RC10.FI
Kilpailut => Kilpailukutsut => Aiheen aloitti: Vesa - 03.10.11 - klo: 15.37
-
OSPA MattoCup on talvikaudella 2011-2012 ajettava Pohjois-Suomen kerhokisasarja radio-ohjattaville 1/12 mattorata- ja 1/10 touringautoille sekä Tamiya M Historic -autoille. Sarjan kisat ajetaan Kiimingissä Jokirannan koululla ja Jäälissä Laivakankaan koululla.
Sarja koostuu kolmesta (3) kilpailusta, joista kahden (2) parhaan pisteet lasketaan mestaruuspisteisiin. Tasapisteissä parempi sijoitus ratkaisee. Jos edelleen tasapisteet, toiseksi parhaan kisan sijoitus, kolmanneksi parhaan kisan sijoitus jne.
Sarjan loppupisteissä kunkin luokan 6 parasta palkitaan pokaalein. Ilmoittautumismaksu 5€/luokka. OSPAlaisille ilmainen.
Kilpailupäivät:
- lauantai 26.11. HUOM! uusi ajankohta
- lauantai 3.12. - sunnuntai 4.12.
- lauantai 4.2.2012 Huom! uusi ajankohta
Luokat:
- C-12
- CS-12
- TSB-10 (aloittelijaluokka)
- TSP-10
- Tamiya M Historic
********************************************************************************************
Formaatti
- vapaata treeniä, 3 alkuerää ja 3 x finaalit (A,B,C)
- ajoaika touring- ja mini-luokissa 5min, C-12 luokassa 8min
- finaalehin max. 8 kuskia
*************************************************************************************
C-12/CS-12 -luokan säännöt:
FTT säännöt seuraavin poikkeuksin:
- korisääntö vapaa; kaikki kaupallisesti saatavilla olevat c-ryhmän prototyyppikorit sallittuja
- Lipo ja NiMH-akut sallittuja ilman kapasiteettirajaa
- CS-12 vain 0-ennakot sallittu säätimissä, kone kuten FTT-sarjassa
*************************************************************************************
TSB-10 luokan säännöt
Akut:
- 2s LiPo-akku, 5- tai 6-kennoinen NiCd- tai NiMH-akku.
Kone:
- kone vapaa, mutta suositus 17.5t tai löysempi (eli isompi numero)
Renkaat:
- Slicksit, kuviorenkaat kielletty (suositus Sorex 28 - FTT-rengas)!
- hajuttomat pitoaineet sallittu
Kori:
- touringkori
Osallistumisrajoitus:
- luokka on tarkoitettu pääasiassa uusille sekä TSS-10 luokan kuskeille, jotka eivät ole ajaneet FTT-kisoja A-finaalitasolla
*************************************************************************************
Tamiya Mini -luokan säännöt:
http://osparc.net/upload/OSPA%20-%20Tamiya%20M%20Historic%20tekniset%20s%c3%a4%c3%a4nn%c3%b6t_2011_2_8.pdf (http://osparc.net/upload/OSPA%20-%20Tamiya%20M%20Historic%20tekniset%20s%c3%a4%c3%a4nn%c3%b6t_2011_2_8.pdf)
*************************************************************************************
TSP-10 -luokan säännöt:
Kuten FTT2012-säännöt
-
Vapaa treeni 11:25 saakka
I II III
Mini 11:30 12:25 13:20
TSB 11:40 12:35 13:30
TSP 11:50 12:45 13:40
CS-12 12:00 12:55 13:50
C-12 12:12 13:07 14:02
I II III
Mini 14:15 15:10 16:05
TSB 14:25 15:20 16:15
TSP 14:35 15:30 16:25
CS-12 14:45 15:40 16:35
C-12 14:57 15:52 16:47
Tulokset 17:15
-
1. osakilpailu siirretty, uusi ajankohta on 26.11.
-
Eli siis aloituskisa 26.11.11 Lauantaina!
Aikataulu about tuossa vesan postaaman listan mukaan, minulle voisi yv:nä heittää ilmoittautumiset, nimi, luokka, ponderi.
-
26.11.11 Ilmoittautuneet:
CS-12:
Janne Valtanen 4983946
Keijo Kaattari 6174782
Vesa Yli 9700020
Antti Luoto ???????
Yht: 4
C-12:
Vesa Yli ???????
Yht: 1
TSB-10:
Ari Junkkari 5749969
Eemeli Anttonen 5314811
Petteri Hyvönen 3885036
Nico Haapalehto xxxxxxxxxx
Arttu Issakainen 7327217
Yht: 4
TSP-10:
Ville Sipola 6677373
Janne Valtanen 8350119
Mika Anttonen 2411542
Antti Kanniainen ???????
Marko Vähäkuopus 4181308
Yht: 5
MINI:
Ari Junkkari 5749969
Juho Mella lainaponderi
Niila Jurvelin lainaponderi
Lauri Mäkimaa lainaponderi
Jari Mäkimaa lainaponderi
Ville Sipola 6677373
Eemeli Anttonen 5314811
Mika Anttonen 2411542
Olavi Tenno xxxxxxx
Tommi Tirroniemi xxxxxxx
Markus Vähäkuopus? 6212125
Simo Tammela ??????
Yht: 12
-
Kisan aikataulu tai oikeastaan ajojärjestys tulee hieman muuttumaan, päivittelen sen tänne perjantain aikana. Samoin erälistat koitan saaha perjantaina väännettyä tänne (ovat toisella koneella jo tehtynä).
-
Aikataulumuutosta:
Vapaa treeni 11:25 saakka
I II III
TSB 11:30 12:25 13:20
CS 11:40 12:35 13:30
MINI 1 11:50 12:45 13:40
MINI 2 12:00 12:55 13:50
TSP 12:12 13:07 14:02
FINAALIT
I II III
TSB 14:15 15:10 16:05
CS 14:25 15:20 16:15
MINI A 14:35 15:30 16:25
MINI B 14:45 15:40 16:35
TSP 14:57 15:52 16:47
Tulokset 17:15
ERÄLISTAT:
TSB
Ari Junkkari
Eemeli Anttonen
Petteri Hyvönen
Nico Haapalehto
Arttu Issakainen
CS-12
Janne Valtanen
Keijo Kaattari
Vesa Yli
Antti Luoto
MINI 1
Ari Junkkari
Mika Anttonen
Ville Sipola
Eemeli Anttonen
Simo Tammela
Juho Mella
Olavi Tenno
MINI 2
Jari Mäkimaa
Tommi Tirronniemi
Markus Vähäkuopus
Niila Jurvelin
Lauri Mäkimaa
TSP-10
Ville Sipola
Janne Valtanen
Mika Anttonen
Antti Kanniainen
Marko Vähäkuopus
Mini-eriä voidaan tarvittaessa sitten muokkailla ja jätin C-12 luokan poies kun ei ollut kuin Vesa sitä ajamassa.
-
ILMOITTAUTUMISAIKA LOPPUU TÄNÄÄN KLO:20.00
ponderinumeroitakin puuttuu vielä aika monelta...
-
Kiitokset kaikille kisaajille ja pahoittelut laskennan hetkittäisestä pahantuulisuudesta, siihen oli syynsä :)
Ohessa tuloksia mitä tuossa äkkiä laskeskelin, jos on eriäviä mielipiteitä tai olen väärin ynnännyt niin yv:tä kehiin!
Ospa Mattocup 1 tulokset
CS-12
Fin 1 Fin 2 Fin 3 Yhteensä:
Vesa Yli 1 1 1 2
Antti Luoto 2 2 2 4
Janne Valtanen 3 3 3 6
Keijo Kaattari 4 4 5 8
Mikko Vuolteenaho 5 5 4 9
TSB-10
Petteri Hyvönen 1 1 1 2
Ari Junkkari 2 2 2 4
Eemeli Anttonen 4 3 3 6
Arttu Issakainen 3 4 4 7
Nico Haapalehto 5 5 5 10
TSP-10
Janne Valtanen 1 1 3 2
Antti Kanniainen 3 3 1 4
Marko Vähäkuopus 2 2 4 4
Mika Anttonen 4 4 2 6
Ville Sipola 5 5 5 10
Mini Historic A
Simo Tammela 2 1 1 2
Ville Sipola 1 2 2 3
Juho Mella 3 4 3 6
Ari Junkkari 4 3 5 7
Eemeli Anttonen 5 5 4 9
Mika Anttonen 6 6 6 12
Mini Historic B
Tommi Tirronniemi 1 2 1 2
Niila Jurvelin 2 1 2 3
Olavi Tenno 3 4 3 7
Lauri Mäkimaa 4 3 4 7
Jari Mäkimaa 5 5 5 10
-
Sarjan seuraava ja tämän kauden viimeinen osakilpailu ajetaan tulevana lauantaina, eli 4.2.2012.
Aikataulu tulee olemaan jokseenkin sama kuin ensimmäisessä kilpailussa (ks. aiemmat viestit).
Ilmoittautumiset (nimi, luokka, ponderi/lainaponderin tarve) kilpailuun voi laittaa minulle torstai-iltaan mennessä vaikkapa yv:llä.
Tervetuloa!
-
Pistetilanne:
CS-12 I II III yht
1 Vesa Yli 100 100 200
2 Janne Valtanen 82 82 164
3 Antti Luoto 90 72 162
4 Keijo Kaattari 76 52 128
5 Mikko Vuolteenaho 72 54 126
6 Lari Jäppinen 90 90
7 Janne Aspinen 76 76
8 Pasi Lento 69 69
9 Ari-PekkaKyykkä 66 66
10 Miika Rinne 63 63
11 Jani Seppälä 60 60
12 Jussi Rinne 57 57
TSB-10
1 Petteri Hyvönen 100 90 190
2 Ari Junkkari 90 76 166
3 Eemeli Anttonen 82 69 151
4 Arttu Issakainen 76 63 139
5 Nico Haapalehto 72 66 138
6 Markus Suvanto 100 100
7 Mika Honkonen 82 82
8 Jukka Määttä 72 72
TSP-10
1 Janne Valtanen 100 100 200
2 Antti Kanniainen 90 90 180
3 Marko Vähäkuopus 82 82 164
4 Mika Anttonen 76 72 148
5 Ville Sipola 72 69 141
6 Pekka Kuronen 76 76
7 Taneli Erkkilä 66 66
Tamiya M Historic
1 Simo Tammela 100 100
2 Ville Sipola 90 90
3 Juho Mella 82 82
4 Ari Junkkari 76 76
5 Eemeli Anttonen 72 72
6 Mika Anttonen 69 69
7 Tommi Tirronniemi 66 66
8 Niila Jurvelin 63 63
9 Olavi Tenno 60 60
10 Lauri Mäkimaa 57 57
11 Jari Mäkimaa 54 54
-
Ilmoittautuneet lauantain 4.2.2012 kilpailuun:
CS-12:
Keijo Kaattari 6174782
Marko Vähäkuopus, 8353436
TSB-10:
Ari Junkkari 5749969
Eemeli Anttonen 2411542
Mika Honkonen, ponderi on
Tero Niskanen 5829908
Tommi Tirroniemi, ponderi on
Arttu Issakainen, 7327217
Nico Haapalehto, 6657438
TSP-10:
Mika Anttonen 5314811
Antti Kanniainen, ponderi on
Jannu Valtava, 8350119
Marko Vähäkuopus, 4181308
TAMIYA M HISTORIC:
Ari Junkkari 5749969
Lauri Mäkimaa lainaponderi
Jari Mäkimaa lainaponderi
Keijo Kaattari ponderi on
Antti Kanniainen (kerhomini&ponderi)
Eemeli Anttonen 2411542
Mika Anttonen 5314811
Tommi Tirroniemi, ponderi on
Olavi Tenno, ponderi on
Juho Mella, lainaponderi
-
Ilmot päivitetty. Jälki-ilmoittautumisia otetaan vielä vastaan.
-
Alustava aikataulu ja erälistat:
Ovet aukeavat 9.00
Radan rakennus 9.30 alkaen
Vapaa treeni radan valmistuttua klo 11:25 saakka
I II III
CS-12 11:30 12:25 13:20
TSP-10 11:40 12:35 13:30
TSB-10 11:50 12:45 13:40
Mini 12:00 12:55 13:50
Ruokatauko
I II III
CS-12 14:30 15:25 16:20
TSP-10 14:40 15:35 16:30
TSB-10 14:50 15:45 16:40
Mini 15:00 15:55 16:50
Tulokset ja sarjapalkintojen jako 17:20
Erälistat:
CS-12:
Keijo Kaattari
Marko Vähäkuopus
TSP-10:
Janne Valtanen
Antti Kanniainen
Marko Vähäkuopus
Mika Anttonen
TSB-10:
Ari Junkkari
Eemeli Anttonen
Arttu Issakainen
Nico Haapalehto
Mika Honkonen
Tero Niskanen
Tommi Tirroniemi
MINI I
Juho Mella
Ari Junkkari
Eemeli Anttonen
Mika Anttonen
Tommi Tirroniemi
Olavi Tenno
Lauri Mäkimaa
Jari Mäkimaa
Keijo Kaattari
Antti Kanniainen
-
Kolmannen osakilpailun sekä sarjan lopputulokset:
http://rc10.fi/index.php?topic=64193.0 (http://rc10.fi/index.php?topic=64193.0)