Elikkä nyt naapurimaamme Virokin on saanut aikaan polttiskrossitoimintaa!!! HYVÄ VIRO!!! Tässä heidän kisakalenterinsa kaudelle 2005:
19.feb - Tartu - wintercup 2005 5'th race - www.wintercup.com
19. march - Tallinn - wintercup 2005 final race - www.wintercup.net
14. may - Tartu
18. june - Tallinn
2.;9.;16. july - Endurance weekender ??????? Päivämäärä ei ole vielä varma
30. july - Tartu
20. august - Tallinn
Sieltä päin on myös kiinostusta Suomen polttiskrossikisoihin. Ainakin 3-4 kuskia olisi innostuneita tulemaan kisaamaan ainakin joihinkin Suomen kisoihin matka kun on lyhyt.
Täällä muiden Viron RC-autokisojen päivämääriä:
http://www.modelcar.ee/20.php
Myös Latviassa on aktiivista kisatoimintaa. Heillä on myös hieno rata. Latvian kisakalenteri ei ole vielä valmis. Täältä löytyy lisätietoa Latvian polttiskrossitoiminnasta:
http://www.cjracing.lv/
Hienoa Niko, näihin voisi jopa aika helposti lähteä ajamaan, samalla saa/voi täydentään juomavarastonsa (edullisesti), tietysti jos ikää ja makua riittää...
Täysillä mukana jos on useampi lähtiä Turun suunnalta...
Et ole yksin lähdössä ;)
Tuonne suuntaan olisi halpaa lähteä ajamaan kilpaa ja vielä lähelläkin. Erityisesti kiinostaisi kisaaminen Latviassa. Tuolla Latvian sivuilla on videokin kisoista. Aika pitkä ja nopee rata. Ensi kesäksi ne tekee kuulemma hyppyreitäkin :mrgreen:
Hienoa että Viron pojat on löytäneet myös tämän homman. Kyselivät jo koska meillä on ekat kerhokisat Vantaalla, Salossa tai Turussa. Kiinostusta on siellä kovasti.
Nättiä... :mrgreen:
Tuo todellakin kiinnostaisi minuakin, se on kyllä eri miten sinne pääsen, mutta nättiä tonne olisi päästä... :P
Täytyykin lähtee sit isolla porukalla. Ainakin tuolla Latviassa pitää käydä. Täytyy kattoo vaan koska on isoimmat kisat.
Pikaisesti tuossa vilkaisin Tallinnan sivujen (www.tallinn.ee) kautta hotellihinnastoja.. Halvasta kalliiseen, yksi huokea viehätti, 32 euroa yhden hengen huone vartioidulla autopaikalla.. Hitto, tuonnehan lähtee Turustakin kisaamaan miltei halvemmalla kuin Imatralle. (Miinus tuliaiset toki)
I'm so in. Vaikkei kisoihin asti päätyisikään :D
Lainaus käyttäjältä: "solar4"Pikaisesti tuossa vilkaisin Tallinnan sivujen (www.tallinn.ee) kautta hotellihinnastoja.. Halvasta kalliiseen, yksi huokea viehätti, 32 euroa yhden hengen huone vartioidulla autopaikalla.. Hitto, tuonnehan lähtee Turustakin kisaamaan miltei halvemmalla kuin Imatralle. (Miinus tuliaiset toki)
I'm so in. Vaikkei kisoihin asti päätyisikään :D
Noni porukalla sinne sitten ajelemaan!
Täällä kanssa yksi kiinnostunut kisaaja.
Viinanhakureissu on helppo naamioida kisamatkaksi.
-Hount
Aikovat järjestää Virossa endurance krossikisan (endurance weekend). 4 hengen joukkueet ja 12 tuntia ajetaan. Kysyivät että onko täällä kiinostuneita? Ei muuta kuin joukkueita kokoamaan.
Mukana ollaan jos vaan huolitaan ja ajankohta mätsää...
Toimiiko tuo 12h kisa niin että jokainen joukkueen jäsen ajaa 3 tuntia ja joukkueen yhteenlasketut kierrokset määrää tuloksen?
-Hount
Jep eli joukkuekisa kyseessä.
Lainaus käyttäjältä: "Niko"Jep eli joukkuekisa kyseessä.
[vitsi]
Kiitos nopeasta vastauksesta!
[/vitsi]
- Hount
Lainaus käyttäjältä: "Hount"Lainaus käyttäjältä: "Niko"Jep eli joukkuekisa kyseessä.
[vitsi]
Kiitos nopeasta vastauksesta!
[/vitsi]
- Hount
;)
Joku innokas ja paremmin eestin kieltä taitava voisi onkia lisää tietoa noista Tallinnan kisoista. Kävin sivuilla, mutta yritä erehdy menetelmällä ei tullut lisää järkevää infoa. Voisivat vaikka eestin pojat tehdä kisakutsun suomeksi tänne foorumiin. Suomilisenssikin taitaa käydä Balttian maissa ettei tarvitse sitä oikeaa ulkomaanlisenssiä hommata ainakaan tämän takia.
Mahtavatko edes tietää mistään lisensseistä. Ei ainakaan ole ongelma.
En ole crossikisojen kanssa täällä etelässä päin tekemisissä ollut, mutta sen voin ainakin kertoa, ettei mitään valtakunnan lisenssejä tarvita, kerta sellaisia meillä Eestissä ei (ainakaan tänä vuonna vielä) käytetä. Special note to Niko: ollaan kuitenkin kuultu, että sellaiset ovat olemassa :mrgreen: ja onhan muutama EFRA lisenssin haltijakin tässä maassa.
Crossiradoistakin en oikein tiedä yhtään mitään, Tartun suunnalla kuulemma on jotakuinkin toimiva rata, Tallinnassa tietääkseni kiinteätä crossirataa ei ole. Ainakin yksi ratahanke on Tallinnan lähistöllä käynnissä, mutta epailen jo kovasti, että siinä projektissä ehditään tänä vuonna mihinkään.
terveisin,
olev@tallinn
Olev,
Olen Rando Meren kanssa jutellut. Olemme tulossa ainakin muutamaan kisaan Suomesta porukalla. Hyvä että lisenssiä ei tarvita. Luulen kuitenkin, että joku lisenssi tarvitaan jotta voitte kilpailla Suomessa. Suomen kansallinen lisenssi luulisin. Rando on tulossa ajamaan Suomeen kilpaa.
-Niko-
Suomen kisoissa on ulkomaalaisille ainakin ennen vanhaan riittänyt voimassa oleva matkavakuutus, en tosin ole 2005 sääntökirjaa tutkinut, joten en tiedä, onko siihen tullut muutoksia. Taitaa olla yleinen käytäntö Öiroopassa, että muiden maiden lisenssit käy, tai jos asuinmaassa ei ole lisenssijärjestelmää, riittää matkavakuutus. EFRA lisenssikin tietysti käy kaikkialla.
Lainaus käyttäjältä: "olev"Suomen kisoissa on ulkomaalaisille ainakin ennen vanhaan riittänyt voimassa oleva matkavakuutus, en tosin ole 2005 sääntökirjaa tutkinut, joten en tiedä, onko siihen tullut muutoksia. Taitaa olla yleinen käytäntö Öiroopassa, että muiden maiden lisenssit käy, tai jos asuinmaassa ei ole lisenssijärjestelmää, riittää matkavakuutus. EFRA lisenssikin tietysti käy kaikkialla.
Minä en tiedä näistä asioista juurikaan mitään :) Kannattaa kysyä Tapani Kurviselta. Matkavakuutus voi hyvinkin riittää ainakin Suomen kisoissa. Euroopan kisoissa tarvitaan EFRA lisenssi, mikäli on EFRA:n alainen kilpailu.
Meidän järjestämissä kerhokilpailuissa ei tarvita lisenssiä eikä vakuutusta ollenkaan. Olemme ottaneet kilpailuille erillisen vakuutuksen, joten kaikki kilpailijat ovat kilpailunjärjestäjän vakuuttamia.
Näillä näkymin olen menossa viroon ajamaan ainakin yhden kilpailun.
Isäpuoleni puhuu melko suvujasti viroa, niin hän lupasi sitten kysella viron pojilta lisää inffoa kesän tulle.
Latvian kisakalenteri on valmis. Kalenteri löytyy täältä:
http://www.cjracing.lv/kalend.htm
Kato tuossa videossa ajaa meidän nuoremman pojan kummi setä JOUNI HILTUNEN, kuinka moni bongasi hänet tuossa videoassa. Tuomoinen se rata pitääkin olla, tulee mieleen mm-96 ja pm-92 radat ja tietysti vanha todella legendaarinen lavanko kuin siellä oli ne mahtavat asvaltti osuudet. Harmi vaan että tuo lavanko on kuin on ja eipäs ole muutoksia tulossakaan, no otetaan ne hyppyrit yksi kerrallaan niin kait hyvää tulee......
Jerzi
Tonne Latviaan tulee hyndiä tällä kaudella. Eihän siellä ole nyt ainuttakaan!
Tää on katos krossia, rata-autot on erikseen ;) Jos on hyppyrien loikkiminen liian haasteellista, niin asvaltilla ei ole hyppyreitä :mrgreen:
Olen samaa mieltä että hyppyreitä saa olla mutta ei niiden tarvitse olla yhtä isoja kuin PAMELA ANDERSSSSSSSSSSSSSSSSSSSONIN utaret hitsi vieköön. Minkä takia te pojat luulette että esim yksi kuljettaja joka on 2kertainen SM voittaja EI todellakaan halua ajaa enää tuolla lavangossa. Minä tiedän ja minä olen ihan samaa mieltä. Taas jälleen hitsi että tuo vanha asvaltti lavanko hävisi utare pellon alle, se oli todella mahtava ajaa.
Jerzi
PS MM-96 ajettiin melkein ihan sileällä radalla niinkuin MM-94 myös. En kylläkään muista nähneeni EM-95 minkäänlaista hyppyriäkään ja EM-97 oli yksi todella helposti ajettava. No onhan noista ajoista ja kulunnut aikaa mutta
ei radalla tarvitse olla hyppyreitä kuin ajetaan krossia, päin vastoin rakennetaan meilummin isoja kuoppia radalle..... :wink:
Kuopat sopii mulle. Niitä on ainakin Turun radalla luonnostaan :D
Aika flädä on tuo Furulundinkin rata, jossa ajettiin MM 2004
Muuten Pamela Anderson on sit yhdellä ässällä ja meikäläisen nimi kahdella ettei mee pojilla pasmat sekaisin ;)
Niin kuinka isot hyppyrit siellä muuten on, meinaan olen itse ollut siellä peräti 2 kertaa ajamassa ja en ole huomannut kuin yksi todella todella pieni hyppyri ja se oli viellä MM rata viime vuonna (ilman noita utareita).
Jerzi
Katos täältä:
http://www.neo-buggy.net/worlds.htm
Löytyy kuvia, videoita ym 2005 MM-kisoista
Noniin,
Tässä on nyt sitten suunnitteilla kauden päätösreissuksi kisamatka porukalla Latviaan. Koitetaan järjestää siis bussimatka. Latviassa radan lähettyvillä on hotelli jossa yö maksaa noin 18 eur muistaakseni, eli varsin edullista.
Kisapäivämäärä on 10.9., elikkäs päivä ennen suunniteltua viimeistä HoBao Cup kisaa. Mikäli reissuun on riittävästi halukkaita, HoBao Cup kilpailu siirretään viikolla myöhempään ajankohtaan.
Kiinostuneiden yhteydenotot:
niko@sanderssona.com
Menee vähän hankalaksi jos hobao cuppia siirretään viikolla; Tuan ajanottovermeet ovat silloin Ulvilassa.
No jos siirretäänkin sitten kahdella viikolla. Pitää miettiä.
Jeep jep... Siirretään kahella viikolla ja lähdetään isolla porukalla Latviaan.
Siihen tuliski mulla kunnon kauden päätös... viikon välein kisat: SM-Lavanko, Latvia, Monsu Ulvila ja HoBao Turku. :D
Mun mielestä tää on loistava idea.
Nyt olisi lähdössä:
Meitsi
Aki Mertsola
Hoke
Jethro Lehtojärvi
Ari Heinonen
Jesse Heinonen
Jari Heinonen
Petri Mylläri
Veikko Mylläri
Ville Liski
Pitääkin tästä ottaa pari puhelua. Kaikki halukkaat vaan kyselyä tänne. Saan huomenna tarjouksen bussista ja kuskista.
Onko vapaaehtoista bussikortin haltijaa? Toki korvaus tulis siitä jos kuskiksi suostuu. Jos ei löydy bussikuskia, niin sit pitää ostaa kuski.
Joseph the Man ei pääse mukaan. On reissussa silloin.
Tuo mainitsemani 18 eur on sitten hinta per 2 hengen huone, eli maksaa noin 9 eur per pää.
Tässä radan/kerhon nettisivut:
http://rc10.fi/viewtopic.php?t=10317&postdays=0&postorder=asc&start=0
Pikku erhedys hotellihinnassa. Hotellin hinta on siis 22 eur / huone. Huoneet 2 hengen huoneita.
Tänään pitäisi saada tietoon viimeinkin bussin ja laivan hinta. Tilaa on vielä. Nyt on lähdössä 17 henkilöä:
mertsola aki
lehtojärvi jethro
andersson niko
heinonen ari
liski ville
heinonen jesse
heinonen jari
hoke
mylläri petri
mylläri veikko
siivonen juuso
helenius arttu
helenius kalle
niemi jani
hurula mika
jerry
jukka vihmo
Taitaa tulla Suomikisat :D
Bussi on 33 henkilön bussi tietääkseni, eli vielä mahtuu porukkaa eikä tee edes piukkaa.
Sielä ajetaan muuten sitten myös tietääkseni monsteriluokkaa. Kenties kannattaa ottaa sellainen mukaan jos sellaisen omistaa.
No, Hokehan saa minun LST:n lainaksi juuri ennen tuota Latvian kisaa, koska seuraavalla viikolla Hoken pitäisi ajaa sillä Ulvilassa kilpaa. Ei muuta kuin Losi matkaa Latviaan...
:mrgreen:
Pittääpäs katsella...
Riippuu tietty siitä minkälainen aikataulu siellä on.
Lähen kisoihin uudella autolla joka saattaa tarvita pientä mekkailua, ellei setuppi ole löytynyt jo ennen sitä.
Mutta laitetaan homma korvantaakse.
Mites noihin kahinoihin ilmoittaudutaan? Vai ilmoitatko sinä Niko kaikki kerralla?
voin ilmoittaa kaikki kerralla. Huomatkaa että sielä käytetään AMB personalpondereita eikä niitä luultavasti ole vuokrattavana, eli varmaan pitää lainata Turun tai Vantaan pondereita, jos sellainen onnistuu.
Hoke:
Musta tuntuu että siihen sun autoon on setuppi jo löydetty :mrgreen:
Bussi + laiva edestakaisin 100-110 eur / henkilö riippuen henkilömäärästä.
Hotellin huoneiden hinnat riippuu siitä millaisen huoneen kukin haluaa.
Vaihtoehtoja on huone jossa yhteis WC ja suihku käytävällä ja toinen vaihtoehto oma suihku ja WC.
-Niko-
Reissuun otetaan ilmoittautumisia ensi keskiviikkoon asti.
Wohoo nyt on 17 jamppaa lähdössä.
On kysytty perjantain lähtöaikaa. Tarkoitus on mennä Helsingistä Tallinnaan Tallinkin Romantica laivalla, joka lähtee klo 18 paikkeilla Helsingistä.
Fakta on se, että on lähdettävä alkuperäisen suunnitelman mukaan aamulaivalla koska osa on jo ottanut perjantain vapaaksi ja olisimme muuten perillä joskus neljän aikaan. Lisäksi kisapaikalla ei ole harjoituksia lauantaina ollenkaan vaan harjoitukset ovat perjantaina.
Sitten keskiviikkoon mennessä jos voisin saada kaikilta matkalle lähteviltä kuskeilta seuraavat tiedot:
Kiteet
Personalpondernumero
Automerkki
Moottorimerkki
Osoitteeseen:
niko@sanderssona.com
Paljonko tarvitaan kiteitä?
Sen verran kun sattuu löytymään. Muistakaa myös personalpondernumero.
Lainaus käyttäjältä: "Niko"No jos siirretäänkin sitten kahdella viikolla. Pitää miettiä.
onkos tätä hobao cuppi asiaa mietitty enempää ?
Lainaus käyttäjältä: "olbe"Lainaus käyttäjältä: "Niko"No jos siirretäänkin sitten kahdella viikolla. Pitää miettiä.
onkos tätä hobao cuppi asiaa mietitty enempää ?
Eikös sen vois siirtää seuraavan viikon lauantaille, ymmärtääkseni TUAn ponderivetimet on Ulvilassa sunnuntaina...?
Eiiiiiiii...
Meikä on sillon sunnuntaina Ulvilassa.
Tällähetkellä alkaa pahasti näyttää siltä että täältäpäin ei ketään lähe Latviaan...
On porukalla (mulla ja Arilla) vähän vaikeeta ku tarttis olla töissä.
Eli tarkottas että minä Ari ja Vihmo jäis pois... ehkä jopa Jerry.
Kun ajatellaan niin huomattavasti helpompaa on sanoa pomolle ettei tarttekkaan vapaata kuin yrittää saada vapaa. Varsinkin kun ei vapaapäiviä ole yhtään ja tekee vieläpä hommaa jossa ei ylitöitä ole.
Täällä oli kaikki olettanu että lähtö on iltapäivällä.
Mitä tulee tuohon perjantain treenaamiseen niin kuinka varmaa on että siellä ylipäätään pääsee treenaamaan...? Voi olla että sataa vettä kaatamalla tai sitten järjestäjä ilmoittaa että treeni loppuu nyt koska rata alkaa kulua liikaa.
Näinhän on täällä Suomessa tapahtunut.
Ja sitäpaitsi lahjattomat treenaa. 8)
Aivan hyvin ois voitu lähtee iltalaivalla ja saapua yöllä Latviaan... nukkua se pieni hetki bussissa (kuitenkin suurin osa on vedellyt tirsoja matkan aikana) ja aamulla startata suoraan eräharjotukseen.
Mikä on arvioitu saapumisaika radalle???
Mutta katsellaan jos tästä sais hyvällä säkällä vielä kehitettyä meikäläiset mukaan.
minäkin lähtisin, mutta teen viikonloppu/yövuoroa, joten pe-la yö, ja lauantai-ilta pitäs kökkiä töissä :(
no ei minulla olisikaan personal ponderia, ja kiteitäkin vain kaksi. radalla en ole ajanut koskaan.
ei siitä mitään olis tullutkaan ;)
jos hobao cupin viimeinen kisa on 24 tai 25 päivä ni mä en tuu. laittakaa se vaan heti seuraavaan viikonloppuun.
EI EI EI EI...
Tätä ei nyt todellakaan aleta vaihtamaan...
Mä oon Ulvilassa sillon.
Homma on jo sovittu juuri tämän Latvian kisan takia... sehän oli jo ymmärtääkseni selvä juttu että se on vasta kaksi viikkoa Latvian jälkeen.
Älkää nyt pilatko tätäki multa.
Hoke nou hätä, mahdotonta pitää ulvilaa ja hobao cuppia päällekkäin koska niissä käytetään samoja ajanottovehkeitä. Eikä pidetä edes samana viikonloppuna vaan kaks viikkoa alkuperäsestä eteenpäin.
Hallitus ei ole päättänyt vielä onko kisa viikon vai 2 Latvian reissun jälkeen. Jos viikon myöhemmin, niin kisat on lauantaina.
:evil: :twisted: :roll: :mrgreen: :?: :!:
Päätettiin pitää kiinni alkuperäisestä suunnitelmasta eli kisat on sen 2 viikkoa Latvian reissun jälkeen.
Menee liian tiukille Ulvilan monsterikisan kanssa.
Reissun hinta on nyt sitten tällä osaanottajamäärällä 107 eur ja lähtö on sitten pe aamuna :|
Jää koulun tentti väliin ja mulla on niitä jo rästissä muutenkin.
Jos sitten pyytää niitä maksuja kaikilta matkalle lähteviltä. Ottakaa muhun yhteyttä niin kerron minne maksetaan tai jos ei tule yhteydenottoja, niin pidän huolen että otan yhteyttä hyvinkin pian ;)
Matka sai aikaisen startin. Nyt ollaan matkalla helsinkiin jossain nummen paikkeilla. Päivittelen sitä mukaa kun tapahtuu.
- Hount
Lainaus käyttäjältä: "Hount"Matka sai aikaisen startin. Nyt ollaan matkalla helsinkiin jossain nummen paikkeilla. Päivittelen sitä mukaa kun tapahtuu.
- Hount
Kiva kiva, meikäläisen matka romuttui työkiireisiin, "aikainen startti" oli viimeinen niitti meikäläisen suunnitelmiin.
Mutta pitäkäähän mahdottoman hauskaa siellä...
Jep... Tuo aikainen startti oli minullakin este... Samalla jäi myös muutama muu lähtemättä.
iltalaivalla oltais hyvin ehitty kisoihin, mut pari lahjatonta vikis että on pakko päästä treenaamaan perjantaina kun lauantaina ei saa treenaa...
Mä nauran kurasesti jos sielä sattuukin illalla satamaan eikä pääse silti treenaamaan.
Jouni soitti ja kertoi että JUHA voitti n, keiroksella Jounin ja Ari (joka ei ole ptäjämäen,konala ja pajamäen mestari) 3.
Bali shakekkiä on kuulema nautittu.
Jerzi
Jea, GPRS ei toiminut kuin vasta suomeen palatessa.
Siellä alettiin 2 sarjaa club sekä expert.
Expert:
Juha Sartesuo
Petri Mylläri
Jouni Hiltunen
Club:
Juuso Siivonen
joku Latvialainen
Mika Hurula
no mutta suomalaisittainhan meni mukavasti 8)
Kuvaraportaasia tulossa, olen nyt koululla, mutta vielä tänään päivällä upin tavarat ftp:lle.
Löytyyköhän kisoista tarkempia tuloksia, kierrosaikoja jne. kun itse en ehtinyt näpsiä lopputuloksia kameraan talteen, kun ne jo otettiin pois.
- Hount
kenellä TQ? :mrgreen:
TQ oli tietenkin nopein eli Heinosen Ari :mrgreen:
Los Picco dumppas A-finaalissa.
A-finaalitulokset niin pitkälle kuin muistan:
Sartesuo
Mylläri
Hiltunen
Helenius
Andersson
Heinonen Arto
Siis... Eikö siellä ajanut ketään alkuasukkaita vai oliko ne ihan kahvilla?
Lainaus käyttäjältä: "jarkkom"Siis... Eikö siellä ajanut ketään alkuasukkaita vai oliko ne ihan kahvilla?
Meinaatko paikallista väestöä?
Ajoi toki, mutta tulokset kertoo kuskien tason.
Toi Club-luokan kakkonen ajoi alkuerissä suht kovaa, mutta kasetti ei kestänyt enää 30min finaaliin ja jäi lopuksi kierroksella clubisarjan voittajalle.
Expert sarjassa ajettiin myöskin vain 30min finaali, joista 9 ensimmäistä lähtösijaa oli suomalaisilla. Sekin oli lapsellinen kämmi että 1 pääsi ohi ja meidän 10 hengen expert-edustuksesta 1 tipahti jopa 11. sijalle.
Ari luukutti ihan tajuttoman kovaa ja melkein pääsi sille maagiselle eri sekuntiluvulle; niin lähellä, mutta silti ei kaljaa tällä kertaa. buaha.
- Hount
LainaaAri luukutti ihan tajuttoman kovaa ja melkein pääsi sille maagiselle eri sekuntiluvulle; niin lähellä, mutta silti ei kaljaa tällä kertaa. buaha.
annoin sen kuitenki lohdutukseks ... :mrgreen:
No nyt on kuvareportaasi valmis.
n. 75% kuvista on karsittu koska tätä lukee nuorempikin väki.
Osa videoista oli ihan julkaisukelpoisia, mutta tilanpuute ajoi karsimaan nekin pois. Katsotaan nyt jos tyhjään vähän tilaa, niin saataisiin nekin samaan paikkaan.
http://www.nic.fi/~villeli/latvian_kisamatka/
Siellä ajettiin myös suht vapaahko 1/10 luokka jos ihmettelette kolmea palkintopallikuvaa.
Tuossa Niemen Janin ja minun ottamat kuvat. Muillakin oli kameroita matkassa, ottakaa yhteyttä minuun, niin teen niistä samaan paikkaan yhtenevän kuvagallerian.
- Hount
Lainaus käyttäjältä: "Hount"Osa videoista oli ihan julkaisukelpoisia, mutta tilanpuute ajoi karsimaan nekin pois. Katsotaan nyt jos tyhjään vähän tilaa, niin saataisiin nekin samaan paikkaan.
Laita mulle tai janille s-postissa niin meille mahtuu :)
LainaaNo nyt on kuvareportaasi valmis.
n. 75% kuvista on karsittu koska tätä lukee nuorempikin väki.
HAHAA! kaikki kuvat ei varmaan oo ihan lasten katteltavaa.. :mrgreen:
LainaaNo nyt on kuvareportaasi valmis.
n. 75% kuvista on karsittu koska tätä lukee nuorempikin väki.
HAHAA! kaikki kuvat ei varmaan oo ihan lasten katteltavaa.. :mrgreen:
mikä tää on??
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.nic.fi%2F%7Evilleli%2Flatvian_kisamatka%2Fvillen_kuvat%2Fmain%2FIMG_3196.jpg&hash=4bdcee4cedd4e33b1873a615843c272909352bf9)
Grid Girl...
Jep :lol:
Lainaus käyttäjältä: "4Chassis"mikä tää on??
Sellainen passintarkastajatäti jolle ei vittuilla...
- Hount
Mä luulin että se on benny hill 8)
Lainaus käyttäjältä: "Hount"Sellainen passintarkastajatäti jolle ei vittuilla...
Eikö oo julkisellepuolelle yhtään kuvaa Veikon "fantsusta" passista!? :roll:
LainaaGrid Girl...
:mrgreen:
MUAHAHAHAHAHAHAA!!!! :lol: :mrgreen: :shock: ei helv.. HAHAA!! näyttää enemmänki mieheltä..
ei siinä kyseisen henkilön passissa ollut mitään vikaa paitsi........
:mrgreen: :D :wink: :roll:
ja takasuora oli pitkä jossa sai pitää lusikkaa pohjassa piiiiiiitkääään :mrgreen: mun mielest kaikkisat hauskin kohta siinä radalla :mrgreen: :wink: :D
Lainaus käyttäjältä: "MP_777"LainaaGrid Girl...
:mrgreen:
MUAHAHAHAHAHAHAA!!!! :lol: :mrgreen: :shock: ei helv.. HAHAA!! näyttää enemmänki mieheltä..
:mrgreen:
Ja loppuillasta se oli pändärinä kaikkien kimpussa.
Lainaus käyttäjältä: "pOINTER"Eikö oo julkisellepuolelle yhtään kuvaa Veikon "fantsusta" passista!? :roll:
Julkiselle puolelle ei tuu paljon muutakaan, inside-versiokaan ei tosin Veikon passista oo kuvia eksynyt.
- Hount
Mitkäs muuten noiden club ja expert -kuskien määrittelyt oli tuolla? Vähän varmaan hankala päätellä kilpamenestyksen perusteella kun kaikki finska pojkarnat oli outoja naamoja paikallisille..
Lainaus käyttäjältä: "solar4"Mitkäs muuten noiden club ja expert -kuskien määrittelyt oli tuolla?
Kuskit sai ilmoittautuessa päättää kumpaan sarjaan menee.
- Hount
Tulokset:
http://www.cjracing.lv/images/datako05/data05.html
Toi Niki on vissiin joku uusi polttiskrossitoivo? ;)
Lainaus käyttäjältä: "Niko"Toi Niki on vissiin joku uusi polttiskrossitoivo? ;)
keksi näköjään naapurit sulle uuden kutsumanimen :lol:
Lainaus käyttäjältä: "juska"Lainaus käyttäjältä: "Niko"Toi Niki on vissiin joku uusi polttiskrossitoivo? ;)
keksi näköjään naapurit sulle uuden kutsumanimen :lol:
Jota me lanseerattiin koko loppumatka... muaha.
Ainiin, videot on jo matkalla nettiin, ei enää musta kiinni, kyllä se linkkikin kohta tänne ilmestynee?
- Hount
Pahoittelen että kesti. Tässäpä tämä, kiitokset Villelle. http://www.rc-racing.info/videot/kisa/2005/latvia/latvia.wmv
Lainaus käyttäjältä: "-JN-"Tulokset:
http://www.cjracing.lv/images/datako05/data05.html
Hmm, tuli nyt vasta katsottua tuota, en hävinnyt kuin 9 kierrosta, vaikka vastaanottimen akku hajosi -> vaihdettiin ja hmm.. jotain kävi -> viimeiset 3min en ajanut.
Noista minun ottamista kuvista löytyy ne kovimmat ajat. Ihme ettei finaalissa kukaan paukuttanut niin kovaa, kun mielestäni rata ei kulunut nimeksikään.
- Hount