Juu mulla ois tällänen ongelma kun en tiedä kannattako autoa sissän ajaa talvella ulkona?? ja jos ei kannata niin voiko sen ajaa sisällä silleen että renkaan on ilmassa ja kaasuttelen siinä silleen pätkittäin?? eli auto ei liikkuisi ollenkaan vaan renkaat pyöris??
Sellaihan sitä autoa ajetaan sisään, että ekana laitetaan auto pukille ja renkaat ilmassa muutamatankki autosta riippuen. Sitten ajellaan maassa. Vai meinasitko tehdä sen sisään ajon sisätiloissa?
ajattelin kato sitä että voiko sen maassa ajelun tehä silleen että pitää pukilla ja kaasuttelee siinä sen pari tankillista?
Niin ja jos ajaa talvella ulkona sisään niin meneekö moottori pilalle? pakkasta semmoset 14 astetta!
http://rc10.fi/viewtopic.php?t=9553
Lueppa tuolta
Lainaus käyttäjältä: "jn88"Niin ja jos ajaa talvella ulkona sisään niin meneekö moottori pilalle? pakkasta semmoset 14 astetta!
No kyllä varmaan menee jos 14 pakkasta. Sellanen 0 tai plussa keli, niin voisin jo ite harkita sisään ajoa. ja jos talvella pakkas kelillä ajaa sisään niin kannattaa laittaa foliota kannen ympärille, niin pysyy lämpimänä.
eipä se nyt välyttämättä pilalle mee siitä sisään ajosta....
Juu ei välttämättä, mutta otetaanpas taas huomioon että kysyjä ei selkeästikkään ole hirveän kokenut sisäänajaja.
Mikäli ei ole aivan satavarma kuinka homma hoidetaan ja kannattaako se kylmässä tehdä niin ehdottomasti kannattaa jättää homma lämpösemmille keleille.
Ja moottorin sisäänajo ei kokonaisuudessa onnistu pukilla, vaan tarvitsee myös sen rauhallisen ajelun rikkaalla seoksella ihan maassa.
Mutta kuten sanoin. Jätä homma lämpimämmälle kelille. Odota nyt hyvä ihminen edes että kireet pakkaset on pois.
Monet koneet kun tarvitsee kunnon kuumennuksen kesähelteilläkin ennen käynnistystä.
Hoitaakos muuten M8 kuskit (ne kokeneimmat) sisäänajon niinkuin ohjeissa
sanotaan, vai onko jotain "kisakoneen" sisäänajoja erikseen?
ps. kysyn siks ku näin jollain jenkkifoorumilla joskus juttua mielestäni
erikoisesta sisäänajotavasta, muistaakseni jotenkin näin:
kaahailua, tauko, kaahailua, tauko... ja tais jopa antaa jäähtyä kunnolla
välillä, kun taas kaahatessa veti lämmöt tosi korkeelle???
Kirjoittaja kyllä varotti tekemästä sen ohjeen mukaan jos ei oo
kokemusta/ei täysin tiedä mitä tekee. :roll:
Traxxaksen dvd:n ohjeiden mukaan pikku kaahailu sallitaan :?:
Pikku kaasuttelua pari kolme sekunttia ja jarrut pohjaan...
sitä toistetaan pari kolme neljä tankillista ja kohta on auto valmis?
En tiedä :?:
Ajoin oman Havocin näiden ohjeiden mukaan ja auto toimii ku junan vessa...
Jännää :shock:
P.S Pitää jäähdyttää konetta n. vartti? (ohjeiden mukaan)
Ei varmaan pakkasella kuitenkaan :?: :roll:
Lainaus käyttäjältä: "quavadis"Traxxaksen dvd:n ohjeiden mukaan pikku kaahailu sallitaan :?:
Pikku kaasuttelua pari kolme sekunttia ja jarrut pohjaan...
sitä toistetaan pari kolme neljä tankillista ja kohta on auto valmis?
En tiedä :?:
Joo, Traxxasin ohjeessa ensimmäiset tankilliset ajettiin 1/3 osakaasulla muistaakseni 3 sec ja jarrutus sekä tyhjäkäyntiä, taas !/3 osakaasulla 3 sec ja jarrutus sekä tyhjäkäyntiä, muutama tankki näin (En nyt äkkiä muista montako).
Tankillisten jälkeen aina tuo 15min jäähdytys.....
Sen jälkeen 2/3 osakaasulla 3 sec ja jarrutus sekä tyhjäkäyntiä, jne (Muutamia tankillisia).......
Lopuksi täydellä kaasulla 3 sec ja jarrutus sekä tyhjäkäyntiä, jne (Muutamia tankillisia).....