Päävalikko

Lämpöhoitoa korille

Aloittaja Habaku, 18.04.08 - klo: 14.56

Habaku

Moro kaikille!

Niin, itelle tuli mieleen kun tuota koria pyörittelin, et parista paikasta sais muoto olla erillainen, kun mitä se nyt on.
Ja ajattelin, et jos kuumailmapuhaltimella antaa lämpöä sille. Asiaa helpottaa omasta mielestä se, et saan kopan autoon kiinni
ja pystyn säätämään puristusta siihen kohtaan mitä pitäs muokata ja näin ollen koppa vois jämähtää oikeaan asentoon.
Mutta...

Onko kukaan tällasta hommaa tehny ? Tiedossa toki on miten tossa voi käydä, mut kokemusta omaavat vois valaista kannattaako yrittääkään moista toimenpidettä ?

Hong Nor x2 pro etruggy , KM X2

JK

Ei onnistu. Rc autoissa käytetyt korit on polykarbonaattia. Sillä on ikävä taipumus imeä itseensä kosteutta. Normaalisti se ei tietenkään haittaa. Muokattaessa se muodostuu ongelmaksi. Korissa oleva vesi höyrystyy ja muodostaa koriin noin miljoona kuplaa ennen materiaalin pehmenemistä muokattavaksi.

Muovista pitää saada vesi pois ennen muokkausta. Vaatii alhaista ilmankosteutta ja sopivasti lämpöä.

Habaku

Kiitti JK tiedosta, eipä tarvi tuotakaan enää miettiä :wink:
Hong Nor x2 pro etruggy , KM X2