RC10.FI

Yleiset => Sähköautot => Aiheen aloitti: Baro - 19.10.12 - klo: 20.35

Otsikko: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 19.10.12 - klo: 20.35
Terve! Olen hankkimassa ekaa kunnon rc-autoa jolla olisi tarkoitus reenata tuolla paikallisella Salon Kavilannummen radalla. Kaikki paikalliset tyypit olisi kiva tietää josko voisi reenata vaikka samana päivänä.
Sitten perus kyssäri: Mikä automerkki olisi hyvä? Ajattelin sähköpeliä, neliveto buggy mitä voisi hieroa kisakuntoon. Kaikki vinkit otetaan suurella kiitollisuudella vastaan!

Christian Bäro, Perniö
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: rcpoju - 19.10.12 - klo: 20.37
osto topicci on erikseen mut sanonpa nyt osta multa team associated b4.1 factory team
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 19.10.12 - klo: 20.39
Juu tiedän että osto/myynti topikki olisi paras ostohalukkuuden ilmaisemiseen. :D Kuitenkin haluaisin ensin tietää mikä kannattaa ostaa ja jos olisi paikallisia hörhöjä niin olisi kiva joskus vaihtaa pari sanaa harrastuksen parissa...
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: rcpoju - 19.10.12 - klo: 20.40
no kinostaako toi mun auto?
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Joo - 19.10.12 - klo: 20.44
Tervetuloa joukkoon!
Neliveto buggy on hyvä,mutta jos haluat ajaa muuallakin kuin radalla niin neliveto sc voisi olla hyvä.
Ihan mielipidejuttu,mutta jos ajat pelkästään radalla niin jo 2wd buggy toimii siellä ihan hyvin jos ei aja kokoajan lämä pohjassa.

Tuossa kummastakin nelivedosta esim. uutena.

Buggy : http://www.rcm.fi/rc-autot/team-associated-rc-autot/team-associated-b44-1-factory-team-4wd-buggy-kit.html (http://www.rcm.fi/rc-autot/team-associated-rc-autot/team-associated-b44-1-factory-team-4wd-buggy-kit.html)

SC : http://www.rcm.fi/rc-autot/team-associated-rc-autot/team-associated-sc10-4x4-1-10-scale-electric-4wd-short-course-race-truck-kit.html (http://www.rcm.fi/rc-autot/team-associated-rc-autot/team-associated-sc10-4x4-1-10-scale-electric-4wd-short-course-race-truck-kit.html)

Äkkiä etsin nuo vain,joten hinta näyttää varmaan aika rajulta,kun tuohon joutuu kumpaankin ostamaan moottorin,nopeudensäätimen,radiot ja servon ainakin + mahd. öljyt diffiin ja jousii.

Suosittelen ostamaan käytetyn kisapirssin tältä foorumilta. Merkkinä varmaan Team Associated ihan hyvä.

rcpoju : Myynti/osto osio tosiaan on erikseen. Tuli vaan mieleen kun kyselit tuolla rifteriä toisessa topicissa.

EDIT : Tuossapa yksi kelpo nelkkukrossi : http://rc10.fi/index.php?topic=70604.0 (http://rc10.fi/index.php?topic=70604.0) 
Siihen vaan sitten sähköt,mutta muuten kyllä pitäisi olla laatu peli.
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: rcpoju - 19.10.12 - klo: 20.46
no se oli vaa kysymys mut en sentää uutta topiccii luonu ei pahala baro
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 19.10.12 - klo: 20.53
Kiitos vikkelästä vastausksesta. Ei se uuden setin ostaminenkaan ihan poissuljettu vaihtoehto ole mutta voisihan sitä käytetynkin sitte ostaa jos joku kunnollinen 4wd osuu eteen. Tässä talven aikana olisi tarkoitus saada auto ja hieroa se oman näköiseksi. Sitten kun radalle pääsee niin alkaa armoton reeni.
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: andy98 - 20.10.12 - klo: 00.59
Kavilan radalle ois varmaan joku käytetty 1/8 buggy mukavempi kun 1/10
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Kalle - 21.10.12 - klo: 09.45
Poijjaat Salossa ajelee 1/8 Losi 8ight Buggy 2.0-EU:lla ja Losi Ten-Scteellä. Kannattaa suosia jompaakumpaa noista, eli on ainakin osia kaikilla ja harvemmin noita rikki saa :)
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 21.10.12 - klo: 13.36
Nyt olis jo kiikaris yksi Kyosho...
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Blaze - 21.10.12 - klo: 13.40
Lainaus käyttäjältä: Baro - 21.10.12 - klo: 13.36
Nyt olis jo kiikaris yksi Kyosho...
Jos rtr ni en suosittele ostamaan.



terveisin:Pari kyöstin rtr autoa omistanut
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 21.10.12 - klo: 15.04
Kyosho Lazer zx5 tulossa postiin :D
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Soo - 21.10.12 - klo: 15.16
Todella paha virhe. Toivottavasti ei lopu harrastusinto tuohon laitteeseen.
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: daggeri - 21.10.12 - klo: 16.58
Voi voi... Valmistaudu siihen sittä että osia harvemmin löytyy hyllystä ja asiaskaspalvelu on tympeää..
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 21.10.12 - klo: 17.48
Jenkeistä osat edullisesti ja posti tuo postilaatikkoon... Ainakin kokemusta saa jos ja kun auton kumoaa ja osia hajoo.
Otsikko: Vs: Uusi ilmoittautuu
Kirjoitti: Baro - 24.10.12 - klo: 15.49
Paketti avattu, akut ladattu ja testattu :D Setissä oli kaikki mitä tarvitsinkin. auto, kolme akkua (orion), laturi, kassillinen varaosia :cool:, ohjelmoitavan lastun ohjeet (fusion podium), kahdet renkaat, lähetin kans tietty, varamoottori, vara-antenni.

Autoon oli vaihdettu paremmat iskarit ja kardaani sekä jotain muitakin osia pilkisti. Sininen alumiini vilkkuu siellä täällä.

Piruuttani perehdyin tuohon lastuun ja sain valittua minimum rising timen eli normal track conditions. Heh, tulee mieleen kun paintball-aseen sähköasetuksia säädeltiin niin on vähän sama henki..

Uus takasiipi pitää nikkaroida hieman jämäkämmästä jauhelihalaatikosta tai tilata amainhobbiesista...