käväsin kattelemassa taas autoja ja toi otsikon mukainen auto pisti silmään ja haluisin vähän lisää tietoa siitä. onko toi ihan kunnon auto vai leviääkö heti ensi mereillä?
EDIT: Muutin otsikkoa
- Antti Hellgren
Tuolla http://www.teamlosi.com on yksi video siitä imuroitavissa missä ne päristelee jossain crossiradalla sillä jenkeissä. Itse kun katsoin tuon videon niin olin positiivisesti yllättynyt. Sen perusteella se ei ainakaan vaikuttanut miltään ihan lelulta. Vauhtia oli, hypyt meni kauniisti ja ääntäkin lähti enemmän kuin tiukat p*erun verran. ;)
joo itsekkin katsoin ton videon jr-hobbyssä ja näytti ihan hyvältä. siellä lukee että se on ready set että kai siihen kuuluu radiot ja servot samaan pakettiin ettei oo pahan hintanenkaan (198€)
Videota on taidettu muuten jonkin verran nopeuttaa, sen verran kulmikkailta hypyt näyttivät?
Auto on kyllä hieno, ei juurikaan ylimääräisiä vitkuttimia ja optio-osien hinnat vaikuttavat suht' inhimillisiltä (vrt. zeta-osasto). Korivalikoima saisi kyllä olla heti alkuun laajempi, tuo truckipuoli kun ei oikein itseen pure mutta jokin Baja Beetle-tyylin koppa voisi saada heräteostoksille. Pikku juttuja mutta niillä näitä usein myydään. :wink: Edellytykset tulevalle suosiolle on kyllä selvästi olemassa.
Katsokaapas kuinka laajaa alupala-valikoimaa alkaa Mini-T:hen olla tarjolla, sääli että nuo kaikki on perinteistä sähkönsinistä.
http://www.asiatees.com/model.php?brand=Team%20Losi&model=Mini-T&pid=1
En tiedä olisiko tämä pitänyt laittaa polttispuolelle... :D En tiedä myöskään mitä järkeä tässä on, mutta anyway, Mini-T polttomoottorilla.
http://sharon.commonservers.com/~tfbrace1/pix/03_07_04/mini_t.wmv
Muistaako joku missä sivulla se oli sellanen video jossa tolla autolla ajeltiin golf kentällä ja sinä oli harjaton kiinni? Haluisin katsoa sen uudestaan mutta en muista missä se on.
Oishan tollanen aivan kiva vaikka pihalla ajella ja istuu tuolisss ja hyppii kukkapenkeistä...
Tänään tuli auto Saksasta. Mini-Z Shopista tilasin. Rahat maksoin etumaksuna, viikko sitten olivat perillä ja viikon kesti, jotta auton sain postista (seurantakoodilla olisin saanut eilen). Mini-T RTR + kuulalaakerit + postikulut = 204e. Ei siis paha. Palvelu sujui sujuvasti englannin kielellä. Sähköpostiin vastailivat rivakammin, kuin suomalaiset liikkeet.. :wink:
Sitten hieman ensituntumaa autosta:
Ensinnäkin, olin erittäin yllättynyt siitä, että auto on pitkälti tarkka kopio 1/10-luokan truckista. Kaikki vain on hieman pienempää.
Akkuna olen testiajoissa käyttänyt kahden kennon ETEC1200MAh Lithium-Polymeeriakkua. Täydessä latingissa akun jännite on (aina) 8,4V. Vastaa siis ~6-7kennoista NiMH-pakettia, ainakin periaattessa. Akun painohan tosin on alle puolet NiMH-paketista, kapasiteetti silti suurempi. Jatkossa tulen käyttämään 2/3 A (vai AA?) koon KAN1050 NiMH-kennoja, tai vastaavia.
Moottorina on vakiona tullut 280-mabuchi. Nurkissa odottaa kuitenkin 350-koon lennokista yli jäänyt mabuchi. 350-koon moottorin ominaisuudet eivät välttämättä ole sopivat (voi kiertää liian vähän), joten voi olla, että joudun tilaamaan kiertävämmän (graupnerin moottorit maksavat 7-9e/kpl). 300/350-koon moottoria varten joudun ilmeisesti modifioimaan motor-platea. Vakiomoottorille LiPo jaksaa antaa mainiosti virtaa. Sora lentää ja meno on yllättävän vauhdikasta. Saisi kuitenkin olla vauhdikkaampaakin.. :wink:
Säätöjä autosta löytyy periaatteessa kaikki samat, mitä 1/10-luokan autosta. Päällimmäisenä pyörien kulmat ovat säädettävissä, myöskin iskareille on useita kiinnityspisteitä. Slipper-kytkin löytyy myös.
Heikoin kohta on ehdottomasti iskarit. Kitkaiskareista tuntuu kitka olevan hukassa, perä pomppii levottomasti jousien varassa vailla vastusta. Öljyiskarit tulevat hankintalistalle, kun kuppi tulee täyteen.
Kävin koeajamassa autoa paikallisella "radalla". Meno oli aivan maittavaa, mutta luonnollisesti pieni auto reagoi herkemmin pieniinkin pomppuihin radalla. Satunnainen kasvillisuus siellä täällä keskellä ajolinjaa oli hallaa Minille, auto lähti niistä herkästi hallitsemattomiin pomppuihin. Hypyt sujuvat, mutta kaasunkäytön kanssa tulee olla tarkkana. Liian aikaisin päästetty kaasu tiputtaa auton armotta nokalleen.
Auto taipuu hyvin myös sisälle. Olettaen siis, että on tarpeeksi tilaa.. :wink:
Sanoisinko siis, että hinta-laatusuhteeltaan mainio auto. Sopivasti piristettynä autolla pystyisi ehkäpä härnäämään isomman kokoluokan autoja myös. Luonnollisesti kisaaminen olisi kuitenkin mukavinta vastaavien autojen kesken. Senpä takia olisikin toivottavaa, että autoja saataisiin Suomeen lisää. Jos tilaaminen Saksasta ei nappaa, voit aina kysyä Hobbylinnan Mikolta (toivottavasti hän ei ota itseensä vinkistäni... :wink: )
Kuvia löytyy, osa otettu ilman salamaa, menivät pieleen....
http://personal.inet.fi/koti/antti/mini-t/uusi/index.htm
Nappaahan kuva etu- ja takarenkaiden hexoista, vai kuinka kiinnitys on toteutettu? Veikkaan että moottorin vaihto tekee paljon, on selvää ettei pelkkä kasvanut jännite enää tarjoa paljoakaan lisää tehoa kun moottorin omat rajoitukset tulevat vastaan. Video olisi tietysti kova sana myös.
Jeps. Mitä jenkkien raportteihin tulee, niin kasvanut jännite (4:stä kennosta 6:n) tuo paljon lisää tuolla vakio-280 moottorilla. Kierroksia siis tulee lisää koneeseen, mutta 7 tai 8 kennoa alkaa olla jo säätimellekin liikaa.
Pyörien kiinnitys on vastaava, kuin Asso B2/B3, eli ei heksaa vaan pelkkä tappi. Ja edessä ei tappiakaan. Täytyy napsia kuvaa kun ehtii.
Tuuppa Antti käymään täällä niin laitetaan iskareihin mattoautojen vaimennninsiirappia jos vaikka auttais :wink:
Jos pesuaineet, elintarvikkeet, sun muut jätetään pois, niin voishan sinne jotain siirappia törkätäkin.. Paluuvaimennuksen pitäisi kuitenkin päästää männät ylös asti, muuten katoaa maavara hätäseen autosta.. :wink:
Eikös tohon Mini-T:n pitänyt hankkia eri iskarit jos niihin meinaa öljyjä laittaa? Ainakin Losin sivuilla on öljyiskarit erikseen myynnissä.
Juu, öljyiskarit erikseen. Ajattelinkin, että jos näillä mattoautomiehillä on jotain omia jippojaan kitkaiskareiden tunaamiseen.. Mutta saattaapa olla, että Losin kitkaiskari ei ole rakenteeltaan vastaava, kuin mattiksen.
http://www.teamlosi.com/newprod/2004prods/mini_baja.htm Tuommoinen kori. Tuo on mielestäni hienompi kuin vakio...
Nonii.. Joutessani asensin Mini-T:hen Mabuchin 350-koon moottorin. Virrankulutus kasvaa, LiPo-akulla tehonlisäys ei ollut huomattava, LiPo-paketilleni moottorin virrankulutus oli liikaa näemmä. Ylikokoisella Bebekin euron kennoista rakennetulla 7,2V paketilla moottorin tehoreservit sain kuitenkin käyttööni. Tehonlisäys on huomattava, vaikka akku onkin painoltaan ainakin 3-kertainen vrt. LiPo.. KAN1050-kennoilla uskoisin tilanteen parantuvan, toisekseen, bebek-akku ei edes mahdu rungon sisään, vaan korin joutuu väkisin runnomaan rungon yli tulevien kennojen päälle.
Asennus vaati modifointia motor-plateen. 350/300-koon moottorit käyttävät samaa kiinnitystä. Jenkit suosivat kovasti 300-koon virimoottoreita Mini-T:ssä. Valmiita Motor Plateja 300-koon moottorille saa myös ostaa, jos ei halua tärvellä alkuperäistä. 280 ja 300/350-koon moottorit ovat halkaisijaltaan samat, mutta 300/350-koon moottorissa moottorin kiinnitysruuvit ovat halkaisijaltaan isommalla kehällä. Porakoneella jyrsin kolot isommalle kehälle. Jälki ei ollut kaunista, mutta tulos jokseenkin toivottu, hyvä niin.
KANit kun tulee, niin uutta mosaa pääsen testaamaan myös off-road olosuteissa.
Osaatko arvioida yhtään auton nopeutta, vakio/muilla kokoonpanoilla? Mukavaa että foorumille on edes yksi laite eksynyt.
Nopeutta on todella vaikea arvioida, koska kyseessä on kuitenkin noin pieni auto. Se ehkä hieman vääristää vaikutelmaa. Muistelisin kuitenkin, että jollain saksalaisella sivustolla olisi ollut puhetta 6:lla kennolla ja vakiomoottorilla sellasesta 24-30km/h nopeudesta. 4:llä kennolla nopeus on huomattavasti pienempi. Tuolla 350:llä uskoisin päästävän jo reilusti yli 30:n. Olisi mukava saada vertailukohdaksi vaikka joku 1/10-luokan auto..
Täytyypä tässä vielä kuitenkin muistuttaa.. Että hommahan on niin, jotta Suomessa ei ole tällaisilla "uuden aallon" rc-vehkeillä (johon lukeutuvat periaatteessa myös monsterit ym., jotka eivät ole vielä "vakavamman" harrastajakunnan keskuudessa saaneet laajaa hyväksyntää) kovin mielekästä harrastaa.. Koska jo pelkästään varaosat pitää tilata Saksasta/Jenkeistä (tietty, voisihan esim Ruotsistakin jotain löytyä..). Toimitusajat/-kulut saattavat yllättää. VISAttomana harrastaminen vain vaikeutuu. Englannin kieli tulee hanskata kohtalaisesti. Haluan kannustaa muitakin hankkimaan Mini-T:n, mutta pitää kuitenkin muistaa, että ainakaan vielä puitteet harrastamiseen eivät ole kovin hyvät. Vaatii siis pientä pioneerihenkeä, jotta Mini-T:lläkin tohtii lähteä leikkimään!
Tuosta VISAN käytöstä. että PayPal on myös keksitty, Eli tilisiirto :D
Kestääkö Mini-T:n diffi normaalia 12t konetta (kokoa 540)?
En tiedä kestääkö... Autoa ei ole sille tarkoitettu ainakaan. 400-koon mosalla ajavat Mini-T:tä.
Ja jos arvaan oikein, eli olisit virittämässä johonkin Nikkoon Mini-T:n osia.. Niin osta ennemmin koko Mini-T, maksaa 159e hyvällä ajoakulla varustettuna.
tilasimpa minäkin tänään itselleni mini-t:n mini-tshop.de:stä :) maksutavaksi otin postiennakon.
Tämmöisen paketin tilasin:
LOSI Mini-T RTR Including Team Orion 6V NiMH Accupack
ALLOY FRONT BUMPER
ALLOY FRONT KNUCKLE ARM + ALLOY WHEEL SHAFT
ALLOY REAR MOTOR GUARD PROTECTOR
Kuulalaakerit
Toiset renkaat
Kokemuksia mullon mini-zetasta, ihan veikee peli sekin :) Voikos muuten tuolla mini-t:llä ajella ulkona? Kirjoittelen sit kokemuksia kun saan auton :)
Kyllä ulkona voi ajaa.. Tietyin varauksin. Nimittäin, autolle sopivalla radalla ja mielellään useamman Mini-T:n kera. Tämä tarkoittaa siis sitä, että Suomeenkin tarvittaisiin "Mini-T yhteisö", joskin se on erittäin vaikeata tällä väestötiheydellä (muutetaan kaikki etelään...).
Ja, tilaa suosiolla myös öljyiskarit, vakioiskareilla ei tee yhtikäs mitään, surullinen tosiasia on se.
EDIT: vn-83, missä päin asustat?
joo, tarvii myöhemmin sit tilate ne öljyiskarit, mut kai niillä normi iskareilla vähän aika selviää? mä asustelen viialassa, tampereelta 40km etelään. mut mulla toi kisoihin lähteminen ei oo ihan niin helppoo, sairastanlihastautia ja istun sähköpyörätuolissa ja tarvin sen takii avustusta monessa asiassa. rc harrastuksen oon aloittanut vasta hiljattain, siinäkin heti kohtasin ongelmia, toi radio ohjauspyörä sais olla vähän löysempi, mut onneks tossa mini-zetan mukana tulleessa radiossa oli suht herkkä ohjauspyörä, nii sitä pystyn aika hyvin käyttään, mut en sitäkään täydellisesti. mut onneks mullon broidi joka vähän säätelee noita mulle, mut sekin asuu turussa ja ei pääse niin usein käymään. mut enköhän noi esteet jotenki voita :)
Juu kyllä se auto eteenpäin kulkee ja kääntyy vakioiskareillakin.. :wink: Suurin ongelma vaan on se, että pienetkin röykyt saavat auton todella levottomaksi, koska käytännössä auto on jousien varassa täysin. Hypyissä pohjakosketuksia tulee väkisin sekä lähdössä, että alastulossa..
Vakioiskarit voisivatkin toimia kyllä siinä tapauksessa, että ajettaisiin maltillista ajoa Mini-T:lle sopivissa olosuhteissa: Rata olisi "riittävän pieni", sekä hypyt kohtuullisia. Tällöin vauhtia ei kertyisi liikaa ja hypyistäkin selviäisi suuremmalla todennäköisyydellä.
Asfaltilla vakioiskarit ovat painajaismaiset, auto spinnaa äärettömän herkästi.
no joo, tarvii pytää niitä sit lisään noi öljyiskarit mukaan varmaan. eli onko ne noi? http://www.mini-t-shop.de/images/losb1110.jpg
aikas tyyriit, mut kerranhan se vaan kirpaisee :)
Ota 3racingin iskarit, ne on ilmeisesti hyvät. Losin iskarit ovat näemmä hieman heikkolaatuiset, mutta tosiaan, ihan mutu-tuntumalta neuvon, jenkkifoorumilta lukenut.
Joo, jenkkien tilitys on välillä vähän yliampuvaa, joten varauksella..
No joo, mutta nuo 3racingin iskarit ovat jopa hieman edullisemmat..:wink: Vaikka ominisuuksiltaan ovat kyllä varmasti pitkälti vastaavasti, liekö sitten tiiviydessä/kestävyydessä eroja, ken tietää. Mini-T-Shopin sivuilla on pieni testiraportti 3racingin iskareista (videopätkä), sen perusteella ainakin ne iskarit toimii.
tänään laittoivat paketin postiiin ja lisäsivät mukaan noi 3racing öljyiskarit :) mitäs öljyä noihin kannattas käyttää? tuntuu muuten olevan tuo putiikissa erittäin hyvä palvelu :) olispa suomenki putiikit samanlaisia :) ehkä yleistän, mut itse en oo saanut suomesta yhtä hyvää palvelua. suomen kaupoista ainakaan jrhobbya en suosittelisi kenellekkään.
Tänään tuli mini-t saksasta :) aika veikee peli kyll, nopeutta vaan kaipais pikkusen lisää :) pitää hommatta kunnon motti vaan :) Mut joo, kysyisin semmosta tosta team orionin akusta et kestääköhän se 4a latausvirtaa?..
Älä lataa 4 A:lla, tuskin kestää. Akun päällä kerrotaan pikalataukselle 1,2 A.
Tuota kireämpää konetta voisi (huhujen mukaan) löytyä JUPEHU:lta, että laitappa yv:tä menemään.
joo, pitää sit vaan ladata tolla 1a/h laturilla. se on kyll ihan kämynen laturi :) ei siinä ees oo lediä mistä näkis koska on täys akku. ei kai noissa mitään ylilataus vaaraa ole??...
Kyllä ylilataamista on syytä välttää, se kyllä tuhoaa tuon paketin aika nopeasti. Ja on syytä kokeilla välillä noiden kennojen lämpöä, etteivät lämpene yli 45 astetta. Meillä ainakin tuon akkupaketin lämpö nousi nopeasti yli tuon asteen, vaikka ladattiin 0,5 A:lla.
Ostat graupnerin 300:n mosan (itellä taitaa olla 350 6V mosa) ja ajat sen hyvin sisään (vesilasissa). Halpa ja erittäin hyvä ratkaisu. Vaatii tosin motorplaten pientä modaamista, jotta saat mosan kiinni autoon. Nuo viralliset virimoottorit ovat nimittäin törkeen hintasia, jos niitä suomesta siis saa. Se Team Orionin akku on 5 kennoinen, 6 kennoisella saat vähän lisää paukkua. Itse kasailin 3kpl 6:n kennon KAN1050-paketteja.
Pitää varmaan sit hommata jostain kunnon laturi :)
No eihän noi motit paljo tuolla mini-tshopissa maksa.. :)
no paljoo ei.. mutta graupneria saa suomesta alle kympillä :)
Posted from a mobile
jooh, mut hankin varmaan silti ton team orionin motin tuolta :)
Vekotin vaikuttaa olevan ihan toista luokkaa, kuin ne kyöstin pikku päristimet :D Kyllähän sitä itsekkin ostaisin tuommosen, mutta lompakko huutaa tyhjää :cry:
No ohan noita kymmenen kertaa helpompi ajaa kuin mini-zetoja ja voi myös ulkosella päristellä :) mut vakio motti kantsii vaihtaa tehokkaampaan, toi vakio motti on meinaan aivan liian kesy.
hmm..mikä muuten olis tehokkain saatavilla oleva motti mini-t:hen? minkälaista mottii toi nopari kestää?
Vakiosäätimellä jenkkifoorumeilta voi lukea joidenkin käyttäneen 400:sta mosaa 6/7:llä kennolla. Siinä ei kuitenkaan ole mitään järkeä. Hommaat 300/350/370-koon mosan (käsittääkseni halkaisija ja kiinnitys sama kaikissa, joskin kaksi jälkimmäistä hieman harvinaisempia). 280-koon, "permax" tms (?) on myöskin ilmeisesti varsin sähäkkä peli, kopterikäytössä kai suosittu, mutta kalliimpi, kuin nuo 300:t. Ainakin 3xx-koon mosia varten joudut sitten modaamaan motor-platea, ellet osta valmiiksi modattua.
Kannattaa harkita myös pinjonisetin hommaamista (itse hommasin 3racingin halpikset) moottorin vaihdon yhteydessä. Ja tosiaan, 6-kennoinen akku on pakkohankinta, valitsit moottorin kuin moottorin. Jos kiinnostaa, niin voin kasata sinulle käyttämättömistä kennoista (KAN1050) yhden sellaisen, halutessasi corally-liittimillä.
Helgren, no jos laitat mulle vaikka privaa. Eli mitä pyydät tosta tekemästäsi akusta? ja sit millanen toi 3racingin pinjoni setti on?
Laitoin privan. Pinjonisetti löytyy mini-t-shopista, settiin kuuluu neljä pinjonia ja isoratas. Jos tilaat joskus jotain, niin tuo kannattaa ottaa mukaan, pelkästään tuota ei kannata tilata, niin edullinen kun on. Välityksiä vaihtamalla saat kiihtyvyyden/huippunopeuden "balanssiin", joskin itse ajan pitkällä välityksellä ja grillaan koneen.. :wink:
Castle Creations valmistaa Losin Mini-T autoihin harjattomia moottoreita ja säätimiä , tässä on yks linkki http://www.rcmodels.com/csemc252042.html ,tolla paketilla saat mini-t autoon potkua ja ajoaikaa.
Joo, noita mambasettejä hehkuttavat tuolla one18th.comissa.. Yksi linkittämäni mini-t pätkä oli juuri tuolla harjattomalla. Ja kyllähän se meno oli aika järjetöntä :) Mutta, ei noin pieneen autoon ihan niin paljoa vauhtia tarvita mun mielestä. Tärkeempää olis, että saatais jonnekin pystyyn Mini-T rata (vaikka Tampere olis mun ehdotus :wink: ), rataolosuhteissa se teho kun ei ole niin oleellinen tekijä.
Näistä polttiskonversioista on ollutkin jo juttua, mutta tuossa on aika hyviä kuvia sellaisesta.
http://www.tamiyaclub.com/showroom_model.asp?cid=25088&id=5793
Tuskin kovin erikoinen ajaa mutta ihan mielenkiintoinen viritelmä silti.
Mini-T RTR 138e, alkaa olee jo varsin edullinen siis.. Mini-T Pro, valmiiksi "viripalikoilla" varustettu setti ilman sähköjä tulee varmaan kohta myyntiin myös.
Mutta tuo 138e hinta: http://www.mini-t-shop.de
Ja MiniT Sabesta 149,90€ ja huomattavasti pienemmät toimituskulut ja -ajat.
Mä aijon ostaa kesäl tommosen mini-T ja semmosen MAMBA viri setin :mrgreen:
Onko toi mini caara hintansa arvonen? Kannattaako pistää vähän enemmän rahaa et sais 4wd auton? Jos vaik tommosen laittais :)
Onko kellään tommosta autoa enään? Iski himo taas :P
Jep, hommasin tuollaisen Mini-T:n vuoden alusssa ja ei mennyt kauaa, kun jo hommasin siihen Losin öljyiskarit ja GPM:n aluosaa (Front steering C-hub, Knuckle arm + Wheel Shaft) ja titaaniset vanttiruuvit vahvistamaan rakennetta ja tietenkin paremman servon Hitec-55.
Nuo Losin öljyiskarit ovat saaneet moitteita, kun tuppaavat vuotamaan ja tämän sain itsekin todeta. Laitoin toiset mukana tulleet silikonitiivisteet myös niin nyt on pitänyt öljyt sisällään. Näin jälkiviisaana valitsisin ehkä 3Racingin iskarit tai muut.
Nuo pienen pienet e-clipit aiheuttavat päänvaivaa, ne on TODELLA hankalia ottaa irti ehjänä ja laittaa paikalleen. Älytön systeemi, eihän isot miehet tumpelosormineen pysty käsittelemään sellaisia.
Onko noita e-clippejä muuten saatavilla Suomesta, vai pitääkö rapakon takaa tilata? Voisi täydentää varastojaan muutamalla sadalla, niitä tuntuu menevän.
Tosi hubaa on ollut ajella tuolla, kunpa pääsisi pian ulos ajelemaan asvaltilla/soralla.
Lattialta e-klipsejä etsiessäni...
Teuvo pikkuautojen kuningas
Nyt tuli taloon ensimmäinen sähkö auto, käytetty mini T. Kuinka kauan kuuluu auton olla paikollaain ennenkuin se reagoi kaasu vivun pakitukseen. Mun kärry seisoo joku 2-3 sek ennen kuin lähtee peruttamaan. Onko normaalia?
Kokeile säätää trimmejä :wink: .
Kyllä tuon Mini-T:n säätimessä on pieni viive jarrun jälkeen ja ennen pakille kytkeytymistä.
käykö mini-t pro:hon lennokin harjaton.
mistä alumiini osaa tähän autoon :?:
kuka on losin maahantuoja suomessa.
Lainaus käyttäjältä: "Anzka"kuka on losin maahantuoja suomessa.
Taitaa olla //www.sabe.fi ainakin losin sivujen mukaan.
Lainaus käyttäjältä: "Anzka"mistä alumiini osaa tähän autoon :?:
http://stores.ebay.com/RC-MALL_Team-Losi-Mini-T_W0QQcolZ2QQdirZQ2d1QQfsubZ6QQftidZ2QQtZkm
Sieltä olen itse ostellut, eBayn kautta. Lähinnä näyttää olevan GPM:n osia. Tosin kelpuuttaa vain PayPalin, mutta mikäs sen kätevämpi maksutapa? :-)
Olisiko mahdollista saada jonkun muun merkin öljy iskarit losin autoon sopimaan? Pituus ja paksuus on ilmeisesti ratkaisevat, entäs kiinnitys pallon koko? Losin omat maksaa niiiin julmetusti :shock:
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXHUC3&P=7
Löytyy esim. Golden Horizons piggybag iskarit, tosin ovat 38 taalaa + postikulut. Sopivat suoraan ilman modauksia.
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXKUC0&P=7
Sitten on nämä Integyn vastaavat, ovat vaan vielä tyyriimmät. Sopivat myös suoraan.
http://www.mini-t-shop.de/assets/s2dmain.html?http://www.mini-t-shop.de/
Mini-T Shopista 3Racingin iskarit.
Tuntuu kyllä, että nuo Losin iskarit on melkein huokeimmasta päästä.
Lainaus käyttäjältä: "HotRod Devil"Lainaus käyttäjältä: "Anzka"mistä alumiini osaa tähän autoon :?:
http://stores.ebay.com/RC-MALL_Team-Losi-Mini-T_W0QQcolZ2QQdirZQ2d1QQfsubZ6QQftidZ2QQtZkm
Sieltä olen itse ostellut, eBayn kautta. Lähinnä näyttää olevan GPM:n osia. Tosin kelpuuttaa vain PayPalin, mutta mikäs sen kätevämpi maksutapa? :-)
Kätevä, JOS sattuu olemaan luottokortti, esim. Visa. Kaikilla ei ole... :wink:
Jep, Suomesta vaan on tosi hikisesti näköjään saatavilla bling bling -osaa Mini-Teehen.
Melkein pakko hommata jostain ulkomailta jolloin maksuoptiot rajautuvat käytännössä Visa / Mastercardiin.
Eikö toi mini-t:n nopari kestä ihan minkä tahansa 1:18 moottorin kunhan ei oo harjaton.
meneekö toi losin mini-t pro:hon
http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=27119&grpid=4306
Eikös oi oo lentokoneen mosa?
Mut eikö ton pitäisi käydä kun se on 400 koon moottori
Lainaus käyttäjältä: "Anzka"Mut eikö ton pitäisi käydä kun se on 400 koon moottori
Ei taida käydä ja siksi toiseekseen tuossa koneessa ei pahemmin potkua ole autokäyttöön, kierrokset / voltti on 1100 eli 7,2 voltin akulla saat 7920 kierrosta minuutissa, eli ei paljon mitään.
Hommaa siihen losiin tuo Graupnerin SPEED300 6v-moottori, halpaa kuin saippua ja 7,2 voltin akulla alkaa losi liikkumaan kohtuullisen kivasti.
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=26087&grpid=4306
Lainaus käyttäjältä: "at"Lainaus käyttäjältä: "Anzka"Mut eikö ton pitäisi käydä kun se on 400 koon moottori
Ei taida käydä ja siksi toiseekseen tuossa koneessa ei pahemmin potkua ole autokäyttöön, kierrokset / voltti on 1100 eli 7,2 voltin akulla saat 7920 kierrosta minuutissa, eli ei paljon mitään.
Hommaa siihen losiin tuo Graupnerin SPEED300 6v-moottori, halpaa kuin saippua ja 7,2 voltin akulla alkaa losi liikkumaan kohtuullisen kivasti.
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=26087&grpid=4306
voitko linkittää vielä jonkun hyvän akun tohon.
Mistä halpoja ja hÿviä akkuja tohon.
oisko tommonen mistään kotoosin.
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=26422&grpid=5017
Lainaus käyttäjältä: "Anzka"Mistä halpoja ja hÿviä akkuja tohon.
oisko tommonen mistään kotoosin.
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=26422&grpid=5017
Tuo on vastarin akku, sillä et tee losissa mitään.
Osta tämä:
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=25194&grpid=5017
tai tämä losiin:
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=25192&grpid=5017
Menee kunnolla paikoilleen ja toimii varmasti, eikä tarvitse itse juotella mitään.
Lainaus käyttäjältä: "at"Lainaus käyttäjältä: "Anzka"Mistä halpoja ja hÿviä akkuja tohon.
oisko tommonen mistään kotoosin.
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=26422&grpid=5017
Tuo on vastarin akku, sillä et tee losissa mitään.
Osta tämä:
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=25194&grpid=5017
tai tämä losiin:
http://sabe.fi/hobby/index.php?prodid=25192&grpid=5017
Menee kunnolla paikoilleen ja toimii varmasti, eikä tarvitse itse juotella mitään.
kiitti neuvoista ja tiiäkkö missä ois mini-t videoita.
Tuolta löytyy videopätkää myös mini-t:stä + muista autoista:
http://www.one18th.com/videoGallery.htm
Ja muutenkin kannattaa katsella tätä sivustoa jos haluaa tietoa pikkuautoista, kieli on lontoota mutta samalla saa ilmaista englannin opetusta... :)
http://www.one18th.com/
Mistäs niitä 1/10 rengas adaptereita saa? :wink:
Ootteko löytäny tuohon mitään siisrejä koreja? (Alkaa tympimään tuo vanha :wink: ).
Onhan noita:
RC-Piste Hyvinkää, Cadillac Escalade ja Hummer
http://www.rcpiste.pp.fi/minikorit.html
Parma 1/18 50's Panel Truck
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXHLS0&P=7
Parma 1/18 X-Citer Buggy Body Mini-T
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXLUS1&P=7
Parma 1/18 X-Citer Truck Painted Mini-T
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXHLS1&P=7
Pro-Line Cadillac Escalade EXT Body Mini-T
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXHWH7&P=7[/url]
Kuten automaattikin jo varoittaa, niin tällä otsikolla ei ole käyty keskustelua ainakaan 180 päivään... Samaa olisinkin kysynyt, eli onko vielä Mini-Tee -harrastajia, vai onko kaikki siirtynyt uudempiin kalustoihin..? :roll:
Itse siirryin Kyoshon Mini-Z leiristä ulkoilmaan ja ostin tuollaisen Mini-Teen (joka yksilönä taitaa olla aika kiertopalkinto täällä ;-O ) Pienin korjauksin sain sen kuitenkin iskuun (?) ja näyttäisi ihan sopivalta peliltä Z:n jälkeen...
Löytyyköhän Sabesta vielä osaa tuohon autoon...?
-teepee-
Nykyään Mini T:stä käydään keskustelua enemmän tuolla:
http://www.pouserinet.fi/~bagitus/mrc/index.php/topic,13.0.html (http://www.pouserinet.fi/~bagitus/mrc/index.php/topic,13.0.html)
Tässä pari uunituoretta kuvaa nyt kaupan olevasta "mini-t-pohjaisesta" buggystäni.. Sain vihdoin kasaan laitoin myyntiin.. Aika ei riitä harrastamiseen. Toivottavasti uusi koti löytyy.
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.kolumbus.fi%2Fturtle%2Ftemp%2Fimgs%2Fbuggy1.jpg&hash=63a63f41262cff7195c8b20adaa3aed538ef7109)
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.kolumbus.fi%2Fturtle%2Ftemp%2Fimgs%2Fbuggy2.jpg&hash=6fa8894c37a5ce7c4337299f270fbd46b840620f)
Uiui kun on nätti!! Oletko tehnyt osat itse vai onko nuo ihan jostain ulkomailta tilattu?
Hiilikuiturunko on omaa designia, alumiinit on pääosin Mini-T:n viripalikoita, lukuisia pikkuosia on tehty itse.. Jonkin verran käytin lisäksi osia muista autoista ja muokkasin niitä projektiin sopiviksi.
Tossa linkki vielä vanhaan treadiin, jossa enemmän tietoja:
http://rc10.fi/index.php?topic=13447
Onko joku vaihtanut vakio Mini-T:hen jonkin muun ohjausservon kuin vakion... Esim Hitecin HS-55:n ? Meneekö moinen heittämällä / mitä modauksia pitää tehdä... tuo vakioservo on aika surkea...
-teepee-
Meni heittämällä juurikin tuo servo, kun laitoin omaan kiinni. Kaikki kilkkeet pitäisi olla mukana hs-55:n mukana.
Lainaus käyttäjältä: HotRod Devil - 05.08.07 - klo: 22.23
Meni heittämällä juurikin tuo servo, kun laitoin omaan kiinni. Kaikki kilkkeet pitäisi olla mukana hs-55:n mukana.
Mutta olenko ymmärtänyt oikein, että Losin alkuperäinen ESC pitää korvata erillisellä vastaanottimella ja noparilla ? Jos näin, niin mitä suosittelet em. laitteiksi ? (hyvä hinta/laatu)
-tp-
Joo niin taitaa olla, että sinun tarvitsee vaihtaa alkup. ESC.
Nopariksi käy oikeastaan melkein mikä tahansa 1/10 auton nopari, koska ne on mitoitettu isompia moottoreita ja virtoja varten, joten ei ole pelkoa että menisi rikki.
Tai sitten esim. Novak Spy Micro ESC on tarkoitettu juurikin 1/18 kokoisille autoille http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=30831&grpid=2203 (http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=30831&grpid=2203)
Perus AM-vastaanotin/lähetin irtoaa vaikka Medasecista, Futaba Megatech, sisältää lahetin,vastari ja kaksi servoa http://www.medasec.com/do?action=group&id=43 (http://www.medasec.com/do?action=group&id=43)
Halpaa kuin saippua...
Ja kysymys liittyen vanhaan klassikkoon:
Kuuluuko Mini-T:n (orkkis) slipperissä olla jonkinlaiset "kytkinlevyt" spurrin ja puristavien levyjen välissä...? Vai luotetaanko tuossa kitkaan noiden muoviosien välillä?
Minin räjäytyskuvassa ei näy "levyjä"
-tommi-
Jees!
Saako mistä "blingiä" :cool: mini-t:hen hyvin?
Saako mistään suomesta?
http://www.rcmart.com/catalog/default.php?cPath=144_1032_521
Tuolla on jos jonkin näköistä viriosaa. Ei tosin ole Suomessa.
Kiitos ja kumarrus!
Lainaus käyttäjältä: herbu_91 - 11.09.07 - klo: 18.32
http://www.rcmart.com/catalog/default.php?cPath=144_1032_521
Tuolla on jos jonkin näköistä viriosaa. Ei tosin ole Suomessa.
Lainaus käyttäjältä: Anzka - 11.09.07 - klo: 18.20
Jees!
Saako mistä "blingiä" :cool: mini-t:hen hyvin?
Saako mistään suomesta?
Ja voin suositella myös www.liquidrc.com:ia... hulvattoman halpa toimitus (0.99 $) ja homma toimii...
-tommi-
Kiitos ja kumarrus sinullekkin :angel:
Lainaus käyttäjältä: teepee - 11.09.07 - klo: 22.09
Lainaus käyttäjältä: Anzka - 11.09.07 - klo: 18.20
Jees!
Saako mistä "blingiä" :cool: mini-t:hen hyvin?
Saako mistään suomesta?
Ja voin suositella myös www.liquidrc.com:ia... hulvattoman halpa toimitus (0.99 $) ja homma toimii...
-tommi-
Tere!
Lyhyestä virsi kaunis: Käykö Losin vakio vastarin kide Futaban Am-vastariin ?
*EDIT*: Vastaan itse:Kokeiltu jo on ja käy...
-Teepee-
Olen alkanut miettimään tuollaisen mini-t pro:n hankintaa koska sharkkini on kulunut kasaan ja osat ovat kalliita.Omistan sharkissa toimineita vtec lipoja ja haluaisin tietää miten ne menisivät tuohon autoon eli joutuuko säätämään paljon?
Sitten vielä että pystyykö tuota edes ajamaan jos lyön kiinni nuke z400 koneen
ja millaiset mahdollisuudet on pärjätä kisoissa nelivetoisia pikkuautoja vastaan?
Kysyisin vielä että että käykö tuo nuken z400 kone pro mallin moottoripukkiin suoraan?
Millaisia lipo-akkuja olette saaneet mahtumaan Mini-T:n kyytiin?
Mini-T Pro on jo matkalla jenkeistä Suomeen päin ja siihen pitäisi hommata mahdollisimman suuren kapasiteetin lipoja.
...väärä...muistaakseni 1250 etecci ainakin mahtu sinne patterikoteloon
Lainaus käyttäjältä: Korpse - 21.11.07 - klo: 11.34
Mulle on tulossa 200mAh hextronkin irtokennoja joskus (toivottavasti pian). mittojen mukaan pitäisi mahtua kyytiin, saas nährä. JiriK muistaakseni istutti 180mAh lipot siihen ja kuuleman mukaan mieletön vauhti.
Juu toi on kyllä tiedossa että Micro-T:n menee 200mAh lipokennot, mutta tämä on Mini-T kesksuteluketju :grin:
EDIT: Monen korjauksen jälkeen puolin ja toisin ollaan oikeassa asiassa :wink:
samaa kakkaa eri koossa :P editoin
Pääsin vihdoin itse sovittelemaan lipoja autoon.
Tällainen mahtuu hyvin ja tilaa jää vielä reilusti painopisteen säätöön:
https://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5264
Hankin tuommoisen vähän isomman pikkuauton kun se Micro-T alkoi tuntumaan turhankin pieneltä..
Minimibudjetilla mennään, joten vakiokamoja ja kotoa jo löytyviä koitetaan käyttää.
Ohjausservoksi piti kolvailla Hitec HS-55 (ts. spektrumin 75 tjsp) kun alkuperäisestä oli rattaat ja moottori rikki.
Pelittää ihan hyvin, 55:stä vain piirilevy pois ja losin oma johto tilalle.
Senverran blingiä tosin piti hommata, että kuulalaakerit löytyy nyt joka nurkasta ja iskarit on öljytäytteiset.
Loooong max 3S/1000mAh Lipo + vakiomottori -> ei hyvä. Hiilet hitsautui kollektoriin kiinni reilun akullisen jälkeen :)
3S Lipo + GWS 350 motti -> ei hyvä. Pinjoni irtos ja ravisti moottorin etulaakerin reiän soikeaksi.
2S A123 + Graupner Speed 300.. Ok, Sais kulkea kovempaa..
Mikä tämän auton vakiospurri on? Tuossa oli paikalla 60t, mutta kaupan varaosapussissa oli 50t ja 54t rattaat.
koititko tota graupneria 2S lipolla? siellä ajoplazalla on ihan riittävät tehot omaan setuppiin...toki lisää löylyä ei olisi pahitteeksi.
Lainaus käyttäjältä: Korpse - 15.12.07 - klo: 16.26
koititko tota graupneria 2S lipolla? siellä ajoplazalla on ihan riittävät tehot omaan setuppiin...toki lisää löylyä ei olisi pahitteeksi.
Mulla ei ole auton kyytiin sopivaa 2S lipoa...
Saakos tähän mistäänpäin Suomea 3S lipoa joka pelittäisi mamba setin kanssa?
Edittii.
Käviskös tällainen
http://www.hobbypeople.com/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=34_43_44&products_id=15844
Onkos enää porukoilla mini-teetä? kauan on ollut hiljasta. Siitä on tullut limited editionki... rupes vaan yhtä äkkiä himottaan tuo peli... siis ehkä. huomenna oon kai taas eri mieltä :mrgreen: mutta asiaan: minkälaiset nuo mukana tulevat syntikat on? onko mahdollista virittää 40mhz taajuudelle?
http://www.losi.com/Products/Default.aspx?ProdId=LOSB0200LE (http://www.losi.com/Products/Default.aspx?ProdId=LOSB0200LE)
Otetaanpa pieni nosto tästä autosta, jos joku vaikka on erehtynyt hankkimaan :grin:
Oman Mini Desert Truckin hommasin foorumin kautta, auto oli kuin uusi ja paikallaan oli ezrun 18A säädin ja 5200 motti. Liikahti melko vikkelään.
Hommasin taakse sand pawit ja eteen 'ura' renkaat monttuajoa varten. Tuo menee melko hyvin ihan pehmeässäkin ja hienossa hiekassa, kunhan edes vähän on vauhtia. Kovemmalla vauhdilla menee siinä missä Slash isoilla sand paweilla.
Jopa tässä kokoluokassa meinaa kovemmin kiertävät motit lämmetä liikaa. Hommasin Hobbycitystä 6200 motin (http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4213&Product_Name=KB20-30-15S_6200kv_Brushless_Motor_(FIN)) ja L kokoisen 4200 motin (http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3850&Product_Name=KB20-40-14L_4200kv_Brushless_Motor_(FIN)_) testiin. Tein autoon uuden motor platen teräksestä, johon uudet motit saa kiinni. Ensimmäinen meni aika kuumaksi jo yhden 1300mAh lipon jälkeen. Heitin paikalleen L kokoisen motin ja sillä pelaa todella mukavasti. Ei lämpene ja keulii 'komennosta' nätisti. Edessä on lyijyä painona, että ei koko ajan ole renkaat irti maasta.
Auto on melkoisen haastava ajettava pienen koon takia. Mutta esim. pihasuttauksessa paljon kätevämpi, kun esim. Slashilla ei tunnu mikään tila riittävän :grin:
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi7.aijaa.com%2Fb%2F00466%2F6238100.jpg&hash=95bb0034aa1254e69acf9d7a271ca24fe364d52f) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6238100.jpg)
(https://rc10.fi/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi10.aijaa.com%2Fb%2F00087%2F6238099.jpg&hash=272ce8948a9a2701634d2b49a1c9a54656fa28c4) (http://www.aijaa.com/v.php?i=6238099.jpg)
EDIT: Korjattu motin kv luku.
Erehdyin hankkimaan omani jo jokunen vuosi sitten. Harvalla autolla saa pienellä hinnalla niin paljon huvia kuin Mini-T:llä, puhumattakaan takavedon pienemmästä huollontarpeesta. En tiedä kuinka monta saataa akullista olen autolla ajanut, mutta kovin vähällä huollolla olen selvinnyt. Auto oli uutena pro-malli, eli valmiiksi mukana olivat MIP:n teräksiset cvd vetarit ja Losin öljyiskarit. Molemmat viritysosat ovat olleet autossa alusta asti, eikä vetareihin ole tarvinnut edes niveliä vaihtaa. MIP:n kuuladiffin olen purkanut ja kasannut uusilla sisuskaluilla tasan kerran. Alkuperäisistä titaanivanteista on katkennut yksi. Pohjalevyjä katkennut yksi. Siinä kaikki "murheet" n. 3 vuoden kovan ajon jälkeen.
Itse olen ajellut enimmäkseen 7800kv eZRun (http://www.hobbywing.com/english/ArticleShow.asp?ArticleID=427) motilla, 35A eZrun säätimellä ja 2S lipolla. Muutaman akullisen on käytössä ollut myös 8900kv 20x30mm motti (http://cgi.ebay.com/New-8900-KV-Brushless-motor-and-30A-CAR-ESC-RC18T-/390069208195?cmd=ViewItem&pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item5ad1efc483), mutta en nyt tähän hätään löytänyt muuta linkkiä kyseiseen moottoriin kuin eBayn myynti-ilmoituksen jossa kaupataan motti+esc komboa. Vauhtia tuolla kyllä riitti, eikä lämpöongelmia juurikaan ollut. Jotain isoa hiekkakenttää tuollaisella motilla kiertelee mukavasti ja varmasti hiekkamontulle sopisi myös.
Nyt kun keväällä rupesin etsimään auton kyytiin mahtuvaa 1450mAh 2S tai vastaavaa lipoa, kävi ilmi ettei Hobbyking enää myykään samanlaisia akkuja joita olen ennen autossa käyttänyt. Koska en halunnut tinkiä ajoajasta enkä tehoista, päätin kokeilla seuraavanlaista yhdistelmää: 5200kv eZRun motti ja 1300mAh 3S lipo (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8936). Tuosta kun alkaa laskeskelemaan, päätyy ennen pitkää tulokseen, että teoriassa 5200kv motti 3S lipolla vastaa kierrosnopeudeltaan 7800kv mottia 2S lipolla.
Käytännössä tehoa on molemmilla yhdistelmillä käytössä aivan tarpeeksi. Ajoaikaa tuli 3-kennoisen lipon myötä reilusti lisää, koska 1300mAh 3S lipossa on energiaa vastaava määrä kuin 1950mAh 2S lipossa, eikä tässä tapauksessa moottorin ottama teho muuttunut merkittävästi, joten koko lisäenergia näkyy pidempänä ajoaikana.
Tämä yhtälö ei tietenkään päde ihan tällaisenaan jos autossa on jo ennestään tehokas motti ja pelkkä akku vaihdetaan 3-kennoiseksi. Silloin motin ottama teho kasvaa suuremman jännitteen myötä, eikä akun suurempi energiamäärä vaikuta niin paljon ajoaikaan.
Viitsitkö apophis ystävällisesti mitata tuon desert-mallin pohjalevystä sen akkutilan mittoja? Mini-T:ssä ja Mini-B:ssä akku pitää laittaa autoon poikittan, kun pituussuunnassa akulle ei ole tilaa kuin jotain 50mm paikkeilla. Poikittain tilaa on n. 72mm. Tuossa näyttää ainakin kuvan perusteella olevan aika pitkä tila akulle?
Millaisilla välityksillä olet ajellut jos noilla moteilla on lämmöt korkealla? Mini-T:ssä on muistaakseni 14/57, Mini-T prossa 14/60 ja Mini-B:ssä 17/57 välitykset vakiona. Tuo viimeksimainittu varmasti kuumentaa moottorin jos renkaissa on vähänkään pitoa.
Tuo linkittämäsi lipo on juuri sama millä itse ajan 2S versiona ja se on aika tarkkaan akkutilan mittainen, eli noin 71mm. Leveyttä on tilassa varmaan tuo 50mm. Se vakio peltikennoakkuhan on sama myös Desert Truckissa ja menee akkutilaan just eikä melkein. Mitat siis on vain toisinpäin.
Tuo 3S olisi kyllä hyvä vaihtoehto nimenomaan energiansa takia. Ehkä jopa 4S, jos olisi vielä alhaisempi motin kv ja säädin, joka kestää?
Autossa on nyt L motilla välit 17/60, kun käytössä on dual disk slipper, joka on hyvä päivitys voimansiirtoon ja siihen kuuluva spurri. 14/60 väleillä kuumeni se 6200 motti pahasti. Mukana ollut 5200 ei kuumene niinkään, kestää jatkuvaa ajoa 14/60 väleillä ainakin viileämmällä kelillä.
Sand paw renkaissa on pitoa niin paljon, että lämpenee sen takia. Myös Slashissa sama 'vika' 5700 Castlen kanssa.
Hyvin on tosiaan auto kestänyt, edestä meni yksi hubi, kun poika ajoi Slashilla päälle :smiley: Ja laation ulostulot kuluu väkisin monttuajossa (autossa on losin kuuladiffi), nyt toiset menossa. Vara ja viriosia löytyy esim. liquidista ihan hyvin. Tosin Desert Truck spesifiset osat on vähän kiven alla.
EDIT: Korjattu motin kv luku. Mulla siis tuo sama 5200 ezrun yhtenä mottina.
No niinpä näyttää olevan sama tila akulle, mutta eri asennosssa. Pro-mallissa onkin tuo mainitsemasi dual disk slipper jo vakiona. Se on toiminnaltaan loistava, mutta siihen ei saa muita spurrikokoja kuin se 60T.
4S lipolla tulee sitten jo vastaan ulkomitat ja paino. Tietty 4S voisi olla esim. 1000mAh jolloin se vastaisi 2000mAh 2S akkua, mutta painoa olisi vielä kohtuullisesti. Akkupanta kaipaakin sitten jo jotain muutoksia tai ainakaan sokalla sitä ei 3S ja 4S akulla saa kiinni. Itse olen ihan tyytyväinen tähän 3S ratkaisuun, varsinkin kun tuo 5200kv motti sopii tarkoitukseen kuin sialle otsatukka.
Unohdinkin äsken mainita, että onhan mulla ollut käytössä sellainenkin akkukytkentä, jossa on ollut rinnankytkettynä 2kpl näitä 800mAh 2S lipoja (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6787). Painoa satsille tulee alle 90g, eikä tarvitse viritellä mitään omia kiinnityksiä. Nuo menevät vierekkäin täysin modaamattomaan pohjalevyyn.
Ohjauksessa käytin aluksi näitä lähes ilmaisia HXT900 perusservoja (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=662), mutta joskus innostuin oikein "tuhlaamaan" ja laitoin tilalle Blue Birdin 385DMAX digiservon (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8761). Ensinmainittuja meni muutaman kymmenen akullisen välein vaihtoon. Blue Birdistä en tiedä kauanko se kestää, mutta koko viime kesän se oli autossa ja tämän vuoden puolella ajoa on kertynyt ehkä n. 20-25 akullista ja sama servo on käytössä edelleen.
Sattumia: mulla on myös juuri samoja 800mAh Zippyjä kaksi kappaletta :smiley: Ja samoin olen katsellut että ne mahtuisi akkutilaan vierekkäin. Rinnankytkentäkaapeli vain pitäisi juotella. Aika kauan se kulkee jopa tuolla 800mAh akulla, semmoisen pienen pihasuttaussession ja lataus täyteen on nopeaa kun laittaa 2C virralla, minkä nuo nykyään kestää.
Tuossa oli alunperin Hitecin metallirattainen servo, mutta sen kanssa tuli keskitysongelmaa jonkun osuman jälkeen. Laitoin tilalle tällaisen (http://www.racingfactory.fi/tuotteet/SERVOT-JA-TARVIKKEET-Servot/Savox-SH-0254-39kg013-Digital-Servo-107735), ja ilman saveria, kun Savöxin spline oli erilainen. Lisäksi tuossa on nyt 5V regulaattorista tehty ulkoinen BEC, kun tuon 18A säätimen BEC on aika onneton.
Olen itsekin muutaman akullisen ajanut yhdellä 800mAh akulla, mutta ainakin asfaltilla auto muuttuu vaikeaksi ajettavaksi kun akku on yksinään niin kevyt. Kahdellakaan ei päästä vielä ihan samoihin painoihin mihin olen tottunut, eli ~130-140g 2S akulla, mutta lähemmäs kuitenkin. Pihasuditteluun 800mAh akku sopii yksinään ihan hyvin.
18A eZRuneja olen polttanut jo pari Mini-T:n kanssa ja sitten päätin siirtyä seuraavaan kokoluokkaan. Jälkimmäsisestä paloi myös becin regu samalla kun fetit hiiltyivät. Ei 35A eZRun säätimessäkään mikään kovin tehokas BEC ole, mutta tähän asti on toiminut hyvin isommassakin autossa ja isojen servojen kanssa. 60A eZRunissa onkin sitten jo 3kpl lineaarireguja rinnan, eli tehoa riittää hyvin vakiokokoiselle servolle, mutta 60A säädin on jo vähän liioittelua näin pieneen autoon.
Jos kaipaa edullista erillistä bec:ä, niin Turnigyn 3-5A (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4319) mallin olen todennut toimivaksi. Tuo bec on toteutettu kytkevällä regulaattorilla(jossa on paljon parempi hyötysuhde kuin lineaariregussa), eikä se ole kuumentunut vielä kertaakaan niin paljon että sitä olisi kädellä kokeilemalla huomannut. Tämä bec on mulla käytössä Asso T4:ssa, jossa on tällä hetkellä servo joka ottaa yli 3A piikkejä.
Moi
Olen tyytyväinen käytetyn mini-t auton käyttäjä.
Ongelmana on, että moottori lämpiää liikaa ja moottorin sisällä oleva "muovi" sulaa hiilien/ankkurin kontaktipinnoille.
Voinko korjata ongelman hankkimalla jonkin Graupner:n uuden moottorin?
Autoon ei juuri nyt ole tarkoitus hankkia paljoa uusia osia jos mahdollista.
Hyvää kesän jatkoa