EuroRC

Kirjoittaja Aihe: KILPAILUKUTSU TP-10 SM II + Ratakasi II ja LS-5 SM I +FG MINI 9.-10.6.2018  (Luettu 1769 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Hyvinkään Urheilu Autoilijat kutsuu kaikkia polttomoottorirata-autoilijoita TP-10 SM II + Ratakasi SM II sekä Fin LS-5 –SM I, sekä kansalliseen FG Mini osakilpailuun 9.-10.6.2018 Hyvinkäälle.

LUOKAT
Lauantai 9.6. LS-5 ja  FG Mini
Sunnuntai 10.6. TP-10 ja Ratakasi

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Teemu Saarinen / Heikki Helin
Tuomariston puheenjohtaja: Riku Akkanen
Katsastuspäällikkö: Ilmoitetaan myöhemmin
Kilpailutuomaristo: Ilmoitetaan myöhemmin
Kierroslaskenta: Ilmoitetaan myöhemmin
Lupa nro 12/PA/2018

ILMOITTAUTUMINEN
To 31.5.2018 klo 23.59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta
http://kiti.akk-motorsport.fi

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz -radiotaajuutta, halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittavat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla teemu.saarinen (a) vepro.fi
tai puhelimitse: O50O 477 842 / Teemu Saarinen

Kilpailumaksut:
TP-10, Ratakasi ja LS-5 40 €
FG Mini 30 €
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla. Luokka ajetaan jos on vähintään 5 osallistujaa luokassa.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2018.

SÄÄNNÖT
•   Autourheilun sääntökirja 2018
•   TP-10 ja Ratakasi SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
•   Fin LS-5 2018 SM Ohjeisto

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.

VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Perjantaina 8.6 harjoittelu mahdollisuus klo 12.00- 20.00. Ratamaksu 10€/kuljettaja maksettava ennen ajamisen aloittamista.
Lauantai ja sunnuntai, ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 7.6.

KILPAILUPAIKKA
Hyvinkään vauhtipuisto. Ajo-ohje: VT 130 -> Hyvinkää P / Sahanmäki-liittymästä (tie 1430) 5km -> käänny vasempaan Hausjärvelle päin, Hikiäntie (MT 290) aja n. 200m, rata sijaitsee vasemmalla puolella, Kartingradan takana. Katuosoite Hikiäntie 1507.
MUUTA
Kilpailupaikalla on sähköä varikkotoimintaa varten. Tuokaa omat jatkojohdot. Puolet varikosta on katettu, pöytiä on vain rajoitetusti, joten omat varikkopöydät ja tuolit kannattaa ottaa mukaan. Radan kahviosta on saatavana molempina päivinä lämminruoka, virvokkeita ja muuta pikkupurtavaa.

TERVETULOA!
« Viimeksi muokattu: 11.06.18 - klo: 08.02 kirjoittanut APK »

Ilmoittautuneet 2.6.:

LS-5:
Antti Laurinkoski
Juha Rousku
Jori Kähäri
Tommi Turku
Vesa Rousku
Veikko Jalas
Camilla Rousku
Jari Virtanen
Kari Ikävalko
Jukka Paavilainen

FG mini:
Ville Jalkanen
Esa Hintsala
Tuomas Nieminen
Thomas Svartbäck
Kai Jansson
Ilpo Koivisto
Ville Kangasniemi

TP-10:
Sami Munck
Panu Vehniäinen
Jere Saarinen
Kim Elfström
Alexander Naumov
Alexey Butuzov
Aarre Sillanpää

Ratakasi:
Teemu Saarinen
Tony Raikas   
Tomi Mairue
Sten Nordman
Ilkka Mannio
Petteri Karjala
Sami Munck
Dima Trimbaluk
Igor Toropchenkov
Aarre Sillanpää
Eetu Pesonen
Janne Liinkangas
Henri Fredriksson

Jälki-ilmoittautuneita otetaan mukaan sunnuntai iltaan asti.
« Viimeksi muokattu: 02.06.18 - klo: 09.22 kirjoittanut Teemu Saarinen »

Hyvinkään radat avoinna tulevana viikonloppuna klo 12-18. Sunnuntai aamuna puhdistamme ja pidotamme radan.

Tervetuloa.

LAUANTAI
Erä 1   FG Mini         
11   Jalkanen Ville   KotkaUA   2966645   
30   Hintsala Esa   Fullspeed RC   6677356   
42   Nieminen Tuomas      3595574   
53   Svartbäck Thomas   Fullspeed RC   7034959   
54   Jansson Kai   KyPak   4136955   
7   Kangasniemi Ville   Fullspeed RC   2183504   
55   Koivisto Ilpo   Fullspeed RC   3669278   
            
Erä 2   LS-5         
17   Jalas Veikko   Fullspeed RC   4119866   *
33   Rousku Camilla      7833872   
57   Virtanen Jari   Fullspeed RC   6838258   *
64   Ikävalko Kari   Fullspeed RC   3221977   *
79   Paavilainen Jukka   Fullspeed RC   5461356   *
            
Erä 3   LS-5         
1   Laurinkoski Antti   Fullspeed RC   4576428   
6   Rousku Juha   RiiUA   949387   
12   Turku Tommi   Fullspeed RC   6220585   
13   Rousku Vesa   Fullspeed RC   9112308   
11   Kähäri Jori   Fullspeed RC   7846615   
8   Vikstedt Matias   RiiUA   3563927   
   * Seniori         

LAUANTAIN AIKATAULU/TIMETABLE LS-5 SM + FG MINI 2018            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice 8 min            
Erä / Heat   P1   P2      
1 FG Mini    8:00   8:40      
2 LS5   8:10   8:50      
3 LS5   8:20   9:00      
            
Ilmoittautuminen / Registration    8:00 - 9:00         
Tuomariston kokous / Jury meeting    9:15         
Ohjaajakokous / Drivers briefing   9:30         
            
Alkuerät / Qualifying heats            
LS5: 3+10 min, FG Mini 3+5 min            
Erä / Heat    Q1      Q2   Q3     Q4 
1 FG Mini    9:50   11:00   12:10   13:40
2 LS5   10:03   11:13   12:23   13:53
3 LS5   10:18   11:28   12:38   14:08
            
Lounastauko / Lunch    12:51-13:40         
            
Finaalit / Finals         Nostovuorot   
Mini A-finaali3+20 min      15:20   LS-5 A   
            
LS-5 A-finaali3+30 min      15:55   Mini A   
            
Palkintojen jako / Prize giving       16:50      

SUNNUNTAI
Erä 1   Ratakasi      
12   Liinkangas Janne   Fullspeed RC   5282606
17   Cimbaluk Dmitry   RUS   5284939
9   Toropchenkov  Igor   RUS   3714409
7   Sillanpää Aarre   TamUA   4403064
11   Mannio Ilkka   Fullspeed RC   7351614
         
Erä 2   Ratakasi      
13   Karjala Petteri   KYPAK   7142308
4   Fredriksson Henri   Fullspeed RC   7767483
5   Pesonen Eetu   LahUA   8682069
8   Nordman Sten   Fullspeed RC   6303426
         
Erä 3   Ratakasi      
1   Saarinen Teemu   HyUA   7120362
16   Munck Sami   TamUA   5489882
2   Raikas Tony   KyPak   6681290
3   Mairue Tomi   HyUA   6051381
         
Erä 4   TP-10      
8   Sillanpää Aarre   TamUA   5252484
12   Butuzov Alexey    RUS   5781969
11   Elfström Kim   Fullspeed RC   5876621
         
Erä 5   TP-10      
3   Vehniäinen Panu   TamUA   6358770
2   Munck Sami   TamUA   5489882
4   Saarinen Jere   HyUA   9052020
6   Naumov Alexander   RUS   4770501


SUNNUNTAIN AIKATAULU/TIMETABLE -TP-10 SM + Ratakasi SM 2018         
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice TP-10: 10 min, Ratakasi: 10 min         
Erä / Heat   P1   P2   
1 Ratakasi   8:00   9:00   
2 Ratakasi   8:12   9:12   
3 Ratakasi   8:24   9:24   
4 TP-10   8:36   9:36   
5 TP-10   8:48   9:48   
         
Ilmoittautuminen / Registration    8:00 - 9:45      
Tuomariston kokous / Jury meeting    10:00      
Ohjaajakokous / Drivers briefing   10:15      
         
Alkuerät / Qualifying heats         
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min         
Erä / Heat    Q1      Q2   Q3 
1 Ratakasi   10:30   11:40   13:10
2 Ratakasi   10:41   11:51   13:21
3 Ratakasi   10:52   12:02   13:32
4 TP-10   11:03   12:13   13:43
5 TP-10   11:14   12:24   13:54
         
Lounastauko / Lunch    12:35-13:10      
         
Finaalit / Finals         
Ratakasi Semi (3+20min)       14:45   
Ratakasi 6 nopeimman harjoitus 10min      15:15   
         
Ratakasi A Finaali (5+30min)       15:40   
         
TP-10 A Finaali (5+30 min)       16:30   
         
Palkintojen jako / Prize giving       17:30