Paljonko Neula pitää olla auki?Ei ollut ohjeita auton matkassa.Olen pyöritellyt 3.5kiekkaa auki mutta ei yritä.Ei meinaa lähtä käyntiin millään.Ei oo kunnolla edes ajettu sisään :evil:
Lataa hehku kunnolla ja katso toimiiko tulppa varmasti kunnolla. Sen jälkeen tarkista että auto saa varmasti polttoainetta eikä polttoaineputkistossa ole mitään reikiä :wink:
Paljonko aukaisen neulaa????
Uskoisin että 3,5 tai 4 kierrosta olisi aika sopiva :wink:
http://www.kyosho.co.jp/web/download/instructionmanual/monster_truck/monster_truck_index-e.html
Kyoshon sivuilta löytyy käyttöohjeet....
Itse avasin neulaa 2 - 2,5 kierrosta ensimmäisillä kerroilla ja tuntuu toimivan paremmin kuin tuo 3 - 4 kierrosta... sitten kun auto on sisään ajettu niin kannattaa alkaa antaa koneelle lisää ruokaa
Ja juurikin päinvastoin, sisäänajossa kone käy rikkaalla (saa enemmän fuilia) ja sitten kun sisäänajot on hoidettu, niin voi ruveta kääntämään piikimmälle.
Lainaus käyttäjältä: "Rc Hihhuli"sitten kun auto on sisään ajettu niin kannattaa alkaa antaa koneelle lisää ruokaa
:shock: No huhhu!
Herranjee mitä täällä taas tapahtuu...
Täysin polttomoottoreista tietämätön antamassa neuvoja toiselle täysin tietämättömälle...
Ja niiiiiiin metsään etten edes pysty kuvittelemaankaan että tällaista "tietoa" joku kehtaa jaella.
EI NÄIN...
Aijaa omalla kohdalla auto ei edes suostunut käynnistymään ku avasin neulan 4 kierrosta, muut säädöt on vakiot ohjeiden mukaan. Mutta kas kummaa ku sulki pääneulaa muutaman kierroksen niin auto alkoi jo lupaamaan. (viiden tunnin nykimisen jälkeen)... mutta anteeksi tietoviisaat jos jaan omakohtaisia kokemuksia ja niiden ratkaisuja... Ja tämän kyselyn kirjoittaja nimenomaan on avannut neulaa suurinpiirtein saman verran kuin itse.... jos kerran ootta niin viisaita niin neuvookaa miestä mäessä älkääkä alentuko heti ensimmäistä neuvojaa haukkumaan metsään.
Lainaus käyttäjältä: "*HOKE*"Herranjee mitä täällä taas tapahtuu...
Täysin polttomoottoreista tietämätön antamassa neuvoja toiselle täysin tietämättömälle...
Ja niiiiiiin metsään etten edes pysty kuvittelemaankaan että tällaista "tietoa" joku kehtaa jaella.
EI NÄIN...
No Hokepa kertoo itse kuinka se tapahtuu.On mullakin noita autoja ollut
,tän kanssa vaan tuntuu olevan ongelmia ton käyntiin lähön kans.
Ter. Tietämätön :evil:
RC Hihhuli, jos käännät pääneulaa kiinni, niin auto saa vähemmän polttoainetta, eli "ruokaa". Aikaisemman viestisi perusteella tulisi säätää rikkaammalle mitä pidemmälle sisäänajo etenee. Mikäli oikeasti näin tekisi, niin silloinhan säädettäisiin rikkaalla olevaa konetta entistä rikkaammalle ja lopputulos: kone ei jaksa toimia kunnolla, käy liian kylmänä ja kuluu, ja saattaapa sammuakin.
Ei välttämättä tosiaan kannata neuvoa, jos tekee päinvastoin kuin asia oikeasti tulisi tehdä.
Ja Monstertruck76:lle alkuperäiseen kysymykseen: Vaihdappa tulppa. Se menee herkästi sisäänajossa ja hajonneella ei varmasti kone lähde. (ja hehku varmaankin on kunnolla latingissa) Kokeile antaa hieman kaasua, jos kaasari on pieleen säädetty, niin se ei välttämättä tyhjäkäynnillä lähde käyntiin.
Tulppa ok,hehkut ok.Polttoaine lähtee yhtäkkiä valumaan takas tankkiin,kuin ilmoja vetäs jostain.......
Mulla ollu sama vika mutta nyt en vaan muista miten se korjattiin... Eihän tankki vuoda?
Lainaus käyttäjältä: "Monstertruck76"Polttoaine lähtee yhtäkkiä valumaan takas tankkiin,kuin ilmoja vetäs jostain.......
Mulla teki noin, kun oli liian pitkät polttoaineletkut ja lisänä oli myös iso filtteri ja primer-pumppu.
tarkoitin ruuan lisäyksellä sitä samaa mitä ohjekirjassa sanotaan sisäänajon jälkeisistä vaiheista... että kun kone on sisäänajettu ja lähdetään hakemaan optimi kierroksia niin ainakin ohjeessa neuvotaan yläkierrosten säätö kohdassa avaamaan pääneulaa 1/8 kierrosta eli antaa ruokaa lisää kunnes kierrokset ovat kohdallaan (välissä tietysti ajoa ja taas säätöä). Ymmärtääkseni suuremmat kierrokset antaa enemmän vauhtia. Ehkä edellinen viestini oli harhaan johtava ja hyvä että näihin otetaan kiinni ja oikaistaan väärinkäsitykset. Itselläni on sen verran lyhyt polttis kokemus vasta takana etten ala selvistä jutuista "ammattilaisten" kanssa väittelemään. :) omilla neuvoillani oli tarkoitus auttaa monster76:sta saamaan autonsa käyntiin eikä suinkaan huippuunsa
Ohjekirjassa neuvotaan mitä suurimmalla todennäköisyydellä kääntämään konetta piikimmälle 1/8 kierroksen verran aina aika-ajoin, kunnes optimi on saavutettu. Tai sitten joku torsti on tehnyt sen manuskan.
Lueskelin tuossa juuri Buggy-sportin etusivulle tullutta sisäänajo-ohjetta Ninja koneille, otetaan siitä nyt vielä lainaus aihetta sivuten:
"Now we can start to slowly lean the engine a little bit, I suggest you lean the engine every 2 tanks of fuel by 1/8th of a turn." (lean=laihentaa)
- www.buggy-sport.info
Lainaus käyttäjältä: "Monstertruck76"Tulppa ok,hehkut ok.Polttoaine lähtee yhtäkkiä valumaan takas tankkiin,kuin ilmoja vetäs jostain.......
koita ottaa pillistä letku irti, sitten puhallat letkuun varovasti (ei haluta hukuttaa kaasaria) seuraat polttoaine letkua meneekö ilmaa mukana. Tankissa saattaa olla jokin selittämätön seikka joka aiheuttaa takaisin virtauksen... itsellä kyseinen puhallus on auttanut jos kone ei käynnisty/ pysy käynnissä.
Lainaus käyttäjältä: "Sami L"Ohjekirjassa neuvotaan mitä suurimmalla todennäköisyydellä kääntämään konetta piikimmälle 1/8 kierroksen verran aina aika-ajoin, kunnes optimi on saavutettu. Tai sitten joku torsti on tehnyt sen manuskan.
Lueskelin tuossa juuri Buggy-sportin etusivulle tullutta sisäänajo-ohjetta Ninja koneille, otetaan siitä nyt vielä lainaus aihetta sivuten:
"Now we can start to slowly lean the engine a little bit, I suggest you lean the engine every 2 tanks of fuel by 1/8th of a turn." (lean=laihentaa)
- www.buggy-sport.info
Ja tässä ote omasta ohjekirjata: 1. Käynnistä moottori aj aja hetki jotta moottori lämpeää 2. Aja täysikaasulla ja kuuntele moottorin käyntiä. 3.
Avaa pääneulaa 1/8 kierrosta ja aja uudelleen Kierrosten tulee nousta. Toista vaiheet 2 ja 3 kunnes optimi kierrosluku on saavutettu
Lainaus käyttäjältä: "Sami L"-- joku torsti on tehnyt sen manuskan.
:wink:
Käännösvirhe, näihin jokainen varmasti on törmännyt jo Kyoshon kataloogissa. (Olettaen että oli lainaus Kyoshon ohjekirjasta.)
Se kone jossa rikkaalta kääntämällä vielä rikkaammalle kierrokset nousee haluaisin kyllä nähdä.
ja tuo 2 - 2,5 kierrosta hoksasin kun satuin lukemaan mukana tullutta englannin kielistä ohjetta... siinä neuvottiin avaamaan neulaa tuon verran... sitä noudattamalla sain auton toisella nykäisyllä käyntiin kun taas suomenkielisen opuksen avulla tehty säätö antoi harmaita hiuksia, veriset sormet ja hikiset 5 tuntia!!!
Lainaus käyttäjältä: "Sami L"Käännösvirhe, näihin jokainen varmasti on törmännyt jo Kyoshon kataloogissa. (Olettaen että oli lainaus Kyoshon ohjekirjasta.)
Se kone jossa rikkaalta kääntämällä vielä rikkaammalle kierrokset nousee haluaisin kyllä nähdä.
Eli siis enemmän kierroksia kun polttoaineen syöttöä pienentää :oops:
Ja kyllä käännös on kyoshon kataloogista! Ja kuka väittää että lukeminen kannattaa aina (siihen pitäis lisätä että kaikkee lukemaansa ei kannata uskoa)
Pää neula oli 3kiekkaa auki niin lähti käyntiin :D .Joku tollo oli säätänyt tyhjäkäynti neulan pohjaan(oikea omistaja :lol: ).Puhaltelin tankkiin painetta en kuin tarttailin.aina kun alkoi kaasuttaan niin hyyty :( ,heti vaan lähti käyntiin.Kiitos Kaikille avusta.Mulla on itellä noita sähkäreitä ja yks polttis landmax jonka ohjeilla tää ei käynnistynyt.
Torstit, Sami mukaanlukien.
Tämän löysin Kyoshon Engine manuaalista:
Kohta 2: When tightening needle valve, speed increases.
Suomeksi: Kiristämällä pääneulaa nopeus kasvaa.
http://www.kyosho.co.jp/web/download/instructionmanual/engine/pdf/howto_engine.pdf
Suomenkielisistä ohjeista en tiedä mutta ei ainakaan näissä ole vikaa.
Ihme pään aukomista puolin ja toisin.
"Ja tässä ote omasta ohjekirjata: 1. Käynnistä moottori aj aja hetki jotta moottori lämpeää 2. Aja täysikaasulla ja kuuntele moottorin käyntiä. 3. Avaa pääneulaa 1/8 kierrosta ja aja uudelleen Kierrosten tulee nousta. Toista vaiheet 2 ja 3 kunnes optimi kierrosluku on saavutettu"
Oletan tämän olevan suoraa lainausta Kyoshon suomenkielisestä manuskasta. (vai onko kirjoittaja itse sen kääntänyt väärin) Ja mikäli on tullut em. tekstiä auton mukana juuri tuossa nimenomaisessa ulkoasussa, niin väärinhän se on. Onko se päänaukomista jos huomauttaa kun ohjeet suomennetaan päinvastoin kuin asia oikeasti on?
Voishan sitä kaivaa vaikka minkä oikein olevan jutun ties mistä, mutta jos auton mukana on väärää tietoa niin se on VÄÄRÄÄ. Tuo ottamasi lainaus kun on ihan oikein. Ei vaan paljon auta se lontoolainen, jos suomalainen noudattaa suomalaisia ohjeita ja ne on päin peetä.
(Onko tuo rc hihhulin lainaus siis itse suomennettua vai onko se suoraa lainausta suomenkielisestä manuskasta?)
Lainaus käyttäjältä: "Sami L""Ja tässä ote omasta ohjekirjata: 1. Käynnistä moottori aj aja hetki jotta moottori lämpeää 2. Aja täysikaasulla ja kuuntele moottorin käyntiä. 3. Avaa pääneulaa 1/8 kierrosta ja aja uudelleen Kierrosten tulee nousta. Toista vaiheet 2 ja 3 kunnes optimi kierrosluku on saavutettu"
(Onko tuo rc hihhulin lainaus siis itse suomennettua vai onko se suoraa lainausta suomenkielisestä manuskasta?)
Se on suoraan sanasta sanaan suomenkielisestä manuaalista...
ps. jos tämä on päänaukomista häpeän olla pohojalaanen... täähän on vasta kesyä väittelyä :wink:
Kiitos, ja nyt Mika voi miettiä menikö se torstittelu ihan oikein, vai onko ohje oikein?
Ok, tämä on tietysti väärin, pitäisi olla sulkea eikä avata.
Tarkistetaan asia huomenna Kyosholta.
Lainaus käyttäjältä: "Rc Hihhuli"Lainaus käyttäjältä: "Monstertruck76"Tulppa ok,hehkut ok.Polttoaine lähtee yhtäkkiä valumaan takas tankkiin,kuin ilmoja vetäs jostain.......
koita ottaa pillistä letku irti, sitten puhallat letkuun varovasti (ei haluta hukuttaa kaasaria) seuraat polttoaine letkua meneekö ilmaa mukana. Tankissa saattaa olla jokin selittämätön seikka joka aiheuttaa takaisin virtauksen... itsellä kyseinen puhallus on auttanut jos kone ei käynnisty/ pysy käynnissä.
Älä missään nimessä laita letkua suoraan huulille, saattaa käydä ohrasesti, ei meinaa ole metanolin kanssa leikkimistä... Käytä vaikka lääkeruiskua tuohon tarkoitukseen. Täältä (http://rc10.fi/viewtopic.php?t=7572&highlight=vaarat) lisää varoittavia esimerkkejä.
Älä missään nimessä laita letkua suoraan huulille, saattaa käydä ohrasesti, ei meinaa ole metanolin kanssa leikkimistä... Käytä vaikka lääkeruiskua tuohon tarkoitukseen. Täältä (http://rc10.fi/viewtopic.php?t=7572&highlight=vaarat) lisää varoittavia esimerkkejä.[/quote]
En mä ny mikään pikkupentu oo vaan aikuinen ihminen,tiedän kyllä mitä metanoli on
Lainaus käyttäjältä: "Monstertruck76"Älä missään nimessä laita letkua suoraan huulille, saattaa käydä ohrasesti, ei meinaa ole metanolin kanssa leikkimistä... Käytä vaikka lääkeruiskua tuohon tarkoitukseen. Täältä (http://rc10.fi/viewtopic.php?t=7572&highlight=vaarat) lisää varoittavia esimerkkejä.
En mä ny mikään pikkupentu oo vaan aikuinen ihminen,tiedän kyllä mitä metanoli on[/quote]
Koskaan ei voi tietää... Ja kyllä ne aikuisetkin niitä virheitä tekee...[/quote]
Mullas on kyllä kokemuksia metanolin ikävistä puolista.Onhan tuota raskaampaakin kalustoa pihassa jotka toimii metanolilla 8)
Lainaus käyttäjältä: "Monstertruck76"Mullas on kyllä kokemuksia metanolin ikävistä puolista.Onhan tuota raskaampaakin kalustoa pihassa jotka toimii metanolilla 8)
Hyvä että on tiedot hallinnassa, mutta edelleenkään ei voi tietää mitä nimimerkin taakse kätkeytyy :wink:
Ja hyvänä muistutuksena kaikille se lähinnä siinä oli...
Se lääkeruisku"ryypytys" on kyllä paras konsti siihen hommaan
rupesin itte käyttämään kans kun ryypytys tapista hajos O-renkaat
omassa monsussa, yks täys ruiskullinen ilmaa (olikohan 15ml ruisku)
riittää hyvin, eikä mulla ainakaan oo vielä tullu nestelukkoa sillä.
Sormi pakoputkeen ja pari koneen pyöräytystä :wink:
Ei toiminu mun vanhalla koneella, kun yksuunta luisti, jos ei ollu
löpöö koneessa :shock: ja nyt mulla on tuplaulostuloinen pilli 8)
laita kaksi sormea tukkimaan putkea :lol:
Tuohon suomenkieliseen manuaali asiaan:
Sami Kyosholta vahvisti että käännös on suomenkielisessä ohjeessa väärin (pitäisi olla sulkea, ei avata) ja asiasta on tiedotettu eteenpäin Kyosholle jotta asia saadaan korjatuksi ohjeeseen. Kyosho kiittää tarkkaavaisuudestanne ja forumia hyvistä neuvoista asian suhteen!
Jumankaut! tämäkään ei siis ollu turha "väittely"... täytyis varmaan pyrkiä eduskuntaan :D
Jees, mikään ei ole turhaa. Mielelläni näkisin hieman asiallisempaa keskustelutyyliä kuin mitä edellä on ajoittain nähty mutta lopputulos ratkaiskoon tässäkin asiassa
Eipä nämä omat kommentitkaan päätä huimaa laadullaan