RC10.FI

Muut => Vapaa keskustelu => Aiheen aloitti: TeroK - 09.05.04 - klo: 15.53

Otsikko: Yashica KC 600 kameran asennus ja kuvien tuonti
Kirjoitti: TeroK - 09.05.04 - klo: 15.53
Löysin tuolta kaapin pohjalta Yashican KC 600 digikameran, jonka mukana oli vanhahkon oloinen kaapeli ja cd-levy, jossa on Adobe Photodeluxe 1.0 ohjelma. Innostuin näpsimään kuvia veljeni uudesta Banditista, ja haluaisin siirtää ne kameralle, mutta ohjelma ei vain näytä suostuvan siirtää kuvia kamerasta   :evil: . Onko jollain muulla sama ohjelma? Jos on, voisitko kertoa, miten saan kuvat siirrettyä?Kiitos jo valmiiksi!

Edit: Huomasin, että kameraa ei ole edes asennettu koneeseeni. Kun yritän asentaa sitä, Windows ei löydä sitä, vaikka se onkin kytketty koneeseen! Auttakaa pliis joku!
Otsikko: Yashica KC 600 kameran asennus ja kuvien tuonti
Kirjoitti: Jukka - 09.05.04 - klo: 15.57
Laitappa hieman kuvaavampi otsikko...
Otsikko: Jeps
Kirjoitti: hellgren - 09.05.04 - klo: 17.08
Jos ja kun kamera kytketään usb-kaapelilla koneeseen, koneen pitäisi heräillä kyllä heti kytkettäessä uutta laitetta etsimään.. Kurkkaa ainakin my computeerista, että onko mitään siirrettävää mediaa ilmestynyt sinne.
Otsikko: Yashica KC 600 kameran asennus ja kuvien tuonti
Kirjoitti: TeroK - 09.05.04 - klo: 17.26
Eipä sano mitään, kun yritän lisätä sitä Windowsiin, se ei löydä yhtään sen merkkistä kameraa, kuin minulla... Miten siis pystyisin asentamaan sen?
Otsikko: Yashica KC 600 kameran asennus ja kuvien tuonti
Kirjoitti: blenheim - 09.05.04 - klo: 18.22
Koskaan en ole edes kuullut moisesta kameramerkistä... Ihan vaan voi olla siitä kiinni mikä windows sulla on. XP:llä luulisi toimivan, mutta vanhemmalla voi toki toimia paremminkin. Jos kerran on vanha.

Eikö siinä seurannut mitään manuskaa/ajuriromppua mukana? Onko siinä täydet ja uudet patterit/akut? Siis kamerassa. Kaverin kamera ei suostu inahtamaankaan PC:n suuntaan jos siinä on tyhjemmät patterit.

Iske kamera kiinni koneeseen. Boottaa ja pidä kamera päällä koko ajan ja katso uudelleenkäynnistyksen jälkeen josko on ilmestynyt.
Otsikko: Yashica KC 600 kameran asennus ja kuvien tuonti
Kirjoitti: Juhana - 09.05.04 - klo: 18.58
Oletko varma, että se "vanhahko" kaapeli ei ole mistään kohdasta murtunut. (sisältä)