Nyt meni etu diffi. Lautaspyörästä hampaat lähti. Mikä diffi olis hyvä ja sopii? Koko paketti siis. Olen katsonu TCD diffii mutta onko se kestävä? 154 euroo ja jos on pers..stä niin ottaa pattiin.
siihen TCD:hen tulee vissiin se kyoshon oma lautaspyörä ja miks siitä lähti hampaat.
Lainaus käyttäjältä: 338 federal - 10.04.11 - klo: 00.47
Nyt meni etu diffi. Lautaspyörästä hampaat lähti. Mikä diffi olis hyvä ja sopii? Koko paketti siis. Olen katsonu TCD diffii mutta onko se kestävä? 154 euroo ja jos on pers..stä niin ottaa pattiin.
On kestävä. Diffin shimmaus pitää tehdä oikein.
Kannattaisko kuitenkin laittaa vaan uusi teräksisillä vinohampaisilla rattailla oleva diffi sinne. Olis luja ja yksinkertaisempi kuin TCD.
Hajosko se diffi sisältä vai ulkoa ja miten? Oliko se alkuperäinen edes teräksisellä lautaspyörällä ja pinjonilla?...
aloittajahan sanoi että lautaspyörä hajos
Lautaspyörä hajosi ja oli terästä. Mutta auto on RTR. Voi olla että shimmaus on ollu päin peetä. Mutta nyt kun on uutta laittamassa niin kunnon diffi.
Lainaus käyttäjältä: JiiVee - 10.04.11 - klo: 18.04
aloittajahan sanoi että lautaspyörä hajos
En näköjään osannut lukea :grin:
Saattanut olla shimmaus pielessä. Oliko se vinohampainen vai suorahampainen lautaspyörä?
Come on! 154 euroa diffistä!
Tuommoinen TCD tasauspyörästö on viritys/ optio-osa huippuluokan kisa-autoihin kun lähdetään viilaamaan sitä viimeistä kymppää pois kierrosajasta.
Giga Crusher on puolestaan tuplamoottorinen silmittömään bashaamiseen tarkoitettu överikorni monsteri johon sopii ihan hyvin diffi täytettynä vaseliinilla, iskariöljyllä tai pikkukivillä.
Suosittelisin vain uutta hajonnutta lautasratasta ja shimmaus kuntoon seuraavalla kerralla.
- Hount
Uudet vakio osat hänellä onkin siihen menossa paikalleen, nyt kunnolla shimmattuna.
Kiitos Ile. Nyt tuli Ruotsiin lautasrattaat. Eikun ruuvaamaan.
Taitaa olla jo myöhäistä, mutta jos vielä jatkossa kuluu noita hampaita diffistä niin kannattaa tuollanen setti hommata --> http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/1_25_1461_132/products_id/12707/n/OFNA-Spiral-Cut-Differential-Gear-Set?utm_source=Shopzilla&utm_medium=cpc&utm_campaign=Product-Feeds (http://www.amainhobbies.com/product_info.php/cPath/1_25_1461_132/products_id/12707/n/OFNA-Spiral-Cut-Differential-Gear-Set?utm_source=Shopzilla&utm_medium=cpc&utm_campaign=Product-Feeds)
Itsellä meni monta lautasratasta rikki 2 moottorisesta gigasta, mutta kun vaihdoin tuollaiset tilalle niin on kestänyt.
Nyt on Giga vedossa. Uudet nanda diffit ja rempattu alkuperäiset. Savöx digi servot. Kolmipakka kytkin y.m.