RC10.FI

Yleiset => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: potkis1 - 03.11.07 - klo: 11.47

Otsikko: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 03.11.07 - klo: 11.47
Eli latasin hehkua ja kun tulin katsomaan, hehku ei enään ladannut ja laturin punainen merkkivalo oli sammunut. Hehku ei myöskään enään lämmitä. Mikäköhän on vian nimi? Ilmeisesti akku hajonnut. Voiko sitä vaihtaa, näin omatoimisesti ja yrittää päälle vaikka patterilla?

Kiitos.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: tomppa82 - 03.11.07 - klo: 12.11
Jos saat sen hehkun auki ja sieltä sen akkukennon pois, niin voi se vaihtaa. Mutta EI mitään patteria sinne. Sopivankokoista tuskin edes löytyy, mutta jos löytyy, niin ei sitä ainakaan saa missään tapauksessa mennä lataileen. Siinä on ilmeinen räjähdysvaara, kuten yleensäkin normaalia patteria ladatessa.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 03.11.07 - klo: 12.14
Eli on varmaan turha yrittää korjata. Miksei patterilla voisi yrittää? Onhan patterihehkujakin.. No, kai on marssittava lähimpään Atalaan.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: tomppa82 - 03.11.07 - klo: 12.25
Voi toki, jos löytyy hehkuusi sopiva patteri. Lataan sitä ei kuitenkaan kannata alkaa. Sitäpaitsi pitemmän päälle akkukenno tulee halvemmaksi.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 03.11.07 - klo: 12.39
Onko siinä ihan normaali + ja - kun en oikein saanut selvää? Ostan toki uuden, mutta himottaa päästä tänään ajaan. Kaverikin asuu liian kaukana tuodakseen hehkua lainaan. Starttiboxikin vie varmaan liika aikaa. Tosin, kai se hehku tulee halvemmaksi. Voisiko joku näyttää kytkennän normiparistolle ja, jos ei ole niin tuhraisi vaikka paintilla? Tuosta akustakaan en löytänyt + ja - .
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: miksalo - 03.11.07 - klo: 13.11
riippuu hehkusta et käykö sinne ihan normaali patteri.
joo mut asiaan.
jos sulta löytyy ylimääränen nokian puhelinlaturi,ni pistä siitä piuhat poikki ja liitä siihen se hehkun plugi.
näin ollaan ladattu hehkuja välillä kun on laturit paukkunu ja hyvin toimii.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 03.11.07 - klo: 13.41
Muttahan mulla ei ole ilmeisesti laturissa vikaa, vaan hehkun akussa. :huh:
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: miksalo - 03.11.07 - klo: 13.43
ootko mitannu että laturi antaa virtaa??? noi hehkunlaturitkin hajoilee välillä.....
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 03.11.07 - klo: 14.31
Akku siitä on mennyt pas2. Uutta hehkua varmaan..
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: Kyöstimään - 04.11.07 - klo: 12.13
osta akku siihen hehkuun nii ei tarvi hommata mitään uutta hehkua.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 04.11.07 - klo: 18.06
Ja sitten onstan viellä laturin, niin hinta on saman verran kun uudella hehkulla.
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: Futaba - 04.11.07 - klo: 18.37
Hetkonen, milläs sä sit aikasemmin oot sen hehkun ladannu?
Otsikko: Vs: Hehku hajosi
Kirjoitti: potkis1 - 04.11.07 - klo: 19.02
Aivan,ei muistanut. :D