Kilpailukutsu: Fullspeed RC Weekend 2. 26-27.11 (26.11 Off-road + 27.11 On-road)Fullspeed RC kutsuu kaikki 1/10 krossaajat FORS -sarjan ja On-Road kuskit Touring Cupin toiseen osakilpailuun Vantaalle 26.11.2022 (FORS) ja 27.11 (Fullspeed Touring Cup).
Kilpailupaikka ja aika:Fullspeed RC-keskus Vantaan Hakkilassa
Vanha Porvoontie 231 B-talo, C1 rappu, 3 krs 01380 Vantaa
Alustava aikataulu 9:00-17:00
Luokat:Lauantaina 26.11.2022
M2-10
M4-10
Sunnuntai 27.11.2022
TSM-10
TSP-10
TSS-10
Rekka
Ilmoittautuminen, 24.11.2022 klo 23:59 mennessä.FORS: https://forms.gle/yp6yYquSbF9JT9de8Ilmoittakaa tiedot: Nimi, Luokka
FTC: IlmoittautuminenToivomus kilpailijoille: Auta kisaorganisaatiota tekemään parempia kisoja, ilmoittaudu mahdollisimman ajoissa niin autat luomaan mahdollisimman laadukkaat kisat. Jaa myös tämä muille kanssa kilpailijoille, mitä enemmän ilmoittautumisia tulee varsinkin ilmoittautumisen alussa sen paremmat kisat saadaan aikaiseksi, kiitos! Osallistumisen voi myös perua mikäli et sittenkään pääsekkään osallistumaan, joten parempi laittaa ilmoittautuminen sisään ajoissa.
Ilmoittautuneet:FORS:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vTAcKtlNyI3dehTB9SAZyEj3TOzoGQ_AULrHdy35e8bNcTMRGZJEjdV4ACEFLMTTFZCeBNY7gYCRF1C/pubhtmlFTC:
IlmoittautuneetIlmoittautumisajan päätyttyä jälki-ilmoittautumisia otetaan vastaan kilpailunjohtajan päätöksellä
Osallistumismaksu: 25€/luokka
Kilpailuorganisaatio: Fullspeed RC / HobbyfactoryKilpailunjohtaja Lauantai: Max Söderlund
Kilpailunjohtaja Sunnuntai: TBA
VastuuJokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan sääntöjä ja järjestäjän ohjeita.
Järjestäjällä on oikeus peruuttaa, siirtää tai muuttaa kilpailuaikataulua olosuhteiden niin vaatiessa. Kilpailija on velvollinen antamaan kilpailukalustonsa sääntöjenmukaisuuden selvittämiseksi tai vastalauseen esittämisen johdosta tarkistettavaksi.
Kierroslaskenta: Mylaps RC4 Decoder / Livetime ohjelmisto / Myrcm ohjelmisto, RC4/Hybrid transponder
Huom. Mikäli et omista personal transponderia (kierrosten laskentaa varten), voit sen vuokrata 5€ hintaan. Pondereita rajoitetusti. Palauttamatta jääneet ponderit laskutetaan täysimääräisenä. Transponderi varattava ennakkoon ilmoittautumisen yhteydessä.
Yksittäisen transponderin toiminnasta vastaa kuljettaja poislukien tilanteet jossa häiriötapauksia on lukuisia. Transponderien toimintaa seurataan kilpailun aikana, ja rajatapauksiin puututaan ilmoitusluontoisesti.
Säännöt:FORS - säännöt 2021-2022 (löytyy rc10 foorumilta)
Touring Cup - “Stock Rekkaluokan auton tekniset säännöt” (löytyy rc10 foorumilta) ja FTT ohjeisto sovelletusti, kuten:
Rento katsastus, ei korin painorajaa tai siipilaatikkoa
TSP sallittu myös edellisten kausien Hobbywing kone
FTT sarjan renkaat, ei tarvitse olla uudet
Aikataulu:Ovet aukeavat viimeistään n. 08:30. Tarkempi aikataulu ilmoitetaan viimeistään kilpailua edeltävänä iltana.
Alustava ajoformaatti FORS:
Vapaat harjoitukset
1 pakollinen eräharjoitus ( Seedaus top 5 average )
2 alkuerää ( Top 5 average )
4 finaalia pistelaskennalla 3/4 lasketaan
Ensimmäisellä finaalikierroksella voittajat nousevat ylempään finaaliin. Seuraavilta finaalikierroksilta ei enää ole nousumahdollisuutta. Tämän takia esim. A-finaalit ensimmäisellä finaalikierroksella ajetaan korkeintaan 9 autolla.
Rata: Hakkilan krossirata, Betoni
Renkaat
Renkaita ei saa pidottaa!
Fullspeed suosittelee:
2wd (M2-10) 1/10-autoissa: Schumacher , eturengas Mini Pin/Mini Pin Slim, Mini Dart Slim tai Honeycomb Slim.
4wd (M4-10) 1/10-autoissa (etu/taka): Schumacher Mini Pin (U6607) / Schumacher Mini Pin 1 (U6817)
Akkujännitteitä ei mitata.
Harjoittelu ennen kilpailua mahdollista Fullspeed RC keskuksen aukiolojen mukaan.
Alustava ajoformaatti Touring Cup:Vapaat harjoitukset
1 pakollinen eräharjoitus, re-seed
2 alkuerää
4 finaalia, 3/4 lasketaan
Rata: Hakkilan Touringrata,33 x 16 m GT track -mattoa
Renkaat: Rekka ja FTT ohjeiston mukaiset. Ei tarvitse olla uudet.
Harjoittelu ennen kilpailua mahdollista Fullspeed RC keskuksen aukiolojen mukaan.
Profiilia ei lähtökohtaisesti kisaa varten muuteta.
Sarjapisteet: FTT pistelasku, parhaat 3 / 5 kisaa. TQ:sta yksi lisäpiste.
Muuta:Sähköt on, omat jatkojohdot, pöytätilaa on
Akkujen lataus aina latauspussissa
Kilpailunjärjestäjä pidättää oikeuden muuttaa formaattia, luokkia, aikataulua, jne. tarpeen mukaan hyväksi katsomallaan tavalla. Muutoksista ilmoitetaan tässä ketjussa tai viimeistään ohjaajakokouksessa.
buffetti löytyy paikanpäältä
Ilmoitus tietojen keräyksestä ja käsittelystä
Ilmoittautuessaan kilpailuun kilpailija hyväksyy antamiensa henkilötietojen käsittelyn kilpailun järjestäjän toimesta sekä henkilötietojen julkaisun osanottajaluettelossa, tulosluettelossa, sarjapistetaulukossa yms. kilpailun viestinnässä.
