KyPak järjestää Tamiya Mini Classic/Competition ja VTR Casino Cupit ; 2 osakisaa.
CASINO CUP II
Su 21.11.2010 Casino Circuit , Koria (Pioneeriravintolan yläkerta)
Luokat:
Mini Classic
Mini Competition
VTR-10
Säännöt:
Mini Classic;perinteiset K.Lehdon säännöt + HandOut-moottori;moottorit arvotaan ennen kilpailun alkua ja palautetaan kisan jälkeen järjestäjälle.Koneissa vakio johdotus,jota tulee käyttää.Järjestäjä voi suorittaa koneiden uudelleen jaon kisan aikana.
M05 auto sallittu.
Minimipaino: 1350g
Mini Competition; moottori SP Sport Tuned Version 2,0-2500kv RF tuotekoodi: SPST25V2
Säädin: mikä tahansa sensoriton säädin.Autossa lisäksi sallitaan muuta materiaalia kuin alkuperäistä vastaavat osat(esim.tukivarret,C-pala),edellytyksenä,että geometriat samat ja säätämättömät kuin alkuperäisessä.
Minimipaino: 1250g
Molemmissa luokissa:
-sallitaan myös Tamiya M-chassis slicksi renkaat,RF tuotekoodi: 102171 normaalien "radiaalien" lisäksi
-maavara 8mm pohjan alimmasta pisteestä mitattuna
VTR-10: Jerzin säännöt
Cup pisteet 2/2 mukaan eli kumpikin kisa lasketaan lopullisiin, palkinnot Cup II kisan jälkeen.
ILMOITTAUTUMISET : SÄHKÖPOSTILLA 17.11.2010 mennessä: kypak.ilmot@gmail.com
Ilmoita siis luokka,nimi,mahd.kerho/paikkakunta,mahd.auton numerosi,taajuus sekä ponderinnumero.
Laina pondereita on tarjolla järjestäjällä.
Osallistumismaksu : 15 e / luokka , maksetaan kilpailupaikalla.
ALUSTAVA AIKATAULU 21.11.2010
Vapaa harjoitus klo 7 - 9:
7.00 Minit 8.00 Minit
7.10 VTR 8.10 VTR
7.20 Minit 8.20 Minit
7.30 VTR 8.30 VTR
7.40 Minit 8.40 Minit
7.50 VTR 8.50 VTR
ILMOITTAUTUMINEN klo 8.30 mennessä
AJAJAKOKOUS 9.05
ALKUERÄT : VTR 5 min. , Mini 6min.
AE 1 AE 2 AE 3 AE 4
Erä 1 VTR 9.20 10.40 12.00 13.40
Erä 2 VTR 9.30 10.50 12.10 13.50
Erä 3 Mini 9.40 11.00 12.20 14.00
Erä 4 Mini 9.50 11.10 12.30 14.10
Erä 5 Mini 10.00 11.20 12.40 14.20
Erä 6 Mini 10.10 11.30 12.50 14.30
FINAALIT : VTR 8 min. , Mini 10 min.
VTR: 6 parasta 2/4 pisteiden mukaan A-finaaliin , loput B-finaaliin.
Mini Classic: 7 suoraan A-finaaliin , 2/4 pisteiden mukaan, loput B-finaaliin,josta 3 parasta nousee A-finaaliin.
Mini Competition: kaikki suoraan A-finaaliin.
MINI B 15.00
MINI A1 15.15 Comp.
VTR B1 15.30
VTR A1 15.45
MINI A1 16.00 Classic
VTR B2 16.30
MINI A2 16.45 Comp.
VTR A2 17.00
MINI A2 17.15 Classic
TULOKSET JA PALKINTOJEN JAKO n. KLO 17.45
ALUSTAVAT ERÄLISTAT
ERÄ 1 VTR
Ilpo Koivisto
Aleksi Mäenpää
Joni Laakso
Kai Lindgren
Juha Rintala
Tero Hakkari
ERÄ 2 VTR
Teemu Savolainen
Jonni Kotola
Marko Jussila
Jan Öhman
Petteri Vatanen
Jerry Hellström
ERÄ 3 MINI COMP.
Kai Jansson
Tero Hakkari
Matti Iivonen
Toni Virta
Riku Teräväinen
Sauli Ylösmäki
ERÄ 4 MINI CLASSIC
Leevi Lyytikäinen
Anssi Vuorimaa
Kai Lindgren
Petri Ainasjärvi
Pekko Iivonen
Tommi Kulmala
ERÄ 5 MINI CLASSIC
Ilpo Koivisto
Jani Pohjalainen
Jukka-Pekka Huhtala
Tomi Kosonen
Riku Teräväinen
Erkko Ylösmäki
ERÄ 6 MINI CLASSIC
Teemu Savolainen
Jan Öhman
Jonni Kotola
Kai Jansson
Petteri Vatanen
Kimmo Heinävaara
Sauli Ylösmäki
LISTA ELÄÄ VIELÄ...JOS NIMEÄSI EI NÄY TO AAMUPÄIVÄÄN MENNESSÄ(JA OLET ILMON LAITTANUT)OTA YHTEYTTÄ SUORAAN MINUUN MAILILLA: kai.jansson@tuoterengas.fi
Aikataulu ja erälistat alustavia.Ilmoa jäljellä Ke asti.....