Noh, tämmöistä ei vielä löytynyt, ja itse tarvisin apua tulppien kanssa.
Mitä tulppaa itse käytätte, miten on toiminut?
Itelläni on ollut FirePower F4,F5 ja F6 tulpat kyoshon "mahtavassa" GX21 koneessa, eikä yksikään ole kestänyt litraa enempää, vaikka seos on säädetty juuri sopivan rikkaalle, missä vika.
Tulpissa. Vaihda esim O.S #8 niin uskoisin kestävän huomattavasti pidempään. Se parin euron hintaero kuittaantuu nopeasti kun ei tarvi yhtenään uusia tulppia :grin:
Mulla on sellanen käsitys että O.S. #8 tulppa voisi olla ok.
Ja lisäksi sellanen käsitys jos tulppia menee niin kannattaa katsoa kiertokangen alalenkki, väljä lenkki rikkoo tulppia. Lisäksi voit kokeilla kokeilla vähentää kompressiota toisella kuparishimmillä tulpan alle tai jäähdytyskannen alle, voisi sekin auttaa. 16% nitro on helpompi säätää kuin 25%
e: Ile ehtikin jos vastata Ossin tulpasta, hyvä että ollaan samoilla linjoilla :grin:
Sama kokemus itsellä, Kyosho-kaupasta saa ahkeraan ostaa uutta tulpaa GX21:een. Taisi
välillä olla niin, että tulppa ei kestänyt edes 5 desin tankkauspullon ajamista. :embarrassed: Nyt tulppien menekki helpottanee, kun GX21 on hyllyllä ja autossa kiinni O.S. :tongue: O.S:n tulppia en Kyoshossa entinyt kokeilemaan mutta voi hyvinki olla, että kestäisivät pidempään.
O.S:n v-spec + O.S P3-tulppa kestää helposti yli gallonan ilman ongelmia.
Kone on liian piikillä jos tulppia menee jatkuvasti eikä alalenkki ole väljä.
Juu, näin varmaan on. Eikä edes aina ole omaa syytä tuo liian piikillä olo, nimittäin yhdessä vaiheessa GX21:n pääneula pyöri omia aikojaan tärinän vaikutuksesta... Taisi pari tulppaa kypsyä siinäkin, ennenkuin tajusin mistä on kysymys!
Jep. Rautakaupasta voi ostaa putkimiehen teflonteippiä jota voi kiertää neulojen kierteeseen niin auttaa pysymään neuloja paikoillaan. Tää nyt on vähän niksipirkka -osastoa .. :cool:
Onneksi nuo O.S:ät ei näyttäisi olevan "itsesäätyvää" mallia. :smiley:
OS moottoreiden ohella on muitakin laadukkaita vaihtoehtoja.
Joo, mistä osseja sit saa ostettua, saako medasecilta? Kyosholla on pelkkaa firepoweria...
Sit viel et O.S tulpillahan ei saa maksimi tehoja kyoshon koneissa koska niis on lyhyempi kanta, eli bensa ei puristu niin tiivisti( mikä nyt olikaan oikea termi)...??
Sama kanta niissä on. Kato googlesta, löytyy monesta Suomalaisesta firmasta noita OSsin tulppia...
itsellä on nosramin tulppia joita saa hobbylinnasta.
omasta kokemuksesta kyoshon .18 koneessa parhaiten toiminut tulppa oli O.S:n 8. Voin suositella. Toinen taisi olla SH:n 6.
Kyoshon 0.28 koneessa myös OS 8 toiminut loistavasti, Atalasta ostin jopa näitä tulppia :shocked:
Joo täytynee koittaa niitä O.S tulppia, qwickfireä kuinka moni teistä edes koittanut, miten toiminut omassa koneessasi?
Anteeksi nyt jos kielenkäyttöni on jotenkin karkeaa.
Ostin uuden tulpan, (firePower F6) sitä suositeltiin kaupassa "hyväksi tulpaksi syksyn viileään säähän", noh ostin tulpan maksoin siitä noin 6 euroa. ostin myös jäährytyskannen alle tulevia alumiiniprikkoja 2 kpl. otin varmaan päälle, ja laitoin molemmat prikat, joten niitä oli yhteensä 4 kpl, 0.1mm/kpl.
Remmoin sitä autoa sitten 5 minuuttia käyntiin täydellä hehkulla ja kun sitten vihdoin sain sen käyntiin, sain ajettua pari minuuttia jonka jälkeen auto sammui eikä suostunut enää käynnistymään(ARVATKAA VITUTTIKO??). lisäksi vetokäynnistin takkuili, joten ei muuta kun vikaa selvittämään!
Tulos: koneen takalaakeri sanoi sopimuksen irti, ja alle 5 minuuttia käytetyn hehkutulpan lanka on painunut myttyyn tulpan pohjalle, eikä hehku enää, pihisee vain. Rahaa ei ole älyttömästi, ja viimeisen kuukauden aikana on mennyt jo 3, KOLME tulppaa. nyt pitäis vielä uudet laakerit hommata. ARVATKAAPA TEKISKÖ MIELI HEITTÄÄ KOKO MOTTI SEINÄÄN...!!
Taitaa tulppien kuluminen johtua laakereista tai alalenkin väljyydestä, ei tulppien "huonoudesta". Jos mäntä pääsee ylemmäksi kuin on tarkoitettu, muuttuu puristussuhde rajusti eikä mikään tulppa kestä niitä olosuhteita. Väljyyden ensimmäinen merkki on usein lisääntynyt tulppien rikkoutuminen.
taidan jättää tuon koneen johonki laatikon perälle ja ostaa tuon novarossin koneen missä on vetokäynnistin. muutenkin huono kone tuo GX21...
kannattaa satsata se 100 eskoo ja hankkia heti vaikka käytettynä starttiboxi. Loppuu se nykiminen ja auton saa huomattavasti helpommin käyntiin.
Mikäs olisi hyvä tulppa näillä keleillä HPI Nitrostar F4.6 pannuun ?
Ajeltu on nyt Nosram R5 tulpilla...toimii ihan ok, mutta pitäskö käyttää jotain lämpimämpää, mitä ?
Joku vanha ilmeisesti HPI R4 ei tuntunut oikein pelaavan...ei vaan saanu säädettyä sitten millään ettei sammuisi jossain vaiheessa kesken ajoa.
Kyseinen tulppa voi olla viallinen muutenkin, löyty auton mukana tulleista romppeista.
Onko tuo OS #8 hyvä ?
Tuli hankittua myös OS R5 tulppia eli vissiin kylmimpiä mitä OS:lta löytyy...jossakin sanottu että olisi hyvä kuumalla kelillä tollasessa koneessa, mutta onko ?
Sorry jos tyhmiä kysymyksiä, mutta on uusi harrastus mulle.
itsellä on nyt käytössä (ei ole tosin sama kone eikä autokaan) nosramin r4 ja hyvin pelittää
Kysymyksiä:
1. Täytyykö tulpan koko langan hehkua kunnolla päästä asti?
2. Ovatko orionin F6 tulpat hintansa (11€/kpl) väärtejä?
Eiköhän Ossissa toimi sen oma P3 parhaiten...? :roll:
Lainaus käyttäjältä: ampperi - 17.12.10 - klo: 22.54
Eiköhän Ossissa toimi sen oma P3 parhaiten...? :roll:
Varmaankin. Sais vaan läheltä heti noita orioneja, eikä tarvi venailla päiviä. Mutta joo, pari P3 tulppaa varastoon, niin ajaa jo pitkään.
Ja säästää 3 euroa per tulppa. Jestas tota Kössin hinnoittelua...
Lainaus käyttäjältä: ampperi - 17.12.10 - klo: 23.10
Ja säästää 3 euroa per tulppa. Jestas tota Kössin hinnoittelua...
Eikä pelkästään sen :grin: http://www.hobbylinna.com/glow-plug-p-7129.html
Joo. Itse asiassa säästää kaksi euroa, muistin että olis ollut 8 euroa. 8,90e RF:llä, HobbyPeoplessa ja Rc-Garagessa (viimeisestä ei sitten saa mitään nettikaupasta :sad:).
Lainaus käyttäjältä: ampperi - 18.12.10 - klo: 12.37
Joo. Itse asiassa säästää kaksi euroa, muistin että olis ollut 8 euroa. 8,90e RF:llä, HobbyPeoplessa ja Rc-Garagessa (viimeisestä ei sitten saa mitään nettikaupasta :sad:).
Joo-o. RF on hyvä ja sieltä varmaan ostan lähes kaiken muunkin mahdollisen, kun x-ray painotteinen kauppa on :cool:
tässä olis tällanen kysymys: kun nyt normaalisti oon käyttäny losin 454 koneessa os#8 tulppaa nytte tilasin konversiokitin turbotulpalle niin mitä eroo nytte on sillä turbotulpalla ja normilla? tuoko tehoa lisää/kierroksia??
Mietin vaan kun ostin tuossa noita OS P3:sii ja niissä ei tule kuparishimmejä mukana että onko ne shimmit pakollisia vai ei ? Kone on alpha s852.
LainaaMietin vaan kun ostin tuossa noita OS P3:sii ja niissä ei tule kuparishimmejä mukana että onko ne shimmit pakollisia vai ei ? Kone on alpha s852.
Turbotulpissa ei sitä mukana tule, eikä niitä tarvitse koneissa jotka käyttää turbotulppia.
Turbotulpan alaosan kartio tiivistää tulpan kanteen.
Eli tästä keskustelusta voi vetää johtopäätöksen, että suomessa ajetaan OS:n p3:lla jos on turbokansi ja OS:n #8 jos on normi kierre?
Onko muita tulppia mitä käytetään aktiivisesti?
Turbotulpista Alphassa OS P3-P6, Orion CRF:ssä Picco P6TH. SH .21:ssa SH#7. SH .28:ssa SH/Racers Edge #5 normitulppa.
Tollasia tullut käytettyä...
Werksin B5:ssa GT-autoissa monilla taisi olla OS RP6.
Novarosseissa taitaa omat tulpat pelata parhaiten.
Lainaus käyttäjältä: goos - 05.03.11 - klo: 11.15
Eli tästä keskustelusta voi vetää johtopäätöksen, että suomessa ajetaan OS:n p3:lla jos on turbokansi ja OS:n #8 jos on normi kierre?
Onko muita tulppia mitä käytetään aktiivisesti?
Lähinnä se mitä oikeesti käytetään turbokantisissa, on nimenomaan P3
Varsinkin osseissa käytetään vain P3 tulppaa.
P4 vasta oikeasti kuumissa olosuhteissa.... mitä se sitten lie tarkoittaakaan kun kuitenkin kaukoidän MM kisoissakin sillä P3 lähinnä rullattu.
P4 tulppaa on monet kokeillu, mutta lähinnä palanneet takaisin kolmoseen sen varmemman toimivuuden takia.
Noi käytettävät tulpat on pitkälti konekohtaisia. Yleensä noi pannut on shimmattu sen verran matalille purustuksille, että P3 tapaiset ultrakuumat tulpat pelaa OK. Samaten tuollainen erittäin kuuma tulppa helpottaa sisäänajoa kun kone käy nätimmin ollessaan rikkaalla -> lanka hehkuu kuumempana eikä ylimääräinen fuili jäähdytä sitä liikaa -> kone pysyy helpommin käynnissä. Sama juttu on kisakäytössä ja muutenkin ajettaessa. Mitä kylmempi tulppa, sitä tarkempi kone on varsinkin alaneulan säädöstä ettei esim. tankkauksen jälkeen tule stumppauksia. Edelleen jos puristuksia nostetaan, täytyy käyttää kylmempää tulppaa koska tulpan lämpöarvo säätää myös ennakkoa ja kuumempi tulppa = enemmän ennakkoa = suurempi vaara että pannu "nakuttaa" kilut piloille. Tän lisäksi hommassa on vielä 100^10 muuta jutta jotka vaikuttaa asioihin. Eli sinällään noiden kylmempien tulppien kanssa tulee toimeen ja ne tuo omia etujaan, mutta homma on kertaluokkaa vaikeampaa ja pitää tietää mitä tekee.
Yksinkertaistettuna kuitenkin:
1# kato mitä valmistaja suosittelee koneeseen
2# jos em. ei hajua ja kone on stokki trimmissä, niin turbokoneeseen voi tuupata P3 tai vastaavan (esim. Alpha T3)
3# jos kyseessä OS niin kuten Hoke totesi, P3 ja unohda asia
Lainaus käyttäjältä: goos - 05.03.11 - klo: 11.15
Eli tästä keskustelusta voi vetää johtopäätöksen, että suomessa ajetaan OS:n p3:lla jos on turbokansi ja OS:n #8 jos on normi kierre?
Onko muita tulppia mitä käytetään aktiivisesti?
Orionin tulppa Orionin koneissa ja RB tulppa RB:n koneissa. Novarossista en tiedä.
Lämpöarvo vaihtelee moottorin koon (esim tourinki tai krossi) ja nitromäärän mukaan. RB krossikoneissa CP-02 on hyvä valinta.
Lainaus käyttäjältä: GT Warrior - 05.03.11 - klo: 17.14
Orionin tulppa Orionin koneissa ja RB tulppa RB:n koneissa. Novarossista en tiedä.
Näissäkin kannattaa olla tarkkana, kun on Japanin ja kahta eri Italian-Orionia. Uusimmathan ovat Sirio-pohjaisia, edelliset Piccoon perustuvia. Tulppiakin on jokaiseen vastaavasti.
Tarkoitan niitä mitä Kössin katalogissa on. En niitä vanhoja.
Ne on varmaankin niitä Sirion tulppia, en ole uskaltanut kokeilla... Mulla taasen on kaksi Picco-Orionia, joihin Piccon tulpat parempia; .21 ja .28 Wasp CRF.. Orionin tulppavalikoima on uusiutunut aina, kun on uusi moottorivalmistaja tullut kuvioihin.
Picco-pohjaisiin koneisiin on suositeltu aina pelkkää Piccon tulppaa, koska kartiossa tai kierteessä jotain eroa.
nimim. Japsi-Orionin tulppia paketillinen, mitähän niillä tekis..