Päävalikko

Uutiset:

RC10.fi kunnioittaa sivuston perustajan, Heulin (Pauli Helin), muistoa 17.6.2025.

valikko

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit valikko

Viestit - Maukkapoika

#1
Radiolaitteet / Vs: Radiolaitteet
21.04.09 - klo: 07.31
Moi,

Tässä pitäisi uusi rattiradio ja vastaanotin ostaa 1/8 buggyyn. Hintaa saisi olla max. 200€.
Muita kriteereitä on tietysti laatu, ja mielellään "kiteetön", ettei tarvitseisi vaihdella kiteitä.

Itse olen ajatellut Futaban 3PM FM-radiota. Ilmeisesti tästä myytävässä syntetisaattorilla varustetussa mallissa voi vaihdella taajuutta?
http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=30223&grpid=2903
Jostain olin lukevinani, että tämän mallin radiot hajoilevat ~1 vuoden käytön jälkeen, onko kellään kokemuksia?

Toinen vaihtoehto mitä toistaiseksi katselin oli Spektrum DX2.0 http://www.sabe.fi/hobby/index.php?prodid=39107&grpid=2903

Kolmas vaihtoehto voisi olla Sanwa MX3-FHSS http://rc-garage.fi/zencart/index.php?main_page=product_info&products_id=742
Tässä ainakin hinta ja se, että se on GHz malli on ehdottomasti plussaa :)

Olen avoin hyville vaihtoehdoille, joten ehdotuksia ja kokemuksia vaan tulemaan :)
Kiitos jo etukäteen.
#2
Okei, missäs näistä talkoista ilmoitetaan? Jos pääsisin tutustumaan paikkaan ja muihin harrastajiin :)
#3
Mitenkäs on tänä keväänä Jyväskylässä/lähitienoilla olevien crossi-ratojen laita?
Onko tätä murskaamontien rataa enää olemassa?
Jos on, onko se jo ajokunnossa, ja onko mahdollisesti kunnostus talkoita tai muita vastaavia tulossa?

#4
Polttisautot / Starttiboxin käyttö
15.04.09 - klo: 21.12
Moi,

Tässä hiljattain aloin taas herättelemään vanhaa harrastusta, auto on nyt seissyt kellarissa tuollaisen 1.5vuotta jos en ihan väärin muista :)
Auto ei vain ihan ongelmitta halua lähteä käyntiin ja alkoi tuo vetostartin nykiminen käydä hermoille.

Autona minulla on Kyosho MP7.5 sport, siinä taisi olla GX21-moottori, jollen ihan väärin muista.

Tarvitseeko vetostartti poistaa kokonaan, jotta voin käyttää starttiboxia?

Kiitos mahdollisesta avusta jo etukäteen.