Lainaus käyttäjältä: Maunomato - 09.11.25 - klo: 10.06Kummalla kannattaisi aloittaa krossi nelivedolla vai takavedolla oisko jotain vinkkejä tai tietoa?
Lähtökohtaisesti 2WD on suositeltavampi valinta. Ja jos ei "tiedä" haluavansa nelivetoa, sitä suuremmalla syyllä kannattaa valita takaveto.
Syitä on monia. 2WD on yksinkertaisempi ja edullisempi. Ajajia on enemmän, säätöapua ja ajoseuraa löytyy helpommin. Jos nämä ei riitä, voidaan keksiä lisääkin perusteluita.
4WD sopii sellaiselle joka haluaa nimenomaan nelivedon, eikä sitä himoa 2WD tyydytä. Hinta ja säätämisen määrä hyväkstytään osana elämäntapaa.

Kerhokisoissa on usein ainoastaan oman kylän kuskit keskenään. Krossi stockki luokat oli viime kesänä ajettuissa SM-kisoissa mahdollista ajaa harjoituskilpailuina, eipä hirveästi näkynyt kuskeja kisoissa.