Päävalikko
valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Aiheet - pukki81

#1
Noni. Latasin ohjainta latauspistokkeen kautta. Acomsissa oli sisällä ladattavat duracellit. Olivat latauksessa n. 4 tuntia ja ainakin yksi akuista oli räjähtänyt. Koko ohjain ja paristokotelo aivan säpäleinä.

Alla kuvia.

Onko hajua mistä moinen voisi johtua? Eilen ohjain ja akut oli käytössä normaalisti, ja ladannutkin olen monta kertaa aikaisemmin samalla laturilla ym.
#2
Terve,

Nyt hjälp. Kelit ovat muuttuneet kosteiksi. Ajon jälkeen vastarin&akun kotelossa n. desi vettä. Vaikuttaa ikävästi laitteen toimintaan.

Miten tuon vastarikotelon saa tiivistettyä? Onko olemassa tuuning-osaa, valmiiksi tiivistä, esim. o-renkailla tjsp. tiivisteillä?

Käytännön kannalta esim. minigrip-pussit eivät toimi, ei vain mahdu tuonne vastarikoteloon.

Mikä ihme tuossa on ettei voi tehdä tiiviitä vastarin koteloita autoihin...

#3
Polttisautot / Pakoputken elaksointi?
15.10.08 - klo: 13.05
Noh, mietteitä: onnistuuko pakoputken elaksointi ja kestääkö väri lämpöä?

Homma pitäisi toteuttaa kotioloissa ala Ari-Pekan ohjeet (http://personal.inet.fi/koti/liljeroos/muuta/muuta.html#elaksointi)

Elikkäs auton pakoputki (rtr) on pahemman kerran rutussa, oikaisin sitä jo jäädyttämällä. Ei se vielä ole täysin suora. Ajattelin kiillottaa putken mutta onnistuuko elaksointi värilliseksi ja millainen on pinnan kesto?

Nähdäänkö hassu pinkki pakoputki trugyssa?
#4
Tervehdys,

Mistä johtuu käynnistys ja säätövaikeudet kun vaihdan tulppaa os a3 -> Rb nro 5?
Moottorina force .32

Neljännes kierrosta kumpaa tahansa neulaa kumpaan tahansa suuntaan ja kone ei käynnisty vetostartilla. Starttiboksia ei ole käytössä.

RB:n tulpalla ei myöskään voi säätöihin kajota ajon aikana, ja kone sammuilee satunnaisesti kaasuttaessa.

Os a3 tulpalla käynnistyy "laakista"


#5
Löytyykö harrastajia akselilta Jurva-Kurikka-Kauhajoki tjsp, lähimaastosta kuitenkin.