Päävalikko
valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Viestit - n157472

#2
Moi
Onko talkoot 8.6 sunnuntaina? Lauantain 7.6 olen varattuna mutta 8.6 vapaana talkoisiin osan päivää.
#3
Pakki on tosiaan oletuksena käytössä. Pitää koittaa konffata pakki testiksi pois päältä, niin näkee että sekoileeko se.
Näyttää olevan 17mm hex ehkä 12mm kierre.
#4
Asso 8.2e tuli sitten lopulta hankittua eniten vesitiiveyden takia. Eilen tuli paketti ja nostin auton suoraan pieneen syyssateeseen testiin. Vähän ehdin testailla ennenkuin pyörän mutteri hyppäsi pusikkoon. Kysymys kuuluuukin että onko antaa jotain suositusta että mitä varaosia kannattaisi olla taskussa ja mitkä menee tilaamalla. RCM:ssä näyttää pyöränmutterit olevan jälkitoimitusta, eli tulee pikku delay.

Toinen asia että nopari jarrutti ihan nätisti mutta jollain jarrutuskerralla ehkä 1:10 nopari pysäytty kokonaan vauhdin lukkojarrutuksella vaikka tarkoitus oli vaan hidastaa vauhtia? Ajattelin että jos kaasutrimmi on säädetty liian lähelle jarruasentoa niin käänsin sitä enenmmän kaasun puolelle mutta sekään ei auttanut.

Diffeistä näyttää valuvan öljyä. Onko sellaista vaaraa olemassa että ajan kuivilla diffeillä diffit rikki?
#5
Kiitokset tiedoista, pääsin melkein tyhjästä kärryille.
Asso olisi ehkä potentiaalinen. Kosteus suojaus rtr noparilla ei täydellinen mutta voishan sitä käyttää sen minkä kestää. RTR hinta on kohtullinen ja asso yleisesti hyvä peli.
Osaako joku heittää esimerkkiosat factory team versioon. Eli mikä säädin, moottori ja servon tyyppi voisivat olla tuota vesitiiviyttä ajatelelen?
Kannattaako akkua tilata Kingistä vai suositteletteko jotain muuta? Tai mikä Kingin malli pitäisi olla?
#6
Mitä 1:8 sähköcrossaria tai siis koko settiä suosittelisitte. Lipo laturi on valmiina. Ajatus olisi talvella ajella pihalla ennenkuin pääsee kesällä radoille.
Tärkeää olisi vähäinen huollon tarve ja helppo huollettavuus ja hyvä kestävyys. Hyvä varaosien saanti. Ei siis paras suorituskyky. Talviajo vaatii  kosteusominaisuuksia. Ymmärsin että Assossa on nopari kosteussuojattu enkä ole löytänyt vastaavaa muista. Hinta koko paketille kaikkineen saisi olla mahd edullinen mielellään alle 700€. Lähtökohta on uusi kalusto. Kasaaminen ei ole ongelma eli RTR ei setin tarvitse olla jos vaan hinta ei karkaa käsistä. Onko järkeä esim Kingin ohjain ja ajoakku ja joku factory team versio autosta ja vesitiivis nopari? Vaiko RTR?
1:8 sähköcrossareita olen löytänyt tähän mennessä vain seuraavat hyviltä kuullostavat:
Team associated 8.2e rtr
Kyosho inferno V? rtr
LRP S8 Rebel BXe rtr
Forza?
#7
Hieno homma! Satuin näkemään maanajo RC kyltin ja kävin katsomassa pohjaa. Milloin on seuraavat talkoot?

Minkälaiselle autolle rata olisi parhaimmillaan? Sc1:10 ilmeisesti yksi sarja?