Päävalikko
valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Viestit - IlkkaS

#1
Lainaus käyttäjältä: Kanki80 - 27.05.26 - klo: 20.00Tämä Suomen RC-yhteisö kuitenkin niin pieni, että yhteen hiileen tässä pitäs koittaa vaan puhaltaa, että pysyy tämä hieno laji hengissä.


Mukavaa Kesää!

Jukka Kankaanpää       


Samat sanat ja kyllähän teit tasokkaan yhteenvedon! Kiitokset testailusta ym. vaivannäöstä asianosaisille.👍


-Ilkka

 


#2
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 26.05.26 - klo: 05.57Vai että leluautoja ja ulinaa. Aivan mahtavaa ja kannustavaa argumentointia, näillä saadaan GT2000 luokan uskottavuus ja kiinnostavuus nousuun, levyvanteista huolimatta.

Täytyyhän tilannetta palauttaa maan pinnalle kun keskustelu alkaa mennä liian totiseksi.. 😉

Vielä hullumpaa olisi jos ajettaisiin kilpaa kymmenen kertaa suuremmilla leluautoilla joissa meidän pitäisi istua sisällä. 😅

Turha tuosta minun posken soitosta on ottaa mitään butthurttia. Minua vain närästää kun jokainen suhtautuu omaan kommenttiinsa niinkuin kyseessä olisi mielipide joka yhtenä ja ainoana valitaan sääntönä käyttöön.

Oletan että säännöistä lopulta päättävä porukka kykenee ottamaan huomioon kaikki perustellut mielipiteet ja muodostamaan niistä fiksun loppupäätelmän joka on perusteltavissa sillä tavalla että kukin ymmärtää miksi ratkaisu on tehty kokonaisuuden kannalta ja pystyy elämään sen kanssa.

Parhaiten keskustelua kannustaa se että mielipiteitä saa esittää vapaasti eikä keskeneräisistä mielipiteistä ryhdytä käymään jäsentenvälisiä verisiä taistoja.

Ja tietty se että julkista keskustelua käytäisiin. Ilmeisesti rengasasia tuotiin valmiiksi päätettynä tiedotteena. Julkinen keskustelu on tietyllä (tällä 😉) tavalla sottaista puuhaa mutta sen saa toimimaan esittämilläni periaatteilla, yhdistettynä raskaaseen vittuiluun elleivät keskustelijat kykene pitämään itseään aisoissa. 😁
Tavoitteet ja ideat julki, asiallista keskustelua ja kokonaisuutta parhaiten palvelevat ideat voittavat. 

Heittelen näitä kommentteja siltä pohjalta että olen harrastanut vasta vajaan pari vuotta mutta (tai ehkä juuri siksi) olen havainnut että samanlainen säätö säännöistä keskusteltaessa tuntuu olevan enemmin sääntö kuin poikkeus.
Uusista aktiiveista ei ainakaan meillä Kaakkois-Suomessa ole mitään valtavaa ylitarjontaa eli asiaan kannattaa kiinnittää huomiota.

-Ilkka









#3
Lainaus käyttäjältä: iippo777 - 25.05.26 - klo: 23.40Mikään ei ole niin vakavaa, kun leluautoilu.

Seon nähty moneen kertaan ja tullaan näkemään vielä aina niin kauan, kun näillä kilpaa ajetaan.

Ajatuksesi on kaunis, mutta tosiasiassa ollaan vakavan asian ääressä. Ymmärrän hyvin, että aktiivinen kuljettaja miettii juurikin tuota renkaiden kulumaa. Esim. Mikäli aktiivikuljettaja ajaa touringia kerralla sen 300 - 400 lappia ja renkaat kestää sen 200 lappia hyvänä niin onhan se merkittävä kustannus, kun renkaisiin menee viikossa isosti rahaa eli käyt ajamassa sen 2 kertaa ajat eli 4 sarjaa viikossa eli 4x35€ = 140€ renkaisiin viikossa niin eise ole enää kivalta tunnu.

Kaveri aikoinaan sanoi, että tähän lajiin kuuluu rengaskulut ja oon siitä samaa mieltä, mutta nämä kulut on yksi osa mikä pitää harrastamisen mielekkäänä.

Edellisen kommenttini oletus oli siis ilmeisesti oikea että kyse on yleisestä Volante vastustuksesta.
Olen kanssasi täsmälleen samaa mieltä harrastuksen kustannuksista. Itseäni vituttaa joka kerran maksaa hetkessä alta häviävistä Mini-Shimizuista tai rekan liimalla korjattavista haistp*skarenkaista (puhumattakaan bensaminin rengaskustannuksista) ja katselinkin aiemmin haikeudella gt2000n muistaakseni 28e/kierros liimattuja Ride sarjoja.


-Ilkka

#4
Lainaus käyttäjältä: iippo777 - 25.05.26 - klo: 14.30Ei tarvitse tutkia.
Löytyy kyllä aineita mitkä ei noista juokse esim. Kaikki hard to buff inkit yms vastaavat, mutta niiden käsittely on ihanaa ja suljetussa tilassa se rupeaa olemaan jo varsin mukavaa.

Mielestäni on mainiota, että vanteiden ominaisuuksien huonontaminen erilaisia maaleja yms käyttämällä on tosiaan sen arvoista, että saa sen renkaan pompottamaan ja vastaavasti sen maalin chippaamaan irti osuman seurauksena.

Heikompi alkas varmaan miettimään jo puolavannetta...

Heh. En arvannutkaan miten monella tavalla vaikiaa ja miten lähellä Vintiöiden Kesämiehen mielenmaisemaa tämä touringautoilu onkaan.. :grin: Totta helkkarissa tutkin ja kokeilen jos joku sopiva väri vain eteen sattuu. :smiley: Kertakäyttöisiä renkaitahan nämä ovat niin voi pikku hiljaa tehdä kokeiluja eivätkä nuo renkaat niin kovin hääviltä näytä käytön jälkeen muutenkaan.

Kannattaa huomata että tässä nyt aikuiset miehet keskustelevat leluautojen kiinassa ruiskuvalettujen vanteiden ulkonäöstä. Itselleni vanteiden ulkonäkö on herttaisen yhdentekevää mutta koetin helpottaa levyvanteiden aiheuttamaa esteettistä ja Riden menettämisen tuskaa tekemällä teknisen apuvälineen jolla koettua ahdistusta olisi mahdollista jos ei poistaa niin ainakin loiventaa.

Jos ulinan tavoitteena on kuitenkin tosiasiallisesti vain kaikin keinoin vähentää levyvanteellisen ja puolavanteena ruman Volanten kannatusta ja pyrkiä palaamaan takaisin aiempaan Ride -kantaan, sille on olemassa muita, ihan todellisiakin argumentteja.
Itse olen taipuvainen luottamaan siihen että sarjaa luotsaavat henkilöt ovat miettineet asian valmiiksi ja kokonaisuutena enkä lähde sotimaan tehtyä päätöstä vastaan. Pyrin vain ottamaan kantaa sellaisiin asioihin joilla jo tehtyyn päätökseen liittyvät negatiiviset vaikutukset saataisiin minimoitua.
Nimellisesti, vanhojen renkaiden käyttömahdollisuus kisoissa ja uusien kiekkojen koristelu vähemmän steriileiksi.


-Ilkka

#5
Lainaus käyttäjältä: iippo777 - 25.05.26 - klo: 09.01Lämmin suositus, ettei kukaan noita omia vanteitaan ala millään tussilla, maalilla tms käsittelemään.
Ensimmäisen kerran kun siihen vanteen sivuun lipsahtaa sitä bräkleeniä tai mitään puhdistusainetta renkaan putsauksen yhteydessä niin on komeesti maalit pitkin vannetta, putsausriepua sekä käsiä. Mikäli noita vanteita haluaa alkaa maalilla koristelemaan niin suositan, että vanteen maalattu pinta tämän jälkeen kalvotetaan (varmasti unohtumaton kokemus) tai lakataan jollain tymäkällä aineella kiinni.

Kukin tokin saa tehdä mitä haluaa omille vanteilleen, mutta puolavanne on puolavanne ja levyvanne on levyvanne.

 :grin: Juuri näinhän se on kuten sanot. Ei tarvi kovin paljon liuotinta kun väri lähtee juoksemaan.

Nimimerkillä: "Valoinko sokkelin turhaan" 😅 No. Ei ole ensimmäinen kerta kun ratkaisen ongelman jota ei joko ole olemassa tai jota ei kannattaisi ryhtyä ratkaisemaan. Eikä viimeinen.


Täytyy katsoa onko siihen joku kestävämpi tussi olemassa.



-Ilkka
#6
Lainaus käyttäjältä: Jolo - 24.05.26 - klo: 17.00Voin perustella tuon myös kun sanoin että kaikilla on samat säännöt renkaiden suhteen.
Olen itse molemmilla renkailla ajanut enkä toivo että näitä on radalla sekaisin, tämä johtuu ihan suoraan ajolinjojen ja jarrupaikkojen eroista volanten ja riden välillä ja näin aiheuttaa turhaa härdelliä radalle, kun siellä on nyt jo etu ja nelivedot sekaisin, niin ei sotketa sinne lisäksi vielä eri renkaita mitkä on täysin erilaiset ajoltaan.
Itse olisin kyllä ridellä jatkamisen kannalla, vaikka sillä sliksi versiolla millä ajetaan maailmallakin
-Antti

🤔 Annatko nyt siis kilpakumppaneidesi ymmärtää että vaivattomin tapa saada sinut kierroksille/pois perästä hiillostamasta on sotkea tarkoituksellisesti omaa ajorytmiä? 😉

Pointtisi on ensimmäinen vakavasti otettava mutta epäilen että kuskit jotka suhtautuvat KerhoCupin ajamiseen sellaisella vakavuudella että ovat ilomielin valmiita ottamaan puoli sekuntia kierroksella turpaan kuluttaakseen vanhat renkaansa pois ovat muutenkaan ajamassa niin millintarkkaa jonoajoa, johtopaikkaansa pitääkseen että jarrutuspaikoilla on juuri minkäänlaista merkitystä tai ennustettavuutta. Tai vielä edes ajaisivat samassa ryhmässä kuin he joille asialla on mitään todellista merkitystä.



-Ilkka


Vibekoodailin selaimessa toimivan vannesapluunageneraattorin jolla voi suunnitella sapluunat sen näköisiin vanteisiin kuin haluaa. Puolien määrä, split-puolien määrä, leveys, kulma, halkaisijat jne määriteltävissä vapaasti. Sapluunat monivärisille vanteille onnistuvat myös.
Vanteenkoristeluautomaatti ei ole kannanotto levyvanteiden tai minkään rengastyypin puolesta. 😅

#7
Lainaus käyttäjältä: Pekkanen - 24.05.26 - klo: 10.19Mun mielestä päätös siirtyä Volanten slikseihin on typerä. Päättäjät kommentoivat että levyvanne vie skaalamaisuutta vähäsen pois.... ei se vie sitä vähäsen pois vaan paljon. Ei paljoo lohduta että Volanten puolavanne sallittu, koska sitä vasta onkin vaikea ellei mahdotonta löytää mistään. RIDEn vanhaa rengasta olisi ollut saatavilla vaikka kuinka kun vähän viitsii katsella ympärilleen. Niin ja liityn myös niiden ihmettelijöiden joukkoon jotka kummeksuvat RIDEn kieltoa Volante-päätöksen jälkeen. Sille ei todellakaan ole mitään järjellistä perustetta varsinkin kun RIDE on vielä hitaampi kuin Volante.

Sikäli kun ketjun otsikko on sääntökeskustelu, ei kai Riden käyttöä ole erikseen ja varta vasten kielletty , on vain esitetty mielipiteitä puolesta ja .. no, vastaan ei ole esitetty varsinaisia perusteltuja mielipiteitä vaan 'mennään sääntöjen mukaan' -murahduksia joilla ei ilman perusteluja ole säännöistä käytävässä keskustelussa yhtään minkäänlaista lisäarvoa.

Kosmetiikkaan liittyen, katsoin erään kotimaisen RC-tarrafirman tarjontaa kun muistelin että heillä oli tarjolla mm. vannetarroja. No, tarjonnan nähtyäni, eipä ihan just tule olemaan sellaista tilannetta jossa maksaisin terveen (Foorumisofta näköjään korvaa sanoja nätimmillä versioilla. Käyttäkää mielikuvitusta) näköisistä tarroista viittätoista euroa/4kpl 😅 mutta mietin ettei varmaan olisi ns. ameriikan temppu suunnitella 3d-printattavaa jigiä jolla voisi viivoittaa vanteet tussilla vähemmän kolhon näköisiksi. Rengas on vakio ja tussiksi voi valita jonkin yleisesti saatavilla olevan tussimallin tietyllä kärjellä niin pitäis olla aika yleismallinen ratkaisu.

..Ja toimii. Tilasin koneälyltä FreeCAD -makron joka tuotti touring -vanteelle sopivan sapluunatiedoston. Koneaivolla oli suuria haasteita hahmottaa millainen sapluuna tarvitaan jotta saadaan tietynlainen lopputulos mutta alkoi lopulta mennä jakeluun. Tulostin TPU:sta eli sapluuna on litteä ja kun materiaali on joustavaa ja keskellä on sapluunan pyörän napaan keskittävä nysty, sapluuna on alas painettuna täysin vanteen koveran pinnan mukainen.
Lopputulos on ihan riittävän hyvä kertakäyttörenkaisiin.

Täytyy kokeilla monimutkaisempia indeksoituja, BBS tyylisiä pinnavanteita tms. ja monivärisiä hopean/harmaan eri sävyillä erillisillä sapluunoilla niinkuin silkkipainossa niin saa feikattua syvyysvaikutelmaa Tai värjätä renkaalle korkeampaa profiilia niin sopii myös omaan jenkkilotjaan. 😁

-Ilkka

#8
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 21.05.26 - klo: 16.11
Lainaus käyttäjältä: IlkkaS - 21.05.26 - klo: 14.36
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 21.05.26 - klo: 05.52Hakkilan radalla Volante/GT on kylätason kuskin ajamana 0.5sek/läppi nopeampi kun Ride ja on lähempänä omaa TSS vauhtia kun Ride/GT vauhtia.

Eli vanhat renkaat ovat hitaammat kuin uudet ja sääntöjä tulkitaan niin ettei niitä saisi niin halutessaan ajaa loppuun? 🤔 Kuulostaa loogiselta. 😁

Ei ihan auennut viestisi pointti.

Lainatussa viestissä on kerrottu Volanten ja Riden vauhtiero per läppi, ei muuta.

Se, että Hakkilan kuskit on päättäneet jatkaa Riden renkailla, ei johdu siitä että Rideä on hillottu kaapi täyteen, vaan siitä ettei haluta ajaa kalliimmalla ja pitävämmällä Volantella. Levyvanne ei myöskään innosta GT kuskeja.

:smiley: Silloin kannattaakin ottaa pari askelta taaksepäin ja pohtia olisiko viestini ollut tarkoitettu keskusteluun vain yleiseksi kommentiksi. Mielestäni Simon aiempi kommentti hyllyyn jäävistä renkaista on olennainen ja vaikuttaa meihin kaikkiin ketkä eivät ole ihan just ajamassa erävoitosta. En siis vastannut sinulle vaan lainasin kommenttisi olennaisimman osan argumentiksi sille että ilmeisesti vanha rengas ei ole uutta nopeampi. Nimimerkille Koheltaja suunnattu osuus päättyy tähän.  :wink:

Ei ole siis mitään järjellistä perustetta kieltää ihmisiä käyttämästä hyllyssä olevia vanhoja renkaitaan loppuun.

Vai onko rengasasiassa joku sellainen kulma jota en silkkaa ymmärtämättömyyttäni ja kokemattomuuttani osaa ottaa huomioon? Kelloa vastaan ajetaan ja hitaampi on aina hitaampi.


Näissä sääntökeskusteluissa on olennaista älytä ettei oma tilanne ole välttämättä yleistettävissä kaikkiin tai edes palvele kokonaisuuden etua. Joku hampaat irvessä voitosta, KerhoCuppia :smiley: ajava pitää täysin itsestään selvänä että totta helvetissä vain nopeinta kumia alle ja vanhat hitaat renkaat nuotioon. :grin:  Tämä näkemys ei kuitenkaan välttämättä ota millään tavalla huomioon heitä joille puoli sekuntia kierroksella ei ole minkäänlainen issue vaan olennaista on löytää taistelupareja joiden kanssa vääntää tasaista kisaa omalla tasolla.




-Ilkka

#9
Lainaus käyttäjältä: Koheltaja - 21.05.26 - klo: 05.52Hakkilan radalla Volante/GT on kylätason kuskin ajamana 0.5sek/läppi nopeampi kun Ride ja on lähempänä omaa TSS vauhtia kun Ride/GT vauhtia.

Eli vanhat renkaat ovat hitaammat kuin uudet ja sääntöjä tulkitaan niin ettei niitä saisi niin halutessaan ajaa loppuun? 🤔 Kuulostaa loogiselta. 😁


Olisiko sellainen välikausisääntö mahdollinen että vanhoilla renkailla saa ajaa siihen asti kunnes osoittautuu että vanhoista renkaista saa uusiin verrattuna jotain ilmeistä ja kiistatonta etua?

Itselläni ei ole ainuttakaan vanhan mallista rengasta mutta ymmärrän täysin jos joku hieman vähemmän mailasta puristava kuski on valmis ottamaan vanhojen renkaiden kierrosaikapenaltyn ja tyytyy ajamaan omassa nopeusryhmässään ainoastaan hauskanpidon vuoksi.



-Ilkka



 
#10


Nyt hei Classic-porukka ilmoittautumisia Hyvinkäälle sisään! Jos ei muuten niin ihan pelkästään siitä ilosta että rekkamiehet pääsevät kyynel-, kuola-, touhu- ym. tipat helmeillen ihailemaan miten thoroughbred racing-instrumentti Tamiya M03/05 leikkaa Hyvinkään mutkaan tarkasti ja toistettavasti kuin kirurgin skalpelli.

Ja miksei myös comppi/GT2000 porukkaa sillälailla sopivasti että saadaan nostajia eliitti Classic -eriin. 😉👍


-Ilkka
#11
Pitkästä aikaa taas VRC:n kimpussa!

Huomaa että oikealla autolla ajamisesta on tullut selkeää hyötyä simulla ajamiseen!😅

Ja nyt kesän jälkeen jälkiviisaana ja live-auton kanssa luistelleena/taistelleena, olisi ollut varmasti hyötyä käydä välillä paiskomassa autoa simulaattorissa niin ei olisi ehkä ollut aivan niin p*skajäykkänä ja varovaisena oikealla radalla.


-Ilkka
#12
Laitoin uuden aiheen jossa voi keskustella KerhoCupin yleisistä asioista jotka eivät liity suoranaisesti mihinkään autoluokkaan. Järjestelyt, toimintatavat ym.


Tulevaan keehokuppikauteen pari ehdotusta aloittajanäkökulmasta:

-Olisiko fiksua numeroida/merkata radan osat niin että auton päätyessä nutulleen voisi huutaa yksikäsitteisesti numeron missä mutkassa on miina odottamassa. Olisi paljon selkeämpää huutaa vaikkapa 'viisi' kuin lähteä tilanteessa funtsaamaan riittävän kuvaavaa nimeä jollekin radan osalle niin ettei kaikkien tarvitse alkaa varomaan ja tietenkin että he osaavat varoa keitä on miina odottamassa.. Radalla on ajolinjojen ulkopuolella/kulmissa yleensä sen verran tilaa että sinne mahtuisi hyvin teippaamaan laminoidut A4/A3-numerolaput.

-Kuskeilta nostovuorossa oleville kuskeille tuleva palaute on harvoin kovin rakentavaa :laugh: joten tuomarilla voisi olla joku pilli tms. äänimerkkilaite jolla voi nopeasti vinkata nostovuorossa oleville että tsekkaavat omat alueensa.

-Ja nostamiseen liittyvä koulutus ei mene koskaan hukkaan. Vaikka suurin osa tietää ja on pystynyt päättelemään homman luonteen, voisi olla hyvä homma määritellä ajajakokouksessa kullekin nostopaikalle kuuluvat tontit niin ettei ole tulkinnanvaraa kuka lähtee ja kerrata toimiminen erikoistilanteissa kuten esim. taittuneen korin helman oikaisu jos auto pysähtyy kohdalle, radan korjaukset ym.


Löytyykö muita vastaavan tyylisiä parannusajatuksia kisajärjestelyihin joissa ei tarvi muuta kuin järjestellä olemassa olevat palikat hieman eri tavalla?



-Ilkka
#13
Kotelosta on kokemuksia nyt parista kisasta. Elämän realiteetteja..
Ulkopuoliset servo ym. liittimet ovat näppärät mutta eivät ole hyvät ihan sinällään sillä MR30 liittimissä ei ole johtimille mitään vedonpoistoa. On siis ajan kysymys milloin auton tärinä murtaa johtimet irti juotoksen vierestä. Tulostin siis liittimille kulmakotelot jotka tuuttaan täyteen silikonia ja homma bueno. 

Printtasin kotelon alapuolikkaan PETGin sijaan joustavasta TPU:sta. Eristää tärinää eikä tarvi erillistä pantakiinnitystä kylkipuskureiden varsiin jolla homma oli aiemmin ratkaistu.

Yläpuolikas tulee myös uusiksi sillä tilasin kiinasta virtamittarin joka näyttää akun kapasiteetin mAh/%. Ja kylkeen tulee MINI logo.  :grin:

Tänään Tattarisuolla kotelo liittimineen oli oikeinkin kätevä sillä vaihdoin kisassa Miniin kaksi vetohihnaa ja ehdin vielä ajamaankin. Ensimmäiset kaksi hihnaa olivat Aliexpressistä hintaan alle 15€/kpl ja aivan täyttä kinup****a eli en suosittele kenellekään. Kuka halpa osta se p*ska saa. :grin:  Jälkimmäinen hihnoista katkesi pääsuoran päässä, sananmukaisesti aivan suorilta.


Rikoin aiemmassa Tampereen kisassa Hobbycenterin kylkipuskurit ja kun en ole ihan heti oppimassa ajamaan tai välttämään/tuottamaan tilanteita täytyi saada vahvemmat/toimivammat. Etsin ensin alumiiniprofiileja ja hiilikuituputkia mutta ne tulevat taipumaan tai muuten tuhoutumaan joten tarvi saada jotain järeämpää. Totesin että rautakaupan lasikuituiset 8mm aurauskepit ajavat asiansa aivan loistavasti. Ovat jänteviä, määrämittaisia, helppoja työstää ja ennen aivan kaikkea, halpoja. Alle euron / 1,5m. Niistä ja TPU liitoskappaleista rakentaa kylkipuskurit, etupuskurin vahvikkeen, turvakaaren jne.

Etupuskuri: Thingiversestä löytyy Miniin suunniteltu etupuskuri joka on tarkoitettu tulostettavaksi TPU:sta. Puskurissa on melko rujon näköisiä reikiä/kevennyksiä joten ilmeisesti tarkoitus on tulostaa kappale melko tiiviillä infillillä että puskuri kantaa itsensä jolloin kappaleesta tulisi ilman reikiä /kevennyksiä melko painava. Ajattelin että laitan puskurin alalaitaan urat tai läpi puskurin menevät 8mm reiät joihin tuuppaan pätkät aurauskeppiä jolloin voin printata koko kappaleen melko kevyellä infillillä ja aurauskepit antavat puskurille tarvittavan ryhdin.
Varsinaisesti ajatus lähti siitä että minulla on vain 220x220mm printteri joten puskurin joutuu joka tapauksessa tulostamaan osissa. Puskurin saa koottua sopivilla lohenpyrstöliitoksilla mutta se tarvii silti jotain sitomaan paketin kasaan joten miksipä ei hyödyntäisi aurauskeppejä jolloin itse puskurista saa tehtyä tulostuksen kannalta kevyemmän.



-Ilkka







#14

Tekeillä radiolaatikko. Kuva alla.
Kotelon päihin tulee vielä korvakkeet joilla se asettuu Hobbycenterin pohjalevyn kylkitankojen väliin. Kotelo tulee tulostettavaksi joustavasta TPU:sta ja kiinnitän sen nippusiteillä niin pitäisi tulla melko pommin ja tällin kestävä.
Koteloon pakataan:
-Shorty akku jolle on ulkoinen kiinteä liitin lataukselle
-ELRS 5ch vastaanotin
-Ponderi
-Tappokatkaisija sytytyksen katkaisuun
-Relekortti servojen sähköjen ohjaukseen jota ohjataan samalla vastarin kanavalla kuin tappokatkaisijaa.
-Jännite/virtamittari.
-Pääkatkaisija. Kuvassa on vielä kaksi vipukatkaisijaa mutta relekortti korvaa toisen.
-WAGO jousiliitinpari akkujännitteen jakeluun.

Kaikki muut nikaleet paitsi akku kiinnitetään kotelon kanteen jonka saa helposti irti autosta. Matalaan pohjalevyyn voi tehdä tarpeen mukaiset kiinnityspisteet jos jotain muuttuu jolloin pääsee vähemmällä printtaamisella.

Relekortti ja jännite/virtamittari ovat varmistelua sille että ohjausservot kestäisivät pidempään. Minulta on palanut kaksi servoa lyhyen ajan sisällä servosaverin mentyä ajoharjoitteluissa solmuun. Relekortilla voin katkaista servoilta sähköt heti kun näyttää siltä ettei ohjaus liiku. Virtamittari näyttää jos ohjauksen tuplaservot tappelevat keskenään tai auto kuluttaa muuten tavanomaista enemmän virtaa.

Vaihdan servojen liittimet MR30 liittimiin (30A) jotka tulevat kytkettäviksi kotelon kyljessä oleviin liittimiin. Tällöin servoille voi vetää suoran sähkön akulta eikä jännite hupene vastarin/servon vakioliittimiin. Ei tarvi myöskään tehdä koteloon avattavaa läpivientiä servojohdoille. Servojen liittimet voi hyödyntää kotelon sisällä vastarille.
Sama liitin tulee myös akun lataukseen (kolminapainen joten saa balanssilangan) ja tappokatkaisijan moottorille menevälle kaapelille.
Liittimien vaihdolla on oikea vaikutus sillä tein viime syksynä modauksen testiksi Savöx SB2290SG:hen ja siitä tuli hieman 'hermoheikomman' kuuloinen. Päättelin että servon tehdasviritys ottaa huomioon vakioliittimeen hukkuvan jännitteen ja kompensoi sitä kierämmällä PID-virityksellä.


-Ilkka
 
#15
Märisin aiemmassa viestissäni siitä että keskustelu on siirtynyt whatsappiin ja muihin kertakäyttöviestimiin. Korjausliikkeenä, aloitanpa ketjun liittyen itse suunniteltuihin ja/tai valmistettuihin osiin.

Sillä ajatuksella että porukan tahoillaan virittelemiä hyviä ratkaisuja saadaan jaettua yleiseen käyttöön ja voidaan yhdessä miettiä millä niistä saadaan vielä parempia ja toimivampia.

Ajan itse FG Minillä. Vaihdoin siihen väliakselijarrun tilalle pyöräjarrut joille piti saada voima servolta. Autossa alkujaan olleet servotangot olivat niin tuhannen mutkalla ja FG:n jarrusarjan alkuperäinen moottoriin kiinnitettävä vaijeristoppari niin luontojaan ankea että piirsin siihen tarkoitukseen kiinnikkeen jolla vetolinjan servolta vaijerille saa lähes viivasuoraksi pysty- ja sivusuunnassa ja veto jarruille jakautuu suht tasaisesti. Toimi sen verran hyvin että tein saman myös etujarrulle.

Vedontasausmokkula jonka kautta jarrulta jarrulle kulkeva vaijeri liitetään vetotankoon oli käytettynä ostamassani Minissä jo ennestään ja kopioin ajatuksen siekailematta kun se vaikutti toimivalta. Koska vetolinja on lähes viivasuora ei kyseisellä mokkulalla ole juurikaan varsinaista käyttöä mutta pääsee vähemmillä osilla ja liitoksilla kun voi pitää yhtenäistä vaijeria.

Jarruissa on vaijerin tilalla 1,2mm dyneemaa ja putkina 4/2mm teflonputkea. Toimii kuin junan vessa ja kitkat ovat aika minimaaliset.

Lisäsin aiemmin kiinteästi vetotankoon liitettyyn tasausmokkulaan jousen jonka ideana on jakaa jarruvoiman kasvaminen pidemmälle servovarren liikkeelle jolloin jarruihin saa hieman lisää tarkkuutta. Ilman jousta välykset ja joustot ovat sen verran minimaaliset että jarruvoiman kasvu on melko äkkinäistä.


Laittakaas jakoon mitä olette tehneet!

-Ilkka
 EDIT: Näköjään liitteiden lisääminenkin onnistuu! Muutin imgur -linkit liitteiksi. 👍
#16

Tervehdys! Oletko tuore harrastaja tai kiinnostunut 1/5 mittakaavan autoista?


Aloitin itse 2024 syksyllä FG Minin kanssa ja netin selaaminen, mukaan lukien RC10 keskustelut antoivat ensivaikutelman että koko touhu olisi kuollut ja kelottunut täysin pystyyn. Jo kymmenen vuotta sitten. 😅

Totuus on kuitenkin se että keskustelut ovat valitettavasti siirtyneet siirtyneet 'piiloon' tuoreemmille somealustoille joissa ei enää ole tämänkaltaisten palstojen sitä hyvää ominaisuutta että keskustelut ovat julkisia ja kenen tahansa googlattavissa, luettavissa ja innostuttavissa. Pikaviestimet kuten Whatsapp on äärimmäisen kätevä kulkiessaan aina mukana mutta aivan mieletön karhunpalvelus uusille harrastajille sekä olemassa olevalle harrastajakunnalle sillä olisi kaikkien etu että harrastus on hyvin näkyvillä ja uutta porukkaa alkaa ymmärtää oikeiden asioiden päälle.

Tämän tilanteen kanssa on kuitenkin elettävä eli kannattaa siis ilmoittaa olemassaolostaan ja kiinnostuksestaan niin joku ottaa sinuun yhteyttä ja järjestää sinut asiaankuuluviin ryhmiin. Ainakin asfalttiporukoissa meininki vaikuttaa rennolta ja kusipäitä on kiitettävän vähän, jos lopulta lainkaan. Renkaat ilmassa autoilevien porukoista en mene samalla lailla takuuseen.😅
Kokoontuminen porukalla radalle (Erona yksin bashailuun) tarkoittaa sitä että ajaminen keskeytyy erittäin harvoin jonkun osan tai osaamisen puutteeseen. Auton saa aina parsittua takaisin radalle. Ja ajaminen radalla, mies..henkilö henkilöä vastaan on vain niin täydellisen ihan eri asia kuin päämäärätön edestakaisin suhaaminen parkkipaikalla tai soramontulla.

Tämän rc -harrastuksen osan ainakin itseni yllättänyt erityispiirre on se että tätä on tehty niin tolkuttoman pitkään että suurin osa asioista on hyvällä tavalla vakiintunut eikä pyörää ole tarpeen keksiä uudelleen joka vuosi. On siis niin että jopa kymmenen vuotta vanhat nettikeskustelut ovat aivan käyttökelpoista tietoa. Autojen rakennekin on niissä määrin vakiintunut että osia tulee löytymään aina eikä kalusto vanhene/happane parin vuoden välein käsiin kun valmistaja keksii jotain 'uutta' ostettavaksi.

Tämä on täysi vastakohta esim. fpv-koptereille joissa kehitys ja trendit menevät sitä vauhtia eteenpäin että jos erehtyy pitämään kalustoaan ajan tasalla menee touhu enemmän firmisten päivitykseen ja muihin oheistoimintoihin kuin itse lentämiseen ja on pakko seurata kehitystä koko ajan tai tauon jälkeen mukaan hyppääminen tarkoittaa aloittamista lähes nollista.



-Ilkka


#17
Lainaus käyttäjältä: Verskis - 02.04.25 - klo: 23.26Miksi ne on ylipäätään kielletty, kun esikuvissakin ne tulevat yli?

Laiskuus/kyvyttömyys/haluttomuus muotoilla yksikäsitteisiä mutta mahdollisimman paljon vapauksia antavia sääntöjä?  :smiley:

Ymmärtääkseni kaikki totisemmin kilvanajoon suhtautuvat ajavat koreilla jotka ovat sääntöjen rajamailla korista saatavan suorituskyvyllisen edun suhteen. Korimn mittasuhteet ovat litistyneet tms. Tyypillisesti, tylsiä rc -auton näköisiä :wink:  semi-kiiloja jotka eivät herätä mitään mielenkiintoa jos rataa kiertää myös joku hyvällä maulla tehty, sielukkaampi skaala-auto vaikkei ne suorituskyvyltään olisikaan aivan absoluuttista kärkeä.

Liittyykö korien rajoittamiseen muita näkökulmia kuin turvallisuus ja suorituskyky suhteessa ulkonäköön?

Päätellen siitä että kaikki vakavissaan downforcea hakevat rc korit -sarjasta riippumatta- ovat lähinnä koomisen näköisiä kauhoja/kiiloja eikä siipiä, voitaneen olettaa että katukäyttöön hyväksytystä esikuvasta tehdyn skaalamallin siipien vaikutus on ~0.
Suorituskykyä ei siis synny.

Oma kulmani tähän keskusteluun on se että haluaisin nähdä tuon mustan Porschen kiertämässä rataa jos ja kun se on rakennettu lähellekään samalla tasolle kuin aiemmat punainen 911 ja vihreä Mini. 👍




#18
Lainaus käyttäjältä: Sauli Lumikko - 21.12.24 - klo: 10.20
En tiennyt sellaisesta, että jotkut lähettimet toimii suoraan peliohjaimina ilman erillistä USB-sovitinta ja ylimääräistä vastaria.

Myös Radiomaster MT12 toimii pelkällä USB -kaapelilla. Pitäisi ilmeisesti toimia myös bluetoothilla jos ohjain on OpenLRS -versio?
#19
Kokeilkaas irtoaako öljystä kaasuja laittamalla öljypurkki sinällään alipaineeseen niin että selviää onko öljyssä itsessään kaasuja eli pääsisikö koko öljyerästä kaasut ennakkoon poistamalla pikkasen vähemmällä painimisella iskareiden kanssa.

Huomasin aikanaan fillarin jarruja ison 60ml lääkeruiskun kanssa ilmaillessani että korkkaamattomasta purkista kaadetusta jarrunesteestä irtoaa aika reilut kuohat kun vetäisee ruiskuun alipaineen (ruisku ilmattomaksi, kärsä kiinni ja vetää männän taakse)
Jarruneste myös käyttäytyy kaasuttomana erikoisella tavalla sillä ruuvarilla koputettaessa se ilmeisesti kavitoi (Hetki kopautuksen jälkeen kuuluva terävä slapback napsaus) tai ainakin nesteeseen liuenneena ollut muu neste kiehahtaa. Ilmiö vähenee toistettaessa (kaasut pois ruiskusta ja uusi tyhjiö) joten todennäköisesti jäljelle jäävä neste on parempaa/kokoon puristumattomampaa/kaasuttomampaa kuin ilman käsittelyä.

FFUUuu: Säästyisi vaivaa kun googlaisi heti. Toimii. Öljy siis kannattaa alipaineistaa jo ennen iskariin valuttelua tai saman homman pääsee tekemään iskarissa huomattavasti hankalammin nähtävässä paikassa. Kunnolla kuoletettu öljy tuskin ehtii vetää kaasuja itseensä iskariin valutettaessa joten iskariin kaadon jälkeen tarvii poistaa enää iskarin ilmataskut.  https://youtu.be/ALd5_q_uRXE?si=3XMw0XDt67tH5GeP&t=599

-Ilkka

:shocked: Ja nyt, tässä kohdassa, hetkeä ennen Lähetä-painikkeen painamista lienee syytä mainita että melko todennäköinen syy foorumin hiljenemiselle löytyy tuosta alta jos joka helvetin viestin yhteydessä on perusteltava olevansa ihminen.