RC10.FI
Kilpailut => Tulokset => Aiheen aloitti: KyPak - 15.10.08 - klo: 16.06
-
TSM-10 ja C-12 Pohjoismaiden Mestaruus kilpailut 2008
21.-23.11.2008 Kuusankoski
Invitation - 12th scale and Electric Touring Nordic Championship Race 2008 (http://www.kypak.fi/NM2008Invitation.pdf) (pdf)
(http://kuusinen.pp.fi/Kuusankoski%20FTT1%2026-27.1.08/album/slides/IMG_5286.JPG)
Kuva: Matias Kuusinen
Kymenpienoisautokerho kutsuu kaikkia sähkötouring- sekä C-12 –kuljettajia kilpailemaan Pohjoismaiden Mestaruudesta Kuusankoskelle 21.-23.11.2008.
LUOKAT
TSM-10 Pohjoismaiden Mestaruus
C-12 Pohjoismaiden Mestaruus
KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja Sauli Ylösmäki
Katsastuspäällikkö Kai Jansson
Kierroslaskentapäällikkö Erkki Riuttala
ILMOITTAUTUMINEN
Pe 7.11.2008 klo 20:00 mennessä sähköpostitse osoitteella
kymenpienoisautokerho (a) gmail.com
HUOM! ilmoittautuminen päättyy 2 viikkoa ennen kilpailua!
Ilmoita: luokka, nimi, seura, lisenssinumero, ikä, vähintään kolme 27 tai 40 MHz –radiotaajuutta (tai 2,4 GHz), henkilökohtaisen transponderin numero sekä yhteystiedot (puhelin tai sähköposti). Alle 18-vuotiaat ilmoittavat myös kilpailun aikaisen huoltajan nimen ja lisenssinumeron. Lisäksi TSM-10 luokassa ilmoita haluatko yhden vai kaksi settiä renkaita.
Ilmoittautuneiden maksimilukumäärä on 120. Luokittain osallistujamäärärajat määrätyvät 10 kilpailijan tarkkuudella (esim 60-60 tai 40-80 jne...). Jos kilpailu tulee täyteen suoritettaan karsinta suomalaisten kilpailijoiden osalta lajiryhmän arvokisaedustussääntöjen mukaisesti.
Tiedustelut sähköpostilla kymenpienoisautokerho (a) gmail.com
tai puhelimitse 040 728 6533 / Kalle Lehto
Kilpailumaksu
TSM-10: 55 € (1 setti renkaita) tai 80 € (2 settiä renkaita)
C-12: 30 €
LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n pienoisautoilulisenssi 2008.
SÄÄNNÖT
Tekniset säännöt EFRA 2008
http://www.efra.ws/pdf/handb08_electric.pdf
Pohjoismaiden Mestaruus säännöt 2008
http://www.autourheilu.fi/attachements/2008-03-06T12-31-4412.pdf
TSM-10 kisarengas FTT-talvisarjan rengas (Sorex 28 + Orion hard + JB thin)
Kisarenkaat saa ilmoittautumisen yhteydessä.
AJOTAPA
Ohjatut vapaat harjoitukset
2 x eräharjoitus
4 tai 5 alkueräkierrosta
3 kertaiset finaalit
C-12 alkuerät paras tulos
TSM-10 eräkierrospistelasku 2/4 tai 2/5
* Mahdollisesti käytetään EFRAn touringin sisä EM-kisojen formaattia, mikä selviää marraskuun alussa.
AIKATAULU
Alustava aikataulu, mikäli kilpailu tulee täyteen.
Pe 21.11.
Ohjattu vapaa harjoitus klo 12:00
Eräharjoitus klo 17:00
La 22.11.
Alkuerät ja finaaliharjoitus
Su 23.11.
Finaalit ja palkintojen jako
Tarkempi aikataulu ilmoittautumisen päätyttyä ja kilpailun PM-arvon varmistuttua.
KILPAILUPAIKKA
Kuusankosken urheilutalo.
Osoite: Uimahallintie 10, Kuusankoski
Rata-alue 30 x 18 m.
MUUTA
Kilpailupaikalla on pöydät ja tuolit kilpailijoille. Tuo oma jatkojohto mukanasi. Kilpailupaikalla myös buffetti, mistä on saatavilla ruokaa ja juomaa.
MAJOITUKSIA
Hotelli Sommelo, 2 km
Pallokentäntie 2
45700 Kuusankoski
Puh. 05- 740 701
Fax 05 - 7407300
sommelo (a) avainhotellit.fi
http://www.sommelo.com
Sokos Hotel Vaakuna, 9 km
Paimenpolku 2,
45100 Kouvola
Tel. +358 (0)20 1234 651
Fax +358 (0)5 8288 288
vaakuna.kouvola (a) sokoshotels.fi
http://www.sokoshotels.fi
Cumulus Kouvola, 9 km
Valtakatu 11
45100 Kouvola
Puh:(05) 789 911
Fax:(05) 789 9299
kouvola.cumulus (a) restel.fi
http://www.cumulus.fi/hotellit/kouvola/fi_FI/kouvola/
* * *
TERVETULOA!
HUOM! TSP-10 ja TSS-10 kuljettajat saavat osallistua kilpailuun täysin vapaasti.
-
ILMOITTAUTUNEET / ENTRIES (Max 120 racers)
63 ilmoittautunutta / entries
1/12
1 Mikko Mäkinen FIN VMF
2 Ari Salminen FIN RiiUA
3 Jukka Penttinen FIN LahUA
4 Juho Levänen FIN RiiUA
5 Panu Vehniäinen FIN ÄkiUA
6 Simo Ahoniemi FIN HyUA
7 Tony Raikas FIN KyPak
8 Teemu Saarinen FIN HyUA
9 Vesa Yli FIN OUA
10 Maxx Rosen SWE Bofors mrk
11 Sami Munck FIN TamUA
12 Marius Nicolaisen NOR GMBK Skien
13 Joakim Nocolaisen NOR GMBK Skien
14 Sami Salmela FIN UAU
15 Ari Lappi FIN MMRc
16 Matti Korvenmaa FIN MikUA
17 Veini Mäkinen FIN JärvSRK
18 Magnus Hedlund SWE Västerås MS
19 Carl-Magnus Fager FIN UAU
20 Jarno Siltanene FIN Jkl srk
21 Matias Kuusinen FIN UAU
22 Ari Heinonen FIN UAU
Electric Touring
1 Sebastian Trzaska FIN Jkl srk
2 Viljami Kutvonen FIN UAU
3 Kalle Lehto FIN KyPak
4 Toni Niinivirta FIN MMRc
5 Petteri Kauppinen FIN RiiUA
6 Otto Laurila FIN RiiUA
7 Matias Kuusinen FIN UAU
8 Pauli Helin FIN TamUA
9 Juho Levänen FIN RiiUA
10 Henry Salmén FIN LahUA
11 Joni Minkkinen FIN LMM
12 Panu Vehniäinen FIN ÄkiUA
13 Simo Ahoniemi FIN HyUA
14 Joni Hiltunen FIN TUA
15 Arto Heinonen FIN UAU
16 Eetu Luukkonen FIN MMRc
17 Miika Rinne FIN SuSeKa
18 Tomi Mairue FIN SRC
19 Harri Lukkari FIN MMRc
20 Vesa Yli FIN OUA
21 Joonas Holsti FIN UAU
22 Ari-Pekka Kyykkä FIN EPUA
23 Teemu Rytsy FIN LMM
24 Miika Laurila FIN OUA
25 Marius Nicolaisen NOR GMBK Skien
26 Joakim Nicolaisen NOR GMBK Skien
27 Karri Salmela FIN UAU
28 Pekka Koivula FIN TamUA
29 Niko Lindvall FIN UAU
30 Ivan Laptev RUS Moscow
31 Iina Mäkelin FIN KyPak
32 Miko Teponoja FIN TamUA
33 Sami Haapsaari FIN TUA
34 Jukka Kerola FIN OUA
35 Alexandr Naumov RUS St. Petersburg
36 Boris Martynenko RUS St. Petersburg
37 Alexey Egorov RUS St. Petersburg
38 Alexey Dudnik RUS St. Petersburg
39 Jari Valkola FIN UAU
40 Ari Heinonen FIN UAU
41 Tomi Myöhänen FIN UAU
-
..
-
Matkailuautoilijat/-vaunuilijat huomio. Urheilutalon ja Uimahallin väliselle alueelle on mahdollista majoittua matkailuautolla tai -vaunulla ja sähkö näihin järjestyy veloituksetta. Jos kiinnostaa, ilmoita varaus sähköpostitse kymenpienoisautokerho (a) gmail.com
-
TIME TABLE - 12th Scale and Electric Touring Indoor Nordic Champioship
21.-23.11.2008 Kuusankoski, Finland
--------------------------------------------------------------------------------
Friday 21.11.
Hall open 10:00
Registration 14:00 - 17:00
**
* FP1 FP2 FP3 FP4 FP5 CP1 CP2
Heat 1 12th 12:00 13:02 14:04 15:06 16:08 17:15 18:30
Heat 2 12th 12:09 13:11 14:13 15:15 16:17 17:26 18:41
Heat 3 12th 12:18 13:20 14:22 15:24 16:26 17:37 18:52
Heat 4 Touring 12:27 13:29 14:31 15:33 16:35 17:48 19:03
Heat 5 Touring 12:34 13:36 14:38 15:40 16:42 17:56 19:11
Heat 6 Touring 12:41 13:43 14:45 15:47 16:49 18:04 19:19
Heat 7 Touring 12:48 13:50 14:52 15:54 16:56 18:12 19:27
Heat 8 Touring 12:55 13:57 14:59 16:01 17:03 18:20 19:35
Hall closed 21:00 * FP = free practice, CP = controlled practice
** Reseed for saturday based on CP1 and CP2
--------------------------------------------------------------------------------
Saturday 22.11.
Hall open 7:00
* CP3 Q1 Q2 Q3 Q4 Q5
Heat 1 12th 9:00 11:00 12:45 15:00 16:45 18:00
Heat 2 12th 9:11 11:11 12:56 15:11 16:56 18:11
Heat 3 12th 9:22 11:22 13:07 15:22 17:07 18:22
Heat 4 Touring 9:33 11:33 13:18 15:33 17:18 18:33
Heat 5 Touring 9:41 11:41 13:26 15:41 17:26 18:41
Heat 6 Touring 9:49 11:49 13:34 15:49 17:34 18:49
Heat 7 Touring 9:57 11:57 13:42 15:57 17:42 18:57
Heat 8 Touring 10:05 12:05 13:50 16:05 17:50 19:05
Hall closed 20:30 * CP = controlled practice, Q = qualifying
--------------------------------------------------------------------------------
Sunday 23.11.
Hall open 7:00
* PF F1 F2 F3
E-Main Touring 8:30 10:00 11:45 13:30
D-Main Touring 8:40 10:10 11:55 13:40
C-Main 12th 8:50 10:20 12:05 13:50
C-Main Touring 9:03 10:33 12:18 14:03
B-Main 12th 9:13 10:43 12:28 14:13
B-Main Touring 9:26 10:56 12:41 14:26
A-Main 12th 9:36 11:06 12:51 14:36
A-Main Touring 9:49 11:19 13:04 14:49
Prize giving 15:20 * PF = practice final, F = final
--------------------------------------------------------------------------------
-
PRACTICE HEATS* - 12th Scale and Electric Touring Nordic Championship
21.-23.11.2008 Kuusankoski, Finland
Heat 1 12th Scale
1 Carl-Magnus Fager FIN UAU 7223084
2 Ari Lappi FIN MMRc 5890653
3 Mikko Mäkinen FIN TamUA 7772567
4 Joakim Nicolaisen NOR GMBK Skien 3231541
5 Marius Nicolaisen NOR GMBK Skien 5882482
6 Sami Salmela FIN UAU 4171646
7 Jarno Siltanen FIN Jkl srk 4544635
Heat 2 12th Scale
1 Matti Korvenmaa FIN MikUA 3562260
2 Matias Kuusinen FIN UAU 8385481
3 Sami Munck FIN TamUA 5064905
4 Veini Mäkinen FIN JärvSRK 8473210
5 Jukka Penttinen FIN LahUA 3644574
6 Ari Salminen FIN RiiUA 2233469
7 Panu Vehniäinen FIN ÄkUA 9012369
Heat 3 12th Scale
1 Simo Ahoniemi FIN HyUA -
2 Magnus Hedlund SWE Västerås MS 7557596
3 Ari Heinonen FIN UAU 3510557
4 Juho Levanen FIN RiiUA 8163994
5 Tony Raikas FIN KyPak 6543665
6 Maxx Rosen SWE Bofors mrk 4389564
7 Teemu Saarinen FIN HyUA 3662563
8 Vesa Yli FIN OUA -
Heat 4 Touring
1 Alexey Dudnik RUS St. Petersburg 6671153
2 Alexey Egorov RUS St. Petersburg 6300065
3 Petteri Kauppinen FIN RiiUA 2677335
4 Iina Mäkelin FIN KyPak 2421290
5 Boris Martynenko RUS St. Petersburg 3480077
6 Joakim Nicolaisen NOR GMBK Skien 8030571
7 Marius Nicolaisen NOR GMBK Skien 5963786
8 Jari Valkola FIN UAU 3356697
Heat 5 Touring
1 Sami Haapsaari FIN TUA 7310149
2 Jukka Kerola FIN OUA 3111636
3 Niko Lindvall FIN UAU 3664908
4 Eetu Luukkonen FIN MMRc 7048588
5 Alexandr Naumov RUS St. Petersburg 3783337
6 Toni Niinivirta FIN MMRc 6284562
7 Miika Rinne FIN SuSeKa -
8 Karri Salmela FIN UAU 3402284
Heat 6 Touring
1 Arto Heinonen FIN UAU 2573229
2 Joni Hiltunen FIN TUA 9530259
3 Ari-Pekka Kyykkä FIN EPUA 7535388
4 Miika Laurila FIN OUA 6248266
5 Otto Laurila FIN RiiUA 4274078
6 Tomi Mairue FIN SRC 4442422
7 Tomi Myöhänen FIN UAU -
8 Henry Salmén FIN LahUA 7685613
Heat 7 Touring
1 Ari Heinonen FIN UAU 3510557
2 Pauli Helin FIN TamUA 2719158
3 Joonas Holsti FIN UAU 4051293
4 Ivan Laptev RUS Moscow 8296438
5 Kalle Lehto FIN KyPak 7411447
6 Harri Lukkari FIN MMRc 9783860
7 Panu Vehniäinen FIN ÄkiUA -
8 Vesa Yli FIN OUA 9700020
Heat 8 Touring
1 Simo Ahoniemi FIN HyUA -
2 Pekka Koivula FIN TamUA 7816337
3 Viljami Kutvonen FIN UAU 6207309
4 Matias Kuusinen FIN UAU 9344857
5 Juho Levänen FIN RiiUA 5221089
6 Joni Minkkinen FIN LMM 8733835
7 Teemu Rytsy FIN LMM 6159217
8 Miko Teponoja FIN TamUA 5916939
9 Sebastian Trzaska FIN Jkl srk 8346583
* A reseed will be done based on controlled practice 1 and 2 (Friday).
* * *
Edit 18.11.: Transponder number corrections
-
Tervetuloa seuraamaan PM-kisojen kulkua reaaliajassa internetin välityksellä osoitteessa: www.kypak.fi/kisapalvelu.php (http://www.kypak.fi/kisapalvelu.php), sisältää muun muassa kuulumisia kisapaikalta, valokuvia ja tuloksia!
(sivua päivitetään joka erän välissä, joten reaaliaikaiset tulokset ovat aina saatavilla!)
-
Muutama treeniräpsy perjantain treeneistä tuolla:
http://wormhole.pictures.fi/kuvat/RC-racing/Nordics%202008/
Lisää kuvia tulee kisojen edetessä.
(http://wormhole.pictures.fi/kuvat/RC-racing/Nordics%202008/Practice/n1d_3034.jpg/_smaller.jpg)
Suttua kohinaa ja sumua, minkä nyt tolla pokkarilla saa väännettyä...