RC10.FI

Yleiset => Polttisautot => Aiheen aloitti: juuso14 - 30.08.09 - klo: 18.22

Otsikko: T-Maxx 2.5 käynnistysongelmia
Kirjoitti: juuso14 - 30.08.09 - klo: 18.22
Moro
Tommoisen menin ostaan vikoineen,auto käynnistyy vain pitkällä sahaamisella :huh:
Tulppa ja hehku ok.Säädöt normaalit.
Yläneula neljä kierrosta auki ja alaneula rungon tasalla.
Tyhjäkäyntiruuvista kierteet mennyt mutta pysyy paikoillaan kuitenkin.
Kaasutin puhdistettu ja sylinterikannen käytin irti ja ei tuntunut kulumaa.
kannentiiviste oli ok vanhan panin paikalleen kun uutta ei löytynyt.Olisi varmaan saanut uusia samalla senkin.Niin ekasta autosta kyse joten kaikki ei ole selvillä nikseistä vaikkakin olen yrittänyt onkia neuvoja.

Otsikko: Vs: T-Maxx 2.5 käynnistysongelmia
Kirjoitti: MKE - 30.08.09 - klo: 21.13
"........Yläneula neljä kierrosta auki ja alaneula rungon tasalla". laita sitä yläneulaa kiinni. Vaikka 2 ja puoli auki. Vaihda tulppa ja lataa hehku. Sit uusi yritys. Samalla voit tarkistaa letkut -> ehjät ja paineistamalla tankin että sitä fuilia tulee kaasarille asti.

Otsikko: Vs: T-Maxx 2.5 käynnistysongelmia
Kirjoitti: Matti Räsänen - 30.08.09 - klo: 21.19
Omien kokemuksien valossa...
täytä tankki vain alle puolilleen, koska kaasari tulvii jos tankkaat täyteen. Sitten starttaat, ajat motin lämpimäksi, sitten tankki täyteen.

Toivottavasti oli näin pienestä kiinni...

Ja ps. jos ei auttanut jatketaan täällä: http://rc10.fi/index.php?topic=6615.msg191788#msg191788 (http://rc10.fi/index.php?topic=6615.msg191788#msg191788)
ei tehdä omille autoille omia topickeja  :wink: