Future-RC

Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Viestit - Nicke

Sivuja: 1 2 [3] 4 5 6 ... 24
61
Tämä aihe riittää varmasti, jatkossa enemmän harkintaa uusien topiccien suhteen.

62
RC-kerhot ja -radat / Vs: PKSRCA:n Tikkurilan RC-keskus
« : 22.08.13 - klo: 22.10 »
Talvikausi tekee tuloaan, joten

Talkoot Tikkurilassa Lauantaina 31.8 alkaen klo. 12!


Ohjelmassa krossiradan saattaminen ajokuntoon sekä tilojen yleinen järjestely sekä siisteys.

Tikkurilan syyskauden avajaiset Sunnuntaina 1.9!


Tervetuloa!

64
Final results:

1    Quagraine Joseph   FI   PKSRCA
             
2    Edvinsson Andreas   SE   MSK Kvarnvingarna
             
3    Heinonen Ari   FI   PKSRCA
             
4    Teemu Leino   FI   
             
5    Johansson Mikael   SE   MHF Skarpnäck
             
6    Sandberg Marcus   SE   HöörsRCK
             
7    Salonen Tomi   FI   TUA
             
8    Scheuenpflug Stefan   DE   MCR Bad Gögging e.V.
             
9    Peters Fredrik   SE   MHF Skarpnäck
             
10    Medjoubi Rayan   FR   
             
11    Siltanen Jarno   FI   RccJKL
12    Ahoniemi Simo   FI   Hyvinkään UA
13    Sala Federico   IT   
14    Hattunen Juho   FI   PKSRCA
15    Mört Max   FI   PKSRCA
16    Alho Tommi   FI   TUA
17    Björndal Magnus   SE   Härnösands Motorklubb
18    Gustafsson Robert   SE   Botkyrka mk
19    Mylläri Petri   FI   SaloUA
20    Orhanen Samppa   FI   PKSRCA
21    Husu Jose   FI   PKSRCA
22    Jyvä Ari   FI   PKSRCA
23    lintula tuomas   FI   PKSRA
24    Svensson Christoffer   SE   SHS
25    Balsberg Johan   SE   Tomelilla MK
26    Honkanen Markku   FI   PKSRCA
27    Ahoniemi Sakke   FI   HyUA
28    Thusberg Tom   FI   TUA
29    Sartesuo Juha   FI   Lahden UA
30    Johansson Max   SE   Eksjö RC Klubb
31    Harri Peltomaa   FI   TamUA
32    Jokelainen Matti   FI   TUA
33    Laitinen Mikko   FI   PKSRCA
34    Carlsson Per   SE   MSK Kvarnvingarna
35    Hassel David   SE   Tomelilla MK
36    Nahkor Jonas   EE   
37    Salmela Karri   FI   PKSRCA
38    Heinonen Arto   FI   PKSRCA
39    Medjoubi Zakarie   FR   
40    Johansson Toni   FI   PKSRCA
41    Mattila Reijo   FI   PKSRCA
42    Eklund Marko   FI   A
43    Valli Harri   FI   Lahden UA
44    Olsson Rickard   SE   AMF ÅRSUNDA
45    Söderlund Max   FI   PKSRCA
46    Sandberg Felix   SE   MHF Skarpnäck
47    Hovi Jani   FI   HyUA
48    Rajaniemi Juho   FI   PKSRCA
49    mairue tomi   FI   PKSRCA
50    Suvanto Juha   FI   Turun Urheiluautoilijat
51    Valtonen Heikki   FI   PRCA
52    Hyvärinen Joonas   FI   KUA
53    Lyijynen Tommi   FI   TUA
54    Halonen Jarno   FI   PKSRCA
55    Lehtojärvi Jethro   FI   TUA
56    Vuorenmaa Niko   FI   HyUA
57    Kankaanmäki Jussi   FI   Lammin UA
58    Viander Jere   FI   SaloUA
59    Silpola Touko   FI   RccJKL
60    Ruuskanen Jukka   FI   PKSRCA
61    Ruokolainen Jarkko   FI   Salonua
62    Hakonen Tomi   FI   KUA
63    Mäkelä Mikko   FI   PKSRCA
64    Häkämies Jukka   FI   LohUA
65    Akkanen Riku   FI   PKSRCA
66    Silvennoinen Antti   FI   HyUA
67    Hyppönen Ville   FI   PKSRCA
68    Pedersen Julle   LU   
69    Jämsä Kai   FI   TUA
70    kaplas mikko   FI   
71    savolainen aki   FI   PKSRCA
72    tamme anre   EE   Estonia
73    Dahlberg Per   SE   Västerås MS
74    Lundelin Patrik   FI   PKSRCA
75    Huhta Sami   FI   PKSRCA
76    Jermalainen Tomi   FI   PKSRCA


65
The main final is starting in a few minutes!

Remember the live stream!

Starting order for the final:
1.    0    Heinonen Ari
2.    0    Teemu Leino
3.    0    Quagraine Joseph
4.    0    Edvinsson Andreas
5.    0    Johansson Mikael
6.    0    Sandberg Marcus
7.    0    Salonen Tomi
8.    8476    Scheuenpflug Stefan
9.    0    Medjoubi Rayan
10.    0    Peters Fredrik
11.    0    Siltanen Jarno
12.    0    Ahoniemi Simo

66
Tomorrows heat arrangement:

1/8 A
1.    0    Carlsson Per   A   SE   MSK Kvarnvingarna
2.    0    Halonen Jarno   24438344   FI   PKSRCA
3.    0    Sandberg Felix   B   SE   MHF Skarpnäck
4.    0    Hovi Jani   21661392   FI   HyUA
5.    0    Lyijynen Tommi   22472108   FI   TUA
6.    0    Husu Jose   34482393   FI   PKSRCA
7.    0    Harri Peltomaa   26775128   FI   TamUA
8.    0    Eklund Marko   21394575   FI   A
9.    0    mairue tomi   22491312   FI   PKSRCA
10.    0    Jokelainen Matti   32546846   FI   TUA
11.    0    Söderlund Max   34711569   FI   PKSRCA
12.    0    Vuorenmaa Niko   28260521   FI   HyUA

1/8 B
1.    0    Björndal Magnus   SE   Härnösands Motorklub
2.    0    Valtonen Heikki   29857645   FI   PRCA
3.    0    Medjoubi Zakarie       FR   
4.    0    Hyvärinen Joonas   34696095   FI   KUA
5.    0    Johansson Max   B   SE   Eksjö RC Klubb
6.    0    Rajaniemi Juho   34702895   FI   PKSRCA
7.    0    Nahkor Jonas   est-015   EE   
8.    0    Valli Harri       FI   Lahden UA
9.    0    Olsson Rickard   B   SE   AMF ÅRSUNDA
10.    0    Mattila Reijo   31445074   FI   PKSRCA
11.    0    Lehtojärvi Jethro   29793000   FI   TUA
12.    0    Suvanto Juha   34714472   FI   Turun Urheiluautoilijat

You will find saturdays results here!

67
Qualification is over and the finals will start in half an hour!

Qualification rankinglist and final arrangement as attachments!

Top 16:
1    22975605       Quagraine Joseph   FI   PKSRCA
2    21569708       Heinonen Ari   FI   PKSRCA
3            Teemu Leino   FI   
4    S107       Svensson Christoffer   SE   SHS
5    23198656       Salonen Tomi   FI   TUA
6            Edvinsson Andreas   SE   MSK Kvarnvingarna
7    23665781       Jyvä Ari   FI   PKSRCA
8    23266494       Siltanen Jarno   FI   RccJKL
9       Sandberg Marcus   SE   HöörsRCK
10    21288018       Ahoniemi Simo   FI   Hyvinkään UA
11       Johansson Mikael   SE   MHF Skarpnäck
12    D-1012   EFRA   Scheuenpflug Stefan   DE   MCR Bad Gögging e.V.
13            Medjoubi Rayan   FR   
14    A      Peters Fredrik   SE   MHF Skarpnäck
15    34179839       Hattunen Juho   FI   PKSRCA
16    22613255       Mylläri Petri   FI   SaloUA

68
Results after three rounds of qualification

Top 10

1            Teemu Leino   FI   
2    22975605       Quagraine Joseph   FI   PKSRCA
3    21569708       Heinonen Ari   FI   PKSRCA
4    23198656       Salonen Tomi   FI   TUA
5    S107       Svensson Christoffer   SE   SHS
6    23665781       Jyvä Ari   FI   PKSRCA
7            Edvinsson Andreas   SE   MSK Kvarnvingarna
8    23266494       Siltanen Jarno   FI   RccJKL
9            Medjoubi Rayan   FR   
10    34179839       Hattunen Juho   FI   PKSRCA

Rankinglist as attachment!

69
Results after two rounds of qualification

Top 10:
1    22975605       Quagraine Joseph   FI   PKSRCA
2    21569708       Heinonen Ari   FI   PKSRCA
3            teemu leino   FI   
4    23198656       Salonen Tomi   FI   TUA
5    23665781       Jyvä Ari   FI   PKSRCA
6    S107       Svensson Christoffer   SE   SHS
7            Edvinsson Andreas   SE   MSK Kvarnvingarna
8    23266494       Siltanen Jarno   FI   RccJKL
9    34179839       Hattunen Juho   FI   PKSRCA
10    A   Sandberg Marcus   SE   HöörsRCK

70
The morning practice is over, and the qualification will start in a few minutes!

Practice rankinglist as attachment!

You will find the live stream here!

71
Heat arrangement for qualification:

Heat 1
1.    0    tamme anre       EE   Estonia
2.    0    savolainen aki   23223990   FI   PKSRCA
3.    0    Mäkelä Mikko   34707612   FI   PKSRCA
4.    0    Silpola Touko   34697557   FI   RccJKL
5.    0    Ruokolainen Jarkko   value=34734203   FI   Salonua
6.    0    Jermalainen Tomi       FI   PKSRCA
7.    0    Dahlberg Per   D   SE   Västerås MS
8.    0    Hyppönen Ville   21693991   FI   PKSRCA
9.    0    Pedersen Julle       LU   
10.    0    Poutiainen August   31535311   FI   Turun Urheiluautoilijat
11.    0    Ressar Rainer       EE   
12.    0    Suvanto Juha   34714472   FI   Turun Urheiluautoilijat

Heat 2
1.    0    Vuorenmaa Niko   28260521   FI   HyUA
2.    0    Lehtojärvi Jethro   29793000   FI   TUA
3.    0    Viander Jere   34711433   FI   SaloUA
4.    0    Söderlund Max   34711569   FI   PKSRCA
5.    0    Hakonen Tomi   34652602   FI   KUA
6.    0    Akkanen Riku   24261744   FI   PKSRCA
7.    0    Häkämies Jukka       FI   LohUA
8.    0    kaplas mikko   33359155   FI   
9.    0    Huhta Sami   33901312   FI   PKSRCA
10.    0    Johansson Max   B   SE   Eksjö RC Klubb
11.    0    Lundelin Patrik   34702086   FI   PKSRCA

Heat 3
1.    0    Harri Peltomaa   26775128   FI   TamUA
2.    0    Jokelainen Matti   32546846   FI   TUA
3.    0    Hovi Jani   21661392   FI   HyUA
4.    0    Kankaanmäki Jussi   21903173   FI   Lammin UA
5.    0    Eklund Marko   21394575   FI   A
6.    0    Silvennoinen Antti   30174647   FI   HyUA
7.    0    Lyijynen Tommi   22472108   FI   TUA
8.    0    mairue tomi   22491312   FI   PKSRCA
9.    0    Olsson Rickard   B   SE   AMF ÅRSUNDA
10.    0    Ruuskanen Jukka   30512872   FI   PKSRCA
11.    0    Jämsä Kai   21837498   FI   TUA

Heat 4
1.    0    Laitinen Mikko   34017386   FI   PKSRCA
2.    0    Thusberg Tom   34628995   FI   TUA
3.    0    Hattunen Juho   34179839   FI   PKSRCA
4.    0    Balsberg Johan   A   SE   Tomelilla MK
5.    0    Valli Harri       FI   Lahden UA
6.    0    Sandberg Felix   B   SE   MHF Skarpnäck
7.    0    Björndal Magnus      SE   Härnösands Motorklubb
8.    0    Nahkor Jonas   est-015   EE   
9.    0    Mattila Reijo   31445074   FI   PKSRCA
10.    0    Rajaniemi Juho   34702895   FI   PKSRCA
11.    0    Medjoubi Zakarie       FR   

Heat 5
1.    0    Hassel David   A   SE   Tomelilla MK
2.    0    Valtonen Heikki   29857645   FI   PRCA
3.    740331    Gustafsson Robert       SE   Botkyrka mk
4.    0    Carlsson Per   A   SE   MSK Kvarnvingarna
5.    0    Sartesuo Juha   23215681   FI   Lahden UA
6.    0    Halonen Jarno   24438344   FI   PKSRCA
7.    0    Ahoniemi Sakke   21288005   FI   HyUA
8.    0    Alho Tommi   21312793   FI   TUA
9.    0    Hyvärinen Joonas   34696095   FI   KUA
10.    0    Sala Federico       IT   
11.    0    Husu Jose   34482393   FI   PKSRCA

Heat 6
1.    0    Siltanen Jarno   23266494   FI   RccJKL
2.    0    Heinonen Arto   21569805   FI   PKSRCA
3.    0    Johansson Toni   34696697   FI   PKSRCA
4.    8476    Scheuenpflug Stefan   D-1012   DE   MCR Bad Gögging e.V.
5.    0    Mylläri Petri   22613255   FI   SaloUA
6.    0    Orhanen Samppa   34717424   FI   PKSRCA
7.    0    Salmela Karri   29941616   FI   PKSRCA
8.    0    lintula tuomas       FI   PKSRA
9.    0    Peters Fredrik   A   SE   MHF Skarpnäck
10.    0    Ahoniemi Simo   21288018   FI   Hyvinkään UA
11.    0    Johansson Mikael   A   SE   MHF Skarpnäck

Heat 7
1.    0    teemu leino       FI   
2.    0    Heinonen Ari   21569708   FI   PKSRCA
3.    0    Quagraine Joseph   22975605   FI   PKSRCA
4.    0    Medjoubi Rayan       FR   
5.    0    Svensson Christoffer   S107   SE   SHS
6.    0    Salonen Tomi   23198656   FI   TUA
7.    0    Honkanen Markku   30377774   FI   PKSRCA
8.    0    Edvinsson Andreas       SE   MSK Kvarnvingarna
9.    0    Mört Max   34017328   FI   PKSRCA
10.    0    Sandberg Marcus   A   SE   HöörsRCK
11.    0    Jyvä Ari   23665781   FI   PKSRCA

72
Qualification heats as attachment!

Tomorrows training is driven with the new heat arrangement!

73
Tulokset / 1:8 Nordic Championship 2-4.8 Vantaa - Tulokset
« : 02.08.13 - klo: 12.01 »
Kisoja pystyy seuraamaan livenä täältä koko viikonlopun ajan!

Ensimmäinen harjoittelukierros käynnistyy nyt!

74
Sähköautot / Vs: Mikä 4WD SC (CORR) auto?
« : 31.07.13 - klo: 13.23 »
Durangon puolesta puhuu myös sähköt. Eli Durangossa toimii varsin hyvin tavalliset 1/10 sähköt, ei tarvitse painavia isokannuisia koneita tai corrisäätimiä edes miettiä.

Kilpaa jos meinaa ajaa niin näkisin että durango on aika pitkään ollut se edelläkävijä minkä vauhtiin muut yrittävät päästä, tietysti hieman radasta ja olosuhteista riippuen. Suomen oloissa ainakin, autohan on tosiaan talvisarjan kaksoismestari sekä kesäsarjan mestari.

Durango on kevyt, painoa voi lisäillä sinne minne sitä haluaa ja keskittyä alustan toimivuuteen, muut vaihtoehdot kun taistelevat enemmän tai vähemmän ylipainoa vastaan. Tässäkin kohtaa on varmasti eriäviä mielipiteitä, mutta mielestäni on hyvä että voi itse päättää missä painopiste on, jos jostain syystä haluaa ajaa painavalla autolla.

75
Aika erikoinen ratkaisu...

Lainaus käyttäjältä: Maastosarja säännöt 2013
Kansalliset kilpailut ajetaan mikäli niihin ilmoittautuu määräaikaan mennessä vähintään viisi (5) kilpailijaa.

Ihan sarjan sääntöjen mukaan mennään, ei pitäisi tulla yllätyksenä kenellekkään.

76
Syvimmät osanottoni Paulin perheelle sekä läheisille.

Muutaman vuoden ehdin tuntea Paulin, ja täytyy sanoa että hänen kaltaiset ihmiset ovat harvassa. Monille jää varmasti suuri kaipuu.

Lepää rauhassa Pauli.


- Niklas Holmberg

77
Isot kiitokset Mikolle, Maxille sekä Tommille apujoukkoineen! Sekä Jerryn porukalle buffetista, oli taas kerran hyvät sapuskat! Ja vielä Sampalle talkoojoukkoineen todella hyvästä radasta!

Hyvin järjestetty kisa, oli todella mukava nähdä miten pystyy jo nyt luottamaan seuran seuraavan sukupolven kisajärjestäjiin, kaikkihan meni jo lähes kun vanhasta tottumuksesta ja standardi seuran tapojen mukaan korkealla!  :wink:

Itse en ollut tällä kertaa paikalla kun tuomaroimassa sekä kuuluttamassa, ajo oli viime vuoteen verrattuna huomattavasti siistimpää ja kisapaikalla  rento fiilis. Ihan jäi vähän harmittamaan että jouduin lähtemään kahden finaalikierroksen jälkeen, mielellään olisi ollut loppuun asti paikalla.

ps. Anteeks Nicke se mun avautuminen korokkeella, oli siinä kohtaa päivää joku heikko hetki...

Ei kannata jäädä miettimään noita  :azn: Kaikki palaute otetaan vastaan, tuomaroinnissa on vaan aina ongelmana silmäparien määrä, ja vaikka kuski olettaakin että ainakin kuuluttaja näki kun kerran kuulutti tilannetta niin samalla tulee kateltua tulosmonitoria sekä seurailtua muita tapahtumia radalla eli silmät ei välttämättä ole ihan joka mutkassa liimattuna kärkikaksikkoon.

79
Ja hieman ensimmäisen päivän fiiliksiä :)


80
Ajanotto pystyssä ja livestriimi löytyy täältä!

81
Sisäänpääsy parkkihallin puoleisesta sisäänkäynnistä 09.00!

Lippuja jaetaan 8.50-9.20.

82
Miten tänä vuonna, onnistuuko kilpailijoiden sisäänpääsy sivuovesta jo ennen messujen aukeamista?

Ei onnistu. Kyse on messukeskuksen linjauksesta, valitettavasti 90 kilpailijaa ei voi rinnastaa näytteilleasettajiin eikä aikaisempi sisäänpääsy onnistu. 

83
Täältä löytyy alustavat erälistat sekä aikataulu!

84
Kaikki luokat ajetaan!

Perjantain sisäänpääsy tapahtuu tasatuntein parkkihallin puoleisesta sisäänkäynnistä alkaen kl. 10.00.

85
Kärpäsestä härkänen, vai miten se meni..  :wink:

Ilmoittautumisen oli toki tarkoitus olla auki tänään koko päivän ajan, eikä sulkeutua aamupäivällä.

Ilmoittautumisaikaa on jatkettu huomiseen klo 19.00 asti, jotta kaikki ehtivät ilmoittautua!

Pahoittelen!

86
Tervehdys!

Kilpailukutsussa lukee seuraavaa: "SC ajetaan mikäli mahtuu aikatauluun! "

Joten mitä se käytännössä tarkoittaa? Eli montako kilpailijaa maksimissaan saa olla pääluokassa jotta lisäluokka (SC) kyseisenä päivänä toteutuu?

Tarkoituksena olisi ajaa sunnuntaina SC 4-10 luokassa mikäli kyseinen luokka mahtuu sunnuntain aikatauluun.

Moi!

Eriä aikatauluun mahtuu 6kpl, ja ajetaan hyvin todennäköisesti max. 8 kuljettajan erillä.

Eli 40 tai alle pitää olla pääluokan kuskeja että corrit mahtuu mukaan. Tosin, finaalijakokin vaikuttaa, koska yhdessä finaalissa ei voi ajaa yli 10 ja pääluokassahan ajetaan myös vajaat finaalit. Finaaleita mahtuu myös 6kpl eli yhteensä maksimissaan 60 kuskia, jos alimmat finaalit tulee täyteen.

Mutta tällä hetkellä näyttää siltä että kaikki halukkaat pääsee ajamaan!

Vielä on kaksi päivää aikaa ilmoittautua!

Jälki-ilmoittautuminen ei ole mahdollista!

87
RC-kerhot ja -radat / Vs: PKSRCA:n Tikkurilan RC-keskus
« : 18.04.13 - klo: 22.53 »
Krossirata suljetaan tältä kaudelta tiistaina 23.4! Muut radat palvelevat vielä normaalisti 30.4 asti!

88
HUOM!

Käytössä RC4 dekooderi, eli MRT ponderit eivät toimi!

89
Itse hankin puolessavälissä kautta tuuppikrossin sitä varten että pääsee ajamaan enemmän kisapäivän aikana eikä päivästä tule niin helkkarin "pitkä". No nyt tuolla teidän formaatilla se johtaa taas siihen. Eli kun ei voi olla tuuppi sekä nelkku samana päivänä. Miksei ne corrit mitkä ei ole edes virallisia kisa luokkia, pitää ajaa molempina päivinä?

Ei ole vaaraa että päivästä tulee kauden muihin kisoihin verrattuna pitkä, messut kun ovat auki 9-18. Käytännössä kisat pitää saada mahtumaan 9.30-17.30 välille.

WJ luokat eivät siis mahdu millään samalle päivälle, siksi kaksipäiväisyys. Correja ei voi syyttää, ne ovat mukana mikäli mahtuvat aikatauluun, siellä on kuitenkin oltava minimi 50min erien välillä.

90
saisko pe treeniin ilmottautuneet näkyville

Ei saa automaattisesti näkyviin enkä näe syytä ylläpitää listaa täällä. Noin 50% osallistujista kävi viime vuonna perjantaina treenaamassa. Jos näyttää siltä että perjantaista tulee todella ruuhkainen, niin otetaan ajovuorot käyttöön ja priorisoidaan pääluokkia, ne ajaa kuitenkin kilpaa sarjasijoituksista.

Sivuja: 1 2 [3] 4 5 6 ... 24