moro.
tuli tuossa mielenkiinnosta mieleen kun en kelkkaa omista mutta olen ollut kyydissä ja ajanut (lumella) niin tuli mieleen että kuinkas kovaa veden päällä parhaillaan pääsee tai ootte menny?
tuli tuossa mielenkiinnosta mieleen kun en kelkkaa omista mutta olen ollut kyydissä ja ajanut (lumella) niin tuli mieleen että kuinkas kovaa veden päällä parhaillaan pääsee tai ootte menny?

mikä on hyvä koska justiinsa otin pienen puntatin jolla otin painot kaikista osista mitä mulla on. mukana painavimmatkin renkaat ne takapään painavat osat kun yhden kokeeksi käsin tein, moottori, akku yms. multa oikeastaan tällähetkellä puuttuu ainoastaan pohjalevy, etu ala tukivarret, ja sitten ne taka akselin kiinnitys osat jotka tulee cncllä sitten pohjalevyn kanssa. Yhden etutukivarrenkin olen melkein saanut valmiiksi joten senkin painon sain otettua eli tästä punnituksesta puuttuu ainoastaan ruuvin ja pohja.
mutta nyt on järkevämmin saatu 2s lipo sekä n. 4600 kv kone niin 150km/h Toki tuota saa laskettua helposti pinjonin vaihtamalla jolla saa parin hampaan tiputuksella nopeuden siihen 100-125 kilsaa tunnissa.
mutta tuota mun suunnitelmaa kun tein niin otin vähän mallia muista autoista tai siis yhdestä mun 4:stä autosta cen me16 mt:stä jossa on justiin lähes samallailla toi ns. ylätukivarsi joka on vain sellanen muovinen n.5-6mm paksu tanko. ja tuossa lähes sama idea.
( sen siitä saa ku käyttää 2€ halppis kierrepakkaa ). Eli muutos tuli siitä kun omistan minirevon ja mulla tossa laatikossa kourallinen minirevon axle carriereja ja päätin sovittaa ne valmiit osat tohon mun suunnitelmaan jonka seurauksena ''hieman'' paremman näköinen etupääkin
renkaan pitais olla sellainen missä joko ei ole inserttiä ollenkaan tai ihan low profile rengas. Jos joku tietää ton kokosia renkaita saa olla foami ja ja hexi koolla ei ole väliä koska hexit teen sen mukaan itse mitkä renkaat sopivat (tai ostan valmiit ja vähän modaan tohon akselille sopivaksi). Olisin todella kiitollinen jos joku haluuaisi kertoa ja jos jaksaa niin linkata johonkin paikkaan mistä niitä saisi. Mielellään suomesta mutta sillä ei varsinaista väliä ole.
se vaan sopi tohon paremmin ku joku muu esim. metal.