Kirjoittaja Aihe: KILPAILUKUTSU LS-5 SM 3, FG mini 3 + TP-10 SM 3,4 ja C8 SM 3,4 1.-2.9.2018 KyPak  (Luettu 1728 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa KyPak

  • Kymen Pienoisautokerho
    • Profiili


Kymen Pienoisautokerho ry kutsuu kaikkia RO-polttomoottorirata-autoilijoita TP-10 SM IV + Ratakasi IV + LS-5 SM III ja FG Mini III osakilpailuun 1.-2.9.2018 Kouvolan Tykkimäkeen.

Hyvinkään TP-10 + C8 kisan peruuntumisen johdosta tykkimäessä ajetaan näiden luokkien osalta tuplakisa
Huom. kilpailuluokat eri päivinä, kuin edellisinä vuosina.

Lauantaina 1.9.
TP-10, Ratakasi, LS-5 ja FG Mini
Sunnuntaina 2.9.
TP-10 ja Ratakasi

KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja: Sauli Ylösmäki
Valvoja: Riku Akkanen
Katsastuspäällikkö: Kai Jansson
Kilpailutuomaristo: Mikko Porkka ja Petteri Suojala
Kierroslaskenta: Erkki Riuttala

ILMOITTAUTUMINEN
To 23.8. klo 23:59 mennessä AKK:n KITI –järjestelmän kautta (Kiti ei ole vielä auki)
KITI kirjautuminen: https://akk.autourheilu.fi/Login.aspx

Ilmoita: nimi, seura, lisenssinumero, kilpailijanumero, ikä, vähintään neljä 27- tai 40 MHz –radiotaajutta, tai 2.4GHz halutessasi henkilökohtaisen transponderisi numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittauvat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron.

Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho@gmail.com
tai puhelimella 040 5337376 / Valtteri Eklund

Kilpailumaksut:
TP-10 40€
Ratakasi 40€
LS-5 40€
FG Mini 30€
Kilpailumaksu maksetaan kilpailupaikalla.

LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2018.

SÄÄNNÖT
• Autourheilun sääntökirja 2018
• TP-10 SM sarjasäännöt ja –ohjeisto
• Ratakasi 2018 sarjasäännöt
• Fin LS-5 2018 SM Ohjeisto

AJOTAPA
Kyseessä olevan luokan sarjasääntöjen mukaan.


VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.

AIKATAULU
Lauantai ja sunnuntai
Ohjattu vapaa harjoitus + ilm. 8.00 – 9:45

Muu aikataulu on riippuvainen lopullisesta kilpailijamäärästä. Aikataulu julkaistaan rc10.fi –foorumilla viimeistään torstaina 30.8.

KILPAILUPAIKKA
Tykkimäen moottoriurheilukeskuksen pienoisautorata, Tehontie 51, Kouvola.

MUUTA
Kilpailussa on käytössä MYLAPS RC4 -laskentalaitteisto, missä toimii vanhemmat AMB RC2 ja uudemmat MYLAPS RC4 ponderit, mutta valitettavasti MRT ponderit ei. Ilmoita lainaponderin tarpeesta ilmoittautumisen yhteydessä. Lainattavat ponderit ovat mallia AMB personal transponder (RC2).
Katettua varikkotilaa + pöytiä on vain rajoitetusti, joten myös omat varikkopöydät kannattaa ottaa mukaan.

TERVETULOA!
« Viimeksi muokattu: 14.08.18 - klo: 10.12 kirjoittanut KyPak »

Poissa KyPak

  • Kymen Pienoisautokerho
    • Profiili
KITI on auki!

Poissa KyPak

  • Kymen Pienoisautokerho
    • Profiili
Ilmoittautuneet:
La 1.9


TP-10: 6kpl
Vehniäinen Panu
Elfström Kim
Saarinen Jere
Naumov Alexander
Sillanpää Aarre
Valkola Jari

C8: 10kpl
Saarinen Teemu
Raikas Tony
Mairue Tomi
Pesonen Eetu
Nordman Sten
Toropchenkov Igor
Sillanpää Aarre
Mannio Ilkka
Voranau Ihar
Rönkkönen Hiski

FG-mini: 8kpl
Jansson Kai
Hintsala Esa
Jalkanen Ville
Koivisto Ilpo
Sievänen Petri
Jokinen Timo
Arponen Tuomas
Ruuskanen Jukka

LS-5: 11kpl
Laurinkoski Antti
Rousku Juha
Vikstedt Matias
Kähäri Jori
Paavilainen Jukka
Turku Tommi
Ikävalko Kari
Rousku Camilla
Virtanen Jari
Rousku Vesa
Jalas Veikko


Su 2.9

TP-10: 7kpl
Munck Sami
Elfström Kim
Vehniäinen Panu
Saarinen Jere
Naumov Alexander
Sillanpää Aarre
Valkola Jari

Ratakasi: 12kpl
Munck Sami
Saarinen Teemu
Raikas Tony
Mairue Tomi
Pesonen Eetu
Nordman Sten
Toropchenkov Igor
Sillanpää Aarre
Mannio Ilkka
Voranau Ihar
Liinkangas Janne
Rönkkönen Hiski

Poissa KyPak

  • Kymen Pienoisautokerho
    • Profiili
ERÄLISTAT / HEATS         TP-10 SM III + Rata8 SM III + LS-5 II + FG Mini II
1.9.2018 Kouvola         
         
Erä/Heat 1 Ratakasi         
#   9   Toropchenkov Igor   Rus
#   7   Sillanpää Aarre   TamUA
#   11   Mannio Ilkka   Fullspeed RC
#   10   Voranau Ihar   Rus
#   19   Rönkkönen Hiski   LahUA
         
Erä/Heat 2 Ratakasi         
#   1   Saarinen Teemu   HyUA
#   2   Raikas Tony   KyPak
#   3   Mairue Tomi   HyUA
#   5   Pesonen Eetu   LahUA
#   8   Nordman Sten   Fullspeed RC
#         
         
Erä/Heat 3 TP-10         
#   3   Vehniäinen Panu   TamUA
#   11   Elfström Kim   Fullspeed RC
#   4   Saarinen Jere   HyUA
#   6   Naumov Alexander   Rus
#   8   Sillanpää Aarre   TamUA
#   9   Valkola Jari   Fullspeed RC
         
Erä/Heat 4 FG-mini         
#   54   Jansson Kai   KyPak
#   30   Hintsala Esa   Fullspeed RC
#   11   Jalkanen Ville   KotkaUA
#   55   Koivisto Ilpo   Fullspeed RC
#   4   Sievänen Petri   KyPak
#   26   Jokinen Timo   RSRCA
#   62   Arponen Tuomas   TUA
#   84   Ruuskanen Jukka   Fullspeed RC
         
Erä/Heat 5 LS-5         
#   64   Ikävalko Kari   Fullspeed RC
#   33   Rousku Camilla   LohUA
#   57   Virtanen Jari   Fullspeed RC
#   13   Rousku Vesa   Fullspeed RC
#   17   Jalas Veikko   Fullspeed RC
         
Erä/Heat 6 LS-5         
#   1   Laurinkoski Antti   Fullspeed RC
#   6   Rousku Juha   RiiUA
#   8   Vikstedt Matias   RiiUA
#   11   Kähäri Jori   Fullspeed RC
#   79   Paavilainen Jukka   Fullspeed RC
#   12   Turku Tommi   Fullspeed RC


AIKATAULU/TIMETABLE          TP-10 SM III + Rata8 SM III + LS-5 II + FG Mini II   
1.9.2018 Kouvola            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
Kaikki luokat 8min            
Erä / Heat   P1   P2      
1 Ratakasi   08:00   09:00      
2 Ratakasi   08:10   09:10      
3 TP-10   08:20   09:20      
4 FG-mini   08:30   09:30      
5 LS-5    08:40   09:40      
6 LS-5   08:50   09:50      
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 10:00
Tuomariston kokous / Jury meeting            10:00
Ohjaajakokous / Drivers briefing            10:10
            
Alkuerät / Qualifying heats            
TP-10: 3+5 min, Ratakasi 3+5 min, FG-mini: 3+10 min ja LS-5 3+10 min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   
1 Ratakasi   10:30   11:50   13:40   
2 Ratakasi   10:41   12:01   13:51   
3 TP-10   10:52   12:12   14:02   
4 FG-mini   11:03   12:23   14:13   
5 LS-5    11:19   12:39   14:29   
6 LS-5   11:35   12:55   14:45   
            
Lounastauko / Lunch            13:05 – 13:40
            
Finaalit / Finals            
            
Ratakasi A-finaali harjoitus (10min)            15:30
LS-5 B-finaali (5+20 min)            15:50
FG-Mini A-Finaali (5+30min)            16:20
TP-10 A-finaali (5+30 min)            17:00
LS-5 A-finaali (5+30 min)            17:40
Ratakasi Finaali (3+30 min)            18:20
            
            
            
            
            
Palkintojen jako / Prize giving         19:15   

Edit: Muutettu FG-mini alkuerien pituus 10 minuutiksi
« Viimeksi muokattu: 27.08.18 - klo: 16.05 kirjoittanut KyPak »

Poissa KyPak

  • Kymen Pienoisautokerho
    • Profiili
ERÄLISTAT / HEATS         TP-10 SM IV + Rata8 SM IV
2.9.2018 Kouvola         
         
Erä/Heat 1 TP-10         
#   6   Naumov Alexander   Rus
#   8   Sillanpää Aarre   TamUA
#   9   Valkola Jari   Fullspeed RC
#   10   Putkonen Niko   TamUA
         
Erä/Heat 2  TP-10         
#   2   Munck Sami   TamUA
#   11   Elfström Kim   Fullspeed RC
#   3   Vehniäinen Panu   TamUA
#   4   Saarinen Jere   HyUA
#         
         
Erä/Heat 3 Ratakasi         
#   9   Toropchenkov Igor   Rus
#   7   Sillanpää Aarre   TamUA
#   11   Mannio Ilkka   Fullspeed RC
#   10   Voranau Ihar   Rus
#   12   Liinkangas Janne   Fullspeed RC
#   19   Rönkkönen Hiski   LahUA
         
Erä/Heat 4 Ratakasi         
#   16   Munck Sami   TamUA
#   1   Saarinen Teemu   HyUA
#   2   Raikas Tony   KyPak
#   3   Mairue Tomi   HyUA
#   5   Pesonen Eetu   LahUA
#   8   Nordman Sten   Fullspeed RC


AIKATAULU/TIMETABLE      TP-10 SM IV + Rata8 SM IV      
2.9.2018 Kouvola            
            
Ohjattu harjoitus / Controlled Practice            
Kaikki luokat 10min            
Erä / Heat   P1   P2      
1 TP-10   08:00   09:00      
2 TP-10   08:13   09:13      
3 Ratakasi   08:26   09:26      
4 Ratakasi   08:39   09:39      
            
Ilmoittautuminen / Registration            8:00 – 09:50
Tuomariston kokous / Jury meeting            09:40
Ohjaajakokous / Drivers briefing            10:00
            
Alkuerät / Qualifying heats            
Kaikki luokat 3+5min            
Erä / Heat   Q1   Q2   Q3   
1 TP-10   10:20   11:30   13:10   
2 TP-10   10:35   11:45   13:25   
3 Ratakasi   10:50   12:00   13:40   
4 Ratakasi   11:05   12:15   13:55   
            
            
Lounastauko / Lunch            12:30 – 13:10
            
Finaalit / Finals            
Ratakasi A semi (3+20 min)         14:40   
Ratakasi 6-nopeimman harjoitus (10min)         15:10   
TP-10 A-finaali (5+30 min)         15:30   
Ratakasi Finaali (3+30 min)         16:15   
            
            
Palkintojen jako / Prize giving         17:10


Edit: Lisätty Putkonen Niko   
« Viimeksi muokattu: 27.08.18 - klo: 18.20 kirjoittanut KyPak »