RC10.FI

Yleiset => Sähköautot => Aiheen aloitti: arttul - 30.09.11 - klo: 16.39

Otsikko: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: arttul - 30.09.11 - klo: 16.39
Kysyisin pari asiaa kun aloittelija kerran olen. 1. meinasin ostaa racing factorysta traxxas stampede vxl rtr:n. Eka meinasin ostaa rc kaupasta toisen stampeden ja sieltä pikalaturin. racing factorysta en löytäny samanlaista pikalaturia. ja jostaki olen kuullu että ne traxxasin normilaturit pilaa koko akun. http://www.rckauppa.fi/index1.html (http://www.rckauppa.fi/index1.html) tuossa se pikalaturi http://www.racingfactory.fi/tuotteet/LATURIT-JA-PURKULAITTEET?page=1 (http://www.racingfactory.fi/tuotteet/LATURIT-JA-PURKULAITTEET?page=1) tuolta pitäis löytää samantapainen ja http://www.racingfactory.fi/tuotteet/SAHKOAUTOT-Traxxas/Traxxas-Stampede-VXL-RTR-108403 (http://www.racingfactory.fi/tuotteet/SAHKOAUTOT-Traxxas/Traxxas-Stampede-VXL-RTR-108403) tuommosen meinasin ostaa.
2. katoin toisia foorumeita ja siellä luki että harjaton moottori ois parempi. Mitä eriä niissä on ja mikä on harjaton moottori.
Kiitos jos vastaatte!!!!!
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: Nudde - 30.09.11 - klo: 17.18
Moi, itse suosittelisin suoraan nelivetomallia, mutta jos takavetoisen haluaa toi on hieno peli. Mulla on sekä neliveto että takaveto versio. Laturia en tiennyt mitä mallia olet ostamassa koska linkki avautui yleissivulle. Suosittelen että hankit kunnon laturin, millä voi NiMh, Lipoja ym. ladata koska jossain vaiheessa nälkä kasvaa ja haluat Lipo-akkuja. Tässä mallissa on juuri harjaton (brushless) moottori. Ero on teknisesti se että harjallisessa moottorissa on "harjoja" jotka hoitaa magnetisoinnin, eli fyysinen kosketus käämeinin. Harjattomassa sitä ei ole, harjallinen vaatii enemmän huoltoa kun harjaton. harjaton on myös parempi hyötysuhdeltaan. Toivottavasti tämä selitti jotain.


Lisää tekniikka linkin takaa jos kiinnostaa:
http://personal.inet.fi/koti/liljeroos/sahkomoottori/sahkomoottori.html#harjaton (http://personal.inet.fi/koti/liljeroos/sahkomoottori/sahkomoottori.html#harjaton)
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: monsteri79 - 30.09.11 - klo: 17.34
itse olen nyt pari kuukautta takaveto stampedellä ajanut ja todella tyytyväinen ollut. onhan se takaveto vähän keppura ajella mutta siinähän ne ajo taidot kasvaa...

se harjallinen kannattaa kyllä unohtaa ja sijoittaa samantien vxl:ään
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: Nudde - 30.09.11 - klo: 18.20
Lainaase harjallinen kannattaa kyllä unohtaa ja sijoittaa samantien vxl:ään

Kysyjän linkki meni kyllä harjattomaan, ja vxl-malliin, joten se taitaa olla se mitä hän on ajatellut.
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: arttul - 30.09.11 - klo: 19.21
Mutta se laturi homma. Sieltä sivulta vaan ottaa sen laturipaikan ja sieltä se alempi pikalaturi. Semmosen haluaisin mutta ku ei viitti eri paikoista tilata nii sieltä racing factorysta pitäis suunnilleen samanlainen hommata.
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: Nudde - 30.09.11 - klo: 19.26
LainaaSieltä sivulta vaan ottaa sen laturipaikan ja sieltä se alempi pikalaturi.

ei nyt oikein aukea minulle, voitko laittaa sen linkin siihen laturiin?
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: Voyager - 30.09.11 - klo: 20.01
Hei nyt oikeesti...

Ekalla sivulla on useampi sataa sivuinen Stampede topikki, sinne nämä jutut.

Toni
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: LorenttioRC - 30.09.11 - klo: 20.26
Kyllä silti voi auttaa, vaikka kysymy ei ole oikeassa paikassa.
Minä ainakin ymmärsin, mitä laturia arttul tarkoittaa. Omistan kyseisen laturin ja se on ihan ok, lataa nimh akut noin tunnissa. Jos tuollaisen aijot ostaa tarvitset lisäksi tamiy naaras-traxxas uros adapterin. RF:lta ei löydy vastavaa. Suosittelen, että kuitenkin ostat heti RF:lta älylaturin, joka pystyy lataamaan myös lipot, kun niihin siirryt. Itselle kävi juuri niin, että jouduin myöhemmin ostamaan graupnerin ultramat 14+ laturin. Olisin siis säästänyt, jos olisin jo aikoinaan ostanut tuon ultramatin. Jos älylaturi ei millään mahdu butjettiisi, ei kahdesta kaupasta tilaaminen niin paha juttu ole ja olen itse maksanut tuosta laturista n. 30?, joten hintakin on halvempi.
Otsikko: Vs: traxxas stampede aloittelijan kysymyksiä
Kirjoitti: arttul - 30.09.11 - klo: 21.00
nyt tuli selväksi. kiitos vastauksista