Sanokaas viksut ja viisaammat että mistä nyt mättää. Ensin hankittiin Novak Mongoose ja siitä nopari päästi aika nopeasti toimintasavut pihalle kesken ajon. Nyt tuli Novak Crawler ja kerkesin pari kertaa kokeilemaan ja taas alkoi pilvi leijailemaan noparin yllä.
Auto oli parkissa, akku kytkettynä ja virtakytkimestä virta off. Yhtäkkiä alkoi sihinä kuulua ja valoilmiötä sekä savua, pikaisesti koppa irti ja Liposta piuha irti ettei koko rakkine pala tai Lipo jysähdä.
Molemmista nopareista fetit muutti kiinteän olomuotonsa kaasumaiseksi, toinen ajon aikana ja toinen parkissa.
Mulla on ilmeisesti bad karma Novakin nopareiden suhteen. Saattaa Novakilla ihmetellä kun kolmen viikon välein tulee samalta hemmolta nopari remonttiin samasta viasta...
Onko muilla ollut samoja havaintoja vai on kyse uniikkitapauksesta ja pirun huonosta tuurista?
Voiko toisessa autossa olla liian raskaat välitykset? Toivottavasti Novakin GTB 2,4Ghz kestää :lol: Kalliita vehkeitä kyllä ovat.
Ei ollut liian pitkät välitykset, koneen/noparin päällä pystyi pitämään ongelmitta sormea ajon jälkeen eli selkeästi alle 60 asteisia.
Oisko vaan liian aikasin päästetty markkinoille :roll: Mamba monster maxin eka eräkin ollu susi.
Onkohan joku liitin ollut kokoajan huonosti, ja sitten lähti irti ja tuli oikosulku :lol: Meniköhän teoreettiseksi?
Alkaa mennä liian teoreettiseksi :roll:
Voi tosiaankin olla että kyse on alkusarjan ongelmista, toivottavasti...
Olisi sittenkin pitänyt ottaa Novak Rooster combo, sitä kun on jo vuosia pommitettu ja monen toimesta hyväksi todettu.
Onko voinut saada vettä?
Ei.
Seuraava kysymys :roll:
Onko valmistusvika? :grin:
Susta tulee varmaan isona Poliisi :police: kun osaat kysellä joutavia noin sujuvasti...
Parhaani teen :grin:
Oletko purrut sitä? :lol:
Miten ois Koheltaja jos juostais kilpaa Hobbariin hakemaan Mamban käskyttäjät.
Kun tuo mun Quarkki rupee kans taas rykimään pahasti. :undecided:
Emmäätiiä, taidan kohta kaivaa esiin Kössin wanhan mekaanisen säätimen ja jonkun kälysen loppuunajetun koksikoneen, ne ainakin toimii jos toimii :wink:
Ei siinä mitään kun olisi selkeä syy, vaikka oma källi tai jotain mutta kun ei normikäyttöä kestä niin rupee pikkuhiljaa sylettämään. Huumori alkaa olla aika kovilla näiden sähköjen, jos alkaa pahasti pompottamaan niin talven aikana kaivetaan naftaliinista vanha kisafemma FG esiin ja aletaan suunnittelemaan ensi kesää :evil:
omakin novakin nopari (rooster) anto savut ulos kun laitoin lipon kiinni, eipä tainnu kestää lipoa...
niin ja johdot suli kans siinä samalla, eristeet suli yhteen.
nyt on castlen tuotantoa kaksin kerroin.
Molemmissa Novakeissa oli kiinni samat Lipot, kyllä ne kestää valmistajan mukaan lipottimet joten tuskin se siitä on kiinni.
Oliko kalibroitu lipocut offiin?
Mee nyt jo sinne Tampereelle Poliisikouluun :police:
Cut offit on ohjelmoitu päälle, en todellakaan ymmärrä miten kyseinen asia vaikuttaa fettien palamiseen :roll:
Kyselyikä on ihan kiva mutta jos teet kysymykset arvauspohjalta ilman perustieto/taitoa niin eiköhän tämä jo riitä tältä erää.
Mä puhuin jabelle :shock:
se on ihan sama kelle puhuu jos kyselee tyhmiä. lipo cutoffi tarkottaa sitä että se katkasee virrat kun lipon jännite on liian matala, eikä sillä oo mitään tekemistä sen kanssa kestääkö säädin.
koheltaja muistusta ettet koske mun sähkövehkeisiin sun maagisella savuntuotto kädellä :D.
Nasty prkl... :afro:
Mongoose tuli eilen Novakilta, vanhaa ei korjattu vaan tuli uusi composti. Varsinaista vikaselostusta ei ollut mutta mainittiin että konetta kannattaa jäähdytellä vähän paremmin. Ilmeisesti otti lämpöä ekoilla ajokerroilla kun ei ollut puhallinta kiinni.
Noparin savuamisesta mainittiin oikosulusta. Kai mä nyt sen tiedän että siellä oikosulku oli kun savut tuli niin vauhdilla noparista ulos... :roll:
Toivottavasti nyt kestää.
Päivitin omaan sharkkeriin tänään Mamban micro pro:n
Josko tuo nyt kestäis paremmin kuin quarkki ja pulso.
Vaikutti ainakin hyvältä kun paukutin yhen lipon tyhjäks 19 hampasella pinionilla ja lämmöt oli käsinkosketeltavia. :smiley:
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 21.08.08 - klo: 08.07
Noparin savuamisesta mainittiin oikosulusta. Kai mä nyt sen tiedän että siellä oikosulku oli kun savut tuli niin vauhdilla noparista ulos... :roll:
Niin, ei se ollut rikki.
Oikosulussa vaan.... :grin:
Nyt alkoi otsaan kasvamaan vähintään johnholmesin kokoinen jorma. Mongoosen takuukorjaus/vaihto meni mallikkaasti mutta entäs harjattoman Crawlerin noparin?
Tänään tuli paketti kotiin ja voi villahattu, mikäpäs muu siellä olikaan kuin Roosterin nopari. Ei kun postia Novakille että kohta mulla alkaa nuppi savuumaan... :angry:
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 05.09.08 - klo: 20.41
nuppi savuumaan... :angry:
Sitä ei taida saada takuuseen :roll:
Sori OT :wink:
Lainaus käyttäjältä: Joel P - 06.09.08 - klo: 19.10
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 05.09.08 - klo: 20.41
nuppi savuumaan... :angry:
Sitä ei taida saada takuuseen :roll:
Sori OT :wink:
En usko että menee takuuseen, vika ei ole valmistajassa vaan lopputuotteessa... :afro:
Novakille laitettiin postia ja minkäänlaista vastausta ei kuulunut, vaikka postia laitettiin pariin otteeseen.
Tänään sitten tuli vastaus, ei tosin sähköpostin muodossa vaan postipakettina. Paketissa oli oikea nopari ja pahoittelut väärästä lähetyksestä joten jälleen pisteet Novakille loistavasta toiminnasta. Pieni miinus siitä että sähköpostiin ei vastata...
Toivottavasti nyt pysyy savut komponenttien sisällä että vihdoinkin pääsee ajamaan :grin:
Katoppa huvikseen Koheltaja radion säädöt. Luulen että sulla on ollut jarrua hiukan päällä noparissa/radion säädöissä.
En kuitenkaan usko että Goatin noparissa oli tästä kyse koska käry nousi "lepotilassa" eli radio oli kiinni :wink:
Pointti oli hyvä ja tuohon pitää jatkossa kiinnittää huomiota, eipä heti tullut itelle mieleen.
Tarkoitatko lepotilassa jutulla että, radiossa virrat päällä ja radioon ei kosketa ts kaasu/jarru neutraalilla?
Varmin tapa ottaa savut on seuraava:
1. Ajellaan ja huomataan että jarrua lisää.
2. Säädät radiosta jarrua lisää.....
3. pysäytät ja jätät virrat päälle -> ts. säädit jarrua ajaessa joten lepotilassa joku "seisoo" jarrulla kokoajan.
4. Hetken kuluttua nousee sitä maailman aromikkainta sauhua................
Et ole ainoa. Lue tuolta vaikka http://www.rctech.net/forum/ (http://www.rctech.net/forum/) Mielestäni yksi parhaimmista ellei paras foorumi.
Tuo Goatin homma lienee jo selvä -> sminky pinky hot esc :mrgreen: jäähdytystä,jäähdytystä......... vai fettien laatu?
Goat ei savnut ajotilanteessa vaan noin tunnin sen jälkeen, johto oli kytkettynä ja virtakytkin off asennossa. Tämä pikkaisen hämmästyttää miksi fetit päästi käryt pihalle? Onko mahdollista että virtakytkin ei katkaise kaikkia virtapiirejä ja nopariin olisi jäänyt eteen/taakse/jarru "kantamaan"?
Jatkossa lähtee piuha aina irti kun lopetetaan ajaminen, mitäs jos lieskat olisi tulleet silloin ei olla kotona?
Sun pitää vaan hommata uudet savut noihin :roll:
Monessako topicissa vielä aiot ton savuvitsin kertoa? :grin:
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 24.09.08 - klo: 21.03
Goat ei savnut ajotilanteessa vaan noin tunnin sen jälkeen, johto oli kytkettynä ja virtakytkin off asennossa. Tämä pikkaisen hämmästyttää miksi fetit päästi käryt pihalle? Onko mahdollista että virtakytkin ei katkaise kaikkia virtapiirejä ja nopariin olisi jäänyt eteen/taakse/jarru "kantamaan"?
Jatkossa lähtee piuha aina irti kun lopetetaan ajaminen, mitäs jos lieskat olisi tulleet silloin ei olla kotona?
Itse ainakin otan aina akusta johdot irti, kun loppuu ajelut. Melko pelottavaa tuo sun kekottimen tapaus...