Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - KyPak

Sivuja: 1 ... 7 8 9 [10] 11 12 13
271
ERÄLISTAT - GPT II
28.5.2006 Kuusankoski


Erä 1 TSM-10 kansallinen         
#   10   Vesa Yli   OUA
#   9   Kalle Lehto   KyPak
#   50   Priit Luman   EST
#   52   Kenneth Södergård   VUA
#   21   Björn Södergård   VUA
#   110   Joonas Holsti   VAU
         
Erä 2 TP-10         
#   24   Aarre Sillanpää   TamUA
#   12   Tero Kupari   LohUA
#   36   Boris Martynenko   RUS
#   26   Viljami Kutvonen   VAU
#   27   Henri Ahola   KyPak
#   41   Hans Môtshärg   EST
         
Erä 3 TP-10         
#   16   Marko Salminen   RiiUA
#   20   Olev Pihl   EST
#   22   Niko Putkonen   TamUA
#   14   Jomi Pulli   KyPak
#   11   Matti Iivonen   KyPak
#   4   Tom Kalves   TamUA
         
Erä 4 TP-10         
#   13   Daniel Kalves   TamUA
#   33   Tomi Saarinen   LohUA
#   3   Jarno Siltanen   Jkl srk
#   40   Joni Hiltunen   SWK Fin r.y.
#   15   Olli Löflund   JärvSRK
#   5   Alexander Naumov   RUS
         
Erä 5 TP-10         
#   2   Teemu Saarinen   HyUA
#   1   Tony Raikas   KyPak
#   39   Sebastian Trzaska   Jkl srk
#   7   Antti Ollinmäki   JärvSRK
#   9   Joni Minkkinen   LMM
#   6   Janne Westerlund   VAU


* *

AIKATAULU - GPT II
28.5.2006


Vapaa harjoitus            
Erä    1.vh   2.vh
      
1 TSM-10   8:00   8:50      
2 TP-10   8:10   9:00      
3 TP-10   8:20   9:10      
4 TP-10   8:30   9:20      
5 TP-10   8:40   9:30      
            
Ilmoittautuminen:      9:40 mennessä   
Tuomariston kokous:   9:50      
Ohjaajakokous:      10:00      

Alkuerät            
Erä   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae

1 TSM-10   10:20   11:20   12:40   13:40
2 TP-10   10:30   11:30   12:50   13:50
3 TP-10   10:40   11:40   13:00   14:00
4 TP-10   10:50   11:50   13:10   14:10
5 TP-10   11:00   12:00   13:20   14:20

Lounastauko:      12:10 - 12:40      
            
Finaalit            
TSM-A1         14:40   
TP-SEMI B (20 min)         15:20   
TSM-A2         15:50   
4:n  nopeimman harj. (10 min)         16:00   
TP-SEMI A (20 min)         16:15   
TSM-A3         17:00   
TP-FINAALI (45 min)         17:15   
            
Palkintojen jako      n. 18:30


* * *

Ajokidetietoja lähetetään sähköpostitse kilpailijoille viikon kuluessa, joten seuratkaa sähköpostejanne.

272
ERÄLISTAT - FTT V
27.5.2006 Kuusankoski


Erä 1 TSS-10         
#   16   Aleksi Kaasinen   VAU
#   11   Niko Lindvall   VAU
#   18   Lauri Aulin   ATAK/UA
#   15   Mikko Möller   VAU
#   19   Toni Niinivirta   MMRc
#   44   Juha Nyrhinen   EPUA
#   52   Karri Salmela   VAU
#   49   Veli-Pekka Taimioja   KyPak
         
Erä 2 TSS-10         
#   5   Matias Kuusinen   VAU
#   10   Joonas Holsti   VAU
#   20   Jaakko Sernola   OUA
#   4   Harri Lukkari   MMRc
#   17   Otto Laurila   RiiUA
#   7   Jussi Neirola   EPUA
#   34   Tomi Mairue   SRC
#   47   Miika Laurila   OUA
#   8   Jyrki Lehto   ATAK/UA
         
Erä 3 TSP-10         
#   28   Mikael Hellbom   VUA
#   37   Satu Harmokivi   LahUA
#   38   Iina Mäkelin   KyPak
#   26   Janne Pikaloff   TUA
#   53   Jouko Laine   TUA
#   60   Sami Vehmaa   VAU
#   62   Kai Jansson   KyPak
         
Erä 4 TSP-10         
#   41   Mihail Tsistovski   LahUA
#   12   Juha Jokinen   TamUA
#   18   Kalle Mäki   TUA
#   45   Timo Keränen   LahUA
#   13   Tero Suoniemi   TamUA
#   47   Henri Ahola   KyPak
#   15   Joni Siitonen   KyPak
         
Erä 5 TSP-10         
#   4   Jarkko Mustonen   VAU
#   51   Mika Silvasti   JärvSRK
#   52   Kenneth Södergård   VUA
#   7   Jyri Konoila   VAU
#   21   Björn Södergård   VUA
#   14   Henry Salmén   LahUA
#   8   Risto Koskinen   TamUA
#   40   Joni Hiltunen   SWK Fin r.y.
         
Erä 6 TSM-10         
#   1   Simo Ahoniemi   HyUA
#   2   Sakke Ahoniemi   HyUA
#   7   Sebastian Trzaska   Jkl srk
#   13   Panu Vehniäinen   ÄkiUA
#   10   Vesa Yli   OUA
#   51   Viljami Kutvonen   VAU
#   9   Kalle Lehto   KyPak
#   8   Ari Salminen   RiiUA
         
Erä 7 TSM-10         
#   33   Ari-Pekka Kyykkä   EPUA
#   11   Pauli Helin   TamUA
#   16   Teemu Rytsy   LMM
#   47   Joni Minkkinen   LMM
#   14   Carl-Magnus Fager   VAU
#   32   Marko Salminen   RiiUA
#   24   Veini Mäkinen   JärvSRK
#   53   Miko Teponoja   TamUA
         
Erä 8 TSM-10         
#   30   Visa Helmijoki   TamUA
#   55   Matti Hölttä   VAU
#   28   Sami Salmela   VAU
#   52   Sami Sinisalo   TUA
#   49   Olev Pihl   EST
#   50   Priit Luman   EST
#   64   Hans Môtshärg   EST

* * *

AIKATAULU - FTT V
27.5.2006 Kuusankoski


Vapaa harjoitus            
Erä   1.vh   2.vh
      
1 TSS-10   8:00   8:56      
2 TSS-10   8:07   9:03      
3 TSP-10   8:14   9:10      
4 TSP-10   8:21   9:17      
5 TSP-10   8:28   9:24      
6 TSM-10   8:35   9:31      
7 TSM-10   8:42   9:38      
8 TSM-10   8:49   9:45      
            
Ilmoittautuminen:      9:50 mennessä   
Tuomariston kokous:      9:55      
Ohjaajakokous:      10:10      

Alkuerät            
Erä   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae

1 TSS-10   10:30   11:40   12:50   14:30
2 TSS-10   10:38   11:48   12:58   14:38
3 TSP-10   10:46   11:56   13:06   14:46
4 TSP-10   10:54   12:04   13:14   14:54
5 TSP-10   11:02   12:12   13:22   15:02
6 TSM-10   11:10   12:20   13:30   15:10
7 TSM-10   11:18   12:28   13:38   15:18
8 TSM-10   11:26   12:36   13:46   15:26

Lounastauko:      13:55 - 14:30      
            
Finaalit   1.fin   2.fin   3.fin   
TSS-A   16:10   17:40   19:00
TSP-A   16:20   17:50   19:10
TSM-A   16:30   18:00   19:20
TSP-C   16:40   18:10   
TSM-C   16:50   18:20   
TSS-B   17:00   18:30   
TSP-B   17:10   18:40   
TSM-B   17:20   18:50   
         
Palkintojen jako      n. 19:50


* * *

Ajokidetietoja lähetetään sähköpostitse kilpailijoille viikon kuluessa, joten seuratkaa sähköpostejanne.

273
Tulokset / KILPAILUKUTSU - FTT V + GPT I (oikeesti II)
« : 06.05.06 - klo: 00.08 »
Kilpailukutsu - FinTrack Tour 2006 V + GasPower Touring 2006 I
27.-28.5.2006 Kuusankoski


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-touringautoilijoita Kuusankoskelle FinTrack Tour V -osakilpailuun sekä Gas Power Touring I -osakilpailuun 27.-28.5.2006. Kilpailu on samalla AKK:n alue 6:n mestaruusosakilpailu.

LUOKAT
Lauantai 27.5.
TSM-10 (SM), TSS-10 (NM) ja TSP-10
Sunnuntai 28.5.
TP-10 (SM) ja TSM-10 (kansallinen)

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja   Sauli Ylösmäki
Valvoja      Erkki Similä
Katsastuspäällikkö   Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo   Heikki Helin, Tarmo Sinisalo
Kierroslaskenta   AMB

ILMOITTAUTUMINEN
Pe 19.5.2006 klo 18 mennessä sähköisesti AKK:n KITI-järjestelmän kautta.
KITI löytyy osoitteesta http://kiti.akk-motorsport.fi
(ilmoittautuminen aukeaa alkuviikosta  8.-10.5.)

Ilmoittautuessasi tarvitset seuraavat tiedot: nimi, seura, lisenssinumero, luokka, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz -radiotaajutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut puhelimitse klo 16 jälkeen: 040 728 6533 / Kalle Lehto tai sähköpostitse kypak(a)luukku.com (korvaa (a) @-merkillä)

Kilpailumaksu
SM-luokat (TSM-10 ja TP-10)    25 €
TSP-10 ja TSS-10      20 €
TSM-10 kansallinen      15 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2006. Kilpailupaikalla saatavilla myös kertalisenssejä.

SÄÄNNÖT
Autourheilun sääntökirja 2006 sekä sähköluokissa FTT 2006 -ohjeisto ja polttomoottoriluokassa TP-10 sarjasäännöt ja -ohjeisto.

HUOM! TSM-10 -luokassa uuden EFRA-listan mukaiset akkukennot sallittuja.
 
AIKATAULU
Kilpailu alkaa lauantaina ja sunnuntaina harjoituksilla klo 8:00.
Ilmoittautuminen päättyy n. klo 10.
Tarkempi aikataulu sekä tiedot mahdollisesta lauantai-illan harjoittelusta, kun ilmoittautuneiden määrä on selvillä.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana. Kulku radalle Helsingintien kautta.

Kartta

RATA
Asfalttipintainen. Pituus n. 230 m. Kiertosuunta vastapäivään.

MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten (eli ei matkailuvaunuihin/autoihin). Tuokaa omat jatkojohdot, pöydät ja tuolit. Lisäksi löytyy varikkoteltat ja buffetti. Urheilutalon retkeilumajassa noin 100:n metrin päässä radasta edullisia huoneita, puh. 05 2804 462.

TERVETULOA!

274
TOURING RALLY-10 / TSR-10
Säännöt 2006



Kuva: (c) 2005 Veini Mäkinen

Touring Rally on nopeuskilpailu Touringautoilla radalla, joka on kovapintainen (asfaltti/öljysora/betoni tai vastaava). Varsinaisia hyppyreitä ei radalle saa rakentaa mutta loivat autoa keventävät kohoumat sekä korkeuserot ovat jopa suositeltavia.

SÄÄNNÖT

KORI

Ainoastaan 1/10 mittakaavan MM-Rallisarjan (vuodesta 1990 eteenpäin WRC ja A-ryhmä) korit ovat sallittuja. Korit tulee säilyttää mahdollisimman esikuvan mukaisina.  Toisin sanoen korin helmat tulee leikata siten, ettei esim. puskureita poisteta. Eli koreissa tulee olla puskurit tai etuspoileri ja takahelma selkeästi näkyvissä. Ylimääräisiä reikiä korikiinnitystä, antennia tai ”ponderia”  lukuunottamatta ei sallita. Siiven tulee olla kiinni korissa esikuvan mukaisessa paikassa.

MITAT
Pituus: (esikuvan mukainen)
Leveys: max .200 mm ( jos kori kapeampi, pyörät saavat tulla korin ulkopuolelle eli korin ei tarvitse peittää renkaita.)
Akseliväli: max. 273 mm
Korkeus: min. 130 mm
Maavara: min. 10 mm (alustalevyn alapinnasta mitattuna)
Minimipaino: 1500 g
Siiven pinta-ala: max. 4000 mm2 (siiven leveys x  siipijänteen pituus)
Siiven sivulevyt: max. 25 mm korkea ja max. siipijänteen pituus. Pätee silloin jos siiven kiinnitys koriin on toteutettu muualta, kuin sivulevyistä.
Siiven takaylitys: max. 10 mm
Siiven on oltava esikuvan mukaisessa paikassa kattolinjan alapuolella (myös sivulevyt).
Siiven saa siis rakentaa vaikka uusiksi oheiset mitat huomioiden.

MOOTTORI
Harjallinen:
EFRA-luokiteltu 05 -viritetty sähkömoottori. Samarium-koboltti, neodyymi tms. harvinaiset maametallimagneetit on kielletty. Moottorin laakerointi, ennakko ja päätykappaleen kiinnitys ovat vapaat. Käämikierroksien lukumäärä vapaa.

Harjaton:
EFRA-luokiteltu harjaton sähkömoottori sallittu.

AJOAKUT
Pienoisautojen kilpailusäännöt 2006 (3.5.5.)

RENKAAT
LRP (tai Nosram) VTEC 27R 24 mm Competition Slick (sama rengas kuin touring-luokissa). Renkaita saatavilla useilta eri jälleenmyyjiltä.

Take Off CS 27 (viimevuoden kisarengas). Tämän renkaan käyttö sallitaan vielä kesän osakilpailuissa.

Renkaiden käsittely pitoaineilla tai muilla kemikaaleilla on kielletty.

MUUT RAKENNEMÄÄRÄYKSET
Pienoisautojen kilpailusäännöt 2006  (3.5.8.)

AJOKAAVIO

Rallicross-tyyppinen (perinteinen)

Alkuerät ja finaalit 3 min. joko aikana tai kierroksina. Vähintään 3 alkueräkierrosta joista n. 2/3, 2/4, 3/5, 3/6 parasta alkueräkierroksen tulosta lasketaan pisteillä; eräkierroksen voittaja 1 piste, toiseksi paras 2 pistettä jne. Lähdöstä poisjääneille annetaan viimeistä sijaa (eräkierroksella)  vastaavat pisteet. Vähiten pisteitä alkuerien jälkeen kerännyt on A-finaalin paalulla jne. Tasapisteissä ratkaisee ensin paras sijoitus. Jos sijoituset ovat samat, ratkaisee ensimmäisen alkuerän tulos, jos sama (keskeytys), niin toisen jne. Alkueristä osa voidaan ajattaa ajosuuntaa muuttaen tai myös vaihtaen rataprofiilia. Asiasta on mainittava kilpailukutsussa sekä selvennettävä kisapaikalla ilmoitustaululla kuvin sekä ohjaajakokouksessa.

Finaalit ajetaan 8:lla tai 6:lla ajajalla riippuen radasta ja osallistujamäärästä (ilmoitetaan ohjaajakokouksessa) ja nousufinaaleina siten, että 2 finaalin parasta nousee seuraavaan finaaliin. Finaalien väli väh. 15 min. A-finaali ajetaan kaksinkertaisena ja samalla pistesysteemillä kuin alkuerät. Tasapisteissä ratkaisee ensin parempi aika sen jälkeen toiseksi paras aika ja viimeiseksi lähtöpaikka.

Erikoiskoe-tyyppinen
Kilpailu muodostuu n. 12 erikoiskokeesta. Erikoiskokeet ajetaan yksi auto kerrallaan ja oikean rallin tapaan 1-4 erikoiskokeen jaksoissa ilman huoltoa. Kilpailija ajaa kaikki jaksoon kuuluvat erikoiskokeet peräkkäin. Jaksojen välillä on huolto- ja akkujen lataustauko. Erikoiskokeiden tulee olla pituudeltaan ajallisesti 30s - 3 min ja ne jaetaan jaksoihin siten, että yhden jakson yhteenlasketuksi ek-ajoajaksi muodostuu n. 3 minuuttia. Erikoiskokeiden tulee olla yksinkertaisia (esim. tietty määrä kierroksia jollain tietyllä rataprofiililla), joten erillisiä kartanlukijoita ei tarvita.
Tulokset muodostuvat joko siten, että erikoiskokeilta jaetaan sijoituspisteet rallicross-ajotavan mukaan tai "isojen autojen" tyyliin laskemalla kaikkien erikoiskokeiden ajat yhteen. Aikakilpailussa erikoiskokeen keskeyttämään joutuneelle kuljettajalle annetaan erikoiskokeen hitain aika + 5-10s riippuen erikoiskokeen pituudesta.

Kilpailussa käytettävä ajotapa ilmoitetaan kilpailukutsussa.

AUTOJEN NUMEROINTI
Korin molempiin kylkiin tulee akselien väliin jäävälle alueelle jättää 45 x 60 mm (korkeus x leveys) tila kilpailijan numerotarraa varten. Kilpailun järjestäjä jakaa jokaiselle kilpailijalle 3 paria numerotarroja. Numerot määräytyvät viimekauden sarjasijoitusten mukaan (lista ohessa). Uudet kilpailijat voivat varata numeronsa sähköpostitse kypak@luukku.com.

KILPAILUNUMEROT 2006
1 Veini Mäkinen JärvSRK
2 Kalle Lehto KyPak
3 Ismo Vuorinen KyPak
4 Pekka Heikkilä MäntsMK
5 Mikko Pyhältö TUA  
6 Jesse Kähkönen SRC
7 Jani Hovi HyUA
8 Sami Sinisalo TUA
9 Pekka Reittilä JärvSRK
10 Miika Kaukovalta JärvSRK
11 Jomi Pulli KyPak
12 Mari Pyhältö TUA
13 Heikki Helenius PoSUA
14 Kai Jansson KyPak
15 Jouko Laine TUA
16 Jyri Similä SRC


KyPak Ralli -sarja 2006
Touring Rallyssa ajetaan kaudella 2006 viisi osakilpailua käsittävä KyPak Ralli -sarja. Lopputuloksiin lasketaan pisteet 4/5. Sarjan voittajalle on luvassa "Punainen Paroni" -kiertopalkinto vuodeksi palkintokaappia komistamaan. Pokaali on kiertanyt vuodesta 2001 ja aikaisempien voittajien nimet on kaiverrettuna pokaaliin. Sarjapisteitä osakilpailuissa jaetaan seuraavasti: 50,45 40, 36, 32, 29, 26, 24, 22, 20, 18, 16, 14, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1

Sarjan aikaisemmat voittajat:
2001 Veini Mäkinen VAU
2002 Kalle Lehto KyPak
2003 Kalle Lehto KyPak
2004 Kalle Lehto KyPak
2005 Veini Mäkinen JärvSRK

KILPAILUKALENTERI
Kilpailukalenteri koostuu kahdesta kilpailuviikonlopusta kesällä ja lokakussaa ajettavasta sisäkilpailusta. Kilpailuviikonloppuina lauantain kilpailu on mahdollisuuksien mukaan tarkoitus aloittaa n. puolilta päivin, jolloin pitkämatkalaiset selviävät yhdellä yöpymisellä (ja paikalliset saa nukkua pitkään :) ).

la 1.7. Ralli 1 (EK), Kuusankoski
su 2.7. Ralli 2 (Rallicross), Kuusankoski
la 19.8. Ralli 3 (EK), Kuusankoski
su 20.8. Ralli 4 (Rallicross), Kuusankoski
la 14.10. Ralli 5 (Mattoralli), Kuusankoski (sisäkilpailu)

ILMOITTAUTUMINEN
Kaikista kilpailuista julkaistaan kilpailukutsu rc10.fi foorumilla n. 3 viikkoa ennen kilpailua. Ilmoittautumismaksu on kesän kilpailuissa 20 €/yksittäinen kilpailu tai 30 €/kilpailuviikonloppu. Rallin ensikertalaiset voivat osallistua kauden kaikkiin kilpailuihin puoleen hintaan!

Tervetuloa mukaan :!:

* * *
Edit 6.5.: Kilpailija lisätty
Edit 26.6.: Kilpailija lisätty
Edit 27.6.: Kilpailija lisätty
Edit 9.8.: Kilpailija lisätty
Edit 14.8.: Kilpailija lisätty

275
Tulokset / FINAALIKALUSTO - FTT I 2006 Kuusankoski
« : 02.02.06 - klo: 17.01 »
FINAALIKALUSTO - FTT I 2006
28.-29.1.2006 Kuusankoski





276
Tulokset / NOPEIMMAT KIERROSAJAT - FTT I 2006 Kuusankoski
« : 01.02.06 - klo: 17.17 »
NOPEIMMAT KIERROSAJAT - FTT I 2006
28.-29.1.2006 Kuusankoski


TSS-10                  
Sij.   Num      Nimi   Kerho   Nopein kierros (A=alkuerä, F=finaali)
   
1   #   10   Joonas Holsti   VAU   13,643   A
2   #   5   Matias Kuusinen   VAU   13,707   A
3   #   32   Vertti Aito   VAU   14,081   F
4   #   7   Jussi Neirola   EPUA   14,149   A
5   #   20   Jaakko Sernola   OUA   14,264   F
6   #   4   Harri Lukkari   MMRc   14,320   F
7   #   17   Otto Laurila   RiiUA   14,363   F
8   #   16   Aleksi Kaasinen   VAU   14,494   F
9   #   47   Miika Laurila   OUA   14,522   A
10   #   8   Jyrki Lehto   ATAK/UA   14,536   A
11   #   27   Niko Sinervo   RiiUA   14,739   F
12   #   21   Tommi Himanen   MikUA   14,801   F
13   #   19   Toni Niinivirta   MMRc   14,805   F
14   #   15   Mikko Möller   VAU   14,859   A
15   #   11   Niko Lindvall   VAU   14,931   A
16   #   18   Lauri Aulin   ATAK/UA   14,965   F
17   #   26   Kim Haapaharju   EPUA   15,036   A
18   #   30   Jami Oksanen   SRC   15,070   F
19   #   34   Tomi Mairue   SRC   15,149   A
20   #   28   Jesse Kallio   SaiKart   15,180   A
21   #   48   Roope Grönroos   RiiUA   15,619   F
22   #   44   Juha Nyrhinen   EPUA   15,928   F
23   #   46   Jani Pohjalainen   SaiKart   16,308   F
24   #   49   Veli-Pekka Taimioja   KyPAK   16,493   A
25   #   45   Jere Peltola   RiiUA   16,604   F

C-12                  
Sij.   Num      Nimi   Kerho   Nopein kierros (A=alkuerä, F=finaali)
   
1   #   1   Simo Ahoniemi   HyvUa   11,522   F
2   #   13   Sakke Ahoniemi   HyvUa   11,704   A
3   #   4   Mika Mänty   OUA   11,898   F
4   #   2   Teemu Saarinen   HyvUa   11,907   A
5   #   3   Vesa Yli   OUA   11,917   F
6   #   10   Joni Mielonen   LMM   11,998   A
7   #   15   Antti Ollinmäki   JärvSRK   12,059   A
8   #   17   Veini Mäkinen   JärvSRK   12,087   A
9   #   36   Jani Hovi   HyUA   12,228   A
10   #   27   Tony Raikas   KyPAK   12,243   A
11   #   42   Simo Tammela   OUA   12,246   F
12   #   14   Olli Löflund   JärvSRK   12,249   A
13   #   6   Carl-Magnus Fager   VAU   12,271   F
14   #   12   Matti Korvenmaa   MikUA   12,391   A
15   #   29   Pekka Heikkilä   MäntsMK   12,447   A
16   #   33   Niko Putkonen   TamUA   12,537   A
17   #   11   Viljami Kutvonen   VAU   12,667   A
18   #   31   Ari Salminen   RiiUA   12,812   A
19   #   19   Pekka Reittilä   JärvSRK   12,860   F
20   #   7   Risto Bloigu   OUA   12,905   F
21   #   32   Teemu Karvanen   SaiKart   12,978   F
22   #   28   Jaakko Huhmarsalo   VUA   13,175   A
23   #   23   Miika Kaukovalta   JärvSRK   13,292   A
24   #   34   Jarno Tammi   SaiKart   13,518   A
25   #   30   Matti Iivonen   KyPAK   13,537   A
26   #   8   Teemu Harju   OUA   14,193   F

TSP-10                  
Sij.   Num      Nimi   Kerho   Nopein kierros (A=alkuerä, F=finaali)
   
1   #   4   Jarkko Mustonen   VAU   12,901   A
2   #   55   Vitaly Karpov   RUS   13,250   F
3   #   1   Ari Lappi   MMRc   13,276   F
4   #   21   Björn Södergård   VUA   13,296   F
5   #   7   Jyri Konoila   VAU   13,324   F
6   #   14   Henry Salmén   LahUA   13,326   F
7   #   51   Mika Silvasti   JärvSRK   13,370   A
8   #   3   Matti Korvenmaa   MikUA   13,379   F
9   #   52   Kenneth Södergård   VUA   13,386   A
10   #   11   Harri Nyman   LMM   13,399   A
11   #   8   Risto Koskinen   TamUA   13,450   A
12   #   16   Risto Bloigu   OUA   13,540   A
13   #   46   Jukka-Pekka Huhtala   EPUA   13,552   F
14   #   40   Joni Hiltunen   SWK   13,693   F
15   #   12   Juha Jokinen   TamUA   13,715   F
16   #   6   Niko Vuorenmaa   RiiUA   13,737   A
17   #   32   Jomi Pulli   KyPAK   13,754   F
18   #   54   Janis Klimenkovs   LAT   13,761   F
19   #   41   Mihail Tsistovski   LahUA   13,766   A
20   #   45   Timo Keränen   LahUA   13,813   F
21   #   9   Jouko Näätänen   VihUA   13,990   F
22   #   44   Jethro Lehtojärvi   TUA   14,038   A
23   #   13   Tero Suoniemi   TamUA   14,153   F
24   #   15   Joni Siitonen   KyPAK   14,229   A
25   #   53   Jouko Laine   TUA   14,385   F
26   #   38   Iina Mäkelin   KyPAK   14,627   A
27   #   47   Henri Ahola   KyPAK   14,839   F
28   #   37   Satu Harmokivi   LahUA   15,291   F
29   #   58   Boris Martynenko   RUS   15,348   A
30   #   25   Tero Lindeman   LMM   15,791   F
31   #   49   Tommi Wikstén   VAU   15,820   A
32   #   48   Jorma Kupari   LohUA   16,400   F
33   #   39   Tero Tuomisto   LahUA   17,717   F

TSM-10                  
Sij.   Num      Nimi   Kerho   Nopein kierros (A=alkuerä, F=finaali)
   
1   #   60   Teemu Leino   VAU   12,411   F
2   #   22   Juho Levänen   RiiUA   12,439   F
3   #   13   Panu Vehniäinen   ÄkiUA   12,524   A
4   #   1   Simo Ahoniemi   HyUA   12,525   F
5   #   2   Sakke Ahoniemi   HyUA   12,546   F
6   #   11   Pauli Helin   TamUA   12,574   A
7   #   10   Vesa Yli   OUA   12,604   A
8   #   3   Christer Andersson   MMRc   12,622   A
9   #   12   Pekka Koivula   TamUA   12,637   F
10   #   21   Teppo Kauppinen   VAU   12,671   A
11   #   14   Carl-Magnus Fager   VAU   12,673   A
12   #   59   Ivan Laptev   RUS   12,675   F
13   #   17   Jarno Siltanen   JyvSRK   12,712   A
14   #   38   Joseph Quagraine   VAU   12,723   F
15   #   51   Viljami Kutvonen   VAU   12,732   A
16   #   4   Jouko Termonen   SRC   12,750   A
17   #   7   Sebastian Trzaska   JyvSRK   12,765   A
18   #   16   Teemu Rytsy   LMM   12,782   A
19   #   9   Kalle Lehto   KyPAK   12,806   A
20   #   20   Tony Raikas   KyPAK   12,812   A
21   #   56   Ari Heinonen   VAU   12,857   F
22   #   44   Jussi Luopajärvi   VUA   12,874   F
23   #   32   Marko Salminen   RiiUA   12,878   F
24   #   33   Ari-Pekka Kyykkä   EPUA   12,883   A
25   #   6   Teemu Saarinen   HyUA   12,884   F
26   #   8   Ari Salminen   RiiUA   12,903   A
27   #   27   Mika Mänty   OUA   12,938   A
28   #   19   Tatu Rintamäki   EPUA   12,949   A
29   #   53   Miko Teponoja   TamUA   12,949   F
30   #   26   Jarno Mattila   SRC   12,969   A
31   #   18   Petri Laitala   SRC   12,972   A
32   #   47   Joni Minkkinen   LMM   12,989   A
33   #   24   Veini Mäkinen   JärvSRK   13,041   A
34   #   23   Matti Eskelinen   JyvSRK   13,042   A
35   #   15   Juho Koskivuo   VAU   13,064   F
36   #   31   Henri Eskman   TamUA   13,113   A
37   #   54   Jesse Kähkönen   SRC   13,154   A
38   #   30   Visa Helmijoki   TamUA   13,224   F
39   #   48   Alexey Egorov   RUS   13,338   A
40   #   55   Matti Hölttä   VAU   13,364   F
41   #   45   Alexandr Naumov   RUS   13,416   A
42   #   28   Sami Salmela   VAU   13,473   A
43   #   52   Sami Sinisalo   TUA   13,656   F
44   #   40   Tero Kupari   LohUA   13,979   F
45   #   57   Alexey Dudnik   RUS   14,283   A

Kiitokset kierroslaskentapäällikkö Erkki Riuttalalle!

277
NOPEIMMAT ALKUERÄTULOKSET - FTT I 2006
28.-29.1.2006 Kuusankoski


TSS-10                     
Sij   Num.      Nimi   Seura   Tulos      Erä

1   #   10   Joonas Holsti   VAU   21   5:01.039   AE 4
2   #   5   Matias Kuusinen   VAU   21   5:04.131   AE 3
3   #   4   Harri Lukkari   MMRc   21   5:08.124   AE 4
4   #   7   Jussi Neirola   EPUA   21   5:11.560   AE 4
5   #   17   Otto Laurila   RiiUA   20   5:00.741   AE 2
6   #   32   Vertti Aito   VAU   20   5:02.835   AE 3
7   #   20   Jaakko Sernola   OUA   20   5:06.620   AE 1
8   #   16   Aleksi Kaasinen   VAU   20   5:08.743   AE 4
9   #   21   Tommi Himanen   MikUA   20   5:10.334   AE 3
10   #   28   Jesse Kallio   SaiKart   20   5:11.561   AE 3
11   #   27   Niko Sinervo   RiiUA   20   5:11.761   AE 4
12   #   8   Jyrki Lehto   ATAK/UA   20   5:12.078   AE 2
13   #   19   Toni Niinivirta   MMRc   20   5:15.447   AE 1
14   #   15   Mikko Möller   VAU   19   5:00.124   AE 3
15   #   11   Niko Lindvall   VAU   19   5:00.663   AE 1
16   #   18   Lauri Aulin   ATAK/UA   19   5:01.049   AE 3
17   #   26   Kim Haapaharju   EPUA   19   5:02.814   AE 3
18   #   34   Tomi Mairue   SRC   19   5:05.760   AE 4
19   #   30   Jami Oksanen   SRC   19   5:08.827   AE 1
20   #   47   Miika Laurila   OUA   19   5:11.081   AE 3
21   #   48   Roope Grönroos   RiiUA   18   5:06.873   AE 4
22   #   49   Veli-Pekka Taimioja   KyPAK   17   5:02.056   AE 3
23   #   46   Jani Pohjalainen   SaiKart   17   5:06.384   AE 2
24   #   45   Jere Peltola   RiiUA   17   5:07.145   AE 2
25   #   44   Juha Nyrhinen   EPUA   15   5:08.887   AE 1

C-12                     
Sij   Num.      Nimi   Seura   Tulos      Erä

1   #   1   Simo Ahoniemi   HyvUa   40   8:01.361   AE 4
2   #   13   Sakke Ahoniemi   HyvUa   40   8:05.853   AE 4
3   #   2   Teemu Saarinen   HyvUa   40   8:11.969   AE 4
4   #   3   Vesa Yli   OUA   39   8:09.536   AE 4
5   #   4   Mika Mänty   OUA   39   8:10.904   AE 3
6   #   15   Antti Ollinmäki   JärvSRK   39   8:11.637   AE 3
7   #   17   Veini Mäkinen   JärvSRK   38   8:03.894   AE 2
8   #   42   Simo Tammela   OUA   38   8:09.683   AE 4
9   #   27   Tony Raikas   KyPAK   38   8:09.840   AE 3
10   #   14   Olli Löflund   JärvSRK   38   8:13.370   AE 2
11   #   29   Pekka Heikkilä   MäntsMK   37   8:04.913   AE 4
12   #   10   Joni Mielonen   LMM   37   8:07.450   AE 4
13   #   31   Ari Salminen   RiiUA   36   8:01.002   AE 4
14   #   6   Carl-Magnus Fager   VAU   36   8:05.727   AE 3
15   #   19   Pekka Reittilä   JärvSRK   36   8:13.672   AE 1
16   #   36   Jani Hovi   HyUA   36   8:18.107   AE 2
17   #   11   Viljami Kutvonen   VAU   35   8:02.315   AE 1
18   #   33   Niko Putkonen   TamUA   35   8:03.423   AE 1
19   #   7   Risto Bloigu   OUA   35   8:05.631   AE 4
20   #   12   Matti Korvenmaa   MikUA   35   8:05.777   AE 3
21   #   32   Teemu Karvanen   SaiKart   34   8:07.662   AE 3
22   #   23   Miika Kaukovalta   JärvSRK   34   8:14.388   AE 4
23   #   30   Matti Iivonen   KyPAK   32   7:53.016   AE 4
24   #   34   Jarno Tammi   SaiKart   32   8:15.668   AE 4
25   #   8   Teemu Harju   OUA   30   8:10.573   AE 4
26   #   28   Jaakko Huhmarsalo   VUA   22   5:37.619   AE 2

TSP-10                     
Sij   Num.      Nimi   Seura   Tulos      Erä

1   #   4   Jarkko Mustonen   VAU   23   5:06.814   AE 3
2   #   52   Kenneth Södergård   VUA   22   5:02.856   AE 3
3   #   1   Ari Lappi   MMRc   22   5:02.873   AE 3
4   #   51   Mika Silvasti   JärvSRK   22   5:05.900   AE 3
5   #   21   Björn Södergård   VUA   22   5:06.331   AE 3
6   #   55   Vitaly Karpov   RUS   22   5:06.843   AE 2
7   #   11   Harri Nyman   LMM   22   5:07.436   AE 3
8   #   46   Jukka-Pekka Huhtala   EPUA   22   5:07.658   AE 3
9   #   14   Henry Salmén   LahUA   22   5:07.740   AE 3
10   #   7   Jyri Konoila   VAU   22   5:08.801   AE 1
11   #   16   Risto Bloigu   OUA   22   5:11.003   AE 3
12   #   40   Joni Hiltunen   SWK   22   5:13.871   AE 3
13   #   3   Matti Korvenmaa   MikUA   21   4:57.446   AE 3
14   #   8   Risto Koskinen   TamUA   21   5:00.422   AE 3
15   #   6   Niko Vuorenmaa   RiiUA   21   5:00.432   AE 2
16   #   32   Jomi Pulli   KyPAK   21   5:01.240   AE 2
17   #   54   Janis Klimenkovs   LAT   21   5:04.213   AE 2
18   #   9   Jouko Näätänen   VihUA   21   5:09.312   AE 2
19   #   41   Mihail Tsistovski   LahUA   21   5:12.870   AE 3
20   #   44   Jethro Lehtojärvi   TUA   20   5:00.805   AE 3
21   #   45   Timo Keränen   LahUA   20   5:02.249   AE 3
22   #   13   Tero Suoniemi   TamUA   20   5:11.158   AE 3
23   #   15   Joni Siitonen   KyPAK   20   5:13.261   AE 1
24   #   12   Juha Jokinen   TamUA   20   5:14.848   AE 3
25   #   38   Iina Mäkelin   KyPAK   19   5:05.884   AE 3
26   #   53   Jouko Laine   TUA   19   5:09.631   AE 3
27   #   58   Boris Martynenko   RUS   19   5:11.404   AE 2
28   #   49   Tommi Wikstén   VAU   17   5:11.192   AE 2
29   #   25   Tero Lindeman   LMM   17   5:16.924   AE 3
30   #   37   Satu Harmokivi   LahUA   16   5:00.995   AE 3
31   #   48   Jorma Kupari   LohUA   16   5:07.728   AE 2
32   #   39   Tero Tuomisto   LahUA   14   4:54.848   AE 3
33   #   47   Henri Ahola   KyPAK   14   5:08.195   AE 1

TSM-10                     
Sij   Num.      Nimi   Seura   Tulos      Erä

1   #   22   Juho Levänen   RiiUA   24   5:05.086   AE 3
2   #   60   Teemu Leino   VAU   24   5:05.199   AE 3
3   #   3   Christer Andersson   MMRc   24   5:07.285   AE 3
4   #   1   Simo Ahoniemi   HyUA   24   5:09.066   AE 2
5   #   11   Pauli Helin   TamUA   24   5:09.805   AE 2
6   #   2   Sakke Ahoniemi   HyUA   24   5:09.956   AE 3
7   #   13   Panu Vehniäinen   ÄkiUA   24   5:11.106   AE 3
8   #   38   Joseph Quagraine   VAU   24   5:11.985   AE 3
9   #   21   Teppo Kauppinen   VAU   24   5:11.990   AE 3
10   #   10   Vesa Yli   OUA   24   5:13.168   AE 1
11   #   4   Jouko Termonen   SRC   23   5:00.026   AE 2
12   #   12   Pekka Koivula   TamUA   23   5:00.060   AE 3
13   #   14   Carl-Magnus Fager   VAU   23   5:00.662   AE 3
14   #   20   Tony Raikas   KyPAK   23   5:00.968   AE 1
15   #   7   Sebastian Trzaska   JyvSRK   23   5:01.268   AE 1
16   #   59   Ivan Laptev   RUS   23   5:01.559   AE 3
17   #   17   Jarno Siltanen   JyvSRK   23   5:02.916   AE 1
18   #   16   Teemu Rytsy   LMM   23   5:03.169   AE 3
19   #   51   Viljami Kutvonen   VAU   23   5:03.403   AE 1
20   #   32   Marko Salminen   RiiUA   23   5:04.321   AE 3
21   #   33   Ari-Pekka Kyykkä   EPUA   23   5:04.675   AE 2
22   #   18   Petri Laitala   SRC   23   5:05.722   AE 3
23   #   9   Kalle Lehto   KyPAK   23   5:06.018   AE 1
24   #   8   Ari Salminen   RiiUA   23   5:06.406   AE 3
25   #   44   Jussi Luopajärvi   VUA   23   5:06.695   AE 3
26   #   6   Teemu Saarinen   HyUA   23   5:06.814   AE 2
27   #   53   Miko Teponoja   TamUA   23   5:07.833   AE 1
28   #   19   Tatu Rintamäki   EPUA   23   5:09.206   AE 2
29   #   23   Matti Eskelinen   JyvSRK   23   5:09.459   AE 2
30   #   24   Veini Mäkinen   JärvSRK   23   5:12.016   AE 2
31   #   47   Joni Minkkinen   LMM   23   5:12.526   AE 3
32   #   27   Mika Mänty   OUA   23   5:13.212   AE 3
33   #   54   Jesse Kähkönen   SRC   22   5:00.318   AE 2
34   #   26   Jarno Mattila   SRC   22   5:01.891   AE 3
35   #   31   Henri Eskman   TamUA   22   5:02.005   AE 3
36   #   55   Matti Hölttä   VAU   22   5:03.586   AE 2
37   #   15   Juho Koskivuo   VAU   22   5:05.789   AE 1
38   #   28   Sami Salmela   VAU   22   5:06.574   AE 2
39   #   30   Visa Helmijoki   TamUA   22   5:06.749   AE 1
40   #   56   Ari Heinonen   VAU   22   5:07.284   AE 3
41   #   45   Alexandr Naumov   RUS   22   5:09.011   AE 1
42   #   52   Sami Sinisalo   TUA   21   5:12.609   AE 3
43   #   40   Tero Kupari   LohUA   21   5:14.113   AE 2
44   #   48   Alexey Egorov   RUS   20   5:01.173   AE 3
45   #   57   Alexey Dudnik   RUS   18   5:01.096   AE 2

Kiitokset kierroslaskentapäällikkö Erkki Riuttalalle.

278
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT I 2006 Kuusankoski
« : 29.01.06 - klo: 00.01 »
LOPPUTULOKSET - FTT I 2006
28.1.2006 Kuusankoski


TSS-10                              
A-finaali                              
Pos   No.   Name   Kerho   [   Lähtö 1   Lähtö 2   Lähtö 3   ]   Total Points
   
1.   10   Joonas Holsti   VAU   [   1   1   1   ]   2   
2.   5   Matias Kuusinen   VAU   [   2   4   2   ]   4   
3.   4   Harri Lukkari   MMRc   [   3   3   10   ]   6   
4.   20   Jaakko Sernola   OUA   [   9   2   5   ]   7   
5.   32   Vertti Aito   VAU   [   4   5   3   ]   7   
6.   17   Otto Laurila   RiiUA   [   6   6   4   ]   10   
7.   7   Jussi Neirola   EPUA   [   5   8   7   ]   12   
8.   27   Niko Sinervo   RiiUA   [   7   7   6   ]   13   
9.   21   Tommi Himanen   MikUA   [   8   10   8   ]   16   
10.   19   Toni Niinivirta   MMRc   [   10   9   9   ]   18   
                              
B-finaali                              
Pos   No.   Name   Kerho   [   Lähtö 1   Lähtö 2   ]   Total Points
      
11.   8   Jyrki Lehto   ATAK/UA   [   2   1   ]   3      
12.   11   Niko Lindvall   VAU   [   4   3   ]   7      
13.   16   Aleksi Kaasinen   VAU   [   1   7   ]   8      
14.   15   Mikko Möller   VAU   [   3   6   ]   9      
15.   28   Jesse Kallio   SaiKart   [   8   2   ]   10      
16.   18   Lauri Aulin   ATAK/UA   [   6   4   ]   10      
17.   26   Kim Haapaharju   EPUA   [   5   5   ]   10      
18.   34   Tomi Mairue   SRC   [   7   8   ]   15      
                              
C-finaali                              
Pos   No.   Name   Kerho   [   Lähtö 1   Lähtö 2   ]   Total Points
      
19.   47   Miika Laurila   OUA   [   1   1   ]   2      
20.   30   Jami Oksanen   SRC   [   2   2   ]   4      
21.   48   Roope Grönroos   RiiUA   [   3   3   ]   6      
22.   45   Jere Peltola   RiiUA   [   6   4   ]   10      
23.   44   Juha Nyrhinen   EPUA   [   4   7   ]   11      
24.   46   Jani Pohjalainen   SaiKart   [   5   6   ]   11      
25.   49   Veli-Pekka Taimioja   KyPAK   [   7   5   ]   12      
                              
C-12                              
A-finaali                              
Pos   No.   Name   Kerho   [   Lähtö 1   Lähtö 2   Lähtö 3   ]   Total Points
   
1.   1   Simo Ahoniemi   HyvUa   [   2   1   1   ]   2   
2.   13   Sakke Ahoniemi   HyvUa   [   1   2   3   ]   3   
3.   2   Teemu Saarinen   HyvUa   [   4   3   2   ]   5   
4.   4   Mika Mänty   OUA   [   3   4   4   ]   7   
5.   3   Vesa Yli   OUA   [   5   5   10   ]   10   
6.   15   Antti Ollinmäki   JärvSRK   [   6   6   5   ]   11   
7.   14   Olli Löflund   JärvSRK   [   7   10   6   ]   13   
8.   17   Veini Mäkinen   JärvSRK   [   9   8   7   ]   15   
9.   27   Tony Raikas   KyPAK   [   10   7   9   ]   16   
10.   42   Simo Tammela   OUA   [   8   9   8   ]   16   
                              
B-finaali                              
Pos   No.   Name   Kerho   [   Lähtö 1   Lähtö 2   ]   Total Points
      
11.   10   Joni Mielonen   LMM   [   2   1   ]   3   (   37 kier. )
12.   6   Carl-Magnus Fager   VAU   [   1   2   ]   3   (   36 kier. )
13.   12   Matti Korvenmaa   MikUA   [   3   4   ]   7      
14.   29   Pekka Heikkilä   MäntsMK   [   5   3   ]   8      
15.   7   Risto Bloigu   OUA   [   4   5   ]   9      
16.   19   Pekka Reittilä   JärvSRK   [   6   6   ]   12      
17.   11   Viljami Kutvonen   VAU   [   7   7   ]   14      
18.   33   Niko Putkonen   TamUA   [   8   8   ]   16      
                              
C-finaali                              
Pos   No.   Name   Kerho   [   Lähtö 1   Lähtö 2   ]   Total Points
      
19.   31   Ari Salminen   RiiUA   [   1   2   ]   3   (   36 kier / 8.10.900 )
20.   36   Jani Hovi   HyUA   [   2   1   ]   3   (   36 kier / 8.14.432 )
21.   32   Teemu Karvanen   SaiKart   [   3   3   ]   6      
22.   34   Jarno Tammi   SaiKart   [   5   4   ]   9   (   31 kier /  8.02.158 )
23.   8   Teemu Harju   OUA   [   4   5   ]   9   (   31 kier /  8.03.466 )
24.   30   Matti Iivonen   KyPAK   [   7   6   ]   13      
25.   28   Jaakko Huhmarsalo   VUA   [   6   8   ]   14      
26.   23   Miika Kaukovalta   JärvSRK   [   8   7   ]   15

* * *


LOPPUTULOKSET - FTT I 2006
29.1.2006 Kuusankoski



TSM-10               
            
A-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2   Lähtö 3      Total Points

1.   60   Teemu Leino   VAU   [   1   1   9   ]   2
2.   22   Juho Levänen   RiiUA   [   2   2   1   ]   3
3.   3   Christer Andersson   MMRc   [   9   3   3   ]   6
4.   2   Sakke Ahoniemi   HyUA   [   5   5   2   ]   7
5.   13   Panu Vehniäinen   ÄkiUA   [   7   4   5   ]   9
6.   11   Pauli Helin   TamUA   [   4   6   6   ]   10
7.   4   Jouko Termonen   SRC   [   10   8   4   ]   12
8.   1   Simo Ahoniemi   HyUA   [   3   10   10   ]   13
9.   12   Pekka Koivula   TamUA   [   6   9   7   ]   13
10.   10   Vesa Yli   OUA   [   8   7   8   ]   15
                           
B-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
11.   38   Joseph Quagraine   VAU   [   1   1   ]   2   
12.   14   Carl-Magnus Fager   VAU   [   3   2   ]   5   
13.   51   Viljami Kutvonen   VAU   [   4   5   ]   9   
14.   59   Ivan Laptev   RUS   [   2   8   ]   10   
15.   17   Jarno Siltanen   JyvSRK   [   6   4   ]   10   
16.   20   Tony Raikas   KyPAK   [   9   3   ]   12   
17.   7   Sebastian Trzaska   JyvSRK   [   7   6   ]   13   
18.   16   Teemu Rytsy   LMM   [   5   9   ]   14   
19.   33   Ari-Pekka Kyykkä   EPUA   [   8   7   ]   15   
20.   21   Teppo Kauppinen   VAU   [   10   10   ]   20   
                  
C-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
21.   9   Kalle Lehto   KyPAK   [   1   3   ]   4   
22.   53   Miko Teponoja   TamUA   [   3   2   ]   5   
23.   32   Marko Salminen   RiiUA   [   2   6   ]   8   
24.   6   Teemu Saarinen   HyUA   [   10   1   ]   11   
25.   44   Jussi Luopajärvi   VUA   [   7   4   ]   11   
26.   24   Veini Mäkinen   JärvSRK   [   5   8   ]   13   
27.   8   Ari Salminen   RiiUA   [   4   10   ]   14   
28.   19   Tatu Rintamäki   EPUA   [   9   5   ]   14   
29.   18   Petri Laitala   SRC   [   6   9   ]   15   
30.   47   Joni Minkkinen   LMM   [   8   7   ]   15   

D-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
31.   27   Mika Mänty   OUA   [   2   1   ]   3   
32.   55   Matti Hölttä   VAU   [   3   4   ]   7   
33.   23   Matti Eskelinen   JyvSRK   [   1   7   ]   8   
34.   31   Henri Eskman   TamUA   [   4   5   ]   9   
35.   54   Jesse Kähkönen   SRC   [   8   2   ]   10   
36.   26   Jarno Mattila   SRC   [   7   3   ]   10   
37.   45   Alexandr Naumov   RUS   [   5   6   ]   11   
38.   30   Visa Helmijoki   TamUA   [   6   8   ]   14   

E-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
39.   15   Juho Koskivuo   VAU   [   1   2   ]   3   
40.   56   Ari Heinonen   VAU   [   3   1   ]   4   
41.   28   Sami Salmela   VAU   [   2   3   ]   5   
42.   40   Tero Kupari   LohUA   [   4   5   ]   9   
43.   48   Alexey Egorov   RUS   [   6   4   ]   10   
44.   52   Sami Sinisalo   TUA   [   5   7   ]   12   
45.   57   Alexey Dudnik   RUS   [   7   6   ]   13   



TSP-10                           
A-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2   Lähtö 3      Total Points

1.   4   Jarkko Mustonen   VAU   [   1   1   1   ]   2
2.   51   Mika Silvasti   JärvSRK   [   6   2   2   ]   4
3.   52   Kenneth Södergård   VUA   [   3   3   5   ]   6
4.   55   Vitaly Karpov   RUS   [   5   4   3   ]   7
5.   7   Jyri Konoila   VAU   [   7   5   4   ]   9
6.   1   Ari Lappi   MMRc   [   2   8   10   ]   10
7.   21   Björn Södergård   VUA   [   4   6   6   ]   10
8.   14   Henry Salmén   LahUA   [   8   7   7   ]   14
9.   46   Jukka-Pekka Huhtala   EPUA   [   9   9   8   ]   17
10.   11   Harri Nyman   LMM   [   10   10   9   ]   19

B-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
11.   32   Jomi Pulli   KyPAK   [   3   1   ]   4   
12.   16   Risto Bloigu   OUA   [   2   3   ]   5   
13.   40   Joni Hiltunen   SWK   [   1   5   ]   6   
14.   8   Risto Koskinen   TamUA   [   7   2   ]   9   
15.   6   Niko Vuorenmaa   RiiUA   [   4   6   ]   10   
16.   41   Mihail Tsistovski   LahUA   [   8   4   ]   12   
17.   54   Janis Klimenkovs   LAT   [   6   7   ]   13   
18.   9   Jouko Näätänen   VihUA   [   5   10   ]   15   
19.   44   Jethro Lehtojärvi   TUA   [   9   8   ]   17   
20.   45   Timo Keränen   LahUA   [   10   9   ]   19   

C-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
21.   3   Matti Korvenmaa   MikUA   [   1   1   ]   2   
22.   13   Tero Suoniemi   TamUA   [   3   2   ]   5   
23.   15   Joni Siitonen   KyPAK   [   2   4   ]   6   
24.   12   Juha Jokinen   TamUA   [   4   3   ]   7   
25.   53   Jouko Laine   TUA   [   6   5   ]   11   
26.   38   Iina Mäkelin   KyPAK   [   5   7   ]   12   
27.   58   Boris Martynenko   RUS   [   7   6   ]   13   

D-finaali                           
Pos   No.   Name   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Total Points
   
28.   49   Tommi Wikstén   VAU   [   2   3   ]   5   
29.   37   Satu Harmokivi   LahUA   [   1   5   ]   6   
30.   25   Tero Lindeman   LMM   [   4   2   ]   6   
31.   47   Henri Ahola   KyPAK   [   6   1   ]   7   
32.   48   Jorma Kupari   LohUA   [   3   6   ]   9   
33.   39   Tero Tuomisto   LahUA   [   5   4   ]   9


* * *

Suuret kiitokset valtavan suurelle kilpailijajoukolle! Tavataan Kuusankoskella kesäkauden avauksen merkeissä toukokuun lopulla!

279
ERÄLISTAT - FTT I TSP-10 ja TSM-10
29.1.2006 Kuusankoski


Erä 1 TSP-10         
#   37   Satu Harmokivi   LahUA
#   39   Tero Tuomisto   LahUA
#   48   Jorma Kupari   LohUA
#   49   Tommi Wikstén   VAU
#   53   Jouko Laine   TUA
#   54   Janis Klimenkovs   LAT
#   55   Vitaliy Karpov   RUS
#   56   Yuriy Petrov   RUS
         
Erä 2 TSP-10         
#   38   Iina Mäkelin   KyPak
#   40   Joni Hiltunen   SWK Fin
#   41   Mihail Tsistovski   LahUA
#   44   Jethro Lehtojärvi   TUA
#   45   Timo Keränen   LahUA
#   46   Jukka-Pekka Huhtala   EPUA
#   47   Henri Ahola   KyPak
#   51   Mika Silvasti   JärvSRK
         
Erä 3 TSP-10         
#   12   Juha Jokinen   TamUA
#   13   Tero Suoniemi   TamUA
#   14   Henry Salmén   LahUA
#   15   Joni Siitonen   KyPak
#   16   Risto Bloigu   OUA
#   21   Björn Södergård   VUA
#   25   Tero Lindeman   LMM
#   32   Jomi Pulli   KyPak
#   52   Kenneth Södergård   VUA
         
Erä 4 TSP-10         
#   1   Ari Lappi   MMRc
#   2   Jukka Penttinen   LahUA
#   3   Matti Korvenmaa   MikUA
#   4   Jarkko Mustonen   VAU
#   6   Niko Vuorenmaa   RiiUA
#   7   Jyri Konoila   VAU
#   8   Risto Koskinen   TamUA
#   9   Jouko Näätänen   VihUA
#   11   Harri Nyman   LMM
         
Erä 5 TSM-10         
#   1   Simo Ahoniemi   HyUA
#   2   Sakke Ahoniemi   HyUA
#   3   Christer Andersson   MMRc
#   4   Jouko Termonen   SRC
#   6   Teemu Saarinen   HyUA
#   7   Sebastian Trzaska   JyvSRK
#   8   Ari Salminen   RiiUA
#   22   Juho Levänen   RiiUA
#   60   Teemu Leino   VAU
         
Erä 6 TSM-10         
#   9   Kalle Lehto   KyPak
#   10   Vesa Yli   OUA
#   11   Pauli Helin   TamUA
#   12   Pekka Koivula   TamUA
#   13   Panu Vehniäinen   ÄkiUA
#   14   Carl-Magnus Fager   VAU
#   17   Jarno Siltanen   JyvSRK
#   20   Tony Raikas   KyPak
#   21   Teppo Kauppinen   VAU
         
Erä 7 TSM-10         
#   15   Juho Koskivuo   VAU
#   16   Teemu Rytsy   LMM
#   18   Petri Laitala   SRC
#   19   Tatu Rintamäki   EPUA
#   23   Matti Eskelinen   JyvSRK
#   24   Veini Mäkinen   JärvSRK
#   27   Mika Mänty   OUA
#   38   Joseph Quagraine   VAU
#   44   Jussi Luopajärvi   VUA
         
Erä 8 TSM-10         
#   26   Jarno Mattila   SRC
#   28   Sami Salmela   VAU
#   31   Henri Eskman   TamUA
#   32   Marko Salminen   RiiUA
#   33   Ari-Pekka Kyykkä   EPUA
#   40   Tero Kupari   LohUA
#   45   Alexandr Naumov   RUS
#   47   Joni Minkkinen   LMM
#   59   Ivan Laptev   RUS
         
Erä 9 TSM-10         
#   30   Visa Helmijoki   TamUA
#   48   Alexey Egorov   RUS
#   51   Viljami Kutvonen   VAU
#   52   Sami Sinisalo   TUA
#   53   Miko Teponoja   TamUA
#   54   Jesse Kähkönen   SRC
#   55   Matti Hölttä   VAU
#   56   Ari Heinonen   VAU
#   57   Alexey Dudnik   RUS
#   58   Boris Martynenko   RUS


* * *


AIKATAULU - FTT I TSP-10 ja TSM-10
29.1.2006 Kuusankoski


Ovet avataan klo 7:00

Vapaa harjoitus   1.vh   2.vh   
Erä1 TSP-10   08:00   09:03   
Erä2 TSP-10   08:07   09:10   
Erä3 TSP-10   08:14   09:17   
Erä4 TSP-10   08:21   09:24   
Erä5 TSM-10   08:28   09:31   
Erä6 TSM-10   08:35   09:38   
Erä7 TSM-10   08:42   09:45   
Erä8 TSM-10   08:49   09:52   
Erä9 TSM-10   08:56   09:59   
         
         
Ilmoittautuminen:      8:00 - 10:00   
Tuomariston kokous:      10:00   
Ohjaajakokous:       10:15   
         
Alkuerät   1.ae   2.ae   3.ae
Erä1 TSP-10   10:40   12:00   13:40
Erä2 TSP-10   10:48   12:08   13:48
Erä3 TSP-10   10:56   12:16   13:56
Erä4 TSP-10   11:04   12:24   14:04
Erä5 TSM-10   11:12   12:32   14:12
Erä6 TSM-10   11:20   12:40   14:20
Erä7 TSM-10   11:28   12:48   14:28
Erä8 TSM-10   11:36   12:56   14:36
Erä9 TSM-10   11:44   13:04   14:44
         
Lounastauko:   13:10 – 13:40      
         
         
Finaalit:   1.fin   2.fin   3.fin
TSP-A   15:20   17:00   18:30
TSM-A   15:30   17:10   18:40
TSM-E   15:40   17:20   
TSP-D   15:50   17:30   
TSM-D   16:00   17:40   
TSP-C   16:10   17:50   
TSM-C   16:20   18:00   
TSP-B   16:30   18:10   
TSM-B   16:40   18:20   
         

Palkintojen jako:   n. 19:10


Tervetuloa  :!:


* * *

Edit 22.1.: Ovien avaamisaika lisätty aikatauluun.

280
ERÄLISTAT - FTT I TSS-10 ja C-12
28.1.2006 Kuusankoski


Erä1 TSS-10         
#   32   Vertti Aito   VAU
#   34   Tomi Mairue   SRC
#   44   Juha Nyrhinen   EPUA
#   45   Jere Peltola   RiiUA
#   46   Jani Pohjalainen   SaiKart
#   47   Miika Laurila   OUA
#   48   Roope Grönroos   RiiUA
#   49   Veli-Pekka Taimioja   KyPak
         
Erä 2 TSS-10         
#   18   Lauri Aulin   ATAK/UA
#   19   Toni Niinivirta   MMRc
#   20   Jaakko Sernola   OUA
#   21   Tommi Himanen   MikUA
#   26   Kim Haapaharju   EPUA
#   27   Niko Sinervo   RiiUA
#   28   Jesse Kallio   SaiKart
#   30   Jami Oksanen   SRC
         
Erä 3 TSS-10         
#   4   Harri Lukkari   MMRc
#   5   Matias Kuusinen   VAU
#   7   Jussi Neirola   EPUA
#   8   Jyrki Lehto   ATAK/UA
#   10   Joonas Holsti   VAU
#   11   Niko Lindvall   VAU
#   15   Mikko Möller   VAU
#   16   Aleksi Kaasinen   VAU
#   17   Otto Laurila   RiiUA
         
         
Erä 4 C-12         
#   1   Simo Ahoniemi   HyUA
#   2   Teemu Saarinen   HyUA
#   3   Vesa Yli   OUA
#   4   Mika Mänty   OUA
#   13   Sakke Ahoniemi   HyUA
#   14   Olli Löflund   JärvSRK
#   15   Antti Ollinmäki   JärvSRK
#   27   Tony Raikas   KyPak
#   31   Ari Salminen   RiiUA
         
Erä 5 C-12         
#   6   Carl-Magnus Fager   VAU
#   7   Risto Bloigu   OUA
#   8   Teemu Harju   OUA
#   10   Joni Mielonen   LMM
#   11   Viljami Kutvonen   VAU
#   12   Matti Korvenmaa   MikUA
#   17   Veini Mäkinen   JärvSRK
#   36   Jani Hovi   HyUA
#   42   Simo Tammela   OUA
         
Erä 6 C-12         
#   19   Pekka Reittilä   JärvSRK
#   23   Miika Kaukovalta   JärvSRK
#   28   Jaakko Huhmarsalo   VUA
#   29   Pekka Heikkilä   MäntsMK
#   30   Matti Iivonen   KyPak
#   32   Teemu Karvanen   SaiKart
#   33   Niko Putkonen   TamUA
#   34   Jarno Tammi   SaiKart


* * *

AIKATAULU - FTT I TSS-10 ja C-12
28.1.2006 Kuusankoski


Ovet avataan 7:00

Vapaa harjoitus   1.vh   2.vh      
Erä1 TSS-10   08:00   08:51      
Erä2 TSS-10   08:07   08:58      
Erä3 TSS-10   08:14   09:05      
Erä4 C-12   08:21   09:12      
Erä5 C-12   08:31   09:22      
Erä 6 C-12   08:41   09:32      
            
Ilmoittautuminen      8:00 – 9:45      
Tuomariston kokous      09:45      
Ohjaajakokous       10:00      
            
Alkuerät   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae
Erä1 TSS-10   10:30   11:40   12:50   14:10
Erä2 TSS-10   10:38   11:48   12:58   14:18
Erä3 TSS-10   10:46   11:56   13:06   14:26
Erä4 C-12   10:54   12:04   13:14   14:34
Erä5 C-12   11:05   12:15   13:25   14:45
Erä 6 C-12   11:16   12:26   13:36   14:56
            
Lounastauko   13:45 – 14:15         
            
Finaalit   1.fin   2.fin   3.fin   
TSS-A   15:50   17:10   18:25   
C-12 A   16:00   17:20   18:40   
TSS-C   16:15   17:35      
C-12-C   16:25   17:45      
TSS-B   16:40   18:00      
C-12 B   16:50   18:10      
            
Palkintojen jako   n. 19:10

Vapaa harjoitus TSM-10 ja TSP-10: 19:30 - 21:30

Tervetuloa  :!:

* * *

Edit 22.1.: Ovien avaamisaika sekä illan vapaaharjoituksen päättyminen lisätty.

281
KILPAILUKUTSU - FinTrack Tour 2006 I
28.-29.1.2006 Kuusankoski


KYMEN PIENOISAUTOKERHO RY kutsuu RO-Touring- ja mattoautoilijoita kil­pailemaan FINTRACK TOUR 2006  I osakilpailuun Kuusankoskelle 28.-29.1. Kilpailu on samalla AKK:n alue 6:n mestaruusosakilpailu.

LUOKAT
Lauantai 28.1.2006   
C-12, TSS-10   

Sunnuntai 29.1.2006   
TSM-10, TSP-10

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja -       Sauli Ylösmäki
Valvoja -       Heikki Helin
Katsastuspäällikkö -    Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo -    Kari Kinnunen, Tarmo Sinisalo
Tuloslaskenta -       AMB

ILMOITTAUTUMINEN
Pe 20.1.2006 klo 16.00 mennessä kirjallisesti osoittee­seen:
Simo Lehto
Urpasentie 24
45700 KUUSANKOSKI

(Tiedustelut puh: 040 728 6533 Kalle Lehto)

Tai sähköpostilla: kypak(a)luukku.com (ei liitetiedostoja!)
(korvaa (a) @-merkillä ylläolevasta osoitteesta)

ILMOITA: nimi, seura, lisenssinumero, luokka, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27 MHz- tai  40 MHz -radiotaajuut­ta (tai 2,4 GHz) , halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittavat myös huoltajan nimen ja lisenssinumeron.  

Kilpailumaksu  
TSM-10 ja C-12 25 €
TSP-10 ja TSS-10 20 €
Maksetaan kilpailupaikalla.

Jälki-imoittautumismaksu 40 €

LISENSSI   
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2006

SÄÄNNÖT   
Autourheilun Sääntökirja 2006 + FTT 2006 -ohjeisto
      
Sääntökirjan mukaiset pitoaineet sallittu.

AIKATAULU
Perjantai: Ei vapaata harjoitusta

Kilpailupäivinä ohjattu harjoitus + ilmoittautuminen klo 8.00-9.45.

Lauantain kilpailun jälkeen vapaaharjoitus sunnuntain kilpailijoille aikataulun salliessa.

Harjoitusaikalista ja kilpailuaikataulu löytyy tältä foorumilta viimeistään torstai-iltana 26.1.2006.

RATA   
18 x 30 m Neulehuopamatto.
Leveys 2,5 - 3 m

VASTUU   
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken Urheilutalo, Uimahallintie 3.
(Urheilupuiston RC-radan läheisyydessä)

MUUTA   
Kilpailupaikalla varikkopöydät. Tuolitilanne selviää, kun kilpailijamäärä on selvillä. Sähkö löytyy. Varaa mukaan oma jatkojohto. Rata-alueella käytettävä sisäjalkineita. Retkeilymaja samassa talossa, jossa edullisia huoneita,
puh. 05-2804 462

Tervetuloa!


* * *

Edit 31.12.: Linkki 2006 sääntökirjaan lisätty

282
LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli V
16.10.2005 Kuusankoski




Kuva: PRfoto

A-FINAALI                           
Sij      No.   Nimi   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2      Pisteet

1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   [   1   1   ]   2
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   [   2   2   ]   4
3.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   [   3   5   ]   8
4.   #   7   Jomi Pulli   KyPak   [   5   4   ]   9
5.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   [   7   3   ]   10
6.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   [   4   6   ]   10
7.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   [   6   7   ]   13
8.   #   10   Jani Hovi   HyUA   [   8   8   ]   16


* B-finaalista nousseet lihavoituina

B-FINAALI
9.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA
10.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK
11.   #   6   Mari Pyhältö   TUA
12.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK


Sarjan lopputulokset

* * *


LOPPUTULOKSET - TSP-10 Kerhokisa
16.10.2005 Kuusankoski




Kuva: PRfoto


A-FINAALI                              
Sij      No.   Nimi   Kerho      Lähtö 1   Lähtö 2   Lähtö 3      Pisteet

1.   #   70   Henry Salmén   LahUA   [   1   3   1   ]   2
2.   #   54   Jukka Penttinen   LahUA   [   2   1   2   ]   3
3.   #   112   Jomi Pulli   KyPAK   [   3   2   3   ]   5
4.   #   110   Markus Honkala   LahUA   [   4   4   4   ]   8
5.   #   138   Mihail Tsistovski   LahUA   [   5   6   5   ]   10
6.   #   161   Matti Iivonen   KyPAK   [   6   5   6   ]   11

B-FINAALI
7.   #   52   Iina Mäkelin   KyPAK   [   5   1   1   ]   2
8.   #   56   Timo Keränen      [   2   2   2   ]   4
9.   #   53   Joni Siitonen   KyPAK   [   1   4   5   ]   5
10.   #   57   Satu Harmokivi   LahUA   [   3   5   3   ]   6
11.   #   58   Tero Tuomisto   LahUA   [   4   3   4   ]   7


* * *

Kiitokset kilpailijoille! Erityisen mukavaa oli nähdä useita ensikertalaisia kokeilemassa kilpailemista.

283
ERÄLISTAT - KyPak Ralli V 2005 + TSP-10 Kerhokisa
16.10.2005 Kuusankoski


Erä 1 TSR-10         
#   2   Ismo Vuorinen   KyPak
#   17   Jesse Kähkönen   SRC
#   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK
#   7   Jomi Pulli   KyPak

Erä 2 TSR-10         
#   1   Kalle Lehto   KyPak
#   4   Mikko Pyhältö   TUA
#   16   Sami Sinisalo   TUA
#   6   Mari Pyhältö   TUA

Erä 3 TSR-10         
#   3   Veini Mäkinen   JärvSRK
#   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK
#   10   Jani Hovi   HyUA
#   13   Pekka Reittilä   JärvSRK

Erä 4 TSP-10         
#   54   Jukka Penttinen   LahUA
#   70   Henry Salmén   LahUA
#   53   Joni Siitonen   KyPak
#   110   Markus Honkala   LahUA
#   52   Iina Mäkelin   KyPak
# 112 Jomi Pulli KyPak

Erä 5 TSP-10         
#   138   Mihail Tsistovski   LahUA
#   161   Matti Iivonen   KyPak
#      Timo Keränen   
#      Satu Harmokivi   LahUA
#      Tero Tuomisto   LahUA


* * *

AIKATAULU - KyPak Ralli V 2005 + TSP-10 Kerhokisa
16.10.2005 Kuusankoski


Vapaa harjoitus + ilmoittautuminen            8:00 - 10:00

Ohjaajakokous            10:15

Alkuerät            
Erä   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae

1   10:40   11:40   12:40   13:50
2   10:48   11:48   12:48   13:58
3   10:56   11:56   12:56   14:06
4   11:04   12:04   13:04   
5   11:12   12:12   13:12   

Finaalit            
TSP-B1   14:20   
TSP-A1   14:30   
TSR- B   15:00   
TSP-B2   15:20   
TSP A2   15:30   
TSR-A1   15:50   
TSP-B3   16:20   
TSP-A3   16:30   
TSR-A2   16:40   

Palkintojen jako      17:10

* * *

Ajokiteet ilmoitetaan teille sähköpostitse, joten tarkkailkaa postianne.

284
Kilpailukutsu - KyPak Ralli V
16.10.2005 Kuusankoski



Kuva: Rc-netti

Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-touringrallikilpailjoita Kuusankoskelle KyPak Ralli -sarjan 5. -osakilpailuun sekä TSP-10 kerhokisaan 16.10.2005.

LUOKAT
TSR-10 (rallicross ajotapa)
TSP-10

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja   Kari Kinnunen
Valvoja      Sauli Ylösmäki
Katsastuspäällikkö   Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo   Valitaan kilpailupaikalla
Kierroslaskenta   AMB

ILMOITTAUTUMINEN
Ti 11.10.2005 klo 16 mennessä osoitteeseen:
Kalle Lehto
Urpasentie 24
45700 Kuusankoski

Tai sähköpostilla osoitteeseen kypak(a)luukku.com (kovaa (a) @-merkillä)

Ilmoita: nimi, seura, luokka, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään kolme 27- tai 40 MHz -radiotaajutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut puhelimitse: 040 728 6533 / Kalle Lehto

TSR-10:  20 € (ensikertalaiset 10 €)
TSP-10:  10 €

:!:
Rallin ensikertalaiset saavat osallistua koko kauden kilpailuihin puoleen hintaan!
:!:

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2005. Kilpailupaikalla saatavilla myös kertalisenssejä (hinta 12 €). TSP-10 kerhokisassa ei lisenssipakkoa.

SÄÄNNÖT
Autourheilun sääntökirja 2005 sekä Touring Rally Säännöt 2005. TSP-10 -luokassa vuoden 2006 korit sallittu.

TSR-10: Renkaiden käsittely millä tahansa pitoaineilla, kliinereillä tms. kielletty! Myös renkaanlämmittimien käyttö on kielletty!
TSP-10: Sääntökirjan mukaiset hajuttomat pitoaineet sallittu.

AJOTAPA
TSR-10: Kilpailu ajetaan rallicross-tyyppisenä. Ajotapakuvaukset löytyvät Touring Rally säännöistä.
TSP-10: Sääntökirjan mukaan

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Ovet aukeaa klo 7:30
Vapaa harjoitus + ilm. Klo 8:00 – 10:00
Ohjaajakokous klo 10:15

Tarkempi aikataulu kilpailupaikalla.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken Urheilutalo (uimahallintie).

MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä. Tuokaa omat jatkojohdot. Kilpailupaikalla on pieni buffetti. Samassa rakennuksessa retkeilymaja, jossa edullisia huoneita, puh. 05 2804 462.


Sarjatilanne

TERVETULOA!

* * *

Ilmoittautuneet

TSR-10

1 Kalle Lehto KyPak
2 Ismo Vuorinen KyPak
3 Veini Mäkinen JärvSRK
4 Mikko Pyhältö TUA
5 Pekka Heikkilä MäntsMK
6 Mari Pyhältö TUA
7 Jomi Pulli KyPak
10 Jani Hovi HyUA
11 Miika Kaukovalta JärvSRK
13 Pekka Reittilä JärvSRK
16 Sami Sinisalo TUA
17 Jesse Kähkönen SRC

TSP-10
Jukka Penttinen LahUA
Iina Mäkelin KyPak
Matti Iivonen KyPak
Joni Siitonen KyPak
Henry Salmén LahUA
Mihail Tsistovski LahUA
Timo Keränen
Satu Harmokivi LahUA
Tero Tuomisto LahUA
Markus Honkala LahUA

285
LOPPUTULOKSET - GasPower Touring IV
28.4.2005 Kouvola

TP-10

[Sij.      Num.   Nimi   Kerho   Finaalitulos]
1   #   13   Tom Kalves   TamUA   77   30:18.117
2   #   21   Alexandr Naumov   RUS   71   30:01.381
3   #   1   Tony Raikas   KyPAK   64   30:30.247
4   #   39   Joni Siitonen   KyPAK   60   30:22.458
5   #   4   Teemu Saarinen   HyUA   56   30:02.695
6   #   3   Jarno Siltanen   JyvSRK   37   30:30.387
7   #   9   Kari Sinisaari   HyUA   33   30:20.004
8   #   44   Alexey Dudnik   RUS   25   19:05.013
9   #   6   Janne Westerlund   VAU   8   4:11.747
10   #   27   Matti Korvenmaa   MikUA   0   -.---

11      29   Matti Iivonen   KyPAK
11      8   Jomi Pulli   KyPAK
13      31   Joni Minkkinen   LMM
13      16   Daniel Kalves   TamUA
15      42   Marko Friberg   MMRc
15      15   Olli Löflund   JärvSRK
17      7   Tero Kupari   LohUA
17      20   Alexey Egorov   RUS
19      14   Pekka Koivula   TamUA

Semeihin jääneet EFRAn sadekelisäännön mukaan.

LS-5
[Sij.         Nimi   Kerho   Finaalitulos]
1         Pekka Heikkilä   MäntsMK   42   20:17.203
2         Jori Kähäri   -   36   20:10.532
3         Kalle Lehto   KyPAK   34   20:02.945
4         Toni Pernu   -   32   20:16.989
5         Peter Winqvist   VAU   27   20:08.218
6         Juha Nieminen   AAU   5   5:10.467
7         Timo Sorasahi   -   0   -.---
8         Ilpo Koivisto   VAU      
9         Veikko Jalas   VAU      
10         Kari Ikävalko   -      
11         Marko Nurmi   -      
12         Mika Ranta   -


Kymen pienoisautokerho ry kiittää kaikkia kilpailijoita ja onnittelee voittajia! Erityisesti Tony Raikasta TP-10 SM-tittelistä, sekä Jori Kähäriä merkkipäivän johdosta!

286
ERÄLISTAT - GasPower Touring IV
28.8.2005 Kouvola


Erä 1 TP-10
#   19   Viljami Kutvonen   VAU
#   14   Pekka Koivula   TamUA
#   28   Jethro Lehtojärvi   TUA
#   43   Michail Ananiev   RUS
#   26   Niko Andersson   TUA
#   44   Alexey Dudnik   RUS
#   39   Joni Siitonen   KyPak
#   42   Marko Friberg   MMRc

Erä 2 TP-10         
#   29   Matti Iivonen   KyPak
#   16   Daniel Kalves   TamUA
#   27   Matti Korvenmaa   MikUA
#   18   Marko Salminen   RiiUA
#   15   Olli Löflund   JärvSRK
#   12   Aarre Sillanpää   TamUA
#   20   Alexey Egorov   RUS
#   8   Jomi Pulli   KyPak

Erä 3 TP-10         
#   1   Tony Raikas   KyPak
#   4   Teemu Saarinen   HyUA
#   6   Janne Westerlund   VAU
#   21   Alexandr Naumov   RUS
#   13   Tom Kalves   TamUA
#   3   Jarno Siltanen   JyvSRK
#   7   Tero Kupari   LohUA
#   31   Joni Minkkinen   LMM
#   9   Kari Sinisaari   HyUA

Erä 4 LS-5
#   7   Jori Kähäri   
#   8   Mika Ranta   
#   9   Marko Nurmi   
#   10   Veikko Jalas   VAU
#   11   Juha Nieminen   AAU
#   12   Timo Sorasahi   
         
Erä 5 LS-5
#   1   Pekka Heikklä   MäntsMK
#   2   Toni Pernu   
#   3   Peter Winqvist   VAU
#   4   Ilpo Koivisto   VAU
#   5   Kari Ikävalko   
#   6   Kalle Lehto   KyPak


* * *

AIKATAULU - GasPower Touring IV
28.8.2005 Kouvola


Vapaa harjoitus            
Erä   H1   H2
      
1   08:00   08:50      
2   08:10   09:00      
3   08:20   09:10      
4   08:30   09:20      
5   08:40   09:30      
            
Ilmoittautuminen      8:00 – 9:45      
Tuomariston kokous      09:50      
Ohjaajakokous      10:00      
            
Alkuerät (3 minuutin lämmittelyn lähtöaika)      
Erä   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae
1   10:30   11:40   13:30   14:40
2   10:40   11:50   13:40   14:50
3   10:50   12:00   13:50   15:00
4   11:00   12:10   14:00   15:10
5   11:15   12:25   14:15   15:25
            
Ruokatauko 12:40 – 13:30            
            
Finaalit            
TP-10 SEMI B lämmittely (10 min)         16:00   
TP-10 Semi B (20 min)         16:10   
LS-5 B-FINAALI lämmittely (5 min)         16:35   
LS-5 B-FINAALI (15 min)         16:40   
TP-10 SEMI A lämmittely (10 min)         17:00   
TP-10 SEMI A (20 min)         17:10   
TP-10 4 NOP. Harjoitus (10 min)         17:35   
LS-5 A-FINAALI lämmittely (5 min)         17:50   
LS-5 A-FINAALI (20 min)         17:55   
TP-10 A-FINAALI lämmittely (10 min)         18:20   
TP-10 A-FINAALI (30 min)         18:30   

Palkintojen jako      19:20

Tervetuloa  :!:

287
KILPAILUKUTSU - Gas Power Touring 2005 IV
28.8. Kouvola


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia TP-10 sekä LS-5 -kuljettajia Kouvolaan Gas Power Touring IV -osakilpailuun sekä LS-5 kerhokisaan 28.8.2005. HUOM! Kalenterista poikkeava kilpailupaikka.

LUOKAT
TP-10 (SM) ja LS-5 (kerhokisa)

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja   Sauli Ylösmäki
Valvoja      Olli Andersson
Katsastuspäällikkö   Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo   Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta   AMB

ILMOITTAUTUMINEN
La 20.8.2005 klo 16 mennessä osoitteeseen:
Kalle Lehto
Urpasentie 24
45700 Kuusankoski

Tai sähköpostilla osoitteeseen kypak(a)luukku.com
(korvaa (a) @-merkillä)

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, luokka, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz -radiotaajutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittavat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut puhelimitse klo 16 jälkeen: 040 728 6533 / Kalle Lehto

Kilpailumaksu
TP-10   25 €
LS-5    10 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
TP-10: Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2005. Kilpailupaikalla saatavilla myös kertalisenssejä.
LS-5: Ei lisenssipakkoa

SÄÄNNÖT
Autourheilun sääntökirja 2005 sekä TP-10 sarjasäännöt ja -ohjeisto.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen pienoisautorata.


Pienoisautorata näkyy kuvan vasemmassa reunassa.
Kuva: Kouvolan MC


MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten. Tuokaa omat jatkojohdot. Lisäksi katettuja varikkopöytiä löytyy n. 20:lle kilpailijalle, mutta myös omia katoksia mahtuu varikolle.

TERVETULOA  :!:

* * *

Ilmoittautuneet

TP-10

1 Tony Raikas KyPak
3 Jarno Siltanen JyvSRK
4 Teemu Saarinen HyUA
6 Janne Westerlund VAU
7 Tero Kupari LohUA
8 Jomi Pulli KyPak
9 Kari Sinisaari HyUA
12 Aarre Sillanpää TamUA
13 Tom Kalves TamUA
14 Pekka Koivula TamUA
15 Olli Löflund JärvSRK
16 Daniel Kalves TamUA
18 Marko Salminen RiiUA
19 Viljami Kutvonen VAU
20 Alexey Egorov RUS
21 Alexandr Naumov RUS
26 Niko Andersson TUA
27 Matti Korvenmaa MikUA
28 Jethro Lehtojärvi TUA
29 Matti Iivonen KyPak
31 Joni Minkkinen LMM
39 Joni Siitonen KyPak
42 Marko Friberg MMRc
Alexey Dudnik
Michail Ananiev
yht. 25 kilpailijaa

LS-5
Pekka Heikkilä MäntsMK
Toni Pernu
Peter Winqvist VAU
Kalle Lehto KyPak
Veikko Jalas VAU
Ilpo Koivisto VAU
Jori Kähäri
Mika Ranta
Kari Ikävalko VAU
Marko Nurmi
Juha Nieminen AAU
Timo Sorasahi
yht. 12 kilpailijaa

288
Tulokset / LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli III ja IV 2005
« : 31.07.05 - klo: 18.11 »
LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli III
30.7.2005 Kuusankoski



EK-tulokset

EK 1
1.   #   10   Jani Hovi   HyUA      01:04,3
2.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:00,7
3.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:01,6
4.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:01,8
5.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:02,4
6.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:03,7
7.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:04,1
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:09,7
9.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:11,1
10.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:13,3

EK 2
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK         01:49,3
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA      +   00:01,4
3.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK      +   00:01,8
4.   #   16   Sami Sinisalo   TUA      +   00:04,0
5.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      +   00:04,8
6.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak      +   00:05,5
7.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA      +   00:10,7
8.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC      +   00:17,3
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK      +   00:18,1
10.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK      +   00:26,8

EK 3
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      00:41,4
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:00,2
3.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:00,5
4.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:00,6
5.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:00,7
6.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:00,8
7.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:01,1
8.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:02,8
9.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:03,6
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:07,2

EK 4
1.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK      01:13,8
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:04,9
3.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:06,0
4.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:09,2
5.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:12,6
6.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:14,6
7.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:16,5
8.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:17,6
9.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:21,9
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:21,9

EK 5
1.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA      02:33,2
2.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:03,2
3.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:03,6
4.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:10,0
5.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:10,8
6.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:11,4
7.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:19,3
8.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:20,7
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:36,6
10.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:46,6 (keskeytys)

Taukotilanne
1.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK      07:29,7
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:11,1
3.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:15,3
4.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:24,2
5.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:35,6
6.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:38,7
7.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:47,0
8.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:47,0
9.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   01:08,3
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   01:20,3

EK 6
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK      01:01,3
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:01,4
3.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:02,4
4.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:02,6
5.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:02,7
6.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:04,0
7.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:04,2
8.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:07,7
9.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:09,1
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:11,5

EK 7
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      01:46,9
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:00,3
3.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:01,6
4.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:03,1
5.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:05,2
6.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:06,9
7.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:12,2
8.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:22,7
9.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:32,7 (keskeytys)
10.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:32,7 (keskeytys)

EK 8
1.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak      00:40,3
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:00,8
3.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:00,8
4.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:01,7
5.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:02,4
6.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:03,6
7.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:04,9
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:06,1
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:06,4
10.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:07,7

EK 9
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      01:13,8
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:01,9
3.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:04,0
4.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:04,6
5.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:06,6
6.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:07,1
7.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:08,2
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:09,3
9.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:10,8
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:25,5

EK 10
1.   #   10   Jani Hovi   HyUA      02:32,5
2.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:00,1
3.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:03,0
4.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:03,7
5.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:04,9
6.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:05,3
7.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:08,3
8.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:13,3
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:49,5
10.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:59,5 (keskeytys)


Lopputulokset      
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   15:06,9      
2.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      +   00:06,8
3.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK      +   00:09,9
4.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA      +   00:14,2
5.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC      +   00:38,4
6.   #   16   Sami Sinisalo   TUA      +   00:42,5
7.   #   10   Jani Hovi   HyUA       + 01:01,2
8.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak      +   01:23,6
9.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK      +   02:15,0
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK      +   02:53,4

* * *

LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli IV
31.7.2005 Kuusankoski


A-finaali
Sij.      No.   Name   Kerho   [   Fin1   Fin2   ]   Pist.
1   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   [   1   3   ]   4
2   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   [   2   2   ]   4
3   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   [   4   1   ]   5
4   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   [   3   4   ]   7
5   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   [   5   5   ]   10
6   #   1   Kalle Lehto   KyPak   [   6   6   ]   12

* B-finaalista nousseet lihavoituna

B-finaali
7   #   16   Sami Sinisalo   TUA
8   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK
9   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK
10   #   10   Jani Hovi   HyUA


* * *

Tuore sarjatilanne löytyy täältä.

Kymen pienoisautokerho kiittää kilpailijoita hyvästä kilpailuviikonlopusta. Rallisarjaa jatketaan kauden päättävällä mattorallilla 15.10. Kuusankosken urheilutalossa.

* * *

Edit 2.8.: EK-tulokset lisätty

289
KILPAILIJAT - KyPak Ralli III 30.7.2005

1 Kalle Lehto KyPak
2 Ismo Vuorinen KyPak
3 Veini Mäkinen JärvSRK
4 Mikko Pyhältö TUA
5 Pekka Heikkilä MäntsMK
10 Jani Hovi HyUA
11 Miika Kaukovalta JärvSRK
13 Pekka Reittilä JärvSRK
16 Sami Sinisalo TUA
17 Jesse Kähkönen SRC


AIKATAULU - KyPak Ralli III 2005

Ilmoittautuminen         11:00 - 12:00         
Ohjaajakokous         12:15         
                  
Ajojärjestys               
EK1 - EK5:
1   #   1   Kalle Lehto   KyPak
2   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak
3   #   4   Mikko Pyhältö   TUA
4   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK
5   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK
6   #   10   Jani Hovi   HyUA
7   #   17   Jesse Kähkönen   SRC
8   #   16   Sami Sinisalo   TUA
9   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK
10   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK
         
EK6 - EK10: EK5:n jälkeisen tilanteen mukaan käännetyssä järjestyksessä                
                  
Auto   EK1+2   EK3+4   EK5   EK6+7   EK8+9   EK10
1   12:30   13:25   14:20   15:40   16:35   17:30
2   12:34   13:29   14:24   15:44   16:39   17:34
3   12:38   13:33   14:28   15:48   16:43   17:38
4   12:42   13:37   14:32   15:52   16:47   17:42
5   12:46   13:41   14:36   15:56   16:51   17:46
6   12:50   13:45   14:40   16:00   16:55   17:50
7   12:54   13:49   14:44   16:04   16:59   17:54
8   12:58   13:53   14:48   16:08   17:03   17:58
9   13:02   13:57   14:52   16:12   17:07   18:02
10   13:06   14:01   14:56   16:16   17:11   18:06

Ruokailutauko         15:05 - 15:40         

Palkintojen jako         n. 18:30

* * *

ERÄLISTAT - KyPak Ralli IVsunnuntai 31.7.2005

Erä 1      
4   Mikko Pyhältö   TUA
10   Jani Hovi   HyUA
11   Miika Kaukovalta   JärvSRK

Erä 2      
22   Ismo Vuorinen   KyPak
5   Pekka Heikkilä   MäntsMK
16   Sami Sinisalo   TUA

Erä 3      
1   Kalle Lehto   KyPak
3   Veini Mäkinen   JärvSRK
17   Jesse Kähkönen   SRC
13   Pekka Reittilä   JärvSRK



AIKATAULU - KyPak Ralli IV 2005               
Vapaaharjoitus + ilm.      8:00 - 10:00         
Ohjaajakokous      10:15         

Alkuerät               
Erä   Eräharj   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae

1   10:30   11:20   12:10   13:10   14:00
2   10:38   11:28   12:18   13:18   14:08
3   10:46   11:36   12:26   13:26   14:16

Lounastauko
      12:30 - 13:10         

Finaalit               
B    15:00            
A1   15:40   
A2   16:20   

Palkintojen jako      16:45


Tervetuloa  :!:

290
Yleinen keskustelu / Kuusankosken touringrata remontissa
« : 14.07.05 - klo: 23.25 »
Kuusankosken touringradan uusiminen on nyt siinä vaiheessa, että vanha ajajakoroke purettiin tänään pois. Treenireissua radalle ei siis kannata suunnitella. Uusi rata valmistunee vielä tämän kesän aikana, mutta uuden korokkeen rakennamme mahdollisesti vasta ensi keväänä.

Kun uusi rata on ajettavassa kunnossa, tiedotamme asiasta täällä.

291
Kilpailukutsu - KyPak Ralli III ja IV
30.-31.7.2005 Kuusankoski



Kuva: Miika Kaukovalta

Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-touringrallikilpailjoita Kuusankoskelle KyPak Ralli -sarjan 3. ja 4. -osakilpailuun 30.-31.7.2005.

LUOKAT
Lauantai 30.7.
TSR-10 (EK ajotapa)
Sunnuntai 31.7.
TSR-10 (Rallicross ajotapa)

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja   Kari Kinnunen
Valvoja      Martti Pyhältö
Katsastuspäällikkö   Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo   Valitaan kilpailupaikalla
Kierroslaskenta   AMB

ILMOITTAUTUMINEN
Ti 26.7.2005 klo 16 mennessä osoitteeseen:
Kalle Lehto
Urpasentie 24
45700 Kuusankoski

Tai sähköpostilla osoitteeseen kypak(a)luukku.com (kovaa (a) @-merkillä)

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään kolme 27- tai 40 MHz -radiotaajutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut puhelimitse: 040 728 6533 / Kalle Lehto

Kilpailumaksu 20 €/kilpailu tai 30 €/molemmat kilpailut
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

:!:
Rallin ensikertalaiset saavat osallistua koko kauden kilpailuihin puoleen hintaan!
:!:

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2005. Kilpailupaikalla saatavilla myös kertalisenssejä (hinta 12 €).

SÄÄNNÖT
Autourheilun sääntökirja 2005 sekä Touring Rally Säännöt 2005.

Sääntökirjan mukaisten pitoaineiden käyttö sallittu

AJOTAPA
Lauantain kilpailu ajetaan erikoiskoetyyppisenä ja sunnuntain kilpailu rallicross-tyyppisenä. Ajotapakuvaukset löytyvät Touring Rally säännöistä.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Lauantai 30.7.
Vapaa harjoitus + ilm. 10:00-12:00
Ohjaajakokous klo 12:15
Erikoiskokeet alkaen klo 12:30

Sunnuntai 31.7.
Vapaa harjoitus + ilm. Klo 8:00 – 10:00
Ohjaajakokous klo 10:15

Tarkempi aikataulu kilpailupaikalla.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana.

MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten (eli ei matkailuvaunuihin/autoihin). Tuokaa omat jatkojohdot. Kilpailupaikalla on pieni buffetti. Urheilutalon retkeilymajassa noin 100 metrin päässä radasta edullisia huoneita, puh. 05 2804 462.

1. ja 2. osakilpailun tulokset

Sarjatilanne

TERVETULOA!

* * *

Ilmoittautuneet

La 30.7.
1 Kalle Lehto KyPak
2 Ismo Vuorinen KyPak
3 Veini Mäkinen JärvSRK
4 Mikko Pyhältö TUA
5 Pekka Heikkilä MäntsMK
10 Jani Hovi HyUA
11 Miika Kaukovalta JärvSRK
13 Pekka Reittilä JärvSRK
16 Sami Sinisalo TUA
17 Jesse Kähkönen SRC

Su 31.7.
1 Kalle Lehto KyPak
2 Ismo Vuorinen KyPak
3 Veini Mäkinen JärvSRK
4 Mikko Pyhältö TUA
5 Pekka Heikkilä MäntsMK
10 Jani Hovi HyUA
11 Miika Kaukovalta JärvSRK
13 Pekka Reittilä JärvSRK
16 Sami Sinisalo TUA
17 Jesse Kähkönen SRC

* * *

Edit 20.7. : Palattu alkuperäiseen suunnitelmaan

292
Tulokset / SARJAN LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli 2005
« : 04.07.05 - klo: 08.50 »
SARJAN LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli 2005


KyPak Ralli -sarjan 2005 Mestari
Veini Mäkinen JärvSRK



Kuva: PRfoto




Pisteet kokonaisuudessaan

Sij.   Num.      Nimi   Seura   Pist 4/5   [   Ralli 1   Ralli 2   Ralli 3   Ralli 4   Ralli 5]
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   175   [   36   40   50   40   45   ]
2.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   174   [   50   29   45   29   50   ]
3.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   159   [   32   45   24   50   32   ]
4.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsSRK   148   [   40   32   40   36   29   ]
5.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   144   [   26   50   36   32   22   ]
6.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   142   [   29   36   32   45   26   ]
7.   #   10   Jani Hovi   VAU   121   [   45   26   26   20   24   ]
8.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   117   [   22   22   29   26   40   ]
9.   #   7   Pekka Reittilä   JärvSRK   88   [   24   0   22   22   20   ]
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   80   [   18   18   20   24   16   ]
11.   #   13   Jomi Pulli   KyPak   60   [   0   24   0   0   36   ]
12.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   58   [   20   20   0   0   18   ]

293
Tulokset / LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli I ja II 2005
« : 02.07.05 - klo: 19.46 »
LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli I 2005
2.7.2005 Kuusankoski


Erikoiskokeet

EK 1                  
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      01:02,6
2.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:02,7
3.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:02,7
4.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:04,5
5.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:05,3
6.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:05,5
7.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:06,6
8.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:06,8
9.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:10,0
10.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:11,1
11.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:13,2

EK 2                  
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK      01:41,7
2.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:02,5
3.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:03,3
4.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:05,1
5.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:06,6
6.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:12,7
7.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:13,2
8.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:13,8
9.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:15,1
10.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:20,3
11.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:24,2

EK 3                     
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK      00:52,5
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:01,2
3.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:01,6
4.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:02,3
5.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:05,8
6.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:06,1
7.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:07,3
8.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:09,6
9.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:12,9
10.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:14,9
11.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:19,9 (keskeytys)
   
EK 4
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK      01:11,5
2.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:03,1
3.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:03,7
4.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:04,4
5.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:08,5
6.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:09,2
7.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:09,4
8.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:11,6
9.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:14,1
10.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:30,0
11.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:32,4

EK 5
1.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK      02:33,0
2.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:01,4
3.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:02,2
4.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:02,4
5.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:07,5
6.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:09,2
7.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:16,5
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:17,8
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:29,9
10.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:30,9
11.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:31,6

EK 6
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      01:04,0
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:00,6
3.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:00,7
4.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:02,0
5.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:02,5
6.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:03,4
7.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:03,8
8.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:04,1
9.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:06,5
10.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:09,1
11.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:11,0

EK 7
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      01:43,6
2.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:00,8
3.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:06,0
4.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:09,4
5.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:11,4
6.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:16,1
7.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:17,1
8.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:17,3
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:17,3
10.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:18,1
11.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:18,3

EK 8
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak      00:52,9
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:01,2
3.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:01,3
4.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:01,6
5.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:02,3
6.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:02,7
7.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:05,2
8.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:05,6
9.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:06,7
10.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:09,2
11.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:14,2 (keskeytys)

EK 9
1.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA      01:11,2
2.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:00,7
3.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:01,4
4.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:02,2
5.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:04,3
6.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:07,6
7.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:13,1
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:16,3
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:16,5
10.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:21,1
11.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   +   00:22,2

EK 10
1.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak      02:31,3
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA   +   00:00,7
3.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   +   00:03,3
4.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   +   00:06,5
5.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   +   00:10,3
6.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   +   00:11,8
7.   #   16   Sami Sinisalo   TUA   +   00:13,4
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK   +   00:14,2
9.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK   +   00:28,0
10.   #   6   Mari Pyhältö   TUA   +   00:34,2
11.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   +   00:44,2 (keskeytys)


Lopputulokset

Sij.   Num.      Nimi   Seura   Tulos      
1.   #   1   Kalle Lehto   KyPak   15:10,4      
2.   #   10   Jani Hovi   HyUA      +   00:06,0
3.   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK      +   00:14,9
4.   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK      +   00:25,9
5.   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak      +   01:12,6
6.   #   17   Jesse Kähkönen   SRC      +   01:15,1
7.   #   4   Mikko Pyhältö   TUA      +   01:18,1
8.   #   13   Pekka Reittilä   JärvSRK      +   01:47,1
9.   #   16   Sami Sinisalo   TUA      +   01:48,8
10.   #   6   Mari Pyhältö   TUA      +   02:09,2
11.   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK      +   02:14,9

Historian ensimmäinen pelkästään erikoiskokeista muodostunut KyPak Ralli -kilpailu on nyt ajettu. Dramaattinen loppuratkaisu ei ollut urheilullinen, mutta sitäkin "moottoriurheilullisempi". Varman voittajan meno hyytyi viimeisen erikoiskokeen puoleen väliin savun ja tulen keskelle.


(c) 2005 Miika Kaukovalta

* * *

LOPPUTULOKSET - KyPak Ralli II 2005
3.7.2005 Kuusankoski


A-FINAALI                        
Sij   Num.   Nimi   Seura      Fin1   Fin2      Pisteet

1   #   4   Mikko Pyhältö   TUA   [   1   1   ]   2
2   #   2   Ismo Vuorinen   KyPak   [   2   2   ]   4
3   #   3   Veini Mäkinen   JärvSRK   [   3   3   ]   6
4   #   17   Jesse Kähkönen   SRC   [   5   4   ]   9
5   #   5   Pekka Heikkilä   MäntsMK   [   4   6   ]   10
6   #   1   Kalle Lehto   KyPak   [   6   5   ]   11

* B-finaalista nousseet lihavoituna

B-Finaali
7   #   10   Jani Hovi   HyUA
8   #   7   Jomi Pulli   KyPak
9   #   16   Sami Sinisalo   TUA
10   #   6   Mari Pyhältö   TUA
11   #   11   Miika Kaukovalta   JärvSRK


Kiitokset kaikille kilpailijoille! Heinäkuun lopulla jatketaan!

294
KILPAILIJAT - KyPak Ralli I 2.7.2005

1   Kalle Lehto   KyPak
2   Ismo Vuorinen   KyPak
3   Veini Mäkinen   JärvSRK
4   Mikko Pyhältö   TUA
5   Pekka Heikkilä   MäntsMK
6   Mari Pyhältö   TUA
10   Jani Hovi   HyUA
11   Miika Kaukovalta   JärvSRK
13   Pekka Reittilä   JärvSRK
16   Sami Sinisalo   TUA
17   Jesse Kähkönen   SRC


AIKATAULU - KyPak Ralli I 2005

Ilmoittautuminen         11:00 - 12:00         
Ohjaajakokous         12:15         
                  
Ajojärjestys               
EK1 - EK5: Numerojärjestyksessä         
EK6 - EK10: EK5:n jälkeisen tilanteen mukaan käännetyssä järjestyksessä                

Lisää EK-ajotavasta kilpailukutsussa.   
                  
Auto   EK1+2   EK3+4   EK5   EK6+7   EK8+9   EK10
1   12:30   13:25   14:20   15:40   16:35   17:30
2   12:34   13:29   14:24   15:44   16:39   17:34
3   12:38   13:33   14:28   15:48   16:43   17:38
4   12:42   13:37   14:32   15:52   16:47   17:42
5   12:46   13:41   14:36   15:56   16:51   17:46
6   12:50   13:45   14:40   16:00   16:55   17:50
7   12:54   13:49   14:44   16:04   16:59   17:54
8   12:58   13:53   14:48   16:08   17:03   17:58
9   13:02   13:57   14:52   16:12   17:07   18:02
10   13:06   14:01   14:56   16:16   17:11   18:06
11   13:10   14:05   15:00   16:20   17:15   18:10

Ruokailutauko         15:05 - 15:40         

Palkintojen jako         18:30

* * *

ERÄLISTAT - KyPak Ralli II sunnuntai 3.7.2005

Erä 1      
3   Veini Mäkinen   JärvSRK
6   Mari Pyhältö   TUA
11   Miika Kaukovalta   JärvSRK

Erä 2      
2   Ismo Vuorinen   KyPak
5   Pekka Heikkilä   MäntsMK
10   Jani Hovi   HyUA
17   Jesse Kähkönen   SRC

Erä 3      
1   Kalle Lehto   KyPak
4   Mikko Pyhältö   TUA
7   Jomi Pulli   KyPak
16   Sami Sinisalo   TUA


AIKATAULU - KyPak Ralli II 2005               
Vapaaharjoitus + ilm.      8:00 - 10:00         
Ohjaajakokous      10:15         

Alkuerät               
Erä   Eräharj   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae

1   10:30   11:20   12:10   13:10   14:00
2   10:38   11:28   12:18   13:18   14:08
3   10:46   11:36   12:26   13:26   14:16

Lounastauko
      12:30 - 13:10         

Finaalit               
B    15:00            
A1   15:40   
A2   16:20   

Palkintojen jako      16:45


Tervetuloa  :!:

295
Kilpailukutsu - KyPak Ralli I ja II
2.-3.7.2005 Kuusankoski



(PRfoto)

Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-touringrallikilpailjoita Kuusankoskelle KyPak Ralli -sarjan 1. ja 2. -osakilpailuun 2.-3.7.2005.

LUOKAT
Lauantai 2.7.
TSR-10 (EK-tyyppinen ajotapa)
Sunnuntai 3.7.
TSR-10 (Rallicross-tyyppinen ajotapa)

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja   Kari Kinnunen
Valvoja      Martti Pyhältö
Katsastuspäällikkö   Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo   Valitaan kilpailupaikalla
Kierroslaskenta   AMB

ILMOITTAUTUMINEN
Ti 28.6.2005 klo 16 mennessä osoitteeseen:
Kalle Lehto
Urpasentie 24
45700 Kuusankoski

Tai sähköpostilla osoitteeseen kypak(a)luukku.com (kovaa (a) @-merkillä)

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään kolme 27- tai 40 MHz -radiotaajutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut puhelimitse: 040 728 6533 / Kalle Lehto

Kilpailumaksu 20 €/kilpailu tai 30 €/molemmat kilpailut
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

:!:
Rallin ensikertalaiset saavat osallistua koko kauden kilpailuihin puoleen hintaan!
:!:

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2005. Kilpailupaikalla saatavilla myös kertalisenssejä (hinta 12 €).

SÄÄNNÖT
Autourheilun sääntökirja 2005 sekä Touring Rally Säännöt 2005.

Sääntökirjan mukaisten pitoaineiden käyttö sallittu

AJOTAPA
Lauantain kilpailu ajetaan erikoiskoetyyppisenä ja sunnuntain kilpailu rallicross-tyyppisenä. Tarkemmat ajotapakuvaukset löytyvät Touring Rally säännöistä.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Lauantai 2.7:
Vapaa harjoitus + ilm. 10:00-12:00
Ohjaajakokous klo 12:15
Erikoiskokeet alkaen klo 12:30

Sunnuntai 3.7.
Vapaa harjoitus + ilm. Klo 8:00 – 10:00
Ohjaajakokous klo 10:15

Tarkempi aikataulu kilpailupaikalla.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana.

MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten (eli ei matkailuvaunuihin/autoihin). Tuokaa omat jatkojohdot. Kilpailupaikalla on pieni buffetti. Urheilutalon retkeilymajassa noin 100 metrin päässä radasta edullisia huoneita, puh. 05 2804 462.

TERVETULOA!

* * *

Ilmoittautuneet 28.6. klo 12:10

La 2.7.
1 Kalle Lehto KyPak
2 Ismo Vuorinen KyPak
3 Veini Mäkinen JärvSRK
4 Mikko Pyhältö TUA
5 Pekka Heikkilä MäntsMK
6 Mari Pyhältö TUA
10 Jani Hovi HyUA
11 Miika Kaukovalta JärvSRK
13 Pekka Reittilä JärvSRK
16 Sami Sinisalo TUA
17 Jesse Kähkönen SRC

Su 3.7.
1 Kalle Lehto KyPak
2 Ismo Vuorinen KyPak
3 Veini Mäkinen JärvSRK
4 Mikko Pyhältö TUA
5 Pekka Heikkilä MäntsMK
6 Mari Pyhältö TUA
7 Jomi Pulli KyPak
10 Jani Hovi HyUA
11 Miika Kaukovalta JärvSRK
16 Sami Sinisalo TUA
17 Jesse Kähkönen SRC

296
Tulokset / FINAALIKALUSTO - FTT V 2005 Kuusankoski
« : 03.06.05 - klo: 22.37 »
FINAALIKALUSTO - FTT V 2005






297
Tulokset / LOPPUTULOKSET - FTT V ja GPT I 2005
« : 29.05.05 - klo: 20.55 »
Lopputulokset - FTT V 2005
28.5. Kuusankoski

TS-10

A-finaali

1   #   1   Christer Andersson   MMRc   [   1   2   1   ]   2
2   #   5   Simo Ahoniemi   HyUA   [   3   1   2   ]   3
3   #   3   Sakke Ahoniemi   HyUA   [   2   3   3   ]   5
4   #   2   Jouko Termonen   SRC   [   4   7   4   ]   8
5   #   60   Teemu Saarinen   HyUA   [   6   4   5   ]   9
6   #   8   Pauli Helin   TamUA   [   5   6   9   ]   11
7   #   4   Kalle Lehto   KyPAK   [   7   5   10   ]   12
8   #   31   Sebastian Trzaska   JyvSRK   [   8   10   6   ]   14
9   #   11   Ari Salminen   RiiUA   [   10   9   7   ]   16
10   #   6   Vesa Yli   OUA   [   9   8   8   ]   16

B-finaali
11   #   7   Pekka Koivula   TamUA   [   1   1   ]   2
12   #   32   Panu Vehniäinen   ÄkiUA   [   2   3   ]   5
13   #   22   Marko Salminen   RiiUA   [   6   2   ]   8
14   #   26   Veini Mäkinen   JärvSRK   [   4   4   ]   8
15   #   24   Carl-Magnus Fager   VAU   [   3   7   ]   10
16   #   21   Juho Koskivuo   VAU   [   5   8   ]   13
17   #   28   Petri Laitala   SRC   [   7   6   ]   13
18   #   106   Kari Sinisaari   HyvUa   [   9   5   ]   14
19   #   35   Teemu Rytsy   LMM   [   8   9   ]   17

C-finaali
20   #   89   Kenneth Södergård   VUA   [   1   1   ]   2
21   #   118   Olev Pihl   EAMK   [   2   3   ]   5
22   #   40   Jarno Mattila   SRC   [   3   2   ]   5
23   #   115   Priit Luman   EAMK   [   4   4   ]   8
24   #   157   Jyri Similä   SRC   [   5   7   ]   12
25   #   91   Pekka Reittilä   JärvSRK   [   6   6   ]   12
26   #   49   Visa Helmijoki   TamUA   [   8   5   ]   13
27   #   90   Miika Kaukovalta   JärvSRK   [   7   9   ]   16
28   #   141   Sami Salmela   VAU   [   9   8   ]   17


TSP-10
A-finaali

1   #   95   Ari Lappi   MMRc   [   1   10   1   2
2   #   67   Jarkko Mustonen   VAU   [   6   1   3   4
3   #   51   Matti Korvenmaa   MikUA   [   2   2   2   4
4   #   160   Björn Södergård   VUA   [   5   3   4   7
5   #   103   Jyri Konoila   VAU   [   3   4   10   7
6   #   27   Niko Putkonen   TamUA   [   4   5   5   9
7   #   48   Niko Vuorenmaa   RiiUA   [   7   7   6   13
8   #   54   Jukka Penttinen   LahUA   [   10   6   9   15
9   #   136   Risto Koskinen   TamUA   [   8   8   7   15
10   #   65   Jouko Näätänen   VihUA   [   9   9   8   17

B-finaali
11   #   80   Kalle Mäki   TUA   [   1   3   ]   4
12   #   147   Juha Jokinen   TamUA   [   2   2   ]   4
13   #   59   Jesse Kähkönen   SRC   [   6   1   ]   7
14   #   151   Tero Suoniemi   TamUA   [   3   6   ]   9
15   #   53   Joni Siitonen   KyPAK   [   5   4   ]   9
16   #   159   Tero Lindeman   LMM   [   4   5   ]   9


TSS-10
A-finaali

1   #   37   Joni Minkkinen   LMM   [   1   1   2   ]   2
2   #   33   Miko Teponoja   TamUA   [   4   2   1   ]   3
3   #   36   Viljami Kutvonen   VAU   [   2   10   4   ]   6
4   #   43   Matti Hölttä   VAU   [   6   3   3   ]   6
5   #   44   Jussi Neirola   EPUA   [   3   9   5   ]   8
6   #   45   Jyrki Lehto   ATAK/UA   [   8   4   7   ]   11
7   #   46   Harri Lukkari   MMRc   [   5   7   6   ]   11
8   #   140   Joonas Holsti   VAU   [   7   5   8   ]   12
9   #   55   Henri Ahola   KyPAK   [   10   6   9   ]   15
10   #   93   Sami Sinisalo   TUA   [   9   8   10   ]   17

B-finaali
11   #   56   Tommi Himanen   MikUA   [   1   1   ]   2
12   #   123   Lauri Aulin   ATAK/UA   [   2   3   ]   5
13   #   52   Iina Mäkelin   KyPAK   [   4   2   ]   6
14   #   135   Niko Lindvall   VAU   [   3   7   ]   10
15   #   139   Aleksi Kaasinen   VAU   [   5   5   ]   10
16   #   143   Otto Laurila   RiiUA   [   8   4   ]   12
17   #   142   Toni Niinivirta   MMRc   [   6   6   ]   12
18   #   144   Mikko Möller   VAU   [   7   8   ]   15
19   #   138   Mihail Tchistovski   LahUA   [   9   9   ]   18

* * *

Lopputulokset - GPT I 2005
29.5.2005 Kuusankoski

TP-10

sij, num, nimi, seura, finaalitulos

1   #   1   Tony Raikas   KyPAK      139   30:05.359
2   #   4   Teemu Saarinen   HyUA      137   30:02.569
3   #   2   Antti Ollinmäki   JärvSRK      134   30:08.713
4   #   9   Kari Sinisaari   HyUA      133   30:08.336
5   #   21   Alexandr Naumov   RUS      125   30:14.253
6   #   16   Daniel Kalves   TamUA      122   30:04.342
7   #   27   Matti Korvenmaa   MikUA      120   30:12.134
8   #   6   Janne Westerlund   VAU      112   30:10.332
9   #   32   Niko Putkonen   TamUA      0   7.729
10   #   22   Olev Pihl   EAMK      0   -.---
                     
11   #   31   Joni Minkkinen   LMM      82   20:11.348
12   #   7   Tero Kupari   LohUA      81   20:08.773
13   #   13   Tom Kalves   TamUA      81   20:08.807
14   #   28   Jethro Lehtojärvi   TUA      79   20:08.617
15   #   34   Boris Martynenko   RUS      68   20:02.210
16   #   29   Matti Iivonen   KyPAK      46   11:59.022
17   #   8   Jomi Pulli   KyPAK      40   9:39.641
18   #   33   Taneli Kettunen         24   15:54.827
19   #   26   Niko Andersson   TUA      22   6:16.522
20   #   12   Aarre Sillanpää   TamUA      7   4:14.441
21   #   18   Marko Salminen   RiiUA      3   56.144
22   #   15   Olli Löflund   JärvSRK      0   2.420
23   #   20   Alexey Egorov   RUS      0   -.---
24   #   30   Joonas Holsti   VAU      0   -.---

TS-10 Kansallinen
sij, num, nimi, seura [fin1, fin2, fin3] yht

1   #   1   Christer Andersson   MMRc   [   5   1   1   ]   2
2   #   36   Viljami Kutvonen   VAU   [   1   2   4   ]   3
3   #   115   Priit Luman   EAMK   [   2   3   3   ]   5
4   #   33   Miko Teponoja   TamUA   [   4   4   2   ]   6
5   #   55   Henri Ahola   KyPAK   [   3   5   5   ]   8


Kiitokset kilpailijoille!

298
Erälistat - GasPower Touring 2005 I
29.5.2005 Kuusankoski


Erä 1 TP-10      
29   Matti Iivonen   KyPak
30   Joonas Holsti   VAU
31   Joni Minkkinen   LMM
32   Niko Putkonen   TamUA
33 Taneli Kettunen
      
Erä 2 TP-10      
16 Daniel Kalves TamUA
22   Olev Pihl   EAMK
26   Niko Andersson   TUA
27   Matti Korvenmaa   MikUA
28   Jethro Lehtojärvi   TUA
      
Erä 3 TP-10      
6   Janne Westerlund   VAU
7   Tero Kupari   LohUA
8   Jomi Pulli   KyPak
12   Aarre Sillanpää   TamUA
13 Tom Kalves TamUA
18   Marko Salminen   RiiUA
      
Erä 4 TP-10      
1   Tony Raikas   KyPak
2   Antti Ollinmäki   JärvSRK
4   Teemu Saarinen   HyUA
9   Kari Sinisaari   HyUA
15   Olli Löflund   JärvSRK
      
Erä 5 TS-10      
1   Christer Andersson   MMRc
4   Kalle Lehto   KyPak
6   Vesa Yli   OUA
33   Miko Teponoja   TamUA
36   Viljami Kutvonen   VAU
55 Henri Ahola KyPak
115   Priit Luman   EAMK

* * *

Aikataulu - GasPower Touring 2005 I
29.5.2005 Kuusankoski
         

Ilmoittautuminen viimeistään         09:45
Ohjaajakokous          10:00      
                  
erä   harj.1   harj.2   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae
1
   08:00   08:50   10:30   11:30   13:30   14:40
2   08:10   09:00   10:40   11:40   13:40   14:50
3   08:20   09:10   10:50   11:50   13:50   15:00
4   08:30   09:20   11:00   12:00   14:00   15:10
5   08:40   09:30   11:10   12:10   14:10   
                  
                  
FINAALIT:                  
                  
TS-10 A1            15:50
TP-10 SEMI A lämmittely (10 MIN.)            16:05
TP-10 SEMI A (20 MIN.)            16:15
TS-10 A2            16:50
TP-10 4. PARHAAN FINAALIHARJ.            17:00
TP-10 SEMI B lämmittely (10 MIN.)            17:15
TP-10 SEMI B (20 MIN.)            17:25
TS-10 A3            18:00
TP-10 FINAALI lämmittely (10 MIN.)            18:10
TP-10 FINAALI (30 MIN.)            18:20
                  
                  
                  
PALKINTOJEN JAKO N. KLO            19:15      
   

Ajokiteenne ilmoitetaan teille sähköpostilla. Tarkkailkaa siis postianne.

HUOM :!:
Mahdollisia jälki-ilmoittautuneita otetaan mukaan seuraavasti
TS-10: max. 3 jälki-ilmoittautumista
TP-10: Ei jälki-ilmoittautumisia

Tervetuloa!


* * *

Edit 24.5.: Jälki-ilmoittautuneita lisätty eriin 1 ja 2
Edit 25.5.: Muutoksia eriin 2 ja 3 koskien kilpailjoita 13 ja 15
Edit 26.5.: Finaaliaikataulua muutettu

299
Erälistat - FinTrack Tour 2005 V
28.5.2005 Kuusankoski


Erä 1 TSS-10      
140   Joonas Holsti   VAU
56   Tommi Himanen   MikUA
142   Toni Niinivirta   MMRc
123   Lauri Aulin   ATAK/UA
139   Aleksi Kaasinen   VAU
138   Mihail Tsistovski   LahUA
      
Erä 2 TSS-10      
45   Jyrki Lehto   ATAK/UA
135   Niko Lindvall   VAU
93   Sami Sinisalo   TUA
143   Otto Laurila   RiiUA
144   Mikko Möller   VAU
52   Iina Mäkelin   KyPak
      
Erä 3 TSS-10      
33   Miko Teponoja   TamUA
37   Joni Minkkinen   LMM
36   Viljami Kutvonen   VAU
46   Harri Lukkari   MMRc
43   Matti Hölttä   VAU
55   Henri Ahola   KyPak
44   Jussi Neirola   EPUA
      
Erä 4 TSP-10      
95 Ari Lappi MMRc
147   Juha Jokinen   TamUA
151   Tero Suoniemi   TamUA
53   Joni Siitonen   KyPak
80   Kalle Mäki   TUA
159   Tero Lindeman   LMM
160   Björn Södergård   VUA
59   Jesse Kähkönen   SRC
      
Erä 5 TSP-10      
67   Jarkko Mustonen   VAU
54   Jukka Penttinen   LahUA
27   Niko Putkonen   TamUA
48   Niko Vuorenmaa   RiiUA
51   Matti Korvenmaa   MikUA
103   Jyri Konoila   VAU
136   Risto Koskinen   TamUA
65   Jouko Näätänen   VihUA
      
Erä 6 TS-10      
5   Simo Ahoniemi   HyUA
3   Sakke Ahoniemi   HyUA
1   Christer Andersson   MMRc
2   Jouko Termonen   SRC
6   Vesa Yli   OUA
60   Teemu Saarinen   HyUA
4   Kalle Lehto   KyPak
7   Pekka Koivula   TamUA
      
Erä 7 TS-10      
11   Ari Salminen   RiiUA
31   Sebastian Trzaska   JyvSRK
8   Pauli Helin   TamUA
32   Panu Vehniäinen   ÄkiUA
24   Carl-Magnus Fager   VAU
39   Tatu Rintamäki   EPUA
21   Juho Koskivuo   VAU
      
Erä 8 TS-10      
35   Teemu Rytsy   LMM
28   Petri Laitala   SRC
22   Marko Salminen   RiiUA
106   Kari Sinisaari   HyUA
141   Sami Salmela   VAU
40   Jarno Mattila   SRC
49   Visa Helmijoki   TamUA
      
Erä 9 TS-10      
157   Jyri Similä   SRC
26   Veini Mäkinen   JärvSRK
89   Kenneth Södergård   VUA
90   Miika Kaukovalta   JärvSRK
91   Pekka Reittilä   JärvSRK
115   Priit Luman   EAMK
118   Olev Pihl   EAMK

* * *

Aikataulu - FinTrack Tour 2005 V
28.5.2005 Kuusankoski
         

Vapaa harjoitus         
Erä   1.vh   2.vh
1
   8:00   9:03
2   8:07   9:10
3   8:14   9:17
4   8:21   9:24
5   8:28   9:31
6   8:35   9:38
7   8:42   9:45
8   8:49   9:52
9   8:56   9:59

Ilmoittautuminen 8:00 - 10:00
Ohjaajakokous      10:15


Alkuerät
Erä   1.ae   2.ae   3.ae   4.ae
1
   10:40   12:00   13:20   15:00
2   10:48   12:08   13:28   15:08
3   10:56   12:16   13:36   15:16
4   11:04   12:24   13:44   15:24
5   11:12   12:32   13:52   15:32
6   11:20   12:40   14:00   15:40
7   11:28   12:48   14:08   15:48
8   11:36   12:56   14:16   15:56
9   11:44   13:04   14:24   16:04

Finaali   1.fin   2.fin   3.fin   
TSS-A
   16:50   18:10   19:20   
TSP-A   17:00   18:20   19:30   
TS-A   17:10   18:30   19:40   
TS-C   17:20   18:40   
TSS-B   17:30   18:50   
TSP-B   17:40   19:00   
TS-B   17:50   19:10   
         
Palkintojenjako       20:10   
   


Ajokiteenne ilmoitetaan teille sähköpostilla. Tarkkailkaa siis postianne.

HUOM :!:
Mahdollisia jälki-ilmoittautuneita otetaan mukaan seuraavasti
TSS-10: max. 1 jälki-ilmoittautuminen
TSP-10: max. 4 jälki-ilmoittautumista
TS-10: max. 1 jälki-ilmoittautuminen

Tervetuloa!

300
Kilpailukutsu  
FinTrack Tour 2005 V + Gas Power Touring 2005 I

28.-29.5.2005 Kuusankoski


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-touringautoilijoita Kuusankoskelle FinTrack Tour V -osakilpailuun sekä Gas Power Touring I -osakilpailuun 28.-29.5.2005. Kilpailu on samalla AKK:n alue 6:n mestaruusosakilpailu.

LUOKAT
Lauantai 28.5.
TS-10 (SM), TSS-10 (NM) ja TSP-10
Sunnuntai 29.5.
TP-10 (SM) ja TS-10 (kansallinen)

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja   Sauli Ylösmäki
Valvoja      Olli Andersson
Katsastuspäällikkö   Pentti Järvimäki
Kilpailutuomaristo   Heikki Helin, Kari Kinnunen
Kierroslaskenta   AMB

ILMOITTAUTUMINEN
Pe 20.5.2005 klo 16 mennessä osoitteeseen:
Simo Lehto
Urpasentie 24
45700 Kuusankoski

Tai sähköpostilla osoitteeseen kypak(a)luukku.com
(korvaa (a) @-merkillä)

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, luokka, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz -radiotaajutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut puhelimitse klo 16 jälkeen: 040 728 6533 / Kalle Lehto

Kilpailumaksu
SM-luokat (TS-10 ja TP-10)    25 €
TSP-10 ja TSS-10      20 €
TS-10 kansallinen      15 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2005. Kilpailupaikalla saatavilla myös kertalisenssejä hintaan 12 €.

SÄÄNNÖT
Autourheilun sääntökirja 2005 sekä sähköluokissa FTT 2005 -ohjeisto ja polttomoottoriluokassa TP-10 sarjasäännöt ja -ohjeisto.

Sääntökirjan mukaisten pitoaineiden käyttö sallittu.

HUOM :!: TS-10 -luokassa uuden EFRA-listan mukaiset akkukennot sallittuja. Sähköpuolella kilpailu ajetaan vanhan (talven voimassa olleen) korilistan mukaisilla koreilla.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilupuiston pienoisautorata. Rata sijaitsee Helsingintien varrella Tennishallin takana (hiekkamäentie).

RATA

Asfalttipintainen. Pituus n. 160 m. Kiertosuunta vastapäivään.

MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten (eli ei matkailuvaunuihin/autoihin). Tuokaa omat jatkojohdot. Lisäksi löytyy varikkoteltat ja buffetti. Urheilutalon retkeilumajassa noin 100:n metrin päässä radasta edullisia huoneita, puh. 05 2804 462.

TERVETULOA!

* * *

Edit 7.5.: Sähköpostiosoite korjattu (Kiitos Olli)
Edit 24.5.: Linkki TP-10 Sarjasääntöihin lisätty

Sivuja: 1 ... 7 8 9 [10] 11 12 13