RC10.FI

Yleiset => Polttisautot => Aiheen aloitti: Juzzi78 - 30.03.08 - klo: 11.36

Otsikko: Stingerin poraaminen
Kirjoitti: Juzzi78 - 30.03.08 - klo: 11.36
Auttakaa amatööriä hädässä... Mikä on "stinger" pakoputkessa? sen poraaminen ilmeisesti lisää putken virtausta ja sitä kautta isojen koneiden tehoja?  :embarrassed:
Otsikko: Vs: Stingerin poraaminen
Kirjoitti: blaah - 30.03.08 - klo: 12.38
pakoputken ulostulo, eli se parin sentin pätkä mistä savut tulee lopulta ulos. Poraus pienentää toki virtausvastusta, josta voisi olettaa lisää tehoa huippukierroksilla, mutta enpäs tiedä..
Otsikko: Vs: Stingerin poraaminen
Kirjoitti: Äijä - 30.03.08 - klo: 14.37
Saattaapi tuo hieman lisätäkkin huippukierrosten tehoa. Toisaalta taas jos se on alunpitäenkin mitoitettu liian isoksi niin teho laskee. Ja vaikkei huippukierrosten teho laskisikaan niin matalien ja keskikierrosten teho varmasti laskee. Itse lähtisin siitä olettamuksesta että tehtaalla tietävät nämä asiat paremmin ja jättäsin röörin rauhaan.
Otsikko: Vs: Stingerin poraaminen
Kirjoitti: PROpioneer - 30.03.08 - klo: 17.10
joskus tein virheen ku porasin tuota ''stringer''iä suureksi ja se meni liian suureksi. tehot vähenivät ja kävi huonosti johtuen siitä ettei mennyt enää pensatankkiin menevästä letkusta painetta tarpeeks kun purkautu siitä yli suuresta ''stringeristä'' ulos. enää ei ole tuota pilliä minulla.. myin kaverille ;)

minun mokani on tuossa. taisin tehdä vain virheen kun porasin sitä liikaa. jos sitä ois porannu vähäsen vain ni ois voinu toimiakkin,,.kai?
Otsikko: Vs: Stingerin poraaminen
Kirjoitti: Joel P - 30.03.08 - klo: 17.27
Nämä stingerin poraamiset kannattaisi varmaankin suosiolla jättää rauhaan. Ennemmin keskittyy alkukäyrän sekä pakoaukon valujälkien, "ryppyjen" poistamiseen, jolloin virtausvastus pienenee ja sitä pääsee enemmän tankkiinkin. Myös pyörteily pienenee.

Jos oikein haluaa asiaan perehtyä, kannattaa oikeastikin etsiä netistä tietoa, 2-tahtimoottoreiden tekniikasta ja pakopuolesta. Kun tämmöisiä tehdään, on ensin parempi mitoittaa ja laskea, onko asiasta mahdollisesti edes hyötyä, ennenkuin alkaa käytäntöä toteuttamaan.
Otsikko: Vs: Stingerin poraaminen
Kirjoitti: Juzzi78 - 02.04.08 - klo: 11.14
Kiitos tiedoista.
Traxxasin foorumilla puhuvat niin paljon stingerin poraamisesta, että piti ottaa selvää, mistä on kyse... Taidan antaa putkeni olla rauhassa... :laugh: