Miten metanolia pitäisi oikeaoppisesti säilöä, entä valmista nitrattua sekoitusta ja pelkkää nitroa ?
Alakertaan on jäänyt ~10v vanhaa pelkkää metanolia noin 15litraa. Se on säilytetty täysin avaamattomana koko aika muovisessa kanisterissa. Onko metku mahdollisesti vielä käyttökelpoista ? Tietääkö sitä muuten kuin sekoittamalla pieni koe-erä, vai kannattaako kaataa suosiolla pois ?
ei se varmasi enään mitää hyvää ole ku on jo 10 vuotta vanhaa
Eikai puhdas metanoli niin kovin pahaksi mene.. Eri asia valmis sekoitettu polttoaine.
Valmiikse sekoitettuja polttoaineita tulisi säilyttää mahdollisimman tiivissä ja täydessä astiassa. Säilytyspaikan tulee olla viileä ja poissa auringosta. Tällöin polttoaineesta haihtuu mahdollisimaan vähän aineita.
Puhdas metanoli on varmaankin puhdasta metanolia edelleen 10 vuodenkin jälkeen. Tuskin se on muuttanut olemustaan, koska sillä ei ole mitään ainetta, jonka kanssa se voisi reagoida. Sen määrä on kuitenkin voinut vähetä huomattavastikin.
Metku on ollut 5l täysissä kanistereissa, joten ilmatilaa ei suuremmin ole ollut. Lisäksi säilytystila on pimeä ja viileä, joten kannattanee kokeilla, vaikka nitro ja öljy on aika kallista hukattavaksi. Tosin maksaa tuo 15l metkuakin jo jotain.
Nitroa ei ilmeisesti voi yksinään pitkiä aikoja säilöä vai vesittyykö jos on myös täydessä pullossa viileässä ? Risiiniöljyn säilömisestä itsellä onkin kokemuksia ja tulos on, ettei säily, menee klompeille. Tosin tuollaistakin öljyä aikanaan keitettiin takaisin juoksevaksi.
EDIT:
Hieman topiccia sivuten, kuulin että Shellin Advance racing M olisi kelvollinen öljy autokäyttöön ? Tuota vaan 16% :kö ja saman verran nitroa ?
Polttoainetta ei saa säilyttää betonilattialla. Syytä en tiedä, mutta niin se on.
Mun kaverin löpö oli 2vuotta vanhaa. ni tietämättä laitoin sitä autoon ja toimi ihan hyvin. ei se ainakaan siinä ajassa mikskään mee. se oli ollu vuoden partsilla.
Öljyn pitää seota hyvin metanoliin ja tuota eivät monet öljyt ymmärtääkseni tee. Tuo Advance M on mikroautoöljyä, jonka pitäisi sekoittua metanoliin, lisäksi tuossa on puolet risiiniöljyä.
Mää olen sekoitellut soppaani tavallista shellin täyssynteettistä kakstahtimoottoriöljyä. Toimii hyvin ja moottori saa tarpeeksi voitelua. On pysynyt hieman viileämpänä sen käytön aikana.