Päävalikko

Uutiset:

RC10.fi kunnioittaa sivuston perustajan, Heulin (Pauli Helin), muistoa 17.6.2025.

ns. turhat topicit ja foorumi käytös

Aloittaja |juhkii|, 31.01.12 - klo: 19.34

|juhkii|

Haluaisin pikkusen nostaa esille hyviä käytöstapoja netissä.  Itseäni alkanut tympimänään tälläkin foorumilla esiintyvät tavat.

vaikka joku perustaa sen uuden täysin turhan topicin niin voi sinne vastata muutakin kuin että mee muualle kysymään tai vastaava aihe on jo olemassa

se nyt sattuu olemaan jo kysynyt sitä ja topic on jo tehty, niin ihan hyvin siihen kysymykseen voi vastata, jonka jälkeen ohjaa oikeaan aiheeseen.   Ei se internet täyty ihan heti vaikka kirjoittasit sen vastaukseksenkin siihen samaan turhaan topiciin.

Yleensä kysyjä kuitenkin tarvitsee sen tiedon että voi jatkaa tekemisiään, ei häntä huvita odottaa vastausta että turha topic,vastaava on jo olemassa. se tieto tuskin auttaa.

Tiedän että joku on erimieltä tästäkin ja kauheeta huutoo kun on nin paljon turhia topiceja. ei niitä olis silti syhtään sen enempää koska ne samat topicit on jo tehty, ainut vaan että nyt niistä topiceista ei löydykkään vastausta jos joku vaikka hakukoneen kautta sitä etsii. 


Lisätkää muitakin hyviä tapoja ja kommentoikaa joka suuntaan. 

tiedän että uuden aiheen aloittaminen on kielletty ennen kuin on tarkistanut onko vastaavaa olemassa mutta ei sitä kaikkea voi silti muistaa aina, varsinkaan jos on hirvee hätä ajamaan muttei tiedä miks auto ei käynnisty.   En yllytä uusien turhien aiheiden tekoon.
Ite tekemällä saa semmosen ku tulee.
Kyosho inferno TR15 ST. LRP s10 Blast BX.

bluebeetle

...ja Netikettikin löytyi kun kokeili hakua... : http://rc10.fi/index.php?topic=45535.msg423717#msg423717

Sorry, oli ihan pakko..
Xray T3´11 , T3´12 , T4 + muutama muu

|juhkii|

#2
no joo oma moka.  vaihdetaanpas tämän aiheen nimee kun tuo netiketti turhan laaja käsite. + servaan ihteni.

Just muutes olin kirjottanu jotai puolet tuostaki stoorista mutta sitte rupesin miettimää että onkohan jo sama olemassa..   en kumminkaan kehannu tarkistaa ku hyvä stoori ois hävinny joten se sitte jäi :D välilehtikään tullu mieleen siinä hötäkässä.
Ite tekemällä saa semmosen ku tulee.
Kyosho inferno TR15 ST. LRP s10 Blast BX.

Sotaloordi

Näistä turhista topiceista vielä sen verran, että kun niissä on tarpeeksi kinasteltu jne ja kenties ohjattu kysyjä mahdolliseen oikeaan viestiketjuun, niin poistaako näitä turhia topicceja ketään? Moderaattorit?
Toisella foorumilla mitä seuraan ja lueskelen lähes päivittäin modet puuttuvat ja poistelevat turhia kirjoituksia yms. melkoisen hanakasti. Tosin kiukuttelua siitäkin tulee ;)

esim. stampede jne - ketjussakin on lähemmäs 300 sivua ja shaissea melkoinen määrä mukana.

Itse keltanokkana olen etsinyt täältä kaikenmoista enemmän ja vähemmän hyödyllistä tietoa ja turhankin usein törmännyt ihan turhanpäiväisiin hölynpöly-ketjuihin ja samoihin asioihin monessa paikassa.

Ja joo, olisi ihan mukava myös jos hieman edes yritettäisiin puuttua tekstin ulkoasuun. Ihan penaalista yrittää lukea yhtäpötkökirjoituksiailmanvälimerkkejäsaatimitääntolkkua.

ps. en ole moderaattori, eikä ole stampedeakaan  :wink:
Team Losi JRX2, Caster Racing SK10B, Big Bear.

Heuli

Yleensä olen laittanut lukkoon "turhan topicin", esim. tässä http://rc10.fi/index.php?topic=63659.0

Heti ei noille deleteä viitsi näyttää että viestin kirjoittanut henkilö löytää oikeaan paikkaan, mutta jos jotain haittaa kovasti lukkoon laitetut aiheet mihin ei voi enää kirjoittaa voin niitä tarvittaessa poistaakin.

Sotaloordi

http://rc10.fi/index.php?topic=62855.0

Tässä nyt esimerkkinä melkoisen turhanpäiväinen topicci? (vastaus oli kyllä erittäin hyvä ja selkeä)
Lähinnä nyt ajoin takaa tuollaisia parin vastauksen topicceja missä ei oikeastaan ole mitään järkevää, ainakaan mitään sellaista mitä ei muualta (haulla) löytäisi. Ehkä myös pelkät hymiöt yms. sivuntäytteet vastauksina voisivat mielestäni saada deleteä?

Team Losi JRX2, Caster Racing SK10B, Big Bear.

|juhkii|

Kyllä, mutta tuossakin tilanteessas muisti servon vähän väärin niin tuskinpa on hakutoiminnolla oikeeta tietoo löytynyt.  Jokatapauksessa tuollaisen sen vastauksen pitäs olla, ohjaus oikeaan, mutta silti kerrotaan vastaus.

Onko minkälainen homma tehä ohjelma joka poistaa automaattisesti topicit johon ei vastata esim. kahteen vuoteen?
Todennäköisesti silloin on kyse turhasta ja kuolleesta aiheesta.
   ja vaikka siinä jotain järkeä olisikin niin helppohan se on uusi tehdä.
tai vaikka ei poistaskaan mutta ilmottas automaattisi modeille. helpottas vahtimista.

Ite tekemällä saa semmosen ku tulee.
Kyosho inferno TR15 ST. LRP s10 Blast BX.

koivistonkylä

Itse ainakin vastustan tuota 2 vuotta vanhojen juttujen poistoa, Luen joskus mielenkiinnosta vanhoja juttuja ja onhan noita muutaman vuoden vanhoja polttisautoja tehty nyt sähköpeleiks jotenka sitäkin kautta katois hyviä juttuja/vinkkejä.
Hpi Savage XL-E & Vorza, Trx erevo 1/16, Kyosho XXL

|juhkii|

Se on kyllä totta mutta otappas vaikka tuo yleinen keskutelu, mene viimeisen sivun aiheisiin ja aukaise sattuman varainen aihe.  viimesin viesti on vuodela <2002 ja korkeintaan kaks sivua diipadaapaa
Ite tekemällä saa semmosen ku tulee.
Kyosho inferno TR15 ST. LRP s10 Blast BX.

lassii

Oon alottajan kanssa samaa mieltä asiassa. Ite käytän googlee ja foorumin hakua ja jatkan aiheita mut pään aukomista tulee silti eikä välttämättä vastauksia kuulu. Koita tässä sitte harrastaa. Sain sentään pidettyä itteni pois tältä foorumilta ku koitin MFR käymään muttei mitään sanonu.

Tällänen avautuminen.
Kyosho Inferno 7.5, MFR, DST, Acme Werewolf

|juhkii|

Kyllä tuo on toinen asia mikä ihteeni risoi aiemmin kun olin tuore tapaus näissä piireissä varsinkin sähköauto puolella.

Kun alottelija laittaa kysymyksen niin hyvin usein siihen ei vastata tai käsketään etsimään tietoa googlesta.

Ehkä nyt kun jotain itsekkin älyää niin on vähentyny se vastaamatta jättäminen. onko kysymykset sitten paremmin muotoiltu ja oikealla termeillä sanottu sitä en tiedä, ehkä ne alottelijan kysymyksen on vaan niin tyhmiä ettei kukaan jaksa vastailla niihin, mutta ei ne oo itestäänselvyyksiä sille alottelijalle.
Ite tekemällä saa semmosen ku tulee.
Kyosho inferno TR15 ST. LRP s10 Blast BX.

vms

RC autojen perusteisiin ja perustason virittelyyn keskittyvä wikisivusto olisi mainio paikka tallentaa se useimmiten tarvittava tieto.
Slash 4x4 Monster

Heuli

Ari-Pekan RC-sivut on toiminut tähän asti "yleisenä rc-autowikinä": http://personal.inet.fi/koti/liljeroos/

Osa asioista alkaa olemaan vanhoja joten kunnollinen wiki mihin on muidenkin helppo päivittää tietoja olisi parempi, esim. rc-lennokeilla on oma wikinsä: http://wiki.lennokit.net/index.php/Etusivu

Samanlaista oli tarkoitus järjestää rc-autoille viime vuonna, mutta alkuinnostuksen jälkeen on jäänyt toteuttajaa odottamaan.

vms

Käytännön toimiva wikiratkaisuhan olisi että jokaiselle automallille (tai joukolle hyvin samankaltaisia autoja) olisi oma wikisivunsa, vähän samaan tapaan kuin täällä foorumilla on topic per auto. Tätä sopii toivoa edelleen.
Slash 4x4 Monster

pijokela

Lainaus käyttäjältä: Heuli - 02.02.12 - klo: 17.02
Samanlaista oli tarkoitus järjestää rc-autoille viime vuonna, mutta alkuinnostuksen jälkeen on jäänyt toteuttajaa odottamaan.
Minä tuollaiseen hiukan niin kuin jo lupauduinkin, mutta silloin oli tarkoitus kirjoittaa tänne foorumille pysyvään aiheeseen tekstiä ja se oli vain todella kamalaa. Foorumi on foorumi ja sinne ei ole kiva kirjoittaa pitkiä tekstejä.

Millaista tekemistä wikin pystyttämiseen tarvittaisiin?
Tamiya DF-03Ra | Xray T3 2011 | HPI Blitz | CRC gen xi

Heuli

Jonkintasoinen koodiapina tarvittais se pystyttämään sekä palvelintilaa, uskoisin että tältäkin foorumilta löytyisi sisällöntuottajia sinne. Wikipediassa on jonkin verran tietoja (mm. http://fi.wikipedia.org/wiki/Radio-ohjattu_pienoismalli ) mutta olisihan se oma wiki parempi.

pijokela

Lainaus käyttäjältä: Heuli - 02.02.12 - klo: 20.40
Wikipediassa on jonkin verran tietoja (mm. http://fi.wikipedia.org/wiki/Radio-ohjattu_pienoismalli ) mutta olisihan se oma wiki parempi.
Suomenkielisestä wikipediasta en tiedä, mutta englanninkielisestä ainakin deletoidaan aika herkästi materiaalia, joka on liian yksityiskohtaista ja johonkin tiettyyn alaan liittyvää. Oma olisi parempi.
Tamiya DF-03Ra | Xray T3 2011 | HPI Blitz | CRC gen xi

Tomy

Tänne on helppoa luoda wiki: wikispaces.com

Ei tarvitse olla koodiapina eikä tarvita omaa palvelintilaa.