Kisakutsua päivitetty varattu tiedotteille osiossa.
Kalle
Kalle
RC10.fi kunnioittaa sivuston perustajan, Heulin (Pauli Helin), muistoa 17.6.2025.
Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.
Näytä viestit valikkoLainaus käyttäjältä: Verskis - 29.01.25 - klo: 12.25Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 29.01.25 - klo: 10.56Ei ole Tamiya myynyt hetkeen aikaan Minin koria. Ilmeisesti lisenssi BMW:n (Minin nykyinen omistaja) kanssa oli loppunut jossain vaiheessa, mutta nyt ovat tehneet uuden lisenssisopimuksen.
Tuota minin koriahan on saanut koko ajan. Toki pieniä muutoksia on alkuperäiseen nähden korissa.
Lainaus käyttäjältä: _jtr_ - 26.12.24 - klo: 22.11Kyllä pitää paikkansa. Samaan aikaan FTT/12 Track kisa fullspeedillä. Aiheuttaa kisajärjestely vaikeuksia Tampereella.
Ei päässyt kysymään tuossa kalenterisäikeessä, niin kysyn täällä. Kuulin huhua, että Tampereella ei ajeta tammikuussa. Pitääkö tämä paikkansa ja jos pitää, niin onko uusi päivä selvillä?
Lainaus käyttäjältä: C1S F1 - 21.11.24 - klo: 22.41
Kertokaahan miten sitten viime vkl krossikisat Hakkilassa pystyttiin viemään läpi paljon nopeammin. Mä vahvasti veikkaan että jotkut päättävät tahot vaan haluavat ajaa paria luokkaa niin olis meikkaus eikun mekkaus aikaa.Korian kisoissa yhtä luokkaa ajaneena tulos oli, että ajetaan 8min ja sit raavitaan munia melkein 2h. Erät vaan käyntiin heti 1min vaihtoajalla niin tapahtuu. Toimitsijat kyllä kerkee käymään kusella sen verran annan anteeksi, mutta 12h kisapäivä ja sitten vielä 3,5h ajoa kotiin on aika pitkä päivä. Samaan hengen vetoon ihmettelen miksi kalenteriin on tullut yhtäkkiä yksi kilpailu lisää vaikka kausi on jo polkaistu käyntiin.sekin kisa voitaisi ajaa vaikka Hakkilassa kun on uudet matot ja kaikkee nii ei tarvitsisi ajaa samalla paikalla kahdesti. Mutta keskustellaan näistä lisää lauantaina naamatusten ja pidetään hauskaa.
Kiitos ja anteeksi
Lainaus käyttäjältä: C1S F1 - 21.11.24 - klo: 12.42
Aika pitkä päivä tulee. Mielestäni lounastauon vois ottaa pois. Tossa on niin paljon aikaa että jokainen ehtii kyllä syömään ja näin sais nipistettyä sen 45 min.
Lainaus käyttäjältä: C1S F1 - 07.11.24 - klo: 20.47Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 28.10.24 - klo: 08.30Lainaus käyttäjältä: C1S F1 - 28.10.24 - klo: 08.27
Onko perjantainna mahdollisuus treenata?
Ei ole perjantaina treenejä.
Kalle
Toivottavasti rata on sitten profiililtaan uusi ja ajamaton, ettei tule tilannetta jossa toiset on ajanut profiililla 4000 Lappia ja toiset ei yhtään. Käsittääkseni Korian kisassa oli treeni mahdollisuus joka olisi tässäkin kisassa hyvä etenkin jos jotkut tulee kuitenki jo perjantaina paikalle. Ainakin minä
Lainaus käyttäjältä: C1S F1 - 28.10.24 - klo: 08.27
Onko perjantainna mahdollisuus treenata?
Lainaus käyttäjältä: Verskis - 21.08.24 - klo: 09.20
En tiedä, kuuluuko tämä kysymys tänne sääntökeskustelun alle, mutta lämpeneekö tuo harjaton Quicrun-moottori niin paljon, että tarvisi tuulettimen?
Itse olen ajanut nyt kesän harjallisella Tamiyan vakiomoottorilla ("hopeakannulla"), ja se tuntuu lämpenevän aika tavalla. Talveksi aion hommata harjattoman Quicrunin, mutta pitääkö sille alkaa tuulettimen asennusta askartelemaan?
Lainaus käyttäjältä: Sauli Lumikko - 25.06.24 - klo: 09.31
Hakusessa olisi renkaat matolle (Hakkila) ja pitäis sopia Comp-luokkaan eli Shimizut kiikarissa. Kannattaako laittaa joka nurkkaan samanlainen rengas vai eteen/taakse pehmeämpää? Medium vai Hard? Ajotaidot ei ole erinomaiset joten helpoin ajettavuus kiinnostaa.
Lainaus käyttäjältä: Majuri - 07.06.24 - klo: 20.51
Tällä osallistujamäärällä ollaan siinä rajalla että ajetaanko Korpilahdella lainkaan ,ei kata edes alueen vuokraa,
..katsotaan pari päivää
Lainaus käyttäjältä: JSa - 07.04.24 - klo: 08.41Lainaus käyttäjältä: pitsinki - 06.04.24 - klo: 22.58Lainaus käyttäjältä: JSa - 06.04.24 - klo: 16.30
Myös painorajan noston kannalla, harvassa on edulliset rungot mitkä on alle 1400g suoraa laatikosta. Omalla ajotaidolla 100g painonpudotus on Hervannassa 0.3s pois 8minuutin mediaanista eli reilu kierros lisää 8min aika-ajossa. Mun mielestä turha seurata touring sääntöjä painorajan suhteen jos tarkotus on nähdä näyttäviä autoja radalla.
Nyt en kyllä ihan ymmärrä tätä painon nosto juttua, et mitä järkeä siinä on?
Halpoihin runkoihin, mitä tulee niin Yokomo RS 1.0(209€) painaa ilman koria/akkua 1018g. Painoonhan vaikuttaa, myös suuresti millaisella akulla ajat.
Itsellä tuo Yokomo kisa kunnossa 1402g ja eikä todellakaan ole millään kiilakorilla, vaan 60:sen Impalan kopalla. Tällä yhdistelmällä Kuopion kisassa 3 sija.
Minä pitäisin nuo painot tuollaisenaan, enkä lähtisi niitä nostelemaan. Jos saisin päättää, niin kieltäisin kaikki kiilakorit GT2000 luokasta, ja suuntaisin ennemmin VTR tyylisiin koppiin, näillä saataisiin näyttävyyttä radallemutta tämä on vaan minun mielipide.
Kalle Raatikainen #92#
No sinähän sen tuossa ylempänä hyvin avasit, ehkä sullakin olisi ollut kirkkaampi punnus kaulassa jos olisit ajanut 1400g säännöillä. Ja samaa mieltä korien osalta, siinä ratkee samalla myös tuo paino ongelma kun vaihdetaan nykyiset 60g touring korit vaikka Tamiyan 150g Nismo gtr tai vastaaviin. Ei tarvi juurikaan punnuksia lisäillä kun korit painaa sen verran reippaammin.
Lainaus käyttäjältä: JSa - 06.04.24 - klo: 16.30
Myös painorajan noston kannalla, harvassa on edulliset rungot mitkä on alle 1400g suoraa laatikosta. Omalla ajotaidolla 100g painonpudotus on Hervannassa 0.3s pois 8minuutin mediaanista eli reilu kierros lisää 8min aika-ajossa. Mun mielestä turha seurata touring sääntöjä painorajan suhteen jos tarkotus on nähdä näyttäviä autoja radalla.
Lainaus käyttäjältä: kyoshodbx - 01.04.24 - klo: 09.32Tuo 13t kone on vanha kombin kone, johon voi laittaa 18 pinjonin. Classikissa 13.5 kone.
Niin tuo 10,5,mutta ymmärsinkö nyt kuitenkaan oikein?onko niin että se glassik 13t kone käy myös kompiin kun pistää 18 pinjonin?
Lainaus käyttäjältä: kyoshodbx - 30.03.24 - klo: 09.15https://www.hobbylinna.fi/fi/product/motor-quicrun-3650sd-10-5t-g2/HW30404309?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw8J6wBhDXARIsAPo7QA9EX81xM-ezuSC36hQm80GyHxFNUlMdP2oJlwjO0VVvfDWTw-Kc-e8aArylEALw_wcB
Tuli hommattua tämmöinen vekotin.ex omistajan jäljiltä koneena oli speedpassion 2500 kv motti.ei vauhti riitä.tämän hetkisen huonon saatavuuden takia en virallista konetta tähän hätään tilannut.mutta laatikosta löytyi edellisen minin jäljiltä kiina hoppypro 13t 3000kv motti.laitoin sen paikalleen et pääsöö kruisailemaan.jos vauhti asettuu samaan oikean koneen kanssa,niin onko mahdoton ajatus et silla pääsisi kisaamaan?
Olen kyllä lukenut säännöt,ja ikään kuin ymmärtänytkin ne.mutta kun?
Lainaus käyttäjältä: JSa - 06.02.24 - klo: 16.00
Terve!
Onko ollut ikinä keskustelua noiden muiden edullisten FWD mchassisten sallimisesta?
Ajan gt2000 cartenin etuveto turistilla ja tuossa m210 fwd olisi paljon samoja osia turistin kanssa.
Lainaus käyttäjältä: SourOldGeezer - 22.01.24 - klo: 23.03Lainaus käyttäjältä: Luigi54/vielä vanhempi - 15.01.24 - klo: 20.32
Vastaanpa nyt yhteyshenkilön puolesta ....
Subarun kori varmaankin OK. (jos oon väärässä Kanki älähtäköön ...)
Henk.koht. kilpailunumero anotaan (valitaan varaamattomista) yhteyshenkilöltä eli "Kanki" hoitaa ja
numerot jokainen askartelee/hoitaa sitten itse ...väh. 2 kpl auton kummallekin sivulle , selkeästi havaittavat.
Että näin.
Barbie
Liekö riippuu sitten kisasta ja järjestäjästä, kun Äänekoskella numerot tuli järjestäjän puolesta GT2000 kisassa ainakin
Lainaus käyttäjältä: oldfart - 21.01.24 - klo: 22.28
Sähköpostilla ilmoittautuneita olen pyytänyt laittamaan myrcm ään myös. Olisiko 1 ollu?
Lainaus käyttäjältä: oldfart - 21.01.24 - klo: 16.11
Laittakaa ilmot sisään. Muuten ajetaan rekkakisa ja minit jää pois..
Lainaus käyttäjältä: savolja - 29.12.23 - klo: 23.19
Eikö Tampereen kisa mahtunut muualle kuin Kuopion korrikisan päälle? Olisi tuolla kalenterissa ollut tilaa tuon ajankohdan molemmin puolin ja korrikisojen aikataulut on julkistettu jo pari kuukautta sitten.
Lainaus käyttäjältä: Verskis - 17.11.23 - klo: 16.07
Milloin kevättalven kisapäivät julkaistaan? Olisi kiva tietää ne jo, että tietäisi välttää muita kissanristiäisiä samoina päivinä.
Lainaus käyttäjältä: Verskis - 20.10.23 - klo: 20.18Eipä juuri kun kaikki ajaa etuvedolla tällä hetkellä.
Mini compissahan on muuten sallittu etu-ja takavedot sekaisin. Onko siellä ilmennyt mitään ongelmia sen johdosta?