RC10.FI

Yleiset => Sähköautot => Aiheen aloitti: Joogeburi - 27.09.04 - klo: 09.33

Otsikko: Missähän vika?
Kirjoitti: Joogeburi - 27.09.04 - klo: 09.33
Kävin muutama viikonloppu sitten ajelemassa vanhalla sähkörossarillani, samalla tuli pulahdettua pari kertaa lätäkköön ja nyt olisi vianhaku vinkit tarpeen  :D
Nyt värkki toimii siten, että kun lähtee ajamaan ensimmäiset 15 sekunttia auto kulkee melkein kuin parhaina aikoina mutta sen jälkeen meno hiipuu kuin akku hyytyisi totaalisesti. Lopulta meno loppuu kokonaan.
Sen verran testailin himmeliä toisella vastarilla että näyttäisi siltä että vika ei ole siinä vaan ilmeisesti moottori - nopari akselilla. Noparin pitäisi olla jonkinlainen vettä pitävä eli tullaanko siihen johtopäätökseen että motti?

Voiko jostain päätellä / mitata / kokeilla missä vika?
Otsikko: Missähän vika?
Kirjoitti: Juhana - 27.09.04 - klo: 10.56
Kuulostaisi siltä, että koneesi ns. "kantaa" eli hiilet eivät saa kunnollista kosketusta kollektoriin. Koita vaikkapa putsata hiilikanavat hyvin ja katsoa, että hiilet liikkuvat siellä pehmeästi ilman minkään näköistä vastusta.
Otsikko: Missähän vika?
Kirjoitti: JuhoM - 27.09.04 - klo: 17.32
Jos auto ei lähde itsestään kulkemaan, vaan sille pitää tönätä alkuvauhti, niin silloin vika on hiilissä, tai, että ne ei kosketa kollektoriin.
Otsikko: Missähän vika?
Kirjoitti: Joogeburi - 28.09.04 - klo: 11.11
Putsasin hiilikanavat illalla ja kyllä ongelma taisi ratketa sillä. Kiitos avusta!!!
Otsikko: Missähän vika?
Kirjoitti: l150040 - 28.09.04 - klo: 11.12
Hyvä näin. Vastaava vika voi esiintyä myös, jos hiilet ovat liian lyhyet eivätkä yltä kunnolla kollektoriin.