RC10.FI
Kilpailut => Kilpailukutsut => Aiheen aloitti: Vesa - 10.01.17 - klo: 23.54
-
KILPAILUKUTSU - 12Track Tour III & IV 2017
Oulun seudun Pienoisautoilijat kutsuu kaikkia RC-autoilijoita kilpailemaan 12Track Tour III & IV 2017 osakilpailuihin Kiiminkiin 25.-26.2.2017. Kilpailulupa x/PA/17.
(https://scontent-arn2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/13392156_10154450218628738_7153227317333820703_o.jpg?oh=14b06fdc8a137fa3d857e214f381d73c&oe=5907F4B4)
LUOKAT
Lauantai 25.2.2017
C-12 SM
GT-12
F1-10
TSS-10 (max. 10 osallistujaa aikataulullisista syistä!)
Sunnuntai 26.2.2017
C-12 SM
GT-12
F1-10
KILPAILUN JOHTO
Kilpailun johtaja Janne Valtanen OSPA
Tuomariston puheenjohtaja Jaakko Huhmarsalo VUA
Katsastuspäällikkö Tero Niskanen OSPA
Ratamestari: Vesa Yli OSPA
Kilpailutuomaristo TBA
Tuloslaskentapäällikkö: TBA
ILMOITTAUTUMINEN
Torstaihin 16.2.2016 klo 23.59 mennessä C-12 luokkaan AKK:n KITI-järjestelmän kautta:
https://akk.autourheilu.fi/Public/Kiti/Competition/CompetitionOpen.aspx?id=5004&edit=0 (https://akk.autourheilu.fi/Public/Kiti/Competition/CompetitionOpen.aspx?id=5004&edit=0)
Muut luokat myrcm:n kautta, linkki allaolevissa viesteissä.
Ilmoita:
Nimi, luokka, ponderi, kisanumero, seura.
Huom! Ilmoittautumisen voi maksaa kisapaikalla kortilla (suositus)!
Kilpailumaksu / registration fee
C-12 30 €
muut luokat 25€
Maksetaan kilpailupaikalla/paid at the registration @ the race
Jälki-imoittautumisia otetaan vastaan korotetulla ilmoittautumismaksulla mahdollisuuksien mukaan.
LISENSSI
Voimassa oleva AKK:n lisenssi 2017
SÄÄNNÖT
Autourheilun Sääntökirja 2017 + 12Track Tour 2017 -ohjeisto.
AIKATAULU/ TIME TABLE
Perjantai: Ei vapaata harjoitusta / no practice on friday
Kilpailupäivinä ohjattu harjoitus + ilmoittautuminen noin klo 8.00-9.45. Controlled practice and registration both days 8.00-9.45.
Erälistat sekä harjoitus- ja kilpailuaikataulu löytyy rc10.fi foorumilta viimeistään torstai-iltana 23.2.2017.
Heatlists, practice and timetable for the race will be found from rc10.fi latest on Thursday evening on 23.2.2017
RATA / TRACK
25 x 12 m Neulehuopamatto, Tarkett Tapisom 600
Leveys 2 - 2,5 m.
VASTUU
Jokainen kilpailee omalla vastuullaan ja sitoutuu noudattamaan kilpailun johdon antamia määräyksiä.
KILPAILUPAIKKA / VENUE
Jokirannan koulu
Jaarantie 4
90900 Kiiminki
ks. karttalinkki
http://kartta.ouka.fi/IMS/fi/map?title=Jokirannan%20koulu&basemap=Internet%20Op*skartta&cp=7225712,490204&z=2 (http://kartta.ouka.fi/IMS/fi/map?title=Jokirannan%20koulu&basemap=Internet%20Op*skartta&cp=7225712,490204&z=2)
MUUTA / OTHER
Kilpailupaikalla on varikkopöydät ja –tuolit. Varaa mukaan oma jatkojohto. Rata-alueella käytettävä sisäjalkineita.
RC4 ponderit eivät toimi, MRT ja hybridi toimivat. Lainapondereita rajoitetusti, ilmoita hyvissä ajoin, mikäli tarvitset. Ponderivuokra 5€/luokka.
Pit tables and chairs available for all drivers. Bring your own extension cables! Use only indoor shoes!
The decoder does not accept AMB RC4 transponders. MRT and hybrid PT do work.
Lisätietoja antaa: vesa_yli (a) hotmail.com tai nolla neljä nolla 833 2407
For more information please contact: vesa_yli (a) hotmail.com or +358 40 833240seven
MAJOITUS / ACCOMMODATION
Jäälihalli
08-8166 656
n 5km kisapaikalta, edullinen (n25€/hlö/yö)
Pihlajaranta
08-8167205
n 6km kisapaikalta
Jäälinmaja:
050-370 1048
n 6km kisapaikalta
Radisson SAS
020 1234 700
Oulun keskustassa, autopaikat pihalla, n 22km kisapaikalle
Sokos Hotel Arina
08 312 3111
Oulun ydinkeskustassa, autopaikat hallissa, n 22km kisapaikalle
Hotelli Cumulus Oulu
08 882 7111
Oulun ydinkeskustassan, n 22km kisapaikalle
Lapland Hotels Oulu
08 883 9111
Oulun ydinkeskustassa, n 22km kisapaikalle
Scandic Oulu
08 543 1000
Oulun ydinkeskustassa, autopaikat hallissa, 23km kisapaikalle
Tervetuloa!
****************
-
Alustavat aikataulut, kun
GT-12 <24kpl
C-12 <16kpl
F1-10 <10kpl
TSS-10 <10kpl (max)
12TrackTour 2017 III
25.2.2017 lauantai
7.00 ovet aukeavat
7.00-9.30 Ilmoittautuminen
9:25 Tuomariston kokous
10:10 Ohjaajakokous
P1 P2 Q1 Q2 Q3 Q4
Erä 1 F1-10 8:00 9:05 10:30 11:40 13:05 14:15
Erä 2 TSS-10 8:08 9:13 10:38 11:48 13:13 14:23
Erä 3 GT-12 8:16 9:21 10:46 11:56 13:21 14:31
Erä 4 GT-12 8:24 9:29 10:54 12:04 13:29 14:39
Erä 5 GT-12 8:32 9:37 11:02 12:12 13:37 14:47
Erä 6 C-12 8:40 9:45 11:10 12:20 13:45 14:55
Erä 7 C-12 8:51 9:56 11:18 12:31 13:56 15:06
Finaalit
F1-10 A-fin 15:40 16:45 17:50
TSS-10 A-fin 15:48 16:53 17:58
GT-12 A-fin 15:56 17:01 18:06
C-12 A-fin 16:04 17:09 18:14
GT-12 C-fin 16:15 17:20 18:25
GT-12 B-fin 16:23 17:28 18:33
C-12 B-fin 16:31 17:36 18:41
19:15 Palkintojen jako
12TrackTour 2017 IV
26.2.2017 sunnuntai
7.00 ovet aukeavat
7.00-8:45 Ilmoittautuminen
8:45 Tuomariston kokous
8:55 Ohjaajakokous
P1 Q1 Q2 Q3 Q4
Erä 1 F1-10 8:00 9:00 10:20 11:30 13:00
Erä 2 GT-12 8:08 9:08 10:28 11:38 13:08
Erä 3 GT-12 8:16 9:16 10:36 11:46 13:16
Erä 4 GT-12 8:24 9:24 10:44 11:54 13:24
Erä 5 C-12 8:32 9:32 10:52 12:02 13:32
Erä 6 C-12 8:43 9:43 11:03 12:13 13:43
Finaalit
I II III
F1-10 A-fin 14:20 15:30 16:40
GT-12 A-fin 14:30 15:40 16:50
C-12 A-fin 14:40 15:50 17:00
GT-12 C-fin 14:52 16:02 17:12
GT-12 B-fin 15:02 16:12 17:22
C-12 B-fin 15:12 16:22 17:32
-
Ilmoittautuminen lauantai:
http://tinyurl.com/hqb76kw (http://tinyurl.com/hqb76kw)
Sunnuntai:
http://tinyurl.com/zan8cvh (http://tinyurl.com/zan8cvh)
C-12 ilmoittautumisen voi myös naputella halutessaan oheisiin linkkeihin Kitin lisäksi.
-
***
-
Mää oon ainakin kaverin luona yötä Linnanmaalla. Muiden majoituksesta ei ole mitään hajua.
-
http://www.jaalihalli.fi/ (http://www.jaalihalli.fi/) on turistikisojen aikana kovassa käytössä. Hinta 30e/yö ja vain parin kilsan päässä kisapaikasta.
-
12TT kisat on Kiimingissä, eli n 6 kilsaa matkaa, muttei kaukana siis.
-
Ilmoittautuminen auki torstaihin 16.2.2016 klo 23.59 asti
TSS-10 kisaan mahtuu 10, vielä yksi paikka auki.
C-12 ilmot sekä kitiin että myrcm:ään:
Ilmoittautuminen lauantai:
http://tinyurl.com/hqb76kw (http://tinyurl.com/hqb76kw)
Ilmoittautuminen sunnuntai:
http://tinyurl.com/zan8cvh (http://tinyurl.com/zan8cvh)
Ilmoittautuminen Kiti:
https://akk.autourheilu.fi/Public/Kiti/Competition/CompetitionOpen.aspx?id=5004&edit=0 (https://akk.autourheilu.fi/Public/Kiti/Competition/CompetitionOpen.aspx?id=5004&edit=0)
*****************************************************
Ilmoittautuneet:
Lauantai:
http://tinyurl.com/zkxs6pm (http://tinyurl.com/zkxs6pm)
Sunnuntai:
http://tinyurl.com/htsy2rf (http://tinyurl.com/htsy2rf)
-
...
-
HOX! Viimeinen ilmopäivä tänään, ilmoaika päättyy klo 23.59 illalla!
-
Ilmoittautuneet:
C-12 lauantai ja sunnuntai
Eetu Laaksonen MäntsMK
Jukka Laaksonen MäntsMK
Tauno Meriläinen Fullspeed RC
Sami Munck TamUA Sami Munck
Ari-Pekka Kyykkä EPUA
Vesa Yli Ospa Ry
Panu Vehniäinen TamUA
Tommi Tirroniemi Ospa Ry
Antti Luoto Ospa Ry
Taneli Erkkilä
yht 10
F1-10 lauantai
Meriläinen Tauno
Viitaniemi Artti
Lamminsivu Ilari
Valtanen Janne
Koro Aapo
Sinervo Niko
Vuorenmaa Niko
Anttonen Mika
Anttonen Eemeli
yht 9
GT-12 lauantai
Lamminsivu Ilari
Viitaniemi Artti
hyvönen juha
Huotari Heikki
Erkkilä Taneli
Koro Aapo
Sinervo Niko
Vuorenmaa Niko
Luoto Antti
Huhmarsalo Jaakko
Tirroniemi Tommi
Tenno Olavi
Taivainen Teemu
Häkämies Jukka
Koivisto Ilpo
Aava Marko
yht 16
TSS-10 lauantai
Hirvonen Olli
Heikkilä Marko
Sipola Ville
Heikkala Juha-Matti
Kuronen Pekka
Niskanen Tero
Kerola Jukka
Tenno Olavi
Jakunaho Antti
yht 9
F1-10 sunnuntai
Meriläinen Tauno
Viitaniemi Artti
Lamminsivu Ilari
Valtanen Janne
Koro Aapo
Sinervo Niko
Vuorenmaa Niko
Anttonen Mika
Anttonen Eemeli
Huhmarsalo Jaakko
yht 10
GT-12 sunnuntai
Lamminsivu Ilari
Viitaniemi Artti
hyvönen juha
Huotari Heikki
Koro Aapo
Sinervo Niko
Vuorenmaa Niko
Luoto Antti
Huhmarsalo Jaakko
Tirroniemi Tommi
Kyykkä A-P
Taivainen Teemu
Häkämies Jukka
Koivisto Ilpo
Aava Marko
Yli Vesa
yht 16
-
Ilmoja sisään, vielä kerkee mukaan :azn:
Tornion suunnallakin on kuulemma yksi kovavauhtinen formula, olisi mukava nähdä sekin myös viivalla :wink:
-
C-12 luokalla SM-arvoon vaadittava määrä ilmoja.
Otan vastaan vielä ilmoittautumisia sunnuntai-iltaan klo 22 asti kaikkiin luokkiin.
Ilmot myrcm:n kautta - tai jos se on kiinni niin mulle yv tietoineen.
Raumalaisetkin mukaan sieltä :)
-
Aikataulu ja erälistat:
http://www.myrcm.ch/myrcm/main?pLa=en&tId=E&hId (http://www.myrcm.ch/myrcm/main?pLa=en&tId=E&hId)[1]=org&dIdhttp://www.myrcm.ch/myrcm/main?pLa=en&tId=E&hId (http://www.myrcm.ch/myrcm/main?pLa=en&tId=E&hId)[1]=org&dId
-
Erälistat lauantai
Heat 1 F1-10
# Nr. Pilot
1 15 Janne Valtanen
2 2 Artti Viitaniemi
3 11 Mika Anttonen
4 1 Niko Sinervo
5 3 Ilari Lamminsivu
6 4 Aapo Koro
7 18 Niko Vuorenmaa
8 17 Eemeli Anttonen
9 19 Tauno Meriläinen
Heat 1 TSS-10
# Nr. Pilot
1 Pekka Kuronen
2 48 Marko Heikkilä
3 Antti Jakunaho
4 Tero Niskanen
Heat 2 TSS-10
# Nr. Pilot
1 Juha-Matti Heikkala
2 45 Ville Sipola
3 Olli Hirvonen
4 Jukka Kerola
5 30 Olavi Tenno
Heat 1 GT-12
# Nr. Pilot
1 19 Tommi Tirroniemi
2 33 Niko Vuorenmaa
3 22 Olavi Tenno
4 30 Heikki Huotari
5 27 Teemu Taivainen
6 32 Ilpo Koivisto
7 juha hyvönen
8 18 Aapo Koro
Heat 2 GT-12
# Nr. Pilot
1 5 Ilari Lamminsivu
2 Jukka Häkämies
3 16 Niko Sinervo
4 14 Marko Aava
5 3 Antti Luoto
6 19 Jaakko Huhmarsalo
7 13 Artti Viitaniemi
8 Taneli Erkkilä
Heat 1 C-12
# Nr. Pilot Country
1 Taneli Erkkilä FIN
2 Eetu Laaksonen FIN
3 Jukka Laaksonen FIN
4 16 Tommi Tirroniemi FIN
5 18 Antti Luoto FIN
6 11 Tauno Meriläinen FIN
Heat 2 C-12
# Nr. Pilot Country
1 2 Vesa Yli FIN
2 Kyykkä A-P FIN
3 3 Vehniäinen Panu FIN
4 Sami Munck
-
Tässä Aikataulu huomiselle:
Section Heat Run Starttime Endtime Comment Marshals
F1-10 [F1-10] Group 1 Timed practice 1 08:00 08:05
GT-12 [GT-12] Group 3 Timed practice 1 08:16 08:21
GT-12 [GT-12] Group 4 Timed practice 1 08:24 08:29
GT-12 [GT-12] Group 5 Timed practice 1 08:32 08:37
C-12 [C-12] Group 6 Timed practice 1 08:40 08:48
C-12 [C-12] Group 7 Timed practice 1 08:51 08:59
09:00 09:30 Ohjaajakokous
F1-10 [F1-10] Group 1 Qualification 1 09:30 09:35
F1-10 [F1-10] Group 2 Qualification 1 09:39 09:44
GT-12 [GT-12] Group 1 Qualification 1 09:48 09:53
GT-12 [GT-12] Group 2 Qualification 1 09:57 10:02
GT-12 [GT-12] Group 3 Qualification 1 10:06 10:11
C-12 [C-12] Group 1 Qualification 1 10:15 10:23
C-12 [C-12] Group 2 Qualification 1 10:27 10:35
F1-10 [F1-10] Group 1 Qualification 2 10:40 10:45
F1-10 [F1-10] Group 2 Qualification 2 10:49 10:54
GT-12 [GT-12] Group 1 Qualification 2 10:58 11:03
GT-12 [GT-12] Group 2 Qualification 2 11:07 11:12
GT-12 [GT-12] Group 3 Qualification 2 11:16 11:21
C-12 [C-12] Group 1 Qualification 2 11:25 11:33
C-12 [C-12] Group 2 Qualification 2 11:37 11:45
11:46 12:16 Lunch break
F1-10 [F1-10] Group 1 Qualification 3 12:16 12:21
F1-10 [F1-10] Group 2 Qualification 3 12:25 12:30
GT-12 [GT-12] Group 1 Qualification 3 12:34 12:39
GT-12 [GT-12] Group 2 Qualification 3 12:43 12:48
GT-12 [GT-12] Group 3 Qualification 3 12:52 12:57
C-12 [C-12] Group 1 Qualification 3 13:01 13:09
C-12 [C-12] Group 2 Qualification 3 13:13 13:21
F1-10 [F1-10] Group 1 Qualification 4 13:26 13:31
F1-10 [F1-10] Group 2 Qualification 4 13:35 13:40
GT-12 [GT-12] Group 1 Qualification 4 13:44 13:49
GT-12 [GT-12] Group 2 Qualification 4 13:53 13:58
GT-12 [GT-12] Group 3 Qualification 4 14:02 14:07
C-12 [C-12] Group 1 Qualification 4 14:11 14:19
C-12 [C-12] Group 2 Qualification 4 14:23 14:31
GT-12 [GT-12] Final B Final run 1 15:00 15:05
C-12 [C-12] Final B Final run 1 15:10 15:18
F1-10 [F1-10] Final A Final run 1 15:23 15:28
GT-12 [GT-12] Final A Final run 1 15:33 15:38
C-12 [C-12] Final A Final run 1 15:43 15:51
GT-12 [GT-12] Final B Final run 2 16:05 16:10
C-12 [C-12] Final B Final run 2 16:15 16:23
F1-10 [F1-10] Final A Final run 2 16:28 16:33
GT-12 [GT-12] Final A Final run 2 16:38 16:43
C-12 [C-12] Final A Final run 2 16:48 16:56
GT-12 [GT-12] Final B Final run 3 17:10 17:15
C-12 [C-12] Final B Final run 3 17:20 17:28
F1-10 [F1-10] Final A Final run 3 17:33 17:38
GT-12 [GT-12] Final A Final run 3 17:43 17:48
C-12 [C-12] Final A Final run 3 17:53 18:01
Ja erä listat:
Heat 1
# Nr. Pilot Country Club Transponder Model Engine Body Tyres Radio
1 Janne Valtanen FIN OSPA 6597387/0 Roche Rapide F1-2016 Trackstar PF GRP
2 Artti Viitaniemi FIN RiiUA 3403231/0 XRAY X1
3 Mika Anttonen FIN 2477542/0
4 Niko Sinervo FIN RiiUA 3059263/0
5 Ilari Lamminsivu FIN ÄkpaRC 5246257/0 Roche Rapide F1 Muchmore Sanwa
1 Aapo Koro FIN Fullspeed RC 4036166/0 Sanwa M12
2 Eemeli Anttonen FIN 5314811/0
3 Niko Vuorenmaa FIN TEK 6417562/0 Xray X1 Hobbywing Xray GRP M12S
4 Tauno Meriläinen FIN Fullspeed RC 8710755/0
Heat 3
# Nr. Pilot Country Club Transponder Model Engine Body Tyres Radio
1 Teemu Taivainen FIN JärvSRK 8506733/0 CRC xti wc Reedy Sonic 540-M3 Motor SS 13.5 1S Spec Protoform PFM-12 GT-12 Futaba 4PKS
2 Jaakko Huhmarsalo FLK VUA 2731439/0
3 Tommi Tirroniemi FIN OSPA 7556876/0
4 Ilpo Koivisto FIN 3669278/0
5 18 Aapo Koro FIN Fullspeed RC 4036166/0 Xray X12 2016 Hobbywing V10 G2 13.5T Sanwa M12
Heat 4
# Nr. Pilot Country Club Transponder Model Engine Body Tyres Radio
1 Niko Sinervo FIN RiiUA 3059263/0
2 Heikki Huotari FIN OSPA RY 7600350/0
3 Artti Viitaniemi FIN RiiUA 3403231/0 XRAY X12
4 Marko Aava FIN RaumRC 8342420/0 Xray-x12 2014 Orca Blitz P1 JFT Sanwa
5 Kyykkä A-P FIN EPUA
Heat 5
# Nr. Pilot Country Club Transponder Model Engine Body Tyres Radio
1 Ilari Lamminsivu FIN ÄkpaRC 9805357/0 Destiny VD-12 Orca Protoform JFT Sanwa
2 Jukka Häkämies FIN LohUa 2559547/0 Roche Rapide P12 Reedy Protoform JFT Sanwa M11
3 Niko Vuorenmaa FIN TEK 5371478/0 Xray X12 13.5 Protoform GRP M12S
4 Antti Luoto FIN OSPA 5034700/0
5 juha hyvönen FIN 8947286/0
Heat 6
# Nr. Pilot Country Club Transponder Model Engine Body Tyres Radio
1 Taneli Erkkilä FIN 3292348/0
2 Tommi Tirroniemi FIN OSPA 6582767/0
3 Antti Luoto FIN OSPA 6248266/0
4 Tauno Meriläinen FIN Fullspeed RC 6892337/0
Heat 7
# Nr. Pilot Country Club Transponder Model Engine Body Tyres Radio
1 Vesa Yli FIN Team OSPA 9931681/0 Destiny VD-12 Reedy Black Art JFT Sanwa M12S
2 Kyykkä A-P FIN EPUA 5561434/1 Destiny VD-12 Muchmore Fleta ZX 6.5 BlackArt BA08 JFT Sanwa M12S
3 Vehniäinen Panu FIN TamUA 6358770/0
4 Sami Munck 5489882/0
-
Sunnuntain aikataulu ja erälistat ovat vasta luonnoksia ja muutoksia on tulossa, ainakin F1 erät yhdistetään.
Muutokset voidaan tehdä vasta aamulla koska laskennan tietokone on kisapaikalla.
T: kilpailun johtaja