Tilasin mad forceen uudet vakio iskarit 4kpl MA061. (alumiiniset olisin laittanut jos olis ollu vara) mukana tuli kaikki tarpeellinen mutta myös paketissa 4kpl metallikuulia jossa iskarin akselin mentävä reikä.
olisiko tietoa minne tuo kuula olisi tarkoitus laittaa? ohjeita ei ollut, onko tuolla joku iskun rajoitus vai öljytilassa joku tarkoitus vai jättääkö pois. vanhoissa tuota kuulaa ei ollu.
olisi tarkoitus parannella autoa ens kesäks, mitä parannuksia nyt sattuu mieleen tulemaan, hyviä ideoita vakio autoo saa lähettää ;)
Eiköhän ne kuulat kuulu iskarin ylä ja alapäähän... ne toimivat holkkeina kiinnityspisteissä. Ne saa paikoilleen sinne käyttämällä pihtejä ja painamalla. Näin ainakin monessa muussa autossa, juuri tästä kyseisestä ei ole kokemusta
juu eli niillä saa iskarin jompaa kumpaa päätä kuulan halkasijan verran irti kiinnityspisteestä? niitä oli 1kpl per iskari.
käsitinkö oikein?
uudet iskarit on samanlaiset kuin vanhat ja vanhat on toiminu ihan ok, sillä ihmettelin kuulien tarkoitusta
leveämmillä vanteilla, pitää iskarin alapään kiinnitys paikkaa muuttaa.
pyydän anteeksi, olisihan tuo pitänyt itsekkin jo huomata.
itsekeskeisen tutkinnan tuloksena huomasin että iskarin akselin kiinnitys päästä puuttuu se pallo josta kiinnitys pultti tulee läpi. ongelma selvisi.
olisin tuon huomannu viimeistää uusia autoon kiinnittäessä =)
kiitos vastauksesta