Päävalikko

Uutiset:

RC10.fi kunnioittaa sivuston perustajan, Heulin (Pauli Helin), muistoa 17.6.2025.

valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Viestit - Peruskivi

#1
Polttisautot / Hpi Savage 3.0
04.01.06 - klo: 19.10
Yeah. Kuten *HOKE* ja MarkusH sanoivatkin niin moottori kuluu turhan nopeasti seoksen ollessa liian rikkaalla/laihalla. Kannattaa pistää alaneula eli Low-speed siihen "rungon" tasalle ja pääneula (High-speed) tehdasasetuksiin ja alkaa siitä säätämään konetta.

Kun neulat (low-speed ja high-speed) ovat tehdasasetuksissa:
    1.Aja moottori lämpimäksi ja kierrä pääneulaa 1/8 osa kierrosta kerrallaan laihemmalle, niin kauan kunnes tehoa ei enää tule lisää, kun huipputehot on saavutettu kierrä pääneulaa 1/8 kierrosta aukipäin eli rikkaammalle.

    2.Kun pääneula on säädetty sopivaksi, voidaan alkaa säätämään alaneulaa kohdalleen. Kierrä alaneulaa 1/8 kierrosta kerrallaan laihemmalle, niin kauan kunnes huippu tehot on saatu moottorista irti. Tämän jälkeen kierrä alaneulaa 1/4 kierrosta rikkaammalle

Edit: Moottori ei myöskään pysy käynnissä jos se on liian rikkaalla koska se tukehtuu :wink:

-Ari