Redcat-Maverick MT on taas nipussa

Kardaanin tappi on nyt tehty 4mm "koboltti" poranterästä...vaikutti kyllä aika kovalta, saa nähdä kestääkö ?
Olipa tuossa vähän muutakin löystynyt...keskidiffin taka coupling-kupista oli lähtenyt se M6x6 lukitusruuvi, koko kuppi tippui pois kun otin kardaanin irti. Hyvän hintaisia nuo ruuvit...MCD:n M6x6 pidätinruuvi 7.20eur pari ja ruuvikaupasta 12.9 kova 10 kpl / 1.50eur
Ruuvi oli jäljistä päätellen kiilautunut pukin ja kupin väliin painaen alumiiniin kunnon jäljen. Myös etukardaanin kupista samainen ruuvi oli löysällä...korvattu uusilla ja kunnolla lukitetta väliin.
Vaihteistonkoppa oli puolillaan hiekkaa ja mujua, mistä lie sinne päätynyt, kun kopassa ei ole muuta aukkoa kuin se jarruvivun viereinen pieni "kolmio"...rattaat oli kuitenkin ihan kunnossa. Putsattu ja hinkattu kunnolla grafiittia rattaisiin siinä toivossa että voitelee ja vähentää kitkaa.
Takatukivarsiin täytyy viritellä jonkinlaiset "roiskeläpät" suojaamaan hiekka- & kurasuihkulta, täytyy varmaan "uhrata" joku muovipurkki ja nippareilla kiinni.
Hyvin näyttää Rovan "Bajan" suojakumitkin toimivan takavetareissa. Kaipa tuohon voisi laittaa jotkin "merkki" kumeksetkin, mutta näyttää nuo Rovanitkin siinä kestävän ja eBay:sta saa helposti lisää.
Kytkin...no joo se onkin sitten oma juttunsa, sehän savusi yhdellä aikaisemmalla ajokerralla oikein kunnolla, mietin silloin että laittaako sinne joku Lauter tai sen kiinan kopio tai FS Racing teräskytkin. En kuitenkaan tehnyt sille mitään, sillä sen jälkeen se toimi kuin kuuluisa junankäymälä. Meno oli ehkä sellaista että autossa olisi ollut jäykempi 8000 - 9000 rpm jousi kytkimessä ja vaati pikkasen enemmän kierroksia liikkeelle lähdössä, muuten toimi täysin. Ihmettelin vain kun kytkin ei enää kärynnyt, vaikka olisi luullut käyvän juuri toisin päin.
Nyt kun kone oli irti, niin huomasin ettei siellä ollut enää ollenkaan kytkinpintoja eli siitä oli tullut "teräskytkin"

, silti se kiipesi komeasti jyrkkiä hiekkakuopan seiniä ylös alas pehmeässä hiekassa ilman mitään ongelmia. Odotin koko ajan milloin se palanut kytkin antautuu lopullisesti, mutta eikö mitä, sieltä antautuikin voimansiirto

No nyt siellä on FS Racing oikeat teräspalat 6000rmp jousella kokeeksi, katsotaan miten käy ? Veikkaampa että kytkin tarttuu nyt kiinni vain alhaisemmilla kierroksilla.
Loppupelissä kun noita FSR:n paloja vertasi niihin palaneisiin "mitä lie merkkiä" paloihin, niin ainoa ero on ehkä n. 2mm paksumpi "pinta"

En heitä pois noita paloja, saatan laittaa joskus vielä takaisin kiinni !