RC10.FI

Yleiset => Sähköautot => Aiheen aloitti: Serpent - 06.05.04 - klo: 07.09

Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Serpent - 06.05.04 - klo: 07.09
Elikkäs... Ehdottakaa mulle jotain vastaria mitä käytetään kisoissa ja ottaa vähän häiriötä  :P
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Mikko M - 06.05.04 - klo: 08.13
Riippu vähän ohjaimesta.
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Serpent - 06.05.04 - klo: 09.31
Joo eli se ohjain on 27 mekahertsinen am radio..
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Jartsa - 06.05.04 - klo: 09.48
Kannattaakohan AM radiolla lähteä kisaan. Niissä ei tunnu edes säätöjä olevan.

Posted from a mobile
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Jartsa - 06.05.04 - klo: 09.49
Kannattaakohan AM radiolla lähteä kisaan. Niissä ei tunnu edes säätöjä olevan.

Posted from a mobile
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Pekka V - 06.05.04 - klo: 09.50
Mitä säätöjä?
Onhan AM rdiossa se että ne ottaa kuulemma enemmän häiriötä.
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Jartsa - 06.05.04 - klo: 11.13
No voiko AM radiolla säätää  servon nopeuden. Tai kuinka pitkälle servo kääntyy

Posted from a mobile
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Pekka V - 06.05.04 - klo: 11.16
Jaa tollassia säätöjä ei ole am radiossa. Ainakaan minulla.
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Jartsa - 06.05.04 - klo: 11.21
No se yleinsä löytyy tietokone radioista. Ja ne maksaa

Posted from a mobile
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: C-Art - 06.05.04 - klo: 11.44
mulla on kyoshon puretenin gp3 perus radioissa ohjausservolle max kääntyminen muttei muita säätöjä jos ei suunnanvaihtoja tms oteta huomioon
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: l150040 - 06.05.04 - klo: 12.37
Lainaus käyttäjältä: "Jartsa"Kannattaakohan AM radiolla lähteä kisaan. Niissä ei tunnu edes säätöjä olevan.

Ei hän sen nyt hyvänen aika modulaatiosta ole kiinni, onko radiossa säätöjä. Kaikista parhaimpiinkin tietokoneradioihin saa vaihtoehtoisesti esim. juuri 27 MHz AM-modulin. Tai halvimmat FM-radiot on säädöiltään ihan yhtä vaatimattomia kuin vastaavat AM-radiotkin.

Tiedän monia melkoisen aktiivisesti harrastavia ja jopa kilpailevia henkilöitä, jotka käyttävät AM-modulaatiota radioissaan. Eli kyllä niilläkin voi pärjätä. On kylläkin totta, että AM-radiot ovat hieman häiriöherkempiä kuin FM-radiot, mutta en lähtisi kylläkään korostamaan tätä ongelmaa. Se on melkoisen pieni.
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Serpent - 06.05.04 - klo: 15.30
No pirskatti! Kysyin vastareita ja te sanotte vaan että ei kannata kisaa niillä lähtee?

En ole lähdössäkään kisaamaan sillä radiolla :P
Vaan ihan vapaa-aika autoon ostan.
Otsikko: Re: Vastari
Kirjoitti: copter - 06.05.04 - klo: 15.34
LainaaEn ole lähdössäkään kisaamaan sillä radiolla
Alkuperäinen kysymyshän oli:

Lainaus käyttäjältä: "Serpent"Elikkäs... Ehdottakaa mulle jotain vastaria mitä käytetään kisoissa ja ottaa vähän häiriötä  :P
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: Serpent - 06.05.04 - klo: 16.01
Nii just tota meinasin kun en mitään halpista ottais ?
Oisko joku lrp tai norsam ?
Otsikko: Vastari
Kirjoitti: copter - 06.05.04 - klo: 16.04
LRP Phaser ja Nosram Gemini ovat molemmat varsin laadukkaita vastareita, tosin hintaa on sitten sen mukaisesti, mutta laadultaan erittäin hyviä ja yhteensopivia.
Otsikko: Jeps
Kirjoitti: hellgren - 06.05.04 - klo: 16.06
No alkuperäseen kysymykseen:

Osta vaikka Futaban xx122xx jotain vastari. Tai Hitec hp2brnpxxx mitä olikaan.. Itsellä ollut molemmat, futaba on hieman pienempi.

Ja mitä AM-radioihin tulee, niin itsellä oli futaban AM-ratti ja siinä oli bonarina ohjauksen normaalin liikeradan säädön lisäksi säädöt molempiin suuntiin erikseen.

Mielestäni suttauskäytössä tietsikkaradiolle tulee tarvetta vasta muistipaikkojen tarpeessa, jos yhdellä lähettimellä ajetaan useampaa autoa.
Otsikko: Re: Jeps
Kirjoitti: Heuli - 06.05.04 - klo: 16.29
Lainaus käyttäjältä: "hellgren"Ja mitä AM-radioihin tulee, niin itsellä oli futaban AM-ratti ja siinä oli bonarina ohjauksen normaalin liikeradan säädön lisäksi säädöt molempiin suuntiin erikseen.

Tuota enempää ei niitä säätöjä oikeastaan edes tarvitsekaan, itsekin olen pärjännyt KO Marssin kanssa kisoissa säätämällä vain noita perussäätöjä ilman mitään servon ekspotentiaalisuuksia yms.

Serpent: LRP, Nosram, KO, Sanwa ja Novak tekevät kaikki hyviä kisavastareita, hinnat noin 100 euron luokassa.