesa Yli                Ospa Ry        [  6  7  8  ]  13
8.  #7  Eetu Pesonen            LahUA          [  8 10  7  ]  15
9.  #9  Tony Raikas             KyPak          [  7  9  9  ]  16
10. #26 Tomi Mairue             Fullspeed RC   [  9  8 10  ]  17

B-FINAALI
11. #18 Jyrki Malinen           LahUA          [  3  2  1  ]   3     17/5:03,044
12. #21 Kim Elfström            Fullspeed RC   [  2  1  3  ]   3     17/5:03,433
13. #13 Valtteri Pausio         RSRCA          [  1  3  5  ]   4
14. #19 Sami Takkinen           LahUA          [  5  5  2  ]   7
15. #31 Aleksandr Chernukhin    RUS            [  4  4  4  ]   8



TSS-10

A-FINAALI
1.  #3  Miikka Luhta            Ospa Ry        [  2  1  1  ]   2
2.  #31 Miika Laurila           Ospa Ry        [  1  3  2  ]   3
3.  #2  Joonis Oksanen          RiiUA          [  4  2  5  ]   6
4.  #4  Jona Oksanen            RiiUA          [  3  4  3  ]   6
5.  #21 Sisu Kuuslahti          LahUA          [  6  9  4  ]  10
6.  #12 Tero Niskanen           Ospa Ry        [  5  5  9  ]  10
7.  #18 Andrey Fedin            RUS            [  8  6  6  ]  12
8.  #13 Marko Heikkilä          Ospa Ry        [  7  7  8  ]  14
9.  #9  Joenna Oksanen          RiiUA          [  9  8  7  ]  15



TSS Nuorten Mestaruus

1.  #3  Miikka Luhta            Ospa Ry
2.  #2  Joonis Oksanen          RiiUA
3.  #4  Jona Oksanen            RiiUA
4.  #21 Sisu Kuuslahti          LahUA
5.  #9  Joenna Oksanen          RiiUA



* * *

Sade pysyi loitolla ja tiukkoja taistoja nähtii molemmissa luokissa terävintä kärkeä myöden. Kiitokset kilpailijoille!

24
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour V 2017
27.5.2017 Kuusankoski


Heat 1 TSS-10
#21  Kuuslahti Sisu             LahUA
#22  Nurmela Henri              EST
#31  Laurila Miika              Ospa Ry
#9   Oksanen Joenna             RiiUA
#18  Fedin Andrey               RUS

Heat 2 TSS-10
#3   Luhta Miikka               Ospa Ry
#4   Oksanen Jona               RiiUA
#2   Oksanen Joonis             RiiUA
#12  Niskanen Tero              Ospa Ry
#13  Heikkilä Marko             Ospa Ry

Heat 3 TSM-10
#13  Pausio Valtteri            RSRCA
#7   Pesonen Eetu               LahUA
#19  Takkinen Sami              LahUA
#18  Malinen Jyrki              LahUA
#31  Chernukhin Aleksandr       RUS

Heat 4 TSM-10
#5   Yli Vesa                   Ospa Ry
#21  Elfström Kim               Fullspeed RC
#10  Eklund Valtteri            KyPak
#9   Raikas Tony                KyPak
#26  Mairue Tomi                Fullspeed RC

Heat 5 TSM-10
#2   Teponoja Miko              TamUA
#6   Chmigal Georgy             RUS
#4   Lehto Kalle                KyPak
#40  Salmen Henry               LahUA
#3   Minkkinen Joni             LMM
#15  Trofimov Kirill            RUS


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour V
27.5.2017 Kuusankoski


Free practice             P1        P2
Heat1 TSS-10            08:00     08:50
Heat2 TSS-10            08:08     08:58
Heat3 TSM-10            08:16     09:06
Heat4 TSM-10            08:24     09:14
Heat5 TSM-10            08:32     09:22

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:30
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:30
Ohjaajakokous / Drivers briefing          09:45

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 TSS-10            10:15     11:15     12:30     13:30
Heat2 TSS-10            10:23     11:23     12:38     13:38
Heat3 TSM-10            10:31     11:31     12:46     13:46
Heat4 TSM-10            10:39     11:39     12:54     13:54
Heat5 TSM-10            10:47     11:47     13:02     14:02

Lounastauko / Lunch break                 12:00 – 12:30

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
TSS-A                   14:50     15:50     16:50
TSM-B                   15:00     16:00     17:00
TSM-A                   15:10     16:10     17:10

Palkintojen jako / Prize giving ceremony    17:40


25
ERÄLISTAT / HEATS - TP-10 SM I + Ratakasi I 2017
28.5.2017 Kuusankoski


Heat 1 Ratakasi
#13  Mannio Ilkka               Fullspeed RC
#15  Shmachkov Uladzimir        BLR
#16  Hongisto Leo               Fullspeed RC
#17  Meriläinen Tauno           Fullspeed RC

Heat 2 Ratakasi
#7   Raikas Tony                KyPak
#8   Sillanpää Aarre            TamUA
#11  Voranau Ihar               BLR
#12  Toropchenkov Igor          RUS

Heat 3 Ratakasi
#1   Fredriksson Henri          Fullspeed RC
#2   Saarinen Teemu             HyUA
#4   Mairue Tomi                Fullspeed RC
#5   Pesonen Eetu               LahUA
#6   Nordman Sten               Fullspeed RC

Heat 4 TP-10
#7   Naumov Alexander           RUS
#9   Chernukhin Aleksandr       RUS
#10  Sillanpää Aarre            TamUA
#11  Putkonen Niko              TamUA
#15  Kupari Tero                LohUA

Heat 5 TP-10
#1   Vehniäinen Panu            TamUA
#2   Saarinen Teemu             HyUA
#3   Munck Sami                 TamUA
#4   Valkola Jari               Fullspeed RC
#6   Saarinen Jere              HyUA


* * *

AIKATAULU/TIMETABLE -TP-10 SM I + Ratakasi I
28.5.2017 Kuusankoski

Ohjattu harjoitus / Controlled Practice
10 minutes
Erä / Heat       P1       P2
Ratakasi 1      8:00     9:00
Ratakasi 2      8:11     9:11
Ratakasi 3      8:22     9:22
TP 4            8:33     9:33
TP 5            8:44     9:44

Ilmoittautuminen / Registration          8:00 - 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting            10:00
Ohjaajakokous / Drivers briefing             10:10

Alkuerät / Qualifying heats
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min
Erä / Heat       Q1       Q2       Q3
Ratakasi 1      10:30    11:40    12:50
Ratakasi 2      10:41    11:51    13:01
Ratakasi 3      10:52    12:02    13:12
TP 4            11:03    12:13    13:23
TP 5            11:14    12:24    13:34


Lounastauko / Lunch    13:50 - 14:30

Finaalit / Finals
Ratakasi Semi final (3+20 min)    14:30
Ratakasi Practice for top 6 qual  15:00
TP-10 Final practice (10 min)     15:15
Ratakasi A-Final (5+30 min)       15:30
TP-10 A-Final (5+45 min)          16:15

Palkintojen jako / Prize giving   17:30


26
Harjoittelu ei onnistu kisoja edeltävänä sunnuntaina 21.5. kerhokilpailujen takia: http://rc10.fi/index.php?topic=100745.0

27


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita FinTrack Tour V + TP-10 SM I + Ratakasi I  -osakilpailuun 27.-28.5.2017 Kouvolan Kuusankoskelle.

LUOKAT
Lauantai 27.5.
TSM-10, TSS-10 ja F1-10
Sunnuntai 28.5.
TP-10 ja C-8


KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki
Valvoja: Heikki Helin               
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson   
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 18.5.2017 klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta. Kiti on auki!
https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx?ReturnUrl=%2Fdefault.aspx
F1-10 –luokka voi ilmoittautua myös sähköpostitse kymenpienoisautokerho (a) gmail.com

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho (a) gmail.com
tai puhelimella 040 533 7376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TSM-10 ja TP-10: 30 €
TSS-10, F1-10 ja Ratakasi: 25 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.


LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2017.

SÄÄNNÖT
•   Pienoisautoilun kilpailusäännöt
•   FinTrack Tour ohjeisto 2017: http://rc10.fi/index.php?topic=98198.0
•   TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto: http://rc10.fi/index.php?topic=100611.0

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.


VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.


AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 25.5.


KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana. Kulku radalle Helsingintien kautta. 
GPS: N 60o 54.930’ E 026o 36.290’

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten. Tuokaa omat jatkojohdot.
Meillä on 4kpl 4x6m telttoja kilpailijoiden käyttöön. Kuskimäärä toki vielä arvoitus, mutta tuskin ihan kaikki niiden alle mahtuvat. Joten ottakaa omia telttoja mukaan, jos sellaisia on.

TERVETULOA!

28
LOPPUTULOKSET - FinTrack Tour III
21.-22.1.2017 Kuusankoski



TSM-10 SM III 21.1.2017

A-FINAALI
1.  #2   Miko Teponoja         TamUA          [   1   3   1   ]   2
2.  #4   Kalle Lehto           KyPak          [   6   1   2   ]   3
3.  #40  Henry Salmén          LahUA          [   2   2   7   ]   4
4.  #6   Georgy Chmigal        RUS            [   3   5   3   ]   6
5.  #5   Vesa Yli              Ospa Ry        [   4   4   4   ]   8
6.  #3   Joni Minkkinen        LMM            [   5   6   8   ]   11
7.  #15  Kirill Trofimov       RUS            [   8   7   6   ]   13
8.  #21  Kim Elfström          Fullspeed RC   [   9   10  5   ]   14
9.  #10  Valtteri Eklund       KyPak          [   7   8   9   ]   15
10. #44  Toni Niinivirta       MäntsMK        [   10  9   10  ]   19

B-FINAALI
11. #11  Teemu Saarinen        HyUA           [   1   2   ]   3
12. #43  Leevi Martikainen     RiiUA          [   3   1   ]   4
13. #7   Eetu Pesonen          LahUA          [   6   3   ]   9
14. #9   Tony Raikas           KyPak          [   2   9   ]   11
15. #36  Markku Seppälä        Fullspeed RC   [   4   7   ]   11
16. #26  Tomi Mairue           Fullspeed RC   [   10  4   ]   14
17. #24  Mikko Mäkelä          Fullspeed RC   [   9   5   ]   14
18. #45  Sami Takkinen         LahUA          [   8   6   ]   14
19. #23  Aapo Koro             Fullspeed RC   [   5   10  ]   15
20. #27  Lasse Ilvessalo       Fullspeed RC   [   7   8   ]   15

C-FINAALI

21. #13  Valtteri Pausio       RSRCA          [   2   1   ]   3      (22/5:08.249)
22. #28  Risto Haug            EST            [   1   2   ]   3      (22/5:09,272)
23. #33  Jethro Lehtojärvi     RSRCA          [   4   3   ]   7
24. #20  Marko Vähäkuopus      Ospa Ry        [   3   5   ]   8
25. #34  Ville Rauman          Ospa Ry        [   6   4   ]   10
26. #18  Jyrki Malinen         LahUA          [   5   6   ]   11
27. #16  Teemu Salminen        EPUA           [   8   7   ]   15     (20/5:00,167)
28. #31  Aleksandr Chernukhin  RUS            [   7   8   ]   15     (20/5:15,041)
29. #35  Jere Saarinen         HyUA           [   9   9   ]   18


TSS-10 FTT III

A-FINAALI
1.  #3   Miikka Luhta          Ospa Ry        [   1   1   2   ]   2
2.  #2   Joonis Oksanen        RiiUA          [   2   10  1   ]   3
3.  #29  Pekka Kuronen         Fullspeed RC   [   6   2   3   ]   5
4.  #11  Eemeli Anttonen       Ospa Ry        [   4   4   4   ]   8
5.  #4   Jona Oksanen          RiiUA          [   3   6   8   ]   9  (20/5:09,973)
6.  #12  Tero Niskanen         Ospa Ry        [   7   3   6   ]   9  (20/5:15,123)
7.  #5   Leevi Loukola         EPUA           [   5   7   5   ]   10
8.  #15  Antti Jakunaho        Ospa Ry        [   8   5   9   ]   13
9.  #13  Marko Heikkilä        Ospa Ry        [   10  8   7   ]   15
10. #14  Mika Pylväläinen      LahUA          [   9   9   10  ]   18

B-FINAALI
11. #28  Ville Sipola          Ospa Ry        [   1   2   ]   3
12 .#16  Janek Pähn            EST            [   2   3   ]   5
13 .#21  Sisu Kuuslahti        LahUA          [   6   1   ]   7
14 .#30  Juho Mikkelä          KyPak          [   3   4   ]   7
15 .#22  Henri Nurmela         EST            [   4   6   ]   10
16 .#8   Atte Vainionperä      MäntsMK        [   5   5   ]   10

C-FINAALI
17. #7   Pasi Vainionperä      MäntsMK        [   1   1   ]   2
18. #9   Joenna Oksanen        RiiUA          [   2   2   ]   4
19. #17  Topias Savolainen     SaiKart        [   3   3   ]   6
20. #18  Andrey Fedin          RUS            [   4   4   ]   8
21. #23  Hiski Rönkkönen       LahUA          [   5   5   ]   10


TSS-10 Nuortenmestaruus III

1.  #3   Miikka Luhta          Ospa Ry
2.  #2   Joonis Oksanen        RiiUA
3.  #11  Eemeli Anttonen       Ospa Ry
4.  #4   Jona Oksanen          RiiUA
5.  #5   Leevi Loukola         EPUA
6.  #21  Sisu Kuuslahti        LahUA
7.  #30  Juho Mikkelä          KyPak
8.  #22  Henri Nurmela         EST
9.  #8   Atte Vainionperä      MäntsMK
10. #9   Joenna Oksanen        RiiUA
11. #17  Topias Savolainen     SaiKart
12. #23  Hiski Rönkkönen       LahUA



TSP-10

A-FINAALI
1.  #6   Kalle Lehto          KyPak          [    1    1    1    ]    2
2.  #7   Kim Elfsrtöm         Fullspeed RC   [    2   10    2    ]    4
3.  #1   Vesa Yli             Ospa Ry        [    3    4    3    ]    6
4.  #34  Teemu Saarinen       HyUA           [    9    2    5    ]    7
5.  #11  Valtteri Eklund      KyPAK          [    4    3    4    ]    7
6.  #4   Marko Vähäkuopus     Ospa Ry        [    5    5    9    ]   10
7.  #10  Valtteri Pausio      RSRCA          [    6    7    6    ]   12
8.  #31  Leevi Martikainen    RiiUA          [    7    6    7    ]   13
9.  #3   Tony Raikas          KyPak          [    8    8    8    ]   16
10. #5   Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC   [   10    9   10    ]   19

B-FINAALI

11. #8   Risto Haug           EST            [    3    1    2    ]    3
12. #12  Markku Seppälä       Fullspeed RC   [    1    3    3    ]    4
13. #29  Jethro Lehtojärvi    RSRCA          [    2    2    4    ]    4
14. #25  Mikko Mäkelä         Fullspeed RC   [    8    5    1    ]    6
15. #44  Miikka Luhta         Ospa Ry        [    4    4    6    ]    8
16. #15  Jere Saarinen        HyUA           [    5    7    8    ]   12
17. #36  Sami Tarkiainen      MikUA          [   10    8    5    ]   13
18. #32  Ville Rauman         Ospa Ry        [    7    6    7    ]   13
19. #16  Tero Niskanen        Ospa Ry        [    6    9   10    ]   15
20. #14  Sami Takkinen        LahUA          [    9   10    9    ]   18

C-FINAALI

21. #45  Ville Sipola         Ospa Ry        [    1    1    1    ]    2
22. #33  Jussi Rinne          RccJkl         [    2    3    2    ]    4
23. #18  Eemeli Anttonen      Ospa Ry        [    3    2    3    ]    5
24. #19  Jyrki Malinen        LahUA          [    8    4    4    ]    8
25. #13  Teemu Salminen       EPUA           [    4    5    6    ]    9
26. #21  Leevi Loukola        EPUA           [    6    6    5    ]   11
27. #26  Riku Teräväinen      KyPak          [    5    9    7    ]   12
28. #24  Janek Pähn           EST            [    7    8    8    ]   15
29. #46  Juho Heikkilä        LahUA          [    9    7    9    ]   16



F1-10

A-FINAALI

1.  #15  Janne Valtanen                      [    1    1    1    ]    2
2.  #11  Mika Anttonen        Ospa Ry        [    2    4    2    ]    4
3.  #21  Lasse Ilvessalo      Fullspeed RC   [    7    2    4    ]    6
4.  #2   Artti Viitaniemi                    [    3    3    3    ]    6
5.  #3   Ilari Lamminsivu                    [    4    5    5    ]    9
6.  #20  Miika Vuohelainen                   [    9    6    6    ]   12
7.  #4   Aapo Koro            Fullspeed RC   [    5    8    9    ]   13
8.  #12  Henri Nurmela        EST            [    6    9    7    ]   13
9.  #22  Pekka Kuronen        Fullspeed RC   [    8    7    8    ]   15


Kiitokset kilpailijoille ja onnittelut itsensä ylittäneille! Erityiskiitokset ahkeralle talkooporukalle kilpailupuitteiden rakentamisesta!

29
Ovet avataan molempina päivinä klo 7:00

30
ERÄLISTAT / HEATS - FinTrack Tour III 2017
22.1.2017 Kuusankoski


Heat 1 F1-10
#17  Anttonen Eemeli            Ospa Ry
#19  Meriläinen Tauno           Fullspeed RC
#20  Vuohelainen Miika
#21  Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#22  Kuronen Pekka              Fullspeed RC

Heat 2 F1-10
#15  Valtanen Janne
#2   Viitaniemi Artti
#3   Lamminsivu Ilari
#11  Anttonen Mika              Ospa Ry
#12  Nurmela Henri              EST
#4   Koro Aapo                  Fullspeed RC

Heat 3 TSP-10
#24  Pähn Janek                 EST
#36  Tarkiainen Sami            MikUA
#33  Rinne Jussi                RccJkl
#  23Keränen Timo               LahUA
#26  Teräväinen Riku            KyPak
#45  Sipola Ville               Ospa Ry
#46  Heikkilä Juho              LahUA

Heat 4 TSP-10
#16  Niskanen Tero              Ospa Ry
#44  Luhta Miikka               Ospa Ry
#21  Loukola Leevi              EPUA
#22  Louhi Antti                RSRCA
#14  Takkinen Sami              LahUA
#19  Malinen Jyrki
#29  Lehtojärvi Jethro          RSRCA

Heat 5 TSP-10
#12  Seppälä Markku             Fullspeed RC
#10  Pausio Valtteri            RSRCA
#8   Haug Risto                 EST
#32  Rauman Ville               Ospa Ry
#25  Mäkelä Mikko               Fullspeed RC
#15  Saarinen Jere              HyUA
#13  Salminen Teemu             EPUA
#31  Martikainen Leevi          RiiUA

Heat 6 TSP-10
#6   Lehto Kalle                KyPak
#1   Yli Vesa                   Ospa Ry
#5   Ilvessalo Lasse            Fullspeed RC
#34  Saarinen Teemu             HyUA
#7   Elfström Kim               Fullspeed RC
#3   Raikas Tony                KyPak
#4   Vähäkuopus Marko           Ospa Ry
#11  Eklund Valtteri            KyPak


* * *

AIKATAULU / TIME TABLE - FinTrack Tour III
22.1.2017 Kuusankoski


Free practice             P1        P2
Heat1 F1-10             08:00     09:00
Heat2 F1-10             08:15     09:15
Heat3 TSP-10            08:23     09:23
Heat4 TSP-10            08:31     09:31
Heat5 TSP-10            08:39     09:39
Heat6 TSP-10            08:47     09:47

Ilmoittautuminen / Registration           7.30 – 9:45
Tuomariston kokous / Jury meeting         09:45
Ohjaajakokous / Drivers briefing          10:00

Alkuerät / Qualifying     Q1        Q2        Q3        Q4
Heat1 F1-10             10:20     11:20     12:40     13:40
Heat2 F1-10             10:28     11:28     12:48     13:48
Heat3 TSP-10            10:36     11:36     12:56     13:56
Heat4 TSP-10            10:44     11:44     13:04     14:04
Heat5 TSP-10            10:52     11:52     13:12     14:12
Heat6 TSP-10            11:00     12:00     13:20     14:20

Lounastauko / Lunch break                 12:10 – 12:40

Finaalit / Finals         F1        F2        F3
F1-A                    15:00     16:00     17:00
TSP-C                   15:10     16:10     17:10
TSP-B                   15:20     16:20     17:20
TSP-A                   15:30     16:30     17:30

Palkintojen jako / Prize giving ceremony    18:00


Sivuja: [1] 2 3 4 ... 28