Elikkäs päätin tehdä keskustelun kyseisestä pelisarjasta koska en haulla löytäny. Kuinkas moni muu pelaa final fantasyja? vois vaikka ilmottautua tänne :D Itse oon pelannu vasta kympin läpitte ja sain X-2 vasta eilen.
Ei vaan ole FF7:an voittanutta.
FF8:in ja FF9:in myös läpi pelannu, mut seiskas oli paras juoni (save the planet) , materiasysteemi ihan omaa luokkaansa, pirusti pelattavaa.
Omien pelikokemusten TOP3:ses ehdottomasti.
Mikä siinä on niin vaikeata ettei voi käyttää aikaisempia ketjuja?
http://www.rc10.fi/viewtopic.php?t=14616 :evil:
Tuo FF X-2 on ehdottomasti huonoin final fantasy. Musiikki on vaihtanut tyyliään kokonaan, eikä pelissä ole sitä tunnelmaa mikä esimerkiksi X:sässä oli. Taistelu systeemi on muuttunu lähes kokonaan uudeksi, enää ei ole vuoropohjainen taistelu vaan hahmot pieksevät silloin kun ehtivät. Ja muutenkin jotenkin tökerön tuntuinen noihin aikaisempiin verrattuna. Pikkuveli kylläkin lämpesi tälle enemmän kuin muille.
Häpäisi koko sarjan ottamalla arvosteluista kaseja, aikaisemmat kun saivat tasaisesti kymppejä ja yhdeksikköjä. En sinällään ihmettele että tuo aktiivinen taistelusysteemi vetoaa nykyisin, itse pidin jo X:n tyyliä räpellyksenä.
Nobuon sävellykset on kyl helmee tavaraa, FF7 Boss Battle, Dark Messenger etc...
LainaaMikä siinä on niin vaikeata ettei voi käyttää aikaisempia ketjuja?
Tämä keskustelu perustuisi pelkästään kyseiseen pelisarjaan koska pelit itsessään ovat jo todella laajoja ja pelejä on ilmestynyt jo 12. (eikö vaan?) Että jos foorumilta vaan pelaajia löytyy niin keskustelua syntyy varmasti yhden topicin verran.
Lainaus käyttäjältä: "Sinervo"Mikä siinä on niin vaikeata ettei voi käyttää aikaisempia ketjuja?
http://www.rc10.fi/viewtopic.php?t=14616 :evil:
Mitä kohtaa tästä viestistä ette ymmärtänyt!?! :evil: