On varsin yleistä, että pienoisautokilpailija joutuu tekemisiin ahdasmielisten ja sivistymättömien ihmisten kanssa, jotka eivät ymmärrä pienoisautoilun kunniakasta sijaa moottoriurheilun maailmassa.
Rakkaat kanssaveljet ja siskot, loppumattoman sietämisen sijaan asialle pitää tehdä jotakin, ja se jotakin on täällä: TJ-1000, TS-1000 ja TP-1000 nimillä tunnetuiksi tulevat luokat.
AKK:n hahmotelmat tulevista luokista antavat kuvaa kokonaisuudesta, tarkastelussa TS-1000-luokka.
Auton pituus on 40 metriä ja leveys 19 metriä. Minimipaino on 1500 tonnia, moottori on esikuvan mukaisesti hiilellinen sähkömoottori, teho-paino-suhteen säilyttämiseksi nykyisen luokan tasoisena moottorista on otettava tehoa noin 200 000 kW. Ajoakkujen ollessa 1,2 voltin jännitteellä toimivia NiCd-/NiMh-akkuja, niissä on oltava kapasiteettia varsin reilusti, 5 miljoonan ampeeritunnin luokkaa.
Huippunopeus autolla tullee olemaan noin 450 km/h. Autolla on huippunopeudella edetessään liike-energian muodossa saman verran energiaa kuin 6 tonnissa Ingmanin jogurttia. Vertailun vuoksi 1/10-touringkilpurilla on 80 km/h-nopeudessa energiaa 0,2 jogurttigramman edestä.
Valmistajat testaavat jo salassa prototyyppi-autoja...
Auto toimitetaan rakennussarjana, jonka hinta pyörii 300 miljoonan euron tienoilla. Tosin autoa ei rakenneta/huolleta ilman esim. nosturia juuri ollenkaan, joten työkaluihin on myös satsattava.
Autoja ajetaan varsin suurikokoiselta ajolavalta nykyiseen tapaan. Lähtö suoritetaan toimivimmaksi todetulla lippu + äänimerkki-systeemillä. Lipun näkemiseksi kilpailijoilla on kiikarit ja äänimerkki toteutetaan Puolustusvoimien yhteislaukauksella.
Radan leveyden on oltava 400 metriä, pääsuoran pituus on yli 20 km. Pituus ajolinjaa pitkin 45 km. Alustavien suunnitelmien mukaan katsomoon mahtuu viitisentoista miljoonaa katsojaa.
Luokan luomissyyn takia ajaa saa ainoastaan pienoisautoilulisenssillä. Huoltajille on omat huoltajalisenssinsä.
Sanokaa kumpi olis parempi alusta tourinkiin. Tarkoitus olisi ajaa pro stock luokassa. Ensimmäistä touringia olen ostamassa.
Tamiya TRF415 MSX vai Xray T2 007 ??
että Tamiyallako meinasit ajaa 10/1 touringia? :mrgreen:
joko niitä saa ostaa tähän uuteen luokkaan? Missä tuo Turhalan kuvaama rata olikaan?
Oho siis 1/10 autoa etsin. Lukihäiriö vissii... :mrgreen:
Kirjoittelin toiseen topicciin saman kysymyksen.
mikä auto tähän 1/10 touringiin pitäis hankkia :huh: kun rahatilanne on aika rajattu ja pitäs olla sellanen että kisaankin pääsis :huh:
:cheesy:
Hyvin pitkälti kyllä joutuu itse rakentamaan auton 10/1 Touring luokkaan :wink:
joo eikä tuolla "rahatilanne on aika rajattu" -budjetilla välttämättä sekään kannata. :lol:
Lainaus käyttäjältä: maratku - 28.02.08 - klo: 17.11
mikä auto tähän 1/10 touringiin pitäis hankkia :huh: kun rahatilanne on aika rajattu ja pitäs olla sellanen että kisaankin pääsis :huh:
Autetaan nyt aloittelijaa sen verran että jos tosissaan kilpailemaan haluat niin uusi auto ja vehkeet maksaa varmasti vähintään 500-600 €, jos joltain käytetyn löydät ja kaikki tarvittavat härpäkkeet niin saattaa päästä noin 300-400€.
Jos haluat jonkun TT01 auton ja ajella ja harjoitella niin noin 300€ saat uuden ja kaiken tarvittavan muun siihen ja käytettyjä saa noin puoleen hintaan ehkä. Riippuu ihan tapauksesta.
aikas mielenkiintonen tää uus luokka, tarvii aika monta akkua hankkia tätä luokkaa varten jos se 5 miljoonaa amppeerituntia tarvitaan, saattaa toi lataus kestää aikas kauan... saa olla suoraan johonkin ydinvoimalaan kytketty laturi jos tunnissa meinaa noi akut ladata...
tää luokka alkaa tossa heti '08 kesällä pyöriä vai odotellaanko seuraavaan vuoteen?
Ja itselle naureskellen :grin: :mrgreen: :lol:. Pitäisi varmaan katsoa alusta alkaen mistä topikissa on puhuttu ennenkuin alkaa kirjoittamaan vastauksia perälle laitettuihin kysymyksiin. :p
Huomasit :lol: :lol:
mihin mahtaa noi iso rata mahtua :shocked:
täytyy jo ruveta kyhäämään omaa kilpuria :p
meniks vähä överiks toi otsikko? "10/1 Touring" näyttää vähä isolta autolta vaa joku rekka+vaunu :cheesy:
Hiukan näyttää vanhalta topicilta mikä taas nostettiin ylös??
Onko väliä?
Turhanpäiväistä jauhantaahan tämä muutenkin on.
Lainaus käyttäjältä: KL - 29.02.08 - klo: 09.25
meniks vähä överiks toi otsikko? "10/1 Touring" näyttää vähä isolta autolta vaa joku rekka+vaunu :cheesy:
Ainahan on vaihtoehtona aloittaa tuon skaalan sijaan 5/1 kokoisista :p
TSP-1000:ssa ainoa sallittu moottori on seuraava
http://www02.abb.com/global/abbzh/abbzh255.nsf/0/0422877707746ee4c1257370002315b9/ (http://www02.abb.com/global/abbzh/abbzh255.nsf/0/0422877707746ee4c1257370002315b9/)
:afro: