Tännehän ne vois laittaa...kunhan (Nicke ?) kerkee...
Laitetaas nyt kuitenkin kuvia, joista kyllä tuloksetkin ilmenee....
Kuvissa kaikkea mahdollista, ihmisiä, autoja, yleistä näkymää ym. sekä hyviä, jonkummoisia ja huonoja kuvia.
Ei vaan jaksanu niitä ruveta valkkaileen tai fiksaileen niin täräytin kaikki nettiin :evil:
https://picasaweb.google.com/110833073760469557685/SixHoursLeTikkurilaCorr?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOfR5s6RtMCL1gE&feat=directlink
Linkin aukaisu saattaa kyllä tökkiä(ainakin itsellä tökkii), mutta kyllä sen pitäis toimia, haitanneeko sitte se että siellä on 678 kuvaa samassa kansiossa.
Kiitokset vielä Jerzille putken lainasta....oli aika nasta peli kuvailla...suattaa olla että joutuu vastaavanlaisen joskus hankkimaan :undecided:
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi61.photobucket.com%2Falbums%2Fh42%2Fnicke89%2Ftulokset.jpg&hash=f66e189e28aa1aeca486b32ba29a10f4a46a7c87)
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi61.photobucket.com%2Falbums%2Fh42%2Fnicke89%2FDSCN1210.jpg&hash=8c8735debf7459d4c6b14923abd47537887b21b2)
Suuret kiitokset kaikille osallistujille hienosta päivästä!
Täältä (http://www.myrcm.ch/fi/pksrca/20120317_634161/Endurance/Final/F_hA_r1.html)voi katsella tarkempia tuloksia.
Kiitos kerhon puuhamiehille koko talven hauskimmasta kisasta!
Tulokset löytyvät jo myRCM:n verkkosivuilta:
http://www.myrcm.ch/fi/pksrca/20120317_634161/Endurance/index.html (http://www.myrcm.ch/fi/pksrca/20120317_634161/Endurance/index.html)
Kävi vähän typerästi tulos topicin suhteen, pahoitteluni. Pyydetään että topicit yhdistetään.
Suuret kiitokset kuvista Samille!
Aiheet yhdistetty pyynnöstä.
Lainaus käyttäjältä: bluebeetle - 18.03.12 - klo: 21.58
Aiheet yhdistetty pyynnöstä.
Ja nyt odotellaan että saadaan topicit yhdistettyä vielä oikeinpäin :wink:
Suuret kiitokset kaikille osallistujille sekä kaikille ketkä auttoivat kisan toteuttamisessa!
Te teitte tästä todella hienon päivän, kuuluu ainakin omalla kohdalla varmasti yhteen parhaimmista rc kokemuksista.
Kisa oli paikoitellen yllättävän tiukkaa, kärkipaikkaakin pidettiin yli 5h hallussa mutta muutama pieni vastoinkäyminen sekä voittajatiimin vauhdin nousu ratkaisi kisan. Hauska pieni fakta tuloksista oli average läpin ero voittajatiimin ja toisen tiimin välillä, 0.096s. Jokainen voi miettiä paljonko eroa olisi tullut 5min hiitin aikana :wink:
10.5t moottori tuntui todella hyvältä valinnalta tällaiseen kisaan, enkä ainakaan itse keksinyt kisan aikana suurempia puutteita säännöissä. Nyt opittiin paljon uutta, ja seuraavan kerran kun järjestetään vastaavia niin voidaan vielä hieman hioa konseptia. Lähtötapa tulee ainakin muuttumaan oleellisesti, sekä tuomarointiin pitää panostaa useamman tuomarin voimin.
Joo, mahtavat kisat oli! 6h jännitystä! Meidän tiimillä meni paremmin kuin odotettiinkaan eikä mitään ihmeempiä teknisiä murheita tullut. Yks tukivarsi tais katketa ja hexin tappi menivät assosta, losista ei mitään. Ja sähkötkään ei oirehtinu kisan aikana.
Uskon että kun seuraavat tämäntyyliset kisat järjestetään niin tulee kiire ilmoittautua että ehtii mukaan ennenkuin paikat on täynnä!
Olipa mielenkiintoiset kisat. Taistelu kolmospaikasta oli kyllä lopussa tiukka, piti puristaa ihan tosissaan menemään kun kymmenen minuuttia ennen loppua oltiin vielä kierros normipäivää perässä.
Vähän statistiikkaa liitteenä, jalkamitattuna kierros oli 112m eli Team Mazdan autoihin tuli yhteensä noin 121km lisää mittariin.
Kiitos järjestäjille, ja "Mazda" omistajille Rempalle ja Hessulle :afro:
EDIT:
Päivitetty Sheetti muutama postaus myöhemmin..
Lainaus käyttäjältä: Nicke - 18.03.12 - klo: 22.07
Lainaus käyttäjältä: bluebeetle - 18.03.12 - klo: 21.58
Aiheet yhdistetty pyynnöstä.
Ja nyt odotellaan että saadaan topicit yhdistettyä vielä oikeinpäin :wink:
Viestit menevät yhdistettäessa kirjoitusajan mukaiseen järjestykseen, koettakaa elää asian kanssa..
:)
Lainaus käyttäjältä: micsa.fi - 18.03.12 - klo: 21.49
Kiitos kerhon puuhamiehille koko talven hauskimmasta kisasta!
Tulokset löytyvät jo myRCM:n verkkosivuilta:
http://www.myrcm.ch/fi/pksrca/20120317_634161/Endurance/index.html (http://www.myrcm.ch/fi/pksrca/20120317_634161/Endurance/index.html)
Irtoaisko systeemeistä kohtuullisella vaivalla tiimikohtaiset listaukset excel-taulukkoina tms.?
Lainaus käyttäjältä: bluebeetle - 19.03.12 - klo: 06.36
Lainaus käyttäjältä: Nicke - 18.03.12 - klo: 22.07
Lainaus käyttäjältä: bluebeetle - 18.03.12 - klo: 21.58
Aiheet yhdistetty pyynnöstä.
Ja nyt odotellaan että saadaan topicit yhdistettyä vielä oikeinpäin :wink:
Viestit menevät yhdistettäessa kirjoitusajan mukaiseen järjestykseen, koettakaa elää asian kanssa..
:)
Siellä on täppä mitä painamalla ei mene :wink:
Lainaus käyttäjältä: -Jari- - 19.03.12 - klo: 01.05
Vähän statistiikkaa liitteenä, jalkamitattuna kierros oli 112m eli Team Mazdan autoihin tuli yhteensä noin 121km lisää mittariin.
Mielenkiintoinen taulukko. Siitäkin sai yllättävän hyvän kuvan kisan kulusta; vaihdot, kisaaminen sijoituksista, huoltokohteet jne.
Harmittaa, ettei päässyt katsomaan paikan päälle. Kuulostaa siltä, että seuraava kisa saattaa täyttyä aika nopeasti.
Tulokset mukavasti esillä MyRCM:ssä. Olisikohan yli tuhannella kierroksella niiden historian pisin tuloslista ;-)
ISO, siis todella ISO kiitos Nickelle.
Nicke teki ison työn kisan eteen ja kaikki sujui esimerkillisen hyvin. Toki kuten Nicke itsekin kirjoitti joissain asiossa on hiottavaa, mutta ne oli pikkujuttuja.
Aivan mahtava päivä ja tätä tahtoo lisää. Voisi kuvitella, että omien ajovuorojen välissä voisi levätä ja rauhoittua, mutta psknmarjat - ajaessa sai levätä kun ei tarvinu keskittyä muuhun kuin radan kiertämiseen :grin:
Pitänee varmaan ottaa omaan piikkiin välillä vähän turhan isoksikin venynyt ero kärkitiimiin. Kaksi kertaa laitoin ponderin huonosti paikoilleen ja toisella kerralla se irtosi kokonaan, toisella kerralla pikainen kierto varikon kautta riitti paikkaamaan tilanteen. Lisäksi vielä kerran jätin laittamatta etukardaanin paikoilleen. Näiden lisäksi ylimääräistä hämmenystä herätti toisen auton sähköjen, lähinnä radioiden mykkyys, joka sitten vain katosi eikä kiusannut tämän jälkeen.
Vähän liian pitkään spektaakkelistit sai ajella ilman ongelmia, tai siltä se ainakin näytti. "Onneksi" heillekin niitä tuli niin saatiin hiukan välimatkaa takaisin ja loppuviimein päästiin kärkeen, tais olla viimeinen tunti menossa.
Kiitos vielä kaikille kilpakumppaneille mukavasta ja erilaisesta kilpailupäivästä.
Iso Kiitos järjestäjille!! Ja kanssa kilpailijoille.
Oli tähänmennessä ehdottomasti paras RC kokemus.
Yllätyksenä tuli kuinka vähän ajovuorojen välissä pysty rauhoittumaan ja lepäämään.
Jännitys oli koko kuus tuntia katossa kun kisattiin 3. sijasta, eikä malttanut pysyä poissa radan vierestä.
Toisena yllätyksenä oli miten tasaista teemien välillä oli. Nelkkujen tiheempi akkujenvaihto tarve tasotti hyvin nopeusedun radalla.
Enää ei tarvi kun opetella ajamaan nopeemmin ja varmemmin :grin:
Ens vuonna podiumille!
Tiukka vääntö oli Japanin tehdastiimin kanssa, Samin päivän aikana tulostaulusta ottamat kuvat oli lopulta musertavaa katsottavaa.
Tällä formaatilla saatiin podiumpaikalle oikeuttavaan averageläppiin 0.017s ero :tongue:
Onko joku jo ehtinyt tehdä johtopäätöksiä ennen kisaa käynnissä olleista spekulaatioista eri vetotavan, kevyt/raskas auto ym. näkökulmien suhteen?
Lainaus käyttäjältä: jarkko - 19.03.12 - klo: 12.31
Onko joku jo ehtinyt tehdä johtopäätöksiä ennen kisaa käynnissä olleista spekulaatioista eri vetotavan, kevyt/raskas auto ym. näkökulmien suhteen?
Kisa voitettiin Durangon nelkulla, kakkoseksi tultiin Kyoshon(?) tuupilla ja kolmanneksi taas nelkulla.
Me vaihdettiin autoa (akkua) 10 - 15 min välein, normaalisti n. 13 min. Varikolta kuultuna tuupit vaihtoi n. 20 min välein. En tiedä oliko yhtään tiimiä liikkeellä yhdellä autolla. Uskoisin, että valtaosa ajoi kahdella autolla ja akun loputtua ponderi vain autosta toiseen.
http://www.filedropper.com/6hourletikkurilaresults (http://www.filedropper.com/6hourletikkurilaresults)
Tein pikku excelin parissa minuutissa. Katsokaa jos saatte dataa ulos
Juu ei tuosta ihan suoraan saakaan dataa ulos, mutta olkoon siellä
Se tuli huomattua että eri moottorien kulkupuolen lisäksi virrankulutuksissa on iso ero. GM:llä noin 15 minuutin vedossa mulle meni akusta noin 3500mah, LRP:llä mulla loppui 5200mah akku kaksi kertaa noin 13 minuutin kohdalla.
Jos jaksais ni vois jalostaa tota mun Exceliä vielä, vois esim. laskea eri ajovuorojen average läppejä, average läppejä / tunti yms.
Lainaus käyttäjältä: *HOKE* - 19.03.12 - klo: 08.36
Lainaus käyttäjältä: bluebeetle - 19.03.12 - klo: 06.36
Lainaus käyttäjältä: Nicke - 18.03.12 - klo: 22.07
Lainaus käyttäjältä: bluebeetle - 18.03.12 - klo: 21.58
Aiheet yhdistetty pyynnöstä.
Ja nyt odotellaan että saadaan topicit yhdistettyä vielä oikeinpäin :wink:
Viestit menevät yhdistettäessa kirjoitusajan mukaiseen järjestykseen, koettakaa elää asian kanssa..
:)
Siellä on täppä mitä painamalla ei mene :wink:
No, nyt ne kuitenkin menivät... :)
Meillä kesti nelkku losissa 6000mah akku parhaimmillaan 19-20 minsaa, mut meni liian riskirajalla ja tiputettiin aikaa vähän. Oisko silti ollu 17minsan vetoja. 2wd assolla meni helposti 20minsaa ja sit vaihettiin ponderi seuraavaan autoon.
Pörssi tiimi tais ajaa hyvin pitkälti yhdellä autolla siinä loppuvaiheessa, aloittivat kyllä kahdella. Ja olikos turun 2wd blitz tiimilla vain yksi auto vai kaksi samannäköistä?
Itse olisin yhen auton ja vapaan moottorivalinnan kannalla, mutta kyllähän tämä näinkin oli pirun hauskaa.
Tulis enempi endurance henkeä, mutta tää on vain mielipide eikä mikään vaatimus / sodanjulistus / näppisrallaus haaste. :grin:
Voiton ratkaisi käsittääkseni enempi kuskit kuin kalustovalinnat. Samat hurjathan ne on podiumilla ajetaan sit 5 minsaa tai 6 tuntii.
Kuinka paljon teknisiä murheita tiimeillä oli? Meillä taisi olla Assossa pari vika, joka piti auton poissa radalta hetken. Losissa ei yhtään.
Lainaus käyttäjältä: Volvospede - 19.03.12 - klo: 13.05
Meillä kesti nelkku losissa 6000mah akku parhaimmillaan 19-20 minsaa, mut meni liian riskirajalla ja tiputettiin aikaa vähän. Oisko silti ollu 17minsan vetoja. 2wd assolla meni helposti 20minsaa ja sit vaihettiin ponderi seuraavaan autoon.
Pörssi tiimi tais ajaa hyvin pitkälti yhdellä autolla siinä loppuvaiheessa, aloittivat kyllä kahdella. Ja olikos turun 2wd blitz tiimilla vain yksi auto vai kaksi samannäköistä?
Itse olisin yhen auton ja vapaan moottorivalinnan kannalla, mutta kyllähän tämä näinkin oli pirun hauskaa.
Tulis enempi endurance henkeä, mutta tää on vain mielipide eikä mikään vaatimus / sodanjulistus / näppisrallaus haaste. :grin:
Voiton ratkaisi käsittääkseni enempi kuskit kuin kalustovalinnat. Samat hurjathan ne on podiumilla ajetaan sit 5 minsaa tai 6 tuntii.
Meillä oli varaauto joka oli käytössä reilut 2 ajosessiota. syy miksi otimme sen käyttöön oli
- Raidetangon kiinnitys mutteri oli hävinnyt autosta.
-Servo saveri oli löystynyt
-Rengas irtosi
Oltaisi helposti siis saatu nuo korjattua pois ilman sen suurempaa aika häviötä.
KIITOKSET hienoista kisoista.
Jalat olivat minulta loppu kisapäivän jälkeen.
Minä olin omasta mielestä aika aktiivinen nostaja ja kuin olin siellä nostamassa silmään pisti että yksi joukkue ei vaan tajunnut ajaa niinkuin säännöt ja herrasmiehet ajavat.
Taisivat olla myös ainoa joukkue joka sai stopparin.
Harmittaa kuin ei pidetä kanssa kisailijoita samanarvoisena vaan ohi mennään vaikka miten rymisten.
Seuraavaan kisaan 1 auto ja 3 kuskia ja vapaa kone, siinä hyvät lääkkeet seuraavaan kisaan, ja tälläkin formaatilla oli hauskaa.
Tiim pörssi kuittaa ja kumartaa
Jerzi
PS Hienoin ohitus minkä näin oli Juho Hattusen tekemä. Pöytähyppyrissä kuin tullaan alas sieltä niin Juho ohitti ilmassa edelle olevan ja täytynee sanoa että oli kyllä mallikas suoritus.
ISO kiitos järjestäjille ja kanssakilpailijoille myös Team "MAZDA:n" puolesta!!
Aivan loistavat skabat ja ehkä kaikkien aikojen makoisin sijoitus!! 6 tuntia ajoa ja vajaa kierros eroa neloseen. Jartsa teki kyllä aivan mahtavan ajon, mies veti koko tiimin best läpin viimeisellä ajovuorolla ja polki kiinni normipäivän ja ohi.
Muutama tekninen murhekin sattui:
-ponderi ei toiminut pariin oteesee(-8 läppiä)
-1 moottori kaput
-1 tukivarsi
-2 kertaa ohjauslinkki irti törmäyksessä
Muuten honkkarit toimi hienosti tuon 121km!
Kiitokset järjestäjille , hauskaa oli oikein isolla kädellä
LRP Areenan tiimi ajoi tosiaan vain yhdellä autolla ( HPI Blitsi )
Akunvaihtovälinä meillä oli n. 30 minuuttia , jossa ajassa virtaa kului vajaat 5000mAh .
Akun vaihtoon meni keskimäärin ehkä 1,5 minuuttia
"Slowhand" kuskeja vaihdettiin n.10 minuutin välein ja Proo kuskit ajoi sitten hukattua aikaa kiinni pidempään .. toisin sanoen akullisen verran.
Murheita ei meillä juuri ollut, moottorin johto lähti irti jonka vuoksi veto hiipui.. reilu parin minuutin huoltostoppi.
Ainut suurempi korjaus oli ajolinjavirheestä johtunut ohjauspalan hajoaminen.. vajaan 7 minuutin seisahdus.
Eli aika vähällä selvittiin
Lämmöt pysyi kurissa sopivalla välityksellä , eli sillä puolella ei ollut mitään ongelmia.
Vaikka yhdellä autolla/noparilla/moottorilla kuusi tuntia putkeen ajettiinkin.
Aika meni tosi nopeasti, hyvä kun pizzan ehti syödä :wink:
-Timppa
Hello,
Mukava kuulla kisojen olleen hyvät. Nyt ehdotankin seuraavaa: otetaan yhtenä torstaina samanlainen kisailta kolme tuntisena, mutta kokeillaanko kaikesta huolimatta seuraavaa:
1 AUTO/ TEAM. Mikäli se hajoaa, niin se korjataan ja sillä selvä. Akunvaihtoon varataan sopivan pituinen aika ja uskotaan ihmisten rehellisyyden riittävän: eli sovittu aika kellotetaan itse.
Lainaus käyttäjältä: mamyllyn - 19.03.12 - klo: 14.43
Hello,
Mukava kuulla kisojen olleen hyvät. Nyt ehdotankin seuraavaa: otetaan yhtenä torstaina samanlainen kisailta kolme tuntisena, mutta kokeillaanko kaikesta huolimatta seuraavaa:
1 AUTO/ TEAM. Mikäli se hajoaa, niin se korjataan ja sillä selvä. Akunvaihtoon varataan sopivan pituinen aika ja uskotaan ihmisten rehellisyyden riittävän: eli sovittu aika kellotetaan itse.
Muuten ihan oiva ajatus, mutta onko reilua varata rata kolmeksi tunniksi pois muiden käytöstä? x kpl 5 min lähtöjä on ihan ok, koska välissä on yleensä reilusti muilla aikaa ajella.
Jos haluatte järjestää 3 h kisan niin ehdottaisin, että se ajettaisiin esim. sunnuntaina tai jonain muuna ei virallisena aukiolo päivänä.
Edit: Ja jatkospekulaatio 3 h kisasta johonkin muualle kuin tähän Six Hours Le Tikkurila - Corr Endurance lopputuloksia käsittelävään ketjuun.
Mazda-kuskien average läpit eri ajokerroille lisätty Sheettiin, average läpeissä on jätetty akunvaihtokierros pois laskuista niin pystyy vertaamaan tiimin jäsenten varsinaista ajovauhtia.
Reijolle meni yksittäisen ajokerran paras average läp 18,083, mentiin tosin jo niin lujaa että tukivarsikin katkesi :laugh:
LISÄYS:
Huomio omasta parhaan average läpin ajokerrasta joka tuli vikalla ajovuorolla, alkuun oli hirveä attakki päällä että saa kolmospaikan joukkueen kiinni, kun pääsin ohi ja huomasin ettei pysynyt perässä niin aloin ajamaan huomattavasti rauhallisemmin ettei akku varmasti hyydy ennen loppua. Esim. suoralla hölläsin jo ennen sitä lopun vasen-oikee levikettä, ja muutenkin annoin auton rullata vapaasti paljon enemmän, vähän pyöreämmällä linjalla niin ettei vauhti pysähtelisi juurikaan. Silti kierrosajoissa ei tapahtunut lopussa mitään hurjaa notkahdusta.
Munmielestä 10,5 moottori oli just passeli valinta, veikkaan että jollain 8,5 koneella olisin vielä saattanut ajaa about samaa vauhtia, mutta 6,5 olisin todennäköisesti hävinnyt jo enemmän mutkissa kuin mitä sillä suoralla voittaa.
Lainaus käyttäjältä: Sami Leskinen - 19.03.12 - klo: 17.49
Pari iphone-laatuista amatööripätkää:
http://youtu.be/JhKGaoSFXC4 (http://youtu.be/JhKGaoSFXC4)
http://youtu.be/9kCG1AotdCM (http://youtu.be/9kCG1AotdCM)
Sami
Eilistä rallia, oli livenny väärään topikkiin.
Lainaus käyttäjältä: Volvospede - 19.03.12 - klo: 18.24
Lainaus käyttäjältä: Sami Leskinen - 19.03.12 - klo: 17.49
Pari iphone-laatuista amatööripätkää:
http://youtu.be/JhKGaoSFXC4 (http://youtu.be/JhKGaoSFXC4)
http://youtu.be/9kCG1AotdCM (http://youtu.be/9kCG1AotdCM)
Sami
Eilistä rallia, oli livenny väärään topikkiin.
Hyvin pysyit Losilla Hoken vauhdissa :) , olisit vaan mennyt ohi :)
No muutaman kierroksen siinä pysty roikkumaan mut pitemmän päälle ei ehkä kuitenkaan. :tongue: Ja kun eroa oli kymmeniä kierroksia niin ei pidä liikaa ajaa keskenäistä kisaa vaan hyvää tulosta omalle tiimille. Tietenkin sopivasti nopeamman imussa roikkumalla voi parantaakin omaa suoritusta.
Paras vitsi eilen.
Kisat oli loppu ja siinä me pakattiin ja siinä sitten se vakiokuski tuolla radalla tuli kyselemään että jäädänkö ajelemaan viellä :grin:
Sinä oltiin koko päivän seisty ja ajeltu ja sitten kuin tuollainen kysymys tulee ihan naama peruslukemilla viellä niin se kyllä huvittaa erittäin paljon.
Jerzi
PS Onko kukaan kiittänyt Rodderia joka hoiti kuulutuksen mallikkaasti taas jälleen kerran. Thänks kundi.
Lainaus käyttäjältä: jerzirccar1 - 19.03.12 - klo: 20.20
Paras vitsi eilen.
Kisat oli loppu ja siinä me pakattiin ja siinä sitten se vakiokuski tuolla radalla tuli kyselemään että jäädänkö ajelemaan viellä :grin:
Sinä oltiin koko päivän seisty ja ajeltu ja sitten kuin tuollainen kysymys tulee ihan naama peruslukemilla viellä niin se kyllä huvittaa erittäin paljon.
Jerzi
Kyl mä parisen sataa läppii taisin vielä vetää =)
Oli kyllä mahtavuudenmutihuipentuma tuo kisa.. vaikka tuloslistalla oltiinkin häntäpäässä! Ajettii aika puhtaasti yhdella autolla, muutamaan kertaan otettiin vara-auto ehkä turhaankin radalle!
seuraava kisa sit vain yhdella autolla :cool:
iso kiitos järjestäjille ja TEAM PÖRSSILLE! Istolle ja Hannulle pikkasen lisää vauhtii ja itelle varmuutta niin alkaa tuleen tulosta, Jerryhän ajeli rataa ympäri hyvää vauhtia ilman koheltamisti =)
Lainaus käyttäjältä: Bigbear - 19.03.12 - klo: 18.59
Lainaus käyttäjältä: Volvospede - 19.03.12 - klo: 18.24
Lainaus käyttäjältä: Sami Leskinen - 19.03.12 - klo: 17.49
Pari iphone-laatuista amatööripätkää:
http://youtu.be/JhKGaoSFXC4 (http://youtu.be/JhKGaoSFXC4)
http://youtu.be/9kCG1AotdCM (http://youtu.be/9kCG1AotdCM)
Sami
Eilistä rallia, oli livenny väärään topikkiin.
Hyvin pysyit Losilla Hoken vauhdissa :) , olisit vaan mennyt ohi :)
Hyvin pysy kun mun renkaat oli kyllästetty radalla olleessa iskariöljyssä ja kierrosajat putos 1.5 sekuntia :tongue:
Mutta ei sen puoleen... Tarkkailin takana tullutta ja totesin mielessäni että perhanan hienosti ja maltilla takoo menemään.
Ps: eihän losin pitäny jaksaa liikkua mihinkään 10.5T koneella :wink:
team röllääjät.. :E voittoon vaikka läpivalkosen slashin ;D
https://picasaweb.google.com/110833073760469557685/SixHoursLeTikkurilaCorr?authuser=0&authkey=Gv1sRgCOfR5s6RtMCL1gE&feat=directlink#5721302368087068610
Lainaus käyttäjältä: jerzirccar1 - 19.03.12 - klo: 20.20
PS Onko kukaan kiittänyt Rodderia joka hoiti kuulutuksen mallikkaasti taas jälleen kerran. Thänks kundi.
Kyllä, ja voisi vielä erikseen mainita että loistavien kuulutusten lisäksi Hoffa teki hyvää työtä sekä kisojen valmistelussa että siivoamisessa kisojen jälkeen. Ja piti ajanottoa hengissä kilpailun ajan, ei valvotulle varakoneelle kävikin hieman huonommin.
Kovinkaan moni ei tainnut käydä ollenkaan katsomassa varakonetta radan toisella puolella, mutta noin kisan puolessa välissä joku oli käynyt nykäisemässä dekooderin usb piuhan irti siitä. Joten siitä eteenpäin voitiin vaan toivoa että yhden ja ainoan ajanoton kanssa ei tulisi ongelmia :wink:
Tulipa selattua kaikki Samin ottamat kuvat läpi. Kerrankin paljon kuvia kisoista, ja myös varikolta! Pari tuli kyllä heti otettua talteen muistoksi.
Sorry OT mutta juteltiin äsken Hoken kanssa ja Jirin kanssa eilen tästä vanhasta talviklassikosta joka pidettiin vuonna 2006 lavangossa.
Lukekaas ja naurakaa :grin: tää on vaan niin hyvä.
http://rc10.fi/index.php?topic=15143.msg157643#msg157643 (http://rc10.fi/index.php?topic=15143.msg157643#msg157643)
Jerzi
Lainaus käyttäjältä: *HOKE* - 19.03.12 - klo: 22.36
Lainaus käyttäjältä: Bigbear - 19.03.12 - klo: 18.59
Lainaus käyttäjältä: Volvospede - 19.03.12 - klo: 18.24
Lainaus käyttäjältä: Sami Leskinen - 19.03.12 - klo: 17.49
Pari iphone-laatuista amatööripätkää:
http://youtu.be/JhKGaoSFXC4 (http://youtu.be/JhKGaoSFXC4)
http://youtu.be/9kCG1AotdCM (http://youtu.be/9kCG1AotdCM)
Sami
Eilistä rallia, oli livenny väärään topikkiin.
Hyvin pysyit Losilla Hoken vauhdissa :) , olisit vaan mennyt ohi :)
Hyvin pysy kun mun renkaat oli kyllästetty radalla olleessa iskariöljyssä ja kierrosajat putos 1.5 sekuntia :tongue:
Mutta ei sen puoleen... Tarkkailin takana tullutta ja totesin mielessäni että perhanan hienosti ja maltilla takoo menemään.
Ps: eihän losin pitäny jaksaa liikkua mihinkään 10.5T koneella :wink:
eihän se oikein jaksanutkaan ;) , tosin olin keventänyt autoa about 300gr. Oikeasti se oli ihan kiva ajaa, vaikka huippunopeus oli huono. Volvo vaan vetää niin hyvin, että Losikin näyttää nopeelta :grin:
Miten huippunopeus oli huono, jos meni suoralla vähintään samaa vauhtia kuin minä?
Miten muuten kevensit 300 grammaa?
Kiitokset järjestäjille parhaasta RC-kokemuksesta tähän mennessä. Hillitön kurvi ylitti todella odotuksensa ja podiumi jäi harmillisen lähelle :) Meidän tiimin valtti ei ehkä ollut nopeus, vaan "hyvin suunniteltu on puoliksi tehty". Eli sählääminen jäi aivan minimaaliseksi ja kaikilla oli selvää, että jos radalla oleva auto hajoaa, niin kuka hyppää lauteille ja kuka vaihtaa ponderin yms. yms. En tiedä miten muut tiimiläiset joutuivat huhkimaan, mutta itse ainakin ehdin helposti käydä moneen kertaan röökillä ja katselemaan tuloksia.
Tuli tässä illan ratoksi laskeskeltua vähän statistiikoita:
Kuski Auto Ajoaika Kierrokset Best lap Average lap
Aapo Asso 1:26:42 2^8 (256) 18.193 20.65
Mikko Asso 1:26:27 260 18.100 20.258
Sami Losi 1:11:56 216 17.278 19.716
Tommi Losi 1:55:13 346 17:386 19.608
Liitteenä tarkemmat statistiikat pakattuna excelinä (foorumiin ei saanut liitettyä uuden excelin xlsx-tiedostoja, ja liiitteen kokokin tuli vastaan). Liitteessä voi filtteröidä dataa kuskin/auton tai vaikka varikkokäyntien perusteella. Sieltä löytyy myös tuloksista parsittu raaka-data kaikilta tiimeiltä, jos muita tiimejä kiinnostaa laskeskella vastaavia arvoja.
Lainaus käyttäjältä: *HOKE* - 19.03.12 - klo: 23.58
Miten huippunopeus oli huono, jos meni suoralla vähintään samaa vauhtia kuin minä?
Miten muuten kevensit 300 grammaa?
uusi pohjalevy, hiilari tornit ja rei'itetty akku peti. Sekä hiukan tavaraa pois puskureista ja vastari boksista jne.
Joo ratahan muuttu paikoitellen tosi liukkaaks loppua kohti. Pääsuoran alkuun ainakin hajosi jollain(ei meillä) iskari, korokkeella sit arvailtiin onko öljy ulko vai sisäkurvissa. (ulkokurvissa oli) Mä kävin sit siivoomassa oman ajovuoron jälkeen kun nostovuorolla huomasin että se on vieläkin siivoamatta.. Ei ollu vissiin kukaan kerenny putsaa! :roll: Ainakin tuupit liukasteli siinä pääsuoralla melko holtittomasti välillä ja ajattelinkin että nyt saadaan nelivedolla etua mutta olihan meilläkin toinen auto takaveto! :tongue:
Kävin sit kisan jälkeen ajamassa omalla takavedolla vielä muutaman kierroksen niin kyllä suti ja luisteli.
Losin huippunopeutta tais auttaa joku ihme dynaaminen ennakko mitä pojat sääteli noparista vielä vartti ennen lähtöä.
Millos on seuraava kisa :roll:
Lainaus käyttäjältä: MirosHima - 20.03.12 - klo: 10.59
Millos on seuraava kisa :roll:
Tuskin tänä keväänä enää Tikkurilassa, mutta sen voin luvata, että endurancekisa ajetaan tänä vuonna uudelleen :wink:
12 vai 24 h, sisällä vai ulkona? Ulkona kisaan tulisi mukaan monta uutta mielenkiintoista muuttujaa, sää, lämpötila, valaistus, renkaiden kuluminen, jne, jne Montakohan kuskia mahtuisi Vantaan Vauhtikeskuksen korokkeelle...
Lainaus käyttäjältä: Volvospede - 20.03.12 - klo: 10.26
Joo ratahan muuttu paikoitellen tosi liukkaaks loppua kohti. Pääsuoran alkuun ainakin hajosi jollain(ei meillä) iskari, korokkeella sit arvailtiin onko öljy ulko vai sisäkurvissa. (ulkokurvissa oli) Mä kävin sit siivoomassa oman ajovuoron jälkeen kun nostovuorolla huomasin että se on vieläkin siivoamatta.. Ei ollu vissiin kukaan kerenny putsaa! :roll: Ainakin tuupit liukasteli siinä pääsuoralla melko holtittomasti välillä ja ajattelinkin että nyt saadaan nelivedolla etua mutta olihan meilläkin toinen auto takaveto! :tongue:
Kävin sit kisan jälkeen ajamassa omalla takavedolla vielä muutaman kierroksen niin kyllä suti ja luisteli.
Losin huippunopeutta tais auttaa joku ihme dynaaminen ennakko mitä pojat sääteli noparista vielä vartti ennen lähtöä.
Me otettiin Aapon kanssa ennakot pois kun lämmöt nousi liian korkeiksi. Eli ennakoilla ajettiin vain harjoituksissa.
Lainaus käyttäjältä: Bigbear - 20.03.12 - klo: 11.23Me otettiin Aapon kanssa ennakot pois kun lämmöt nousi liian korkeiksi. Eli ennakoilla ajettiin vain harjoituksissa.
Ai jaa. No mä ajoin kuitenkin ihan onnellisena kun luulin moottorissa olevan niitä vauhtia lisääviä ennakko jutskia. Tai siis noparissa ne ennakot kait asuu.
Asuu ne myös moottorissa
Lainaus käyttäjältä: GT Warrior - 20.03.12 - klo: 15.43
Asuu ne myös moottorissa
Dynaamiset ennakot asuu vissiin noparissa. Sinne ne pojat niitä läppärillä ainakin laitto. :afro:
Lainaus käyttäjältä: Bigbear - 20.03.12 - klo: 11.23
Me otettiin Aapon kanssa ennakot pois kun lämmöt nousi liian korkeiksi. Eli ennakoilla ajettiin vain harjoituksissa.
Ja sit ettei kenelekkään jää taas värää kuva miten dynaaminen ennakko toimii, niin lämmöt nousivat liian isoiksi koska ennakko oli väärin säädetty suhteessa välitykseen(vastukseen). Ei siksi että dynaamisia ennakkoja käytettiin.
Dynaamiset ennakot siis alentavat moottorin lämpöjä kun on oikein säädetty verattuna kiinteeseen ennakkoon.
Lainaus käyttäjältä: goos - 20.03.12 - klo: 16.34
Lainaus käyttäjältä: Bigbear - 20.03.12 - klo: 11.23
Me otettiin Aapon kanssa ennakot pois kun lämmöt nousi liian korkeiksi. Eli ennakoilla ajettiin vain harjoituksissa.
Ja sit ettei kenelekkään jää taas värää kuva miten dynaaminen ennakko toimii, niin lämmöt nousivat liian isoiksi koska ennakko oli väärin säädetty suhteessa välitykseen(vastukseen). Ei siksi että dynaamisia ennakkoja käytettiin.
Dynaamiset ennakot siis alentavat moottorin lämpöjä kun on oikein säädetty verattuna kiinteeseen ennakkoon.
Juuri näin ja tuota lämmönsäästöä me juuri haettiin. Slashiin haetut säädöt eri moottorille ja myös eri välitykselle (11t pinjoni ei ottanut losissa kiinni spurriin, joten jouduimme käyttämään 13t) ei yllätys yllätys toiminut suoraan Losissa, eikä meillä ollut aikaa hakea niitä aamun harjoituksissa kohdalleen. Mut täytyy sanoa, et hienosti suoriutui 60A Hobbywing Losin voimanlähteenä :)