
RC10.fi kunnioittaa sivuston perustajan, Heulin (Pauli Helin), muistoa 17.6.2025.
Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.
Näytä viestit valikkoLainaus käyttäjältä: "Niko"Sammutin akun vedellä. Kaikki akun osat olivat punahehkuisia kuin hiilet. Jäljelle jäi tuhkakasa. Hyvä että olin akun vieressä.
Lainaus käyttäjältä: "Duster1"SJK neuvo väärin.
Koska sulla välitys tihentyi niin vaihteen säätö ruuvia pitää kääntää vastapäivään eli aikaistaa vaihtamista.
Lainaus käyttäjältä: "*HOKE*"Ennenkuin kukaan kuvittelee että olin tosissani niin...
Lainaus käyttäjältä: "Niko"Tossa on tosi "hyvä" kate kun Losi on tunnetusti kallis ja nyt jo kilpailevat että saavat hinnan noin "alas".
Lainaus käyttäjältä: "J-P"
Kyllä nuo vakaajat tulee enemmän maksamaan kuin 3€, tarttee vielä noiden tankojen lisäksi asennussarjat(pallolinkkejä, kierretangot ja prikat) vakaajiin.
Lainaus käyttäjältä: "J-P"Juu, on kokemuksia. Vetostartin kanssa ei ollut muuta ongelmaa, kun sen yksuuntalaakerin pitäminen kun autolla oli ajettu joku 3-5l. tuppas lipsumaan juuri silloin kun sen ei olisi tarvinnut lipsua. Muuten lähti käyntiin ihan kivasti(maksimissaan 7 nykäsyä). Idea on kyllä hyvä, mutta laakerin kestossa olisi parantamisen varaa.
Jotta autosta tulee "hyvä" pitää siihen lisätä:
-kallistuksen vakaajat(vaatii "muutaman" varaosa-pussin oston jotta tarvittavat hilkkeet on kasassa)
-keskidiffi ja metallinen spurri
-jarruvivut ja levyt että saa kumpaakin akseliin jarrut
-taakse nivelvetarit, koiranluut on aikas lyhyt ikäiset
-metalliset runkojäykkärit, runkolevy on muuten banaani melko nopsaan jos autolla hyppii
-kunnon runkolevy, orginaali on jotain "räkä" alumiinia
-kuulalaakerit joka nurkkaan, vakiona liukulaakerit jotka kuluu väljiksi litran ajolla(ja tuhoaa samalla akseleiden pinnat aiheuttaen julmetun klapin vaikka laakerit vaihtaakin jälkeenpäin)
-pehmeät talvi-mallin tukivarret joka nurkkaan, kestää paremmin normaalia ajoa(kunnon ilmalentoja ja kärryn pyöriä)
-kunnon radiolaitteet, orginaalit on jotain ihan uskomatonta p***aa. Kantavuus jotain 50m luokkaa
Olikohan tuossa nyt kaikki, no lisätään kun muistuu mieleen.
Muuten auto on ihan ok ajella, menee vaan sen rakentamiseen aikas paljon rahaa ja aikaa.
Lainaus käyttäjältä: "MikaelY"
Joudun ostamaan uuden, koska saben myymä boksi oli terveestä.
Lainaus käyttäjältä: "JK Power"
ps:Tonii!
:mrgreen:
Lainaus käyttäjältä: "Petri"
Ps. eikä ole kilovattia tehoa "vain" noin 700w :twisted:
Lainaus käyttäjältä: "Korpse"EDIT: Sähkövehkeetkin messiin vaan niin saadaan kunnon ajoja