RC10.FI

Yleiset => Sähköautot => Aiheen aloitti: Rczab - 14.07.07 - klo: 12.31

Otsikko: Moottorrin jäähdytys
Kirjoitti: Rczab - 14.07.07 - klo: 12.31
Itellä on zaboon ja siina orionin moottori, mutt aina kun mä ajan vaähän, niin se alkaa savuttaa. todettiin et se kuumenee nopeesti. Löytyykö liikkeistä mitään jäähdytyssysteemii vai onko vain omia virityksiä.[glow=red,2,300
Otsikko: Vs: Moottorrin jäähdytys
Kirjoitti: HPI-man - 14.07.07 - klo: 12.57
Hommaa jäähdytysripa.
Otsikko: Vs: Moottorrin jäähdytys
Kirjoitti: m@sse - 14.07.07 - klo: 14.08
Vaihda pienempi pinjoni tai isompi pääratas.
Otsikko: Vs: Moottorrin jäähdytys
Kirjoitti: JuhaH - 15.07.07 - klo: 15.26
Meilläkin on Zaboonissa samanlaisia ongelmia. Ongelma on se, että Zaboon toimitetaan jo valmiiksi lyhimmällä mahdollisella välityksellä, mikä sekin rasittaa virimoottoria (meidän tapauksessa 17T LRP Rally Special 2) melko paljon. Olemme muutamaan otteeseen onnistuneet polttamaan hiilet moottorista. Tilannetta huonontaa se, että vakio Zaboon renkaat ovat reilusti normaaleja 1:10 krossirenkaita pienemmät. Käytettäessä normikokoisia krossirenkaita välitys vielä pitenee.

Mielestäni Proline Dirt Hawkit ovat pihasuditteluun aivan mahtavat. Virimoottori ja pihasudittelu ovat nappularenkaille melko tuhoisa yhdistelmä; nappulat saa helposti kulumaan pois jo yhdellä akullisella. Itse olen jossain vaiheessa ajatellut kokeilla Zaboonin vähemmän kiertävää, mutta vääntävämpää moottoria, jolloin kulkua on helpompi säädellä välityksiä muuttamalla.